Ingezonden stukken Gemengd Nieuws giment genie te Utrecht is heden met groot verlof uit zyn garnizoensplaats teruggekeerd. Er heeft hier drukke levering van suiker bieten plaats. Op heden zy'n reeds 3 millioen geleverd aan de kaai. Het rekensommetje. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde heden den heer C. Lyesen. hooft eener christelijke school te Beverwijk wegens smaadschrift tot f300boete, subs, één maand hechtenis. De eisch was f 50, subs, acht dagen. De lezer zal zich herinneren, dat de heer Lyesen den onderwijzer de Boer beschuldig de het zoogenaamde beruchte Wielinga- sommetje te hebben opgegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. YOORWAARTS Het is thans 25 jaar geleden dat door den heer A. D. Hobbel alhier op zeer kleine schaal een zaad teelt en zaadhandel werd begonnen. Aanvankelijk werd slechts 1 geniet beteeld, maar het gelukte den ijverigen en veerkrachtigen ondernemer van jaar tot jaar zijne zaken uit te breiden, zoodat nn ongeveer 120 gemeten voor alle soorten van fijnere en grovere land- en tuinbouwzaden worden bewerkt. Voortdu rend neem.t_ de vraag toe en niet alleen in ons land, maar ook in 't buitenland worden flinke partijen afgezet. Het loont de moeite de krachtige ploegen werkvolk (de heer A. D Hobbel is de grootste werk gever te Ooltgensplaat) in hun velerlei bedrijf gade te slaan, en de ruime en doelmatige droogschuren, pakhuizen en zaadzolders te bezichtigen. Leve de volharding Ongetwijfeld zullen tal van gelukwen- schen met-dit heugelijk feest, den energieken man dezer dagen bereiken. O. P. Eergisteren ontving ik van een vriend ter lezing de „Maas- en Scheldebode" van 20 Sept. 1.1.ik had dit blad niet gelezen en wist dus ook niet, dat daar in een verslag was opgenomen van de Vergadering van Onderwijzers en onderwijzeressen aan Openb. en Bijz. Scholen in dit arrondissement. Dat verslag nn is zeer onsympathiek. Geen enkel woord van waardeering ook maar voor het schoone streven van den Arrondissementsschoolopziener, om toenade ring te brengen tusschen het onderwijzend personeel aan de verschillende scholen in dat arr., opdat zij, ook bij verschil van meening, bij verschil van be ginsel en uitgangspunt, het goede in eikaars werken en streven zouden leeren opmerken en naar waar de schatten: Weineen, dat doel zal nooit bereikt wor den; de hr. Schoolopz. koestert een onbereikbaar ide aal; die_ toenadering is onmogelijk. Zou het dan toch waar zijn, wat ik onlangs las Streng Calvinist zijn en tevens verdraagzaamdat gaat niet samen is men het een, dan kan men het ander niet zijn" Genoeg hierover; doch ik meende dit korte woord van protest tegen de cynisch onverdraagzame mee ning van den verslaggever niet te mogen terughonden. Nu ik toch aan het schrijven ben, wil ik nog even wijzen op de meer clan oppervlakkige wijze, waarop de verslaggever zich afmaakt van het tweede deel der vergadering, de voordrachten van denhr. Kleeu- wens, 't Is zeker erg genoeg, dat een Onderwijzer [dat is de verslaggever toch zich op dat terrein onder de onbekenden (onbevoegden?] schaart. Is hem dan werkelijk al het naieve en schoone in de taal en de verzen van Guido Gezelle, dat juist door het „zeggen'' van den hr. KL zoo treffend uitkwam, is hem dat waarlijk alles ontgaan? Heeft hij niets ge voeld voor dat „Meezennestje", dat „Schrijverke", dat „Ruischen aan 't ranke riet"? Het is jammer voor hun. Dat iemand alle ge hoor misc, is mogelijk. Maar dat een onderwijzer niets voelt voor het schoone in woorden, muziek en niet het minst in de voordracht van „Moederke alleen" „Moeder en kind" „Lied der Vlamingen" enz. dat is al zeer treurig. Gelukkig bleken anderen, ge lukkig de meesten, dat wel te kunnen; dat heeft de hr. Kleeuwens ruimschoots Jondervonden. Was zijn naam als zanger en declamator al gunstig be kend, die bekendheid zal er niet minder en stel lig nog gunstiger door geworden zijn. Een onderwijzer, die nog blij is, dat hy de vergadering heeft bijgewoond en ei nog met genoegen aan terugdenkt. Vermoordde haar 7 kinderen. Mevrouw Markhem, wonende te Cambridge (Illinois Ver. Staten) doodde in een aanval van waanzin haar zeven kinderen. Ze verbrand de haar woning met de lijken en sneed zich den hals af. De geschiedenis van een hemd. Dertig jaar geleden werd in de staat Ohio in de Vereenigde Staten een meisje, Lizie Grom- bacher, in een bosch geworgd gevonden. Een zekere Störling, een landlooper, werd als vermoedelijk moordenaar gevangengeno men en ondanks zijn ontkentenis ook ter dood veroordeeld. Het zwaarste bewijs tegen hem was een hemd, dat hij droegen waar op de voorletters van Lizie stonden. Nu is echter dezer dagen in Dakota een zekere Karl Herzig gestorven en op zijn borst vond men een brief, waarin hij mee deelde, dat hij het was, die indertijd Lizie Grombacher vermoord had. Dertig jaren lang had de gewetenswroeging hem niet met rust gelatenvrouw en kind had hy verlaten om zwervend het schrikbeeld zij ner misdaad te vergeten. De geschiedenis van het beruchte hemd werd nu ook opgelost. Herzig was Störling kort na de moord tegengekomen en had hem voorgesteld van linnengoed te verwis selen, wat Störling, die er een goeden ruil in zag, gaarne deed. Achteraf echter blijkt wel, dat men toch verstandiger doet zijn linnengoed op straat niet met dat van een ander om te ruilen. Men loopt gevaar terdoodveroordeeld te worden, behoudens de kans op nog eenige andere onaangename dingen meer. Gewichtige ontdekking. Onze kalender loopt achter, dat is de ontdekking, welke prof. Herz uit Weenen heeft kond gedaan in de wiskundige afdeeling van het congres voor natuur-wetenschappen te Meran." Volgens dezen geleerden heer werd Christus geboren tien jaren vóór het begin der christelijke jaartelling en moeten wjj thans eigenlijk 1915 schrijven. Met eenige huivering denken wij aan de mogelijkheid, dat er nu een Herziaansche tijdrekening zou ingevoerd kunnen worden naast den Juliaanschen en den Gregoriaan- schen kalender, den Midden-Europeesehen tijd, den Greenwichtijd, „gewone-menschen- tyd" enz. Vreeselijk ongeluk. By den wervelstorm, die Dinsdag Manilla bezocht heeft, blijkt de kanonneerboot Leyte gezonken te zijn, 11 Amerikanen en 24, inboorlingen kwamen daarbij om hetleven. Ook uit andere plaatsen van den archipel wordt melding gemaakt van verlies van menschenlevens. Het trans portschip Juan Rodriguez zit aan den grond bij Legaspi. Aan de hennep-aanplantingen alleen is de schade van oen millioen dollars toegebracht. Bedrog bij een examen. Bij een examen voor de posterijen te Parijs is onlangs een bedrog ontdekt. In de zaal waar een opstel moest worden gemaakt over een nog op te geven onderwerp, liet een der jongelieden uit zijn zak een papier vallen, dat de aan dacht trok van een der examinators die het opraapte en er tot zijn verbazing een exem plaar in herkende van de lijst der onder werpen die nog moest worden rondgedeeld. Die lijsten waren in de Landsdrukkerij ge drukt en moesten natuurlijk geheim blijven. De aspirant werd ondervraagd en verklaarde het stuk van een vriend, een oud postbe ambte, te hebben gekregen. Deze had het weder van twee jandere postbeambten weten te krijgen. Het drietal zal nu deswege terecht staan krachtens een wet van 1901 die tegen dergelijk bedrog gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaren en een boete van 100 tot 1000 frs. bedraagt. Tevens wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld om na te gaan of er ook medeplichtigen zijn onder het personeel der Landsdrukkerij. Een müliardair gearresteerd, De zoon en de schoondochter van den Amerikaanschen müliardair Rockefeller werden in het Fran- sche dorpje Chatelard door een gendarme in hechtenis genomen, omdat zij tegen de plaatselijke verordening in, in hun auto mobiel over den pas van de Tête Noire tusschen Chamonix en Martigny reden. Rockefeller gaf, toen het geval opgehelderd was, ter eere van den gendarme, die zoo getrouw zy'n plicht deed, een lunch in het hotel Mont Blanc te Martigny. Een straat in 't water gevallen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in den avond van 27 dezer bij een onweer een wolkbreuk plaats had, waardoor in de Cbausseestrasse in Britz een gedeelte stiaat, 14 meter lang, is ingestort en in het Teltowkanaal is ge vallen. Daar men de ramp had zien aan komen, waren geen personen of rijtuigen in de buurt. Eigenaardig jubileum. Te Cleveland heeft een gezelschap van 400 personen den dag gevierd, waarop voor 52 jaren de tegen woordige millionair Rockefeller, op klom pen, naar men zegt, naar Newyork kwam. Er werden verscheidene redevoeringen gehouden, waarop de jubilaris antwoordde met de verklaring, dat geldwinnen goed is maar geen hoofdzaak mag wezen, daar men vooral arbeiden moet voor de verbetering der menschheid. Verwoesting door de aardbeving. Particu liere berichten uit Napels, door de New-York Herald ontvangen, melden dat de verwoes ting die de aardbeving in Calabrië heeft aangericht, nog veel grooter is dan men dacht. Hoewel er drie weken voorbijgegaan zijn sedert de schokken zich voordeden, kan de schade nog niet geraamd worden, maar men weet, dat er meer dan 10.000 huizen vernield of onbewoonbaar geworden zijn, terwijl 150.000 menschen van hun dak beroofd zijn. De millioen, reeds bijeengebracht tot on dersteuning van de slachtoffers, zijn, naar men vreest, geheel onvoldoende. Doodvonnissen. De krijgraad te Odessa die uitspraak doet in de misdrijven gepleegd tijdens de jongste onlusten gaat, volgens een bericht van Reuter, maar steeds voort met het uitspreken van doodvonnissen over personen, die betrekkelijk geringe of zelfs twijfelachtige politieke misdrijven hebben begaan. Zoo werd bijv. een zekere Aleschken ter dood veroordeeld op de beschuldiging een gendarme te hebben aangevallen, ofschoon deze laatste geen letsel had bekomen. Een anderen gevangene trof hetzelfde lot, omdat hij zich had verzet tegen zes politie-agenten, die getracht hadden hem te arresteeren. Dag op dag worden troepen en geschut van uit Odessa naar den Kaukasus gezonden Een voorhistorisch dier. Twee professors, verbonden aan de universiteit van Wyoming in N.Amerika hebben nabij Lamarie, ge legen in den staat WayomiDg, een voor historisch dier ontdekt, dat volgens hun meening veel vroeger moet geleefd hebben dan eenig ander dier, waarvan men tot nu toe de geraamten heeft gevonden. Het skelet heeft een lengte van ruim 20 meter. Een straat geëlectriseerd. Donderdagmid dag deed zich te Parijs een aardig en zeld zaam geval voor op den boulevard St. Ger main, ter hoogte der rue du Bac. Eene electriciteitsleiding was in contact gekomen met den straatweg en had dezen geheel geSlectriseerd. Paarden, die over deze plaats kwamen, begonnen onmiddellijk te steige ren en hadden ongelukken veroorzaakt in dien de politie niet bijtijds de gevaarlijke plaats had afgesloten. Het lijk van generaal Kondratenko. Het stoffelijk overschot van generaal Kondraten ko is gisteren te Odessa aangekomen. Een eeregarde begeleidt de kist naar St. Peters burg. De keizer zal bij de teraardebestelling tegenwoordig zijn. Vreeselijk. Een droevig ongeluk had te Wyneghem bij Antwerpen plaats. Terwijl de moeder afwezig was, vermaakten twee kin deren zich met stukjes steenkool op het vuur te werpen, toen eensklaps een hevige ontploffing volgde, die beide kinderen aan gelaat en handen ernstig verwondde. Van één werden de beide oogen blind geslagen. De keuken werd geheel verwoest. Een achtergebleven nog geladen mijnwerkers dynamietpatroon schijnt de oorzaak van het ongeluk te zijn. Betooging te Boedapest. Burgers en stu denten van Boedapest zijn van plan den 3den October een fakkeloptocht te houden ter eere van de leiders der oppositie; de sociaal-democraten willen dezen optocht verhinderen. Uit de omliggende dorpen zul len 10,000 boeren komen om aan de betoo ging der burgers deel te nemen. De soci aal-democraten hebben nu alle arbeiders uit de omgeving van Boedapest opgeroepen om deel te nemen aan hun tegenbetooging. Er worden ernstige onlusten gevreesd. Van blindheid genezen. Te Northampton (Engel.) is een blinde op merkwaardige wijze door een toeval genezen. De heer Vaughan, die sinds tien maan den volslagen blind was liep bij ongeluk met het hoofd tegen een brievenbus, met zooveel kracht, da thy half bedwelmd op den grond viel, en toen hij weder tot bewustzijn kwam bemerkte hij met blijdschap, dat hij weer zien kon. Hy snelde naar de naaste apotheek, waar hij zich met oogwater de oogen wiesch, en thans kan hij volkomen helder zien. Die geneeswijze is echter bedenkelijk om aan te bevelen. Voorstanders van echtscheiding. Sinds jaren reeds is in Oostenrijk gaande eene bewe ging om echtscheiding mogelijk maken. Nu heeft te Bregenz weer een groote bijeenkomst van voorstanders van echtschei ding plaats gehad, waarop verklaard werd dat 20,000 personen thans in Oostenrijk hunkeren naar een ontbinding van hun huwelijk, die hen in staat zal stellen een nieuwe echtverbintenis aan te gaan en in zeer vele gevallen daardoor een eind te maken aan een als 't ware door de wet opgedrongen concubinaat. Het eigenaardige is, dat er vele overtuigde katholieken zyn, die zelf voorstanders van invoering van echtscheiding zy'n, omdat zij dit minder erg vinden dan de uittreding op groote schaal uit de Roomsche kerk. Want het is een feit, dat de Los van Rome-beweging niet weinig is gebaat door den steun van hen, die om echtscheiding te kunnen verkrijgen tot het Protestantisme zy'n overgegaan. Men schat het aantal menschen, die niet als de boven genoemde 20,000 lijdelijk wachten, maar een tweede huwelijk hebben aangegaan, na van geloof te zijn veranderd, op tenmin ste een tienduizend. Tan doodslag vrijgesprokenDe Jury te Rodez (Frankrijk) had Dinsdag te rechten over eene weduwe, die schuldig stond aan den dood van eene andere vrouw. De weduwe werd vaak bestolen. Eens betrapte zij een andere vrouw, toen deze van haar aard appelen wegnam. Zij wilde de vrouw aan houden. Maar deze verweerde zich en kwets te ernstig den elfjarigen zoon der weduwe. Toen nam deze, die haar zoon zag liggen, naar zij dacht, dood, een stok en sloeg de dievegge zoodanig, dat deze na enkele dagen overleed. Nu stond de vrouw dan voor. Maar het O. M. vroeg haar vrijspraakDe advocaat wenschte den ambtenaar geluk met zyn moed en pleitte natuurlijk niet meer. De vrijspraak volgde. Een jonge avonturier. Voor den Paryschen rechter van instructie Roty werd dezer dagen een jonge landlooper gebracht, die een taai sprak, welke niemand kon verstaan. Er werd een tolk bijgehaald, die twaalf talen sprakmaar ook hij bleek niet in staat te zeggen, wat voor landsman de gevangene was. Maai met behulp van de gegevens der Bertillionage heeft men eindelijk naam en landaard van den geheimzinnigenjonkman ontdekt, en hem gedwongen te erkennen, dat hij een Duitscher was, die reeds her haaldelijk wegens landlooperij werdt op gepakt. Hy herhaalde daarop in zuiver Duitsch, dat hy een taal van eigen vinding had gesproken, in de hoop, dat men niet zou ontdekken, wie hij was, ten einde niet opnieuw wegens landlooperij veroordeeld en over de grenzen gezet te worden. Rinaido, zoo heet de Duitsche vagebond die het Parijsche gerecht zoo heeft beet genomen, zal thans eerst moeten terecht staan wegens beleediging van de rechterlijke macht. Weer zoo iets als 'w fort Chabrol. Een han delaar uit Berlijn had eenige dagen hechte nis te ondergaan, waarom twee politieagen ten uitgezonden werden hem aan te houden. Zij gingen naar Rizdorf, waar Wölke zoo heette de man een soort van zomer verblijf had bij zijn hondenkennel en waar hij meestentijds vertoefde. De agenten von den den man er ook werkelijk, maar toen zij hem meedeelden, dat ze van plan wa ren hem mee te nemen, haalde hy een revolver voor den dag en loste eenige scher pe schoten op hen gelukkig zonder te treffen. Daar Wölke bovendien zes groote honden op hen losliet, besloten de agenten maar om af te trekken, 's Middags keerde de politie echter aanzienlijk versterkt terug en hoewel Wölke weer aan't schieten ging, maar nu in de lucht, zag hij weldra in, voor de overmacht te moeten zwichten en gaf zich over. Vele honden zijn een haas zijn dood Onschuldig veroordeelden. Een conferentie van vroeger tot galeistrafveroordeelden had deze week plaats te Parijs, ten huize van den advocaat Delhauleau den secretaris generaal van de liga voor de verdediging van de individueele vrijheid Een groot aan tal journalisten en veel publiek woonden deze bespreking bij, Vier wegens moord tot levenslange galeistraf veroordeelden doch inmiddels gegratieerd Chalès, Louis Cautien, Hawis, en Gonzalez pleitten voor hun on schuld en vroeger om volkomen rehabili tatie door herziening van hun proces. Men kreeg den indruk dat men werkelijk te doen had met gerechtelijke dwalingen en dat de veroordeelingen plaats gehad hebben op zeer twijfelachtige getuigenissn en feiten. De vier mannen hebben zich in de straf kolonie zeer goed gedragen en na hun te rugkeer hard gewerkt en net geleefd niet tegenstaande zy' lichamelijk en geestelijk gebroken zijn. Officieel is reeds vastgesteld, dat een deel der feiten tegen hen als bezwarend aange voerd, onjuist zijn, waarom dan ook de gratie volgde. Eenheid van tijd. Aan H. M. de Koningin en aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken is een adres gezonden door het bestuur van'den Nederl. Bond van Vereenigingen van den Handeldrij venden Middelstand, waarin naar aanleiding van de conclusién, genomen in de algemeene vergadering van afgevaardig den van de bij den Bond aangesloten Ver eenigingen van den Handeldrij venden Mid delstand, verzocht wordt bij de Staten Ge neraal in te dienen een wetsonderwerp, waarbij wordt voorgesteld over te gaan om hier te lande als den algemeenen geldenden tjjd den Midden-Europeeschen tijd in te voeren en maatregelen worden genomen, waardoor het mogelijk wordt, dat van uit 's Rjjks sterrenwacht te Leiden naar de verschillende plaatsen des lands tijdseinen worden gezonden, om de tijdsaanduiding in de verschillende plaatsen te kunnen contro leeren. Een stad verbrand. Een vernielende brand heeft, naar uit Lahore in Engelsch-Indië gemeld wordt, te Barawoela, in Kashmir, gewoed. Er verliepen twaalf volle uren, eer het vuur kon worden bedwongen. Bijna de geheele stad werd verwoest. Achthonderd huizen brandden tot den grond toe af. Een trein in nood. Onder dit opschrift lezen wij iD het „Handelsblad van Antwer pen" het volgend vermakelijk verhaal Een ongewoon, zeldzaam feit had plaats op de lyn Dendermonde—Brussel. Een bijzondere trein was ingericht uit deze laatste stad, ter geiegenhéid van ker missen, die in verscheidene dorpen langs de spoorbaan werden gevierd. Eene locomotief was uit Schaarbeek gezonden om den trein te sleepenmaar daar Dendermonde geen draaipunt heeft, die groot genoeg is om de locomotief om te zetten, moest men het stoomtuig aan spannen met den tender vooruit, wat hem eene zekere dosis trekkracht ontnam. De trein zat vol reizigers. Alles ging 'goed tot Asscbe maar toen men de helling, tusschen deze statie en Zeilick op moest, bleef de locomotief steken. M6n besloot terug te keeren naar hetiager gelegen gedeelte der baan. Drie wagens werden afgehaakt en naar boven gebracht. Toen keerde de locomotief terug om het overige van den trein te halen en zoo kon hy na twee uren manoeuvreeren, Brussel bereiken. Heel die historie ware vermeden geworden, indien men er aan gedacht had de loco motief eerst om te keeren en dan naar Den dermonde te zenden. De „witte dameen haar bende. Voor de rechtbank te Erfurt zal binnenkort een op lichtersbende terechtstaan, bekend als die van de „witte dame". Het hoofd van deze bende is een vrouw, Doblep genaamd en wonende te Langensalza, van wie het on- noozele landvolk geloofde, dat zij een too- venares was. Op den Erlsberg had zij, ge holpen door haar man, haar zoon, haar neven, de broeders Rudolf en "Wilhelm Bec ker en zekeren Hohn allerlei geestverschij ningen doen plaats hebben en met behulp daarvan de eenvoudige zielen zoozeer bedot, dat verscheidenen tot armoede zyn gebracht. Zes jaren achtereen hadden zy dit spel ge speeld en ruimschoots geleefd ten koste van het bijgeloof der dorpelingen, maar ten slotte liep het toch mis en begon de justi tie zich er mee te bemoeien, met het ge volg, dat de „witte dame" en haar bende

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6