Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Miss Annie. 1 lde Jaargang. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Dit blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTItg-a^-ve cLer te Mlddelharnis. van 1—6 regels Prijs der Advertentiën Iedere regel meer Groot© letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentien aan. 0,60. 0,10 Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De Leugen der Coalitie. De Nederlander gaf onlangs een zon derling hoofdartikel. Het moest een betoog heeten over de noodzakelijkheid van de Roomsch-Dordtsche coalitie. Alle andere partijgroepeering wordt uit den booze ver klaard. Op dezen grond „De kiezers zouden zich dan moeten uitspreken over allerlei onderwerpen van practische politiek. Zij kunnen dat wel niet, maar zij oordeelen dan maar zon der voldoende kennis. Gevolg is, dat wanneer een partij aan de regeering komt, die partij, omdat zij geen andere bestaansredenen heeft, dan het bezigen van zekere middelen tot het bereiken van een bepaald doel, van de kiezers, die dan partij-regeering d. i. niet democratie, maar regeering van demagogen of pro pagandisten. De gevolgen verdrukking der minderheden en onvastheid van re- geeringspolitiek daar de Regeering toch niet alle beloften kan vervullen, en dan telkens wordt weggejaagd liggen voor de hand." Dr. Kuyper heeft eens in de Kamer gesproken over „Seniele aftakeling", afne ming der vermogens door den ouderdom. Men zou haast geneigd zijn het hoofdarti kel van de Nederlander te beschouwen als een symptoom dier kwaal De kiezers eenvoudig onmondig ver klaard om zich uit te spreken over onder werpen van practische politiek, het is net zoo goed, of mr. Lohman rondweg neer geschreven had wat wij, hooggeleerden, in de politiek wijzen, hebben de kiezers te prijzen. Waarom is mr. Lohman beter in staat te oordeelen over het kiesrechtvraagstuk dan een flink ontwikkeld arbeider, een be kwaam handwerker, een onderwijzer of wie ook Een mr. Verkouteren vertelt ons, dat hij van kiesrechtuitbreiding niets moet hebben, een professor Fabius is eer voor inkrimping dan voor uitbreidingonder elkaar plukharen de broederen over het FEUILtLETO JV. NAAB HET DUITSCH YAN A. TRINIUS. (i) Bij de Lombardbrug over den buitenalster te Ham- burgging juist een klein stoomschip van den landing steiger af. Het was omstreeks drie uurop een zomer namiddag. Op de door schaduwrijke boomenreien en trotsche paleisgevels omzoomde watervlakte was 't over het geheel stilbehalve de af- en aan varende sierlijke stoombooten, die het verkeer tusschen de plaatsen aan den Alster onderhouden, beroerde geen vaartuig het in bet warme zonlicht flikkerende water. Aan gene zijde van de kajuit, op de halfronde bank van het voordek zat een paar, dat met zichtbaar welbehagen de zachte adem van den wind over wangen en oogen liet spelen. Wanneer het gesprek voor enkele minuten stokte, liet de blonde jonge man zijn blikken met welgevallen over de lieve zachte trekken van zijn gezellin gaan, wier donker, naar achteren eenvoudig in een bundel tezamen gestren geld haar een langwerpig licht gébruind gelaat om lijnde, waaruit twee donkere, van lange wimpers omgeven oogen zeldzaam vragend de wereld schenen kiesrecht om 't hardst. De nijvere werk man, die sinds jaar en dag wacht op zijn ouderdomspensioen mag bij de stembus toekijken, als hij de couponnetjes-knippen de geldman ziet gaan stemmen Hij mag met zijn duizenden lotgenooten in de ste den over zich laten rechten, zonder dat hij stem in 't kapittel heeft. Morren past hem niet, hij kan immers niet oordeelen over het kiesrecht, die zaak van practische politiek bij uitnemendheid. Mr. Lohman zegt het en dan zal het wel waar zijn De Nederlanders zien, hoe de protectie in Duitschiand het levensonderhoud ontzag gelijk verzwaart, hoe in Amerika de stij ging der prijzen veel grooter is dan de verhooging van den loonstandaard. Zij zien, dat die protectie de meest schandelijke belasting der zwakste schouders drukt, ze zien, dat ze de koopkracht van het karige loon nog vermindert Maar al zullen ze aan den lijve voe len, dat de protectie een vloek is voor hun leeren over zulke zaken van practische politiek. Mr. Lohman zegt het en dan zal het wel waar zijn. De brave kiezers hebben naar christelijk- historischen eisch slechts één ding te doen ze hebben slechts te vragen is de candidaat een man van links of van rechts Men ziet, het is wel de gemakkelijkste manier, om het allegaartje, dat alsRoomsch Dordtsche coalitie de macht in handen heeft, bijeen te houden En waarom wil de Nederlander de coali tie in stand houden? „Slechts een rechts kabinet geeft zeker heid, dat het niet zal reageeren tegen het nog altijd christelijk karakter van onze staatsinstellingen en dat het trachten zal waar mogelijk, de niet-christelijke elemen ten er uit te verwijderen. Mr. Lohman moet gebloosd hebben, toen hij deze volksbedriegerij neerschreef, want nimmer heeft eenig clericaal orgaan kun nen aantoonen, dat eenige wet van een liberaal kabinet indruischte tegen het chris- lijk beginsel. Als het eene derde deel der Roomsch-Dordsche coalitie zoo'n wet gevon den meende te hebben, kwam een der andere derde deelen daar direct tegen op. Geen enkele wet der liberale regeeringen is aan te wijzen, waarover Rome-Dordt te aanschouwen. Een tot aan den hals gesloten zwart en wit geruiten japon omhulde zeer eenvoudig hare slanke, rijzige gestalte, welker bewegingen iets rus tigs hadden, terwijl ze kalm nadenkend sprak, wat in lijnrechten tegenspraak was met den ingehouden gloed, die uit de raadselachtige mooie oogen als een weerlicht vlamde. Als er een lach over het lieve gelaat streek of wanneer het meisje zich op zan- gerigen toon tot haren medgezel wendde, kwamen er twee reien prachtige witte tanden tusschen de dunne lippen van den kleinen mond te voorschijn. Het levendig gevoerde gesprek was weder door een stilte onderbroken. Gevolgd door een troep zwa nen gleed het schip vlug over de vóór den boeg schuimende golven. Als bonte schilderijen trokken de oevers met hunne afwisseling van boomgroepen, tuinen en woningen nu steeds plastiescher de stad met haar koepels en kerktorens uit het water scheen op te doemen, aan 't oog voorbij. De jonge man had zich een weinig achterover gebogen, terwijl zijn oogen met innige warmte het meisje aanstaarden, dat onder een zwarte parasol rustig de blikken over het water en langs de groene boorden liet gaan. Op eens keerde ze zich tot haar medgezel. Ondeu gend lachende met mond en oogen, hief ze den uitgestrekter* wijevinger van de rechterhand omhoog en zei waarschuwend „Meneer Möhring Mïbs Annie 1" „Ik denk dat u hier gekomen is om studiën over Hamburg te maken I" „Stellig! Dat doe ik ook. miss Annie 1" „Zoo!" Uit de donkere meisjesoogen gleed een blik langs den jongenman, dan keerde zij het hoofdje verder naar het water terwijl de linkerhand liefkozend het eens is, dat zij indruischte tegen het christelijk beginsel. Wel is opgemerkt, dat tal van ontwer pen van clericale kabinetten naar de mee ning der coalitiedrijvers indruischen tegen die beginselen. Dat verklaarden Mr. van Idsinga en de heer Snoek Humans van de Bakkersraden, Roomsche bladen van de vervanging van den eed door een belofte. De lezer weet, hoe de verkiezingsdagen het gescherm met het geloof in alle cleri cale bladen schering en inslag is. Voor „de eere Gods", heette het in het eene strooi biljet der kuyperianen, voor „Koningjezus" klonk het in een ander schunnig pamflet. De Nederlander schrijft over dit schan delijk gedoe om stemmen te winnen van de kleine luyden „Men kan doctrinair te werk gaan, zich zelf en anderen wijsmaken, dat men op grond der Openbaring een geheel staatsrecht heefl o^^f fot'standkomén gebouw bevordert, en dus de komst van het Koninkrijk Gods voorbe reidt, ja zelfs kan men de eere van Christus onzen Koning tot inzet van den politieken strijd maken." Onnoodig op te merkendat dergelijk streven van Christelijk Historische zijde steeds is tegen gegaan." JawelNog onlangs, toen de heer Vegtel candidaat was in Rotterdam V, kon men den christelijk-historischen heer Van Meg- gelen voortdurend hooren schermen met die valsche leuzen, onophoudelijk hooren speculeeren op het godsdienstig gevoel der hoorders. Protest van christelijk-historische zijde bleef achterwege, zooals altijd. Hoog stens werd na de stembus even na gepleit als de vruchten der schandelijke actie waren geplukt! De leugen der coalitie, door de Neder lander gesignaleerd, wordt het meest in practijk gebracht door de Nederlander zelve De christelijk-historische partij, die de beruchte coalitie verdedigt, om Christus te verheerlijken, schrijft van de machtigste partij der coalitie, de Roomschen, dat zij den Christus verduisteren. En toch gaat met die partij de christelijk-historische groep arm in arm! De „domine" kiezers, die volgens mr. Lohman niet kunnen oordeelen over zaken een oogenblik een roos aanraakte die ze als sieraad in de borst gestoken had. „En hoe vindt u Hamburg?" ging ze voort. „Boven alle verwachting interessantMooi aan den Alster en de Elbeoevers, boeiend en opwekkend bfj de bedrijvigheid in de oude stad. De havens in al de drukte, die zich hier in overweldigdende maebt en grootheid vertoont moeten op lederen vreemdeling als een nienw wereldwonder werken." „En de Hambnrgscbe vrouwen? Men zegt, dat ze de mannen weten te betooveren I" „Ik ken ze niet, miss Annie 1" „U zult dat gevaar niet ontloopen. Wees op uw hoede 1" Hij schudde het hoofd en antwoordde trouwhartig „Ik bedank de achoone voor hare waarschuwing 1 Ik heb een toevlucht gevonden." „En hoe heet deze goedige fee? U maakt me nieuwsgierig." Miss Annie 1" Er flikkerde iets in haar oogen, terwijl ze haar medgezel vluchtig van terzijde aankeek. En weder bief ze den rechter wijsvinger omhoog. „Ernst of scherts sprak ze vragend. „Ernst miss Annie 1" Zij sloeg hem met den juist uitgetrokken gems lederen handschoen op de arm, keerde zich halfom en antwoordde „Dat zeggen ze allen 1 Altijd dezelfde melodie, tot plotseling de muziek ophoudt. Alsof wij alleen in de wereld waren om vleierijen aan te hooren. Dat eeuwige suikergoed in plaats van krachtig roggebrood neemt den eetlust weg. Nu wat zegt n daarop?" „Ik Heelemaaï niets, miss Annie 1" „U schaamt u 1 Niet Hij sehndde het hoofd en keek haar aan. van practische politiek, kunnen natuurlijk het wonderbaarlijke dezer dingen niet be vroeden. Zij hebben slechts te vragen, of de candidaat rechts of links staat. Mr. Lohman zegt het en dan zal het wel waar zijn Aan ons er krachtig toe mede te werken dat de kiezers in 1913 door hun uitspraak bij de stembus toonen, dat zij er voor bedanken het „stemvee" te zijn waartoe mr. Lohman hen feitelijk wil verlagen! Het clericalisme in Indië. De debatten over de Indische begroo ting hebben dit jaar vooral de beruchte circulaires ter sprake gebracht, welke de gouverneur-generaal Idenburg als bewijs van christelijk beleid de wereld heeft inge zonden. De rust, dfe in Indië op het gebied van geloofszaken heerschte, is uit. De gou- een zeer loffelijk streven, Iéder"1 onzer) zal er wel voorstander van zijn, dat ieder mensch den Zondag als een wekelijksche rustdag zal kunnen beschouwen. 't Is alleen nu maar de vraag wat men onder Zondagsrust gelieft te verstaan. De heer Idenburg heeft daaromtrent heel ande re denkbeelden dan tal van Europeanen in Indië. Hij schrijft de ambtenaren in een circulaire aan, dat zij zich op Zondag zullen hebben te onthouden van ambte lijke deelneming aan eenige feestelijkheid. Dat „ambtelijke" is natuurlijk een onmo gelijke onderscheiding. Een landsdienaar die aan eenige feestelijkheid deelneemt, weet heel goed, dat zijn hoogste superieur hem dat niet vriendelijk zal aanrekenen, al is hij op 't 't feest dan niet qua amb tenaar. Wij meenen, dat het, de wenschelijkheid van Zondagsrust erkennende, ieder vrij moet staan dien dag te besteden, zooals hij verkiest. Voor duizenden is hij de eenige dag tot ontspanning en het is het grofste onrecht voor die menschen den Zondag te veranderen in een saaie dag als de Engel- sche Zondag b.v., die als ideaal sommige clericlalen voor oogen schijnt te staan. De heer Idenburg vat „Zondagsrust" ook in die beteekenis op. De stafmuziek, die 's Zondags geregeld een uitvoering gaf „Waarom, miss Annie? Ik zei de waarheid." „Zoo Des te erger. Ik haat nHebt u misschien een sigaar bij n „Miss Annie. Hij zag verbaasd op. „Och jalachte ze. „Ik vergat dat we in Duitshland zijn. Ginds bij ons heerschte daarin algeheele vrijheid in vormen en de Amerikaan is gelant jegens de dames van zijn vaderland." „Wij Duitschers blijven echter levenslang brom beren u heeft gelijk. Mag ik n verzoeken Hij had een sigarenkoker voor den dag gehaald en hield deze nu open het meisje voor. Nadat deze een sigaar uitgezocht had, haastte hij zich het pnntje er af te knippen, terwijl hij haar tegelijk =^en brandende lucifers toer°ikte. „Dank u 1" Zij deed een forche trek, hief het hoofd op en snoof met welbehagen de geur der blauwe rookwolk jes op Met bewondering en stil genoegen sloeg de jonge man het bevallige spel van vingers en lippen van het jonge meisje gade. Er ging iets eigenaardig boeiends van dit wezen uit, waarvan hij zich niet los kon maken, hoe zeer hij ook over de dieper liggende oorzaak van deze bekoring nadacht. Miss Annie had een poos rustig rechtuit zitten staren, zonder op hem te letten, die naast haar zat en het oog niet meer van haar afgewend kon houden. Ze liet nog eens een paar sierlijke wolkjes in de warme zomerlucht opstijgen, nam dan de sigaar uit den mond en rijkte die den jongen man over. Wordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1910 | | pagina 1