99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 30 Augustus 1905. No. 40 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. "CTitg'a,v7-e <a.er te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Schijnschoon. Verleden week werd ons eiland bezocht door een vierhonderdtal marinematrozen en matroosjes, die een militaire wande ling maakten van Middelharnis naar Stellendam. Het schouwspel trok honder den toeschouwers, het was dan ook niet onaardig. Kranig zagen de volle matrozen er uit, kloek schreden onze Indische verdedigers voort, flink was de houding der hoogeren, opwekkend en welluidend de militaire muziek. Doch daarachter in den stoet liepen rijen militair uitgedoste kinderen, knapen nauw aan de kinder schoenen ontwassen. Tientallen slacht offers van het onzedelijk werfsysteem, waardoor onze marine van manschappen wordt voorzien. De werving, waartoe de „christelijke" minister Ellis, kort voor zijn aftreden, waarlijk de onderwijzers wilde gebruiken. Daarom zullen we voortgaan onze waarschuwing te doen klinken tot alle ouders, die hun kinderen tot die verbin tenis zouden willen overhalen; tot alle jongens, die zich aan het militaire schouwspel zouden kunnen vergapen. Weet, wat gij doet, gij, ouders. Als uw zoon eenmaal tot de jaren des onderscheids is gekomen, kan hij zelf beslissen of hij militair wil worden of niet. Maar als gij uw kind, een vroolijke, dartele jongen toestaat een verbintenis te teekenen, waarvan bij bet gewicht niet kent, weet dan, dat zoovele jonge levens aan boord van bet oorlogsschip verwoest worden. Verwoest, het woord is niet te hard gekozen. Opzettelijke verminking, tarting, strafuitlokking, zijn de midde len, welke de knaap, die geen anderen uitweg ziet, kiest om uit den dienst ontslagen te worden. Louter 't gevolg van het onzedelijke wervingstelsel. Om te voorkomen, dat ook maar één enkele onzer Flakkeesche jongens zich door het militaire schijn schoon zou laten verlokken, daartoe strekken deze regelen. ir S ÜILLBTOW. van Grete Olden, (7) door R. te ffl. Op een regenachtigen namiddag zat Rudi zich te vervelen in den ruimen banketbakkerswinkelhij had het uitzicht op een plein, waaraan het voor naamste logement van Berchtesgaden ligt. Daar kwam een groepje de straat af, recht op den open- staanden winkel af. Het waren een ouder echtpaar en een jong meisje de gestalten kwamen hem be kend voor, doch de gezichten waren door de para plu's niet te kennen. Het reizende klaverblad trad onder het uitgespan nen zeildoek, drie regenschermen werden tegelijk dicht gemaakt en de verwonderde oogen van doktor Schmidt herkendende familie Koopmans Verrast sprong hij op. Klets Een limonadeglas viel om, rolde van het tafeltje op den marmeren vloer en lag aan scherven. „Heerejeeklonk er verschrokken van buiten. Toni keerde zich om, herkende den voltooier harer opvoeding terstond en lachte hem vergenoegd toe. „Doktor Schmidt," riep zij. „kijk eens, mamatje daar is doktor Schmidt!" Ook de ouders keerden zich nu tot hem, hij trad nader, en er had een hartelijke begroeting plaats. Een Eerdijk, een kolonel van Rossum veroordeelden dit onzedelijk stelsel met al hun kracht. Juist, omdat wij onze marine flinke matrozen toewenschen, strekt onze waarschuwing tegen de huidige verlokking. Het eenig juiste antwoord er op, kan dat zijn, wat een Flakkeesche jongen gaf aan éénder hoogeren, die hem vroeg, of hij ook geen zin zou hebben in zoo'iv mooi pakje. ,,'k Mot er niks van hebben," zei de snaak, üf hij gelijk had. mogensbelasting. Dat deze alle zouden achter gesteld worden bij de herziening van Drankwet en Onderwijswet, staat voor ons allerminst vast. Afwachten tot September! Ministeriëele arbeid. „Van welingelichte zijde schrijft men ons over de plannen van het nieuwe ministerie Het ligt in de bedoeling der regeering in de eerste plaats de drankwet te herzien i en de onderwijswet aan te vullen in dien geest, dat'de waarborgen voor goed volks onderwijs ook bij het Bijzonder Onder wijs aanwezig zullen zijn." Dit berichtje lazen wij in de N. A. Ct. We weten natuurlijk niet, of we dit berichtje moeten rangschikken-onder de komkommers, welke in dezen tijd zoo veel worden aangeboden. Uit den aard der zaak toch kunnen al zulke berichten slechts beschouwd worden als proef ballons. Men zou graag eens weten of ze opgaan en dus laat men ze los. Eerst de troonrede van September zal ons doen weten, wat het ministerie in de eerste plaats zal doen. Of dat een herzienin^ der twee genoemde wetten zal zijn, gelooven we nog zoo dadelijk niet. Met, dat de herziening der lorrige Drankwet- Kuyper met zijn plagerijen, onbillijk heden en beuzelarijen niet noodig her ziening zou behoeven. Niet, dat uit de partijdige onderwijswet niet zoo spoedig mogelijk de onbillijke bevoorrechting van de clericale scholen moet worden verwijderd en gelijke waarborgen als voor de openbare school moeten worden ge steld. Dringend is een herziening dezer twee beruchte wetten voorzeker noodig. Maar er ligt werk, dat nog meer dringt. Er ligt een arbeidscontract, er dringt een herziening van de regeling der gemeentefmanciën, er dringt een betere regeling onzer successiebelasting en ver- Men koos een geschikte tafel uit, noodigde den dok tor daaraan mede plaats te nemen en weldra was het gezellige groepje in een levendigonderhoud gewikkeld. De familie Koopmans was eerst gisteren aange komen, zy had haar intrek genomen in het hotel Bellevue met het plan hier eenigen tijd te vertoeven. „Wij hebben hier eigenlijk een rendez-vous," sprak de heer Koopmans, schelms naar zijn dochter kijkend. Toni stond een oogenblik daarna op en ging in den winkel om voor het gezelschap gebak te halen. Terwyl zij afwezig was boog de mollig gevormde mevrouw Koopmans zich vertrouwelijk over de tafel en zei: „Het is mij zeer aangenaam, doktor, u hier aan te trefien Toni heeft al veel geklaagd, dat zij zich gedurende de acht dagen, welke wij hier op mijnheer von Domnitz moeten wachten, verschrik kelijk zal vervelen." „Ah zoo dat is dan het geheimnisvolle rendez- vous?" antwoordde Rudi, aanmerkelijk afgekoeld. „Nu, zeer natuurlijkantwoordde papa Koop mans vergenoegd. „De kinderen moeten elkander toch eens weerzienzy ^eten niet eens meer of zij elkaar nog bevallen. Lothar is sedert April vrij van den militairen dienst en bezoekt voor het oogenblik de universiteit te Heidelbergmaar in zijn vacantie wil hy vier weken hier komen doorbrengen." „Lothar, wat een verwaande, gemaakte naam dacht de doktor in zichzelf. „Overigens," ging mijnheer Koopmans tot zijn echtgenoote voort, „je weet toch ook nog volstrekt niet of de doktor zooveel tijd voor ons beschikbaar heeft. U is in ieder geval wel met uw zuster hier, is het niet dokter?" „Ja," flapte Rudi er onbedacht nit, maar hij her stelde zijn fout terstond door er bij te voegen, „ik hoop tenminste dat zij hierheen komen zal," Op een koopje. Het Handelsblad is een oud-liberaal orgaan. Het Handelsblad is verheugd. Het blad schrijft een artikel, waarin dui delijk wordt uiteengezet dat het nieuwe kabinet voor groote financiëele moeilijk heden komt te staan. Terecht wordt vermeld, hoe het mini- sterie-Kuyper het met de zorg voor de dubbeltjes al heel luchtigjes opnam. Het theologiseerde en voor de rest dreef het naar een hoog tarief van invoerrechten. Daarvan kan nu geen sprake zijn. De Juni-verkiezing heeft duidelijk uitgewe zen, dat we den ,,christelijken"(?) weg, die door den zak van den armen Lazarus liep en den rijken Nabob bezijden gin niet op moeten. De nijpende zorg voor de financiën dringt evenwel tot maat regelen. Successieverhooging, herziening vermogensbelasting lijken ons de aange wezen middelen. Of het Handelsblad zich over zoo iets dan verheugt. Dat zij verre, zouden we haast uitroepen. Neen, het blad schrijft na zijn betoog over de dubbeltjes: „De erkenning der financiëele moeilijkheid wijst er tevens op, dat wij van dit Ka binet geen kostbare Staatssocialisme (daar is de boeman alweer, (red. V.)) te vreezen hebben." Dat woordje vreezen is kenmerkend. Staatssocialisme, we zeiden het de vorige maal reeds, werd ook aan dr. Kuyper verweten inzake zijn zoo magere pensioenwetten. Staatssocialisme zouden we het best kunnen vertolken door; „te ver gedre ven staatsbemoeiing". Een zeer rekbaar begrip dus. Voor Van Houten is bijv. een Staats-lijfrentebank, waar men zich vrijwillig verzekeren kan, het top punt van uitnemende Staatszorg voor den ouden dag. Voor ons daarentegen is zoo'n ding een onding, een kwakzal verspleister op een ernstige wond, een bespotting van een ernstige Staatszorg. Wij eischen minstens verplichte verze kering met Staatshulp voor de tot be- „Dus dan is u voorloopig ook van iedereen ver laten," zei Toni, die met een groote schaal taartjes teruggekomen was, „dan is het maar het allerbeste dat wij elkander troosten en samen een paar mooie uitstapjes maken totdat Lotje komt." „Maar Toni!" viel de moeder verwijtend in. „Ik wilde zeggen, totdat Lothaaar komt," lachte Toni, en hield daarby de tweede lettergreep eindeloos lang aan, „Lothaaar, de schoone!" Van dezen dag af verkeerde doktor Schmidtniet meer in verlegenheid hoe hij zijn tijd zou doorbrengen, inte gendeel, hij moest zich dapper weren om alle onderne mingen, welke mejuffrouw Koopmans uitdacht, mede te maken en zich toch precies op slaap- en maaltijden op de nog al eenigszins Jverwijderde Antonienhoogte te bevinden. De overste vroeg in den eersten tijd dikwijls met verwijtenden blik waar de doktor zich toch voort durend schuil hield, maar toen het hem duidelijk bleek dat zijn eerst zoo trouwe toehoorder hem on trouw was geworden, zocht hij een ander slachtoffer. Met Klara voerde de doktor nu een geregelde cor respondentieden eenen avond schoof hij een briefje onder haar deur, den volgenden avond vond hij een antwoord op zijn drempel. Zijn brieven bestonden in den eersten tijd hoofd zakelijk uit jammerklachten en eindigden meestal met het verzoek om beiden van hier weg te reizen en elders weer het gezellige familieleven te lijden. Klaartjes brieven daarentegen ademden enkel vreug de en genot. De geheimzinnige briefwisseling met haar broeder if aan de geheele zaak iets pikantszij kende avonturen nog slechts uit de boeken, nu beleefde zij die zelf, en de zorgen om het geheim zorgvuldig te bewaren waren haar aangenaam, dit beleefde avon- taling niet in staat zijnde arbeiders. Staatssocialisme, roept de behoudsman. Er ligt een stuk land. De eigenaar laat het ongebruikt Jiggen. Doornen en distels bedekken den vruchtbaren bouw grond. Menig arbeider zou er naar snakken zoo'n hoekje te bezitten of al thans te pachten. Wij eischen, dat het eigendomsrecht beperkt worde, dat de gemeenschap zoo'n eigenaar kon ontzetten van zijn eigendom en het land uitgeven in huur ten bate van zoovele arbeiders. Brrr., socialisme, kreunt een tegenstan der met benepen gezicht. De voorbeelden zijn met tallooze te vermeerderen. En steeds klinkt maar weer de boeman „Staatssocialisme" uit behoudenden mond. Liefkoozend aait het conservatisme 't particulier initiatief." Dat wordt ten troon verheven als „je eenig ware." Nu is dat „particulier initiatief" iets, dat zeer zeker aanmoediging verdient. Doch zoodra het bankroet blijkt te gaan of zooals de gerenommeerde staatslijf- rentebank op een hopeloos failliet van de te zwakke Staatsbemoeiing moet uit- loopen, wijzen wij het beleefdelijk van de hand. Gelaten laten we ons in zoo'n geval beschuldigen van „Staatssocialisme", we tend, dat de behoudende luidjes met dien boeman steeds minder vat op de kleine luyden krijgen. Juist de uitdrukking van het Handels blad, dat we van dit kabinet geen „staats socialisme" te wachten hebben, doet zien, wat men van behoudende zijde hoopt. Afwachten alweer, tot September. 't Slot van het Handelsblad-artikel is al even kenmerkend: „De stichting van het ministerie van den arbeid geeft te kennen, dat wij evenmin stilstand op het gebied der sociale hervorming hebben te duchten. Wellicht krijgen wij dus voorstellen op dit gebied, die veel verbeteren en niet veel kosten aan den Staat. Het is on- noodig te zeggen, hoe krachtig wij zulke voorstellen zullen toejuichen." Hervormingen op een koopje dus. tuur was oneindig zoeter dan al de gelezene. Zij vond er een onuitsprekelijk genoegen in haar broeder heimelijk knipoogjes te geven, hem in het voorbijgaan heimelijk de hand te drukken, zoo door het algemeen gesprek opmerkingen te maken, die alleen voor hem begrijpelijk waren, kortom, al die kunstgreepjes in praktijk te brengen, welke slechts het eigendom zijn van verliefde paartjes. Zij begon de werkelijkheid met verbeelding te ver warren en haar verhouding tot Rudi als een geheime, ongeoorloofde liefde aan te zien die zij niet wilde opgeven zij zou het oordeel der wereld trotseeren, alle hindernissen uit den weg ruimen en moedigde stem haars harten volgen. De toon harer brieven paste volkomen bij haar stemming en werd dan ook hoe langer hoe meer gezwollen de vermaningen tot spaarzaamheid, die in het eerst een groot deel van haar schrijven inge nomen hadden, haar praktische raadgevingen werden al zeldzamer. Haar eerste briefje had tot post-scrip- tum „Je hebt dezen middag slechts één schijf roast- beef genomen, wil je de lieden van het pension rijk maken Thans kwam zoo iets niet meer voornu Rudi uren lang afwezig was, welken tijd hij in ge zelschap der Koopmans doorbracht, begon zij in haar briefjes te klagen, dat hij haar veronachtzaamde. Voor Klaartjes sentimenteel gejammer had de dok tor slechts een spottend lachen over en hij beant woordde het met de niet tegen te spreken wijsgee- rige opmerking„De gedachte dat wij vreemden voor elkander zouden zijn is niet van mij uitgegaan, ik heb de uitvoering zelfs ernstig en herhaaldelijk af geraden het is voor het zelfstandig optredend Klaartje wel eens goed te ondervinden dat haar schitterende gedachten niet alleen voor mij onaan gename gevolgen kunnen hebben." [Wordt verv.]

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1