Gokes. Halt! schappi), „VOORUIT! Anker. TWEEDE BLAD harms E Co., s kantoor. >enendijk. Ink rabat. tonden. |en. s-3- Gouda. LSDIJK. No. 38 16 Aug. 1905 in a 5Ü, 75 era ■s en Drogisten. TEEPE, te X DÜORN- P. DE VRIES HOBBEL. k. n- en Buiten- lanknoten. en Gebouwen, otheekbanken. ppij „de Sala- loerende Goe- ren en Bank- delharnis- wordt er ge- ssale voorraad ingewoon lagen ^pril 'rijs. (le kw.)f2,— lew.) 1,4C izen, Zeemen, cadeau. \evelend, .■ZttSZ sladJjk* rente terugbetaling v*B foenadflg en Dob» an.nrlaga.vond V» Theaaorier-Bo*" 136. gewaarborgde pij in stukken arkrijgbaar bjj nauwkeurig "lende :i liet nieuwe Kabinet. De Staatscourant meldt: Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd, bij besluit van 14 Augustus 1905 no. 46, met ingang van 15 Augustus 1905 lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer mr. J. J. I. Harte van Teck- lenburg eervol ontslag te verleenen als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen; 2o. te benoemen tot Minister van Finan ciën, den heer mr. Th. H. DE MEESTER, oud-administrateur van de Generale Thesau rie by het Departement van Financiën, vice-president van den Raad van Neder- landsch-Indië; alsmede, bij besluit van 15 Augustus 1905 no. 27: lo. met ingang van 17 Augustus 1905, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. J. A. Loeff, als Minister van Justitie dr. A. Kuvper, als Minister van Binnen- landsche Zaken; vice-admiraal A. G. Ellis, ais Minister van Marine, onder eervolle ontheffing van het beheer van het Departement van Buiten- landsche Zaken, ad interim Minister van Staat J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit, als Minister van Oorlog mr. J. C. de Marez Oyens, als Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid; A. W. F. Idenburg, als Minister van Koloniën, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan Hare Maje steit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen, met ingang van 17 Augustus 1905 tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer jhr. mr. D. A. W. VAN TETS VAN GOUDRIAAN, Harer Majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn tot Minister van Justitie, den heer mr. E. VAN RAALTE, Rijks-advocaat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Binnenlandsche zaken, den heer mr, P. RINK, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Marine, den kapitein ter zee W. J, COHEN STUART tot Minister van Oorlog, den Generaal-ma- joor H. P. STAAL, sous-chef van den genera- len staf; tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid den hoogleeraar J. KRAUS rector- magnificus van de Technische Hoogeschool; tot Ministei van Koloniën, den heer mr. D. FOCK, lid van de tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Zuidholland. Het nieuwe kabinet. Het heeft wel wat lang geduurd, eer het nieuwe kabinet er was, doch wij hebben terecht de verwachting uitgesproken, dat er zonder twijfel een flink ministerie zou komen. Dat het voor een zware taak komt te staan, waar het de treurige erfenis van dr. Kuyper aanvaardt: millioenen zonder waarborgen weggeschonken aan clericale scholen zonder dat de middelen er voor zijn aangewezen, behoeft geen betoog. Moge het ministerie de oplossing vinden voor de groote moeielijkheden, waarvoor het komt te staan. De namen der ministers staan ons borg, er ijverig naar zal gestreefd wor den dat de volgende vierjaar wel zooveel tot stand zullen brengen als dr. Kuyper deed. Hier onder volgen eenige bijzonder heden omtrent de nieuwe functionarissen. Mr. van Tets van Goudriaan (Buitenl. Zaken) gezant te Berlyn. Behoort in de oudlib. party. Mr. van Raalte (Justitie) een onzer be kwaamste juristen. Sinds 1897 is hij lid van de Kamer. Aan zijn initiatief is de on langs ingevoerde wijziging van de regeling van het getuigen verhoor in burgerlijke zaken te danken. Behoort tot de vrijz. dem. party. Mr. Rink (Binnenl. zaken). Sinds 1891 lid der Kamer. Een onzer bekwaamste en wel sprekendste advocaten. Is een overtuigd voorstander van 't blancoartikel. Behoort tot de L. Unie. Mr. Cohen Stuart. (Marine). Een man van vooruitstrevende beginselen. Mr. de Meester (Financiën) vice president van den Raad van Indië, een zeer bekwaam man op financieel gebied. H. P. Staal (Oorlog), generaal-majoor. Betreffende legerorganisatie komen zijn denkbeelden overeen met het stelsel dat de ministers Eland en Kool voorstonden. Prof. Krans (Waterstaat) rector magni- ficus der Technische Hoogeschool, een uiterst bekwaam ingenieur, die als consul- generaal der republiek Chili de grootsche havenwerken voor de haven van Valparaiso ontwierp. Mr. D. Fock (Koloniën), een man, die de waardige opvolger zal blijken van minister Idenburg. Behoorde tot de L. Unie. Mr. J. D. Veegens (dep. van arbeid) een onzer veteranen in den parlementairen strjjd. Een zwaren arbeid verrichtte hij als voorzitter der enquête, commissie in zake de spoorwegtoestanden. Behoort tot de vryz. dem. party. Zooals de lezers zien, is het aantal departementen van 8 vermeer dert tot negen. Wij juichen de verdeeling van de vele werkzaamheden, welke thans zyn ondergebracht by binnenl. zaken en Waterstaat, over drie departementen ten zeerste toe. M1DDELIIARNIS. Maandagmorgen geraak te het petroleumstel, dat op een tafel stond te branden in de woning van W. L., in brand. De oude bejaarde man wist nog in tyds zyn buurman te kloppen waardoor grooter onheil werd voorkomen. Toen G. Jongejan Maandagavond op den Westelijk J. J. N. waarschuwde, dat hij zyn kinderen voortaan met rust over de straat moest laten gaan, begon J. J. N. hem uit te schelden en te bedreigen, zoo dat ook eerstgenoemde driftig werd, doch voor dat hij er op bedacht was werd hem door J. J. N. met een mes eene diepe wonde in de borst toegebracht waar voor genees kundige hulp dringend noodig bleek. Na een reis van 7 weken kwamen de alhier thuis behoorende haringsloepen Anna, schipper L. Koster met 21 last en „Voorlichter" schipper M. den Braber met 17 last haring te Vlaardingen binnen. Tot gemeente-arts en geneesheer van het Gasthuisfonds te Asperen is benoemd de heer A. Bouman, arts alhier. Zondag 20 Augustus a.s. des morgens halftien ure zal de inwijding plaats hebben van de Ned. Herv. Kerk welke 24 Juni 1904 afbrande en daarna opnieuw gerestaureerd werd De inwydingspredikatie zal gehouden worden door Ds. Bruining alhier. Terwyl de bouwknecht M. de Gioot Vrijdag aan het mestrijden was, sloegen zyn paarden op hol. Hij werd een eind mede- gesleurd, zoodat hij belangrijk aan het hoofd werd verwond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen had Zaterdag in de Nieuwstraat een niet alledaagsche vecht party plaats. Twee oudjes, een van 83 en een van 77 jaren kregen het met elkander te kwaad en grepen elkander by de keel. Door toegeschoten publiek werden zy van elkander gësqheiden. Onze dorpsgenoot den heer Joh. Meyer, fourier bij het wapen der Infanterie, is benoemd tot commies 3de klasse en Maas tricht als standplaats aangewezen Na tien jaren door de wereld te hebben gezworven kwam onze vroegere dorpsgenoot A. D. Zaterdagavond zyn familie een bezoek brengen. Hoewel hij zich nog al naar be- hooren gedroeg, kreeg hij op straat zooveel publiek achter zich, dat hij het het beste maar vond, vroeg naar huis te gaan. Hy heeft Maandag deze gemeente verlaten, naar men zegt uit vrees vervolgd te worden wegens desertie. De Gerestaureerde Kerk te Mrddelharnis. Als eene ruine, een vervallen steenklomp stond het daar, ons aloud kerkgebouw, toen de alles verteerende macht des vuurs in het vorig jaar die eeuwen oude herinnerin gen van onze voorouders vernielden. In puin- neergestort lagen muren en pilaren, tot asch verteerd preekstoel en orgel, gebla kerd en verschilferd stonden als treurige stompen de zoo fraaie zandsteenpiiaren in de kale ruimte. Wie zich de ruine herinnert, hy slaat bewonderend de handen ineen voor 't geen thans herrezen is uit de asch. Hel der glinstert weer het leien dak in de zonne, schitterend blinkt het haantje op zyn hooge standplaats. En daar binnen in onze oude kruiskerk, daar herleeft voor ons oog de tot wyding stemmende pracht van den Gothischen stijl. In hun prachtige ronding en welven zich boven ons de bogen, in hun kleurenrijkdom het eentoonige brekend, het interieur vervroolijkend statig dragen de gebeeldhouwde pilaren het kerk gewelf. Daar, voor het front, staat het preekge- stoelte machtig overheerscht voor het front van het kerkorgel, 1) dat straks het loflied harmonisch zal begeleiden. Waarlijk, onze kerk is een meesterstukje van restauratie. De kundige hand van den architect Verheul van Rotterdam is overal te onderkennen. En wat ons verheugt, is dat het grootsche werk onder zyn leiding grootendeels tot stand kwam door onze eigen ambachtslui. Daar kunt ge trotsch op gaan, ambachtslui van ons dorp, zeker man nen als Carl Adema wrochten de fraaie zui len, doch de kerk staat daar, als 'twerk uwer handen, Toch is 'tin sommige opzichten de oude kerk niet meer. Het oostelijk deel is door een tusschenmuur afgescheiden van 't ove rige. Dat deel is verdeeld in een keurige ruimte, prachtig geschikt voor zondagschool en een ruime consistoriekamer. Boven den tusschenmuur be vindt zich het 1) Het orgel zelve wordt pas 't volgend jaar ge plaatst. orgel, en voor de preekstoel, welks leuningen prijken met de aloude, beroemde kabels, welke gelukkig uit den brand werden gered. Voor de preekstoel is de tuin keurig in stijl aangebracht. Daarnevens in de kapel zyn de zoogenaamde heerenbanken. Een groot voordeel is voorts, dat de voormalige stoelen, allen zyn vervangen door keurige gemakkelijke banken, voorzien van kap- stokjes voor elke zit plaats en een voeten- bank. Hinderlijke hoeden voor achterzitten- de kunnen daargeschikt een plaats vinden. De oude kaarsenluchters, hoe fraai ze moch ten zyn, hebben plaats gemaakt voor mins tens even sierlijke koperen gaskronen, van gloeilicht voorzien. Naast de preekstoel leg'gen de keurige psalmborden een nieuw getuigenis af van de kunstvaardigheid op onze Ambachtschool. Twee groote {verbeteringen moeten voorts genoemd worden. Eerstens, dat thans de geheele vloer van hout is en tweedens, dat de uitgangen der kerk voorzien zyn van zeer doelmatige vestibules, welke zeker de kerkgangers voor heel wat tocht zullen vrijwaren. Het oude voorportaal, dat zich vroeger naast 't gedenkteeken voor ds. Slotemaker bevond is verdwenen. Daarentegen is naast den toren een nieuwe ingang aangebracht, terwijl de oostelijke thans toegang geeft tot 't Zondagsschool gebouw. Als herinnering aan vroegere dagen vin den in 't laatstgenoemde vertrek twee ge- denksteenen, één grafzerk, welke tegen de wand is gemetseld en waarop de aartsen gel Michael is gebeiteld en een steen, ver meldende dat Adrianus Quirinus Kolff op 25 April 1752 den eersten steen van 't ver dwenen voorportaal legde. Zondag a. s. wordt de gerestaureerde kerk in gebruik genomen. Dan zal de ruimte te klein blijken, om de talloozen te ontvangen, welke zullen opgaan naar den herrezen tempel. SOM.lIELSüIJK- Wegens het verstoren der orde in staat van dronkenschap, ia door de Gemeente politie alhier tegen A. W. alhier, proces-verbaal opgemaakt. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd Mejuffrouw E J. van Dorsser alhier. In de plaats van den heer J. van Gent. is tot hoofdman klokluider bij het brand- wezen aangesteld, de heer P. A' van Gent alhier. Door de Gemeente politie is proces verbaal opgemaakt, tegen een graanmaaier uit de Gemeente Dinther, (Provincie Noord- Brabant) thans alhier by den landbouwer H. G. van den Berg werkzaam, wegens diefstal van een sigt of zoogenaamde pik, gepleegd ten nadeele van een landbouwer te Dinther. - De sigt is door de politie alhier in beslag genomen om te worden gedeponeerd ter Griffie bij de Rechtbank te 's Hertogenbosch. Door een dubbele fiets of zoogenaam de tandem, waarop een heer en dame ge zeten waren, werd Zaterdag het 5 jarig zoontje van C. N. op den langenweg alhier aangereden, waardoor het ventje kwam te vallen en door de pedalen der fiets zwaar aan 't hoofd werd verwond. Wegens de opkomst onder de wapenen van haar zoon Teunis is aan Neeltje van Heemst eene geldelijke vergoeding van f 0,70 per dag toegekend. De brigadier Gallard en de marechaus see Buijck van het detachement kon: ma rechaussees alhier, zijn naar hunne stand plaatsen terug gekeerd en vervangen gewor den door den brigadier Disseiveld en den marechaussee Viergever. Maandag sloegen de paarden van den heer K. de Graaft' bij het Nieuwe dykje, door het wapperen van wachgoed hetgeen daar te drogen hing op hol. By de prutweg werden de diereu tot stilstaan gebracht. Dit alles liep gelukkig zeer goed af. Voor de opkomst onder de wapenen in de maand September is aan H. van dei- Veer alhier, eene geldelijke vergoeding toe gekend van f 0,50 per dag. Dinsdag jl. viel P. Melissant van een tas met graan ter hoogte van de dorsch- vloer pui naar beneden waardoor hij zyn been brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. D1RKSLAND- Donderdag geraakte een jongeheer met fiets en al in den Boezem met een nat pak kwam hij vry. Vrijdag waren een paar jonge dames wezen roeien in de haven. Aan boord van een schip zou men afstappen. Mej Z., alhier gelogeerd wilde juist uit het bootje stappen op de schuit, toen het bootje achter uit ging en zij pardoes in de haven rolde. Ware er niet spoedig hulp by de hand geweest, dan zou het ergste te vreezen zyn geweest. Nu kwam zy er met een nat pak en den schrik af, terwyl haar bril verdron ken is. P. B. was zondag wezen fietsen, maar daar de eigenaar van de fiets s' vonds niet thuis was, bracht hij zijn rywiel tot Maan dagmorgen bfi Pape. Maandagmorgen om acht uur, op schofttijd, kwam hij het voortuig even halen. Gauw de broek wat opgeslagen, op de fiets en zoo pardoes in de Kerkgracht. MELISSANT. Eenige knapen kregen deze week twist over het stelen van een peer. Het zoontje van d. K. werd daarbij zoo hevig tegen den grond gesmeten, dat hy daardoor een ernstige bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Dat in deze kleine gemeente in de fietssport in den iaatsten tyd zeer druk beoefend wordt blijkt wel uit het feit dat thans in onze gemeente 45 fietsers zijn tegen 10 in het vorige jaar. De oogst is in deze gemeente weer zoo goed als geheel binnen. Stonden in het voorjaar de gewassen er veelbeioovend bjj, thans hoort men van alle kanten klagen over de slechte beschotten. Bijzonder vroeg is dit jaar alles rijp geweest. Niet enkel het graan, maar evenzoo de uien en aardappelen zullen spoedig in zakken gezet zijn. Hier en daar is reeds met het zaaien begonnen, terwijl ook met het plukken der uien begin wordt gemaakt. Dit is dan ook wel de eenigste vrucht waar niet over geklaagd wordt. De aardappelen daarentegen zijn bijzonder slecht. Het kan ook zijn dat dit jaar wel een beetje vroeg geklaagd wordt, daar velen nog de groote goede beschotten van het vorige jaar door het hoofd malen, misschien ook omdat al les in het voorjaar zoo mooi stond. Zoo men zegt kon de heer D. Kastelein raadslid dezer gemeente een pak randsel oploopen, te Dirksland. De heer Kastelein zou namelijk aan Dirkslandsche arbeiders werk hebben ge geven, op accoord dat bedoelde arbeiders 20 cent per uur zouden verdienen. Maar- per slot van rekening wilde hij met 171/2 ct uitbetalen. Hoewel er van deze gemeente nooit iemand bij de heer Kastelein werkzaam is, mogen onze arbeiders dit wel in gedachten houden. Want ieder zal zich nog wel herinneren hoe dezelfde heer Kastelein, zich een weg baande tot de raadzaal, enkel met het wachtwoord „Voorvechter van den arbeider STELLENDAM. Hier sterven voortdurend koeien ten gevolge van het drinken van zout water op het gors. Zaterdag laat werd nog een koe den hals afgesneden, heden avond werd er weer een gehaald. Ook zijn er nog ziek. Zaterdagmiddag geraakte van A. v. d. Vlugt alhier een jong paard met wagen en voerman in de kreek. Met veel moeite ge lukte het, het dier uit de watering te krijgen. Dacht men eerst dat het beest een zijner pooten had gebroken, het bleek al spoedig, dat dit niet het geval was. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. A. Lokker alhier had vandaag, Dins dag, het ongeluk, zijn varken te moeten verkoopen, ten gevolge van ziekte, voor zeer geringen prijs. Naar men zegt, zou het dier lijden aan vlekziekte. Dit is dan het eerste geval van dien aard in onze gemeente. Bij Johs. Koese alhier, had de dienst bode haar vinger in de boonenmachine te geraken, met,.het gevolg, dat dadelijk ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wjj vernemen, zal het postkan toor alhier verplaatst worden, naar een ander pand, tengevolge van de toenemende drukte aan uat kantoor. Ook hier begint men met het versche pen van groote hoeveelheden boonen, als in Middelharnis.&Sommelsdijk gebeurt. Zakken vol werden de vorige week per Stoomboot Vooruitgang verscheept. De vorige week werden hier verkocht 12 vaten machineolie, onlangs aangebracht door visschers van Stellendam. Er waren niet veel koopers. Ook bracht de olie niet veel op. Ter bespreking van de oprichting der Bergers club zyn Zaterdag van hier eenige visschers naar Goeree ter vergadering ge togen maar daar de voorbereidende zaken nog niet klaar waren, haalde deze eerste vergadering weinig uit, Alleen heeft men reeds toezegging van ongeveer een 25tal visschers, die lid zullen worden. Verslag der Gemeenteraadsvergadering op 15 Augustus. Aanwezig 5 leden. Afwezig de lieeren D. Zaaijer en O. Lokker. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den inspecteur voor de volks gezondheid, inhoudende de raming voor 1906. Deze gemeente zal hebben te betalen f 51,62t/8. Raming 1906 voor de schutterij f 164,21. Proces-verbaal van 28 Juni over de kasopname, waaruit blijkt, dat in kas is f 370,73. Rekening der gemeente; ontvangsten f 14320,68 uitgaven 13683,48 saldo 1 637,20 Aan de orde: Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden: L. Moerland en P. Biemond. Bij monde van den Voorzitter werden in de Com missie van onderzoek benoemd de heerenvan Gel der, Zeedijk en Meyer. Na onderzoek bleek, dat de commissie genoemde geloofsbrieven in orde bevon den had. Werd met algemeene stemmen besloten genoemde nieuwe raadsleden toe te laten. Daarna werd een Commissie benoemd tot het nazien der gemeente rekening. Tot commissieleden werden benoemd de Heeren Meyer, van Gelder en Holleman.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5