ATTEST. Flalkeesche Boekhandel toeken, Tijdschriften, Courantea Confectie naar Maat. FIJNE LIKEUREN Amsterdamsche Hypotheek-Waarborg Maatschappij, J. J. NI PI IJS, KORENZAKKEN Levertraan, Landbouw. Advert entiën. Wed. p. rooij, Y eerenbedden, Kapokbedden, Machinaal stoomen van Bedden. Mannfacturen en Wollen Ondergoederen. J. M. FABERT, OUDE TONGE. Kunst-Tandei\ J. T. ORTH ZONES, A -prRATN-nr Westdijk, Middelharnie. Kerkboeken en Bijbels. lantoor-, Schrijf- en Teekenkhoeftei. ANSICHTKAARTEN Ondergeteekende bericht de ontvangst van de nieuwe Winterstalen van Aanbevelend, Gr. BUIJSSE. .Gouden en Bronzen Kruis utrecht ists. Echte Oude Genever „night-cap P. HOPPE, M. DE GAST ZOON, KASSIERS, SOMMELSDIJK. MIDDELHARNIS. Het goedkoopste adres voor Prijzen van af 3772 cent. Waarom bebt gij nog geen kainiet voor uwe weiden gekocht? Twee pendanten. Ie. Bij Scholtebuur. Scholte Stuggink, is wat men noemt, een ouderwetsche boer; hij heeft altijd een vreesely'ken afkeer gehad van alles wat nieuw heette. Het is een boer met een kop wat hy eens gezegd heeft, daar blyft het bij. Hy zal dan ook wel nooit afwijken van dat, wat hij zijn vader en grootvader heeft zien doen. Kunstmest? Geen korrel. De weide bemesten? Wie heeft er ooit van gehoord? Met een kleine variatie zei hy, als zijn bekende naamgenoot bij Staring: „Ziedaar! Al werd uw mest van goud, Toch laat ze Stuggink taamlijk koud Wie eerej geeft, krijgt eer weerom, Onze ouders waren ook niet dom Die mest heeft vroeger ook bestaan; Onze ouders hebben 't nooit gedaan Zij deden, wat nu Stuggink doet, En 'tging hun niettemin toch goed. En blind was hij voor de gevolgen zijner dwaze hoofdigheid. Naar het bedrijf van zyn buurlui keek hij nooit en het achteruitgaan van het zijne schreef hy toe aan ongeluk, aan tegenspoed! En toch was het niets anders dan eigen schuld. Zijn afkeer van alles, wat nieuw was, was de oorzaak dat hij niet alleen niet kon concuneeren met de andere boeren uit den omtrek, maar dat hy lang zamerhand arm, dood arm werd. Zie zyn weiden! Wanneer in het najaar zijn beesten naar den stal gaan, laat hij de wei, de wei, dat wil zeggen hij doet er den heelen winter en het najaar niets, hoegenaamd niets aan. Maar, ge moet ze dan ook eens zien! Het gras staat er spierig en schraalals ge naar beneden kijkt, tusschen de sprieten door, ziet ge den naakten grond, er is geen ondergras op de wei, geen klaver. Slechts hier en daar wat overgewaaide roode klaver misschien, doch de malsche, witte klaver, die zoo goed staat in de wei, deze zoo dicht maakt, dat we geen zandkorreltje kunnen zien, hou maar, die is er niet te vinden. Daarenboven zijn de weiden vergeven van Roobol, ook wel Akker-Paardestaart, Her moes of Unjer genaamd. Op sommige plaat sen noemt men het ook wel Akkerpest wat een juiste naam is, want het is de pest voor den akker. Het is een, byna niet uit te roeien onkruid, dat met een diep groeiende wortelstok overal heen kruipt. Men treft het aan op alle verwaarloosde weiden en is zeer schadelijk voor het vee. Wanneer men In het najaar de weiden met Kaïniet bemest verdwijnt het onkruid langzamerhand. Kaï- niet is een zeker middel tegen Roobol of Hermoes. Dat wist b.v. Stugginks buurman Wolter zeer goed, die het niet langer kon aanzien, dat de weiden van Scholte er zoo ellendig voor lagen. „Waarom ook hebt gij nog geen Kaïniet voor uwe weiden gekocht?" voegde hij hem dezer dagen toe, de Kaïniet is op het oogenblik zoo goedkoop als zij nog nooit geweest is. Voor het geld hoeft gij het dus niet te laten. En ge moogt er gerust goed wat opgooien, ze hebben het wel noodig je weiden. Ik zou beginnen met minstens acht zak Kaïniet op een H. A. uit te zaaien en hoe vroeger ge het nu in het najaar doet, hoe beter. Koop dan ook wat slakkenmeel en ge zult er het vol gende jaar heel wat beter voorstaan. En ook op dat weike, dat ge ginds over den dijk in de klei hebt liggen, kunt ge gerust wat Kaïniet uitzaaien. Het is in den laatsten tijd al vaak gebleken, dat ook op de klei, Kaïniet zeer goed op de weiden voldoet, Laat je nu eens overtuigen ScholteKijk toch eens naar je vee. Hoe mager ziet het eruit, wat een slechte kalveren heb je in den laatsten tijd op stal gekregen, als ge eens vergelijkt met je buurlui. Wezenlijk Scholte, de weiden hebben ook hard noodig bemest te worden, vooral met Kaïniet. „Wolter, Wolter, onze ouders waren ook niet dom „Het was den Moriaan geschuurd." tusschen 2 gooien ook 840 vaam bedraagt en dus evenzoo tusschen 2 joonen. De leng ten van alle beuglijnen te zamen van eind- joon tot eindjoon is ruim 12000 M. want (1 vadem 1,83 Meter, dus 1,83 X 840 X 8 12298 Meter, een aardige kuier. Aan deze beuglijnen die dus ook op den bodem der zee liggen zyn weer dunne korte lijntjes met haken, sneuen genaamd, bevestigd, waaraan het aas wordt geslagen." In dergelijken eenvoudigen, en duidely- ken betoogtrant is 't gehe9le werkje ge schreven. 't Lijkt ons toe, dat het voor onze vis- schers zeer veel nuttige wenken bevat en volop verdient gelezen te worden. Echter, er is een bezwaar bij. In het voor bericht lezen we: „De waterschout te Sche- veningen zond een afschrift van het door hem aan het gemeentbestuur van 's Gra- venhage uitgebracht verslag, waaruit o.a. bleek, dat van het aantal door hem ge monsterde visschers 138 lezen noch schrijven konden, waarvan 106 in Scheveningen thuis behoorden". Zoo treurig gelooven wij niet, dat het onder onze visschers gesteld is, doch er zijn er ongelukkig maar al te velen, by wien lezen en schrijven door ongeregeld schoolbezoek op lagen trap staan. Toch zou 't ongetwijfeld zijn nut hebben, als bv. door de feeders een zeker aantal exemplaren van dit werkje ter beschikking der visschers werden gesteld om aan boord te worden gelezen. De prijs (f 0,75) behoeft daartoe zeker geen bezwaar te zijn. Oostelijk, Middelharnis, levert tegen concurreerende prijzen met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Plakkee. Levering van Dekens, Spreien, Matrassen. Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomververy en Chemische Wasschery „DE LELIE" te Dordrecht. Boekbeoordeeling. De uitgeefster „Stemler'a Boekhandel" te Amsterdam zond ons een boekje toe, dat In den kring onzer visschers met aandacht gelezen verdient te worden. Het is getiteld: „Kleine Vaart en Visscherij," door G. Don- cker. Behalve een bespreking van de ver schillende soorten van vaartuigen by dit bedrijf in gebruik en een duidelijke uiteen zetting van de voornaamste deelen van 't ■schip, geeft het een groot aantal behar- tenswaardige wenken omtrent verschil lende toestanden, die zich op zee kunnen voordoen en tevens van de eenvoudigste en onontbeeriykste werktuigen, die aan boord worden gebruikt. Wat is een beuger? Het boekje laat u niet in den steek en antwoordt: „Een beuger vischt voornamelijk op kabel jauw en scheilevisch, het vischtuig dat hij hiertoe gebruikt heet de beug. Dit bestaat uit 9 joonen, (d.z. groote dobbers met topteekens), aan den] onderkant waarvan een lijn van 68 vaam lang met werp anker of gooi is vastgemaakt, die op ge lijke afstanden op den bodem der zee wor den geworpen. Ieder ankertje is met zyn volgend ver bonden door 20 aan elkaar gehechte lijnen, beuglijnen genaamd, te zamen een lengte hebbende van 840 vadem, zoodat de afstand Eensluidend afschrift, den '14 Oct.j.l ontvangen van het Scheikundig Labora torium van Dr. S. S. Cohen te Rotterdam, Attest voor de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk. De analyse, van het mij, den '10 Oct. 1.1. gezonden origineel monster vorst- vrije Lofodinsche versloten met papieren zegel en kroon, leverde het volgende resultaat: Kleurlicht Goudgeel Helderheidvolkomen Reuk en smaak goed Soortelijk gewicht bij 15° C0.9256 Zuurgetal5.6 Estergetal (gebonden zuur) 490.2 Joodadditiegetal 152.1 Reactie met zwavelzuur Goed. salpeterzuur Goed. Elaïdineproef (Poutet) schuimend rood Minerale Oliën en Hars afwezig StollingsproefGedurende 5 uren op 0" C afgekoeld, geen bezinksel van vast vet. Volgens het bovenstaande voldoet deze Levertraan aan de eischen van de Phar- macopee Ed. III, bevat zij geen veront reinigingen of vervalschingen en beant woorden de Chemische en Physische constanten aan die van ECHTE TRAAN. Uwe Lofodinsche Levertraan is dus als Medicinale Levertraan zeer aan te bevelen. De Scheikundige, (w.g.) Dr. S. S. COHEN. Het goedkoopste adres voor alle soorten van af f 2 per tand, f4D per gebit Plaatsing der Kunsttanden zonder pijn, met en zonder gehemelteplaat. Tandarts Leuvehaven W. Z. 11, en t Scldck&de O. Z. 240. Rotterdam, w M Departement fcfmnTliai nlai moa. II Da bank neemt Gelegenheid tot inbreng ea taragbetafing-caa Kalden op Haandag, Dinsdag, Woensdag «n Des.- aardag van 9—12, benevens Maandagavond vse S—7 nor, ten kantore vonden TtioaaTi) itu -Boa& bonder -j £2. JKola Levering van alle Plaatsing van Advertentién !n alle Dag-, Week- en Maandblad**, sonder verhooging van prijs. Voorhanden alle T®n bijna het geheele Eiland. Paiitasiekaarteii. mz. enz. a> L7w dw. dnr., arnhem i863" Eervolle Vermelding* I Jachtwater No. 1 en 2, t Door duizend^ I euschadelijk tot reiniging der kinderhoofden. al 26 jaar gebruikt Door vele Doe 50 Ct. per flacon. 30 Ct. per flacoa. toren aanbevolen, j onschadelijk tot reiniging No. 4. Het beste dat bestaat No. 2. Het goedkoopste dat bestaat. AUeen ïerkrljgbaar bij den Beer A. TEEPE, Apothekar ta Middelharnis. o 3*. .Ai-. Fabriek van Parfumerieën at Haarwateren te Alkmaafi. H'.S. Huismoeders, vergiftiging met en zonder doodeltjken afloop is voorgekomen mat na, maaksels, dus denk om uwe kinderen. Oraa-ïizsüslsen. in soorten, van af 371/2 cent. AMSTERDAM- SCHIEDAM. Verkrijgbaar bij alle Grossiers en aan de Stationsbnffetten der Maatij E. Pluribus Unum. 44 GEVESTIGD TE AMSTERDAM. HEERENGRACHT 136. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de niet nitlootbare gewaarborgde 4 Hypothecaire Obligation van bovengenoemde Maatschappij in stukken van f 1000,f 500,en f 100,van af heden weder verkrijgbaar de Heoren

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3