„TOO IMJLT!" TWEEDE BLAD No. 50 8 Nov. 1905 Oiiicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Waarschuwing tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der gemeente Middelharnis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten die soms met ver strekking van reisgeld voor de heenreis ten behoeve van industrieele ondernemingen Nederlandsche werk lieden naar Duitschland lokken. By hunne aankomst te dier plaatse toch is her haaldelijk gebleken dat zy daar niet gebruikt kun nen worden. Het is daarom geraden dat die werklieden alvo rens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af tegaan of zelf 6f door tusscbenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen consul in de streek waar die onder nemingen zich bevinden om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten, loonen en de huurprij zen der woningen aldaar. Wie dit nalaat stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Middelharnis 3 November 1905 De Burgemeester voornoemd, C. KOLFE Sr. L. B. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID- DELHARNIS maken bekend, dat een afschrift van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1905, gedurende 5 maanden van b dezer tot en met 5 April 1906 ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Middelharnis 4 November 1905. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. C. KOLFF Sr, L.B. MlDnELIIAIIIS- Woensdagavond werd J. de Ruiter alhier, op vermoeden onder de gemeente Nieuwe Tonge diefstal met in braak te hebben gepleegd, aangehouden. Door den heer Burgemeester in verhoor genomen ontkende hij daaraan schuldig te zijn. In verband hiermede werd door den Heer Burgemeester de gemeente politie en den gemeente veldwachter van Sommelsdijk, een huiszoeking bij hem gehouden, doch daarbij werd niets verdachts gevonden. Daarop volgde een onderzoek in een hem toebehoorend schuurtje, alwaar na lang zoe ken door de gemeente politie van Middel harnis, in den grond begraven werd gevon den een tabaksdoos, inhoudende eenig pa pieren geld, welke waarde overeenkwam met het in de woning onder Nieuwe Tonge vermiste. Als verdacht van diefstal met inbraak onder Nieuwe Tonge gepleegd werd genoemde J. de R. Donderdag morgen naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Vrijdag jl, werd het vaartuig van schip per W. de R. dat voor het Aardappelgat was gezonken gelicht en naar Dordrecht gesleept, alwaar het op een werf zal worden onderzocht. Maandag vertrok van hier de laatste vischsloep uit de kaai om de schelvisch- vangst op de Noordzee te gaan uitoefenen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. J. van der Meer, slaagde de vorige week bij een te 's Gravenhage gehouden examen Staatsinrichting voor huisakte M. O. K 1. Op 13 November a. s. zal door het polderbestnur van den Oudelandschen pol der schouw worden gehouden over het schoonmaken der slooten en heulen enz- Door den heer Mijs zal op Donderdag 9 November bij inschrijving worden ver kocht het rietgewas van de buitenlanden van den Van Pallandtpolder. Aan het postkantoor Middelharnis en de daaronder fessorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1905, Ingelegd f 10010.96. Terugbetaald f6083,44. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3474. SOMMELSDIJK- Woensdag 15 dezer zal als spreker voor het Nutsdepartement in de zaal van den heer Spee te Sommelsdijk optreden, de heer C. C.A. Croïn van Dor drecht. Het door hem te behandelen onder werp is getiteld „De laatste der Inca's" Deze lezing is ook voor niet-leden toe gankelijk tegen betaling van 10 ets. Toegangsbewyzen zijn bij den bode J. van Rikxoort verkrijgbaar. 8 November a. s. vertrokken van hier de Marechaussees A. M. Zuidweg en D. Viergever naar de standplaatsen Moerdijk en Breda en in hunne plaatsen zullen komen J. de Boer en E. Kolen van Eindhoven eb Bladel. Op de vee en paardenmarkt alhier zijn aangevoerd 295 stuk hoornvee, 15 paarden en 8 manden biggen. De handel was zeer levendig. Wegens diefstal is door den gemeente veldwachter Frederiks, tegen A. W. en J. v. A. alhier procesverbaal opgemaakt. Van den heer M. Peekstok zijn verle den 'week Maandag 13 stuks luiers terwijl deze buiten te drogen hingen, gestolen. Eenige dagen daarna werden 8 stuks, dooi den landbouwer J. van der Meide op zijn mestput teruggevonden. Op aanklacht van Sally Frank, Maga zijn „Londen" te Rotterdam, is door de Gemeente politie alhier, tegen den winke lier W. G. alhier, procesverbaal opgemaakt. Onze vroegere dorpsgenooten de rijks veldwachter A. Hoogzand en K. Kievit respectievelijk te Haastrecht en te Ooltgens- plaat zijn bevorderd tot Brigadier titulair. De schouw van de polders Oudeland en Everdina is bepaaldjop 14 November a.s. Terwijl Maandag j.l. de kaaiwerker C. L. in de haven bezig was om eene peenmand schoon te maken, verloor hy het evenwicht en viel voorover in de volle haven met water. Een vlugge hand wist hem spoedig op den wal te krijgen. Met den schrik en een nat pak kwam hij er gelukkig af. DIRKSLAND. De verkiezing ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, door het bedanken van den heer J. Zaaijer zal plaats hebben op Maandag 4 December 1905. Formulieren tot het doen van opgaven van Candidaten zy'n van 20 Nov. a.s.totopden dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Zaterdag viel de weesvader alhier, ten gevolge van een duizeling in 't hoofd. Hij bezeerde zich daarbij aan 't hoofd, zoodat nog geneeskundige hulp moest worden inge roepen. MELISSAMT- De gehouden oogstcollecte in de Gereformeerde kerk te Kralingen (Melissant) heeft f 155 opgebracht. De woningen van wijlen den heer C. P. Tieleman, zijn afgemijnd voor f 4470. In Oct. j.l. werden 81 telegrammen op het Rijkstelefoonkantoor behandeld, zijnde verzonden 33, ontvangen 48 telegrammen. De heer C. Nagtegaal heeft zijn be noeming als ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. De heer T. Kooman heeft zijn benoe ming als lid der commissie totweringvan schoolverzuim aangenomen. Ter voorziening in de vacature, der Commissie tot wering van schoolverzuim ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer J. Roodzandt Kz. te Dirksland zijn aanbevolen de heeren L. v. d. Sluis en A. J. de Graaf, Burgemeester te Sommelsdijk. Het perceel bouwland van Mej. de Wed. J. Nagtegaal groot 1 gemet 214 roeden is afgemijnd voor f 1910 door het Algemeen Armbestuur. De regenmeter gaf over Oct. j.l. ovei 24 regendagen 133 m.M. regen aan, tegen 44,5 m.M. over 10 regendagen in Oct. 1904 In de natte Oct. maand van 1903 viel in 24 regendagen 117 m.M. regen. De heer D. Tieleman heeft zijn benoeming als diaken der Ned. Herv. kerk aangenomen. Door de groote deelname, zal deze Winter de vragenschool in een der school lokalen worden gehouden. Vrijdag verschenen onverwachts 2 onderofficieren op de gemeente welke aan gewezen waren, de vrijwillige wapenoefe ningen op deze gemeente te leiden. In allerijl werd door de politie de deelnemers daarvan verwittigd, en werd nog dien zélf den avond de eerste les gegeven. HERRINGEN- Bij Koninklijk besluit is goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij de jaar wedde van den Gemeente Ontvanger f 25,— is verhoogd en alzoo gebracht op f 125.— De gemeente begrooting voor het dienst jaar 1906 is door den Raad vastgesteld: In ontvang op f 9388,14. In uitgaaf op f 9388,14. En mitsdien met een saldo van nihil. Als een bijzonderheid kan vermeld wor den dat de 5 zoons uit het gezin van Jn. Best man waarvan de jongste op den 31 Octo ber j.l. geloot heeft, allen een vrij nummer hebben getrokken zoodat geen hunner militieplichten behoeft te vervullen. STELLENDAM- Naar wij vernemen, zal binnen korten tyd de Kroningspolder gele gen onder deze gemeente, in publieke vei ling worden gebracht. De vorige week voer een schipper die hier suikerpeen moest laden boven de haven dezer gemeente op het strand doordat hij, nooit hier gevaren hebbende, met de lich ten in de war was. Zonder assistentie wist hy weer vlot te komen en de haven te bereiken. Naar wij vernemen, staat dr. J. Lui- denhovius arts alhier op de voordracht voor lid der gezondheidscommissie. Toen hedenmorgen een varken naar de slachtplaats werd gebracht scheen sin jeur daar zeer weinig mee ingenomen. Het dier wilde althans niet loopen. Eensklaps echter zette het dier het op een loopen en liep toen een openstaande deur en aldus een woning binnen. Het koste heel veel moeite dezen ongewonen gast buiten de deur te krijgen en het slot van de historie was toch dat het dier op de slachtplaats het leven moest laten. Dinsdagavond werd in het hotel Knöps alhier door het bestuur der alhier bestaan de ijsclub vergadering gehouden. Besloten werd onder meer aan het Bestuur der Ge nerale Dykage een request te presenteeren met het verzoek een sloot in de z. g. dam- putten te mogen verbreden met ongeveer 8 Meter, om zoodoende een flinke baan te krijgen. Voorzeker een loffelyk streven van het Bestuur der ijsclub. Verg. van den Gemeenteraad dezer Ge meente op 3 hov. 1905. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de voorzitter de verg. heeft geopend, wor den de notulen der vorige verg. gelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de ordeBegrooting 1906. De voorzitter noodigt de Commissie uit hier om trent verslag uit te brengen. Vervolgens stelt de heer I-Iolleman voor, ,de Begrooting artikels gewijze te behandelen, wat door de vergadering wordt goedge vonden. Na verschillende op- en aanmerkingen werd daarna de Begrooting goedgekeurd en vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op f 15355,79. Wordt besloten de Begrooting ter goedkeuring op te zenden aan Gedeputeerden. Worden nu in geheime zitting be handeld eenige reclames omtrent den Hoofdelijken Omslag. Na heropening der vergadering wordt mede gedeeld. dat J. Zoon is teruggebracht van f 10,80 op f 9,60. W. van Seters van f 11,10 op f 10,80. L. van Driel van f 10,80 op f 8,10. F. Koese op hetzelfde gebleven, nl. f 9,60. Aan M. Troost werd ontheffing verleend van het betalen van Hoofdelijken OmBlag. Ingekomen 6tukken. Van I. Bakker een aanvrage tot het plaatsen van een varkenhok. Wordt besloten met afwijking van den erfpachtbrief tot wederopzeg ging vergunning te verleenen tot het plaatsen daar van op aanwijzing van B. en W. Eenzelfde verzoek van H. van Eesteren, in de vorige verg. gedaan, wordt ingewilligd. Naar aanleiding van een genomen besluit in een vorige vergadering omtrent heffen van kaaigelden, wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat van de Generale Dijkage schrijven is ontvangen, dat aan de haven niet mag worden gegraven of iets dergelijks, zonder toestemming van het Bestuur van de Dijkage. Bij de rondvraag vraagt de heer Moerland of het niet wenschelijk zoude zijn, aan gemeente werklieden pensioen te verleenen op hun ouden dag, daar hier geen post is uitgetrokken op de Begrooting. Ook stelt hetzelfde raadslid voor, de brug over de kil aan de haven, zoo die vernieuwing eiecht. van ijzer te maken en tevens te verbreeden. De heer Holleman wil vervolgens, dat men geheel Stellendam zal bestraten, de tegenwoordige keien van het dorp zal gebruiken voor de achterwegen, en daarom een leening zal sluiten. Wordt besloten een begrooting hiervan te iaten maken. Dezelfde stelt voor aan de Generale Dijkage afstand te vragen der slooten rondom de gemeente ten behoeve van rio- leering. De heer Moerland vindt het doelmatiger de slooten te laten uitdoen. Na eenige bespreking om een betere schoolgeldregeling te treffen, wordt de vergadering, gesloten. GOEDEREDE. De uitslag der loting voor de Nationale Militie is ais volgt: No. 1 Jan Bruggeman, (broederdienst, thans in Noord- Amerika), 2 Leendert Komttebed (broeder- dienst), 3 Aren Hollaar, 4 Johannes Troost, 5 Jan den Eerzamen, 6 Hugo Lodder (ge breken). 7 Krijn Soeteman, 8 Jacob van Schouwen (broederdienst), 9 Jacob Struijk (in dienst by de Marine), 10 Job Luitne, 11 Jacob Leendert Knape en 12 Willem Kasper Roos. De houten meerpalen aan het haven hoofd hoofdzakelijk bestemd tot het vast meren der visschersvaartuigen, zullen wel dra door y'zeren worden vervajigen. Op vrijdag, den 10 November a. s. zal de eerste bijeenkomst plaats hebben der ver- eeniging „Aurora". Als spreker zal dien avond optreden de Heer P. van der Linden te Ouddorp, terwijl een bijdrage zal woiden gegeven door de Heeren A. J. van Vessem en J. Kuy'per. Onze dorpsgenoot, J. de Keyzer, werk zaam aan de steenglooiingen aan den hoek van Holland, bekwam dezer dagen een zoo danig kneuzing aan één zijner vingers dat hy zijne werkzaamheden heeft moeten staken. Door den buitengewóón-veldwachter Fluime is een 9 tal stuks vee geschut, toebehoorende aan den landbouwer T. Lod der alhier. Tegen de beslissing van het Classicaal Bestuur te Brielle in zake de verkiezing van twee gemachtigden in het kiescollege der Ned-Herv. Gemeente alhier is hooger beroep aangeteekend bij het Provinciaal Kerk bestuur. In het laatst der afgeloopen week is van hier eene groote hoeveelheid uien per scheepsgelegenheid naar Rotterdam ver voerd. Men besteedt f2. per 60 Kilo. L. 1. Zondagavond had de knecht van de motorschuit, bevaren door schipper J. van Wijngaarden, liggende in de haven alhier, het ongeluk, van de loopplank te vallen en in de haven terecht te komen. Met behulp van J. O. alhier mocht het den drenkeling spoedig gelukken, op het droge te geraken. OUDORP De Landbouw Cursus onder lei ding van den Heer Beyleveld heeft alhier een aanvang genomen. Voor het Herhalings onderwijs zyn dit jaar veel deelnemers. Dinsdag had de 10 jarige J. T. de aardigheid om den hond van den Koopman R. uit Middelharnis te streelen waarbij hy hevig in zyn hand werd gebeten. In de plaats van den Heer C. P. W. Maks is met ingang van 1 December tot Rijksveldwachter-jachtopziener alhier benoemd de Heer J. van Spanje, thans als zoodanig te Jaarsveld gestationneerd. In het afgeloopen jaar werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingebracht een bedrag ad f 7960,78, en terugbetaald f 5941,45, terwijl op 31 December j. 1. geplaatst was f 6361,83, Uitgegeven werden in 1904 17 boekjes, terwijl er 5 werden in getrokken, zoodat op 31 December in om loop waren 129 boekjes NIEUWE TONGE- Mejuftrouw P. W. Hou taar slaagde Woensdag 1 November 11. te Rotterdam voor de akte vrije ordeoefeningen Woensdag 1 November jl. kwam 's avonds omstreeks 5 ure P. van den Hou ten en zijn vrouw van hun landwerk te huis en bemerkten zij dat tydens hunne afwezigheid inbraak was gepleegd, door dat er van een raampje een ruit was verbrijzeld en de achterdeur van den grendel was. In de woonkamer gekomen zagen zij tot hun schrik dat het kabinet open stond en dat uit een laadje al hun geld was ontvreemd, bestaande in f285— aan bankpapier en on geveer f 100 aan zilvergeld. Onrniddelyk werd de gemeente politie met het geval in kennis gesteld, die dadelijk ter plaatse een onderzoek instelde, met het gevolg dat hij spoedig wist waarheen hij zijn onderzoek moest volgen. Hij zond de nachtwaker per fiets naar Sommelsdijk om den Heer Bur gemeester met een en ander in kennis te stellen, dezelfden avond werd door de politie van Sommelsdijk en die van Middelharnis J. de R. koopman te Middelharnis in arrest genomen en in zijn schuurtje het bedrag aan bankpapier overeenkomende met het gestolene van onder de mest in een tabaks doos te voorschijn gehaald, terwy'l hij bij zijne arrestatie ongeveer f 60 aan zilvergeld by zich had. Den volgenden morgen is de verdachte geboeid overgebracht naar de gevangenis te Rotterdam, ter beschikking van de Justitie. De heer W. Snijder onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is benoemd tot le onderwijzer aan de O. S. te Lienden. en heeft dientengevolge tegen 1 Jan. 1906 ontslag aangevraagd. Vrijdag j.l. is voor de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam, den heer C. Over- dorp als Ambtenaar van den Burgerlijken stand beëedigd. Gisteren den 7 November herdacht den Weleerw. Zeergel. heer Ds. M. J. Wen- tink den dag waarop het 25 jaar geleden was dat hij alhier het predikantsambt aan vaarde, van enkele woningen der ingezetenen wapperde de nationale driekleur. Dezer dagen werd alhier opgericht eene vrijzinnige kiesvereeniging. Binnen en kele dagen zal er een bestuur gekozen worder. en reglement en statuten, welke door eene Commissie ontworpen wordt de leden ter goedkeuring worden aangeboden. Het ledenaantal bedraagt 26 personen. OUDE TONGE- Aan den Rijksveldwachter A. Hamelink alhier is de rang toegekend van brigadier titulair. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. S. te Oude Tonge we gens jachtovertreding. OOLTGENSPLAAT. Eene dochter van K. G. zou verleden Donderdag een zak poters per kruiwagen uit den tuin gelegen aan den Boogaardpad, naar huis brengen. Langs den tuin loopt eene sloot en het vrachtje moest dus over de hofplank „gekrooien" worden. Dat dit lang niet ieders werk is, ondervond onze jongedochter op eene alles behalve aangename wijze. Even vóór het wiel den Boogaardpad bereikt had, ging dit naast de plank tengevolge waarvan kruiwagen, po ters en ook de kruister in de sloot terecht kwamen. Vrouw O. die op het geschreeuw der drenkelinge toeschoot, hielp haar op den vasten wal. Doornat en bemodderd toog zy huiswaarts, kruiwagen en poters in den steek latende. Onze Rijksveldwachter K. Kievit is met ingang van 'l November j.l. bevorderd tot brigadier-titulair. Ter gemeente secretarie alhier ligt een horloge met ketting ter beschikking van den eigenaar. Dit horloge is gevonden door J Raap, die, niet wetende wien het toebe hoorde, het aan de politie heeft ter hand gesteld. Evenals vorige jaren wordt den kinderen ODzer openbare gemeentelijkebewaarschool ook dit jaar weder een St. Nicolaasfeestje bereid. De benoodigde gelden worden per inteekenlijst ingezameld. Deze lijst aan te bevelen achten wij overbodig. Wie die wat missen kan, zou voor dit doel niet eensin zijne beurs tasten? DEN ROMMEL- Bil Kon. besluit is tot ge zworen van den polder Den Bommel be noemd de heer P. Luyendijk. De oefeningen in den wapenhandel alhier hebben een aanvang genomen. De cursus wordt gevolgd door 28 jongelieden. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft instemming betuigd met. het adres van den kerkeraad te Amsterdam, in zake de uitspraak tegen Vr. Bahler.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6