1 Officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag l November 1905. No. 49 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. •■■I - A J 'm f V J Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor Nederland C. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. XJltg-aTre ex er te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Leugen en bloed. Een voorloopig comité zendt ons cir culaires en inteekenlijsten tot propa ganda voor een Vredestentoonstelling, die in ons land gehouden zal worden in het jaar der inwijding van het Vredes paleis. En het doel ervan'? Bevordering van den wereldvrede, strijd tegen den oorlog. Wel, wie zou daarmee niet instem men Wie zou dat doel niet krachtig willen bevorderen? Wij, voorzeker, als wie in 't mid del eenig nut zagen. Hebt ge wel eens een schoonen droom gehad, lezer? Ai, bij 't ontwaken was alle heerlijkheid weg. Zoo zal 't gaan met de ijveraars voor een Vredestentoonstelling, zij droo- men een schoonen droom, die een droom zal blijken en blijven. Wereldvrede, vredesconferentie's, vre- desbonden, och 't zijn onschuldige ver maken. Maar voorkomen zij eenen bloe- digen oorlog'? Vadertje Czaar zendt een uitnoodiging voor een tweede Vredesconferentie. Hoort, nog schoot de donder van 't kanon uit Mansjoerije, nog snerpen de kreten der duizenden, die werden weg gemaaid als slachtoffers van den wil des Czaren. Nog schrijnen de wonden van ontel bare weduwen en weezen, omdat hun man, hun vader tot kanonnenvleesch moest dienen op bevel des Czaren. Vadertje Czaar zendtfeen uitnoodiging rond voor een tweede Vredesconferentie. En Moskou's straten weergalmen van het wee der geknechten, en Ruslands eindelooze velden zien slechts schimmen rondwaren, schaduwen van menschelijke wezens, overgeleverd aan honger en ge brek. Een rot van adellijke dieven steelt het laatste penningske vaD den armen Rus, werpt duizenden weg aan praal en pracht, aan bijzitten en zwelgerij, de horden der kozakken strijken als vampyrs neer op de radelooze menigte. FEUILLETON. van Grete Olden, (16) door K. te SI. „Den vorigen winterdie vele uren— weet u het nog, hoe wij elkander met pausen en keizers gekweld hebben Ach, het is zoo belachelijk, neen, het is recht treurig I', En op eens was het gedaan met zelfbeheersching en gekunstelde vroolijkheidde treurige, gelukkige Rudi voelde plotseling het arme kopje van Toni tegen zijn borst geleund, en zijn arm, die haar steu nend omvatte, voelde dat het geheele lichaam beefde van krampachtig weenen. Een kort oogenblik bleven ze zoo staan. In Radi's ziel kwamen verrukkende gedachten op. Moest by niet dit kopje tusschen de handen nemen, diep in die weenende oogen zien, het arme, verlaten kind troosten, het duidelijk maken dat de trouwelooze geen tranen waard was, die blinde, die zulk een schat van zich afwijzen kon? Moest hij haar niet zeggen, dat er andere mannen waren, die het een gave des hemels zouden achten als ze zulk een schat de hunne konden noemen dat er bijvoorbeeld een zekere dok tor Rudolf Schmidt was, een eenvoudige Rudolf Schmidt, zonder adellijken titel, maar met een hart zoo vol liefde Daar kraakte de deur. Vadertje Czaar zendt een uitnoodiging rond vooreen tweede Vredesconferentie! Geen denkend mensch in 't Russische rijk, of hij is geknecht door de beulen van den Czaar. Honderden der beste burgers kwijnen weg in de sneeuwvelden van Siberië, slachtoffers van den schel mentroep, die de Russische bureaucra tie heet. En kinderlijk smeekt het volk Vader tje Czaar om hulp Tot antwoord ranselen, en dooden de Kozakken, heerscht het schrikbewind van een Trepof. Vadertje Czaar zendt een uitnoodiging rond voor een tweede Vredesconferentie Vadertje Czaar als vredevorst. Het is leugen, het is bedrog. Leugen, die hulde den man des bloeds gebracht door de grooten der aarde. Bedrog, dat droombeeld van den We reldvrede! Engeland, lid der Vredescon ferentie, en 't knechtte het Vrije Boerenvolk, liet duizenden sterven in de moordenaarskampen. Duitschland, lid der Vredesconferen tie en het slachtte mee de arme Chineezen in een ougelijkeD kamp. Nederland, lid der vredesconferentie en het praattegoed den bloedigen tocht in de Gajoelanden. Leugen en bedrog, die droom van de Wereldvrede. „Ik stel mij voor, dat op het terrein van de tentoonstelling vergulde zuilen zullen aanwijzen, hoeveel kapitaal in de laatste tien jaren door de verschillende Rijken voor oorlogstoerusting is uitge geven". Zoo zegt de heer Ten Bosch in zijn circulaire. Is daarvoor een Tentoonstelling noo- dig. Neen, toont onzen arbeiders, ons gansche volk slechts de cijfers der Ne- derlandsche begrooting. Brengt hen tot het besef, wat het zeggen wil, dat daarop 32 millioen staat tot instandhouding van den grootsten gruwel der volkeren. Wijze de Duitscber zijn landgenooten op de millioenen en nog eens millioenen, die „das Militar" aan de welvaart onttrekt. De bezorgde ouders hadden niet langer kunnen wachten met den zakdoek gewapend voor de oogen traden ze binnen, omarmden hun ongelukkig kind, slingerden verwijtingen en krachtige verwenschingen naar Baden-Baden, dankten Rudi voor zijn trouwe vriendschap en het tooneel eindigde met tranen en handdrukken. Rudi begreep dat het nu geen lijd was om aan een hoopvolle toekomst te denken, waar men nog vol rouw was over het verlorene. Ook hij haalde zijn zakdoek voor den dag, streek.er mee langs de vochtige oogen en veegde toen voorzichtig, zooals een orde lievend man betaamt, de vlek af, welke Toni's tra nen naast zijn borstzak hadden achtergelaten. Een kwartier later zat men om de theetafel en mevrouw Koopmans sprak van koffers pakken en vertrekken. Van koffers pakken en vertrekken werd op het oogenblik ook druk op Antonienhoogte gesproken. De table d' bote, die in den drukken zomertijd drie zeer lange tafels vereischte, was nu tot twee korte tafels geslonken, en daar vertoonden zich nog open vakken aan. De touristen en de één-dag-gasten werden zeldzamer, de avonden langer en koeler alles toonde aan dat het reisseizoen ten einde liep. De overgebleven gasten sloten zich nauwer aan elkaar. Klaartje en haar Oost-Pruisische vriendin hadden het deftige u laten varen en spraken elkan der met je en jou toe. De overste werd steeds gene raier in het mededeelen zijner heldendaden. De jonge Amerikaansche apostel had toevallig in de ziel van den Berlijner bankierszoon een goed te be arbeiden veld gevonden, men zag die twee dan ook voortdurend in een vertrouwelijk gesprek. Maar ook deze getrouwen zouden weldra moeten Zie, als het besef dier goddelooze ver spillingen doordringt tot eiken eenling des volks, als de massa zich daarvan krachtig raakt bewust, dan pas gaan wij gelooven aan een Wereldvrede. Maar noch Uw vredestentoonstelling noch het vredespaleis, noch een vredes conferentie zullen daartoe veel bijdragen- Neen, er is slechts één weg om den oorlog te voorkomen. Geef dien ouders, welke hun zonen zien wegsleepen Sals kanonnen vleesch, de beslissing over den krijg. Ontneem den heerschers der wereld, een czaar, een keizer en den drom van grootkapitalisten die door moorden bloed hun goudhonger stillen, de macht oor log te verwekken. Democratie, uw taak is het den wereldvrede te brengen. Eerst als gij de balans houdt van oor log of vrede, als gij de heerschzucht der vorsten hebt gebreideld en het groot kapitaal geknot, als gij de volkeren be hoedt voor verblinding, zal de wereld vrede bereikbaar zijn. Welaan, aan ons is het door voort durende propaganda de democratie in te dragen in het Nederlandsche volk. De „wereldvrede" zal er meer mee gebaat zijn dan met den leugen eener Vredes conferentie, voorgezeten door den man, die schuldig staat aan den dood, het lijden, het hongeren van honderdduizen den. De commissie tot Grondwetsher ziening. Met bek wa men spoed inderdaad heeft de regeering de aangekondigde commissie voor de Grondwetsherziening ingesteld. Zij zal te onderzoeken hebben, welke wijzigingen, behalve de veranderingen, welke voor uitbreiding van 't kiesrecht noodig zijn, behooren te worden aange bracht. Omtrent artikel 80 en de daarmee sa menhangende (dus alle, welke op 't kies recht betrekking hebben) heeft de com missie zich niet uit te spreken, omtrent die punten zal de regeering zelf met voorstellen komen. Dat is maar goed ook. Ware het anders, wij zouden de commis sie met gerust geweten de galg voor het algemeen kiesrecht kunnen noemen. Want zij is voor 't grootste gedeelte samengesteld uit tegenstanders van de kiesrechtuitbreiding Het democratische element is er slechts als zeer kleine minderheid in vertegenwoordigd. Moeten wij dit beschouwen als een triomf voor het conservatisme, als een symbool van de richting, welke bij dit kabinet zal voorzitten? Heeft het Volk gelijk, waar het schrijftZes ton voor de stallen en zes antidemocraten in de kommissie: het dozijn is vol, en wij kennen nu dit ministerie? Wij gelooven dit voorshands i nog niet. Eerder lijkt het ons toe, dat de samenstelling dezer commissie geen politiek karakter draagt, ware dit 't geval dan zouden er twee richtingen in ont breken, welke, indien de politiek had meegesproken, een plaats hadde toege komen. Doch blijkbaar is men er op uitgeweest een zevental bekwame mannen te kiezen en dan kan de keuze van dit zevental gelukkig genoemd worden, waar het voor de overgroote meer derheid mannen zijn van meer dan ge wone bekwaamheid. Met de instelling dezer commissie is het vraagstuk der grondwetsherziening op het J terrein der practische politiek overgebracht en het zal daarop blijven, tot het zijn oplossing heeft gevonden. Om meer dan één reden juichen wij dit toe. In de eerste plaats omdat wij daar door hoop kunnen voeden op een zui verder partijverhouding. Het kiesrecht- vraagstuk toch zal den politieken strijd meer terug brengen tot de groote wor steling waarom het gaat: conservatisme of democratie. Eerst als die maatstaf wordt aangelegd, komt het beginsel tot zijn recht, wordt de strijd, al zij 't dan teller, tevens mooier, bewuster en prin- cipieeler. Dan zal de democraat van rechts en links tot de toenadering komen, welke 't belang der kleine luyden eischt, dan zal de noodlottige lvuyper-scheiding der schapen en bokken zijn belemme rende uitwerking verliezen. Voor wie er belang in stelt, worden de namen der commissieleden hieronder vermeld mr. W. IJ. de Beaufort, lid der '2de Kamer, voorzitter (oud liberaal) mr. E. Fokker, voorzitter van den scheiden, de een werd naar zijn woonplaats terug gedreven door zaken, de ander door verlangen om familie en vrienden weder te zien; hoe debedryvige vrouw Kloiber verzekerde] dat nu eerst de mooie tijd aanbrak daar regenvlagen niet meer zouden hinderen en het gebergte zich in al zijn heerlijkheid ging vertoonen, de gasten besloten te vertrekken. Men hnd het plan opgevat om „eind goed, al goed" nog een gezamenlijken tocht door het gebergte te ondernemen, daarna zou ieder zijn koffers pakken, afscheid nemen en vertrekken. Op een schoonen, hoewel eenigszins frisschen herfstmorgen brak het geheele gezelschap op om de feestelijke afscheidspartij te beginnen. Zelfs vrouw Kloiber was dringend uitgenoodlgd er aan mee te doen, ofschoon zij geen afscheid nam van de streek. Slechts Rudi deed niet mede. 's Middags zouden de Koopmans afreizen en dan moest hij hen aan het station voor het laatst de hand drukken. Klaar tje had daar niet veel tegen in te brengen. Met het instinct van haar vrouwen-, maar vooral van haar dichteresseziel had zij reeds lang gemerkt, dat tusschen haar broeder en mijnheer Baldenius een zekere koelheid bestond, die voor dealgemeene gezelligheid niet zeer bevorderlijk was. Mijnheer Baldenius was juist altijd uitgeredeneerd als doktor Schmidt verscheen hij zweeg dan terstond en toonde duidelijk zijn misnoegen. En Rudi, de zachtzinnige, gemoedelijke Rudi had iets gereser veerds in woord eu houding, zoodra hij zich tot mijnheer Baldenius wendde. Het was voor Klara een treurig raadsel, waarom de twee mannen, van welke zij den eenen zoo innig liefhad en den anderen zoo hoog vereerde, waarom juist deze twee elkander zoo slecht konden uitstaan. Voor de eerste maal van haar leven was Klaartje ontrouw aan haar broeder, daar zij zich gedurende zijn afwezigheid geheel aau zijn tegenstander over gaf, in alle eer en deugd, wel te verstaan. Dit was zeer natuurlijk om wel twee zeer geldige redenen ten eerste liet Klara's karakter geen familiariteiten toe en ten tweede was de Oost-Pruisische dame voort durend de onafscheidelijke metgezel van juffrouw Klara. De pas verworven vriendin bad namenlijk een veel te hoog begrip van meisjesvriendschap om Klara's arm ook maar een oogenblik los te laten. De twee. sterren waren voortdurend vergezeld door den komeetBaldenius, doch de helder lichtende Klara was nooit te bereiken door de altijd afwerende trawant. Ook heden wandelden die drie in de aller ach terste achterhoede van den vrij langen trein. Mynheer Baldenius, met zijn veeljarige en alzijdige ervaring, behandelde een onderwerp dat juist voor deze gelegenheid geschikt was. Hij zette de dames uiteen waarom hij uitstapjes als deze zoo recht ge zellig vond. Tusschen zijn betoog vlocht bij toespe lingen door van gevaarlijke ontmoetingen, welke hij op tochten in gezelschap van Said-Pembas5had ge had. Juist wilde hij, natuurlijk op vriendelijk aan dringen der dames, zulk een expeditie gaan beschrij ven, toen zich de overste als vierde in den bond der achteraankomers aansloot. Deze dappere krijgsman had in den laatsten tijd een merkwaardige verandering ondergaan, maar een verandering in zijn voordeel. Toen hij in het begin van den zomer hier aankwam, had hij een zware echt militaire snor, die er evenwel al tamelijk peper en zoutkleurig uitzag deze was nu voor de oogen der verwonderde table d'hotegasten langzamerhand met een glanzend zwart overtogen geworden evenzoo was het weinigje overgeblevene baar, dat zijn hoofd nog omkranste, van kleur veranderd. (W. v

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1