„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 49 1 Nov. 1905 Otticieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELHARNIS doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 2S Juli 1905 is vastgesteld het volgende besluit met de daarbij be- hoorende verordening De raad der gemeente MIDDELHARNIS Besluit: Te heffen eene belasting onder den naam van kaai- geld van elk vaartuig telken reize als het aan de kaai of haven een of meer van de navolgende voor werpen laadt of lost: Twee en een halve cent van aardappelen of ajuin Vyf cent van mestspeciën, met inbegrip van kunst mest, stroo, hooi, ongedorschen granen, ongedorschen zaden of ongedorschen peulvruchten zeven cents van grint, keien, steenen. pannen, hout, sparren, of ande re bouwmaterialen: Tien cent van pulp Twaalf en een halve cent van suikerpeen, Alles berekend per ton laadvermogen van elk vaartuig Eene volle lading wordt geacht die te zijn, waar bij het vaartuig tot onder de luiken is volgeladen of wanneer het vaartuig niet meer kan laden. Van voorwerpen, waarvan gewoonlijk een boven- last wordt geladen, wordt voordien bovenlastniets betaald. Bij onvolledige ladingen is de belasting niet naar het geheele laadvermogen van het vaartuig ver schuldigd, maar als dan zal de hier boven omschre ven belasting worden betaald per geladen scheeps- ton, in welk geval de scheepston word berekend voor voorwerpen, die gemeten worden op 10 hecto liters en voor voorwerpen, die gewogen worden op 1000 kilogrammen. Wanneer een vaartuig slechts en kele voeren vlas, stroo, of hooi laadt of lost en dus geen volle lading heeft, zal per voer vlas of hooi worden betaald veertig cents en voor stroo vijf en twintig cents. Een voer vlas of hooi wordt geschat op 1000 kilo grammen en een voer stroo op 625 kilogrammen. De invordering geschiedt overeenkomstig de veror dening op de invordering dato heden. Dit besluit treedt in werking op den dag dat van de koninklijke goedkeuring openbare afkondiging is gedaan, met ingang van welken dag alle vroegere bepalingen te dezer zake vervallen. Gedaan te Middelharnis in de Openbare vergade ring van den 28 Juli 1905. De secretaris De Burgemeester (get.) NIJGH. {get. ULBO J. MIJS. Behoort bij Koninklijk besluit van 11 October 1905 No 63. Mij bekend: De Minister van Binnenlandsche Zaken (get.) P. RINK. Overeenkomstig het oorspronkelijke De secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken )get.) A. F. VAN LIJNDEN Lo S. G. Voor eensluidend afschrift De Griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland (get) TAVENRAAT. VERORDENING op de invordering van KA AI- GELD in de gemeente MIDDELHARNIS. Artikel 1. De betaling van het kaaigeld geschiedt door den schipper bij den gemeente-ontvanger tegen quitantie. Art. 2. Die schipper die aan de kaai of haven goederen, waarvoor kaaigeld verschuldigd is, wil laden of los sen, moet daarvan aangifte doen bij den gemeente ontvanger met opgaaf van de grootte van zijn vaar tuig, en van de voorwerpen en hoeveelheid der goe deren die hij wil laden of lossen, Tot meerdere ze kerheid van de deugdelijkheid der aangifte zal door den ontvanger kunnen worden gevorderd, dat de meetbrief wordt vertoond. De buitentijds van voormelde soort van goederen wil laden of lossen, zal het kaaigeld aan den sasmeeB- ter moeten betalen, die daarvan een register houdt en aan den gemeente-ontvanger verantwoording doet. Art. 3. De bepalingen der artikels 258 tot en met 262,271, 272, 273 en 275 der gemeentewet zijn op deze veror dening van toepassing. Art. 4. De gemeente-ontvanger, veldwachter, nachtwakers agenten van politie en haven- en sasmeester, benevens de ambtenaren, belast met de surveillance op de plaatselijke belastingen, zijn belast om te waken tegen de overtreding dezer verordening. Art. 5. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Gedaan te Middelharnis ter openbare raadsverga dering van 28 Juli 1905. De Secretaris De Burgemeester, (get.) NIJGH. (get.) ULBO J. MIJS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 28 October 1905. De secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. Bij het lichten van het vaartuig van schipper W. de Ruiter dat de vorige week buiten deze haven gezonken brak de ketting die onder de kokers was bevestigd, waardoor alle werkzaamheden zyn vervallen en de lichter tot nader bericht naar Dordrecht is teruggekeerd. De vrijwillige wapenoefening zal op vrijdag den 3 November des avonds halfze ven ure een aanvang nemen. Bij bet van de scheepswerf afloopen der vischsloep Toekomst brak de tros, waardoor hetvaartuig met zoo'n kracht tegen den drijf- balk, langs het Vingerling liep dat deze mid den door brak. Het vaatuig beliep geen schade. Maandag arriveerde in de kaai alhier schipper M. Smit met zijn nieuwe ijzeren vaartuig groot circa 30 last genaamd (Hoop op Welvaart) Wij wenschen met hem dat het welvaart moge zijn. Uitslag der Loting voor de Nationale Militie. R. Albrechts 44, J. Aupperlee 22, K. Ben- nemeer 38, C. Boeter 13, Joh. Boeter 10, A. Boogerman 32, W. Boogerman 1, P. Born 34, P. 0. van den Broek 11, M. G. Burger hout 15, H. J. Buzink 43, H. Cator 29, J. C. Dale 7, A. M. van Dis, broederdienst 25, Joh van Dongen 33, L. van Dongen, broe derdienst 26, Auth. Driesse 39, A.J. Dijkers 27, J. C. Freen 16, B. van Gelderen 41, C. de Graaff 17, C. Groen 8, P.O. Groenen dijk, broederdienst 28, M. A. Huismans 36, A. Jongejan 40, C. Kattestaart, broeder dienst, 18, A. Kerkhof 35, H. Knape 37, A. C. Kolf 5, K. Koote, broederdienst 23, A. Koster 45, J. Langbroek 6, O. J. van Maasstricht 14, A. de Man 20, G. M. v/d Meide 30, C. Meijer, in dienst 12, G. Roodzant 31, J. Sarelse, 4, A. Schellevis, broederdienst 42, J. van der Slik 3, P. Ver burg 19, J. Visser 9, D. M. Wielaard, broe derdienst, 24, A. Witvliet 21, D. Zeedijk, broederdienst 2. De lotingsdag is hier vrij rustig voor bijgegaan. Van onordelijkheden is dit maal geen sprake geweest. Als men 't nu nog eens zoover kon brengen, dat het razen, tieren en joelen langs de straten verdwijnt, zal de traditioneels lotingsdag met zyn misselijke gebruiken verdwenen zijn. Doch om daartoe te komen, zullen eerst onze jeugdige dorpsgenooten doordrongen moe ten zijn van 't besef, dat zij zichzelf ver lagen, als zij, al is 't dan maar licht aan geschoten, langs de straten joelen. Daartoe komt men niet in eenen keer. Toch geeft de vooruitgang van thans hoop, dat we eenmaal zoover zullen komen. Onze vroegere dorpsgenoot C. Koning, thans te Poeldijk is aangesteld tot agent van politie te Rotterdam. Sedert maandag zijn de duikers weer bezig te trachten om kettingen onder door het gezonken vaartuig van W. de Ruiter te brengen. De restauratie van liet kerkorgel te Soinmelsdijk. Toen op 24 Juni 1904 het Kerkgebouw der Herv. Gemeente te Middelharnis afbrandde en het zich daarin bevindende orgel mede eenprooideij vlammen werd, was ondergeteekende daardoor in groote ver legenheid gebracht, daar hij op eens beroofd was van een schoon instrument waarop hij sinds eenigen tijd studeerde. Door de welwillendheid van H. H. Kerkvoogden van mijn destijds naburige gemeente Sommelsdyk, werd ik echter spoedig in de gelegen heid gesteld mijn studie te hervatten door van hun bijzonder mooi kerkorgel gebruik te mogen maken. Dit orgel, zeker één der voornaamste, welke op de dorpen in de provincie in Z.-Holland gevonden wor den, is in 1S21 gebouwd door de firma van de Meere en heeft 21 sprekende stemmen.De dispositie is als volgt: Bovenklavier. Fremulant. 6. Voxhtimana 8 v. 1. Gamba 8 v. 7. Waklüuit 2 v. 2. Gemshoorn 2 v. 8. Carillon 3 st. 3. Gemshoorn 4 v. 9. Quintadeen S v. 4. Bourdon S v. (diskant) Bourdon S v. (bas) 5. Prestant 4 v. 10. Fluittravers 8 v. (diskant) Aangehangen Pedaal. Benedenklavier. 1. Trompet 8 v. (diskant) Trompet 8 v. (bas) 2. Mixtuur. 7. Octaaf 2 v. 3. Fluit 4 v, 8. Cornet 4 st. (diskant) 4. Violon 9 v. 9. Octaaf 4 v. 5. Holpijp 8 v. 10. Bourdon 16 v. 6. Prestant 8 v. 11. Prestant 16 v. (diskant) Manuaalkoppeling. Door het inbrengen van twee nieuwe registers en het geheel schoonmaken en nazien door de firma Maarschalkerweerd en Zonen te Utrecht is dit orgel werkelijk een koninklijk instrument geworden. Deze twee nieuwe registers zijn Gamba S v. en Violon S v. Prachtig geintoneerd en vooral de Gamba van fijn strijkenden toon, terwijl de Violon in hetzelfde karakter iets zwaarder getimbreerd is. Beide registers verraden door hun klankschakeering de meesterhand van de firma Maarschalkerweerd. Gaarne aanvaardde ik dan ook de opdracht van H. H. Kerkvoogden om het orgel op 20 October te komen inspecteeren en bespelen. Een schare van ruim 600 (menschen vulde het sierlijk kerkgebouw, zoo aandachtig toeluisterende, dat het mij werkelijk een genot was, daarvoor te mogen spelen. "Werken van de Lange, Hiindel, Merkel Goldmark, Sinding en Mendelssohn, waaronder een drietal nummers voor viool en orgel mede door mijn zuster uitgevoerd, vielen blijkbaar zeer in den smaak, daar deze met ademlooze stilte werden aangehoord. Wat een genot zulk een uitstekend orgel te mogen bespelen, maar ook hoe prijzenswaardig van H. H. Kerkvoogden, zulk een zorg te besteden aan een dergelijk instrument. Zij toonen daardoor te weten dat naast de Predikant het orgel de eerste plaats inneemt in de kerk. Hoe jammerlijk ziet men in veel plaatsen door kerkbesturen groot verzuim ple gen omtrent het orgel en hoe dikwijls treft men het niet aan dat dergelijke werken uit onkunde of onverschilligheid geheel verwaarloosd worden. In het beste geval wordt dan somtijds het uiterlijk wat opgeknapt en dan dikwijls nog op een manier, die zeer twijfelachtig is. Het uiterlijk van het orgel te S. is ook gerestau reerd en wel op een wijze boven mijn lof verheven, genoeg zij het gezegd dat dit is geschied door den heer van As te S., die daarvoor dan ook den dank van alle gemeenteleden toekomt. Als nu het in aanbouw zijnde orgel voor de kerk te Middelharnis het volgende jaar geplaatst zal zijn, (dit wordt een geheel pneumatisch orgel) heeft men in de drie naburige gemeenten kerkorgels, waarop men met recht trotsch kan zijn. De tirma Maarschal kerweerd en Zonen, die deze drie orgels bouwde (het verbrande orgel te M. was ook een door die firma gebouwd werk) of restaureerde en sinds tientallen van jaren onderhield, heeft daardoor ook in die plaatsen zijn roem bevestigd, waarvoor we dien hoogstkundigen man erkentelijk moeten zijn. M. VLETTER organist der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Beierland. S0MMELSDIJK- Tegen B. v. d. V. is op aanklacht van Jb. d. G. proces verbaal op gemaakt. Op last van den Heer Burgemeester zyn de herbergen alhier, op den dag der loting voor de nationale Militie van des morgens 1 tot des middags 121/2 ure gesloten, geweest. Een 11/2 vaars van den landbouwer J. Slis alhier welke Vrydag j. 1. langs den kaaimuur bij 't zoogenaamde „Sluisje" naar zijn evenbeeld in 't water liep te turen, viel opeens van den steilen kant in de Kaai. Het beest wist zich echter te redden door naar den lageren wal te loopen. Vrydag j. 1. werd een op de Kaai staand ledigen wagen van A. v. d. B. alhier door een met paarden bespannen wagen aangereden waardoor de wagen in de haven tuimelde. Met veel moeite werd hij weer op den wal gehaald. Uitslag der loting voor de Nationale Militie alhier: Elbert van Antwerpen nummer 19, Leen- dert Blok 10, Thomas Boekhoven 21, Maar ten Born 19, Andriauus Breeman 9, Aren Breur 6, Job Buskop 25, Lucas Bups 28, Jacob Edewaard 22, Anthonie Salomon Gazan 12, Dingeman van Heemst 24, Jaco bus Theodorus Heintjes 13, David Kastelein 4, Aren Kattestaart 15, Hendrik Kattestaart 5, Aren de Keyzer 20, Cornells Kievit 8, Jan Knape 26, Herman van der Meide 27, Cornells Nelis 7, Simon Nipius 23, Jacob Prins 3, Jan van Prooijen 17, Pieter Slui 10, Marinus Snoep 30, Adrianus Springvloed 11, Marinus Adrianus Suurland 14, Marinus van der Veer 1, Adrianus Verbiest 2, Herman Vogelaar 31, Arie van Zielst 29, Zaterdag kwam een boerenwagen en een kap wagen uit Dirksland in de Krak alhier met elkander in aanraking. De kap- wagen liep hierdoor aan de kap belangrijke schade op, terwyl de onderdeur van het benedenhuis van J. T. bovendien nog uit zyn verband werd gerukt. De Burgemeester dezer Gemeente maakt bekend, dat het voorbereidend Mili tair onderricht zal aanvangen op Donder dag 2 November 1905 des avonde ten 61/0 ure in de bewaarschool alhier. DIRKSLAND- Donderdagmorgen wilde de suikerpeentarreerder zijn handen wasschen in de haven, maar hij verloor het evenwicht en kwam in het water terecht. Gelukkig wist hij zich spoedig op het droge te werken en na zich bij Mej. de Wed. van den Doel van droge kleeren te hebben voorzien, kon hij zijn werkzaamheden hervatten. Vrijdagmorgen wilde de 74jarige Ber- nardus v. B. zich op het kolenerfvan den Bond onledig houden met den trekhond. Maar het beest had daar zeker niet veel mee op, en beet den ouden man ir. het ge zicht. Naar ik hoor moest hij zich den ande ren morgen onder geneeskundige behande ling stellen. Toen Zaterdagavond vrouw van den Berg, die baakster is bij den heer Cohen, bezig was met het ophangen van natte luiers, had zij het ongeluk met haar muts (keuvel) wat kort boven een lamp te komen, zoodat deze in brand vloog. Zij had de tegenwoor digheid van geest om dadelijk haar heele kapsel af te rukken en het brandende hoopje met natte luiers te bedekken, zoodat erger werd voorkomen. De lootdag is ditmaal zeer kalm ver- loopen. Vechtpartijtjes kwamen niet voor. Goed twaalf uur waren de lotelingen van al de andere plaatsen vertrokken. De uitslag der loting voor de Nationale Militie op 31 Oct. gehouden is als volgt: No. 1. Anth. Vellekoop (gebrek). 2 Pieter Both 3 Tennis de Jong (broederd.). 4 Joh. M. van Dalen. 5 Cornells Vermeulen (gebrek) 6 Lam- bertus Hagens. 7 Willem Witvliet. 8 Huibert Grootenboer (broederd.). 9 Adr. van Prooien (gebrek). 10 Jacob Riedijk (gebrek). 11 Cor nells den Hollander. 12 Jan van Gulik. 13 Cornells de Jong. 14 Cornelis Struik. iMELISSANT- Bij het binnenkomen der Dirkslandsche haven strande een ongeladen ijzeren schip ter grootte van ongeveer 170 last, op den steenen dam welk voor het havenhoofd is aangebracht. Dadelijk begon het schip sterk te hellen, wat wegens de eb spoedig zoo'n gevaarlijk aanzien kreeg, dat de opvarenden besloten aan wal te gaan. Bij het stooten was het zeil in tweeën gescheurd en neergeslagen. Boven verwachting echter is het schip niet geheel op zijde gevallen, en kon het bjj hoog water weer vlot gebracht worden tevens ontdekte men toen dat het schip nog een klein lek bekomen had, wat echter dooi den schipper gestopt kon worden. Bij koninklijk besluit is de jaarwedde van den secretaris met f 50 verhoogd. A. Touw aan wien uitstel van herha lingsoefeningen verleend werd, moet zich op 6 Nov. a.s. naar zyn korps begeven. Door den gemeenteraad zijn afgekeurd 6 woningen, in eigendom toebehoorende aan de Wed- J. Nagtegaal. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd deheerT.Kooman. In den tuin bij den heer R. staan nog aardbeziën in bloei, enkelen dragen zelfs nog vruchten, wat zeker wel, de weerge steldheid in aanmerking nemende, als zon derling gemeld kan worden. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv Gemeente zijn gekozen tot ouderling C. Nagtegaal, tot diaken D. Tieleman. De begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor 1906. is dooi den gemeenteraad in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 17336,1 /2 Het kohier der personeele belasting No 4 is aan den ontvanger te Middelharnis ter hand gesteld, zoodat ieder daarop voorkomende belastingplichtige verplialit is zijn aanslag te voldoen. De woningen van wijlen C. P. Tieleman werden bij de op Dinsdag gehouden veiling ingezet op f3990. De ter herberge van den heerA. v. d. Werf. j. 1. Donderdag verkochte koepeen toebehoorende aan T. Kooman brachten ongeveer f67 per gemet op. Het perceel bouwland groot 1 Gemet 214 Roeden, toebehoorende aan de Wed. Nagtegaal, werd op de gehouden veiling van vorige week Dinsdag ingezet op f. 1665. Terwijl M. v. d. S. en H. T. een handwagen voor zich duwden welke beladen was met zakken kalk en zand, reden zij op de voorstraat vast, v. d. S. zou zijn krachten aan het wiel beproeven, met het gevolg dat de wagen een weinig door ging, en T. hem niet meer kon houden, de wagen wipte, en alles lag op straat. Dat is heusch op onze Voorstraat gebeurd C. d. Klunders, een daagje voor plezier te Sommelsdijk zijnde, huurde daar een fiets en zou zich maar eens naar Melissant begeven. Aan het Korteweegje bij Dirksland schoot hij kopje onder in een diepe sloot, gelukkig wist hij zich spoedig op het droge te werken, waarop hij zijn weg naar huis vervolgde zich geheel verkleed hebbende moest hij terstond daarop weer de fiets naar Sommelsdyk brengen. Ook een daagje van plezier. Door drie jagers en twee drijfers wer den op een geheelen dag dat zij onder deze gemeente jaagden, slechts 9 hazen en 4 snippen geschoten. Gestroopt werd hier toch ook niet veel? Uitslag Loting Nationale Militie. F. van Ast, broederdienst 1, A. de Vogel 2, W. Keur 3, L. van der Mast 4. L.J. Trom mel 5, P. van Zielst, broederdienst 6, B. van der Mast broederdienst 7, M. van 't Hof 8, E. Kievit 9, H. Tol 10, L. Sandifort 11, C, van Beek 12, A. Keizer 13. C. J. Goede- gebuure 14, K. Hokke 15, J. M. Kleijnen- berg 16, C. Molenaar 17, J. Boon 18, E. Struik 19, N. Gootjes 20, C. van Dijn 21, D. J. van Zande 22. Bij het slachten van het varken had het zoontje van den heer D. W. het ongeluk een pot kokend water omver te stooten, waardoor zyn zuster hevig haar voet brandde, en hij zelf eenige brandwonden aan de hand bekwam. Bij het bieten rijden geraakte Maandag een der wagens van D. S. op den bouwdijk defect. De bieten moesten op een andere wagen worden overgeladen. Door een hevige stormvlaag sloeg deze week bij den heer Wz den schoorsteen van 't dak. Onze dorpsgenoot D, J. van Zande had deze week het geluk met gunstig gevolg examen aan de Rijkskweekschool te Mid delburg af te leggen voor gijmnastiek. Tevens mocht hij het geluk smaken bij de Nationale Militie het hoogste nummer te trekken No, 22, HEIIKINGEN. A. S. Donderdag des avonds te 7 uur zal in deze gemeente weder een begin gemaakt worden met het geven van voorbereidend Militair onderricht. De herhalings school voor meisjes zal a. s. Woensdag middag een aanvang nemen Het aantal meisjes, dat de lessen zal bij wonen bedraagt 6. Even als in andere gemeenten van ons eiland wordt weinig gebruik gemaakt van het herhalingsonderwijs door de jongens. Werd vorige jaren dat onderwijs nog al door een flink aantal jongens meegemaakt thans schijnt dit niet meer noodig te zjjn, altans er melden zich doorvoor slechts 4 jongens aan. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gegeven aan den Heer Ds. Kan- ning uit 's Gravenhage. Het kohier No 4 der Pers. Belasting over het dienstjaar 1905 is invorderbaar ver klaard en aan den Rijks Ontvanger ter in vordering ter hand gesteld. De uitslag der j.l gehouden loting is als hier nu is vermeld: Bart Camphus 16, Joost van der Ham 3. Mijndert Heemes 2, Hendrik Kievit 18, Willem Kievit 6, Adri anus Knops 10, Anthonie van Noord 11, Johannis Mattheus Paschen 17, Johannis Adam Robert 12, Abraham van Sliedregt 15, Gerrit Huig Verweij 13, Arie Visbeen 1, Jan Visser 9, allen te Nieuwe Tonge Marinus Bestman, 14, Johannis Willem Bruggeman 7, Klaas Gebuijs 5, Johannis de Geus 4 en Hendrik Noordyk 8 allen te Herkingen. Onze gemeente met Nieuwe Tonge worden voor de loting als één gemeente beschouwd. De oogstcollecte in de Ned Hervormde Kerk gehouden, heeft ongeveer f 26 op gebracht. STELLENDAM. Vorige week Woensdag waren een paar zusjes bij de school aan 't spelen, toen één van hen viel, tengevolge waarvan een ijzeren haarkam op den grond te recht kwam. Het oudere zusje viel op

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5