Zou'n Standaard tochje denkt dade lijk; zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. En dan zou dat de puike, de piekfijne voorlichtster der kleine luyden moeten zijn 1 De Christendemocraat komt met een ander addertje. Men weet, dat minister de Meester als tijdelyke maatregel voor gesteld heeft 10 opcenten te hellen op de bedrijfs- en vermogensbelasting. Wat doet nu de Christendemocraat? Het blad beklaagt de arme boertjes over die opcenten. Maar maar wat is het geval Wel de boeren betalen geen bedrijfs belasting en zijn dus ook'vrij van de opcenten. En boeren, die in de vermogensbe lasting vallen, bezitten minstens t'13000. Die zal de Christendemocraat toch zeker wel niet wenschen te beklagen. Het blad bezweert voorts de sociaal democraten „in naam der democratie" tegen de opcenten te stemmen. Maar. ..juist de allerarmsten worden niet door die opcenten getroffen, want zij betalen geen bedrijfsbelasting. De Christendemocraat voert dus oppo- citie, die voortkomt uit troebele bron. De kleine luyden immers hebben van de opcenten op de vermogensbelasting geen last en die op de bedrijfsbelasting zullen hen weinig of niet treffen. Hebben we gelijk of niet, als we de kleine luyden nogmaals waarschuwen: Leest niet enkel clerieale bladen. Afschaffing van tienden. Bij de Troonrede verklaarde de re geering, dat in haar voornemen ligt een ontwerp van wet in te dienen om tot geheele afschaffing der tienden te kornen. We zullen wel geen tegenspraak te duchten hebben, als we de opheffing van deze verouderde, middeleeuwsche heffing een eisch des tijds noemen. Zoo eene, dan is dit verouderde voorrecht er één, dat den bezitter er van op de onbillijkste wijze verrijkt. Een eenvou dig voorbeeld zal dit verduidelijken. Een boer trekt van een tiendplichtig stuk land f 1000. Daarvan dus f 100 voor den tiendheffer. Stel, dat de boer f 400 uitgaven heeft, dan schiet er voor hem f 500 winst over. De boer besluit zijn land te verbeteren door draineering; door extra-bemesting enz. komt hij tot intensiever cultuur. Hij maakt van zijn land daardoor f 1200. De tiendheffer trekt dus f 120. Voor den boer echter zijn de uitgaven door zijn verbeterde cultuur gestegen tot f 600. Er schiet aan winst voor hem over f 1200 f 120 f 600 f 480. Ergo lijdt hij nadeel en strijkt de tiend heffer 't voordeel op. Nu zal men zeg gen, dat wij de cijfers te sterk kleur den, doch het is niettemin een zekere waarheid, dat de tiendheffer alleen met het voordeel gaat strijken zonder er iets voor gedaan te hebben, zoolang de hoogere zuivere winst niet meer dan een tiende van de verhooging der bruto- opbrengst bedraagt. Daardoor kan het tiendrecht oorzaak worden, dat cultuur verbetering achterwege blijft. De wet van 12 April 1872 heeft het euvel van het tiendrecht slechts gedeel telijk weggenomen. Immers volgens deze wet kan het recht slechts voor een ge heele blokkende of voor 't geheel der massale tienden worden afgekocht. Is een der gezamenlijke eigenaars van een blok weigerachtig of onmachtig, dan is afkoop niet mogelijk. Het Nederlandsch Landbouwcomité heeft, reeds in 1902 eene rapport opge steld, waarin een beter voorstel omtrent de afschaffing wordt gedaan. Volgens dit rapport 'zullen alle tienden tegelijk afgeschaft worden tegen een vergoeding door den Staat aan de tiendheffers te betalen. Die vergoeding zal bedragen bet 20 voud jder zuivere opbrengst in geld voor perceelen, waaruit althans in één der laatste 15 jaren eenige tiend opbrengst genoten werd. De tiendplich- tigen worden dus van betaling van tiendrecht ontslagen. In plaats daarvan treedt een grondrente, ten bedrage van 41,2 7o van de vergoeding, welke de Staat betaalde. Elk belastingplichtige kan die grondrente aikoopen door in eens 25 maal haar bedrag te betalen. Volgens deskundigen geeft het rapport een regeling aan, die als uiterst billijk en zorgvuldig bewerkt mag aangemerkt worden. Het is daarom te hopen, dat dit rap port de grondslag zal uitmaken van het te wachten regeeringsontwerp. Zeer terecht merkt V, D. in de Arnhemsche courant op, dat de commissie twee groote be ginselen in haar ontwerp uitwerkt: le. dat de wetgever moet ingrijpen, als een verouderd recht schadelijk blijkt voor het algemeen belang en de be staande wetgeving niet voldoende is om zoo'n kwaad te keeren. 2e. de opheffing van een dergelijk voorrecht moet gepaard gaan met scha devergoeding. De tiendheffer kan er niet aan doen, dat zijn wettig recht schade lijk blijkt voor de gemeenschap, daarom komt hem schadevergoeding toe. Waar de Staat steeds meer zal in grijpen in de maatschappelijke verhou dingen, is het van groot belang dat deze beginselen niet verkracht worden. Buitenlandsch O verzicht. Een gat ergens in slaan is meestal gau wer gebeurd dan het weer dicht maken, zoo zal Rusland ondervinden dat het. ook gemakkelijker gaat zich in moeilijkheden steken dan er weer uit te geraken. De vrede is nu in optima forma gesloten, maar nu moe ten ook de voorwaarden vervuld worden, waarvan er een zegt, dat binnen een termijn van acht maanden het Russische leger uit Mandsjoerije moet getrokken zijn. Aandoen lijk zal het afscheid van Moekden wel niet zijn, al hebben de Russen tijd genoeg gehad om het er zich huiselijk te maken, dank zij het stelsel van beloven en niets doen, doch dat ten slotte is uitgeloopen op den oorlog: deze heeft zooveel smarten meege bracht, dat het slechts met een zucht van verlichting kan wezen, dat de luie Rus zijn leden uitrekt voor de langen marsch door Siberië. Veel haast zal hij daarmee dan ook wel niet maken. De vraag is of er voldoen de maatregelen getroffen zijn voor het ver voer der troepen, en bovendien verlangt men niet erg hard naar den terugkeer der dappere broeders. De aankomst van den zwerm verslagenen gedurende den winter zou de ellende ten platteland slechts ver meerderen: de natuurlijke traagheid van den Rus vindt daarin al een gereede aanlei ding tot uitstel, in afwachting van den zomer. Men kan zeer goed begrijpen dat Rusland niet verlangt zijn zonen in den winter terug te zien, als men weet dat uit het gouver nement Chartow alleen 3600 landarbeiders naar Oost-Azië zijn gezonden. Deze schare zou allicht onder de in ellende wegstervende en door de verkiezingen voor de doemapo- litiek geprikkelde bevolking werken als gist en dus voor de veiligheid van den Staat een groot gevaar opleveren. Bedenkelijk zfjn ook de moeilijkheden, welke men in Siberië tegemoet ziet. Men zal zich nog wel herinneren dat men bij het begin van den oorlog er tegen opzag de westelijke grenzen te veel te ontblootenen dat de eerste nieuwe lichtingen voorname lijk bestonden uit Siberische reservisten. Meer dan een jaar lang is Siberië daardoor beroofd geweest van zijn beste krachten. Mislukte oogsten droegen bovendien het hunne bij tot het daar ontstaan van een landbouwcricis, die nog verergerd werd doordat de Siberische spoorweg voor mili taire doeleinden werd in beslag genomen, zoodat de aanvoer van levensmiddelen slechts kon geschieden langs den ouden post weg. Reeds in Februari klopte aan de deur van Europa's korenschuur dehonger.In zijn gevolg waren pest en hongertyphus. Duide lijk is het, dat onder deze omstandigheden het transport van een groot leger bfjna on mogelijk is. In het Transbaikalgebied is bijna de geheele mannelijke bevolking ten strijde getrokken, zoodat daar niet eens arbeids krachten waren voor het zaaien. De prfjzen van de levensmiddelen zfjn in Siberië vijf a zes maal zoo hoog als gewoonlijk. Verklaar baar is het dat dit ook op den politieken en zedelijken toestand Invloed uitoefent. De persoonlijke veiligheid wordt er zoodanig bedreigd, dat men in de steden niet onge wapend meer zfjn huis verlaat: moord en doodslag komen er dagelijks voor. In To bolsk en Tomsk broeit revolutie en hebben herhaaldelijk straatgevechten plaats. Hoe zal het gaan als het Mandsjoerfjsche leger door dit van allerlei kwaad doortrokken land marcheert Reeds nu zfjn gevallen van muiterij voorgekomen en de zekerheid be staat dat ze menigvuldiger zullen voorko men als de terugtocht wordt aanvaard. Om die reden is het, dat een transport over zee van uit Wladiwostok werd aan bevolen, doch in dit geval zou de terugkeer eerst in het voorjaar van uit de dan van ijs bevrfjde haven kunnen plaats hebben. Het grootsche plan om Oost-Azië de Westersche beschaving te doen deelachtig worden uit de handen van Rusland is niet alleen jammerlijk mislukt, maar berokkent den milden gever zelf de grootste aange naamheden. Rusland zal bovendien nog voor andere moeilijkheden komen te staan. Het zal toch die mannen, die alle ontberingen en gevaren van den oorlog doorstaan hebben daarvoor stellig beloonen en zorg dragen voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden, want Rusland is grootmoedig en erkent gaarne bewezen diensten, wat ten duide lijkste blijkt uit het volgende. Victor Schwarz heeft aan alle slagen in Mandsjoerije deelgenomen. Drie Georgekrui- sen versieren zfjn borst, waaronder ook het gouden, de hoogste militaire onderscheiding in Rusland. Verder verwierf hfi de reddings- medalje voor het redden van een officier uit de Jaloe. In den slag b'j Moekden bleef hij voor dood liggen. De Japanners verpleeg den hem en voerden hem mee naar Japan, vanwaar hfj onder groote moeilijkheden vluchtte. Hfj ging naar Moskou om zijn familie te bezoeken en werd daar met de noodige eerbewijzen ontvangen zult ge den ken, maar dat is mis. De man heeft een klein gebrek, hfj is Israëliet, en ofschoon de Tsaar bevolen heeft dat Joden, die zich in den oorlog onderscheiden hebben, het woon- recht in gansch Rusland moet worden ver leend, werd den man door de politie gelast binnen 24 uren de stad te verlaten. Wat geeft de Russische politie of bureau cratie ook om een jood of een boer! Het is hard het te moeten zeggen, maar de oorlog is te vroeg geëindigd. Rusland had nog meer vernederd moeten worden, op dat de oogen van het volk geheel open gegaan waren en het een revolutie bewerkt had waardoor het bureaucratengedrocht was vermorzeld en iedere Rus, zoowel boer als jood als mensch werd erkend. We hebben indertijd al eens gemeld hoe de Polen voortdurend trachten meer vasten voet in Duitschland te krijgen door het aankoopen van gronden en dat Duitschland een som heeft uitgetrokken om.ditte voor komen. Thans is de overdreven vaderlands lievende Duitsehe pers gebelgd dat in den laatsten tijd zooveel Duitsehe landgoederen In het oosten in Poolsche handen overgaan omdat zich geen Duitsehe kooper opdeed. De Poolsche nationalisten groeien onder het Pruisische juk in weerwil van alle wetge vende maatregelen om hem klein te houden. De Duitsehe eilandjes in de Poolsche zee brokkelen af en de Duitsehe kolonisten heb ben niet altijd kracht om weerstand te bieden tegen de verpoolsching. Zoo komt het wel voor dat Duitschers die met moeite en kosten door de regee ring op hoeven zfjn nedergezet in bet tweede en derde geslacht al Poolsch gaan spreken. De vruchtbaarheid der Polen is, volgens den rijkskanselier zelf, alleen te vergelijken met die der konijnen. Er moet dus iets anders bedacht worden, om het Duitsehe element in de grensgewesten te stevigen, en eenige Duitsehe bladen weten er raad op. De Deutsche Zeitung eischt dat de Prui sische staat het recht van voorkoop zal krijgen bij elke overdracht van grond in de regeeringsdistricten Koningsbergen. Gum- binnen, Allenstein, Marienwerder, Danzig, Köslin, Stettin, Frankfort a/d. Oder, Brom berg, Posen, Breslau, Liegnitz en Oppeln. Wel te verstaan het recht van voorkoop tegen de geschatte waarde. De Danziger Allg. Ztg. weet het nog beter „Dat de geschiedenis met het fonds van een kwart milliard (voor Duitsehe kolonisa tie), zooals elk kenner van den toestand vooraf wist niet alleen niets zou uitwerken, maar integendeel een rechtstreeksche ver sterking van de Polen zou zijn, zal men nu wel gaandeweg in onze toonaangevende kringen zfjn gaan inzien. Het eenige wat kan helpen, is het radicale middel van wet telijk verbod van grondaankoop door een Pool, bovendien nog de bepaling dat de Poolsche kranten in twee talen moeten verschfinen onder bedreiging met zware boeten voor de uitgevers als er onnauw keurig of onjuist vertaald wordt. Dan zal het Poolsche vraagstuk in een menschen- leeftfjd zfjn opgelost." Dat de Polen Pruisische burgers zfin met bfj de grondwet gewaarborgde gelfjke rech ten als alle andere Pruisen, legt geen gewicht in de schaal voor het blad. Men schijnt in Duitschland nog altijd niet genoeg leergeld betaald te hebben met uitzonderingswetten. Biiinenlaiidscli Nieuws. Huiselijke twist. De „Telegraaf' meldt: De vrouwen beginnen hier ook al met vitriool te werken! We zfjn een wereld stad. In de Frans Halsstraat 51 zooveel hoog was een heftige twist ontbrand tusschen man en vrouw die ten langen leste zóóver liep, dat de man van zijn vrouw een har telijk afscheid nam, en zich eenige dagen niet in de Frans Halsstraat zien liet. Bei den leefden, ieder afzonderlijk, nu eenige dagen in pais en vree; de nachten waren rustig, de buren konden slapen, géén ge rinkel van stukbrekend aardewerk klonk, géén gebonk van stoelen en tafels dreunde als weleer, toen man en vrouw nog bij elkander waren. Het was voor alle twee èn voor de buren een levens-idylle, die helaas! echter spoedig maar al te wreed verstoord werd. Want de man verlangde naar huis terug; of zfin heimwee gericht was naar zijn vrouw, of naar zfin kinderen, of naar zijn lijfgoed, weten we niet, doch we weten wel dat de man terugkwam, en dat de bom nogmaals losbarstte. Nu was het nog woester dan woest, angst- wekkend-woest, zoodat de buren de hulp der politie inriepen. Toen beloofde de vrede weer te komen. De politie-agent, die een gemoedelijk, flegmatiek man schijnt, was er eindelijk blijkbaar in geslaagd de twee vuren te blusschen, toen eensklaps de vrouw een kom met vitriool greep, en den man een deel van den inhoud in het gelaat wierp. En niet alleen den man raakte ze doch ook twee kinderen en den politieagent aan zijn jas. We kunnen med'edeelen, dat de bekomen wonden niet ernstig zijn. De vrouw zal zich wel voor de rechtbank moeten verantwoor den, de man zal waarschijnlijk wel geheel beteren, en de kinderen en de politieagent zijn alweer op straat. Ruw visschersvolk. De logger Sch. 435, schipper C. de Best, van den reeder A. H. Verliey uit Scheveningen, vertrok Woens dag uit den Nieuwen Waterweg ter haring- visscherfi. Op dit vaartuig varen een viertal familieleden, die juist niet als gemakkelijk bekend staan. Nauwelijks in zee of een hunner, door den drank beneveld, stelde zich zóó woest en onhandelbaar aan, dat de schipper ten einde raad zijnde, terugkeer de. Hij verscheen met de noodvlag op voor den Waterweg. Door een sleepboot te Maas sluis binnen gebracht, werd de kwaadwil lige door de politie van boord gehaald en een andere matroos aangenomen, zoodat het volgende tij de logger weder, naar zee kon vertrekken. Treurig ongeluk. Zaterdagochtend had op 't IJ, nabjj den kop van de Handelskade, te Amsterdam een schuitenvo erder, van een bekende expeditiefirma daar ter stede, het ongeluk van zijn schuit te water te glijden. Eerst na tien minuten slaagde de politie er in den man op het droge te halen pogin gen om by hem de levensgeesten weer op te wekken, bleven helaas zonder resultaat. De man Linnenkamp geheeten, en wo nende in de Utrechtschedwarsstraat, laat een vrouw met vier kinderen achter. Gevaarlijke persoontjes. Op weg naar ons land werden te Nieuweschans door den wachtmeester van Aurich twee jonge man nen gearresteerd, die te Aurich bij de goud smeden kostbare brillanten ten verkoop aanboden. Daar de juweliers 't zaakje niet vertrouwden,| kochten ze de kleinodiën niet, maar waarschuwden de politie. Behalve de genoemde diamanten hadden zij nog tal van gouden en zilveren voorwer pen bij zich, welke ze ten deele door in- naaing tusschen de kleeren hadden geborgen De beide mannen, die nog slechts ongeveer 20 jaar oud zijn en in 't bezit waren van een met scherpe patronen geladen revol ver, zijn naar de gevangenis te Aurich overgebracht. Bijna omgekomen. A. V., knecht van den heer Kosters te Heerewaarden, zou twee paarden halen op de Plaat, gelegen in de Waal. Door den hoogen stand van het wa ter was de strekdam overstroomd. Met de beide paarden achter elkaar en zittende op het voorste, raakten V. en de dieren van den strekdam in een diepe kolk, en zeker zou de knecht, die van zijn paard afdreef, verdronken zfin, indien de visscher G. Sepers Hzn. die met zijn boot zich daar bevond, hem en de dieren niet op sleep touw genomen had. Bij het aanmaken der kachel met petro leum, heeft een vrouw te Viissingen door het vlamvatten harer kleederen hevige brandwonden bekomen. De JZuid-Holl. Beetwortelsuikerfabriek te Oud-Beierland die reeds twee dagen stop is gezet, zal dezen week waarschijnlijk weder moeten stoppen, daar door het natte weder niet genoeg bieten werden aangevoerd. Wettelijke tijd 1 In de Amsterdamsche Kamer van Koop handel wees de heer Bienfait er op, dat nog altijd de wettelijke tijd in ons land niet geregeld is, en hfi stelde voor, bij de tegen woordige Regeering nogmaals op wettelijke regeling aan te dringen. Besloten werd echter, eerst nog eenigen tjjd de zaak aan te zien, omdat de Regee ring haar misschien uit eigen beweging ter hand zal nemen. De telefoon, welke reeds vóór ongeveer 2 jaar te Schoonhoven zou worden aange legd, nadert nu eindelijk hare voltooiing! Het schijnt te Schoonhoven zoo schrijft men van daar als gewoonte te zfin dat alles met slakkegang tot stand wordt ge bracht. Geen dierenbescherming In Noord-Brabant is het vangen van vinken op verschillende plaatsen thans weder in vollen gang. De vin kers, die 's morgens vroeg reeds in hun huisje zitten, vangen in één dag soms eene kleine 300 stuks. Arme vogels! Mijnongeluk. Dezer dagen gebeurde er te Heerlen, op de mfin Oranje-Nassau, een vree- selfik ongeluk. Een 16-jarige jongeling, wo nende in de Kolonie te Morgenster, had het ongeluk in de brikettenfabriek in een bassin te vallen. De machinerieën stonden onmid- dellfik stil. Na een|uur werd de ongelukkige jongeling met veel moeite als lijk uit het vuil gehaald. Verdronken. Het 13-jarig zoontje van de Wed. S. te Wierum is op de Dollard over boord geslagen en kon niet gered worden. Het ventje was het eenige zoontje en ter zee gegaan om zfine moeder haar taak te verlichten. Mosselen en oesters. Gedurende de maand September werden uit de verschillende vis- scherfiplaatsen in Zeeland verzonden ruim 2 millioen kg. mosselen en 250.000 kg. oesters. Lafhartig. De bakker v. d. W., telledik- huizen, kwam eergisteren tot de ontdek king, dat zfin trekhond en een varken dood lagen. Bfi onderzoek bleek, dat ze beiden vergiftigd waren. De bedrfiver van deze schanddaad is niet bekend.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2