Landbouw. Binnenlandsch Nieuws lid der plaatselijke schoolcommissie alhier aangenomen. Het aantal jongelieden, dat dit jaar aan de loting voor de Nationale Militie van de lichting 1906 voor deze gemeente zal deelnemen bedraagt negentien. De Heer Ds, A. A. Koppe, predikant bij Gereformeerde Kerk alhier komt voor onder No 2, op een drietal ter benoeming als zoodanig te Sauwerd (provincie Gronin gen.) Aan de Firma Jansen alhier te ver gunning verleend aan hunne pellerij een inrichting te verbinden tot het verwaar digen van blikken bussen voor den inmaak van garnalen. Doorden mili tieplichtige A. Zeedijkalhier opgeroepen in werkelijken dienst tegen 4 September a. s. is bij den Minister van Oor log een request gepresenteerd met de be doeling 2 dagen per week verlof i e krijgen gedurende den tijd dat hij onder de wapenen moet komen ten einde zijn zaken te regelen. GOEDEUEEDE- Onder deze gemeente is een begin gemaakt met het plukken van het ajuingewas. Reeds is eene belangrijke par ty z.g. stroogele verhandeld en per beurt schipper naar Rotterdam vervoerd. Tegen Donderdag den 31 Augustus a.s. des namiddags, ten 3 ure is door den Raad dezer gemeente eene Openbare Vergadering belegd geworden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. J. A. Wolfshoek, is benoemd tot genees- en heelkundige bij het Burgelijk Armbestuur te Rotterdam. Vrijdag j.l. met het ochtendgetij kwa men de blazerschuiten GO. 18 GO, 4 de ha ven alhier binnen, aan boord hebbende de overblijfselen van het jacht „Charm" beva ren door de heeren C. B. Good en G. S. Saxk van Wight. Reeds Zaterdag is het wrak van het vaar tuig alhier geveild. In deze gemeente hebben zich een paar gevallen voorgedaan van de z.g. vlekziekte onder de varkens, gelukkig nog geene met doodelijken afloop. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. Hoogenboom, thans onderwijzer te Rotter dam, behaalde dezer dagen te 's Hage de Hoofdacte. Voor deze gemeente bedraagt het aan tal jongheden, dat dit jaar aan de loting voor de Nationale Militie der lichting 1906 zal deelnemen, twaalf. In het laatst der algeloopen week heeft alhier de afrekening plaats gehad voor de verleende hulp bij het afbrengen van het gestrande stoomschip „Buil" met de beman ning der blazerschuiten, behoorende met uitzondering van één tot de Brouwershaven- sche Berging-Maatschappij in deze gemeente. Volgens publicatie ligt de rekening van de Ontvangsten en Uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1904 gedurende veertien dagen ter Secretarie ter visie en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Ten gerieve zoowel van de groote als als van de kleine vaart is een begin gemaakt met het uitbaggeren van het Haringvliet onder deze gemeente, waarbij een tweetal baggermachines werkzaam zijn. Een en ander zal geschieden onder leiding en toezicht van den Heer Van der Velde, opzichter bij Rijks Waterstaat te Brielle. Terwijl thans het seizoen voor de Zeevisscherij is aangebroken, blijven alhier nog verscheidene schippers de garnalen- vangst uitoefenen, aangezien deze tot heden toe nog goed loonend is. Naar wij vernemen, zullen a. s. Maan dagnamiddag te dezer plaatse de brand- bluschmiddelen worden beproefd. 0UDDÜI1P- Op 31 Augustus a.s. hoopt het muziekgezelschap alhier ter herinnering aan den 25sten verjaardag van H. M. de Koningin onder leiding van den heer T. van der Wende uit Goedereede, eene uitvoering te geven. Dat zij goed slage. Onder deze gemeente zijn door den onbezoldigd veldwachter F. L van Goede reede een zestal losloopende paarden geschut toebehoorende aan den heer C. Hameete- man alhier. NIEUWE TONGE, De landbouwersknecht C. Verolme kreeg Woensdag 11. terwijl hij met een span paarden van A. van Es in het land aan het werk was, terwijl er dooi de wind een tak van een boom op een der paarden viel, van deze een zoodanige klap tegen zijn knie dat hij niet in staat was zijn weg te vervolgen. Nadat hij onge veer twee uren in het land had gelegen, kwam de landbouwer B. van Vugt daar langs, die op zijn hulpgetoep, hem op de slede hielp en hem huiswaarts geleide. Dadelijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Door Burgemeester en Wethouders is aan J. C. Kievit vrachtrijder alhier, verlof verleend tot den verkoop van alcohol hou denden drank anderen dan sterken drank in de wachtkamer van het perceel plaatse lijk gemerkt C No 97. Bij beschikking van den Heer Minister van Oorlog is aan de miliciens H. Felsbourg fl— aan Arie Holster f 0,75 en aanJ. Wit- tekoek f0,60 per dag toegekend, voor ver goeding voor den tijd dien zij onder de wa penen moeten komen. Naar men verneemt hebben zich uit deze gemeente zes sollicitanten aangemeld voor de betrekking van brievengaarder alhier. Door den Heer Burgemeester dezer gemeente is tegen Dinsdag den 5 September a.s. eene openbare raadsvergadering belegd. OUDE TONGE- Tegen F. A. koopman te Tilburg is door de politie alhier procesver baal opgemaak, wegens openbare dronken schap. Mej. J. van der Snoek alhier is benoemd tot onderwijzeresse aan de O. 1. S. De Inspectie voor de in deze gemeente als ook voor die te Nieuwe Tonge en Her- kingen, gevestigd de verlofgangers van de Landweer, zal gehouden worden te Oude Tonge op Dinsdag 2S November 1905 des voorm. IOV2 ure- Bjj publicatie van den heer C. derK. in Z.H. is ter kennis gebracht van belang hebbenden, dat de opening der jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag den 2 September a.s. met zonsopgang, met uitz. van de jacht op fazanten en hazen, waar van de opening is vastgesteld op 30 Sept. e.k. Donderdag werd het 3t/2 jarig zoontje van H. Akersmans, alhier door een wielslede overreden, waarvan de boven arm is gebro ken welke Zondag door geneeskundige hulp gezet werd. Bjj de stortbui van Maandagavond stond het water bij J. Brands, doordat de riolen verstopt waren, in huis en bij J. J. de Jong stonden de geiten in het schuurtje tot aan hun buik in het water. OOLTGENSPLAAT- Vrijdag, den 1 Sept. a.s., zal op het fort Prins Frederik alhier voor eenige weken worden gedetacheerd eene compagnie van het 4e regiment ves tingartillerie in garnizoen te Den Helder. Heden, den 29 Aug. arriveerden hier als kwartiermakers voor dat doel een tweede luitenant en zeven minderen. De laatsten woraen gedurende drie dagen bij zeven inwoners onzer gemeente ingekwartierd. De begrooting van de inkomsten en uitgaven onzer gemeente voor het dienstjaar 1906 heeft de volgende balans: Inkomsten f 25525.61 Uitgaven 24244.17 Batig saldo f 1281.44 De begrooting van de inkomsten en uit gaven der openbare gemeentelijke bewaar school voor hetzelfde dienstjaar beloopt zoowel in inkomsten als in uitgaven de som van f 1117 01 DEN BOMMEL. Burgemeester en Wethou der van Den Bommel brengen teralgemeene kennis, dat dit najaar voor het neerleggen van suikerbieten op de kaai alhier, alleen vergunning wordt verleend onder voor waarde, dat alle bieten, voor dezelfde fabriek bestemd bjj elkaar aan een hoop worden gelegd, dat daarom agenten en subagenten worden uitgenoodigd, vóór 9 September a. s. ter secretarie te Den Bommel opgaaf te doen van het aantal H. A. dat door ieder hunnen is gecontracteerd, naar welke op gaven van de plaatsruimte voor iedere fabriek disponibel zal worden berekend, en de plaats bij loting aangewezen zal worden, welke loting zal plaats hebben te secretarie op 9 September 1905 des voormiddags 10i/2 uur. Dijkgraaf en Gezworens van het water schap de polders, loozende door Den Bom mel, gemeente Den Bommel, Oude Tonge en Middelharnis, maken bekend, dat de waterschouw, bevattende het uitsnijden en schoonmaken van slooten en zijlen zal gehouden worden op Dondag 7 Sept. 1905. Dijkgraaf en Gezworens van de polders het Oudeland, en weipolder, AUeklein, de Galathei, Mariapolder, het rietveld, den Grooten en Nieuwenblok, Krammer polder en Anna Wilhelminapolder, maken bekend dat de schouw zal worden gehouden op Donderdag 7 Sept. 1905. Tot onderwijzer aan de le. O. L. S. alhier is benoemd de heer Th. A. Maat van IJzendijke. Van 1 September tot en met 31 Decem ber is alhier het telefoonkantoor geopend op werkdagen van 8 uur 30 tot 12,30, en van 2,30 tot 6,30 (spoortjjd). Op zon- en feestdagen geen dienst. Versche Stalmest. Het is nu onderhand weer de tijd om de wintergranen te zaaien, de rogge, de tarwe en de gerst. En het is voor die wintergra nen, dat de landbouwers hun stalmest ge bruiken. Het is natuurlijk zaak voor eiken boer, om de bestelling van den akker zoo in te richten, dat de graangewassen vóór den winter, in elk geval vóór de vorst nog zoo ver gevorderd zijn dat de planten de noodige ontwikkeling en stevigte verkregen hebben om den winter goed door le komen en in het voorjaar zoo spoedig mogelijk den groei te kunnen hervatten. Nu wou ik toch een enkel woordje zeggen over den stalmest, die gewoonlijk gebruikt wordt voor de bemesting van het rogge-, tarwe- en gerstland. De stalmest is in de meeste gevallen lange versche mest, vooral daar, waar de koeien den geheelen zomer in de weide geweest zijn en de mest van den vorigen winter in het voorjaar en den zomer gebruikt is. Elke boer weet, dat versche mest niet zoo gauw werkt als oude mest. Dat komt omdat de stikstof in den verschen stalmest daarin nog aanwezig is in den vorm van ammoniak en in den grond nog eerst omgezet moet worden in salpeter. Want slechts siikstof in den vorm van salpeter kan door de planten opgenomen worden. Verder is het ook bekend, dat die sal petervorming i n den bodem slechts onder een bepaalde temperatuur plaats heeft en daar in het najaar en den winter de tem peratuur daalt en soms zoo daalt, dat de salpetervorming niet meer plaats kan heb ben, zoo is het dus duidelijk dat die versche stalmest voor den winter niet meer zooveel zal uitrichten. Ik raad daarom aan iets, wat trouwens zeer veel groote graanver- bouwers ook alle jaren doen alle win tergranen in het najaar nog een zekere hoe veelheid chilisal2)eter te geven. Een halve baal of een baal per bunder is voldoende. Men zaaie dit chilisalpeter uit over het graan- land, zoodra de plantjes boven den grond staan. Waar de plantjes anders geen direct opneembare stikstof vinden, hebben ze die nu wel tot hunne beschikking en zijn zij dus in staat in korten tijd veel te groeien. En dat is noodig, want de dagen worden korter en de zon wordt minder warm. Wat in tijd ontbreekt moet in kracht ingehaald worden. Want noodig is het, dat er voor den winter nog een zekere mate van ont wikkeling bereikt wordt om dat jaargetijde met succes door te komen. Landbouwers, vertrouwt dus niet te veel op jullie verschen stalmest, doch helpt het graan vooruit met een baal chili. De vrede verzekerd. Het heuglijke nieuws uit Portsmouth komt wel niet geheel on voorbereid want sedert gisteren was er een beslist hoopvolle wending gekomen maar men mag toch zeggen dat deze oplos sing onverwacht is. In de eerste plaats om dat de overgroots meerderheid van het publiek bepaald pessimistisch gestemd was. „Niet hopeloos, maar bijna hopeloos", dat was, om Takahira's woorden te bezigen, de grootste mate van optimisme waartoe men zich over 't algemeen liet verleiden, in de afgeloopen week, al wisselden ook nu en dan rooskleurige voorspellingen de zwart gallige af. Het leek een waagstuk, den toestand niet somber in te zien. Niet dat daarvoor, wel beschouwd, eigen lijk eenige geldige reden was. „Er is, 0. i. in al hetgeen in de afgeloopen dagen bekend geworden is, niets dat het verregaande pessimisme waaraan men hier en daar uiting geeft, rechtvaardigt." Met dat al moesten de elkaar onophoudelijk opvolgende jobs tijdingen en ongeluksprofetiën wel eenigen indruk maken. Maar wel haast niemand zal deze oplossing van de moeilijkheid verwacht hebben, het leek voor de hand te liggen dat Japan inderdaad zijn laatste eischen grootendeels ingewilligd zou krijgen, zij 't in een voor Rusland aannemelijken vorm. Maar Japan heeft toegegeven. In de eerste plaats op art. 10 en 11 betreffende de geïnterneerde schepen en de beperking der Russische zeemacht. Dat was niet te verwonderen. Het ligt voor de hand zoo werd on langs in deze rubriek betoogd dat de Japansche gevolmachtigden aan den eisch tot beperking van Rusland's zeemacht en uitlevering van de geïnterneerde schepen slechts voor den vorm zoo hardnekkig heb ben vastgehouden, tot dusver om ze op het beslissende oogenblik met te meer schijn van inschikkelijkheid te kunnen prijsgeven. Wat de Russische oorlogsschepen betreft, die te Tsing-tau, Saigon en elders geïnter neerd zijn, die zijn ten deele zwaar bescha digd, voor een deel ook behooren ze niet tot de beste van de Russische vloot, Japan, dat vrij geringe verliezen geleden heeft ter zee, heeft die nog ruimschoots kunnen goed maken door het buitmaken van onbescha digde Russische oorlogsschepen, terwijl 't zich laat aanzien dat er van de bij Tsje- moelpo en Port Arthur gezonken Russische schepen nog genoeg terecht zal komen om de Japansche zeemacht aanzienlijk te ver sterken. Voegt men er de reusachtige Kas- jima en Katori (16,000 ton !)bii, die thans in Engeland gebouwd worden de Katori is zelfs reeds van stapel geloopen dan zal, wat 't aantal en grootte der schepen betreft, de Japansche marine over een jaar veel krachtiger zijn dan b(j 't begin van den oorlog, ook al gaan de geïnterneerde Rus sische oorlogsschepen, min of meer be schadigd, naar Europa terug. Maar ook dat daargelaten, zou deze aan was van de vloot voor Japan niet zoo bijster begeerl'jk zijn, dat het daarvan een hoofd punt behoeft te maken bij de vredesonder handelingen. Oorlogschepen veranderen te genwoordig zoo spoedig, dat het onteindig verkieslijker is wanneer Japan geld genoeg krijgt voor het bouwen van een paar nieuwe in plaats van een half dozijn schepen die eenige jaren geleden de werven verlaten hebben. Wat den eisch aangaat, dat Rusland zich verbinden zou zijn zeemecht in het oosten van Azië niet op te voeren boven een zeker aantal, daarin ligt inderdaad iets krenkens. Zulk een belofte zou of overbodig zijn, of in de practijk toch niet baten, op den duur. Met Sachalin en de oorlogschattihgscheen 't een heel andere kwestie. Toch heeft Japan ten slotte geheel toegegeven op laatstgemeld punt, terwijl het Sachalin slechts voor de helft krijgt. Het spreekt van zelf, dat een wapenstil stand nu onverwijld zal intredenhet door Linjewitsj nog pas geseinde treffen zal dan het laatste geweest zijn in dezen moord- dadigen oorlog, in welks beëindiging presi dent Roosevelt een zoo krachtig aandeel genomen heeft. Volgens het ter conferentie verhandelde zal het vredesverdrag in hoofdzagk de vol gende punten omvatten; 1. Rusland ontruimt Mantsjoerije (ook Japan trekt zijn troepen uit dat land terug). 2. Mantsjoerije wordt aan China terugge geven. 3. Japan neemt Rusland's pachtverdrag over betreffende Liao-tong. 4. Port Arthur en Dalni worden aan Ja pan afgestaan. 5. Rusland geeft den spoorweg naar Port Arthur prijs, maar behoudt de lijn over Charbin naar Wladiwostok. 6. Het zuidelijke deel van het eiland Sachalin wordt aan Japan afgestaan. 7. De Siberische kustwateren worden voor de Japansche vischvangst opengesteld. 8. Rusland erkent Japan's protectoraat over Korea. (N. R. C.) Een schoolmeeters vreter. In de te Win schoten Zaterdag gehouden raadsvergade ring was ingekomen een door de afd. Win schoten van de vereeniging „Volksonderwijs" aangenomen motie, waarin zij hare afkeuring uitspreekt over de wijze waarop in de laatst gehouden openbare vergadering dier ge meente door een raadslid het prestige van een onderwijzer dier gemeente werd aan gerand, benevens een dergelijke motie van afkeuring van de afdeeling Winschoten van den B. v. N. O. Het raadslid Brader vraagt over deze moties het woord en zegt, dat men te goed weet, wie als lid hier bedoeld wordt. Hij zal niet schromen al hetgeen hij noodig acht hier te debiteeren. Mijnheer de voor zitter! u en mij en de schoolcommissie kan het niet onbekend zijn, dat die man, die daar zit (de bedoelde onderwijzer is als verslaggever aanwezig) minstens van de 100 keer 75 maal te laat in school komt. Hoe een Bond van Ned. Onderwijzers zich daarvoor kan spannen, begrijp ik niet. Daar blijkt uit, dat het één troep is die samen hangen en van een gegronde aanmerking niets willen weten. De zaak is, dat die man daar te laat in de school komt. En waar door in hoofdzaak? Ik geloof, door vele bijbaantjes, Mijnheer de voorzitter! Gij ziet hem daar weer zitten. De voorzitter zegt, dat de afdeelingen niet goedkeuren de wijze, waarop de heer Braber zijn klacht ter kennis van de autori teiten bracht. De heer Brader. „Ze spreken in die moties van prestige. Ik heb alleen op plichten gewezen en stel voor, dat B. en W. en de schoolcommissie een onderzoek instellen. Duizend gulden verdient die man, die niet werkt voor zijn baantje." De voorzitter zegt, reeds in de vorige vergadering te hebben gezegd, dat met de opmerking van den heer Braber, als die juist bleek, rekening zal worden gehouden. De heer Brader: „De schoolmeesters hou den er een mode op na, waardoor men allen, die tot dat ellendige schoolmeesterschap behooren, de goeden niet te nagesproken, dadelijk kan aanwijzen. Vroeger zij men bij de 100 schoolmeesters zijn er 99 gekken. Nu zien we bij ondervinding, dat het zoo is. Mochten ze toch begrijpen, dat ze kin deren zijn uit den arbeidersstand, proleta riërs, die zich opwerken." Spr. stelt voor, „dat de Raad B. en W. machtigt en de schoolcommissie ook, om een ondezoek in te stellen naar het te laat komen van meester U in de Engelschestraat. Ook anderen komen te laat. Ik ken ze. Zoo lang dat niet beter wordt, zal ik ze hier debiteeren. Voor de rechtbank is de grootste boef in de gelegenheid om zich te verdedigen. Met mij is dat niet het geval geweest. Die bond steld zich dus nog boven de wet. Als men die lui goed konnen leert, dan moet men er niets van hebben. Ze rekenen geen mensch, neen, zij hebben de wijsheid in pacht, z;j zijn de edelste menschen. Men moest de leerlingen der hoogste klassen er eens over hooren, wat die schoolmeesters uitvreten, wat ze in de school vertellen en doen, dan zou men zeggenzulke kerels moeten eruit. Hij, die daar zit, hij heeft het verdiend, dat hij uit de school gejaagd word". De voorzitter zegt, dat B. en W. en de C. van T. geen machtiging van den raad behoeven, zij hebben de bevoegdheid voor onderzoek. De heer Brader: „Hoe het gebeurd, is mjj om 't even, als de zaak maar onderzocht wordt." De voorzitter„Ik herhaal mijn voorstel om de moties voor kennisgeving aan te nemen." Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6