L Gemengd Nieuws Ingezonden stukken Burgerlijke Stand Kerknieuws. M arktberichten. aangezien op tyd geen stembureau aanwe zig was en dientengevolge werden afgewe zen eenige kiezers, die op den aangegeven tjjd van hun stemrecht gebruik wilden ma ken, terwijl verder de stembus na het be paalde uur van sluiting isgeopend gebleven. Men vermeent, dat deze handelwijze niet strookt tegen de ke: kelyke reglementen en zulks van invloed kan zijn geweest op den uitslag der stemming. Bij Koninklijk Besluit is de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger met ingang van 1 Januari a.s. met f 15.— verhoogd. Door schipper Jb. van Dam is aan het Noorderstrand onder deze gemeente aan gespoeld gevonden een gedeelte van een reddinsggordel, gemerkt V L. 18. Tengevolge vau overbelasting is alhier een wagen, geladen met suikerbieten, van den landbouwer L. v. d. W. alhier in elkaar gezakt. J. 1. Donderdagmorgen is door den buitengewonen veldwachter J. Kon geschut geworden een onbekend loopend rund, toebehcorende aan den bouwman K. v. d. Wende alhier. Een voordeeltje voor den wagenmaker. L. 1, Woensdag is een wagen van den land bouw er T. L. alhier, welke was geladen met uien, ineengezakt. Aan den milicien Gerrit Redert dei- lichting 1905, dienende bij het 3 Reg Inf. te Bergen op zoom is een tijdelijk verlof toegekend tot 1 December a. s. De ajuinhandel is thans in deze streek in vollengang, vermoedelijk in verband met de stijging der marktwaarde. Men besteedt thans ongeveer f '2. per baaltje van 60 K. G. reeds in eene belang rijke hoeveelheid naar elders verscheept' Ten einde het inkalven van den grond aan de Zuidzijde der haven alhier te be letten en ontworteling der in de nabijheid staande boomen te voorkomen, is thans in de plaats van de houten beschoeiing het af gegraven gedeelte van rijswerk voorzien. Uit alles blijk, dat van herstel der be schoeiing nog geen sprake is, zoodat nog niet is te voorzien, wanneer de modderpoel zal zy'n opgeruimd, tenmeer, daar straks de vorst het werk misschien geheel zal ver hinderen. OUUDOHP Zaterdagavond werd voor de eerste keer gebruik gemaakt van het nieuwe Arrestantenhok door de ruim dertigjarige W. B. die in beschonken toestand het dorp in opschudding bracht. Hij werd zondag morgen weer los gelaten. Aan de loting voor de Nat. Militie moeten 26 jongelingen deelnemen. Verleden week had de ruim 30 jarige dochter, van de Wed. J. v. D. op den Oost- dijk het ongeluk uit te glijden waarbij haar arm ernstig gekneusd werd. Aan den Heer W. P. C. Maks alhier is op zijn verzoek met ingang van 1. Decem ber a. s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als Jachtopziener. NIEUWE TONGE- Op Vrijdag 27 October a.s. zal ieder verplicht zijn om vóór, achter en ter zyde van zijne woningen, pakhuizen, schuren, stallingen, tuinen en erven de open bare straten te doen wieden. Zullende op dien dag des namiddags ten vier ure daar over schouwing worden gehouden. De op 15 dezer gehouden colecte in de Ned. Herv. Kerk albier bij gelelegenheid der oogstspreek, heeft opgebracht de som van 40,50. De oudste ingezetenen dezer gemeente Arje van Alphen vierde den 16 dezer zijn 94ste verjaardag. Bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is in hooger beroep gegaan C. V. alhier, tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders, omtrent de intrekking van zijn vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein. OL'DE TONGE-Jongstleden Woensdagavond had schipper R. van Schijndel alhier het ongeluk met zijn schip geladen met suiker bieten aan den grond te varen, beoosten de haven. Tot behoud van lading en schip was hij genoodzaakt dezelve te lossen. De boeken en kas van den Admini strateur van het algemeen armbestuur zijn Vrijdag j.l. door Burg. en Weth. opgenomen en nagezien, en in orde bevonden, terwijl het saldo in kas bedroeg f 2139,99. De rekening van inkomsten en uit gaven dezer gemeente dienst 1904, is goed gekeurd van H.H. Ged. Staten dezer pro vincie terug ontvangen. Door Burg. en Weth. dezer gemeente zijn de boeken en kas van den Administra teur van het Burger-Weeshuis, opgenomen en nagezien, en bleek alles in orde te zijn, het saldo in kas bedroeg f 595,54. Aan het onderzoek der landweerplich- tigen, dat zal worden gehouden te Oude- Tonge op 28 November a.s. zullen van deze gemeente deelnemen W. Los, J. Buth, A. de Bruijne, J. Snijder, J. den Rooyen,.F. v. Noord, L. Bouwens, J. Gebraad en A. Tyl. De lotelingen die op Dinsdag 31 Oct. a.s. aan de loting voor de Nat. Mil. moeten deelnemen zijn: D. v. d. Berge, H. Nerk, H. M. Dierokx, A. v. d. Doel, N. van Dolder, A. van Dongen, E. de Haas van Dorsser, J. Pes, W. Hartman, P. J. Hobbel, L. Ingen- hoes, A. Kanters, S. de Korte, A. J. de Lignie, A. van Loon, K. de Looze, A. van Noord, A. Overbeeke, J. Pollemans, J. I. Pulleman, D. Schouwenaar, A. J. v. d. Vliet en J. van IJzerlooy. Het aandeel en de kosten van het 12e Bat. Rustende Schutterij bedraagt voor deze gemeente f 16,75. Van lieeren Gedeputeerde staten van Z. H. is goedgekeurd terug ontvangen de verordening regelende de jaarwedden van het hoofd en het verder onderwijzend per soneel der O. L. S. in deze gemeente. Zondag brak een paard van den land bouwer De Lint op stal een poot, waardoor het dier is afgemaakt moeten worden. Van den landbouwer 0. de Vos alhier lijden de paarden aan kwade droes, zoodat ze voor de werkzaamheden niet zijn te gebruiken. A. van St. Annaland viel, met een mand pulp op zijn schouder van de loop plank in de kaai. Gelukkig kwam hij zon der ongelukken en alleen met een nat pak er af. OOLTGENSPLAAT- 19 Oct. De afdeeling „Ooltgensplaat" der Zuid-Hollandsch Ver- eeniging „Het Groene Kruis" heeft in hare hedenavond gehoudene vergadering tot be stuursleden herkozen de heeren dr. J. A. Hers en Joh, Bol, en als zoodanig gekozen in plaats van den WelEerw. Heer Pastoor Weve die zich niet weder verkiesbaar slelde den heer J. Jacobs Jz. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering, te houden te Rotterdam op Don derdag 26 Oct. e.k. werd benoemd de Wel Eerw. Heer ds. Dekker, en tot diens plaats vervanger de heer Joh. Bol. DEN BOMMEL- Toen de vorige week L. v. P. met een voer peen het dorp kwam inryden en op den wagen wilde stappen had hij het ongeluk, uit te glijden. Het wiel ging hem over een der beenen en kwetste hem zoo, dat hy' naar huis gebracht moest worden. Zaterdag j.l. geraakte in den Schaaps- weg alhier, een wagen suikerpeen in de sloot Met eenige schade aan tuig en wagen liep dit ongeluk af. Zondag j.l. had het dochtertje vanJ. v. d. M. terwijl zy een ketel kokend water van de kachel wilde nemen, het ongeluk, den inhoud van dien ketel over haar voeten uit te storten, zoodat zjj ernstige brand wonden bekwam. Een tienjarige knaap was gaan varen op eene plank die in een diepe sloot dreef. De gevolgen bleven niet uit. Tot den hals toe geraakte hij te water, doch gelukkig wist hij zich zeiven op het droge te helpen. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De Burge meester maakt bekend dat het kohier No. 4 der personeele belasting invorderbaar is verklaard en ieder daarop voorkomend be lastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Het huis en schuur aan de Nieuwstraat, tuin en boomgaard aan den molendijk en het zoogenaamde Prikgat onder Middelhar- nis zy'n ingezet door D. Born respectieve lijk op f 1035, f 385 en f 35. Donderdag 1.1. viel een dochtertje van F. C. onder deze gemeente in een onbewaakt oogenbiik in de boordevolle molendijks- kreek, op het hulpgeschrei kwam de moeder toegeloopen, die zich tot aan den hals in het water begaf en zoodoende het geluk smaakte haar kind te redden. Burgemeester en wethouders maken bekend dat bet onderzoek van de verlof gangers der landweer zal plaats hebben te Middelharnis op Zaterdag 18 November a.s. des morgens ten 11 1/2 ure. Aan de loting voor de Nationale Mili tie zullen dit jaar de volgende jongelieden deelnemen: B. Arendsman, G .v. d. Boogert, (brd.) J. L. Ghysels, K. Huizer, M. W. Keijzer, A. Maliepaard, A. van Mens, H. L. Oosterling, P. Snijder, C. Vroegindeweij, en H. de Wagter. Voor het dezen winter te geven her- halingsonderwijs hebben zich aangemeld 12 jongens en 3 meisjes. Een knecht van den landbouwer F. V. bracht een wagen suikerbieten op de kaai. De wagen werd te ver aan den kant gere den waar deze sterk helt. 't Gevolg was dat de wagen kantelde, de inhoud in de kaai en de wagen op het daarvoor liggend schip terecht kwam. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De begrooting van het Algemeen Arm bestuur voor 1906 werd door den Raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1355. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd in de plaats van den heer A. Grootenboer benoemd de heer E. H. de Ruiter. Door den Raad werden aangesteld tot onderwijzers voor het geven van herhalings- onderwijs voor jongens de heeren W. van Ettinger en J. C. Elvé en voor meisjes de heer J. H. Visscher en Mej. G I. Jongste- Bij de kasopneming van den gemeente ontvanger werd vastgesteld dat is ontvan gen f 12029 62, uitgegeven f 10541,505 en mitsdien in kas aanwezig was f 1488,115. De Raad stelde de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1906 vast in ontvang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van f 18173,705. Het Bestuur van de polders loozende door Oude Stad maakt bekend dat op 6 November schouw zal worden gedreven over dijk- en wegslooten. Op 13 November zal door het bestuur van den polder Nieuwe Stad schouw worden gedreven over slooten, (schoonmaken, uit doen, enz,) dammen, zijlen enz. Afschaffing der tienden. In dit nummer komt een artikel voor over de voorgenomen afschaffing der tien den. Wij hebben daarin Ier verduidelijking een ruwe berfkening opgenomen om te laten zien, hoe de voordeelen van inten sievere cultuur voor den boer nihil kunnen zijn en alleen den tiendheffer ten goede kunnen komen. Daarbij is de tiende werkelijk gerekend op 1/10 der opbrengst. In de prac- tyk is dit echter niet waar. Zoo wordt b.v. bij koren tienden de elfde hoop als tiende afgezonderd terwyl dan nog 2 bossen van dien hoop worden teruggezet. De tiende bedraagt dus feitelijk een kleine elfden. Hoewel ons betoog daardoor onverzwakt blijft, meenden we goed te doen deze op merkingen nog toe te voegen aan ons artikel. „Patrimonium" een aanklacht gesel; re ven tegen 't Bestuur van de afdeeling Middelharnis-Sonmielsdük. Natuurlijk zonder naam als men /.under naam wil schrijven moet men naar dat blad. Een lid van Patrimonium (vaderlijk Jirfdeel) dat in de overtuiging leeft dat Gods Woord en de tradi- t-ien onzes Volks do vertrouwbare grondslagen uit maken eener Christelijke Maatschappij scl; rijft in dat blad notabene. Dit tusscben twee haakjes." Hij is echter niet dapper en ridderlijk genoeg om deze woorden neer te schrijven ill 't ons gezonden stukje i Waarom hebben wij liet stukje van 't lid van Patrimonium geplaatst? Ouidathet enkel over zaken handelt en geen enkele persoonlijken aanval bevat. De heer Krijgsman schijnt zich dit zaakje zoozeer persoonlijk aantetrekken.dat hij zonder eenige reden eventjes uit pure Christelijkheid probeert ons blad een duw te geven. En hoewel meneer K. zegt te leven in de overtuiging, „dat een christelijk man in dat blad niet moet schrijven, roept hij zalf desniettemin onze gastvrijheid in. 't Is fraai. Edoch, wij vergeven zelfs meneer K. en plaatsen zijn stukje. Provinciale Staten. ZUIDHOLLAND. De Provinciale Staten van Zuidholland hielden heden hunne tweede vergadering on der leiding van mr. Patijn, commissaris der Koningin. Als onderwerpen waren 0. m. ter behandeling aan de orde gesteld: Subsidie van f 1500 voor restauratie van het raadhuis te Middelharnis. De heer Vegtel bepleitte verhooging der subsidie tot f 2000 wegens het belang van herstelling van dit merkwaardige staaltje van 17e eeuwsche renaissance. Ten einde die restauratie tot haar recht te brengen, stelde spr. voor de subsidie te verhoogen tot f 2000, overeenkomstig de aanvrage van het bestuur van Middelharnis. De voorzitter ontried dit amendement met het oog op de vele aanvragen van dien aard en de heer von Fisenne, namens de com missie, die f 1500 voor dit ook door haar erkend povinciaal belang bij de restauratie voldoende achtte. Na opmerking van den heer Vegtel, dat op het rijk niet valt te rekenen en in den kring der gemeente getracht wordt bijdragen te verzamelen, wordt het amendement verwor pen met 51 tegen 17 stemmen en (je f 1500 subsidie goedgekeurd. 19—24. Wijziging van polderreglementen. By de wijziging van het reglement van den polder Oud Herkingen komtde heer Veg tel op tegen de zucht by Ged. Staten om in te grijpen in de souvereiniteit in eigen kring van den polder tegen den geest van het polderreglement. Om dat te voorkomen stelt hij een amendement voor, hetwelk den polder verplicht tot instandhouding van het kapitaal ter uitvoering van werken aan den Oud Herkingschen zeedijk [maar dat besluiten tot belegging of vervreemding van kapitaal onderwerpt aan de goedkeuring van Ged. Staten. Uit amendement bestrijdt de heer Visser die 't een plicht der Staten acht te waken, voor behoud van het polder-kapitaal, alme de de voorzitter, waarna 't wordt verworpen met algemeene stemmen op 2 na. Al de polderwijzigingen worden goedge keurd, die voor de oude polders loozende op de haven van Middelharnis na een ge- dachtenwisseling tusschen de hh. Vegtel die op de bezwaren van belanghebbenden wees en Visser, die de regeling aanbeval in het belang van den waterstaatkundigen toestand van de polders. 28. Onderhoud havenwerken van Stellen dam van wege de provincie tegen een jaar- lyksche bijdrage der gemeente van f 1400. Geachte Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw door mij geëerd blad. Het schijnt zoo, als ik bet stukje van Krijgsman in de Scheldebode lees, dat onze geachte voorzitter niet erg op zijn gemak is. Waarde voorzitter, vindt u het zoo ontwenscht, als ik zonder persoonlijkheid vraag en een onderzoek wil gedaan hebben naar zaken en omstandigheden van de vereeniging met name Patrimonium. Is dat zoo'n schandaal Gij schrijft, - dat ik dan maar een onderzoek moet in stellen bij het bestuur. Maar waarde voorzitter, ik houd van geen onderonsjes. Die zijn al te veel bij al die soort zaken geweest. Dus daarvan genoeg, maar wat ik wachteen openbare vergadering. Want het schijnt wel, nu gij mij naar het bestuur wilt zenden, dat er iets bijzonders is gebeurd. Gij zoudt haast mij doen denken, dat de penningmeester met de geldkast naar Ylaardingen is vertrokken. Neen, neen, Krijgsman, nogmaals geen onderonsjes belegd, maar zoo spoedig mogelijk een vergadering en dan op G'hristelijken grondslag, zoo als wij altijd gewoon zijn. Nu moet gij het mij niet kwalijk nemen, dat ik in zoo'n goddeloos blad schrijf, dat moet ieder voor zich weten. Ik schrijf niet graag in bladen van schrapping Art. 36, maar daar wil ik u niet over lastig vallen, dat moet gij dus mij ook niet doen. Maar van dat alles afgestapt: waar zijn de centen gebleven of het tekort? Wat het ook is, ik geloof toch niet dat het in liet sjiek is gebleven want daar zijtookude man niet voor. Maar hoe het ook zij, voorzitter gij, als eerlijk man, moet het in het openbaar brengen. Be legt een vergadering, want die zegt dit en die zegt dat: gij moest eens weten wat ik al heb gehoord. U, mijnheer de Redacteur, dank voor de plaats ruimte. Door Krijgsman smadelijk „dat blad" ge noemd, maar door mij gëeerd endoor hem ge bruikt Een lid der vereeniging Patrimonium. Middelharnis. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad. In het vorig nummer van uw blad heeft een lid van Patrimonium een aanklacht gedaan tegen het bestuur van onze Afdeeling Middelharnis en Som- melsdijk. Alweer Naamloos! Wij verzoeken dien persoon, 'als hij meent een wettige aanklacht te hebben, zich persoonlijk bij het bestuur te vervoegen, dan zal hem duidelijk verslag worden gegeven, van hetgeen hij verlangt. Dank voor de plaatsruimte. Het Bestuur A. KRIJGSMAN Voorz. Noot van de Redactie. Wij hebben dit stukje een plaats niet willen wei geren, hoewel de wijze, waarop meneer Krijgsman ons meent te kunnen behandelen, ons daartoe volle recht geeft. In de Maas- en Scheldebode van Dinsdag 25 Oct. schrijft deze heer ,In de „Vooruit" van j.l. week heeft een lid van De ontvluchte gevangene. Uit Helsingfors wordt geschreven, dat het ontvluchten van Hohenthal, die wegens moord op den Se naatsprocureur tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld, nog volkomen on verklaarbaar is. Men vermoedt, dat hij reeds over de grenzen is. Hoe het mogelyk was, dat men hem ijzervylen, om de tralies van zijn cel door te kunnen breken, in handen speelde is een raadsel. Zyn vader een geacht predikant, heeft uit alle deelen des lands gelukwenschen gekregen. Het onderzoek in de zake ontsnapping heeft nog maar bitter weinig aan het licht gebracht. De gevangene was opgesloten in een aparte cel in denadministratievleugel van het gevangenisgebouw, omdat in de eigenlijke gevangenis de cellen zoo gelegen zijn, dat de gevangenen vrij gemakkelijk met de buitenwereld door middel van signalen gemeenschap kunnen onderhouden. Er is namelijk vlak by de gevangenis een groot nieuw huis, uit welks vensters men de gevangenen gemakkelijk tekenen kan geven. De cel, waarin Hohenthal dan nu 'daarom opgesloten (zat, keek uit op den muur van de eigenlijke gevangenis, een binnenplaats van vyf meter breedte was er tusschen. In den nacht van Maandag op Dinsdag 10 October is Hohenthal ontvlucht. Een tralie is waarschijnlijk door middel van een stalen zaag op twee plaatsen afgezaagd. De gevangene heeft vet of olie gebruikt om te voorkomen dat de zaag warm liep. Het venster is op een hoogte van zes en een halve meter van den grond, met een eind touw heeft hij zich naar beneden gelaten; op den muur waren berijpte vlekken te zien, afdrukken van zijn bloote voeten. Met een touwladder is hy verder ijverden ringmuur gekomen. Die touwladder moet een mede plichtige van buiten af over den muur heen geworpen hebben, een eind vasthoudende. Behalve de touwladder en heteind touw, waarmee hij zich uit het venster heeft neer gelaten. heeft de vluchteling geen enkel spoor nagelaten; daar de gevangenis heel dicht aan het water ligt is het waarschijn lijk, dat de vlucht per boot is voortgezet. De gaslantaarn aan de buitenzijde van de muur op het punt, waar Hohenthal er over geklommen is, was uitgedraaid. Men heeft iemand, die den gevangene den dag te voren bezocht had een zekeren heer Aspelin,een jong kunstenaar, die juist op het punt stond naar Parys te vertrekken en daarom van zijn vriend Hohenthal afscheid ging nemen, in verhoor genomen. Dit verhoor heeft ech ter niet tot eenig resultaat gevoerd. HohenthaTs vrienden en er zy'n er rnaar weinigen in Finland, die hem niet als een held vereeren juichen natuurlijk over deze ontsnapping. Alleen de Russisch gezinde Oud Finnen spreken er met afkeu ring over, zeggende, dat het aureool, die hem eerst omstraalde, nu verdwenen is omdat hy de gevolgen van zijn daad niet heeft aangedurfd, terwijl hij tegenover zyn rechters trotsch verklaard had, die in haar heelen omvang te willen aanvaarden. De hom-aanslag te Darijs op den kon van Spanje en president Loubet geplee zal weldra voor de rechtbank aldaar beh deld worden. De voortvluchtige Avinc «edagvaard wegens poging tot moord, latz en Caussané wegens medeplichtigti en het zonder verlof ia het bezit zijn ontplofbare stoffen, Roting en Harwey all. wegens het bezitten van zulke stoffen. 15 personen gewond. In het dorp And lecht, bij Brussel, is een schoorsteen in1 stort, waardoor 15 porsonen g ewond den; twee er van levensgevaarlijk. Storm in de Vereenigde Staten. Ten gevd van een hevigen orkaan zyn in Ameii op de meeren Michigan, Huron en Erier booten vergaan; een vijftiental andere Kwamen min of meer ernstige averij. Twaalf perspnen zijn omgekomen en •trent het lot van vele anderen verkij men nog in het onzekere. De orkaan woedde het hevigstteBuf ■waar ook de sneeuw reeds is beginner vallen. Brand op de marinewerfTe Cherbol (Frankrijk; is 's nachts in de afdeeling f de marinewerf, waar de onderzeescheboc worden gebouwd, brand uitgebroken, te hulp gesnelde troepen konden het vl binnen een uur meester worden. Een P derzoek wordt thans ingesteld naar de gerichte schade. De brand moet aan kwd willigheid worden toegeschreven. MIDDELHARNIS. Geboren Bastiaan z. v. Lieven Hartog, en ■drika Cornelia van Eek. Francina; d. v. Joha van Dijk, en Anna van Eek. Overleden: Leendert van. der Sluijs oud 7 jaaj DIRKSLAND 24 October. Geboren: Cornelia; d. v. Gerrit van derKrodj •Cornelia Vol werk. Leon; z v. Leo Mourice Ct| -en der Eefje van Leeuwen. Marinusz. v. Cornelusl Veer en Martina van der Valk. MELISSANT. GeborenPieterz. v. A. C. v. d. Sj^aan ej Voordijk. STAD AAN 't HARINGVLIET. Ondertrouwd: Leendert van der Sluijs van Ro| dam jm. 25 j. en Elizabeth Saarloos jd. 20 j. Predikbeurten op Zondag 29 Oct. 19 NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en nm. Ds. Lammers. Melissant, vm. en nm. Ds. Hoedemaker. "Herkingen, vm. en nam. Ds. de Stoppelaar. Stellendam, vm. en nm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en nm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Oude Tonge. vm. en nam. Ds. van Dolder. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Emmen. Stad a. 'tHaringvI. vm. en nm. Ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's avonds Ds C. Steketee. Stellendam, vm. en av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en av. den heer Basoski. Ooltgensplaat, vm. en av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rössing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Melissant (Kralingen) vm. nm. en av. Ds. Mackeij ROTTERDAM, 23 October 1905. Tarwe bij kleiner toevoer onveranderd van f tot f 9,50. Extra puike iets daarbove. Rogge schaarschte goed jnrijshoudend f 5,50 tot f 6,V ter en zomergerst niet. noemenswaard ter mal Chevalier van f 8,25 tot f 9,p. 100 K.G. Ha| hooger f 7,75 tot f 8.25 p. 100 K.G. Witteboo] minder aangevoerd en onveranderd verkocht f 11,— tot f 13,75. BruiDe boonen bij kleineren voer 1 lanwer van f 9,40 tot f 10,25, doch uitgezo' partijtjes daarboven. Blauwe erwten onveranderl H.L. f 8.— tot f 8,75 doch puik kookende kwali| belangrijk boven de hoogste noteering waard. ROTTERDAM,24 Oct. Op de veemarkt v aangevoerd'- 32 paaiden, veulen, ezel, magere en 490 vette runderen, 195 vette, S4 nuchl en 344 gras kal veren, schapen of lammeren, kens, 215 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien 25 tot 3S c., ossen 25 tot 35 c., stierei tot 30 c. kalveren 36 tot 50 c., vette export veren c., alles p. i/2 kilo. Melkkoeien f 125 af 250 kalf koeien f 160 a stieren f SO a f 250 pinken 60,a 120 graskalvel f 25J a f 75 vaarzen f 60 a f 145 alles mager biggen f 8,a f 12,paarden f 50 a f 170 Nuchtere kalveren, fok- f 14,a f 20,sla( f S— a f 12, Biggen f 1,— tot f 1,50 per week. Tengevolge van de mist was de aanvoer zeer geregeld en daardoor handel slecht, vooral in d< soort runderen; 2e soort vette kalveren werden 1 lager verkocht.. Prima soort graskalveren aan van lijk duur, door aankoop voor het buitenland la waren ze bijna onverkoopbaar. Op de magere markt was zeer weinig animo ev wel blijven de goede soorten duur. Handel in paarden stationair. Op de botermarkt werden aangevoerd 42/8 40/16 vn. en 336 stukken tl lls. kilo. Prijs le qi f 60, 2e qual. f 56 3e qualiteit f 52. Per l[a kilo il 75 ct. ROTTERDAM, 24 Oct. De prijzen aan de groent veiling der Tuinbouwvereeniging De Zuid-Holl. Eil: den aan den Persoonsdam alhier waren heden volgt.; aardappelen f2,80 3,— en drielingen f 1 A 1,40 per H.L.peren (klei) f 2,60 en appelen fl a 3,per kin'; bloemkool le soort, f 3.20 A 6,80 soort f li koolroode f 4,60 it 4,80 wi f 4,20 ft 4,40, savoye f 2,fr 4,40, en Groene f— alles per j 100 stuks; uien Jf 1.60 ft f 1,80 50 kg.; spruiten le soort f 0,95 a f 1,05 perl2i/o en 2e soort 27 ft 30 c. per 10 kg.knolselderij f 2 a 2.40 per 100 bos, spinazie 6 c. per mandje. AMSTERDAM, 24 October. Aardappelen, prijzen waren: Fr. Dokk. jammen f 2,50 a 3, Franeker fa Friesche bonte f 2,20 a f f dito blauwe f 2,25 a 3,40, Zeeuwsche blauwe f2,: 2,30, dito bonte f 2,20 a 2,25, Geld. blauwe f 2,2( 3,25, dito bonte f 3,a 3.25, Katwijker f a Hillegommer zand- f 3,a f4,50, Andyker blau

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 7