Boeken, Tijdsckiflen, Couranten, LEVERTRAAN flakkeescüe iMtaüoi, A. DE MOOI! Sommelsdijk. Mevr. van Dam Elias Hartogs Mz., L. I. AKKER,v.Alkeiiiadestr. 11, Rotterdam J. M. FABERT, BOEKHANDEL M. DE GAST Zn,, Sommelsdijk. Buitenlandsch Overzicht. Advertentiën. N. MALTHUSIANISME ROTTERDAM. Gouden en Zilveren werken, tfestdijk, Middelharnis. GLASWERK met zilïer gemonteerd. Westdijk, Middelliarnis. Kerkboeken en Bijbel*. üantoor-, Schrijf- en Teekenbehoeto. ANSICHTKAARTEN Centraal-Depot: Dijkema Doornbos, Sommelsdijk, is steeds van de beste die geprodu ceerd wordt, wordt met zorg ver pakt, en door het publiek steeds meer gevraagd. SMETP0EDER OUDE TONGE. DROESPOEDEB Dijkema Doornbos, Kerkboeken en Bijbels. Schrijf-, Teeken- en Schoolbe oeften. Effecten-, Kassiers-, Assnrantie- en Administratie kantoor. ng van het lidmaat- beide Kamers met bedieningen en tot met die onderwerpen in verband te staan rent te formuleeren vloeien." anten leggen een om- de schouders der e. De meeste er van dat wij ze in afzon- en zullen bespreken. sonderwijs. der herhalingseur- sle gemeenten op te 11e leerlingen welke even, op het appel 'trouwbare bronwe- leerlingen, dat zij .omen, omdat an hun baas kunnen mdig ongehoord. Om tijd het herhalings- alle gemeenten be- d reeds donker. Voor tapen dan toch zeker van allerlei wisse- n de gelegenheid tot broodnoodige her- houden. Wij hopen, op dezen misstand n dien te verhelpen, wij ons ten zeerste lichtingen uit alle en, waar zoo'n on- plaats vindt, eit aan zulke erger- wordt, hoe minder allen voorkomen. goede richting. ninister van marine oting voor 1906 een iet anders dan toe- Voorgesteld wordt ;n verkoop van de [yena, Haai, Kroko- zoomede van het s. Met bate wordt 15000 ian de eerste stap van ons verouderd 3 men ook denke ïeid van eene vloot che Nederlandsche ater nog wel eens illen, alle deskun- ver eens, dat onze erbooten absoluut kbaar zijn, dat van •log absoluut geen den verwacht, ter- jaar in jaar uit nderhoud kost. te meer te betreu- ;tap zoo aarzelend n aangekondigden van de Cerberus, is tégen eiken prijs die van de Kroko- naar de memorie deelt, alleen wan- prijzen gemaakt 1 verkeerd voor. ling geschiedt, des van materieel arvoor het aange- nbruikbaar is, is ent, die aan ver- i wordt, is wegge- den die dergelijk nog opbrengt, is rwijze is het hier aten en guldens, en guldens mede een der schepen wanneer hij er kan maken, ver- g in 1904 alleen iderhoud van den (zie bijlagen be- amer willen ver- r aan te dringen irijs. Wat er voor is o. i. winst aan paring van kost- tvangst van een ig aan contanten. t den aangekon- treft is de eerste Er had dadelijk gegaan, oting van marine en staat, inhou- mrzicht der sche- lorlog, laatstelijk Juli 1905. at eens na, dan 1 wat materiaal, dat opgeruimd kan, en waar het tot niets nut is, opgeruimd moet worden. Allereerst 2 pansterschepen, lo. de Schorpioen, gebouwd in 1867/08, groot 2235 ton loopende hoogsten 10.5 mijl; 2o. de Stier gebouwd eveneens in 1867/08 groot 2257 ton loopende hoogstens 9 mijl. Beide schepen zijn totaal verouderd, wat bij den eerbiedwaardigen ouderdom niet te verwonderen is. Beide bevinden zich sedert jaren in reserve. Dit verhindert niet dat in 1904 alleen voor den romp de Schorpioen nog gekost heeft f 2675.92 de Stier f 3948.53, te zamen ruim f 6600, die als weggegooid te beschouwen zijn. Hoe eerder deze beide pantsersche pen den weg van Cerberus, Haai en dergelijke volgen, hoe voordeeliger het voor de schatkist zijn zal. In den bovengenoemden staat komen 12 monitors voor. Er wordt nu voorge steld 6, d. i. dus de helft te verkoopen. Wie nu verwacht een groote daling in de onderhoudskosten, komt bedrogen uit. "Voor de 12 werd voor 1905 geraamd 53,150, voor de zes in 1906 f45,750. Er zullen in 1906 van dienst zijn 2 monitors. Rekent men nu nog 2 voor reserve, dan zouden er in iedergeval nog2 monitors meer verkocht kunnen worden, dan de minister voorstelt. Gewenscht blijft echter de verkoop van al deze dure onbruikbare, verouderde schepen, waarvan alleen volgens dien staat de Reinier Claeszen nog 6 jaar mede kan, alle anderen reeds sedert jaren aangeduid zijn als verouderd en te vervangen. Word vervolgd.) Een officieel bericht uit Rusland meldt dat afkondiging van het keizerlijk mani fest van 30 October de rust in het land nog niet hersteld heeft. De regeering verklaart derhalve, dat .het voor alle klassen der be volking dringend gewenscht is, zich te ont houden van iedere handeling, die den toe stand zou kunnen verergeren en in de ouder linge betrekkingen van de verschillende klassen der bevolking met de meeste voor zichtigheid te werk te gaan, ten einde bot singen te vermijden, die de regeering zou moeten onderdrukken, ten einde de on schendbaarheid van leven en eigendom van alle burgers van Rusland van iedere natio naliteit en iederen godsdienst te verzekeren. De strengste bevelen in dezen geest z(jn aan alle bestuursafdeelingen verzonden. Vadertje Tsaar is stellig vol van mensch- lievend medelijden voor zijn onderdanen, onverschillig van welken godsdienst ze zijn, maar die bestuursafdeelingen zullen onwil lig of onmachtig zijn de strenge keizerlijke bevelen na te leven; hoe is het anders te verklaren dat te Odessa een Joodsch huis door 46 werklieden verdedigd werd, toen een compagnie infanterie met een officier van politie aan het hoofd opdaagde; de soldaten schoten de verdedigers dood en daarop drong het gepeupel in het huis en vermoordde allen die er in waren. Een bende trok naar een joodsche meis jesschool om te plunderen. De directrice gaf al wat zij had. op voorwaarde dat het leven van de 35 weezen die er woonden, gespaard zou blijven. De bende verdween toen, maar weldra kwamen er een aantal terug, die de school plunderden, de vluch tende kinderen nazetten en acht ervan vermoordden. Een andere bende martelde een rabbijn om hem de sleutels te laten afgeven van een brandkast, waarin zich het geld van een liefdadigheidsvereeniging bevond. Eerst toen een van de booswich ten een bijl nam, om den man het hoofd van de romp te slaan, kwam de vrouw van den rabbyn tusschenbeide en gaf de begeerde sleutels aan de plunderaars. Deze namen de 2200 roebels uit de brandkast mee, plun derden het huis, en vermoordden den rabbijn en zijn vrouw, voordat zij weggingen. Zulke dingen gebeuren onder toezicht en op aanstoken der politie, in plaats dat deze krachtig optreedt om de onschendbaarheid van leven en eigendom van alle burgers van Rusland van iedere nationaliteit en iederen godsdienst te verzekeren. Men zou haast zeggen, dat de joden niet tot de bur gers behooren, en toch zal het nageslacht hen dankbaar zijn, want zij zijn de eerste aandringers op meerdere maatschappelijke vrijheid. Heeft deze opstand nog lang niet uitgo werkt wat wij wenschen, iets goeds is er toch al door tot stand gekomen namelijk de bevrijding van Finland. Hoe dikwijls hebben wij er niet opgewezen dat de vredesconferentieminnende Tsaar geheel handelde tegen zijn eigen leer door de Finnen te brengen onder het Russische juk. Toen bij het verdrag van Frederikshaven Rusland in het bezit kwam van Finland, was aan dit land een volkomen zelfstandig heid gewaarborgd. De keizerlijke verklaring van 27 Maart 1809 had verder bevestigd den godsdienst en de wetten des lands, evenals de vrijheden en rechten, die elke klasse in het grootvorstendom in het bij zonder en alle inwoners in het algemeen genoten, dank zij hun grondwet. Dat onder zulke omstandigheden, die het Finsche volk tot bloei hadden gebracht, de russificatie tot verzet en onlusten aanleiding moest geven, spreekt vanzelf. Vooral na 1896 nam het verzet tegen de Russische overheersching krachtige vormen aan, tengevolge van een aantal maatrege len der regeering te Petersburg, waardoor de grondwettige vrü'leden van Finland werden aangetast en met vernietiging bedreigd. Die maatregelen waren o. a.de instelling van Russische scholen in Finland; de verplich ting van de Russische taal te spreken om in aanmerking te komen voor een open baar ambt, de opheffing van de speciale commissie voor de Finsche zaken te Peters burg; de unificatie van den dienst der pos terijen; de gedwongen circulatie van den papieren roebel; de invoering van den Rus- sischen militieplicht en de vorming van een Russisch legercorps in Finlandhet besluit, waarbij de Tsaar zich het recht toekende om alleen te beslissen in zaken, die gelijk tijdig het grootvorstendom en het Rijk be troffen; de opheffing van het Finsche gar debataljon. Al deze regeeringsdaden waren vierkant in strijd met de openlijk uitgesproken bedoelingen van Alexander I, die van Fin land geen Russische provincie had willen maken, maar een zelfstandigen staat onder toezicht van Rusland. In het bijzonder ontstond een hevig verzet tegen de oekaze van Nicolaas II, waarbij bepaald werd, dat de Tsaar en de rijksraad voortaan over de zaken, het geheele rijk betreffende, zouden beslissen, zoonoodigin overleg met den gouverneur van Finland, den Finschen senaat en den minister van Finland. Heel West-Europa kwam toen op voor Finland en een internationaal comité, waarvan o. a. ook professor Van der Vlugt lid was, vertrok naar Petersburg om den Tsaar aan de grondwettige rechten der Finnen te herinneren. De Tsaar was niet te 3preken, de afge vaardigden werden niet bij hen toegelaten en de ons nog maar al te goed bekende Finnenhater, gouverneur-generaal Bobrikof, kreeg bevel de plannen tot russificatie speciaal ten aanzien van de militaire or ganisatie streng door te zetten. Als protest daartegen trokken de dienst plichtigen het land uit hetgeen aanleiding gaf tot nieuwe dwangmaatregelen en uit zonderingswetten dagbladen werden ver boden, scholen opgeheven, bijeenkomsten verboden, hoogleeraren en andere ontwik kelde leiders van het volk werden verbannen. De Finnen grepen niet naar de wapens, zij bepaalden zich tot een stil verzet, maar gouverneur-generaal Bobrikof en procureur Johanson verdwenen van het wereldtooneel en de Russische gendarmen wisten de Finnen zich ook van het lijf te schudden. Voor hun bedaard, maar standvastig han delen hebben de Finnen hun grootste goed, de vrijheid herkregen, de Tsaar heeft hen officieel vrij verklaard. Het schijnt volgens de berichten, dat de toestand voor het oogenblik een weinig ge kalmeerd is in Rusland, doch of we reeds aan het eind van de revolutie zijn, valt nog te betwijfelen. Nu er een volledige amnestie is afgekondigd, komen weer tal van uitgewe kenen terug, die stellig den toestand niet naar hun zin zullen vinden en nog meer hervor mingen wenschen, en dan moeten ook nog de troepen uit Azië terugkomen, die een kijkje hebben gekregen hoe het elders anders gaat dan in Rusland. In Japan gevangen officieren hebben in de Japansche steden clubs opgericht, die zich tot taak stellen revolutionaire propa ganda in het leger te maken. Slechts door een reorganisatie van het rijk, zoo zegt een der tot de collega's gerichte oproepen, kan het leger tot de vereischte degelijkheid ge bracht worden. Anders zullen we steeds blijven blootstaan aan de schande van een nederlaag. Treurig is het dat wij nog de soldaten missen, voor wie we gestreden, gehongerd, gebloed hebben. Men misleidde ons. Nadat we dit alles geleden hebben, zijn we niet meer in staat den last van het tegen woordige stelsel te dragen, en we eischen in naam van onze militaire eer de vrijheid, die andere volken genieten. Kameraden, vervolgt het stuk, we zjjn met smaad over dekt, onze uniform is bevuild, en dat alles door de schuld van de tegenwoordige staatsorde. Gebiedt onze plicht ons niet het leger in de toekomst voor zulke ellende te beveili gen. De soldaten volgden ons altijd en zullen ons ook volgen als het noodig is de reeds wankelende alleen heerschappij te ver nietigen. Als de mannen, die met zulke gedachten bezield zijn, terugkomen in hun vaderland, is er nog wel het een en ander te wachten. Gedipl. Deskundige voor Dames, Boezemsingel 126, recht over de Veemarkt, (voorheen v. d. Werffstraat 10), Alle desbetreffende middelen voorhanden. nn Departement De bank neemt golden optogen •«f» note *ejeen. Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling v«b relden op Maandag, Dinsdag, Waaosdagea ierdag van ft—12, benevens Maandegavend wan t—7 uur, ten bonder o CL Kola Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoogsten prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEERING Levering van alle Plaatsing van AdvertentiGn tn alle Dag-, Week- en Maandblade», zonder verhooging van prijs. Voorhanden alle tsb b(jna het geheele Eiland. Fantasiekaarten. ens. ens. De ondergeteekende H. ROSMOLEN, oud 49 jaar, wonende te Hekelingen (Z.-H.) verklaart door het vele werken in het stof van het vlas een droge hoest bekomen te hebben. Ik gaf veel slijm op en moest af erx toe braken. Ik had een slechte eetlust en kon door het vele hoesten 's nachts niet slapen. Ik heb twee flacons Abdij siroop Klooster Sancta Paulo gebruikt en ver zeker (J dat door de heilzame werking van die siroop mijn ongemakken verdwenen zijn. Ik zal de Abdijsiroop aan iedereen aanbevelen als een werkdadig middel voor alle borstkwalen. DE ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo is een gezegend middel voor jong en oud, zij is altijd onschadelijk en geneest onvoorwaardelijk den hardnekkigsten hoest, de hevigste verkoudheid, asthma, keelpijn, kink- en slijmhoest, bronchites en alle borst- en longaandoeningen. Prijs per flacon f 1,—, f 2,— en f 3,50. Verkrijgbaar bij Dijkema Doornbos te Sommelsdijk, L. W. Zaaijer te Dirksland en A. L. Hobbel te Ooltgensplaat. De Heer H. ROSMOLEN, (volgens portret). VAN En gros. En detail. pakjes, voldoende voor 1 mud zaaigraan, geheel vrij van werke- looze bestanddeelen. Het goedkoopste adres voor alle soorten C3-ra,a,nza,l<:lse:n. in soorten, van af 37^ cent. m volgens voorschrift zooals door ons ruim elf jaar met succes werd ge leverd a 90 cent per Kilo. Verkrijgbaar bij in Droger/yen, Chemicaliën, Binnen- eii Bnitenlandsche Geneesmiddelen TE SOMMEIiSDIJK. VAN Heeft voorradig een ruime sorteering Levering van alle Boeken, Tijdschriften, Couranten. Plaatsing van _i^-d.T^ertentIërL in alle Dag-, Week- en Maandbladen, zonder verhooging van prijs. Handel in enz. enz. Sigaren en Sigaretten Telegram-AdresDEC ASTSOMMELSDIJK. BEZORGEN den In- en Verkoop van Effecten op alle Binnen- en Buiten- landsche Beurzen. KOOPEN en Verkoopen alle Coupons, Chèques en vreemde Banknoten. SLUITEN Prolongatien en Beleeningen op Effecten. NEMEN gelden a deposito. INCASSEERING op Binnen- en Buitenland. BEZORGEN gelden onder Hypothecair verband op Landerijen en Gebouwen. CORRESPONDENTEN van diverse in Nederland gevestigde Hypotheekbanken. AGENTSCHAP der Nederlandsche Brand-Assurantie Maatschappij „de Sala mander" te Amsterdam, tegen Brandschade van Gebouwen en Roerende Goe deren, met vaste zeer billijke premien. SLUITEN Verzekeringen per post op: Geldswaardige Papieren en Bank biljetten en per stoomboot of schip op alle Roerende Goederen. SLUITEN verschillende Levensverzekerings-contracten.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3