Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflaltkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 15 November 1905. No. 51 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco „per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor Nederland: C. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTitg*a/ve cler te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. 0e volmaakte wet. Menschelijkerwijs volmaakt heefteen- maal de heer Van Houten zijn kieswet ge noemd. De heer van Houten zal sindsdien wel volop gelegenheid hebben gehad te ervaren, dat op dit ondermaansche het „menschelijkerwijs volmaakte" reeds spoedig na de tot-standkomen leemten en gebreken begint te vertoonen. Zijn kieswet is in de practijk gebleken revolu tiebouw te zijn. Zoo'n luchting in elkaar gezette huurkazerne staat gewoonlijk op weinig soliede fundamenten, 't Is 't zelfde met den grondslag der volmaakte wet- Van Houten. De fundeering van dit kunstproducttoch is art. 80 der grondwet, luidende „De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaal' mag zijn, hebben bereikt." De kenteekenen van maatschappelijken welstand komen neer op de betaling van belastingen, het verwonen eener mini mum; huur, het verdienen van een mini mum loon of het bezit van een spaar bankboekje van een minimum bedrag. Voor de kiezers, die wegens kentee kenen van maatschappelijken welstand het kiesrecht deelachtig worden, draagt de „volmaakte" wet dus een zuiver mam- monistisch karakter d.w.z. zij verleent een burgerrecht, op voorwaarde dat men geld of goed bezit, hoe weinig dit dan ook behoeft te wezen. Op dezen grond slag is alles af te dingen. Hare ondeug delijkheid blijkt ten duidelijkste uit de practijk der vigeerende wet. Waar zullen we redelijkerwijs het grootst aantal kiezers kunnen verwachten, voldoende aan de kenteekenen van maat schappelijken welstand. Er is maar één antwoord mogelijk: in die plaatsen, waar de welvaart het grootst is, waar de bloei yjBUILLETOW. van Grete Olden, (18) door K. te M. Gelukkig had de zorgvolle vrouw Kloiber op den breeden rug van den huisknecht een flinken trom mel met goed gemeubileerde broodjes geladen, welke moesten dienen om 's avonds als de terugtocht eens wat lang mocht duren, de ledige magen eenige be zigheid te verschaffen. Daar de vermoeidheid alge meen werd en daardoor de opgewektheid dreigde te verdwijnen, stelde vrouw Kloiber voor den knecht nu alvast maar van zjjn vracht te ontlasten. Dit voorstel vond algemeenen bijval. Op een groen plekje aan een berghelling werd halt gehouden en een tafellaken uitgespreid men legerde zich daar om heen en liet zich de eenigszins ver droogde broodjes en den lauwwarmen wijn uitmun tend smaken. De maaltijd verliep opgewekt en lustig. Verschei dene geestdriftige toasten werden geslagen, de laatste bevatte het voorstel dat men elkander beloven zou het volgende jaar allen weer op Antonienhoogte te genwoordig te zyn. Dit werd met uitbundige geest drift begroet. Slechts om den mond van vrouw Kloiber zweefde een ongeloovig lachjezij had al zoo dikwyls dergelijke stellige beloften gehoord, die nooit vervuld waren. in handel en bedrijf de loonen op hooger peil heeft gebracht. Slaan we nu de kiezersstatistiek over 1905 op, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de statistiek, dan blijkt ons dat deze j uiste gevolgtrekking niet deugt. In ons land bedraagt het deel der mannelijke bevolking van 25 jaar en daarboven ongeveer 47 °/0 der totale be volking. In 1905 bedroeg 't aantal kiezers 27,49 °/0 van dat geheel. Hoe is nu die 27 °'0 verdeeld? Oordeelende naar de kenteekenen van maatschappelijken welstand, kunnen we 't grootste aantal dezer kiezers verwach ten in de grootste steden. De statistiek leert het ons anders: Procent kiezers in: Steden met 5000 en minder inwoners 80,59 tot 15000 29,65 tot 20000 26.25 tot 160000 23,75 meer dan 100000 22, 2 Nemen we enkele bepaalde steden, dan vinden we. Rotterdam. 18 Enkhuizen. 38 Amsterdam. 22 Arnhem. 23 Doetinchem. 37 's Gravenhage. 25 Nu is Enkhuizen een van de doode steden der Zuiderzee, zoo'n stadje, waar men een hollend paard door de straten kan laten gaan, zonder dat er ongeluk ken gebeuren. De maatschappelijke wel stand is er dus wel eenige malen ge ringer dan te Rotterdam, toch heeft het plaatsje een 2 X zo° groot procent kiezers. Nemen we steden van ongeveer ge lijken welstand, dan winden we: Zwolle. 27,9 Deventer. 30,4 Zutphen. 34,9 Gelijke maatschappelijke welstand en een ver uitéén loopend procent kiezers. Op het platteland treffen we ongeveer algemeen kiesrecht aan. De menschelijk volmaakte wet heeft dus dezen toestand geschapenIn plattelandsstreken alge meen kiesrecht, doch in tal van steden Toen de honger gestild was, kon men zich weer aan de gezelligheid overgeven en genieten van het natuurschoon. Al rondziende, eerst dichtbij, daarna verder af. kreeg men ook het op grooten afstand ge legen doel der reis in het oog en iedereen begreep, dat men zich zou moeten haasten om daar nog aan te komen, maar niemand wilde het sein tot opstaan geven, en toen de knecht bij het opruimen van de geïmproviseerde tafel op zijn leuke manier de op merking maakte„van verder gaan zal er vandaag wel niet veel meer komen," werd hij door nie mand tegengesproken. Men kwam overeen Schellenberg Schellenberg te laten, rustig een paar uren op dit schoone plekje te vertoeven cn tegen den avond onverrichter zake, maar daarvoor dan ook niet doodmoe en uitgeput, naar huis terug te keeren. De huisknecht werd teruggezonden en men bleef vroolijk bij elkaar op de plaats waar men was. Wat moest men ook zoo ver gaan zoeken, wat men dichtbij vond Het vriendelijke groen, waarop men rustte, strekt zich terzijde uit tot aan een dicht bosch, naar bene den daalde het als een zacht tapijt tot in het dal, zoodat men hier een prachtig vergezicht had, maar hooger waren ruwe rotsen. Weldra verstrooide zich het gezelschap naar alle richtingen. De ouderen en eenigszins zwaarlijvigen begaven zich naar het bosch om daar te genieten van de schaduw, de jongeren en vluggeren werden aangetrokken door de hooger gelegen rotsen; na tuurlijk behoorde het romantische Klaartje tot de laatsten. Zij had zich van de anderen afgezonderd en stapte alleen op een tamelijk afgelegen rotspunt toe. Zij dacht, dat daar alpenrozen geurden en reeds lang duizenden van 't kiesrecht verstoken, die beter aan de eischen van welstand en geschiktheid voldoen, dan zeer velen op het platteland. Hoe onbillijk het aantal afgevaardig den naar het stemmenaantal verdeeld is, blijke uit deze cijfers: „In Amsterdam 11 kiezen 3481 kiezers een afgevaardigde. In Amsterdam IX 13748 In Enkhuizen 14396'!! Zoo'n Amsterdamsche kiezer heeft dus evenveel in de melk te brokken als vier Enkhuizer kiesgerechtigden. Reeds dit kleine uittreksel uit de kiezersstatistiek rechtvaardigt ten volle het streven der onzen naar Grondwets herziening. Een wet, die in de practijk zoo onbillijk werkt als de „menschelijk volmaakte" wet, dient zoo spoedig mo gelijk in 't archief van merkwaardige rariteiten uit vorige eeuwen geborgen te worden. Zij schepteen overheersching, die in een democratischen staat niet geduld kan worden. Want in de eerste plaats geeft zij het platteland een over wegenden invloed, zoodat men terecht van een plattelandskiesrecht kan spreken. Zij sluit de arbeidersbevolking der steden grootendeels van 't kiesrecht uit. In de tweede plaats geeft zij van vijf volwassen Nederlandersslechtsdriehun burgerrecht en ontzegt er twee alle medezegging schap uit louter mammomistische over wegingen. De democratie, die de mooie woorden van gelijke berechting wil om gezet zien in daden, eischt, dat ook die twee met hun stembiljet zullen kunnen strijden voor hun belangen. En de con servatief moge krampachtig de mensche- tijk-volmaakte wet als zijn bolwerk vast klemmen, tegen den steeds grooter wor denden drang der democratische partijen zal zijn vesting niet bestand blijken. Het blanco-artikel zal de eerste aanval kun nen zijn, doch de democratie mag niet rusten, voor zij 't Algemeen kiesrecht tot de fundeering heeft gemaakt opzer Volksvertegenwoordiging. Zal de verwezenlijking dier gedachte in een verre toekomst liggen? Wij ge- looven het niet. Ook hierin zal bewaar heid worden het gevleugelde woord: koesterde zij den wensch, die eens met eigen hand te plukken. Ook deed de eenzaamheid baar goed, haar hoofd was zwaar en haar hart sloeg soms onrustig, "tij dens den maaltijd had mijnheer Baldenius naast haar gezeten, en Klaartje kon het niet ontkennen, zijn blik en woorden hadden een koortsachtige On rust door haar bloed gejaagd. Hij had eigenlijk wei nig gesproken, maar de toon van zijn stem was zoo eigenaardig, in zijn oogen lag die echt tropische gloed, zijn lachen was zoo veelzeggend dat Klaartje zich voelde alsof zij door hem gehypnotiseerd werd. Zij voelde dat er een gebeurtenis ophanden was, die haar met gelukkige verwachting, maar ook met angstige zorg vervulde. Wat zal Rudi er van zeggen Deze vraag drnkte haar telkens neer, als haar hart vroolijk wilde opspringen. Zoo denkende wandelde zij neerslachtig den rots- achtigen top en haar naderend ongeluk tegemoet. De felle zonnestralen op haar hoofd en daarbij de toch koele berglucht verontrustten haar en verwar den haar gedachten, zij keek besluiteloos voor en achter zich, zij verlangde zoo vurig die lokkende bloemen te plukken, maar toch was zij angstig om verder te gaan. Op eenswas zij gestruikeld of was zij uitgegle den Zij voelde den grond onder haar voeten ver loren te hebben, haar armen zwaaiden angstig door de lucht, haar voeten dansten met onregelmatiger schreden naar beneden, al sneller en sneller, een gapende rotspleet tegemoet. Zij wist nog, dat zij haar parasol wegwierp, dat haar handen de al minder wordende struiken en dwergachtige boompjes, die haar voorbij vlogen, trachtten te grijpen zij hoorde nog een schrillen L'histoire se répète, de geschiedenis her haalt zich. Nauw een halve eeuw liggen de acht en veertiger jaren achter ons. Toen woelde 't in gansch Europa in de geesten 'van duizenden. Zij snakten naar slaking der banden, waarin de vrijheid van 't woord en van vereeniging waren ge slagen. In Frankrijk regeerde een om koopbare bent onder Louis Philippe, de volksvertegenwoordiging was slechts in schijn de spreekbus des volks, de druk pers lag aan banden, duizenden zaten om politieke redenen in de gevangenis. De Februarirevoiutie van 1848 was 't gevolg dier misstanden. In Oostenrijk zwaaide het starre con servatisme van een Metternieh den scep ter. Ook daar de willekeurigste vrijheids beneming. Ook daar verloor het volk zijnjgeduld. 't Vroeg zijn keizer een volks vertegenwoordiging, openbare rechts pleging, vrijheid van drukpers. Zoo ging het in Hongarije. Het kanon van den Oostenrijkschen heerscher moest den vrijheidsdrang smoren, in bloed doofde het gezag, gesteund door de Russische horden onder Paskewitz, de vrijheidsbeweging der Hongaren. Zoo ging het in Pruisen, waar 't kanon gebulder de volksstem met bommen en kogels deed zwijgen. Zoo ging het Goddank, niet in ons oude Nederland. Zeker, ook daar gistte het in 1848, ook hier was de drang naar meerdere vrijheid, naar verwijding van 't nauwe keurslijf, waarin de Staat de rechten van het individu had ge wrongen. Maar terechtertijd werd de volksbeweging in de rechte banen ge leid, een verstandig toegeven aan ge matigde eischen bezwoor een bloedige botsing, 1848 vergrootte de staatsrechter lijke vrijheid, de constitutioneele vorst begreep, dat het volk recht had op mede zeggenschap. L' histoire se répète. 't Gist alom in oud Europa in 1905. Bloediger en bloediger waart in Rusland de revolutie rond, eindelijk ontwaakt uit jarenlange verstomping dwingt het volk den autocraat, die Czaar heet, de broodnoodige hervormingen af: kreetiemand van het gezelschap moest dus het ongeluk gemerkt hebbentoen voelde zij nog een stoot, een ruk en daarna hoorde of zag zij niets meer, zij had het bewustzijn verloren. Hoe lang dit duurde kon zij niet beoordeelen, maar zeer lang kon het niet geweest zijn, want toen zij de oogen weder opende en om zich heen blikte, zag zij op eenigen afstand haar tocbtgenöoten naderen, die wanhopige gebaren maakten en jtmmerlijk schreiden. Zij behoefd* maar een kort oogenblik om zich voor te stellen wat er eigenlijk gebeurd was, en zij| ver schrikte hevif toen het haar duidelijk werd, dat zij naar beneden gestort was. In woeste v Acht vlogen haar al de verhalen van ongelukken bi bergbeklimmingen, welke zij gelezen had, door het brein. Zij was naar beneden gestort, dus natuurlijk ook verpletterd. Dat hare gedachten helder waren zij geen pijn voelde, dat zou maar een oogenblik duren, dan zou het lijden volgen en daarna de doo< intreden. Maar het zo toch al te onnoozel wezen, dit zóo maar lijdelijk f te wachten zij trachtte zich op te richten en^ te Onderzoeken waar zij gekwetst was. In het eerste oogenblik voelde zij niets, daarna rekte en strekte zij liar ledematennog geen pijn, toen ging zij zich kichtig betasten en knijpen— en nog was er niets tebespeuren. Zij kwam totöe zalige overtuiging heel en gaaf gebleven te zijl, dat een goede schutsengel haar behoed had. Uit de naai beneden turende vriendengroep stegen luide vreugdekreten op. .Zij beweegt Zch „Zij leeft nog „Goddank (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1