Officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 13 September 1905. No. 42 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. '•■'J-.*? A - A - ■tf'VÏ'" j j •V.'.'w, V>-'v.A' H Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. XJItg-ave cl er te Middelhavnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Een pleidooi voor Neutraliteit der school. De openbare school, dat weet ieder, is toegankelijk voor ieder kind, van weike godsdienstige gezindte de ouders ook mogen zijn. Er wordt gewaakt, dat in deze inrichting niets wordt geleerd, wat strijdig is met een of andere godsdien stige overtuiging. Dogmatisch godsdienst onderwijs wordt er niet gegeven. En wel omdat dit niet ligt op den weg van den Staat, die de school toegankelijk stelt voor ieder. Evenzeer omdat dit onder wijs de taak is van dominee, pastoor en de ouders, doch geenszins van de school. Wel vinden dominee en pastoor op de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen en zelfs op uren gedurende den school tijd gelegenheid den kinderen onder richt te geven. Op de vrije middagen staat zelts het schoolgebouw te hunner beschikking. Het onderwijs door de onderwijzers gegeven, onthoudt zich echter zeer terecht van deze taak, die tot den werkkring van den geestelijke be hoort. Wel heeft het openbaar onderwijs tot taak de opvoeding tot alle christe lijke en maatschappelijke deugden en het aanbrengen van nuttige en gepaste kundigheden. Het standpunt der open bare school tegenover den godsdienst naar onze meening 't eenig juiste duidt men aan door 't vreemde woord neutraliteit (onzijdigheid). De voorstan ders der kerkelijke scholen hebben 't altijd te kwaad over die neutraliteit. Daarvan deugt in hun oog niets. Juist daarom is het opmerkelijk een pleidooi voor die heftig bestreden neutraliteit aan te treffen in het Zondagsblad van het Roomsche Centrum. Een artikel daarin handelt over on derwijs in West-lndië. Het stukje is te merkwaardig om het niet in zijn geheel over te nemen. De schrijver is een groot bewonderaar van het onderwijs der non nen in de kolonie en zegt: „Maar niet alleen kerken, ook aller wegen bestaan Katholieke scholen, want FEUILLETON. van Grete Olden, (9) door K. te M. Mama schudde zeer bedenkelijk het hoofd, doch zij volgde toch dapper haar voortwandelend doch tertje. De weg scheen werkelijk zeer kort, want ze leidde regelrecht, zonder eenige kromming van den top naar het dal. Dat men_ evenwel tweemaal den tijd van het bestijgen noodig had voor het afdalen was waar lijk niet de schuld van Toni, want zij was de beide anderen voortdurend zeer ver voor en moest dikwijls blijven staan om minstens zoo lang te wachten tot haar tochtgenooten weer zichtbaar voor haar werden. Het geduld van den doktor werd op dezen tocht op een zeer zware proef gesteld. De zeer op haar gemak gestelde mevrouw Koopmans kwam spoedig tot de ontdekking dat de weg niet vlakker maar integendeel steiler en hobbeliger werd en toen verloor zij allen moed. Onder het uiten van klaagtonen hing zij aan Rudi's arm en verklaarde van tijd tot tijd dat haar voeten haar niet verder dragen konden. Ten slotte nam zij wanhopig plaats op een rotsblok en gaf haar vast besluit te kennen, liever in deze wildernis van honger en dorst om te komen, dan nog verder haar arme ledematen er aan te wagen. het Katholiek bizon der onderwijs, dat machtige fundament, is een voorwerp van aanhoudende zorg en verzorging onzer missionarissen. En dat dit onder wijs in eene behoefte voorziet, bewijst wei de waardeering van Katholieken en niet-Katholieken, want niettegenstaande er openbare en andere scholen zijn, laten vele Joden, Protestanten enz. hunne kinderen bij de „soeurs" (nonnen) ter schole gaan, deels om het onderwijs, deels om de vertrouwde leiding. Het aantal leerlingen op de zusterscholen in Paramaribo bestaat slechts voor 1/3 uit Katholieke kinderen. Wel is er in 't openbaar onderwijs veel verbetering gekomen, maar toch hebben de „soeurs" een goeden naam en groot vertrouwen. Dat het zoo blij vel Dat steeds uit Roosendaal die onder wijzeressen worden uitgezonden, die naast liefde voor haar taak ook de ont wikkeling, wetenschap en opvoedkun dige eigenschappen hebben, die haar in staat stellen de toeïs der vergelijking met hare collega's van het openbaar onderwijs te hunnen doorstaan, opdat immer kan gelogenstraft worden, wat lastertongen, hier, zoowel als in Neder land, van het bizonder onderwijs zeggenf Er zijn hier ook anderdenkenden, die gaarne hun kinderen bij de „soeurs''op school zouden doen, maar bevreesd zijn, dat die soeurs er bekeeringswerk van zullen maken, want „ze zijn als de dood voor Rome." Deze veronderstelling ver oordeelt echter zichzelf. Juist in de neutraliteit ligt de kracht, en dat weten de „soeurs" ook. in de schoollokalen han gen zelfs niet eens kruisbeelden of Katho lieke platen. Geen Katholieke gebeden worden gedaan en de godsdienst overal bulten gehouden. Natuurlijk is dat voor de Katholieke kinderen anders. Dezen krijgen op afzonderlijke uren les op de zelfde wijze als zulks in Nederland op de Zusterscholen het geval is." De lezer lette nu eens goed op de door ons vetgedrukte woorden. In de neutraliteit ligt de kracht. De godsdienst wordt overal buiten gehouden. Joden en Protestanten sturen juist daarom hun kinderen school bij de nonnen. Beter pleidooi voor de neutraliteit van 't onderwijs en de macht en noodzake lijkheid dier neutraliteit kon bezwaarlijk een voorstander houden dan deze schrij ver, in 't Roomsche Centrum. Wel vraagt men zich af hoe dit alles te rijmen valt met 't Katholiek onderwijs als machtig fundament, doch doet tot de waarde van 't betoog in zooverre niets af, waar de schrijver juist in de neutraliieit de kracht ziet. „Lastertongen," waarvan de schrijver spreekt, zijn dan toch zeker niet die duizenden volksopvoeders, welke van meening zijn dat de openbare school door hare neutraliteit de beste waar borgen biedt voor een onderwijs, dat geven zal aan het kind, wat des kinds is. Een onderwijs, dat wel degelijk aan de zedelijke en verstandelijke ontwikke ling der leerlingen wordt dienstbaar ge maakt. Een onderwijs, dat zijn goeden naam te danken heelt San 't geen deze Roomsche schrijver terecht opmerkt: „In haar neutraliteit ligt haar kracht." De Graanelevators te Rotterdam. Sinds eenigen tijd zijn in de havens te Rotterdam werktuigen in gebruik ge steld, die door de arbeiders met vijan delijke blikken worden aangezien. Geen wonder, inderdaad. Het zijn toch reus achtige machines, welke een groot schip, met graan geladen, in een dag tijds los sen. Daardoor wordt aan tal van boot werkers het werk uit de handen geno men. Want dat is 't karakter van bijna elke machineZij leidt tot besparing van menschelijke arbeidskracht. Die werktuigen dwingen die bootwerkerkers, welke tot nu toe in de graanschepen hun bestaan vonden, naar andere mid delen om te zien. wat voor hen, die geen ander vak kennen, moeielijk valt en dreigend het zwarte spook van armoede in het verschiet doet opdoemen. Men vergete echter niet, al zal dit de betrokken bootwerkers weinig troosten, dat invoering van machines in andere opzichten vermeerdering van arbeids krachten brengt. Men kan trachten het leed, dat de invoering van machines brengt, te verzachten, het. wegnemen door de invoering der machines, de ma- De doktor, wien de aankondiging van Lothar's be zoek daar straks zoo pijnlijk getroffen had, wenschte nu dat deze op dit oogenblik in zijn plaats was. .Hoe het ook loopt, hij is toch de aanstaande schoonzoon, dus komt dit zaakje eigenlijk ook hem toe." Eerst na lang en ernstig redeneeren van haar begeleider zag mevrouw Koopmans van haar gruw zaam voornemen af en zette haar stoffelijk omhulsel weder in bewegingslechts terwille van haar goeden man, zooals ze weenend verzekerde. Eindelijk, eindelijk vertoonde zich ver in de diepte een witte streepde straatweg, en op dien straat weg, klein en sierlijk als een poppetje, Toni'slicht- gekleede gestalte. Hoewel nog op zulk een grooten afstand kon men toch zien, dat de aanvoerster dezer expeditie in een opgewonden toestand verkeerde. Zij liep onrustig heen en weer, zwaaide met haar mantel, wenkte en riep. Helaas, al haar moeite bleef zonder gevolg, want haar bedoelingen werden niet begrepen. Eerst toen de afdalenden tot op ongeveer honderd schreden van Toni genaderd waren, onderscheidden zij den roep „SnellersnellerNog eens verzamelde me- vrouwJKoopmans haar krachten en in angstigen loop gïng het naar beneden, waar beiden zonder adem, gloeiend heet en doodaf aankwamen. Daar moesten zij uit Toni's mond vernemen, dat zij sedert een uur op een der gevaarlijkste wegen van dit bosch- rijke gebergte geloopen hadden. Een boertje, dat daar juist langs ging, toen Toni van den boschweg op den straatweg kwam, had zich vreeselijk verschrikt getoond en gezegd„Je mag van geluk spreken, juffvrouw dat je er zoo afgekomen bent. Daar boven zijn ze aan het werken, aan het boomenvellen. Zoodra een boom geveld is, wordt die I op den weg geworpen en dan rolt hij met onstuimig geweld naar beneden. Als zoo'n boomstam je achterna gekomen was, had die je stellig vermorzeld." In duizend angsten had Toni hier beneden ge wacht en voortdurend gemeend, dat ze van boven een reuzenstam zag komen aanrollen, die een van de twee zou verpletteren, zooals ze weenend verze kerde. Mevrouw Koopmans viel bijna in onmacht ten gevolge der groote inspanning en den daarop gevolg den schrik, zelfs de doktor kon een huivering niet bedwingen als bij dacht aan het gevaar, waaraan hij was blootgesteld geweest. Zwijgend en in gedrukte stemming werd de tocht verder langs den veiligen weg voortgezet Toen de doktor voor het hotel de dames de hand tot afscheid reikte, vroeg Toni bedeesd „Nu heeft u zeker geen lust meer om nog eens weer met ons een wandeling te maken?" Rudiantwoorddeeenigszins afgemeten: „O zeker! Maar daar morgen mijnheer Von Domnitz komt, heeft u dan een anderen begeleider en ik weet niet „Onzin" viel Toni haastig in, „al is Lothar ook hier, wij zetten toch rustig onze wandelingen voort morgen moet u meegaan naar Salzburg, daar sta ik erg op f'! Rudi keek vragend naar mevrouw Koopmansmaar deze knikte hem vriendelijk toe en zei: „Natuurlijk, doktorkom u morgen in ieder gevalMijn man moet u toch bedanken voor den ridderdienst, dien u mij heeft bewezen „Aldus dan^tot wederziens 1" „Tot wederziens, mevrouw Goeden nacht juffrouw Toni In diepe gedachten liep Rudi naar Antonienhoogte. Hij was nog op een grooten afstand, toen hij het ge- I chines te beletten, gaat eenvoudig niet, Bij het bootwerkersbedrijf voltrekt zich thans het proces dat wij in tal van be drijven zich reeds vroeger zagen voltooien. De sociaaldemocraten hebben bij de laatste Kamerverkiezing te Rotterdam van dit economisch geschil een politiek strijdwapen te maken. Zoo schreef een inzender in het Volk van 27 Aug.„Als straks de dag der stemming is gekomen en de liberalen een beroep zuilen doen op de niet-kerkelijke en niet-socialisti sche arbeiders, om hun stemmen uit te brengen op de collega's van de aandeel houders der Elevatorsmaatschappij, dan kan ondergeteekende zich niet voorstel len, dat er één stemgerechtigd havenar beider is die zijn stem op bedoelde hee- ren zal uitbrengen." Ook in 't debat van de heeren Reijne en Spiekman moest eerstgenoemde er op wijzen, hoe ver werpelijk het is thans van 't invoeren van nieuwe machines een politiek wapen te willen smeden. Evenzoo moest de heer Marchant tegenover den heer Her mans op die averechtsche taktiek wij zen. Gesteld, dat in een socialistische maatschappij een dergelijke machine in een bedrijf werd ingevoerd, zouden dan ook niet de arbeiders in zoodanig bedrijf, wier arbeidskracht overbodig werd, naar anderebestaansmiddeien moeten omzien? Het overgangstijdperk van handenarbeid op machines zou er even goed zijn. Men moge van meening zijn en die opinie deelen wij ten volle dat alles gedaan moet worden om het ver oorzaakte leed zoo gering mogelijk te doen zijn, zoo mogelijk geheel te lenigen, er een wapen uit te smeden tegen een politieke partij, is ten eenenmale onre delijk. Terecht zeide de heer Marchant: „De sociaaldemocraten overschatten in politieke vergaderingen steeds de be- teekenis van den strijd om een Kamer zetel. Dat blijkt ook weer hieruit, dat de heer Hermans heeft gemeend de ele vator-questie in 't debat te moeten brengen. Wat zou het veranderen aan de eco nomische gestalte der maatschappij, als er morgen 100 sociaaldemocraten in de Kamer zaten Een bedroefd klein beetje, luid der zware bel hoorde, die de gasten aan het avondmaal riep; doch hij verhaastte zijn schreden niet. Hij was verdrietig en vond het pijnlijk, dat hij bij zijn beste vriendin, zijn trouwe Klare geen troost en opbeuring vinden kon. Toen hij in de eetzaal trad, was het maal afge- loopen en het geheele gezelschap stond op het punt zich naar de leeszaal te begeven, waar dezen avond een bijzondere en buitengewone vergadering zou ge houden worden. Rudi had daarover wel al eenige keeren hooren mompelen, doch hij had er even weinig aandacht aan geschonken als aan alles wat op Antonienhoogte gebeurde. Op de medelijdende harten en de welgespekte beurzen der reizigers-voor-hun-plezier zou heden een krachtigen aanslag gedaan worden, natuurlijk voor een hoogst edel doel. Het oude spreekwoordkleine oorzaken hebben groote gevolgen, had zich ook hier bewaarheid. Op een eenzame wandeling had namelijk de poë tisch gestemde Oostpruisisclie dame een weenende boerenvrouw ontmoet en op haar deelnemende vra gen vernomen dat ook in een vriendelijk Alpendorpje ellende heerschen kan. De klagende vrouw vertelde met tranen in de oogen datzy niet in staat washaa. belastingschuld te betalen en nu zou op rechterlijk bevel een koe van haar verkocht worden. Door dit verhaal werd de dame met medelijden vervuld en zij besloot hulp te verschaffen zij zou een muzikale voordrachtenavond organ iseeren, de opbrengst daarvan zou dienen om de breedgekopte in het be zit van haar eigenares te laten. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1