„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 51 15 Nov. 1905 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. NATIONALE MILITIE. Later onderzoek van Verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelbands maken bekend, dat het onder zoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land, aan wie, hetzij bij ,<le hun vsrleende toestemming tot uitoefening van de bui- tenlaodsche zeevaart of tot verblijf buitenslands, hetzij ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf, dan wel wegens andere bijzondere omstan digheden, is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December aanstaande j te ondergaan, zal worden gehouden bij het raadhuis op Vrijdag, den 15 December 1905, des voormiddags te S uren. Aan dit onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door a. de verlofgangers, die in het loopende jaar vóór vermelden dag uit anderen hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901)d. i. voor straf onder de wapenen zijn geweesten b. de verlofgangers, die,krachtens dat hun verleend uitstel van herhalingssoefeningen alsnog in het loopende jaar voor die oefeningen onder de wa penen moeten komen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Mi litie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren ver melde voorwerpen 3o, wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien bet onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneei zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het on derzoek gestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander behoorende. als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe ver- eiscbte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisge ving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze open bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dab de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, daarvan moet blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is^ afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden inge leverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in ver band met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige Jreeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verkla ring worden volstaan, MIDDELHARNIS, den 13 November 1905. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, nijgh. ulbo j. mijs. invordering 's Rijks direpte belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL- HARNIS maakt bekend, dat het kohier der bedrijfs- en andere inkomstenbelasting No. 3. over het dienst jaar 1905/06, invorderbaar verklaard op den 8 No vember 1905, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. MIDDELHARNIS, den 10 November 1905. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. inrichtingen welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- nieente Somrnelsdyk maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bylagen van Pieter de Vogel, Spekslager alhier, om vergun ning tot het oprichten eener Spekslagerij en Vleesch- houwerij in het perceel kadestraal bekend Sectie B, No. 1678. Op Zaterdag, den 25 November 1905, des voor middags lD/z ure, zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangepakt te Sommelsdijk, den 11 November 1905. De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS. L.-S. DE GRAAFF. Wettelijke bepalingen betreffende Loterijen. BURGEMEESPER en WETHOUDERS der Ge- meente Sommelsdjjk achten het niet ondienstig onder de aandacht der ingezetenen te brengen, dat op den lsten Juli 1905 is in werking getreden de Wet van den 6den Juni 1905, (Staatsblad no. 171,) houdende wettelijke bepalingen betreffende loterijen, krachtens welke wettelijke bepalingen ook verboden is: het verloten van koek, gebak, geslacht vee, manu facturen, artikelen van huishoudelijken aard enz. zoodat daarvoor door Burgemeester en Wethouders geen vergunning meer kan worden verleend dat verlotingen van geldprijzen, van villa's, bouw hoeven en andere onroerende goederen, van équipages paarden en vee, van rijwielen, loterijen op andere loterijen, bijv. op loten der Nederlandscbe Staats loterij, zoogenaamde prijsraadselloterijen, tombola's, het gratis verstrekken van loten aan koopers van boeken en van allerhande winkelwaren en dergelijke ondernemingen evenmin mogen plaats hebben dat overtreding der verbodsbepalingen wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. Voorwerpen, den veroordeelde toebehoorende, wel ke door middel van bet strafbaar feit zijn verkregen, en aandeelen in de loterij en andere voorwerpen, den veroordeelde toebehoorende, waarmede het- feit is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard. Van de wetsbepalingen is uitgesloten: het aanleggen en houden van eene loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang, en waarin de pry zen of premiën niet in geld of geldswaardig papier bestaan. Voor zoodanige loterijen kan toestemming worden verleend, indien de prijzen en premiën gezamenlijk geen grootere waarde dan éénhonderd gulden hebben, door Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar zij zullen worden gehouden en indien die waarde meer dan éénhonderd gulden bedraagt, door Hare Majesteit de Koningin, op voordracht van den Mi nister van Justitie. Sommelsdijk, November 1905. De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJ8. L.-S. DE GRAAFF. MIDDELUARNIS. Donderdag is door den rechter pommissaris van instructie, te Rot terdam een instructie geopend tegen J. de R. verdacht van inbraak met diefstal, zes getuigen zijn gehoord. Donderdag werd door een klasse leer lingen van de openbare school alhier, onder geleide van hun onderwijzer den heer W. de Jong een bezoek gebracht aan de Gas fabriek alhier alwaar zij door den Directeur den heer Sneep, werden ontvangen enrond geleid die hun het een en ander aangaande die fabriek uitlegde. De aanvoer van suikerbieten is zoo goed als algeloopen, ongeveer 8000000 kilogram, zijn door de verschillende leveranciers aan de Kaai gebracht. De van gemeentewege geplaatste dreggen voor drenkelingen zijn geplaatst een in het wagenhuis van J. Verhage en een in den stal bij den heer K. J. Meijer, ter aanduiding daarvan zijn borden geplaatst. Zateidag a.s. vertrekt van hier onze dorpsgenoot de heer J. Meijer naar Ned. 0. Indie alwaar hij benoemd is tot Commies der telegraphie. Wy wenschen den jongen man in Indie veel succes en hopen dat hü spoedig pro motie mag maken. Zaterdagavond was het water in de haven zoo laag als by menschenheugenis het niet is geweest. Men zag in het midden der kaai voor het pand van den Heer Ni- pius den bodem droog liggen terwijl onder de Wilhelminabrug in het geheelgeen wa ter zichtbaar was. Dinsdag kwam te Vlaardingen bin nen de alhier thuisdehoorende Haringlogger „Voorlichter" schipper M. den Braber met 11 last (154 ton) haring. Te IJmuiden zyn deze week binnen gekomen de volgende vischsloepen met eene besomming van Schip schipper Besomming. Theodora Emmerentia J. v. d. Hoek f 2730.— Johanna Hendrika A. de Koning 1730,— Paul Kruger H. Langbroek 1630.— Noordster C. Langbroek 1350.— Zeemeeuw J. de Koning 1270.— Middelharnis J. de Korte 930.— Toekomst J. de Waard 1200.— Vertrouwen C. v d. Hoek 1220.— Leo Willy Jan de Waard 970.— SOMMELSDIJK. Door de Gemeentepolitie alhier, is op aanklacht van vrouw ie C. tegen D. V. en J. Z. proces verbaal opge maakt. Door den landbouwer en Commissio nair K. Gouswaart alhier, werd verleden week op de kaai, eene paardenpee vertoond, welke een buitengewoone lengte had van ongeveer 1,50 M. Op de Gemeentefaerbank alhier, zyn ruim 4 Millioen suikerbieten gewogen. De aanvoer van suikerpeen is zoo goed als geëindigd. Nog enkelden moeten een weinig aanvoeren, zoodat de bietenoogst als geëindigd kan worden beschouwd. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Vrydag den 17 No vember 1905 der namiddags ten 7 ure'. MELISSANT- Gezelling zat men bij J. G. in de huiskamer te keuvelen, toen plotse ling eenige personen de kamer kwamen binnenstormen, met het geroep van „brand in je winkel" wat het gezin verschrikt deed opspringen. Even te voren had G. een bran dende lamp op de winkelbank gezet, waar door de boven hangende papieren zakken vlam hadden gevat. Gelukkig wist men het vuur spoedig te blusschen waardoor G. slechts weinig schade leed. De smid W. H. van S. vermiste Vrijdag morgen een flets, aanvankelijk werd die voor gestolen gehouden, later echter kwam men op het idee de omliggende sloten eeDS af te visschen. En werkelijk na lang visschen haalde men hem, van onder de kerkbrug te voorschijn. - Den heer T. Tieleman had het geluk, in de gehouden verloting te Somrnelsdyk een flets te winnen. Als ongeloofeiijk kan worden gemeld dat by den landbouwer M. Wiegel, een suikerbiet werd gedolven 1.17 M De vorige week had W. van der W. het ongeluk met zijn broodwagen van een hoogendijk te buitelen, door spoedig toege schoten hulp werd de wagen weer op de rijbaan gebracht, en kon v. d. W. met wei nig avery zyn weg vervolgen. Donderdagavond sloeg een geladen rijtuig op een draai omver, en kwam in een doornenhaag terecht, door een groot getal personen werd de vracht aigeiaden, en het rijtuig met vereenigde krachten uit de haag getrokken. Bij onderzoek bleek dat slechts weinig schade bekomen was, en zette de voerman, na alles weer op geladen te hebben zijn weg weder voort. Voor de eenmaal begonnen Vrywilli ge wapenoefeningen, komen zich nu nog zooveel deelnemers aanmelden dat reeds een 20 tal van hun terug gezonden is, hoe wel er nog enkele zijn aangenomen, zoodat daar nu een dertigtal jongens aan deelne men. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcolectie heeft ongeveer f 50 opgebracht. Aan W. H. van Immerzeel alhier, is opgedragen het maken van acetyleen gas leiding in de school. Bij het kroozen had J. v. B. het on geluk te water te vallen, het daarbij be haalde natte pak verplichtte hem het werk neer te leggen en zich huiswaarts te begeven. IIEUKINGEN. Ds. Adding te Dellt heeft het beroep van predikant by de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Hedenmiddag zyn de laatste suiker bieten op de kaai gebracht zoodat de cam pagne weder als afgeloopen kan beschouwd worden. STELLENDAM. Naar men ons mededeelt, geraakte de vorige vf eek bii dikke mist een onbekend gebleven zeeboot aan den grond tusschen de Goereesche en Stellendamsche haven. Toen het weer opklaarde, geraakte het vaartuig zonder assistentie weder vlot. De IJsclub alhier, heeft naar aanlei ding van een aangeboden verzoekschrift van het Bestuur der Generale Dijkage ver gunning verkregen in de Damputten een sloot, ongeveer 350 M. lang, 8 M. te ver broeden, zoodat dan een baan zal worden verkregen van 350 M. lang en 15 a 16 M. breed. De lui durven, want dit werk zal aardig wat kosten. Als nu Stellendam maar laat zien, dat het de pogingen van hetBestuui der IJsclub weet te waardeeren. Dat nu ieder, die kan, heipe, door het nemen van rente- iooze aandeeltjes. Dat nu velen, zeer velen zich aanmelden als Jid der IJsclub, want duidelijk is het, dat, gaat deze gelegenheid voorby, de kans verkeken is; dat het Best uur dan afgeschrikt, nooit meer zal trachten in deze richting iets te doen. Vooral, daar men vroeger steeds heeft gezegd: geen goede baan, geen lid, maar een goede baan, dan heb ik er geld voor over. Kom dus, Stellendammers de hand aan den ploeg, vele kleintjes maken een groote. GOEDËREEDE- J- 1. Dinsdag omstreeks 7.30 deed zich een eigenaardig luchtver schijnsel voor. Een breede cirkel, vast om de maan geslagen, vertoonde op heldere wijze dg kleuren van een regenboog. Ondanks de geringe opkomst ter ver gadering van de vereeniging „Aurora" op Vrydag j.l. werd de avond genoegiyk door gebracht. Behalve de gewone sprekers, trad nog eenige malen op deHeor Van Schouwen. Tot vice-president werd gekozen de heer J. C. van Eendenburg. Ten bate van de getroffen huisgezin nen door den brand, welke op 8 en 9. Fe bruari j.l. op het eiland Marken heeft ge woed, is te dezer plaatse 8,45 ingezameld. De bietenoogst kan in deze streek als geëindigd werden beschouwd. Nog enkele vrachten in deze week, die van het land naar de kade worden vervoerd en de oogst is afgeloopen. Over het geheel was het be schot ruim en het suikergehalte zeer be vredigend. De inspectie der landweerplichtigen in deze gemeente zal gehouden worden op Vrydag 17 November a.s. des voormiddags ten 11 ure te Stellendam in het Gemeente huis. -- Op het verzoek van den vader van den milicien-verlofganger Thomas van Veen om eene vergoeding voor het gezin gedurende den tijd, dat deze zich onder de wapenen bevond voor het houden van her halingsoefeningen, is afwijzend beschikt. Door een stemgerechtigd lidmaat der Nederduitsche-Hervormde Gemeente alhier is hooger beroep aangateekend tegen de beslissing van het Classicaal Bestuur te Brielle inzake de verkiezing van twee ge machtigden in het kiescollege, als volgt: Aan bet Provinciaal Kerkbestuurder Nederlandsche-Hervoruide Kerk te 's-Gravenbage. Ondergeteekende, stemgerechtigd lidmaat der Nederlandscbe Hervormde Gemeente, wonende te Goedereede, provincie Zuid-Holland, neemt de vrijheid, zich tot U te wenden, te kennen gevende dat bij zich bij bezwaarschrift benevens in afschrift gevoegd, beeft gewend tot bet Classicaal Bestuur te Brielle, betreflende de gehouden stemming voor twee leden van bet Kiescollege alhier met bet verzoek, die stemming wegens informaliteiten, die z. i. onge twijfeld van invloed kunnen zijn geweest op den uitslag der stemming, te vernietigen; dat adressant zich bij die beslissing op de navol gende gronden niet kan neerleggen. Immers, er werd te kennen gegeven, dat gedurende den bij het plaatselijk reglement voorgeschreven tijd gelegenheid is gegeven tot bet uitbrengen der stem men en dat mitsdien niemand in zijne rechten is verkort en bet niet-geopend-zijn van de stembus juist op«-de vooraf aangekondigde uren, van geenerlei invloed is geweest op den uil slag der stemming. Wanneer nu vaststaat dat stemgerechtigde lid maten ter stembus blijkens uitgereikte biljetten tusschen drie en vijf uur zijn opgeroepen geworden en slechte aan zeer enkelen mondeling ter kennis is gekomen, dat de stembus tengevolge van bet niet op tijd aanwezig zijn van bet stembureau later ge opend is gebleven, kan zulks m. i. op grond van bet hierna volgende, wel van invloed zijn geweest. Daar bet toch bekend is, dat na vijf uur twee stemgerechtigde lidmaten hunne biljetten nog heb ben ingeleverd, zoo kan m. i. niet uitblijven, of zulks moet van invloed kunnen zijn geweest; immers er zijn ingeleverd 17 biljetten, waarvan meerderheid is 9 Verkregen hebben de heeren D. Breen 14, T. Koeteeuw 9, G. Aleman 7 en A. de Vries 2 stemmen, terwijl B Visser en J. Klein ieder één stem bekwamen. Indien de bus op tijd. d. w. z. ten 5 ure gesloten ware geworden, zouden zijn ingeleverd 15 biljetten, waarvan meerderheid is 8 Waar nu de mogelijkheid bestaat, dat de twee uitgebrachte stemmen na den besloten tijd jten voordeele zijn geweest van T. Koeteeuw, dan bad er herstemming behooren plaats te vinden tusschen T. Koeteeuw en G. Aleman, als hebbende teder dan 7 stemmen verkregen. Bovendien staat bet vast, dat, wanneer bet aan ieder stemgerechtigd lidmaat bekend was geweest, dat de stembus tot later tijd als aangegeven was op de oproepingsbiljetten, geopend bleef, de opkomst ter stembus talrijker zou zijn geweest. Met vertrouwen wendt adressant zich tot Uw College met het verzoek dat uw College moge kunnen goedvinden, de beslissing van het Classicaal te Brielle in dato 24 October j. 1. No. 1090 te niet te doen en de gehouden stemming ter benoeming van twee leden van bet kiescollege te Goedereede, betzij geheel hetzij gedeeltelijk verklaren. Goedereede, 't Welk doende, enz. den 27 October 1905. Door bet Provinciaal Kerkbestuur is in zijne ge- woone vergadering, gehouden te 's-Gravenbage den 1 November j.l. besloten als volgt; Rechtdoende in hooger beroep, de stemming voor twee gemachtihtigden in het Kiescollege der Neder duitsche-Hervormde Gemeente te Goedereede ge houden den 17 October 1905 te vernietigen en mits dien te gelasten, dat eene nieuwe stemming zal plaats hebben. Vorenstaande beslissing hoofdzakelijk genomen op grond dat bet plaatselijk reglement der Nederduitscbe Hervormde Gemeente te Goedereede voorschrijft, dat van eene stemming voor gemachtigden in bet Kiescollege met vermelding van dag en uur moet kennis gegeven worden van den predikstoel en dat niet aan één lid van bet stembureau bet recht kan worden gegeven, om voor die stemming een ander uur te bepalen. 0UDD0RP. Dat is de moeite waard. De Landbouwer C. B. verkocht alhier een varken voor 170 gulden. Alhier zijn by een paar Landbouwers aan de duin kant aardappelen en varkens voer uit hun schuren ontvreemd. NIEUWE T0XGE- By eene in de vorige week gehouden dry fjacht onder deze gemeen te, werd gedurende 2 en een halven dag geschoten, 109 hazen, 15 fazanten, 11 pa trijzen en 4 houtsnippen. Door H. H. Gedeputeerde Staten dezer provincie is het besluit van Burgemeester en Wethouders betreffende het intrekken van de vergunning van C. Voordijk tot. den verkoop van sterkendrank in het klein we gens zyn benoeming tot Ambtenaar van den Burgelijken Stand vernietigd opgrond dat hij als zoodanig zyn ontslag heeft aange vraagd en er niet voor werkzaam isgeweest. 13 Nov. Is door de Gemeente Veld wachter weder procesverbaal opgemaakt tegen I. d. W. koopman te Oude Tonge, wegens overtreding de gemeente verorde ning, dit is reeds de derde keer binnen een maand tyds. OUDE TOXGE- Door de politie is proces- verbaal opgemaakt tegen J. D. wegens over treding der veldpolitie. Wegens in en overklimming is proces verbaal opgemaakt tegen J. S. Tegen J. B. is wegens stroopery door de politie procesverbaal opgemaakt. Doordien de klauw van het koebeest van den heer L. Bruinse tusschen de halster was geraakt heeft het dier zich door wor ging gedood. By de Verloting te Somrnelsdyk is door de heeren F. de Weerd en M. Jacobs ieder een paard geloot. OOLTGENSPLAAT- Bij de verleden week alhier gehouden boschjacht zijn, naar wy vernemen, in drie dagen door vier jagers geschoten: 201 fazanten, 5 patrijzen, 6 houtsnippen en 77 hazen. 8 Nov. Het 4 jarig dochtertje van Johs. van Dam geraakte hedenmiddag al spelende in de haven. W. van Veen, die het ongeval zag, bracht de kleine drenke linge spoedig weder op vasten wal. DEN BOMMEL- Vrijdagavond kwam de landbouwer J. B. alhier tot de ontdekking dat zyn.e stier zich door ophanging van het leven beroofd had. Nadat men het dier den hals had afgesneden, werd het naar de hal overgebracht. Het vleesch werd voor een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5