„VOORUIT!" TWEEDE BLAD T Tekstkaartei No. 47 18 Oct. 1905 Oflicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. en BOERENLEENBANK Tegen A. C. L. alhier is proces-ver- INRICHTINGEN, welke Gevaar, Scbade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente MIDDELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Gebroeders Verryp, wonende alhier, om in hun perceel, kadastraal be kend in Sectie B, No. 1940, 1941 en 1942 eene dro gerij van sigaren, ten dienste van hunne sigarenfa briek aan het Zandpad te mogen oprichten door hen i3 ingewilligd. Middelharnis, den 11 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Openbare kennisgeving1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID- DELHARNIS. maken bekend, dat het Rykstelefoon- kantoor alhier, alsmede de eventueel aan dit kantoor rechtstreeks aan 'te sluiten perceelen en openbare spreekcellen met ingang van 1 November 1905 wor den opgenomen in het telefoonverkeer jmet de Duit- sche plaatsen, welke tot de telefoongemeenschap met Goes zijn toegelaten. Middelharnis, den 16 October 1905. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis, ULBO J. MIJS. Voorzitter. N1JGH, Secretaris. LANDWEER. BEKENDMAKING- Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgeiisplaat brengen, ingevolge artikel 14 vierde lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat in deze Gemeente beschikbaar is: eene vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. Ooltgensplaat,' den 10 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.G.z. Jaarajkich onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente MIDDELHARNIS, maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het on derzoek van de in deze gemeente gevestigde verlof gangers van de Landweer zal worden gehouden te Middelharnis, in het lokaal de bewaarschool aldaar, op Zaterdag, den 18 November a. s. des voormiddags 10Vs uur voor de verlofgangers der lichting 1905, op bovengenoemden datum des voormiddags 11 uur voor de verlofgangers der lichting 1904en des voor middags lil/, uur van genoemden dag voor de ver lofgangers der lichting 1905. Aan dat onderzoek behoeft NIET te worden deel genomen door verlofgangers, die in het loopende jaar overeen komstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn ge weest verlofgangers, in het genot (van ontheffing van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet) c. verlofgangers, die eene der betrekkingen beklee- den als aaügeduid in kolom 2 van de lijst, vast gesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie d. verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onder zoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgaugers, die bij de toestemming tot het aan gaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet). Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit on derzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uit rustingstukken en van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdis trictscommandant kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet Jin voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat het personeel van de Landweer wordt .geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeei*^ wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degene van. dat personeel, die ongeregeldheden plegen zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij b' het gaan naar de plaats voor het onderzoek;bestem<!f$, 03,' hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar hui keeren, te dier zake vallen onder de toepassing va het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijge tucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- ofuik rustingstukken, aan een ander behoorende, als d' zijne vertoont, wordf in werkelijken dienst geroepeQ-jg en daarin gedurende ten hoogste drie maande: gehouden. De duur van dezen dienst wordt door Aa MIDDELHARNIS- Maandag viel een kalf van den landbouwer J. Vermeer dat van het gors werd gehaald, in de kaai. Daar het water laag was, kon het er slechts met veel moeite worden uitgehaald. Tusschen Zaterdag en Zondag zyn door eeüige baldadigen eenige ruiten van de Openbare School stuk gegooid. Donderdagmorgen om 9 uren kwam een paard van den landbouwer van Driel uit Sommelsdijk het dorp door gehold. Geluk kig werd het door J. de E. gegrepen en aan den knecht overgegeven, zonder dat er ongelukken voorvielen. Door het naar beneden vallen van een glazen boord in de uitstalkast in den winkel van G. van den Hoek kreeg deze nogal belangrijke schade. Tot voorzitter der Schoolcommissie van de openbare school is benoemd den hr. A. Teepe, in plaats van den heer C. J. H. van den Broek, die als zoodanig heeft bedankt. Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korp. van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke diena moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene opro€ ping voor den werkelijken dienst, wordt als desei teur behandeld. q L, Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinkJ^ hh nerd, dat het uiet-ontvangen eener hoofdelijke ken ni8geving hen niet ontheft van hunne verplichtinjlijk jjj tot deelneming aan het onderzoek, maar dat dez- H openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN aljwa- m BEWIJS geldt, dat de verlofganger behoorlijk ia opaai. Ingeval de verlofganger door ziekte verhinderclc'S- mocht zijn aan het onderzoek deel te nemen darsch. N zal hij daarvan moeten doen blijken door overleg- Cd ging ter Gemeentesecretarie van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene on- i gezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze al- dus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeen-**^ K tesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers, aan wie, in verband met een vorig onder zoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Verlofgangers, die wenschen het onderzoek elders hetzij buiten het Landweerdistrict, waartoe zij be hoorenof op een ander tijdstip te ondergaan, kun nen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscomraandant. Het verzoek behoeft NIET op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort GEFRANKEERD te worden verzonden. MIDDELHARNIS, den 12 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. NIJGH. ULBO J. MIJS. van J. S, uit Middelharnis. hetgeen hier onder verdachte omstandigheden ten huize van J. Troost overleden is, door den Rijks veldwachter Elenbaas uit de woning ge haald teneinde het naar de Justitie te Rot terdam over te brengen om gerechtelijk ge schouwd te worden. Zaterdag j.l viel het paard van den landbouwer N' van onder Melissant, bespan nen voor een rijtuig door de gladheid, al hier op straat neer. Door 't losmaken van 't tuig en met behulp van anderen, wist men het beest weer overeind te krijgen. Zonder letsel bekomen te hebben kon het dier weer voor 't rijtuig gespannen worden. De schouw van de Polder „Oudeland en Everdina" welke op Dinsdag den 17. October Jl. moest plaats gehad hebben is uitgesteld -tot 24 Octobnr a. s. Tegen J, v. A. alhier is wegens be lediging van den Gemeente veldwachter alhier procesverbaal opgemaakt. Vrijddg Jl. ging een span paarden van K. v. H. van Midderharnis terwijl deze zich in, eene herberg bevond op den Oostdijk alhier op hol. Op het zandpad te Middel harnis werden de beesten tot stilstaan ge bracht, Alles liep hierbij goed af- De Rechtbank te Rotterdam, eischte Dinsdag j.l. tegen J. v. A. alhier, wegens diefstal van een horloge twee maanden gevangenisstraf. Dinsdag j.l. sloeg een los paard van den landbouwer M. van Driel alhier, hetgeen in den Cristoffelpoider onder Sommelsdijk voor den ploeg gezet moest worden, op hol. Het dier rende den Oudlandschendijk op de krak in en vervolgens den Oostdijk op en zoo naar Middelharnis, alwaar het op den Achterweg bij de bouwschuur van A. Struik gegrepen werd. Dit liep gelukkig zonder ongelukken af. DIRKSLAXD- Donderdag geraakte J. Troel- ja ter hoogte van de bijzondere school zijn paard kwijt, met dat gevolg dat paard en wagen in de sloot terecht kwamen en hij op den grond terecht kwam. Geneeskundi ge hulp moest voor hem worden ingeroepen. Vrijdagmorgen moeten twee paarden van den heer de G, uitwijken voor een tege moet komende wagen. Het eene paard ging zoover opzij, dat het andere daardoor in de kerkgracht terecht kwam. Persoonlijke on gelukken hadden hierbij niet plaats. Het paard kon er aan de zijde van het kerkhof gemakkelijk uitkomen. De commissaris der Koningin heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Joh. Roodzant Kz. te Dirksland als lid en voorzitter der Gezondheidscommissie te Middelharnis. MELISSANT. Bij publicatie worden de ingezetenen die dit mocht aangaan uitge noodigd om, voor, of op Zaterdag 21 Oct. a.s. ter gemeente Secretarie aangifte te doen van het aantal en de namen der kinderen die zij gedurende den a.s. winter kosteloos de dagschool willen laten bezoeken, hier mee worden ook de kinderen bedoeld die dezen zomer de dagschool reeds kosteloos bezochten. Den Heer M. Rooij is benoemd tot boekhouder der Ned. Herv. Kerk. Den heer Jan Goedigebuur is de laagste inschrijver tot het leveren van petro leum aan de gemeente. Deze week sloeg een span paarden toebehoorende dhr. V. op hol spoedig kwa men zij met wagen en al in een sloot te recht, de knecht wist zich in tijds te red den door van den wagen af te springen, Oostmolenstraat I Binnenwea11161 eenise hulP was alles spoedig weer op ''den vasten wal, enkel de wagen werd nog il beschadigd. MIDDELHARNISSOMMELSDIJ!aal opgemaakt wegens het rijden zonder De bank leent gelden aan leden tegen 4lCllt' oofvan ^iet-ledenf Voorschotfe^'kunnen onde,rzoek der landweer plich- Iijks aangevraagd worden bij een dër"ede;Igen dat Zal worden gehouden fe Stellen- het Bestuur. dam op 17 Nov, a.s., zullen van deze ge- Gelegenheid tot inbrengen en terugbemeeDt;e deelnemen, C. Nagtegaai,J. Hameete, van gelden eiken Maandagavond van 6—L. Bette L. Soldaat, J. Troost, en C. den ten huize van den kassier Ouden. De Inspectie voor de landweer zal gehouden worden in de bewaarschool alhier, op Zaterdag 18 November 1905 des voor middags 101/a ure van de lichting 1903; des voormiddags 11 uur voor de lichting 1904 en des voormiddags lli/o uur voor de lichting 1905. Door den landbouwer H. van den Tol werd een aanklacht ingediend tegen zijn bouwknecht Zwerus, wegens mishandeling hem Donderdag viel het 9-jarig zoontje van L. Koster al spelende in de kaai. Door toegeschoten hulp werd het er spoedig uit- Jongens die de gewone school niet meer bezoeken en gedurende de winter maanden herhalingsonderwjjs willen genieten kunnen zich daarvoor aanmelden bij het hoofd der jongensschool op den 24 October des avonds tusschen 6—7 ure. Vrijdagmorgen jl. op de reis van Mid delharnis op Rotterdam zag men in het Spui het Schip Wilbelmina van Kapellein de kant zitten. De Bommelsche boot die eerst assistentie had verleend slaagde er niet in het schip vlot te brengen. De Mid delharnis die van terzijde dit trachtte te doen lukte het echter wel, doch toen het schip in beweging kwam, ging het roer niet zoo snel mee, als het schip, waardoor het roer omsloeg. De helmstok trof den schipper in de rug, die door den slag zoo danig werd getroffen, dat hij een salto mor- tale sloeg en over boord terecht kwam. De man had de tegenwoordigheid van geest om zich aan het berghout vast te grijpen en zwaaide zich daarna weer aan boord. Had de man zich niet kunnen vastgrijpen stellig ware hij verdronken, omdat er op die plaats een zeer zware stroom ging. Naar wij uit goede bron vernemen zal deze week de gewone jaarlijksche Oogst- lï1"*" Trdlf TïïlASYi? D. JOPPE Cz., te Sommelsdi Ontvangen een groote en zeer collectie Tekstkaarten. Een prachtige en toepasselijke versiering voorChris'^Gi-'^TJ vorige aan booiu der viscbsioep „Anna", schipper L. Koster, door eene beroerte getroffen. De toestand van den man was van dien aard dat de schipper besloot naar IJmuiden te zeilen; alwaar hij Zaterdag morgen aankwam en Maandag naar huis vervoerd kon worden. Dinsdagmiddag werd J. S. uit deze gemeente onder politiegeleide naar Rotter dam vervoerd. Naar wij vernemen staat zijn arrestatie in verband met het onder verdachte omstandigheden overlijden van zijn kind. SOMMELSDIJK. Dinsdag werd het kindje Deze week had E. K. het ongeluk in een diepe sloot te vallen, zij wist zich echter spoedig weer op het drooge te werken, zoodat zij met een nat en bemodderd pak en de schrik die hevig was vrij kwam. Bij het suikerbieten rijden had C. N. het ongeluk met zijn voet onder een der wielen van den wagen te geraken, welke bloedend verwond werd, dientengevolge moest hij eenige dagen het werk neder- Bij den heer J. Schilpenoord werden twee suikerbieten gedolven, een van 14 en een van 15 pond. Deze week geraakte de Wed. F. te water, eenige toegeschoten lieden wisten haar echter spoedig op het drooge te bren gen, zoo dat het oude mensch met een hevige schrik vrij kwam. Als een bezonderheid kan worden ge meld dat bij de GebrBuis een paard voor de 28ste maal de suikerbieten campagne mee maakt. Zij die hun kinderen dezen winter aan het herhalings onderwijs willen laten deel nemen, zullen daarvoor op, of voor 21 Oct. a. s. kennis moeten geven op het gem: Secretarie. Deze week ontstond bij den Heer J. D. een begin van brand, wat gelukkig door de bewoners, door er eenige emmers water op te gieten nog intijds kon worden gebluscht Dinsdag j.l. had de 94 jarige oudstrij der B. Koring het ongeluk te vallen, ter wijl hij met zijn kinds kleinkind een wandelingtje door de gemeente zou gaan maken. Eenige toeschietende schooljongens wisten ,de .oude weer spoedig op de been te helpen, waarop hij zjjn weg naar huis weer voigen kon, om de bloedende wonde welke hij aan het hooft bekomen had te gaan verbinden. HEMINGEN. Onze predikant Ds. J. D. de Stoppelaar heeft het beroep naar Koudum (Friesland) aangenomen. Een goed schutter. Dezer dagen schoot iemand alhier in 2 schoten een vijftal vette ganzen. Het in de woning plaatselijk genum merd 43 voorkomende Tiphus geval kan als geweken beschouwd worden. Het bij de wet vereischte kenteeken is dientengevolge van de wonig verwijderd. Naar men zegt komen in begin van November weder personen tot het geven van onderricht in den wapenhandel. STELLENDAM. Ouders of voogden die hunne kinderen of pupillen willen doen pro- fiteeren van het herhalinsonderwijs 't welk zal worden gegeven gedurende de maanden November, December Januari en Februari, zullen daarvan aangifte moeten doen bij het hoofd der School vóór of op 25 October. Het onderwijs zal gegeven worden, voor de jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 5-6i/2 uur en omvat de vakken; Rekenen, Ned. Taal Ken nis der Natuur en Teekenen; voor de meis jes 'sWoensdag en 'sZaterdags des namid dags van 1-3 uur en des Donderdags van S1^ 51/2 uur en omvat de vakkenRekenen, Ned. Taal, Kennis der Natuur en Handwerken. Doordat het water boven peil was, kwam de Stoomboot „Vooruitgang" Maan dagavond eerst te ongeveer 7 uur in de haven, een zaakje minder aangenaam voor passagiers en personeel, vooral, daar het zelfde tegenwoordig nog al eens voorvalt. De vorige week ging een span paarden op hol en bomde zoo hard tegen een an deren wagen, met juin beiaden, aan dat.de vracht van den wagen af en gedeeltelijk op de paarden van dezen wagen terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen beiden voerlui er zonder ongelukken af. Behalve materieële schade liep het onge val dus nog gelukkig af. Dat rammen nogal eens kwaadaardig zijn is bekend. Zoo wordt er ook een geweid even buiten de gemeente, die het vooral op kinderen schijnt voorzien te hebben. De vorige week moesten ten minsten weer een paar kinderen door volwassenen ontzet werden, die anders er weer van zouden gelust hebben, terwijl nog een paar kleintjes de vlucht naar huis hadden moeten nemen om niet in de sloot gestooten te worden. Door een paar schippers uit deze ge meente is aangebracht ongeveer 60 vaam ketting van het schip Marie uit Hamburg, dat een anker met circa 75 vaam ketting verspeeld had in het Goereesche Gat. Dezen morgen is deze ketting per scheepsgelegen heid vervoerd. Maandagavond 23 October a.s. zal in een der lokalen der O. School alhier een al- gemeene vergadering worden gehouden voor leden van de Afdeeling van het groene Kruis. Alhier circuleert langs de huizen der ingezetenen een lijst ter inteekening ten bate van het Algemeene Armen der gemeente. Naar men ons mededeeld, hebben de schippers F. en A. Jansen alhier, die reeds van het schip Marie een groot eind ketting aan wal brachten, nu ook aangenomen, het anker van hetzelfde schip te lichten. GOEDEItEEDE- Aan L. Troost, die te Brui- nisse tengevolge van een val van een vaar tuig lichamelijk letsel bekwam, wordt van wege het Bestuur der Rijksverzekeringsbank eene uitbetaling gedaan a. f 1,75 daags. L.l. Vrijdagvoormiddag had de land bouwer D. L. alhier het ongeluk, zoodanig met eene machine in aanraking te komen, dat de top van één der vingers der linker hand bijna geheel werd afgesneden. Genees kundige hulp is ingeroepen. Tot bibliothecaris der vereeniging „Aurora" is in de plaats van den heer A. H. van Schouwen die deze gemeente heeft verlaten, benoemd de heer D. Koning alhier. Door den vader van den milicien verlofganger Thomas van Veen derlichtin"; 1902 dienende bij het 4e Regt. Vest-Art. 5e Comp. is aan den betrokken Minister een adres ingediend ter bekoming van eene geldelijke vergoeding.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5