Ingezonden stukken Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Een li jarig jongmensch, die op een plank aan het varen was, moest deze daad met een nat pak betalen. Gelukkig wist hij zich op het droge te helpen, zonder ander- letsel dan een nat pak. Volgens den regenmeter viel hier over de maand October j.l. 134,6 mM. regen, over 25 regendagen, tegen 45,9 mM. over 11 regendagen gedurende dezelfde maand-van het vorige jaar. De normaal voor October bedraagt 73,0 mM. Zoolang het station voor weerkundige waarnemingen alhier gevestigd is (opgericht in 1S92) is nog zulk een natte Octobeimaand niet aangeteekend. STAD AAS 'T HARINGVLIET. Het huisen tuin van de erven Anth. de Laat is geveild door J. van Gurp, respectievelijk voor f555 en f 465. Donderdag 11. zakte plotseling op den achterdijk een wagen geladen met suiker bieten van Th. van der Bol in elkaar. De bieten vielen voor het grootste deel op straat waardoor het verkeer geruimen tijd ge stremd was. De timmermansknecht C. G. Gestel werkende aan de Gereformeerde school hak te zich in de hand, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondagmorgen a.s. zal alhier in de Ned. Herv. Kerk voor de zending optreden Ds. Nierstrasz uit Leiderdorp. Naar wij uit goede bron vernemen hebben voor de Gereformeerde school alhier zich 50 leerlingen aangemeld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Bedacteur. Er is wel eens gezegd, dat Patrimonium een zooge naamd werkliedenverbond, de patroonsrem is voor verbetering der arbeidsvoorwaarden. Daar schijnt wat van aan te zijn. Want deze week hield die vereenigingzijnalgemeene vergadering en wat zeide daar Kater, de eerevoor zitter van dat verbond Dit: „Domela Nieuwenhuis heeft het meest propa ganda gemaakt voor Patrimonium, overal waar hij gesproken had, moest Kater komen, omdat de pa troons bang waren hooger loon te moeten betalen en dan werd er weldra een af deeling van Patrimonium opgericht Wat zeg je er van, arbeiders Je weet het nu, houd je gedekt. Saluut. KEES. Gebrekkige bewoners. De bejaarde en zeer arme broeders B., te Heerenveen bewoonden een krot. De gemeenteraad verklaarde de woning onbewoonbaar, de broeders wensch- ten echter hunne woning niet te verlaten. De burgemeester zegde hun dadelijke plaat sing in het armhuis toe, doch het hielp niet, de beide broers bleven weigeren de woning te verlaten. Het besluit van den raad diende toch uitgevoerd, en gisteren verscheen nu de burgemeester met politie en werkvolk aan de woning, die gesloten bleek. De broe ders waren afwezig. De deur werd openge maakt en het weinige meubilair buiten ge zet. Toen de broeders weer thuis kwamen sjouwden ze een en ander spoedig weer bin nen en gingen weer in 't krot wonen, alsof er niets gebeurd was. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Schip gezonken. Het schip van A. Clerks uit Waspik, geladen met suikerbieten,is door den sterken wind op de Oude Maas, bij het Allemanshaventje onder Spijkenisse, omge slagen en gezonken. In het roeibootje heb ben man en vrouw zich met moeite kunnen redden. Alles is geassureerd. Vervoer van zieke militairen. Men schrijft uit Schoonhoven aan Het Volk Sinds eenigen tijd is hier ter stede bet garnizoenshospitaal opgeheven en met de medische praktijk heeft men de burger- geneesheeren belast. Voorts is bepaald, dat voor ernstige zieken plaats gezocht moet worden in het militair hospitaal te Gouda. Of men nu niet voldoende geschrokken is van het geval-Toering dan wel of met alle geweld bezuinigingen van den averechten kant moeten worden ingevoerd is mij niet bekend, maar de gevolgen van de genomen maatregelen zijn voor de betrokken per sonen alles behalve opwekkend. Naar men mij van verschiileDde kanten meedeelde, is een zieke militair voor enkele dagen per raderbrancard naar Gouda vervoerd, een reis, die 4 uur duurde. Bepaald om op te knappen, als men onder een linnen huif, rijdend langs modderwegen, dus hortend en stootend 4 uren moet liggen in deze temperatuur. Dezer dagen wil men een geïllustreerd reclamegeschrift uitgeven om tot dienstneming op te wekken bij de in structie-compagnie alhier. Het zal mij be nieuwen of daarin ook het ziekenvervoer is uitgebeeld. Da's kras! Als een merkwaardigheid ver telt de Zutph. Ct. dat er zich onder de Dinxperlosche lotelingen een bevond, die noch den naam van zijn vader, noch dien zijner moeder, noch zijn eigen voornamen wist, en evenmin den datum zijner geboorte. Een ongeluk komt zelden alleen. Uit Gendt meldt men aan de Geld. Dat een ongeluk zelden alleen komt, ondervindt zeker het huisgezin Doeleman, alhier. Verleden zomer werd het huis een prooi der vlammen, waarbij veel verbrandde; daarop werden een paar kinderen aangetast door den ty phus. Nu ligt- de vrouw des huizes met nog eene dochter aan die vreeselyke ziekte, en daarby komt nog, dat Maandagmorgen de vader C. Doeleman, door eene beroerte ge troffen dood neerviel, terwijl hij bezig was water te putten. De Dinxperlosche Burgervader. Loting in Aalten Eerst loot de gemeente Aalten, dan de gemeente Dinxperlo. Nadat de generaal-millitiecommissaris de gewone toespraak tot de lotelingen heeft gehouden, verheft zich de burgemeester van Dinxperlo: Jongens, als jullie geloot hebben, ga je kalm naar benedenbeneden staat de veld wachter, je meldt je bij hem: als alles be neden is, gaan jullie gezamelyk onder toe zicht van den veldwachter naar Dinxperlo terug. Die alleen weggaat, laat ik onmid- delijk arresteeren! Waar de dagelijksche aanraking met het landsvaderlijk systeem van Pruisen een grendsburgervader al niet toebrengen kan. (Zutph. Ct.) Zijn dertigste kind. Te Woensdrecht heeft iemand aangifte gedaan van de geboorte van zijn dertigste kind. Collecten voor zichzelf. De burgemee ster van Sloten heeft het noodig geacht de ingezetenen te waarschuwen tegen het herhaaldelijk collecteeren in die gemeente t6n behoeve van te Amsterdam gevestigde koninklijk goedgekeurde vereenigingen. Gebleken is, zegt de circulaire, dat gewoon lijk 50 ten honderd en meer van de opbrengst in de zakken der collectanten terecht kwam. Bloedvergiftiging. Een der opzichters in de coöpertatieve suikerfabriek te Sas van Gent krabde zich verleden week een puistje boven den mond af. Zaterdag vertoonden zich daardoor verschijnselen van bloed vergiftiging. die thans een zeer ernstig ka rakter hebben aangenomen. Reeds werd door een geneesheer op een tweetal plaat sen gesneden, om zoodoende het verder doorloopen der gifstof te beletten. De toestand van den ongelukkige blijft echter zeer ernstig. Een gevangenistrein. Tusscben de grens plaats Elten en Duisburg loopt sedert eenige dagen een bijzondere gevangentreinj van de noodige cellen voorzien, om de uit Hol land en tusschengelegen ptaatsen aange voerde misdadigers rechtstreeks naar Duis burg over te brengen, teneinde aan de ver schillende plaatsen de onkosten voor het tijdelijk verblijf der gevangenen te bespa ren het vervoer door politiebeambten te vermijden. Verkiezingsvaria. Van de verkiezingen te Baardwijk vertelt het „Huisgezin" o.a. het volgende: Toen een der candidaten bij een kiezer kwam binnenloopen, die niet al te goed met het aardsche is bedeeld, vroeg hy of hij ook op zijn stem kon rekenen, dan kon hij zich wel eens te goed doen aanje never. De vrouw, gezegend met een talrijk kroost nam echter,'t woord en zei: „Jenever hoeve we niet te ebbe, maor aga zes luuren geef, dan zal Janus oew stemmen." De vrouw kreeg zes luiers en Janus nog een borreltje bovendien. Zware verwonding. Door de Duitsche justitie is aan de Ne- derlandsche uitgeleverd de daglooner S. te Pannesheide, die eenige dagen geleden te Bleijerheide op Hollandsch grondgebied bij een vechtpartij iemand in den hals schoot, zwaar verwondde en daarna op de vlucht ging- Later zal S. ook te Aken moeten terecht staan wegens een waarlijk beestachtige mis handeling op een vrouw gepleegd te Kohl- berg bij Kohlscheid. „L. K.,' Moordaanslag van een politie agent op zijn vrouw. Een politieagent in Scheveningen, doch in den Haag wonende, heeft een moord aanslag op zijne vrouw gepleegd, welke echter niet gelukt is. Het feit moet zich aldus hebben toege dragen: de politieagent v. d. |M., wonende in de Maasstraat te 's Gravenhage, keerde een dezer avonden na afloop van zijn dienst te Scheveningen, waar hy gedetacheerd is. naar zijn woning terug. Thuis gekomen vond hy vrouw noch kinderen,terwijl ook het middagmaal niet gereed was. Toen ver wisselde hy de uniform tegen burgerkleeding en ging uit. Omstreeks 9 uur .sav. kwam hy terug, zeer onder den invloed van ster ken drank, maar vrouw en kinderen waren nog niet thuis. Kort daarna evenwel kwam de vrouw thuis en ontstond er tusschen man en vrouw een hoogloopende twist over haar niet thuis zyn en het niet gereed maken van het maal. De man ging ten slotte aan tafel zitten, schijnbaar in overschillige houding, maar plotseling stond hy op, en haalde hy zyn geladen revolver uit zijn uniformjas. Bij het in orde brengen van dat wapen, waar van de haan in rust stond, viel al reeds een schot. De vrouw nam daarop de vlucht, maar toen loste de man twee schoten op haar, zonder haar te treffen. De kogels kwamen terecht in de deuren van de wo ningen der overburen. De agent wierp de revolver in het privaat en ging toen de straat op. Den volgenden ochtend werd hy gear resteerd en thans is hij ter beschikking van de justitie gesteld. De revolver is bij het openbreken van het privaat gevonden. Een gevaarlijk vacantie-oord. Naar verluidt moet dr. Kuyper zich op het oogenblik te Sebastopol bevinden, een der Zuid-Russische steden, waar, gelijk men weet, de revolutie 't ergst woedt. Een nieuw soort briefkaart. De prentbrief kaarten hebben al lang genoeg hun tijd gehad, er moest weer wat nieuws op dit gebied komen. Zoo kondigt zich de phonokaart aan. De naam drukt reeds uit, dat men hier te maken heeft met een, „sprekende brief kaart". Om er gebruik van te kunnen maken, hebben verzender en ontvanger een toestel letje noodig dat phonopostal heet. Het is niet al te duur en mee wat handige reclame is er dra geen huis, waar men het niet heeft. In het toestelletje wordt de menschelyke stem opgeteekend op een stuk week papier, dat de afmetingen heeft van een briefkaart. Reeds Jules Verue had in een van zyn phantastische romans zulk een denkbeeld geopperd, om de was-cylinders der phono- grafen door een blad papier te vervangen dat als brief kan worden verzonden. Zoo wordt dus ook deze phantastische schepping van den verbeeldingrijken Fransch- man evenals reeds zoo menig andere, daar vóór, practisch toegepast. De trillingen der stem worden door een grift met saphieren punt gekrast in een chemische stof, die op de briefkaart ge smeerd is en den naam Sonorin draagt; het bereiden van deze stof is de eigenlijke verdienste van deze uitvinding. Want het Sonorin is bestand tegen het verzenden per post de krassen liggen zóó diep, dat bij het stempelen van de briefkaart hoogstens twee of drie woorden verloren gaan, hetgeen op een spreekkaart van 75 tot 100 woorden niet al te veel is. Zoo kondigt dus de sprekende briefkaart haar verovering van de correspondeerende wereld aan. Een nieuwe truc. Van een nieuwe truc wordt in de treinen op de lijn Milaan - Krona Venetië gebruik gemaakt. In een volle coupe eerste klasse van den doorloopenden wagen in den D-trein, wordt onder anderen ook over Venetië gesproken. Een deftig oud heer met een roosje in het knoopsgat en onberispelijke manieren, mengt zich in 't gesprek en brengt de hotels van Venetië op het tapijt. Graaf A., zoo heet de heer, die met zuidelijke hoffelijkheid in den loop van het gesprek zijn kaartje overrykt, toont dat hij deskundige op dat gebied is. Hij scheldt naar hartelust op verscheidene ho tels; ze zijn duur, slecht, het is er rumoerig enz., tegenwoordig logeert hy steeds in het hotel X, waar hjj zeer tevreden is over de bediening, hy beveelt dit hotel daD ook ten zeerste aan etc. Deze woorden treffen na tuurlijk doel want welke reiziger heeft op het punt van logies niet de droevigste er varingen opgedaan Het geheele gezelschap is dan ook licht te bewegen de hooggeroem de inrichting met hunne gunst te vereeren en men volgt Graaf A. naar het bewuste hotel. Langzamerhand komen de reizigers echter tot de ontdekking dat zy in een tweede-rangs-hotel zijn terecht gekomen, en als sloteffect wordt dooi den een of ander medegedeeld, dat „Graaf A." den commis sionair voor dit hotel speelt en dat deze welbespraakte heer altijd in luxe-treingn en zelfs op salonbooten zyn bedrijf uitoe fent. De gefopte reizigers worden eenvoudig het slachtoffer van een nieuwen truc. Een liefdes-geschiedenis. Een Hongaarsch- cavalerist, die in 1902 deserteerde, heelt daarvan heel wat last gehad. Hij vluchtte met zyn meisje, wier vader daar reeds woonde, naar New-York. Na anderhalfjaar berichtte zyn moeder hem, dat zyn oom hem een aanziehlyk vermogen had nage laten en Szivos, de deserteur, ging onder een valschen naam naar Boedapest, om de erfenis op te strijken. Hij werd echter ver raden en door de politie naar de kazerne gebracht. Onderweg wist hy echter los te komen en achtte het beter maar weer naar Amerika te gaan. Alle pogingen om de er fenis door gevolmachtigden te incasseeren, mislukten en onze deserteur nam het wan hopige besluit zich te verminken, om zoo doende voor den dienst te worden afgekeurd. Hij sprong van de electrische tram en brak „gelukkig" zijn voet. Zes weken later ging hij weer naar Boedapest en meldde zich by de militaire autoriteiten aan. Hy werd afgekeurd en de vervolging wegens deser tie ging nu daarom niet door. Doch als het deserteeren er eenmaal inzit, is het moeilijk dit na te laten. Als ryk en gezeten Boedapester schreef onze held aan zijn meisje te New-York, dat hij van het huwelijk maar afzag, hij kon nu wel een betere partij krijgen. Uit wraak klaagde de bedrogen achoone Szivos by de militaire autoriteiten aan wegens zelfverminking, ter ontkoming aar, den dienst. En onmiddellijk werd Szivos nu ten derden male in hech tenis genomen, en marcheert thans wegens desertie de gevangenis in voor een behoor lijk aantal jaren. Als de wraakzucht der Hongaren bij hem ontwaakt, zal het drama daarmede nog wel niet uit zijn. Weer iets AmerikaanschI De kanselier van de universiteit te Nebraska fCanada) heeft het voorstel gedaan, dat den ter dood veroordeelden de keus zou gelaten worden, of zij geëxecuteerd willen worden of als Versuchskaninchen willen dienen voor vivi- sectionistische operaties. Indien zij er het leven afbrengen, zullen zij in vrijheid worden gesteld. De gevangenis-autoriteiten zijn van mee ning, dat de meeste veroordeelden hiermee ingenomen zouden zyn en zich berydwillig aan de vivisectie onderwerpen. Den ter dood veroordeelden in de gevan genis te Chicago werd naar hun meening gevraagd. Twee verklaarden zich voor den dood aan de galg, de anderen onderwierpen zich liever aan de proef, omdat zij dan al tijd nog hoop op leven en vrijheid hadden. De Japansche woVstel-methode. Te Parijs hebben de Fransche worstelaars Dubois en de Japanner Re Nié, leeraar in het„Ju-Jitsu", in de „Arêne Védrine"een wedstrijd gehou den, waarby o.a. ook de Japansche gezant tegenwoordig was. De strijd duurde slechts kort. Binnen tien seconden had Re Nié zijn tegenstander op den grond geworpen, waarby deze zich aan het hoofd verwondde. Re Nié begon hem toen een arm te ver draaien, een zijner beenen zoo te buigen, dat zijn voet op zijnen schouder lag, en hij zou hem geworgd hebben, als men niet een einde had gemaakt aan den strijd. Een menagerie op het tooneel. Te Brussel wordt een stuk opgevoerd waarin de heldin een excentrieke Amerikaansche dierentem- ster is met vele vereerders. Zij wil slechts hem haar hand schenken, die moed genoeg bezit om bij haar in de kooi met leeuwen en tijgers te komen. Een verliefde rentenier neemt het koene besluit zich aan de gevaarlijke proef te onderwerpen doch wordt op 't beslissen de oogenblik door de temster zelve terug gehouden, daar ze van zyn moed innig overtuigd is, waarom ze hem ook handen hart schenkt. Of de dieren op 't tooneel „echt" zyn, dan wel menschen in dieren huiden, melden de Belgische bladen niet. Koper als middel tot zuivering van drink water. De quaestie van de zuivering van drinkwater door koper blijft aan de orde. Onderzoekingen in Massachusetts hebben geleerd, dat onzuiver water heider en reuk loos gemaakt kan worden en zelfs bevrijd van bacteriën door toevoeging van koper sulfaat in de verhouding van 1 op 8 milli- oen. Hetzelfde effect werd verkregen door een plaat blank koper in het waterte han gen. Een gouvernements-bacterioloog in Natal vond, dat 1 deel kopersulfaat op 100,000 in 24 uur de bacteriën flora in stroomend water vernietigt en in een ver houding van 1 op 75,000, bij een inwerking van 3 uur, besmet water van typbusbacil- len bevrijdt. Koperen vaten, zonder meer, hebben reeds een duidelijken invloed op het water, dat er in is. Ramp in een kerk. In de kerk te Chemaze departement Mayenne (Frankrijk) stortte Woensdag gedurende de mis een gedeelte van het zoldergewelf van het koor naar be neden. De zangers, benevens eenige op het koor aanwezige personen werden zwaar gekwetst. De verschrikte menigte vluchtte uit de kerk. Zendelingen moord. Uit Kanton wordt be richt, dat vijf Amerikaansche zendelingen benevens twee mannen, twee vrouwen en een kind door Chineezen in Liensjang ver moord werden. Onderzoek van passagiers. De Amerikaan sche commissie voor de landverhuizers heeft een maatregel genomen die voor pleizierrei- zigers alles behalve aangenaam is. Salon en tweede klasse reizigers zullen, in Amerika aankomende zich moeten onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek even streng als tot dusver alleen op de tusschendeks- passagiers werd toegepast. Vadermoord. De zestig-jarige Giovanni Pri na, een landbouwer, woonde in het dorpje Menaggio in Italië met zyn vrouw en twee volwassen zonen. Sinds lang was er twist in het gezin, omdat de vader den zoons niet de vrije hand wilde laten in de uitoefening van hun vak. Sedert het laatst van Augus tus verdween Giovanni Prina spoorloos en zyn familie meende, dat hy in een afgrond gestort was. Er werd van politiewege onbe- grypelykerwyze geen onderzoek naar hem ingesteld. Dezer dagen bekende de oudste zoon aan een schipper, dat hij zijn vader gedood en het lijk in een zak genaaid, in het meer geworpen had. De lage waterstand van het meer deed gevaar ontstaan voor ontdekking en de ontaarde zoon vroeg daarom den schipper naar den zak te zoeken en die in diep water te brengen. De schipper gaf echter de politie kennis van het feit. Toen deze kwam om Riccardo gevangen te nemen, had de dader reeds de wyk genomen naar Zwitserland. De verjaardag van den Mikado. De ver jaardag van den Mikado is Donderdag met grooten luister in Japan gevierd. De pers wenschte Z. M. geluk, dat de viering ditmaal weer in vredestijd viel. De keizer gaf een som van 10.000 Yen om leger en vloot een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 7