Landbouwcrediet, D, Slager, Middelharnis Buiten] andsch Overzicht. Advertentiën. Wed. P. ROOIJ, Veerenbedden, Kapokbedden, Machinaal stoomen van Bedden, Dekens, Spreien, Slatrassen. Manufacturen en lollen Ondergoederen. Noordhollandsch Alkmaar, Hoorn, Delft, DEN HAAG. Kapitaal Een Millioen Gulden. Mr. A. MIJS, centralen raad van Beroep, oud lid der 2de Kamer (vrijz. democraat) jh. mr. W. H. de Savoinin Lohman, lid van den Hoogen Raad, (vrijz-antire- volutionair) mr. J. de Louter,hoogleeraar te Utrecht (oud-liberaal) mr. J. Oppenheim, hoogleeraar te Lei den (oud-liberaal) jhr mr. CL L. M. H. Ruys de Beeren- brouck, commissaris der koningin inde provincie Limburg (katholiek) mr. J. J. Willinge, lid der Eerste Kamer. (Liberale Unie.) De nood der Gemeente. II In ons eerste artikel betoogden wij de wenschelijkheid, dat de gemeente door een bijzondere grondbelasting haar bil lijk deel zal verkrijgen van de waarde vermeerdering der gronden om de ge meente Men denke eens welk voordeel b.v. Rotterdam van zoo'n belasting zou hebben. Bij de verbazende uitbreiding dezer stad zijn gronden, welke voor een twintigtal jaren nog weide of bouwgrond waren, thans prachtige bouwterreinen. De waarde er van is daardoor vaak tot het twintigvoud gestegen. De eigenaar, de speculant steekt wel behageiijk de zoete winst in den zak, de gemeente, die millioenen uitgai voor havens en wegen krijgt er geen cent van. Integendeel, bij noodzakelijke onteigening betaalt zij den hoogsten prijs. Precies zoo gaat het met gronden om een dorp. Hunne waarde vermeerdering baat de gemeente niet, de grondeigenaar alleen wordt er slapen de beter mee. Duitschland is ons in deze belasting heffingen reeds lang voorgegaan. Bij de wet van 14 Juli '1893 is de heffing dei- grondbelasting overgelaten aan de ge meenten. In 't eerst geschiedde die heffing zooals in ons land naar een getaxeerde waarde. De eigenlijke waarde, zooals die bleek uit den koopprijs kwam daarbij niet in aanmerking. DestadKeulenbracht daarin verandering. Op 1 April '1896 werd een 'nieuwe grondbelasting inge voerd, waarbij de heffing geschiedde naar de waarde. De stad Frankfort aan de Main ging in 1904 nog verder en bepaalde, dat de hef fing progessief zou geschieden d. w. z. hoe grooter waai devermeerdering, hoe grooter procent voor de gemeente ge rekend. Keulen volgde dit voorbeeld en heeft thans een regeling voorgedragen, die hierop neerkomt; „Bij verkoop of overdracht van een be bouwd oi onbebouwd grondstuk, binnen het gemeentelijk gebied gelegen, wordt betaald le. Een gemeentelijk mutatierechtvan 90, 10 2o. Een afzonderlijk recht, athanke- iijk van de waardevermeerdering. Ais waardevermeerdering wordt be rekend het verschil tusschen den laat- sten inkoopsprijs en den laatsten ver koopsprijs. Van deze waardevermeerdering heft 't gemeentebestuur 15% bij een waardevermeerdering tot 30% 16% 17% 18% 19% 20% en verder nen ontkomen aan de oplossing der questie van de gemeentefinancieën is het oogenblik bij uitstek geschikt om op deze heffingen de aandacht te ves tigen. Het zou van hun democratischen zin getuigen, als dit ministerie tot deze heffingen het initiatief nam. Want als 't moet wachten op de bekende Staats commissie, blijven de gemeenten nog ja ren in 't moeras zitten komen dieper in de schulden toonen dit op de belasting- bijietten der ingezetenen. Daarom zij Duitschland ons in dezen zoo gauw mogelijk het voorbeeld ter navolging. Benoemingen. Voor eenigen tijd schreef een Roomsch blad, wij meenen het Centrum, dat het geen wonder zou zijn, als niet vele katho lieken benoemd werden, bij de Tucht scholen, want dat onder de sollicitanten slechts 5% katholieken waren. Wat blijkt nu? Van de twee directeuren der Tucht scholen, is er één katholiek, dat is dus 50% of 10 X 5%. Um den katholiek uit de 5% te be noemen, is 95% anders denkenden ge passeerd. Van de 8 onderwijzers zijn er waar schijnlijk twee katholiek, dat is dus 25% of 5 X 5%. Het Centrum kan tevreden zijn. zij zou zelis liet vrijzinnig kabinet een pluimpje voor overmaat van vrijzinnig heid kunnen geven. Be Tijcl schreef voor eenigen tijd, dat minister van Raalte een ware razzia (drijfjacht) hield onder de voorloopig benoemden bij Tuchtscholen en voogdij- paar dagen niet meer vervoerd wordt, zoodat we van de plaatsen waar de toestand het ergst is, dus niets vernemen. Uit Moskou, Charkof, Jekaterinoslof waar de opstand al een paar dagen geleden be gonnen is. wordt niets vernomen. Uit Petersburg wordt gemeld: Donderdag namiddag was men druk bezig met de win kels in de wijk Wassili-Ostrof te sluiten blindeeringen wórden aangebracht; de on lusten zy'n reeds begonnen; verscheidene winkels zy'n geplunderd. De Andrejefski- markt is gesloten. Troepen zijn ontboden, de straten zijn vol werklieden. De politie patrouilleert door de straten en gelast de portiers en winkeliersonmiddellijk de deuren te sluiten. 1 Volgens het telegraatagentschap zijn de troepen in het garnizoen Petersburg bij kei zerlijke oekaze, door grootvorst Wladimir gecontrasigneerd, ouder de bevelen van generaal Trepof gesteld. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat op een der stations in Finland twee wagens volgeladen met bommen zijn aan gekomen. Toen de politie kwam om de wagens in beslag te nemen, waren ze al benoemingen nader. Maar bij de voor de Voogdijnader troffen we tal van katholieken en antirevolutionairen aan. Als dus mr. van Raalte een razzia heeft moeten houden, moet de eerste lijst er al bijzonder rechts uitgezien hebben en krijgt men van de onpartijdigheid des vorigen ministers, waarop 'cle Tijd zoo stofte, at een heel raren dunk. De Tijd kan dus ook hierin het kabi net een pluimpje geven voor zijn vrij zinnigheid. Of zou men ook hierin de verzoenings gezinde politiek soms willen zwart ma ken tot een politiek van zoete broodjes bakken? 1°/, 3035% 3540% 4045% 45-50% 5055% meer voor elke verdere 5% waardevermeerdering, tot een maxi mum van 35% Is dus een stuk land de laatste maal voor f '10000 gekocht en wordt het voor f15000 later verkocht, dan ontvangt de gemeente 20van f 5000 dat is f 1000. En't gevolg dezer wetten. Reeds in 1896 kon in Keulen in de dichtbevolkte arbeidersbuurten de grondbelasting met 40% worden ver minderd! Wat al nuttige uitgaven zouden kun nen geschieden als in ons land de ge meenten door zoo'n heffing de koorden der beurs eens wat verder konden opentrekken. De financieële nood zou belangrijk gelenigd kunnen worden, als dergelijke h effingen de gemeenten werden toegestaan Om haar democratisch karakter zijn die heffingen voor ons de aangewezen weg om de noodige dubbeltjes te krij gen. Zij treffen immers het kapitaal, zij breidelen de grondspeculatie, zij geven de gemeenten een rechtmatig aandeel in de waardevermeerdering, waartoe de gemeente het hare deed. Zij maken het eigenbelang van enkelen ondergeschikt aan het belang van het algemeen, door de rijkeren een deel der meerwaarde te doen afstaan ten bate der gemeentekas Waar geen enkele regeering zal kun- Een verbond met België. Een Belgisch schrijver, Eugéne Baie, bepleit in de »Petit Bleu" een verbond tusschen ons land en België. Naar zijn meening zou dit beide landen ten goede komen en een krachtigen staat scheppen tegen eventueele vijanden. Best mogelijk, maar we moeten ook de nadeelen eens even onder oogen zien. België is een land, dat sterk protec tionistisch is Nederland is daar steeds afkeerig van gebleken. Hoe men dat nu wil laten rijmen in een innig bondge nootschap, begrijpen wij niet. Of zou België er de protectie voor willen laten varen Wij gelooven er niets van. De Nederlandsche protectiemannen zullen dit punt natuurlijk, geen bezwaar vinden, doch wij, die de protectie een ramp voor ons volk zouden achten, kun nen daarom alleen reeds ons geen bond genootschap als. mogelijk voorstellen. Er is meer. Een bondgenootschap met België zou er al gauw toeleiden, dat de militaire slokop zijn muil nog wijder openzette. Voor een nieuwe rij forten om Antwerpen, vraagt de Belgische re geering eenige tientallen millioenen. Allicht zou een bondgenootschap lei den tot zoo'n uitgave voor de verdedi ging onzer zeemonden. En dat weet nu ieder wel, als men met 't militaire be gint, is de ellende niet te overzien, dan is een millioen maar een peulschilletje. F.n als in ons land de strooming voor een volksleger is en in België er tegen Wat dan, als wij militaire bondgenoo- ten zijn? Neen, het plan van meneer Baie bekoort ons weinig. Het blijve bij hetgeen minister de Meester hem ten antwoord gafHet laten varen van alle rancune en het onderhouden van op rechte, vriendschappelijke betrekkingen. En dat kan bestook zonder een verbond. Uit de telegrammen uit Rusland is op het, oogenblik niet precies op te maken hoe de zaken staan, maar zeker is het dat de revolutie in vollen gang is. Nemen we uit de groote bladen eenige telegrammen, dan moeten we daarbij be denken, dat in tal van plaatsen de tele grafisten staken, de telegrafen waarschijn lijk vernield zijn en dat de post sedert een De tramdienst is sedert Donderdagavond gestaakt. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt seint: Op de beurs heerscht een paniek met geweldige daling van spoorweg- en industrieele waarden. In ambtenaarskringen worden op groote schaal ontslag aanvrhgen ingediend, om zich nog haastig een pensioen te verzekeren. Sedert gisteren komen ook talrijke aanvragen om ontslag van politieagenten in, die men door traktementsverhoogiüg daarvan tracht te weerhouden. In de Woensdagnacht gehouden bijeen komsten traden verscheidene officieren en soldaten als sprekers op en ontwikkelden een zuiver revolutionair programma. De correspondent van de Lokalanzeiger seintOp den Nikolai-spoorweg, op een af stand van 5 werst van Petersburg, hebben 5000 stakende arbeiders de spoorbaan ver nield om elk verkeer met Moskou te belet ten. Ook werden de telegraaf- en telefoon verbindingen vernield. Toen alles klaar was, kwam de posttrein uit Moskou aangereden. De arbeiders ranselden het treinpersoneel (onderkruipers) af, maar raakten de passa giers niet aan. De stoom werd uit de ma chine gelaten; de reizigers moesten met de handbagage op den rug te voet naar Peters burg gaan. Een gepantserde trein met sol daten werd afgezonden. De spoordijk werd door de ingenieurs hersteld. Op de zuidelijke spoorwegen moet de sta king eveneens begonnen zijn. De werklieden van de admiraliteit en de marine werven, de beambten van het alge meen bestuur der staatspoorwegen en de beambten van het Zemstwobestuur in het gouvernement Petersburg staken. Ter ver sterking van het garnizoen is de 24ste di visie aangekomen. In de universiteit had Donderdagavond een groote volksvergadering plaats, die be zocht werd door 20000 tot alle kringen be- hoorende personen en tot in den nacht voort duurde. Op het plein spraken verschillende leiders, die voorstelden door wapengeweld den toestand op te lossen. Die tot nu toe verspreide stakingen hadden zich tot de algemeens staking van het Russische volk ontwikkeld. Deze algemeene staking betee- kende de omwenteling. En werden sociaal democratische geschriften verspreid. Te Berlijn wijt men het ontbreken van elk bericht uit Moskou aan het feit, dat de gemeenschap naar alle kanten is afgesneden. Uit Warschau wordt geseind, dat de sta king op de spoorwegen algemeen is. Alle verkeer staat, stil, geen postverbinding be staat meerde toegang tot de spoorstations, die door soldaten worden bewaakt, is ver boden. Er heerscht gebrek aan melk, de vleeschvoorraad strekt slechts voor enkele dagen, slachtvee moet over de straatwegen naar Warschau gedreven worden. Gisteren in de vroegte verstrooide in de voorstad Praga infanterie een optocht van stakers. Aan de gehouden vergaderiDg van studen ten in de polytechnische hoogeschool na men ook arbeiders deel. Toen 2000 andere arbeiders poogden de vergadering binnen te komen, omsingelden de troepen de poly technische hoogeschool. Een professor aan die school, een der reactionaire leiders werd op de publieke straat door een houw op bet hoofd gedood. Voor Zaterdag is de al gemeene staking voor alle arbeiders afge kondigd. Later wordt nog uit Warschau gemeld: Gewapenden hebben de dagbladdrukkerijen overvallen en trachtten het drukken te be letten. De meeste groote bladen zijn niet uitgekomen. De prijzen der levensmiddelen stygen snel, er dreigt gebrek aan steenko len, de toestand is gespannen; morgen be gint de staking op alle fabrieken. In Pobjonice zijn ernstige onlusten uit gebroken de troepen schoten verscheiden personen neer; bijzonderheden ontbreken. Het Pruisisch spoorwegbestuur heeft be kend gemaakt dat het personen- en goede renvervoer naar Petersburg, Warschau en Moskou geheel gestaakt is en plaatskaarten slechts tot de Duitsche grensstations ver kocht worden. Goederen voor Russische plaatsen worden niet meer aangenomen. Door reizigers naar Rusland is medege deeld dat alleen nog de stoomvaartlijnen over Lübeck en Stettin het mogelijk maken ten minste naar de kustplaatsen Libau, Riga, Reval en Petersburg te komen. Engelsche correspondenten melden, dat thans in Rusland ruim een millioen werk stakers zijn. De hoofdstad wordt door 60000 man troepen bewaakt, maar de staat van beleg [is nog niet afgekondigd. Het gerucht loopt dat den 3en November een oekaze zal verschijnen, die volksvrijheden toestaat. Wat moet zoo'n oekaze echter uitwerken Het Russische volk hecht er geen waarde aan, want het is te lang gepaaid met be loften, die nooit vervuld werden. Het heeft langen tyd geloofd aan Vadertje. Als die maar wist wat zijn volk leed, dan zou hij wel zorgen dat het anders werd. Maar het ver trouwen in Vadertje is zoodanig geschokt dat nu alom de kreet „Weg met den Tsaar!" gehoord wordt. Het volk behoeft geen be loften van vrijheden meer, het neemt ze, de revolutionaire pers stoort zich aan geen censuur, zij trotseert de regeering en op vergaderingen wordt niet meer gefluisterd over opstand, maar luid en openlijk worden de revolutionaire meeningen uitgesproken. Er wordt bevestigd dat er te Sewastopol een nieuwe opstand op de vloot is uitge broken. De bemanning van de Panteleimon (de oude Potemkin) en van de Katharina II zijn aan het muiten geslagen en hebben met de troepen in de stad gevochten. Er schijnt daarbij een groot bloedbad aange richt te zijn. Oppervlakkig schijnt het in de stad rustig te zijn, maar het gist er toch. De revolutionairen verspreiden bij me nigte vlugschriften, waarin gepleit wordt voor het onmiddellijk uitroepen van een bondsregeering. Machinisten op de stoom- booten in de haven dreigen zich by de stakers aan te sluiten. Een later bericht uit Warschau meldt, dat eentroep infanterie geweigerd heeft om tegen de stakers op te trekken. Zoo moet het gaan om goed te gaan Die infanteristen zijn toch ook jonge mannen die de ellende kennen van het Tsarisme, waaronder het gansche Russische volk gebukt gaat. We hopen van harte datde verrotte rommel eens goed opgeruimd frordt, doch Rusland is zoo groot, een goede organisatie over zulk een uitgestrektheid is moeilijk te verkrijgen, als de brand maar niet laDgzaam voort- smeult in plaats van eens flink op te laaien. OostcUJk, Middelharnis, levert tegen concurreerende prijzen: met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met- 54 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Plakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomvcrvory en Chemische Wasschorij „DE LELIE" te Dordrecht. ~^X7"ln.bellers, vraagt Inlichtingen adres De VENNOOTSCHAP verleent Credle- ien, neemt gelden In depoilto, koopt en verkoopt effecten en coupon*, stuit boieeningen en prolongratlen en verricht verder alle werkzaamheden tot het K««- ■Ursvak behoorende. Staat op 31 December 1903. loopende Credieten f 2.724.351,65 Dnnoeito'a - 931.662,41 J. F. moens, IHrtct***. voor Middelharnis en omstreken ninriT* «xx Frocuxs-t».

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2