„VOORUIT!' TWEEDE BLAD No. 46 U Oct. 1905 Oliicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- nieente Middelhui-nis, Brengen ter openbare kennis, dat de (Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft goedgevon den te bepalen, dat het Rijkstelefoonkantoor, dat in deze gemeente gevestigd wordt, met ingang van 9 October 1905 voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. Middelharnis, den 6 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C'. KOLFF Sr Lo. Voorzitter. NIJGH, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van MIDDELHAR NIS doen te weten, dat door den Raad dier gemeen te in zijne vergadering van 2S Juli 1905 is vastge steld het volgende besluit met de daarbij behoorende verordening De raad der gemeente Middelharnis. Besluit Te beginnen met 1 Januari 1906 zal ten behoeve dezer gemeente eene belasting worden geheven onder den naam van weegloon. Deze belasting is verschuldigd door de personen die,'(ten hunne behoeve van de weegbruggen der gemeente gebruik maken. De betaling voor het wegen van goederen of voor werpen geschiedt overeenkomstig het navolgende tarief a. Voor suikerbieten, beetwortelen, peen en pulp van iedere^lOO kilogrammen of gedeelten daarvan 1 cent. b. Voor stroo, hooi en dergelijke van iedere 100 Kilogrammen of gedeelten daarvan. H/s cent c. Voor granen, aardappelen en ander zakgoed per hectoliter of gedeelten daarvan 1 cent. d. Voor uien per 60 Kilogrammen of gedeelten daarvan i cent. e. Voor paarden en runderen per stuk 20 f. Voor kalveren, schapen, varkens en ander klein vee per stuk io cent. g. Voor andere goederen of voorwerpen dan de bovengenoemde per 100 Kilogrammen of gedeelten daarvan 5 cent. Ter berekening van het. netto gewicht van suiker bieten, beetwortelen en peen wordt elke gewogen hoeveelheid dezer artikelen met twintig ten honderd verminderd. De invordering zal plaats hebben overeenkomstig de verordening op de invordering van heden. Met ingang van 1 Januari 1906 zijn alle vroegere bepalingen te dezer zake vervallen. Gedaan te Middelharnis ter openbare vergadering van den 2S Juli 1905. De Secretaris, De Burgemeester fget.) NIJGH. (get.) ULBOJ.MIJS. Behoort by Koninklijk besluit van 23 September 1905 No. 41. Mij bekend. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) P. RINK. Overeenkomstig het oorspronkelijke. De Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken (get) A. P. VAN LYNDEN le. S. G. Voor eensluidend afschrift De Griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland (get) F. TA VENRAAT. HERORDENING op de invordering van de belasting onder den naam van weeg loon binnen de gemeente Middelharnis. Artikel 1. De invordering van de weegloonen zal geschieden door daartoe van wege de gemeente aangestelde wegers, die de ontvangen gelden aan den gemeente ontvanger afdragen. Art. 2. Ieder die van de weegbruggen gebruik wenscht te maken, zal zich moeten vervoegen bijjden voor iedere weegbrug aangestelden weger en is verplicht voor ieder maal, dat gewogen wordt, aan hem te betalen, het bij het besluit tot heffing bepaalde weegloon. Door den betrokken weger zal een weegbriefje wor den afgegeven uit een register met strooken, ver meldende het bruto, tarra en netto gewicht en de soort van de gewogen goederen of voorwerpen- Art. 3. De gemeente-ontvanger, de ambtenaren belast met de surveillance op de plaatselijke belastingen en de politiebeambten zijn verplicht om te waken tegen de overtreding dezer verordening. Art. 4. De bepalingen der artikels 258 tot en met 262, 271 272, 273, en 275 der gemeentewet zyn op deze veror dening van toepassing. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis, den 28 Juli 1905. De secretaris, De Burgemeester (get. NIJGH. get. ULBO J. MIJS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 10 October 1905. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Wegens het hooge water kon de Middelharntssche boot Donderdag morgen eerst ten 9 ure worden geschut. "Vrijdag kregen twee jongens twist met elkander, waarbij de een den ander met een schoenmakersels in den arm stak, wat een onbeduidend wondje veroorzaakte, waardoor de arm echter zoodanig opzwol, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Maandag werd de intercommunale tele foon ten dienste van het publiek geopend. Vrijdag werd door den tuinman van de familie Slis, D. B. twee jongens op het stelen van noten in den tuin van genoemde familie betrapt. Hij bracht de jongens bij de politie, van wien zij een vermaning kregen, maar wat helpt dat, zoolang de ouders er zoo onverschillig onder blijven. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een schuurtje van J. K. aan den Steenenweg, na het verbreken van het slot drie jonge kippen ontvreemd. Kan het nog lager om aan een werkman nog wat te ontvreemden. Door den heer Wolf uit 's Gravenhage werden de vorige week in drie dagen met 4 schutters 38 hazen geschoten. Door den heer Wolf uit's Gravenhage is het jachtrecht gepacht van de heerlijkheid van Middelharnis. Maandagmorgen kwam M. Faasse, alhier woonachtig, van de Haringvisscherij tehuis, met zware verwondingen aan het hoofd. De vorige week Donderdagnacht, met hun drieën aan 't dek zijnde, werd hun vaartuig door een stortzee beloopen. M. Faasse sloeg tegen de spil en kreeg alles, wat van 't dek spoelde, tegen het hoofd, waardoor hij zware verwondingen opliep- J. Jongejan, ook uit Middelharnis, geraakte verward in een touw en bleef met de voeten omhoog hangen, terwijl de derde, woon achtig te VlaardiDgen, over boord werd geslagen en jammerlijk verdronk. Met ge scheurde zeilen en verdere averij moest men de terugreis aanvaarden. Morgen (Donderdag 12 Oct.), genieten een paar oudjes in de gemeente het voor recht, dat zij den dag mogen herdenken waarop zij voor ZESTIG jaar in het huwelijk zijn getreden. Het zijn Jacobus Sala en Maria Schilt. De oudjes zijn geheel niet met aardsche goederen bedeeld en doen nog steeds hun best een schamel stuk brood te verdienen. Wij hopen, dat de meer gegoeden in onze gemeente dien dag voor de jubelarissen niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan zoo dat de oude lieden met vreugde en dank baarheid aan dezen dag mogen terugdenken. Niet van onzen gewonen Correspondent. S0MMELSD1JK- Tegen den landbouwer A, G. L. te Melissant is wegens het r(jdeh zonder licht door den Rijksveldwachter Koppenhol, proces-verbaal opgemaakt. De marechaussee Cristelijn is den 10 dezer naar zijn standplaats teruggekeerd en is vervangen door den marechaussee van der Plaats. Dijkgraaf en gezworensvan de Polders Oost- en Westplaten flakkee onder Middel harnis en Sommelsdijk gelasten een ieder die zulks aangaat om voor den eersten Maart 1906 de wegen kavelslooten waarvan de raiing door het Bestuur is aangegeven, ingevolge art. 2, 3, 4 en 5 te versteken en uit te diepen. Ten einde getuigenis der waarheid te geven in zake den laatsten brand alhier zy'n niet minder dan Zeventien getuigen door den Rechtercommissaris te Rotterdam gedagvaard. Op Vrijdag 20 dezer, des s' avonds van 7-8 uur zal de Heer M. Vletter, organist te Oud-Beierland een orgelbespeling houden op het prachtig gerestaureerde Orgel in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Het pro gramma bevat werken van S. de Lange Handel, Mendelssohn, Goldmark Sinding. etc. We hopen dat velen zullen komen om met gewijde aandacht van deze heerlijke muziek te genieten. Niet van onzen gewonen Correspondent. D1RKSLAND Bij B. en W. is door A. Ge stel Dz. een verzoekschrift ingediend tot den verkoop van sterken drank in het klein in de le verdieping van het gedeelte gren zende aan het Schulpenpad van het per ceel Kadaster Dirksland Sectie B. No 51. plaatselijk gemerkt 331 en gelegen aan den Straatdijk. Dinsdagavond omstreeks 5 uur kwamen twee fietsrijders ons dorp door en gingen in de richting Melissant. Eenoogenblikje later kwamen zij terug want een hunner was met fiets en al in de sloot aan den staakweg terecht gekomen. MELISSANT. Woensdag werd door den hevigen wind een wagen, toebehoorende aan den Heer Prinse, en staande op het Sas van Dirksland opgenomen en in de ha ven geslingerd, ongelukken vielen er ge lukkig niet voor. Bij het suikerbieten snijden had M. v. d. Sluis het ongeluk zich ernstig aan de hand te verwonden. Door den hevigen wind sloeg Donder dag bij C. Trommel een stuk schoorsteen af. Voor de benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim is door den Heer J. Kleijnenberg bedankt. B(j beschikking van den Heer Min. van Oorlog is aan den milicien W. de Vogel een vergoeding van f0,90 per dag toegekend voor den tjjd dat h(j voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen is. Z(j die de gemeente van 190506 van pe troleum wenschen te voorzien, kunnen daar voor hun briefjes ter Secretarie inleveren. De gemeenteraad heeft besloten, de te Dirksland benoemde veearts een subsidie van f65 s'jaars toe te kennen. Het Kon. besluit omtrent het het be perken der vergunningen, zal op 1 Jan. 1906 in werking treden. Op het Rjjkstelefoonkantoor werden in September 52 telegrammen behandeld zijnde, verzonden 24 ontvangen 28. Bij het binnenvallen der Dirksland- sche haven, werd het ongeladen schip „Time Ert Maneij" Maandag op den steenendam geslagen. Met veel moeite kon men Donder dag met hoogwater het schip weer vlot maken, en bleek het nog geheel onbescha digd te zijn. Deze week spoelde aan de Wouterina- djjk het lijk van een paard aan, blijkbaar een werkpaard welke met nog nieuwe hoefijzers beslagen was. Eenige vriendjes zaten op de balie aan de Voorstraat te gekscheren. C. D. wilde daarin waarschijnlijk het record slaan, door achterover in de diepe Voorstraatsloot. te tuimelen. Door eenige toegeschoten personen kwam de grappenmaker weer spoedig op den vasten wal, en kon hij met de schrik, een nat pak, en een verloren bril uiigheid betalen. Toen den HeerK.B. even zjjn paarden liet staan om naar een haas te kijken, wel ke door een hond achtervolgd werd, gingen de paarden er van door welke na veel moeite een poos later gegrepen werd. HERRINGEN. Naar men verneemt bestaat het voornemen de al jaren bestaande room boterfabriek, alhier, op te heffen. De lotelingen, die dit jaar aan de lo ting, welke op 31 October a.s. gehouden zal worden, moeten deelnemen zijn: J. de Geus (broederdienst), J. W. Bruggeman, M. Best man, H. Noordijk (broederdienst en K. Gebuijs. Onze predikant Ds. J. D. Stoppelaar is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Kouden, Fr. Het aandeel dat de gemeente in de kosten der Rustende schutterij moet beta len bedraagt f 4,84. Door Gedeputeerde Staten dezer pro- vinsie is goedgekeurd teruggezonden de verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers bij het lager onderwijs alhier. De verordening tot heffing van leges ter secretarie is door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd terug gezonden. De suikerbieten campagne is in vollen gang. Door den hoogen watervloed onder vinden de menschen veel overlast, doordat zij verplicht zijn de bieten tegen wegspoe len te beschermen. De milicien verlofganger Jb. van der Velde, die 1 Augustus j.l. naar de landweer is overgegaan, is opgeroepen om het jaarlijksch onderzoek dat in November plaats heeft te ondergaan. Deze inspectie zal te Oude Tonge gehouden worden. Zij die hunne kinderen a.s. winter kosteloos onderwijs op de lagere school, als mede herhalingsonderwu's willen laten ge nieten zy'n verplicht daarvan op Maandag en Dinsdag, den 23 en 24 October, beide dagen des avond 5—7 uur ter secretarie aangifte te doen. STELLENDAM. De vorige week Donder dag is aan den buitendijk van den Woutri- napolder een dood paard aangedreven. Om trent de plaats van herkomst van het dier weet men niets. Donderciag a.s. 's namiddags 2 uur zal ter Gemeente secretarie gelegenheid bestaan zich kosteloos te doen vaccineeren. De loting voor de Nat. Militie voor de ingeschrevenen uit deze gemeente zal plaats hebben te Dirksland op Dinsdag 31 October a.s. des voormiddags te 11 3/4 uur. Naar wij vernemen,doet de Landbouw vereeniging alhier moeite om een kolenbond op te richten. Of ze slagen zal? De Heeren D. Zaajjer, D. Lodder en T. Lodder, zijn benoemd tot taxateurs bjj het onteigenen van gronden onder Stellen dam, Goedereede en Ouddorp ten behoeve van den te leggen weg voor de tram. Op het verzoek vanjK. Kievit alhier om vergoeding voor den tijd, dat zijn zoon onder de wapenen moest komen, is afwij zend beschikt. Naar men zegt worden pogingen aan: gewend om grond te koopen voor den bouw eener Christelijke School. Aan deze gemeente is bij Kon. besluit een buitengewone subsidie verleend van f1600 ten behoeve van het L. Onderwijs. J. C. Berkhof en M. Klink miliciens van het 4e Reg. vesting art. in garnizoen te Willemstad, zijn huiswaarts gekeerd met verlof van 30 September tot 16 Maart 1906. De vrouw van S. v. W. alhier had deze week het ongeluk in den kelder te val len, doordat de trap uit den kelder was weggehaald om schoongemaakt te worden. Vrouw v. W. bezeerde zich ten gevolge van haar val zeer ernstig. De Heer Holleman plukte dezer dagen van een pereboompje vruchten, die ruim 4 ons wogen. Zoo 'n peer is nog eens de moeite van 't plukken en van 't eten waard. GOEDEUEEDE- In verband met de herstel ling der beschoeiing aan de Zuidzijde der haven zal gedurende eenigen tijd het aflaten der spuisluis niet plaats hebben. In den loop der vorige week geraakte van den landbouwer J. Lodder alhier een paard in de sloot, hetwelk gelukkig spoedig door eenige personen werd opgemerkt. Weldra waren zij ter plaatse en mocht het aan hup vereenigde krachten gelukken, het dier behouden op het droge te brengen. Bij de j.l. Zaterdag alhier gehouden kostelooze vaccinatie door den gemeente arts, den heer S, I. van Nooten, werden een zestal kinderen aan deze kunstbewerking onderworpen. De milicien-verlofganger Thomas van Veen der lichting 1902, dienende bij het 4de Reg. Vesting-Art. SdeComp. garnizoens plaats Hellevoetsluis is van heden tot 28 October aanstaande in werkelijken dienst opgeroepen tot het houden van herhalings oefeningen. Op Vrijdag, den 13 October a. s. des avonds ten 7 ure zal in het logement „De Gouden Leeuw" alhier door de vereeniging „Aurora" eene huishoudelijke vergadering worden gehouden. De verkiezing van twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, in de plaats van de aftredende heeren D. Breen en G. Aleman is bepaald op 17 October a. s. Als bijzonderheid zij gemeld, dat in de afgeloopen drie kwartalen dezes jaars niet minder dan veertien huwelijken zijn voltrokken, een getal, dat voor deze gemeen te zéér hoog mag worden genoemd. Terwijl j.l. Donderdag een 13jarige knaap alhier een hoed uit de haven wilde halen, had hij het ongelijk uitte glijden en in de kaai te vallen. Spoedig echter wist hij zich op het droge te werken, waarna hij met een nat pak huiswaarts keerde Tot taxateur der te onteigenen per- ceelen onder deze gemeente ten behoeve van den aanleg der tramlijn vanwege de Rotterdamsche Tramweg -Maatschappij is benoemd de heer D. Lodder alhier. De hoopen suikerbieten, alhier op de kaden opgestapeld, zijn in den laatsten tijd zéér in omvang toegenomen, aangezien ten gevolge van den hevigen Noord-Westenwind het vervoer naar de verschillende fabrieken gestaakt is moeten worden. De jongelieden, die dit jaar aan de loting voor de Nat. Militie zullen deelnemen, zijnJ. Bruggeman, J. den Eerzamen, A. Hollaar, J. L. Knape, L. Komttebed, H. Lodder, J. Luime, W. K. Roos, J. van Schou wen, K. Soeteman, J. Struyk en J. Troost. OUDDORP- Verleden week kwam over deze gemeente een windhoos die nog al eenige schade veroorzaakte. Bij den arbeider J. B. waaide een schuurtje omver waarvan de planken een eind werden weggeslingerd; bij M. W. werden in de keuken potten en pannen stuk geslagen. Ook werden van verschillende woningen pannen van het dak geslingerd en ook nog enkele boomen ontworteld de wagens die in de omtrek stonden waar de windhoos heen kwam wer den van de grond gelicht. De 17-jarige K. M. had het ongeluk bij het dragen van suikerpeen in een schip, van de loopplank in het schip te vallen waarbij geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Die zal nu wel vrij zijn om gedurende deze campagne nog suikerpeen te dragen. Zaterdag en Zondag was het een heele drukte op het strand toen het gerucht liep dat er zooveel hout aanspoelde. Spoedig waren er verscheiden menschen om een stukje hout machtig te worden maar de strandvonder was er ook spoedig bij om het met wagens te halen. Ook Zondagmorgen werden nog enkele vrachten van het strand naar de haven gereden. Uit goede bron vernemen wjj, dat door den Jachtopziener M., alhier gestation- neerd, aan den betrokken Minister eervol ontslag uit genoemde betrekking zal wor den aangevraagd. De Heer T. Lodder Jacz. alhier is be noemd tot taxateur van de te onteigenen gronden 'onder deze gemeente voor den aanleg der tramlijn vanwege de Rotterdam sche Tramweg Maatschappij. Door de landbouwers alhier is dit jaar eene proef genomen met de teelt van de Indische Kers. Ofschoon het oogsten van dit gewas nog al zorg vereischt en alzoo veel arbeid vordert, vóór het verhandelbaar is, wordt de uitkomst zeer bevredigend genoemd. De opbrengst varieerde van f 300 a f 450 per gemet. Waarschijnlijk zal de teelt van dit gewas aanmerkelijk worden uitgebreid. NIEUWE TONGE- Aan de loting voor de Nat. militie zullen dit jaar uit deze gemeente deel nemen B. Camphens, J. van der Ham, M. Heemes, H. Kievit, W. Kievit, A. Knops, A. van Noord, J. M. van Paassen, J. A. Robér, A. van Sliedrecht, G. H. Verweij, A. Visbeen en J. Visser. Burgemeester en Wethouders brengen ter alg uneene kennis, dat op Woensdag den 18 October a. s. des morgens ten 10 ure, op het gemeentehuis zal worden overgegaan tot de regeling van het personeel der brandspuit.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5