W. HUB IDÜIF". Officiéél Nieuws- en Advertentieblad Herv. Kerk IN voor Overflakkee en Goedereede. EEKSTE BLAD. idelliarnis, DB ACT, ETE OLIE imicaliën, ornbos, ***-*- ïezinnen fwerij HAAS, Ier Plaats [NS, ling van l Juli. SOT ER 5de Jaargang. Woensdag 1(5 Augustus L905. No. 38 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. JËJ N DER PLAAT ien, en verschil- ing, Bootplein,. 3 tel a 35 et. wijzing. saanwijzing om zelf uw jrlijker van dan alle an- r goedkoop. ilesch. ilandsche ;nz. enz. bij: JK, ergs en grtraan. loofde middelen jtingen ook per Deskundige, v. d. frovenierssingel, Dr. DE BRIZAC fcllen abnormale 13 3—4 en 7 9. i S3 F ommelsdijk p Ik prima kwa- I verkrijgbaar. lefbaarSaucis- 2 s rookvleesch. jg leschieden in 5 SS |-voleïi; Kalfsvleesch. lijavnia. ictie'8 «a loting-en fk. leJiiarnis. kan roedkoop bal. HELMOND.. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTitgra/ve d.er te Middeiharnis. Iedere regel Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Ad verten tie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Wie kweeken sociaaldemocraten? Duitschland, zeggen de protectieman- nen, dat is het tand van boter en rijs- tenbrei voor de arbeiders. Duitschland groot door zijn protectie. Eilieve, lezer, op gevaar af u te vervelen, moeten wij juist om dat beroep op Duitschland, eens uitvoering bet verhaal doen, het treurig verhaal van de wevers in Saksisch Thiiringen. Voor twee jaar brak in het plaatsje Crunmetschau een staking uit onder de wevers. Toen reeds bleken treurige arbei derstoestanden te bestaan. Kort geleden ontstond een staking in't plaatsje Glau- chau Meerane. 't Weekloon bedraagt daar bij een elfurigen werkdag van f4,80 tot f 7,80. Krek als op Flakkee, zegt er allicht één. Ja, wat het geldloon betrett. Doch de Duitsche protectie heeft de prijzen ,der eerste levensbehoeften bui tengewoon hoog gemaakt, zoodat alleen door veelvuldige vrouwen- en kinderar beid de bitterste armoede in de wevers gezinnen kan geweerd worden. Een fabrikantenvereniging in die streek schijnt ingezien te hebben, dat dieloo- nen te laag waren, ze verhoogden ze ten minste tot f 9.—. De niet aangeslo ten fabrieken wilden dit echter niet. Toch hadden die brave fabrikanten de prijzen van hun producten verhoogd zeg gende dat zij hun arbeiders hooger loonen moesten uitbetalen. Bij twee lirma's werd het werk neergelegd, 't Gevolg was dat 8000 arbeiders .werden uitgesloten. De arbeiders beproefden pogingen tot be middeling, de patroons weigerden de ver tegenwoordigers der vakvereeniging te woord te staan. Maar de heeren wilden toch den schijn redden. Zij boden een minimumloon van f 1,38 dochvan 't loon van hen, die niet zes maanden achtereen in dienst waren geweest, zou tien procent gekort worden. In de praktijk beteekende dat een loonsvermindering, daar op de fabrieken van dien fabrikantentrust het personeel voortdurend wisselt. De arbei ders gaven dus niet toe. Toen sloot de F S UILLETON. van Grete Olden, (5) door K. te 31. Tot zijn leedwezen was hij aan de gemeenschappe lijke tafel geplaatst tusschen den gepensioneerden overste en miss Littledale, een hardhoorige Iersche. De doktor koesterde nog altijd de stille hoop, dat zijn zuster baar fantastisch plan om hnn bloedver wantschap te verzwijgen zou opgegeven hebben. Hij zou dan terstond voor haar en zich aan vrouw Kloiber een andere iplaats aan tafel gevraagd heb2 ben zoover van den slagveldenbeschrijver als de ruimte zulks toeliet. Toen zich echter op het eind van het souper, de deur der eetzaal opende en Klara, ontdaan van 'het reisstof, voorzichtig en rustig binnentrad, moest de arme doktor Schmidt zich zeiven bekennen, dat al zijn hoop vervlogen was. Klara's oogen zochten niet den broeder, neen, zij waren strak gevestigd op de ronde gestalte van vrouw Kloiber, die haar woordenrijk tegemoet kwam, alle mogelijke verontschuldigingen maakte, haar daarna naar de tafel geleidde en haar een plaats aanbood, toevallig juist aan de andere zijde en op grooten af stand van de plaats waar de teleurgestelde broeder zat. patroonsvereeniging de weversbond zich bij de frabrikanten aan en besloot op 19 Augustus a.s. alle fabrieken te sluiten en 32000 arbeiders gedaan te geven. Dat wil zeggen dat 40000 arbeiders, hooiden van talrijke gezinnen verstoken worden van iedere gelegenheid om hun brood te verdienen. De patroons hebben van het stop zetten niet veel nadeel. Zij kunnen nu den voorraad, welken zij hebben, op ruimen en worden bovendien geldelijk gesteund door den stakersbond van Tex tielfabrikanten. Ziedaar de geschiedenis, lezer. Wij vra gen uwie kweeken de sociaal-demo craten'? Is het wonder, als die arbeiders bij honderden zich scharen om de roode vaan, waar fortuinen door die textiel fabrikanten worden uitbetaald, terwijl de nijvere werkers hongeren met vijf tot zeven gulden daags een hoog tarief? Straks zal het weer klinkenliberaal leidt tot socialist. Het onware, bet valsche dier clericale beschuldiging blijkt weer eens uit deze weversstaking. Zij wijst zoo juist waar de oorzaak van den groei van het socia lisme schuilt. En onze arbeiders kunnen er een keer te meer uit leeren: Protectie kan fortuinen doen verdienen door het grootkapitaal. Protectie vult den fabrikantenzak, doch komt lang niet al tijd (zoo 'tal eens gebeurt!) len goede van hen, wier arbeid alles voortbrengt. Wij willen eindigen, met 't gedichtje waarin de N. A. G. zoo treffend den toestand der Thuringscha wevers teekent. „Hier wordt een mensch langzaam gekweld. Hier is de folterkamer, Hier worden zuchten veel geteld, Getuigend van den jammer. Hier helpt geen smeeken, vaak gedaan, Vergeefs is al het klagen, Bevalt 'tje niet, dan kun je gaan, En aan je botten knagen." De vogelaar lokt met zoet gefluit. In 1897 was dr. Kuyper o zoo groot voorstander van de Kieswet-Tak. Later hebben we van mr. Lohman gehoord, dat Zeker en met de zelfbewuste gratie eener dame uit de groote wereld zette Klara zich neder, wierp een onderzoekenden blik, eerst op haar naaste buren, toen over het geheele gezelschap, ontvouwde hierna het servet en nam, de kleine vingers sierlijk ge strekt, uit de hand derkellnerin de nagebrachte kop bouillon. De doktor staarde haar hoogst verwonderd aan. Welke voorname manieren kon zijn zuster aanne men Zonder een spier van haar gelaat te vertrek ken had zij hem aau- en voorbij gezien en hijhij had gevoeld dat hij kleurde en dat zijn hart een paar onrustige slagen deed. Toen het souper voor allen afgeloopen was en de tafel opgeheven werd, bleef Klara zitten, de waardin zettelzich naast haar om haar gezelschap te houden. Klara informeerde naar den naam en den stand van allen, die aan de table d' hóte deelnamen. Toen doktor Schmidt dicht langs haar stoel voorbij eing, hoorde hij haar op den onschuldigsten toon vragen: „En de heer daar ginds?" Hierbij wees zij met het hoofd in de richting van zijn plaats, en de arglooze vrouw Kloiber antwoordde gedienstig„Dat is een zekere doktor Schmidt, hij moet een zeer knap geleerde zijn." Bijna beschaamd verliet de doktor de eetzaal en sloot zich aan bij de overige gasten, die in de zwak verlichte, groote veranda voor het huis, deels in groepen, deels ieder op zich zelf, op en neer wan delden, den tijd afwachtende, waarop aij zich goed schiks ter rust konden begeven. Doktor Schmidt bleef in de nabijheid) der eetzaal deur hij was van plan, als zijn zuster naar buiten kwam, nog een laatste poging aan te wenden om haar over te halen haar rol op te geven. Zijn wachten was echter te vergeefs, nadat hij die voorliefde zijn oorzaak hierin vond, dat dr.Kuyper „meer kiezers noodig had" J uni 1905 heeft dr. Kuyper erg gevoelig doen weten, dat hij net als in 1897 weer „meer kiezers noodig heelt." De democra tische jas van tiuismanskiesrecht ligt ech ter nog te kort bij de oude plunje om die nu reeds aan te trekken. Daarom heeft de Standaard er iets anders op gevonden, De Ned. Hervormde kiezers moeten gelijmd worden. Honingzoet schreef het blad onlangs: „Men beperkt de sociale questie zoo gaarne tot Arbeidsbescherming en Ver zekeringswezen; steeds wezen wij erop dat ook het Onderwijsvraagstuk een sociale questie is. Laat ons er thans bij voegen dat onder de sociale vraagstuk ken ook de Kerkelijke questie steeds meer naar voren dringt. Dit naar aanleiding van het tekort aan predikanten bij alle gemeenten, bij zonder bij de Hervormde kerk." Het heele betoog heeft blijkbaar tot strekking een verhoogd rijkssubsidie voor de Ned. Herv. kerk en andere kerkge nootschappen in 't vooruitzicht te stel len. Zoo doende kan de oppositie, gewekt in de Ned. Herv. Kerk door de bevoor rechting der Vrije universiteit enden toenemenden invloed van Rome, tot zwij gen worden gebracht. Wei zeker. Een tekort van *2ll2 milli- oen voor nonnen-, pater- en andere ker kelijke scholen is de erfenis van dr. Kuy per aan 't nieuwe kabinet. Zonder daarover te blikken of te blo zen worden nu aan Ned. Hervormde kiezers een bom dubbeltjes uit de staats kas, als deel van den buit voorgespiegeld Is het wonder, dat met den dag onze vreugde over dr. Kuyper's val stijgt? Zij is anders treffend, die zielezorg van de Standaard voor de Ned. Herv. Kerk, welker Synode door dr. Kuyper zelf eenmaal „driewerf gevloekt" ge noemd werd! O, slimme vogelaar Alsof ie een heiden was! Onder de fijne, kiesche middeltjes, waarvan broeder Staalman zich bediende om zijn tegencandidaat mr. Z. v. d. Bergh te bestrijden, behoorde onder meer moois de volgende uitlating over bijna een half uur naar de groote glazen deur ge tuurd bad, verscheen vrouw Kloiber alleen en ver klaarde op verschillende tot haar gerichte vragen, dat de juffrouw uit Berlijn zeer vermoeid was en zich daarom naar haar slaapkamer begeven had. De goede Rudi werd nu eens bijna boos. Hij stormde de leeszaal in, nam een blad papier en eischte in krachtige bewoordingen nog eens dringend dat Klara aan haar gekheid een einde zou maken. Maar nu stond hij plotseling weer radeloos hoe zou hij den brief in haar handen krijgen Tot een der bedienden durfde bij zich niet wenden, wat zou den die van hem en zijn zuster denken, welke dwaze praatjes konden daardoor ontstaan Bedroefd stak hij het papier in den zak en besloot ook maar naar bed te gaan Toen hij het portiers kamertje voorbij ging, vond hij den stevig gebouwden behoedeT van het hotel juist bezig de vreemdelingen - lijst over te schrijven. Er viel hem een goede gedachte in hij wilde wachten tot ook de naam zijner zuster aan de beurt kwam om zoo bet nummer van haar kamer te weten te komen. Hy bleef dus staan en ging schijnbaar zeer ernstig een daar hangende stoombootdienstregeling bestudeer en. Zijn geduld werd op eert tamelijk harde proef gesteld: de portier scheen met de Engelsche en Amerikaansche namen opeen tamelijk gespannen voet te leven, de naam Greenock bijvoorbeeld, kwam eerst na drie mis lukkingen tot stand en bij het woord Massachuset moesten zelfs eenige krachtige vloeken te hulp komen. Eindelijk, eindelijkde cijfers, welke de uren van afvaart en aankomst der booten aangaven, begonnen te dansen voor de oogen van den armen dokter- zette de man achter het getal 27 zeer voorzichtig Juffrouw Schmidt, particuliere, Berlijn. wijlen den heer Gerritsen: „Gerritsen, die toen hij sterven ging, zijn lijk liet verbranden krek alsof ie een heiden was." Broeder Staalman vindt dus, dat ie mand die zijn lijk laat verbranden een heiden is. Ook op Fiakkee zijn er ve len, die meenen, dat de lijkverbranding strijdt met het christelijk beginsel. "Wij hebben al eens vroeger dit dwaalbegrip bestreden. Een dwaalbegrip, want in Engeland, (toch zeker wel een christe lijk land) spraken verschillende bisschop pen zich uit voor lijkverbranding. Tien predikanten bepaalden daar in hun testament, dat hun lichamen te Wokings verbrand moesten worden. In Italië neemt de lijkverbranding steeds toe. In Spanje eveneens, nog wei gesteund door de regeering. Waar nu de Roomschen uitdrukkelijk bij de stembus als „christe lijk" werden aangemerkt, zullen toch die zuiver katholiekelanden wel niet als heidensch bestempeld kunnen worden, omdat de lijkverbranding er niet in strijd met het christelijk beginsel wordt geacht. Iemand, die voor lijkverbranding is, als „heiden" bestempelen, is eenvoudig een clericale speculatie op bekrompen heid. Per slot van rekening komt èn begraven èn verbranden op hetzelfde neer: vernietiging van 't stoffelijk over schot. Dat velen tegen lijkverbranding zijn, kunnen we ons begrijpen. Men breekt niet gaarne met gewoonten, die van eeuwen her dateeren. Doch bet nieuwere als „heidensch" bestempelen en nog wel met politieke bedoelingen, dat is al zeer onchristelijk handelen. Een nieuwe antithese? Nauwelijks liggen de woelige dagen achter ons, in welke het monopolie van het uitsluitend „christelijke" door de clericalen aan de kiezers werd gepre senteerd als clericaal lokaas, of de Standaard heeft er weer wat nieuws op gevonden. Bij de verkiezing in den Hel der schreef 't blad om mr. Z. v. d. Bergh te weren, het schunnige en venijnige zinnetje «Vooral de candidatuur van den heer v. d. Bergh acht men zeer ongewenscht Dus 27 Op de tweede verdieping. Hij zelf logeerde op de derde. Hij klom de trap op, met bet voornemen zijn schrij ven in het voorbijgaan onder de deur van No. 27 door te schuiven. Dit plan was evenwel onuitvoerbaar; boven ko mende kwam hij tot de ontdekking dat No. 27 lag aan het eind van de lange corridor, welke door bet geheele huis liep en bovendien hielden een kellner en een kamermeisje een zeer druk gesprek voor de deur van No. 29, juist tegenover de kamerdeur zij ner zuster. Hij begaf zich dus voorloopig naar zijn kamer eu wilde een kwartier later weder trachten zijn plan uit te voeren, maar alweer te vergeefs. Op de corridor der tweede verdieping dwaalde in een spookachtig wit gewaad, een brandende kaars in de hand, miss Littledale, de doove Iersche, rond, en de huisknecht riep den afdalenden dokter tegemoet „Er moet in de kamer der miss een vledermuis zijn; de miss heeft gescheld of er brand was En miss Littledale murmelde somber: „Yes, Yesa bat!" Zoo werd het bijna middernacht eer doktor Schmidt op kousen en met luid kloppend hart bij de deur waarachter zijn zuster rustte, aankwam. Voorzichtig schoof hy het briefje onder de deur. Toen daarbij zijn oogen op de lage schoentjes vielen, die daar naast den drempel stonden, maakte zich een vurig verlangen naar zijn zuster van hem meester. „Ach, als zij haar dwaasheid toch eens wilde inzien fluisterde hij droef in zich zeiven, sloop den langen corridor weer door en zocht eindelijk ook zijn le gerstede op. Rudi had zich den volgenden morgen natuurlijk verslapen en vond daarom bij zijn binnentreden de eetzaal leeg en verlaten. (Wordt vervolgd,) j

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1