Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 23 Augustus 1905. No. 39 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. XJItg'a've cLer te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. 1 Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. De ontvangst van het nieuwe kabinet. Toen 1901 het kabinet Kuyper aan de regeering- bracht, drong meer dan één clericaal orgaan er op aan, dat de linkerzijde een loyale oppositie zou voe ren. Zoolang dr. Kuyper zijn partijwetten in portefeuille hield en zijn partijbe noemingen geen kolommen in het Staats blad vulden, zooals in de laatste levens dagen van het clericaal kabinet, had de rechterzijde over die oppositie weinig reden tot klagen. Mr. Mees ontving het kabinet destijds met zooveel voorkomend heid, dat Staalman er al dadelijk de alarmtrompet over ging blazen. De N. A. Ct. schreef een van waardeering ge tuigend artikel. Aan den eisch van loyale oppositie werd voldaan. Men zou nu zoo meenen, dat de clericale pers bij de ge boorte van het vrijzinnig kabinet dezelfde houding zou aannemen, Nietwaar, lezer, een „christelijk" Orgaan zou daar uit hoofde van zijn „christelijkheid" wel het allereerst toe genoodzaakt zijn. De be- „berusting en gelatenheid" immers moeten bij zulke hoofdorganen in elk artikel te lezen zijn. Of dit inderdaad zoo is, blijke uit het vriendelijke en hooggemanierde artikeltje van de gere nommeerde Standaard. „Het lang verbeide kindeke is er dan nu. De Staatscourant meldt, dat het kabinet is geboren. Of liever, zooals de vroedvrouw zeggen zou, het is „gehaald." Gehaald na weeën van dageD en nachten. Gehaald met geweld. Met de forceps. (verlostang)." Op deze vriendelijke verwelkoming volgt dan het niet minder lieflijke slot aldus: „Blijkbaar ter elfder ure heeft de heer Borgesius nog de oudliberalen in jhr. Van Tets en de Vrijzinnig-Democraten in mr. Van Raalte in de formatie opge nomen. Ziende op deze, op het laatste oogen- blik volbrachte zwenking, is het niet te onvoorzichtig gezegd, dat alleen op Unie- F E TJ I L L E T O N. van Grete Olden, (6) door K. te M. Op een tafeltje in een hoek stond eenzaam een treurend kopje, en toen hij zich daarvoor neder zette, bracht een kellnerin hem met een verwijten den blik de opgewarmde koffie. De andere heeren en de dames waren reeds lang op weg. „Alle vroeg Rudi ontsteld. „Ja, het geheele gezelschap is naar den Almbach- klamm. Daarbij wees zij naar het venster, en wer kelijk ontdekte Rudi ver, ver weg op den witten straatweg een groepje wandelende menschen, waar tusschen een helder rood kleed vriendelijk te voor schijn kwam. Hij kende dat helder roode kleed, hij zelf had het zijn zuster, die trouwelooze Klara, op haar verjaardag geschonkenzelf had hij het gekocht, drie gulden voor den Meter betaald, en nunu wandelde zij er mee daar beneden in het dal, terwijl hij hier boven zat, alleen en verlaten. Klara was voor hem gevlucht, zijn schrijven was zonder uitwerking gebleven. Droefgeestig gebruikte doktor Schmidt zijn eenvou dig ontbijt. Plotseling kwam er weder eenige hoop by hem op. Misschien had zij hem een briefje geschreven. Hij liberalen derhalve in hoofdzaak te rekenen zal zijn, wat neerkomt op ongeveer een vierde van de geheele Kamer. Een tweede punt van zwakheid zal zijn, dat de Kabinetsformateur zelf'buiten het Kabinet blijft. Dit verbreekt den band van het vaderschap terstond na de geboorte en geeft aan hem, die toch feitelijk woord voerden zal moeten zijn, te zeer de min gewenschte positie van een zetbaas." Na nog een paar krokodillentranen ge plengd te hebben, over de samenstellende deelen van het kabinet,die „niet in elkaar gegroeid" heeten te zijn, doch „maar aan elkaar gelijmd", verzekert de loyale Standaard ons „Eenmaal ministers der Kroon ge worden, hebben de mannen van het kabinet als zoodanig aanspraak maken oplet wel, lezer,op aller dus ook van de Standaard eerbied Die eerbied van de Standaard blijkt onder meer uit den kwalijk bemantelden toeleg van het kerkelijk orgaan om langs het kabinet heen Borgesius te treffen en in Borgesius den „zetbaas." Loyale politiek, nietwaar, lezer We zullen ons nog slechts een enkele opmerking veroorloven. Uit hetgeen de Standaard vertelt over „samengelijmde deelen," volgt, dat de deelen van 't Kuyperkabinet, te weten Rome en Dordt, in elkaar gegroeid zfjn. Van deze logische conclusie uit 't Standaardbetoog nemen wij gaarne acte. Ook van andere zijde valt het nieuwe kabinet een minderaangename ontvangst ten deel. Het oud-liberale hoofdorgaan Bet Utrechtsch Dagbladheeft blijkbaar gehoopt op een oud-liberaal kabinet. Wellicht is de aanvankelijke weigering der oud-liberalen om zitting te nemen in het kabinet wel het uitvloeisel ge weest van de hoop, dat de aan mr. Borgesius gegeven opdracht zou mis lukken. Nog voor het kabinet er was, trachtte het Utrechtsch dagblad Borgesius op de volgende j wijze in een hoek te duwen: „Als politiek man is hij een liefhebber van kleine middelen en kleine combina tiën. Groote denkbeelden en inzichten vroeg aan den portier, aan het kamermeisje, aan den kellner, aan den huisknecht, of er niets voor hem afgegeven wasneen, niemand had iets voor hem ontvangen. Ontstemd en zich vervelend slenterde de arme Rudi den langen voormiddag in den omtrek van het hotel rond. Hij vond de omgeving lang zoo aange naam niet als hij eerst gemeend had, de groote roep over al het natuurschoon was toch wel wat over dreven. Antonienhoogte lag daar toch eigenlijk recht vervelend en kaalde weg naar het lager gelegen Berchtesgaden was te steil om te bewandelen en een koude wind heerschte hier voortdurend. Natuurlijk kan men gemakkelijk van een ruim uitzicht spre ken, als men de menschen eerst een pu»r uren naar boven laat klauteren en ze dan op een kalen rots blok plaatster zouden al vreemde dingen moeten gebeuren, als men dan nog geen ruim uitzicht had. De top van den naburigen Watzmann was heden weer in een wolkenkap gehuld. Een vervelende berg, die nooit eens geheel te zien was. Bovendien betee- kende wolken om den Watzmann regen, natuurlijk. Er was voor het klimaat in deze streek al dikwijls genoeg gewaarsehuwd, er gingen zelden acht en veer tig uren voorbij, waarin geen regen viel. Bijna riep Rudi toornig uit: „dat is volgens de statistiek be wezen 1" De wolken om den Watzmann daalden al dieper en vulden reeds het dal, evenals donkere wolken nu ook het gemoed van Rudi innamen, waardoor hij in een zeer buitengewoon slechte luim geraakte. Intus8chen werd het hem ieder oogenblik daide- lijker, dat er nu van een opgeven der komedie, welke zijn zuster speelde, in het geheel geen sprake meer kon zijndan zouden zij zich ^'beiden voor al de gasten gewoon belachelijk gemaakt hebben. zijn niet zijn deel." Och neen, groote denkbeelden en inzichten zijn zeker nog minder het deel van het Utrechtsche orgaan. Want bezat het die inzichten, dan zou het niet trachten reeds bij voor baat roet in het eten te gooien en aldus de clericale bedillers een handje helpen. Het Borgesiu$-zout van Woningwet, Ge zondheidswet en Ongevallenwet heeft zeker voor het oud-liberale blad een te democratisch smaakje gehad. Het ware beter geweest dit ronduit te zeggen dan aan te komen dragen met kleineering van den kabinetsformateur. Dan zegt ten minste de Nieuwe Courant het open hartiger „Het kan ons slechts matig behagen, dat juist in mr. Veegens de radicale beginselen en Staatssocialistische voor schriften van het vrijzinnig-democratisch belichaamd schijnen te zijn." Over dat „Staatssocialisme" maken we ons niet ongerust. Professor Fabius, Idsinga en ds. Wagenaar verweten zelfs dr. Kuyper om zijn magere pensioenwets ontwerp, dat hij aan „Staatssocialisme" laboreerde. Dat schijnt nu eenmaal het stopwoord te zijn. waarmee het conser vatisme den drang naar sociale maat regelen zoekt te beteugelen. Wij hebben op de oordeelvellingen dezer organen de aandacht gevestigd, omdat er uit blijkt met welke groote moeielijkheden het Kabinet te worstelen zal hebben. Toch al zijn de voor teekens ongunstig wij maken ons niet on gerust. De heeren zien blijkbaar iets over 't hoofd. 52 tegen 48, redeneert de clericale pers spottend, die meerderheid is te zwak en in vele gevallen is op het samengaan van die 52 niet te rekenen. Volkomen waar zou het zijn, als de rechterzijde één ding niet over het hoofd zag. Er is een neutrale zóne, een gebied, waarop samen werking van mannen uit alle partijen te wachten is. Ah, ziet ge wel, roept al triomphantelijk een clericaal orgaantje uit, daar komen ze al om onze hulp. Met uw verlof, meneeren, wij komen niet om uwe hulp, gij zult ze moeten verleenen in uw eigen belang. Bij goede sociale maatregelen zult ge voor moeten stemmen op straffe van, in 1909 nog harder veroordeeld te worden dan in Tegen etenstijd keerde het gezelschap vroolijk zin gend terug eenige minuten later brak een flinke on weersbui los. Men had zich uitmuntend geamuseerd, ofschoon allen het wel wat al te warm vonden, de heer Baldenius alleen vond zulk een temperatuur overheerlijk, zeker omdat zijn wit maskeradepak dan op het voordeeligst uitkwam. Rudi ontving de terugkeerenden op de veranda hij wierp zijn zuster een blik toe, waarin zoowel oprechte trouw als een roerende bede te lezen waren. Klaartje echter, die zeer vertrouwelijk aan den arm der Oost-Pruisische dame hing, zag met onverstoor bare kalmte langs hem heen en had een oogenblik later zelfs den moed haar vriendin te verzoekeu haar aan den jongen heer voor te stellen. Dit gebeurde met groote bereidwilligheid. Rudi maakte een diepe buiging en Klaartje lachte hem allerbeminnelijkst toe. „Het is recht jammer, dat u zich van morgen niet bij otis heeft aangesloten het was een prachtige weg en wij hebben ons kostelijk geamuseerd 1 De over ste heeft zeer interessant verteldover den oorlog met Denemarken." „Kom nu, mijn beste," onderbrak de levendige Oost-Pruisische het gesprek, „wij moeten nog een weinig toilet maken voor we aan tafel gaan." Daarmee trok zij Klara voort. Den geheelen dag deed zich geen gelegenheid voor een onderhoud meer voor. Na het middagmaal hielden de vermoeide wandelaars een ongewoon lange siësta, en toen Klara tegen vijf uur weder voor den dag kwam, was Rudi juist gevallen in handen van den veldslagenbeschrijvenden overste, die zijn luisterenden prooi eerst na een paar uren los liet. 's Avonds echter, toen Rudi nog maar enkele mi nuten op zijn kamer was, meende hij plotseling een vrouwenkleed voor zijn deur te hooren. Snel opende 1905. Wij komen niet bedelen om uw steun, gij zult die niet kunnen weigeren, als de wetgeving zich zal richten op de oplossing van het sociale vraagstuk. En spijt de groote woorden van Utrechtsch Dagblad en Nieuwe Courant zal lijfsbehoud- ook de oud-liberale partij noodzaken tot meerdere concessie, dan waartoe ze op 't oogenblik bereid schijnt. Daarom afwachten. Afwachten met vertrouwen. De negen eminente mannen die zich lieten vinden voor de ministeriëele zetels hebben daar recht op. Een Roomsche Hoogeschool. Te Utrecht is onlangs een vereeni- ging opgericht, de Sint-Radboudstichting, welke zich ten doel stelt een katholieke Hoogeschool te stichten. Een tiental voorname katholieken met hun aartsbisschop als voorzitter hebben een som geid bijeengebracht orn de zaak op touw te zetten. Dat fortuintje danken de Roomschen aan hun vriend dr. Kuyper. Dergelijke seclescholen krijgen immers het recht tot het verleenen van graden en boven dien nog zoo'n peulschilletje van hon derdduizend gulden uit de Staatskas. Dat heeft dr. Kuyper door zijn Hooger Onderwijswet mogelijk gemaakt. Het is waarschijnlijk een van de vergoedingen geweest, voor welke de Roomschen aan dr. Kuyper hun steun verleenen. Deze stichting komt niet overwacht. Reeds tijdens de behandeling de H.O. wet is er opgewezen, dat zoo'n Roomsche Universiteit wel zou komen opdagen. Zeer slim hebben de oprichters der Rad- boudvereeniging gewacht met hun werk, tot !jna afloop der verkiezingen. Anders hadden allicht vele calvinistische broe deren zich niet zoo gemakkelijk laten lijmen. Dat de katholieken deze school op richten,'is te begrijpen. Ze streven voor alles naar hetgeen in hun statuten staat: „tot heil van het ons aller dierbare katholieke geloof en Vaderland." Door de gansche geschiedenis heen heeft Rome met overleg haar middelen gekozen om haar doel te bereiken. Van die middelen is dr. Kuyper er één geweest. hijOp de trap waren wel haastige stappen te hooren, in de richting naar beneden, maar te zien was er niemand. Ontstemd wilde hij de deur weer sluiten, toen voor zijn voet iets ritselde, en zich bukkende, vond hij een zeer klein opgevouwen papiertje. Klara schreef hem „Liefste RudiWees toch ver standig en laat mij pleizier hebben. Je kunt je [niet voorstellen, wat een genot het voor mij is, coo vrij en vroolijk als een Ziegeunerin te zijn en toch jou sterken arm tot bescherming in mijn nabijheid te weten. Op dezen eersten dag heb ik meer interes sants gehoord en gezien dan anders in een jaar. Ik zal mijn leven lang op deze herinnering kunnen teren, en ook voor mijn letterkundigen arbeid zal het gouden vruchten dragen. Dus, wees mijn goede, be minnelijke broeder en laat mij dezen keer eens met volle teugen uit den vreugdebeker drinken. Je Klara." De doktor schudde het hoofdhij wist dat er niets meer aan te veranderen was en moest dus verder alles aan het toeval of aan het noodlot overlaten. Toch bleef het hem zeer pijnlijk geheel tegen zijn wil zulk een rol te moeten spelen. Hij had een gevoe alsof ieder hem met wantrouwen aanzag en dit was hem zoo onaangenaam, dat hij zich hoe langer hoe meer van de anderen afzonderde. Hij kon het niet verdragen dat zijn zuster hem voortdurend ernstig met „mijnheer" of „doktor" aansprak. Zoo begon hij zijn eigen weg te gaan en daar bij geen behoefte had aan veel gezelschap, richtte hij voors hands zijn wandelingen naar het in de laagte gelegen stadje, waar hij in den kleinen tuin van den ban ketbakker bij een glas limonade en een krant uren kon zitten droomen. [Wordt vervolgd.]

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1