„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 48 25 Oct. 1905 Plaatselijk Nieuws. MIDDELHAIINIS- Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer verzocht H. Zwerus ons te melden, dat er van mishan deling door hemden landbouwer H. van den Tol aangaande, geen sprake was. -- Donderdag jl. is het ijzeren vaartuig van schipper W. de Ruiter, alhier thuis- behoorenae en geladen met suikerpeen, bestemd voor Stampersgat, ongeveer een halve mijl ten westen van het havenhoofd alhier gezonken. Naar wij vernemen was schip en lading verzekerd. J. Schoonejongen die de vorige week werd aangehouden, tengevolge een door zijn huisvrouw tegen hem ingedienden aan klacht, wegens mishandeling zijn kind aange daan, is na ingesteld onderzoek, vrijgelaten- Met de stoomboot de Onderneming kwam Donderdagmiddag het door de justitie in beslag genomen kinderlijkje van J. Schoonejongen terug, en werd het naar de woning van J. Troost te Sommelsdijk ge bracht, van waar het Vrijdag is begraven, De zeemiliciens Onderdelinde, Katte- staart en Tamboer van de lichting 1905 keerden Woensdag met groot verlof in hun ouderlijke woning terug. Wegens den dikken mist, kon do stoomboot „Middelharnis" Dinsdagmorgen pas ongeveer half zeven de haven verlaten. Zonder verandering zullen Maandag aanstaande de eerste vischsloepen terschel- vischvangst uitzeilen. Met het bouwen van een gebouw ten behoeve van de tramweg-maatschappij aan het Sas alhier is reeds een begin gemaakt. Wegens het vele water dat in den laatsten. tijd gevallen is zijn eenige land bouwers onder deze gemeente begonnen hun suikerpeen van het land naar de weg te laten dragen, 't is hen niet meer mogelijk door de dikke klei, met hun wagen heen te komen. De alhi.r gehouden oogstcollecte heeft opgebracht ongeveer tweehonderd gulden. Heden maakten wij kennis met de manier waarop bode Huijsmans, thans zijne klanten, hemzelf, en de leveranciers van goederen aan zijn klanten elders woonach tig, kan vrijwaren voor onaangenaamheden. Waren vroeger de inwoners gewoon hunne betalingen welke door zijne bemid deling gedaan werden, aan hem mede te geven zonder eenig bewijs, thans heeft hij hierin verandering gebracht. Voor ieder bedrag dat doorhem wordt medegenomen ter afdraging aan leveran ciers elders, ontvangt men een bewijs van overname. De najaarschouw over slooten enz. in den polder het Oudeland van Middelharnis is wegens den hoogen waterstand tot op een nader te bepalen dag uitgesteld. Donderdagavond j.l. hield de afdeeling Middelhar- nis-Sommelsdijk van 'de vereeniging „het Groene Kruis" een huishoudelijke vergadering. De hoofd schotel van de agenda vormde de beschrijvingsbrief voor de Algemeene "Vergadering welke Donderdag op 28 October te Rotterdam zal worden gehouden. Van de punten op dezen beschrijvingsbrief vermeld, gaven er twee aanleiding tot een uitvoerige discussie Onder punt 8 toch komt voor Schoolartsen. De heer W. de Jong wenschte van het bestuur te weten of hiermede bedoeld werd een voortzetting van hetzelfde punt op de vorige Algemeene Vergadering. Zoo ja, dan zou naar zijne meening in behandeling jjkomen een motie over deze questie door het Hoofdbestuur voorgesteld. Mocht dit zoo zijn, dan wenschte hij, dat de te benoemen afgevaardigde krachtig zou protcstee- ren tegen het slot der motie, waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgedrukt, dat de hygiëne van 't school kind onder de examenvakken van den onderwijzer zal worden opgenomen. Hij meende, dat het niet aanging bij den voorraad halve wetenschap waarmee de onderwijzer voor zijn examen wordt volgepropt, een nieuwe dosis te voegen. Uit den aard der zaak toch zal hetgeen een onderwijzer over deze zaak te weten komt, verre van voldoende zijn en ons van de zoo gewenschte invoering der „Schoolartsen" ver der brengen dan we thans zijn. Het |afdeelingsbe8tuur kon uit de vage aanduiding op den beschrijvingsbrief niet afleiden, in welken vorm het onderwerp zou worden behandeld. Of de bekende motie weer zou worden voorgesteld, kon het dus niet zehgen. Een uitvoerige en vaak verwarde discussie ontstond over dit punt. De voorzitter wensch te dat de vergadering zich onbevoegd zou verklaren om over het nut van Schoolartsen te oordeelen. Zeer terecht merkte daarop de heer v. d. Waal op, dat deze meening het hart der zaak niet raakte. Over het nut immers der Schoolartsen gaat het niet. de metie geeft de wenschelijkbeid van een zekere rege ling op en daarover kan men zich uitspreken. De heer van Buuren deed daarop 't voorstel, dat de afdeeling Mhnis. aan de algemeene vergadering zou te kennen geven dat zij zich onbevoegd ver klaarde om over deze questie te oordeelen. Hoewel deze motie de zaak niets verder brengt werd het voorstel van Buuren met een groote meerderheid aangenomen. Het belangrijkste punt voor onze afdeeling maakte uit punt 11: Vaststelling der begrooting van inkomsten en uitgaven over het eerstvolgend jaar. Het hoofdbestuur stelt voor, dat door de afdeelingen 16 van hunne inkomsten zullen worden afgestaan aan de Algemeene Kas. Volgens een besluit eener vorige algemeene vergadering is de omslag van 25 ct. per lid veranderd in een percentsgewijze omslag. Als regel kan worden aangenomen, dat die omslag 10 °/0 zou bedragen, zoo werd destijds bij de Statutenwij ziging betoogd door het Hoofdbestuur. Doch ziet reeds het eerste jaar wykt het hoofdbestuur belang rijk van den regel af en stelt een quotum voor van 16 °/0- Onze afdeeling heeft gemeend aan de zuster- afdeelingen een circulaire te moeten zenden, waarin zij betoogt, dat allen er op de algemeene vergadering krachtig op aan moeten dringen, dat het quotum wordt teruggebracht tot 10 Dit kan gemakkelijk geschieden, als het Groene Kruis zich onthoudt van bemoeiingen, die niet rechtstreeks op haar weg liggen, zooals bv. gezondheidskolonies. Hoe nut tig deze ook zijn, men meent, dat evengoed het dorps bestuur zou kunnen ijveren, voor lighallen enz. Doch dit is niet de strekking der vereeniging. Het voorstel tot verslaging van 't quotum tot 1_0 werd in de afdeelingsvergadering zonder discussie aange nomen. Terecht wezen de heeren de Gast en de Graaft' er op, dat men huns inziens moest aange ven, hoe in het tekort bij aanneming dezen vermeer dering kan worden voorzien. Daarmede was de beschrijvingsbrief afgehandeld. In verband met de circulaire zij eerst nog vermeld dat de heer W. de Jong bij de rondvraag het bestuur verzocht een buitengewone vergadering bijeen te roepen, voor 't geval dat de algemeene vergadering de bijdrage van 16 °/o handhaafde. Dan toch wenschte hij het voorstel in te* dienen zich van de Vereeni ging af te scheiden en zoo mogelijk te komen tot een zelfstandige vereeniging voor het geheele eiland. Het voorstel tot houden dezer vergadering werd zonder discussie aangenomen, tot afgevaardigden ter alge meene vergadering werden na eenige stemmingen gekozen ds. Bruining ende heer A. A. Mijs. In plaats van dr. Bouman, die naar elders is vertrokken, werd als bestuurslid gekozen de heer P. A. van Buuren, terwijl Ds. Bruining als zoodanig werd her kozen. Bij de rondvraag vroeg den heer van Eek of reeds de dreggen en gordels bij de gemeentebesturen wa ren aangevraagd. De voorzitter deelde mede dat de beide gemeenten daarvoor hebben beloofd te zorgen. Op een tweede vraag van den heer van Eek of reeds gebruik was het gemaakt van crediet vanf 150, ter be schikking gesteld tot verbetetering der huiselijke ziekenverpleging bleek, dat dit bedrag nog niet is behoeven aangesproken te worden. Daarna sloot de voorzitter de zeer slecht bezochte vergadering. Dit schijnt nu eenmaal de ongelukkige kwaal van al onze dorpsvereenigingen te zijn. Bravo! Voor het Herhalingsonder wijs hebben zich ditmaal aangemeld 17 leerlingen. Flink zooDat is ten minste een mooie vooruitgang kom, ouders, er loopen er nog langs de straat, die noodig 's avonds op de schoolbanken hoorden. Probeer, of ze nog toegelaten kunnen wor den. SOMMELSDIJK. Vrijdag jl. werd het op nieuw gerestaureerde orgel der Ned. Herv. Gemeente alhier ingewijd door den heer M. Vletter, die, met zijn zuster Mej. Cato Vletter als begeleidster op de viool, voor een geheel volle kerk een orgelbespeling gaf. Vijf verschillende stukken werden door hen ten gehoore gebracht, waarvan vooral het vijfde, Sonate over het Gebed des Heeren door Mendelssohn bijzonder mooi was. Waar wij noch in Middelharnis noch in Sommelsdijk ooit van zulke schoone orgel muziek kunnen genieten, is het te hopen, dat dit eerste concert, hetwelk door iedereen die er geweest is werd geroemd als muziek die zij nimmer te voren gehoord hebben, moge worden opgevolgd door meerdere. In ieder geval den dank van de aanwe zigen zal den Heer en Mej. Vletter niet onthouden zijn voor deze zoo prachtig ge slaagde uitvoering. Lotelingen voor de lichting 1906. 1 Elbert van Antwerpen, 2 Leendert Blok broederdienst, 3 Thomas Boekhoven, 4 Maarten Born, 5 Adrianus Breeman broe derdienst, 6 Aren, Breur, 7 Job Buskop, 8 Lucas Buijs, 9 Jacob Edewaard, 10 Anthonie Salomon Gezan, 11 Dingeman van Heemst, 12 Jacobus Thecdorus Heintjes, 13 David Kastelein, 14 Aren Kattestaart, 15 Hendrik Kattestaart, 16 Aren de Keijzer, 17 Cornelis Kievit, 18 Jan Knape, 19 Herman van der Meide, 20 Cornelis Nelis broederdienst, 21 Simon Nipius, 22 Jacob Prins broederdienst. 23 Jan van Prooijen, broederdienst, 24 Pie- ter Sluü broederdienst, 25 Marinus Snoep broederdienst, 26 Adrianus Springvloed, 27 Marinus Adrianus Suurland, broederdienst, 28 Marinus van der Veer, 29 Adrianus Ver biest, 30 Herman Vogelaar en 31 Arievan Zielst. De schouw van de polders „Oudeland en Evernina", is opnieuw uitgesteld tot na dere aankondiging, terwjjl de schouw van de polders „Oost en Westplaten Flakkee" is uitgesteld tot 1 November a.s. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente, maken bekend, dat een afbehrift van het aanvullingskohier van den Hoofde- lyken omslag, dienstjaar 1905, en een af schrift van het aanvullingskohier de be lasting op de honden, dienstjaar 1905, ge durende vijf maanden van den 19 October 1905 tot en met den 19 Maart 1906, ter Ge meente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. De Burgemeester dezer Gemeente maakt bekend, dat de kohieren van de per- soneele belasting no. 4b over het dienstjaar 1905 invorderbaar verklaard op den 24 October 1905, aan den Ontvanger ter in vordering is terhand gesteld en ieder daar op voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. DIltKSLAiVD. Tegen Vrijdag den 27 October 1905 des nam. 2 uur is een Openbare ver gadering van den Gemeenteraad belegd. MELISSANT- Lotelingen voor de lichting 1906. 1 Ferdinand van Ast. (brd:) 2 Cornelis van Beek. 3 Johannis Boon. 4 Cornelis van Dijk. 5 Cornelis Johannis Goedigebuure. 6 Nicolaas Gootjes 7 Marinus van 't Hof. 8 Klaas Hokfee. 9 Adrianus Kiezer. 10 Willem Keur. 11 Esdra Kievit. 12 Johannis Martinus Kleijnenberg. 13 Baltum van der Mast (brd 14 Leendert van der Mast. 15 Cornelis Mo v lenaar. 16 Leendert Sandifort. 17 Eliza Struik. 18 Henderik Tol. 19 Leendert Jan Trommel. 20 Abraham de Vogel. 21 Dirk Johannis van der Zande. 22 Pieter van Zielst (brd:) De Landbouwer J. M. die deze week met een tweewiels rijtuig een hoogte afreed, viel door hei breken der burrie voorover op den grintweg, gelukkig zonder zich ern stig te bezeeren. Het paard werd dadelijk gegrepen waardoor waarschijnlijk noggroo- ter ongelukken voorkomen zijn. Terwijl L. v. d. Mast met een zak aardappelen op zijn rug, een over een zeer diepe sloot gelegen loopplank wilde passee- ren, had hij het ongeluk uit te glijden en te vallen. Half op de kant en half op de plank wist hij zich echter vast te houden, tot zijn kameraden hem uit zijn benarde positie kwamen verlossen. Een wonder mag het heeten dat hij zich niet heel ernstig bezeerde. Ten gevolge van zijn benoeming als boekhouder der Ned. Herv, Kerk, heeft de heer M. Rooij voor zijne betrekking als diaken bedankt. In September jl. viel over 9 regenda gen 45, 5 m.M. regen, tegen 41 m.M. over 6 regendagen van September 1904. De levering van petroleum voor deze gemeente is gegund aan den heer J. Goe digebuure voor 8V2 cent de Liter. Aan den polder Diderik spoelde deze week eenig hout aan, wat spoedig door onbekenden is weggekaapt geworden. Toen V. uit M. Woensdag zijn rijtuig- lantaarn wilde aansteken kwam hij tot de ontdekking dat die weg genomen waren. Reeds meermalen is dit voor gevallen, de daders, waarschijnlijk jongens, bleven tot nu toe onbekend. Bijna geheel op den dorschvloer ge reden, stond de stoomdorschmaschine bij de Gebr. B. te werken. De verbruikte stoom hinderde het werkvolk echter zeer in hun werkzaamheden, een van hen kwam op het idee, de stoompijp met zakken te omkleden, en met stroo de stoom naar buiten te leiden, Die gedachte werd ten uitvoer gebracht. Een poosje zoo gewerkt hebbende, geraak ten plotseling de zakken aan 't branden, het werkvolk dat niet anders dacht dan dat de machine springen zou ging op de vlucht. Een van hen had zich echter sooedig van den schrik hersteld, vloog op de machine, rukte de zakken los en wierp die op het erf, waar beslist een groote brand mee voorkomen is. Het op deze gemeente verspreide ge rucht als zoude van den heer G. J. een paard verdronken zijn is onjuist, met groote moeite heeft men het dier nog kunnen redden, en zal spoedig weer aandesuiker- bietencampanje kunnen deel nemen. De smidsknecht P. d. K welke met een stuk ijzer naar het zoontje van A. d. K. wierp, verwonde het ventje daarmee zoo ernstig, dat zijn vinger bijna geheel van het vleesch beroofd werd. De raad dezer gemeente is door den Burgemeester belegd op 26 Oct. a. s. des n. m. 21/2 uure Dinsdagavond j. 1. weer werden de kaarsen, uit de rijtuiglantaars gekaapt, van het rijtuig van den heer v. Schouwen te G. waardoor genoemde heer zich verplicht zag zich nog eenigen tijd hier op te houden, daar men hier niet gemakkelijk aan kaar sen weet te komen. 't Is te hoopen dat dit nu de laatste maal zal wezen. STELLENDAM. De vorige week hingen bij C. T. alhier eenige kleeren bij de kachel om te drogen. Tengevolge van het hard branden van de kachel vatten de kleederen vlam, waardoor een begin van brand ont stond, dat echter door de huisgenooten nog kon worden gebluscht, voor de brand groo- ter afmetingen kon aannemen. Onze dorpsgenoot C. Klink Jz. alhier is benoemd tot agent van politie te 's Gra- venhage. De vorige week Zaterdag had de com missionair P. C. alhier het ongeluk zijn portefeuille met f 800 te verliezen. Althans, hij was de portefeuille en het geld kwijt. Naar men zegt, bleek later, dat de kinderen er mee zaten te spelen in zijn eigen tehuis, zoodat van verliezen geen sprake is geweest, natuurlijk geluk voor C. De Heer K. Koese alhier heeft op 't oogenblik nog aardbezieplanten, die in bloei staan en vruchten dragen. Dat gebeurt om dezen tijd en met zulk fraai weer bepaald ook niet dikwijls. Bij Kon. besluit is aan den Heer A. J. van Vessem, secretaris dezer gemeente een verhooging toegekend van f 100. H. Gr. van Dirksland, beestenkooper had de vorige week het ongeluk, terwijl hij in het donker een afrit, leidende naar een hofstede even buiten deze gemeente, wilde afrijden, van den dijk af te vallen, waarbij de wagen groote averij kreeg, Gr. zelf scheen van het ongeluk niet zeer geschrokken te zijn en had geen letsel bekomen. Voor het Herhalingsonderwijs zijn slechts aangegeven: 5 jongens en 3 meisjes. Waarlijk treurige getallen Men schijnt hier nog niet veel voor dat onderwijs te voelen, of zou het ook zijn, zooals wij laatst lazen van een andere ge meente: De jongens hebben er geen zin in? Onze dorpsgenot C. Kievit, dienende bij de vesting artillerie is aangesteld bij het Korps der Kon. Maréchaussee en zal zich binnen korten tijd ter indeeling naar Maas tricht begeven. Mej. J. de Later alhier, verloskundige, is als zoodanig benoemd te Oldenhove, Gro ningen. Door den Burgemeester dezer gemeente is tegen Vrijdag a. s. 27 October's morgens 10 uur een Openbare Raadsvergadering be legd. Door schipper C. Slis alhier is deze week op den Hinder een flesch opgevischt, waarin een prentbriefkaart, waarop het volgende te lezen staat. Mr. G. Smith. 20 Deodar R. PutruyS-M. In the Firth of Torth Buss Rock 12 Aug. '05. P. S. Mol (onleesbaar) Please poste. Verder nog een onleesbaar woord. Deze flesch waarschijnlijk in zee gewor pen om sterkte en richting van den stroom te leeren kennen, zooals dit ook wel bij ons voorkomt. Er zat ook een halve stuiver postzegel bij om de briefkaart te frankeeren, waarvan wel niet veel komen zal, daar men voor een 2i/2 cent geen briefkaart van hier naar Engeland verzenden kan. De schrijver heeft zeker ook niet gedacht, toen hij vroeg de kaart op de post te doen, dat zijn flesch zoo'n reis zou maken van de Firthbaai in 't Noorden van Schotland naar hetGoeree- sche Gat. Alles was zeer onduidelijk ge schreven. Verslag van het verhandelde in de Verg. der Afdeeling van het Groene Kruis op 23 Oct. 1905 in de 0. School. De Voorzitter opent de Verg. waarna de secretaris de notulen leest der vorige verg., die onveranderd worden goedgekeurd. Volgt het 2e punt der agenda: Rekening van den penningmeester. Uit zijn verslag blijkt, dat is ont vangen aan contributie f 53,50, wat met het batig slot f3,63 uitmaakt de som van f57,13. De uitgaven hebben beloopen de som van f 19,45, zoodat er een batig slot is van f 37,68. Komt nu aan de orde punt 3 Verslag van den magazijnmeester. Uit dit verslag blijkt, dat behalve een ledikant voor volwassenen slechts kleinere zaken zijn aangeschaft, zooals spita- flesch voor teringlijders, urineflesch e.a. dat verschillende voorwerpen in bruikleen zijn gegeven, dat ook de couveuse is gebruikt, en dat het kind de kuur goed heeft doorgemaakt. Daarna is aan de orde Bespreking van den Be schrijvingsbrief voor de Algem. Verg. te Rotterdam. Alvorens daartoe over te gaan, wordt eerst ge vraagd, of een afgevaardigde zal worden gezonden. Met algemeene stemmen wordt deze vraag bevesti gend beantwoord, waarna wordt besloten den afge vaardigde f 5 te vergoeden voor de te maken reis- en verblijfkosten. Geen j te hooge som voorwaar. Wordt nu overgegaan tot het kiezen van een afge vaardigde. Als zoodanig wordt gekozen Dr. Linden- hovius. Als plaatsvervanger wordt gekozen de heer P. D. Holleman. Beiden verklaren de benoeming aan te nemen. Komt men nu tot den Beschrijvingsbrief. De punten 1 tot en met 5 kunnen buiten bespre king blijven. Maar punt 6, met name voorstel Aar- landerveen eischt wel bespreking. Na bespreking verklaart de Afd. mee te gaan in dezen met het Hoofdbestuur. Punt 8. Behandeling van het onderwerp „School artsen" wordt beschouwd als een ernstig punt en schoolartsen vindt men zeer nuttig en noodig. Bij de behandeling van punt 9Benoeming van vier leden van het Hoofdbestuur wordt besloten de candidaten van 't Hoofdbestuur de heeren Mees, Poolman, Dekker en De Ruiter Zijlker te steunen. Vervolgens wordt besproken punt 12 het af te dragen quotum. Het bedrag van 16 wordt te hoog geacht, wordt besproken het amendement Pernis te steunen dat 12 percent hoog genoeg vindt. Bovendien wordt in 't midden gebracht, dat het veel beter geacht mag worden het Centraal Maga zijn uit te breiden, zoodat iedere afdeeling daar kon aankloppen, indien dit noodig is en dat iedere af deeling een lijst kreeg van de daar verkrijgbare artikelen. Wordt nu voorlezing gedaan van een schrij'ven der Afd. Middelharnis. Uit dit schrijven blijkt, dat deze Afd. het quotum ook veel te hoog acht en dat de vacantiekolonies niet beantwoorden aan het doel. Middelharnis voorziet afscheiding der Afdeelingen of vermindering van het ledental der afdeelingen en vraagt, nog vóór de Algem. Verg. natuurlijk, ant woord op haar vraag, of de Afdeeling Stellendam steun wil verleenen aan Middelharnis om het quotum van 10 percent als hoogste percentage te beschou wen. De Afd. is het geheel met Middelharnis eens en dien overeenkomstig zal aan deze afdeeling wor den geschreven. Volgt nu verkiezing van een Be stuurslid. (.Aftredend de heer v. Eesteren). Uitslag v. E. herkozen, die zijn benoeming aanneemt. Bij de rondvraag informeert de Heer Js. de Geus ot de kussens der ligstoelen, waarin zieken hebben gelegen, lijdende aan besmettelijke ziekten, niet zou den kunnen worden vernieuwd, de oude opgeruimd. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wordt mededee- ling gedaan, dat van de brochure„Op tegen de tering", waarvan een honderdtal zal worden aange schaft, ieder der leden een zal ontvangen. Daarna niemand het woord meer verlangende, wordt deze verg. gesloten. De verg. was niet druk bezocht en dat moest niet zoo zijn. Veel meer leden moesten het zich een plicht achten op deze jaarvergadering tegenwoordig te zijn. GOEDEREEDE. He rekening der vereeni ging „Aurora" over het dienstjaar 1904/5 beloopt in ontvang f 124.575 en in uitgaaf 124.57, alzoo sluitend met een goed slot van 0,005, terwijl tot Bestuurslid der Vereeniging „Aurora" met algemeene stemmen herbe noemd is de heer C. J. Lodder Hzn. Hoor den buitengewóón-veldwachter F. Luime alhier zijn twee runderen geschut, toebehoorende aan den bouwman K. v. d. W. Tegen de verkiezing van twee leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, waartoe zijn benoemd de Heeren H. Breen en T. Koeteeuw is bij het Classi caal Bestuur te Brielle protest aangeteekend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5