Ingezonden stukken Gemengd Nieuws. Ingekomen een missive vim Heeren Gedep. Staten; inhoudende het verzoek het traktement van den Secretaris van f 500 op f 000 te brengen. Werd ver worpen met 3 tegen 2 stemmen. Werd een voorstel aangenomen met 3 tegen 2 stemmen het tiaktement te brengen op f 550. Nog is ingekomen een verzoek van S. M. van der Vlugt, telegrambesteller in de gemeente, omhetbe- stelloon te verhoogen, of te regelen met het oog op degenen, die wonen buiten de kom der gemeente. Werd besloten, den bestaanden toestand te handhaven. Bij de behandeling van het verzoek van den lieer Knöps, hotelhouder alhier, met betrekking tot het vergunningsrecht, werd besloten Knöps een restitatie te verleenen van f 12l.o. Als nu komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot het benoemen eener schoolcommissie. Ook wordt een voordracht aangeboden en wel als volgt: 1 Ds. A. Hoogendyk, 2 D. O. BirkholT. 1 Dr. J. Lindenhovius. 2. M. Jansen. 1. Ds. A. A. Koppe. 2 A. van der Vlugt. Bij le stemming verkregen A. Hoogendijk 4, ter wijl 1 blanco had gestemd. Bij 2e stemming J. Lin denhovius 4 stemmen, M. Jansen 1 stem. Bij 3e stemming A. A. Koppe 3 stemmen, A. v. d. Vlugt I stem 1 blanco. Aldus gekozen: Ds. Hoogendijk,Dr.Lindenhovius en Ds. Koppe. Bij de rondvraag vraagt de Heer v. Gelder, of het niet mogelijk is, de Goereesche zeevisschers, die in de Ste llendamsche haven komen, vrij te stellen van havengeld, daar deze visschers de gemeente bevoor deelden door verschillende inkoopen. Een besluit weid niet genomen, een onderzoek zou ingesteld worden Vervolgens vraagt de Heer Holleman of het niet noodzakelijk is, eens een betere schoolgeldhefling in te voeren, daar de hedendaagsche lang niet zonder groote gebreken is. Wordt besloten deze hefting voor- taan aan de Raad en niet meer alleen aan B. en W. over te laten. Na nog eenige besprekingen van algemeenen aard, wordt deze vergadering gesloten. G0EDEBEEDE- De milicien verlofganger I. van Waarde uit deze gemeente, van de lichting 1902 behoorende tot het 4e Reg. Inf. is naar zyn garnizoen te Gouda terug gekeerd tot het houden van herhalings oefeningen. Toen Zaterdagavond de broodbakker L. van Stellendam zijne klanten in den Oostdijk bezochte schrikte zijn paard en ging op hol doch werd in den Molenweg door J. van Tichgelen tot staan gebracht, gelukkigevenwel zonder matarieeleschade. De milicien verlofganger K. Soeteman, van de lichting 1898 behoorende tot het 3e Regt. Inf. is van dat wapen overgeplaatst naar dat van het 11 Regt. Inf. Vrijdagmorgen is de Blazerschuit de G. O. 4 bevaren door schipper T. T. alhier binnengekomen met eenige averij aan zijn vaartuig, welke averij hy had bekomen toen bij hei uitslepen van de Leuvehaven te Rotterdam, genoemd vaartuig met groote kracht op de helmstok van een ander vaartuig stiet, waardoor een boord voor aan de boeg werd versplinterd. Aan den milicien verlofganger E. van der Sluis, uit deze gemeente van het 4e Regt. Vesting Artr. is gedurende dat hy voor herhalingsoefeningen onder de wape nen is geroepen, door den Minister van Oorlog eane vergoeding toegekend ad. f0,90 per dag zoolang hij onder de wapenen lieeft door gebracht. Aan den heer T. C. Goekoop alhier is het navolgende besluit uitgereikt geworden De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. Gezien het Koninklijk Besluit van den 26en Juli 1905 No. 35 houdende vernietiging van het besluit dezer vergadering d.d. 6 Maart 1905 Gedeputeerde Staten No. 54 1, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van T. 0. Goekoop te Goedereede tegen het Besluit van Burgemeester en "Wethouders dier Ge meente d.d. 11 Februari te voren tot intrekking van de hem bij besluit van dat College d.d. 3 Januari 1905 verleende bijzondere vergunning voor den ver koop van sterken drank ,;in het klein; welk Ko ninklijk Besluit luidt als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau,enz.enz.enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnen- landsche Zaken van 15 Juni 1905 No. 5084 Afdeeling Binnenlandsch Bestuur, betreffende het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 6/15 Maart 1905 Gedeputeerde Staten No. 54/1, waarbij ongegrond is verklaard liet beroep van T. C, Goekoop te Goede- xeede, tegen intrekking van zijn bijzondere vergun ning voor den kleinhandel in sterken drank. Overwegende, dat Burgemeester en Wethouders van Goedereede met toepassing van artikel 63, Se lid in verband met art. 8 le lid, lb der drankwet (Staats blad 1904, No. 235) de vergunning van T. C. Goekoop hebben ingetrokken op grond dat deze reeds eenige jaren bekleedde de betrekking van secretaris-penning meester van diverse polders en hun bij het verleenen der vergunning niet bekend was; dat deze 1 betrekking behoorde tot de openbare ambten als bedoeld in art. 8 eerste lid, sub lb der drankwet, doch zulks later bij nader onderzoek was gebleken; en dat, indien dit bekend was geweest, de vergunning op dien grond zou zyn geweigerd; dat de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gegrond is op overwegingen, dat terecht art. 63, 8e lid der Drankwet is toegepast en T. C. Goekoop een openbaar ambt bekleedt Overwegende, dat art. 63, 8e lid der Drankwet bepaalt, dat de bijzondere vergunning wordt inge trokken o. m. wanneer zich omstandigheden voor doen, op grond waarvan, waren zij vroeger aanwezig of bekend geweest, zij zou zijn geweigerd; dat de hier bedoelde omstandigheden zijn feiten, die later bekend werden, of zich voordoen, maar daaronder niet begrepen kan worden verandering van inzicht bij een College van Burgemeester en Wethouders in zake de vraag, of een feit dat vroeger bekend was oplevert een van bij de wet bepaalde gronden voor weigering der vergunning dat mitsdien ten onrechte art. 63 8e lid van de drankwet is toegepast, en het beroep van T. O. Goe koop gegrond had behooren te worden verklaard; Gelet op de artikelen 166 en 168 van de Provin ciale wet Den Raad van State gehoord (advies van II Juli 1905 No. 16). Gezien het nader rapport van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van 22 Juli 1905, No. 6808 Afdeeling Binnenlandsch Bestuur. Hebben goedgevonden en verstaan bovenvermeld Besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 6/15 Maart 1905 Gedeputeerde Staten No. 54/1 te vernietigen wegens strijd met de wet. Overwegende dat hun College krachtens art. 30 punt 7 letter B der drankwet thans opnieuw met inachtneming der voormelde Koninklijke beslissing in deze zaak uitspraak hebben te doen. Hebben besloten, Beschikkende op het beroep van T. C. Goekoop, te vernietigen het Besluit van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Goedereede d.d. 11 Fe bruari 1.1., waarbij werd ingetrokken de aan T. C. Goekoop verleende bijzondere vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Kerk straat No, 106. Dit besluit wordt uitgereikt: le. Aan T. C. Goekoop te Goedereede als be schikking op zijn beroep. 2e. Aan Burgemeester en Wethouders der Ge meente Goedereede ter kennisnemingen uitvoering. 's-Gravenhage 7/11 Augustus 1905. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (Get.) PATIJN, Voorzitter. (Get.) TAVENKAAT, Griffier. Aan dan milicien verlofganger H. J. Kok uit de gemeente st. Hicliiels Gestel des lich ting 1898 dienende bij het 3e Regt. Vesting Artr. thans alhier woonachting, is door den minister van Oorlog uitstel van opkomst onder de wapenen verleend tot 6 December aanstaande. Zaterdagavond vergaderden in het Lo gement de dorpsherberg bij den Heer L. Roos alhier eenige visschers, zoowel van Stellendam, Ouddorp, als uit deze gemeente tot het oprichten van eene „Bergingsclub," zooals die op vele plaatsen bestaat. NIEUWE TON'GE- Gedeputeerde Staten de zer provincie hebben besloten met handha ving van het besluit van den Raad dei- gemeente Nieuwe Tonge van 26 Juli 1.1. strekkende tot toelating van den heer Leen- dert Nelisse Lz. als raadslid, het daartegen ingebracht bezwaar door den heerD. Bree- snee ongegi'ond te verklaren. Den heer D. Snijder onderwijzer aan de openbare lagere school alhier slaagde te Arnhem bij het examen voor de Hoofdacte. Door den heer Burgemeester dezer gemeente is tegen Donderdag de 17 Augus tus a.s. des v.m. ten ICb/o ure eene spoed eischende openbare raadvergadering belegd. Op verzoek van den milicien verlof ganger H. Felsbourg van de lichting 1900 die 4 Septemper a.s. onder de wapenen moet komen en hiervoor uitstel had gevraagd tot 1 December a.s. is door Z. E. den heer Minister van Oorlog afwijzend beschikt. Den heer A. Meeuwse onderwijzer aan de openbare lagere school alhier slaagde te s Gravenhage bij het examen voor de acte handteekenen. OUDE T0XGE De vorige week Woensdag had alhier een treurig ongeluk plaats. De 19 jarige zoon van de wed. Ottevanger ging 's avonde in de haven zwemmen, met het treurig gevolg dat hy zoodra hij zich te water begaf zonk. Na li/2 uur dreggen bracht men zijn lijk boven water. Door een hond van J. S. uit Middel- hamis werd het driejarige dochtertje van C. Koning zoodanig in haar gezicht gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden in roepen. Zaterdag j.l. is de met steenkolen geladen aak „Lorette" van schipper J. Oomes op de Zandplaat gevaren. Schipper A. v. d1 Vliet, die op de noodseinen afkwam, gelukte het de aak wederom vlot te brengen, waar na de reis wei'd voortgezet. Schipper Bezemer uit deze gemeente is voor Dordrecht, aangevaren door een aak waardoor het paviljoen belangrijke schade bekwam. Van dit geval is aangifte gedaan by de politie. Bij eenige boeren zijn onder de paar den gevallen verschenen van kwade di-oes. 00LTGENSPLAAT. Hedenmorgen te zes uur vertrok dc gemengde zangvereeniging „Van Ongenoegen Vrij" alhier directeur de heer Joh. Bol, per stoomboot Thor VIII naar Krimpen a. d. IJsel, om daar deel te nemen aan het concours, uitgeschreven, dooi den Bond van gemengde zangvereenigingen „Eendracht maakt Macht". „Moet dat krootje naar een concours Zij konden net zoo goed thuis blijven; zij krij gen toch geen prijs" Zoo spraken enkele tegenstanders (want zelfs eene zangvereeni ging heeft hier tegenstanders). In één op zicht zeiden zij de waarheid, het was maar een „krootje", een clubje van slechts 20 zangeressen en zangers. En zeker mocht het in het oog van hen, die slechts op het aantal letten een waagstuk heeten daarmede in het krijt te treden tegen vereenigingen die twee- driemaal zooveel leden telden. Doch het bleek ook hier weder niet het. vele is goed, maar het goede is veel. Zoo wel het verplichte nummer Oogstlied' als het eigen gekozen stuk „Avondgebed", beide van J. B. Kolkman, wbrden door deze kleine vereeniging zoodanig uitgevoerd, dat de jurij, bestaande uit de heeren George Rijken, A. B. H. Verhey, beiden te Rotterdam en G. Henri Haagmans te Dordrecht, haar met algemeene stemmen den tweeden pry's in de tweede afdeeling toekende. Dat deze uitslag door de leden van onze zangvereeni ging met uitbundig gejuich werd begroet, en zij hun directuer eene hartelijke ovatie brachten, behoeft zeker geen betoog. De geheels uitslag van dezen wedstrijd was als volgt Derde afdeeling: le pry's „Euphonia" te Alblasserdam2e prijs, „Oefeningbaart Kunst" te Willemstad. Tweede afdeeling: le pry's „Krimpen a. d. Lek" te Krimpen a.d. Lek; 2e prijs „Van Ongenoegen Vrij" te Ooltgensplaat; 3e prijs „A. d. v. e. n. d. o." te Moordrecht. Eerste afdeelingle pry's „Aurora", te Ammerstol: 2e prijs „Hooger zij ons doel"! te Kedichem 3e prijs „Crescendo" te Zwijn- drecht: 4e prijs „Euphonia" te Lekkerkerk. In den eere wedstrijd tusschen de drie vereenigingen die elk in hare afdeeling den eersten prijs verkregen werd de prijs een zilveren lauwerkrans uitgeloofd door den heer B. Koker Jz. Burgemeester van Krim pen a.d. IJsel, behaald door „Krimpen a.d. Lek. DEN BOMMEL- Door den heer L. Korpel, rijksveldwachter alhier, is een jongen uit Stad aan 't Haringvliet aangehouden, welke zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een portemonaie met geld, die hij van een werkman, uit zy'n broekzak had weten mach tig te worden. Hier van is proces verbaal opgemaakt en is hy' na eene volledige be kentenis, te hebben afgelegd, voorloopig weer op vrije voeten gesteld. De vorige week was C. J, alhier bezig met het per as vervoeren van pakken stroo. Toen hij wilde uithalen voor een anderen wagen had hij het ongeluk met het heele zaakje van den dyk te tuimelen. De hit ging op de loop, doch werd spoedig tot staan gebracht, terwijl de berijder er met eenige lichte kneuzingen af kwam. Een wagen met een paard bespannen en waarop eenige kinderen zaten, reed boven van den dyk. De kinderen sprongen in tijds er af, en het paard, dat bijzonder mak scheen te zy'n bleef staan beneden aan den djjk, alsof er niets gebeurd was. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. P. van der Sluijs, thans te Lochum, is be noemd tot ambtenaar ter secretaris te Am sterdam. (Afd. Burgelijke Stand). STAD AAN 'T HARING VLIET- Het zoontje van M. C. van B. wiens hoepel in de sloot lag, wilde deze er met een stok uithalen. Hij viel plotseling voorover in de kreek, waaruit hij zich spoedig wist te helpen. Bemodderd en doornat werd hij met gejuich door de jeugd naar huis gebracht. Een zeldzaamheid. Woensdag 16 Augustus zullen. Adrianus Melaard en Arentje Bakker hunne 60 jarige echtvereeniging vieren. Beide oudjes zijn nog vrij kras. Wy' hopen dat het hun aan belangstelling niet zal ontbreken. De knecht van den landbouwer J. J. reed met zijn wagen huiswaarts. Dicht by de schuur struikelde het paard en viel daar door neer. Het dier bekwam zulke wonden, dat de hulp van den veearts moest worden ingeroepen. Vrijdag 25 Augustus zullen de leer lingen der beide hoogste leerjaren een schoolreisje maken naar Rotterdam. Een dochter van M. v. R. was maan dagmiddag de borden aan 't wassen. Zij gebruikte een pot met kokend water Haar broertje dat by haar aan 't spelen was had het ongeluk te vallen en juist in den pot terecht te komen. Het kind brandde zich aan voet en been, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur. Met verontwaardiging heb ik, en naar ik hoop velen met mij, kennis genomen van het leugenbe- richt dat uw berichtgever te Melissant beschrijvende het hollen van den heer Sieling. Dat stukje krioelt zoo van leugens, dat ik niet weet waar het eerst te beginnen, Blijkbaar is het geheel geplaatst om den heer Sieling een duw te geven, en ik kan niet anders den ken of het is opgeweld uit het brein van ,,een der 99 onderwijzers", dien men wel eens anders betitelt. Genoeg. Laat ik u eerst zeggen, dat onderget.ee- kende die „innige katholieke samenganger" was die notabene de heer S. nimmer voor deze kende. Niet de heer S. viel eerst en toen ik, maar we vielen beiden tegelijk, nadat de heer S. ons eerst had gewaarschuwd naar achter te gaan, want „dat het mis zou loopen" doch het was reeds te laat. Nu de hulp van Paganistenü Ik vind het een alles behalve vriendelijk compli ment van den berichtgever om achtenswaardige menschen als De heer Warnaer, metselaars etc. die aan de ver nieuwing van de bouwhoeve des heeren Warnaer werken, voor „Paganisten" uit te schelden. Zjj waren het die linipe boden Ik compagnon van den heer Sieling, omdat ik mede reed! Verbeeld je M. de R. Ik rijd dan met deze dan met gene mede. 'k Vroeg natuurlijk niet behoort u tot rechts of links, is u geloovig of Paganist, neen ik rijd mee en daarvoor dankbaar, maar nu komt men daar zoo'n nullig correspondence vertellen dat men daardoor „Compagnon" wordt. Als dat waar is zo6& ik de rjjksten uit Flakkee op om mede te rijden dat zou een finantieel buitenkansje worden! Van een bebloed voorhoofd is ook al geen sprake Van het langzaam van achter aflaten glijden door v.d. Spaan is ook onwaar, ook hij moest er afsprin gen doch was gelukkiger als de heer Sieling. Hoe ik het ook bezie M. de R. het stuk is vol verdachtmaking en een fatsoenlijk menschonwaardig. De eenige passage, die ik hoop dat waarheid zijn moge, is. dat de heer Sieling in beterschap toeneemt. Dankzeggende voor de ruimte. IIw. dw. dn., J. VAN BAALEN. Sommelsdijk, 15 Aug. 1905. Een automobiel uit de 16e eeuw. De bekende de geschiedvorscher, P. Claeys, heeft in de stedelijke archieven eenseenen briefontdekt, in 1589 gericht door het magistraat van Brugge aan de schepenen der keure van Gent, waarbij aan deze laatsten zekeren Gil les van Bon ten zeerste werd aanbevolen. Deze Gilles van Bon had een rijtuig uitgevon den dat op mechanische wyze bewogen werd' zonder de hulp van paarden; in andere woorden, een automobiel. Te Brugge had hij het rijtuig beproefd en veel bijval ge- nooten „by de wercklieden ende volck van verstande." Hij had daar eenen goeden „drincpenninc" gewonnen. De brief zegt, dat de Gentsche magistra ten ook voor plicht hadden „alle conste- naers ende ingeniarissen van nieuwe wer ken aan te moedigen." Of de proef te Gent gelukt is, en welk zy verder gehad heeft, heeft Claeys niet kunnen nagaan. Misschien heeft alles zich bepaald tot een „succès de curiositè. Een neger levend verbrand. Te Sulphur Springs, in Texas, is een neger, be schuldigd van aanranding van een blanke vrouw, door een woedende volksmenigte naar het marktplein gesleept, met petroleum begoten en levend verbrand. ITet eind van het lied. In het proces tegen 43 mati-ozen van het opleidingsschip P roeth zijn 15 beschuldigden vrijgesproken, vier tot den kogel veroordeeld, drie tot dwangarbeid voor onbepaalden tijd, de overigen tot lichte straffen. De krijgsraad van de marine besloot zijn voorspraak te gebruiken, opdat de doodstraf voor de vier voornaamste schuldigen ver anderd zou worden in dwangarbeid voor on bepaalden tijd en deze laatste voor twee beschuldigden in tien jaren dwangarbeid. Een menschwaardige daad. Te Boekarest zijn een groot aantal vrouwen en kinderen van de in Roemenië aanwezige matrozen van de Potemkin aangekomen, wien het na onbeschrijfelijke moeite gelukt was de Russische grens over te komen. De over heid zal de vrouwen en kinderen naar hunne in het land verstrooide mannen, en en vaders vervoeren. Roemenië geeft daarmede tegenover Rus sische deserteurs een navolgenswaardig voorbeeld van menschelijkheid. Treurige berichten uit Spanje. De berich ten uit Spanje zijn troosteloos. De arbeiders vallen op vele plaatsen, verzwakt van den honger, op straat neer. Uit Sevilla, Malaga en Cordoba meldt men een verergering van de crisis op het platteland. Zonderlinge telegramdief. Sedert de op richting van het station der draadlooze telegrafie te New-York, hebben vele tele grammen, die door schepen op zee ver zonden werden, op geheimzinnige wijze hun bestemming niet bei'eikt. Men heeft beweerd, dat zij op een of andere wjjze „gestolen" waren. Nauwkeu rige nasporingen hebben echter thans eerst tot de ontdekking van den „dief" geleid. In het groote beeld der Vrijheid aan den ingang van de Hudson meent men den hinderpaal gevonden te hebben. De reuzen figuur uit brons blijkt een zeer sterke elec- trische geleider te zijn en zoo heeft deze talrijke draadlooze telegrammen van hun richting afgeleid. Toen het Cunardstoomschip „Caronia" onlangs bij New-York strandde, zocht men zonder gevolg vijf uren lang een draadlooze verbinding te krijgen; ongetwijfeld had de godin der vrijheid de gemeenschap ver hinderd. Een huis ingestort. Te Albany, in den Amerikaanschen staat New-York, is het huis ingestort waarin het kleedermagazijn der firma Meyer was gevestigd. Reeds zijn 75 menschen uit den puinhoop te voorschijn gehaald, meerendeels ernstig gekwetst. Men meent dat er nog 50 menschen onder het puin bedolven zyn. Het jubilé van de vork. In Duitschland bereidt men zich voor om een niet-alle- daagsch jubilé le vieren. Het zal namelijk binnenkort twee eeuwen geleden zijn, dat het gebruik van de vork weid ingevoerd in het vaderland van Goethe en Schiller. Eertijds deelt men aan een Fransch blad uit Maagdenburg mede bedienden alle Duitschers, zelfs de aanzienlijksten, zich by het eten slechts van de vingers. Slachtoffer van zijn hartstocht. Te "WeeneD is een bergbeklimmer midden in de stad het slachtoffer zijner liefhebberij voor die sport geworden. Het was een 26 jarig student, die al ver scheidene stoute bergtochten had onderno men en die zich nu, naar het schijnt, in de nachtelijke uren voor nieuwe tochten oefen de door met behulp van een bergtouw tegen de muren van het huis, waar hij woonde, op te klauteren naar het dak. Bij de laatste klimpartij echter is een raamlijst der derde verdieping, welke hij tot steunpunt koos, gebroken en men vond den ongelukkigen jonkman 's morgens ver pletterd op de binnenplaats liggen met het touw om het lijf en brokken van de ven- sterlyst er bij. De hitte te New York. De cijfers, door Medical Record van 22 Juli medegedeeld, kunnen een denkbeeld geven van de ont zettende uitwerking der hitte te New-York die, naarmate zij langer duurt, noodlottiger wordt door de vermindering van het weer standsvermogen der bevolking. Den 17en Juli waren vóór twaalven reeds 134 perso nen door de hitte bezweken. De moordda digste zomerdag, die New-York heeft gekend was 2 Juli 1901, toen 332 menschen zijn gestorven aan zonnesteek.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6