ff Officieel N ieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 18 October 1005. No. 47 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEK SCHITTERENDE GEDACHTE. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTltgra/ve der te Middelharnis Prijs der Advertentiën: van 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Verwording. Voor eenigen tijd is te Amsterdam een staking uitgebroken, die een diep gaand verschil in de sociaal-democratische partij heeft geopenbaard. De werklieden belast met het heien bij bouwwerken verlangden, dat elke ploeg uitgebreid zou worden van vijf tot zes man. Toen de patroons dit weigerden, werd het werk gestaakt. Daarbij bleef het niet. Verschil lende arbeiders bij 't bouwvak betrok ken, besloten uit solidariteit eveneens te staken. De patroons gingen daarop over tot een algemeene uitsluiting. In 't kort komt hierop de geschiedenis der staking neer. Nu weet de lezer, dat de sociaal-demo craten als eerste dogma op den voor grond stellen; de klassenstrijd. Als wij er van spreken, dat die klassenstrijd getemperd moet worden en de wetgever zooveel mogelijk den economisch zwak kere, dat is de arbeiders door de wet geving moet beschermen tegen willekeur en gezagsaanmatiging. Neen, zeggen de sociaal-democraten, die strijd is niet te temperen. Integendeel, bij wordt steeds scherper en [zal niet eindigen, voordat de productiemiddelen in handen der gansehe gemeenschap zijn. In dien klas senstrijd zien we de sociaal-democraten steeds aan den kant der stakende arbei ders. De patroon is immers de „kapi talist," de „uitzuiger." Al heeft hij nog zooveel moeite het hoofd boven water te houden, al hoort hijjzelfs in het klein bedrijf thuis, hij is „patroon." Dat wil zeggen lid der kapitalisten klasse, ergo, in den klassenstrijd staan de sociaal democraten tegenover hem. Tegenover zoo iemand is zoowat elk middel goed genoeg. De sociaal-democraten beginnen zelve zeer goed in te zien, dat de tegenwoor dige methode niet deugt. Het staken om de minste aanleiding, het voortdurend opzetten tegen de patroons moet leiden tot precies de tegenovergestelde uitwer king, die men er van verwachtte. De FXHUIIjIjISTO N. van Grete Olden, (14) door K. te ffl. „Ook de namiddag bracht mij belangwekkends. Ik heb met den jongen Amerikaan gesproken en die heeft mij zijn leerstelsel uit elkander gezet, het is zeer eigenaardig. De bedoeling is een toekomststaat te vormen, waarin het koele verstand niets zal te zeggen hebben, maar het gevoel zal heerschen, waar men in plaats van dorre wetten te maken, zich enkel zal wijden aan dichtkunst en schoone letteren. Ik heb het nog niet geheel begrepen, maar het scheen mij grootach en verheven toe. .Tegen den avond ging ik met mijn vriendin over den berg naar het kleine dorp, waar de arme woont, voor wie wij gisteren onder elkander een inzameling gehouden hebben. Wat kregen wij daar een diepen blik in de menschelijke ellende I Zij is de dochter van een smokkelaar, de vrouw van een strooper, en moeder van negen kinderenwat een ellendel „Zie je, Rudial die ontmoetingen en uitdrukkin gen dank ik aan mijn gelukkigen inval om incog nito op reis te gaan. Ben je nu haast overtuigd, jou twijfelaar, dat ik daarmee werkelijk een schit terende gedachte had parlementaire sociaal-democraten althans zien meer en meer het groote nut der politieke actie in. Zij beseffen, dat alleen door de wet een gewenschte verande ring is te verkrijgen. Op 't sociaal-democratisch congres te Jena heeft de questie der werkstaking een uitvoerige bespreking uitgelokt en is bv. de algemeene werkstaking eerst als uiterst verweermiddel tegen bene ming van grondwettelijke rechten ver oorloofd verklaard. In ons landje treedt de werkstakings- questie in anderen vorm op den voorgrond. De partij der anarchisten tracht bij het minste een staking uitte lokken. Worden een paar havenarbeiders of tim merlui ontslagen, dan verschijnen dade lijk brullende manifesten tegen den uitzuiger-patroon. De medearbeiders worden opgewekt ook te staken en ter wille van enkele, ter wille van een vaak weinig beduidend verschil, ja zelfs om een gemotiveerd ontslag worden honder den tot werkeloosheid gedoemd en doen gebrek en ellende hun entree in zoovele arbeidersgezinnen. Zeer begrijpelijkishet, dat de patroons tegenover dergelijke handelwijze hunnerzijds verweer zoeken en alle werklieden gedaan gaan geven. Aldus is in Amsterdam, ter wille van een 25 tal heiers, het spook van ge dwongen werkloosheid in honderden gezinnen, binnengekomen. Meestal loopt zoo'n staking, zonder flinke weerstandkas opgezet, op verlies voor de arbeiders uit. Dan verlaten ze in massa de organisatie, die hen mee sleepte. De vakbonden lijden dus door de anarchistische taktiek groot nadeel. De sociaaldemocraten begrijpen dit opperbest. Vandaar dat zij die zooge naamde „solidariteitsstakingen" beslist afkeurenDe Amsterdamsche Bestuur- dersbond, eene nieuwe vereeniging van vakbonden en in meerderheid sociaal democratisch achtte zeer begrijpelijk de Amsterdamsche staking verkeerd. Zij besloot om den stakers noch financieel noch moree, te steunen. Maar Het Volk dacht er anders over. Zeker, die staking was verkeerd, onbekookt. Tegen het anarchistisch streven moest men opko men. Maarnu de patroons zich ook „Goeden nachtIk ben zeer vermoeid, de dag heeft ook zoo veel nieuws gebracht. Je hartelijk liefhebbende KLARA. P. S. De voornaam "van mijnheer Baldenius is Wol- demarWoldemar en niet Waldemar, Vind je dat geen ongewonen, maar toch zeer mooien naam?" De stem van Rudi's geweten, die reeds dikwijls tot vertrek aangemaand had verhief zich weder en dezen keer luider dan vroeger. Rudi hoorde die stem wel, maar hij bezat de kracht niet meer er aan te ge hoorzamen. Hij trachtte zich gerust te stellen met de gedachte „Het zijn nog maar enkele dagen en in dien korten tijd kan er zooveel bijzonders niet meer gebeuren." Den volgenden dag daalde hij weder alleen den berg af naar bet dal en Klara steeg met de anderen naar den top. Uiterlijk ging alles zeer gewoon, zoo als het alle dagen ging, doch innerlijk maakten lang zaam, zeer langzaam de aangelegenheden des harten hun zekere vorderingen. Een paar dagen verliepen. Bij de Koopmans was de in het telegram van Lothar aangekondigde brief niet ontvangen. De nog als Toni's verloofde be schouwde scheen zich met ongehoorde vlijt in zijn werk te verdiepen, althans hij vond geen tijd om eenig teeken van leven te geven. De ouders maakten nu en dan bezorgde toespelin gen om Toni's mond kwam dan een spijtige trek en zij zei kortLaten we toch afwachten, we zullen best achter de waarheid komen 1" Op een dag echterhet regende flink en de door wolken omsluierde bergen poogden zwaarmoedig op bet dal neer te zien— verloor de heer Koopmans zijn geduld. Toen hij uit zijn namiddagslaapje ontwaakte en op I tegen die onbekookte staking verweerden moest ja, raad, eens, lezer?-steun verleend worden aan de stakende ar beiders Fraaier kan het toch wel niet! De staking wordt beslist afgekeurd, tegen het anarchisme zal men strijd voeren, maartoch zullen de arbeiders ge steund worden, omdat er ook patroons zijn, weet je. Op die manier is het voor een sociaaldemocraat maar een kleinig heid om de onbillijkste staking goed te praten. Immers er zal bij elke staking wel een „patroon" betrokken zijn, dus steun aan de arbeiders, De oorzaak van die dwaze houding der Volk-redactie zit in niets anders dan in het dogma van den klassenstrijd, dat altijd weer opnieuw den patroon voor stelt als vijand van den arbeider. Zoo lang dit dogma opgeld doet bij vakver- eenigingen, zal een gezonde arbeiders beweging niet tot stand komen. Toch heeft het gebeurde te Amster dam zijn goede zijde. Het zal de arbei ders meer en meer tot het inzicht bren gen, dat zij noch van 't anarchisme noch van de sociaal-democratie veel te wach ten heeft. Het anarchisme met zijn holle thorieën van „staak-maar-raak", is een meer en meer afnemend verschijnsel. De sociaal-democratie, met het steeds op den voorgrond stellen van de tegen stelling tusschen kapitaal en arbeid, raakt, waar het een positieve keuze, als het in de Amsterdamsche staking gold met zijn klassestrijddogma in eigen strikken verward. Slechts in tempering van dien klassenstrijd door krachtige wettelijke maatregelen kan de voorwaarde gevonden worden voor verheffing van den arbeidenden stand. Hoe meer dat inzicht bij onze arbeiders helder wordt, hoe talrijker het aantal zal zijn van degenen, die het vrijzinnig-democra tische kamp binnengaan. Want spijt alle geschetter over „de zweep van Troelstra," die de clericalen zoo graag op onze ruggen doen dalen, weten zij zeer goed, dat een breede klove ligt tusschen ons en de sociaal-demo cratie. In 't vaandel der [laatste staat verscherping van den klassestrijd, in het onzeverzoening van kapitaal en arbeid. Tot dat inzicht openen gebeurtenissen zyn vraag naar een brief bet dagelijks wederkee- rende: „niets gekomen" tot antwoord kreeg, was zijn besluit terstond genomen hij zette zich neder en schreef een korten brief, die slechts enkele krachtig gestelde vragen bevatte. Hij ging door alle weer en wind in eigen persoon den brief posten. Drie dagen later kwam er een antwoord op, zeer lang en zeer onderdanig. De heer en mevrouw Koopmans wien het gelukt was den brief van den postbode in ontvangst Jte ne men zonder dat Toni er iets van gemerkt had. waren met het gewichtig document naar hun slaapkamer geslopen, en toen zij het gelezen en nog eens gelezen hadden, zaten zij langen tijd elkander sprakeloos aan te staren. Mijnheer Koopmans brak toen los in een krachtigen vloek, mevrouw daarentegen barstte uit in een vloed van tranen. „Je moet het tegen het kind zeggensnikte ein delijk de moeder. „Ik denk daar in het geheel niet aan 1" was het ant woord. „Zoo iets is veel meer een taak der jmoeder." Mevrouw verzette zich uit alle macht daar tegen, doch de vader bleef onverbiddelijk. „Ik spreek er geen woord over. zie maar datje het in orde brengt 1" Met deze woorden verliet mynheer Koopmans haastig de kamer. De arme moeder droogde haar tranen en trachtte zichzelven moed in te spreken; maar telkens als zij de deurknop in de hand nam, om naar haar dochter te gaan, overweldigde baar de smart en moest zij haar tranen den vryen loop laten. Daar kreeg zij plotseling een inval. Doktor SchmidtToni's hoogvereerde leeraar, en zooals men gerust zeggen kon, de trouwe vriend van den huize Als zij doktor Schmidt eens verzocht die onaan als te Amsterdam tal van arbeiders meer en meer de oogen. Benoemingen. Nauwelijks is het nieuwe ministerie aan het bewind of de clericale pers is, loyaal als hare oppositie immers is, al reeds aan 't schetteren over partijbe noemingen. Van die zijde is men natuur lijk al reeds lang de ontzettende reeks partij benoemingen van dr. Kuyper ver geten. Zoo maakt een clericaal orgaantje aanmerking op de benoeming van den zoon van den heer Van Raalte, den mi nister van Justitie, tot rijksadvocaat te Rotterdam. Als men nu weet, dat die zoon reeds lang plaatsvervangend rijks advocaat was, is 't toch waarachtig zoo'n wonder niet, dat de zoon thans in de plaats van den vader is benoemd. Maar neen, dat is volgens de clericalen te ge vaarlijk. Dr. Kuyper mocht wel zijn dochter op rijkskosten een snoepreisje naar St. Petersburg bezorgen, als afge vaardigde naar een poppententoon- stelling. De zoon van mr. Lohman mocht wel benoemd worden tot lid van den Hoogen Raad. Heelemaal niet, omdat papa zoo'n invloed rijk man is. Maar dat de zoon van mr. Van Raalte in plaats van zijn vader komt, dat mag niet, dat is partijdig zoo zegt een clericaal orgaantje. De Boomsche Tijd heeft het over an dere benoeming. Waarom blijft de in voering der kinderwetten zoolang ach terwege? De Tijd zal het ons vertellen: „Minister Loeft had de lijst van alle benoemingen in betrekking tot de kin derwetten opgemaakt. Deze lijst was met mr. Loeff's bekende groote onpar tijdigheid opgemaakt." Mr. Van Raalte vraagt de lijst der voorloopig benoemden op. Vervolgens het gansehe dossier der stukken van sollici- teerenden. En 't gevolg? Een lieelerazzia (drijfjacht) onder de eerste gelukkigen. Welke richtingen van de lijst afvielen en welke er op gezet kwamen valt licht te raden!! De lezer lette nu eens goed op de onderstreepte woorded. Mr. Loefï heeft gename boodschap over te brengen. Ja, dat was een uitstekende uitkomster vieljeen zware steen van het hart der dame. Zij schelde en gaf den kellner last, zoodra doktor Schmidt kwam, dien heer by haar toe te laten, daar zij hem een gewichtigen dienst had te verzoeken. Mevrouw Koopmans behoefde niet lang te wachten. Rudi, die bij regenachtig weder zijn ambt van be geleider der dames op hun wandelingen verwisselde voor heer van gezelschap bij den nog al aan verve ling laboreerenden mijnheer Koopmans, kwam na ongeveer een kwartier met een tot hulp bereid hart binnen. De moeder zette hem het geval zeer onduidelijk maar rijkelijk overgoten met tranen uiteen, en eer de verraste nog kon vermoeden wat men eigenlyk van hem verlangde, zat hij plotseling met den ongeluks- brief in de hand alleen op de sofa, terwijl hem de woorden„Ik zal het meisje bij u sturen," waar mede mevrouw Koopmans het vertrek verlaten had, hem nog in de ooren klonken. Het meisjedat was Toni, en de brief...? De brief was onderteekend „Uw eeuwig ongeluk kige, maar niet anders kunnende Lothar." en be vatte een verwarde, verlegen, maar toch dnidelyke verklaring, dat hij met Toni breken wilde. De doktor las den zonderlingen brief hoofdschud dend tweemaal door, zonder hem nog recht goed te begrijpen. Hoe was dat mogeiyk? Opgeven, een meisje als Toni, opgeven En waarom waarom Lothar meende in de eerste tien regels van zyn schrijven, „dat hij zich dit engelreine schepsel on waardig gevoelde," en kwam dan niet verder met de verklaring, waarom hij haar niet waardig was. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1