Landbouw Gemengd Nieuws. deelen. Doch wanneer men de Rykszeewer- ken in deze stieek gadeslaat, schijnt het alsof daarbjj zorgvuldig vermeden wordt, wat tot belemmering van de gewone wa terloop aanleiding zoude geven. Intusschen verneemt men dat door den dijkgraaf van den polder de Rooklaasplaat den lieer C. A. Vogel, tegen den aanleg dier grintbakken protest is aangeteekend. Terwjjl door deu dijkgraaf van den Nieu wen Oostdyk, Oud en Nieuw Westerloopol- dsr, den heer T. Lodder Cz. verlof is verleend geworden. Gemelde autoriteiten schijnen alzoo niet eenparig van gevoelen. Het is te hopen dat daaraan voor de be trokken polderbesturen nimmer eenige na- deelige gevolgea zullen ondervinden wijl nog te versch in het geheugen ligt de enorme schade berokkend, bij den doorbraak van den Havendijk in December 1894 waardoor de Grooten-Zuiderpolder inmideerde, en groote schade werd toegebracht aan het polderbestuur en omliggende landerijen. Onder leiding en toezicht van het onderwijzend personeel dezer Gemeente, vertrokken gisterenmorgen een 70-tal leer lingen van de Openbare Lagere School naar Scheveningen, welke reis grootendeels door eigen spaarpenningen werd ondernomen. Enkele liefdadige giften mochten zij daar bij ontvangen. Het was 's avonds bij aankomst te zien dat de kleinen zich goed hadden geamuseerd en na een drietal liederen op de markt, ten gehoore van een talrijk publiek, en een „lang zullen zy leven" keerden de kleinen ruimschoots voldaan huiswaarts. Een woord van lof mag het onderwijzend personeel niet onthouden worden voor de zorg van de kleinen. IEUIVE TOXGE. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is afwijzend beschikt op het verzoek van J. C. Kievit alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de huisvrouw van Ewoudt Kornet alhier eene vergoeding toegekend van f 0,35 per dag voor den tijd dat haar man onder de wapenen heeft door gebracht. Door de alhier opgerichte Musschen- gilde zijn tot op 4 Augustus j.l. bij den boekhouder ingeleverd 1498 musschen en 3483 eieren. Donderdag 1.1. werd een vrouw uit deze gemeente in de Piassage te Rotter dam terwijl zij voor een winkelraam stond te kijken haar portemonaie met eeniggeld gerold. De eerste scheepslading van steenkolen is deze week alhier gelost, de leden worden de kolen voor 90 cent per 90 K.G. aan huis bezorgd. Maandagmiddag is het 2 jarig zoontje van den arbeider J. Hoogmoed te Batte- noord al spelende te water geraakt en jammerlijk verdronken. De milicien verlofganger D. de Jong van het 3e Regement Infanterie is met in gang van 1 Juli j.l. overgeplaatst bij het 11e Regement van dat Wapen. Zondagmorgen viel een dochtertje van L. Holster alhier in een pan met kokend vet, en brandde haar linkerarmpje zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. OUDE TOXGE- Zaterdag moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen voor G. Hagens, die, terwijl hy met eene slede naar het land reed, daaraf was gevallen, daar zyn paarden zich moeilyk lieten leiden, en hy ernstig ge wond was. De heer J. van Baltegooy Jr. volontair ter Secretarie, is voor deze gemeente aan gesteld, als agent der Levensverzekering maatschappij R. V. S. te Rotterdam. DEX BOMMEL- De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden zijn onderzocht en goed gekeurd. Voor het militair onderricht in deze gemeente hebben zich 21 jongelieden aan gemeld. STAD AAN 'T HARINGVLIET 3 Augustus. Heden had weder eene vergadering plaats van de boerenleenbank. Het bestuur en de raad van toezicht werden in deze vergade ring aangevuld. Op slimme wijze werd de crisis, oogenschynlijk in harmonie, bezwo ren. De heer W. J. de Wagter bedankte als bestuurslid. Na aanvulling bestaat het bestuur nu uit de heeren C. J. Sterk, D. Born en C. Kop penaal. De Raad van toezicht uit de heeren E. H. de Ruiter, J. C. van Oostende en A. J. C. Silvius. Er meldden zich 2 nieuwe leden aan. De vergadering was matig be zocht. Het huishoudelijk reglement werd vastgesteld. By koninklijk Besluit is aan I. van Es op diens verzoek eervol ontslag verleend als gezworen van den polder „Oude Stad" De Raad benoemde tot Wethouder en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer E. H. de Ruiter. De leverantie van plus minus 500 liter petroleum voor de gemeente benoodigd in den aanstaanden winter werd aange nomen door J. Mulder voor 8 ct de liter. Tot assistent van den agent van de Rijksverzekeringsbank is aangesteld de hr L. J. Elvé albier. Een ingezetene verloor zijn portefeuille waarin twee bankbilletten van f25. Eenigen tyd uadat de omroeper dit verlies in de gemeente bekend gemaakt had, bracht zijn dienstbode hem het verlorene terug, dat zy in den tuin gevonden had. De door den Raad goedgekeurde re kening van het Algemeen Armbestuur dienst 1904 sluit in ontvang ad f 1617,48 in uitgaaf ad f 2040,475, met een nadeelig saldo van f 422,995. De crisis. Uit Den Haag wordt bericht: Naar men verzekert, zou het nieuwe Ka binet als volgt zijn samengesteld: Prof. mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam, Justitie. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, ge zant te Washington, Buitenlandsche Zaken. Kapitein-Luitenant ter zee W. J. Cohen Stuart, Marine. Generaal-majoor H. P. Staal, sous-chef van den generaal staf, Oorlog. Mr. Th. H. de Meester, vice-president van den Raad van Indië, Financiën. Mr. P. Rink, lid der Tweede Kamer, Bin- nenlandsche Zaken. Mr. D. Fock, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuidholland Koloniën. Het departement van Waterstaat zou worden gesplitst. Als hoofd van de eene afdeeling omvattende waarschijnlijk Land bouw, Handel en Arbeid thans by Binnen- landsche Zaken, zou optz'eden mr. J. D. Veegens, lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, terwyl het technisch gedeelte van het tegenwoordige departement zou komen te staan onder het beheer van prof. J. Kraus, hoogleeraar-directeur dei- Technische Hoogeschool te Delft. Eenige proeven in mijn tuin. Ik had het goedje nu toch eenmaal in huis—ik bedoel de Patentkali dat ik gebruikt heb bij myn bloemen en dat daarop zulk een prachtige uitwerking gehad heeft ik wilde er nog meer proeven mede doen. Ik had juist in mijn tuin twee bedden met stamsuikerboonen staan, die vrijwel aan elk ander gelyk waren, alsook twee bedden met erwten, die ook niet veel verschilden. Daar beide gewassen, zoo.wel de erwten als de boonen echte kaliroovers zyn, dacht ik, dat een bemesting met Patentkali in geen geval schaden kon. De vier bedden waren alle met stalmest voorzien en de boonen ot liever de grond, voor de boonen bestemd, was daarenboven ook nog gebeerd. Twee bedden, een met boonen en een mot erwten liet ik verder groeien, zooals het wou. Doch de beide andere zouden mjj moeten aantoo- nen, in hoeverre Patentkali de erwten en boonen verbeteren zou. Toen de erwten even boven den grond kwamen kijken, nam ik een pijpgieter en begoot de bedden, om de planten, zóó dat het water de planten niet of weinig aanraakte. Ik deed dit om den anderen dag, zes maal achter elkander en gaf aan eiken vierkanten meter telkens ongeveer 5 Liter water, waarin een gram Patentkali opgelost was. (Op vochtigen, lagen grond kan men natuurlijk minder water nemen). Op dezelfde wjjze ging ik later bij de boonen te werk. Gedurende de eerste weken zag ik weinig verschil tusscben de aldus begoten bedden en die, welke ik geen Patentkali gegeven had. (Ik heb vergeten te zeggen, dat ik deze laatste, om de andere omstandigheden zoo geliik mogelijk te maken, toch ook begoot, doch slechts met zuiver regenwater.) In het eerst zag ik dus geen verschildoch omstreeks den bloeitijd waren de met Patentkali be meste erwtenbedden ver voor. Ze bloeiden weliger. En ze zijn voorgebleven en ze heb ben ook meer opgeleverd. Van de boonen kan ik op het oogenblik niets meer zeggen dan dat ze hooger van stengel en rijker in het blad staan dan die, welke geen Patent kali gehad hebben. Doch myn proeven hebben my reeds be wijs genoeg gegeven, dat ook in den tuin kalizouten veel nut kunnen doen. Ik ver moedde dit trouwens verleden jaar al, toen ik ongeveer 1 KG. Patentkali had uitge strooid op het bed, waarop ik mijn selderij planten heb uitgeplant. Vorige jaren is myn selderij nooit zoo dik van knol geweest als verleden jaar. Ik zal dit jaar de proef nog eens nemen op selderij en u den uitslag later mededeelen. Doodliggen. Er is in Engeland weer een geval bekend geworden van een moeder, die haar kind zoogenaamd had doodgelegen. De vrouw was dronken te bed gegaan en had haar kind van nog maar elf dagen oud, meegenomen. In haar zwaren slaap was ze er op komen te liggen en had het doen stikken. Zij werd schuldig geoordeeld aan manslag en veroordeeld tot 21 maanden hechtenis met dwangarbeid. Een echt koopmannetje. Voor de recht bank van Whitechapel is Vrijdag een 15 jarige knaap met goed gevolg als pleiter opgetreden. Toen de zaak Hymon Salomon Co. tegen Bernstein werd opgeroepen, kwam er een slanke jongen naar voren, die on der algemeen gelach, verklaarde eischer te zyn. „Maar ge zijt een kind, zei de rechter, ge kunt geen handel drijven." „Dat doe ik toch, edelachtbare, was het antwoord. Ik ben Hymon Salomon en Co." En zonder zich om het lachen van pu bliek en rechters te bekommeren, ging de knaap daarop aan het pleiten van zijn zaak met zooveel behendigheid en klem dat de rechters hem in het gelijk stelden en zijn tegenpartij veroordeelde tot een schadever goeding. Onder luide toejuichingen van het publiek ging daarop de handige 15 jarige koopman heen. Vergiftig roomijs. Het roomijs, dat op straat verkocht wordt en waartegen al meer malen gewaarschuwd is, heeft onlangs te Birmingham tot een formeele epidemie aan leiding gegeven, 52 menschen werden er op één dag ziek van. Het vergif kon door het 'bacteriologisch onderzoek worden aange toond. Het ys was in een zeer onzindelijke omgeving bereid en vermoedelijk door fae- calestoffen verontreinigd. Het blijkt telkens weer hoe noodig het is tegen dit gevaarlij ke genotmiddel^ op zyn hoede te zijn. Een dievegge gesnapt. Een gemeente-ont vanger van nabij Brussel was Donderdag nacht, terwijl hy eene tasch met 20,000 fr. droeg, ziek op den openbaren weg blijven liggen en hij werd, daar gevonden door een agent en een pompier van Koekelberg, die hunne nachtronde deden, kort nadat zij eene fruithovenierster ontmoet hadden, die met haar twee zonen naar de markt ging. De ontvanger, door de twee nachtwakers te been geholpen, zegde, dat hy onpasselijk was geworden wat men overigens zeer goed zien kon maar dat hij, gedurende zijn halve bezwijming, machteloos had moe ten aanzien hoe eene vrouw, die een stoot wagentje voerde, de reistasch met geld naast hem had weggenomen. De nachtwakers herinnerden zich de ho venierster die zij zeer wel kenden, omdat zij haar alle dagen ontmoetten en gingen dadelijk met den ontvanger naar de fruit markt van Jette, waar zij haar ondervroe gen over haren „vond". De vrouw protesteerde, maar daar de ont vanger zijne klacht met feiten staafde, werd de vrouw naar het bureel geleid en op den duur vond men onderin een der fruitzakken de tasch met de 20,000 francs. Men kan wel denken wat gevolgen dit avontuur voor de fruitverkoopster zal heb ben. (Hdbl. v. Antw.) Hendrik Witbooi en de Duitschers. Volgens de laatste berichten uit Duitsch Zuid-west- Afrika staat 't nu vast, dat Hendrik Wit- hooi met een sterke krijgsmacht aan de Tsjeib staat, een rivier die tusschen de Hoe- doep en Keitsoep stroomt. Zoo is hy dan weer verschenen in het gebied, waar de Duitschers hem met zooveel nrneite uit ver dreven hebben. Gen. von Trotha verzamelt nu troepen om hem daar aan te vallen. Eerst in de tweede helft der maand zullen die troepenbewegingen klaar zijn. Morenga zal intusschen door een kleinere troepen macht in het oog gehouden worden. Naar 't heet, vertrekken binnenkort weer 5000 man versterkingen uit Duitschland. DeRyks- dag heeft 't geld daarvoor niet bewilligd, maar de regeering zal 'ter waarschijnlijk op wagen en later de goedkeuring van den Rijksdag vragen. Desnoods kan zij tfog den Rijksdag in buitengewone zitting oproepen. Dood gehongerd. In het krankzinni gen gesticht te Ville Evrad, bij Parijs, werd reeds sedert een maand de daar verpleegde echtgenoote van den fabrikant Gaucher vermist. Zaterdag werd haar lijk gevonden in het vertrek, waar de machines voor de centrale verwarming staan en dat zomers niet gebruikt wordt. De arme vrouw schijnt daar op de een of andere wijze te zijn binnengekomen en is niet meer uit het vertrek kunnen komen, zoodat zy een gruwelijken hongerdood stierf. De ongelukkige schijnt zich in haar vertwijfeling zelf in den arm te hebben gebeten, ten minste deze was zeer verminkt. Opstand in Duitsch-Oost Afrika. De „Nordd. allgem." schrijftij Volgens een telegram van den keizerlijken gouverneur van Duitsch- Oost-Afrika is onder de inboorlingen de Ma- toembisbergen ten Noorden van Kilwa, een oproer uitgebroken, waarvan de aanleiding nog niet geheel bekend is. In het aan de kust gelegen plaatsje Sainange zyn een aantaf huizen door de inlanders iD brand gestoken. Ter onderdrukking van het oproer dat vol gens den gouverneur geheel en al een plaatselijk karakter heeft, zijn de beide compagnieën uit Lindi en Dares-Salaam naar Kilwa opgerxkt. De aanslag op den Sultan. Men meldt uit Konstantinopel, dat de drie mannen en drie vrouwen, die men voor de plegers van den aanslag op den sultan houdt, nu te Luzern zyn. Daarby is de vrouw van den Belg Joris, die in Konstantinopel gepakt is. De daders worden voor Armeniërs of Bulgaren gehouden. Volgens een ander bericht is men nu te Konstantinopel overtuigd, dat geen Bulga ren schuld aan den aanslag hebben, maar alleen Armeniërs en is daarvan het gevolg, dat er in Turkije Armeniërs bij de vleet in de gevangenis worden gestopt. Een zonderlinge moord Te Osaka is een zonderlinge moord gepleegd. Een zekere Nakagawa maakte de sabel zijner voorva deren van den muur los en doodde daar mede zijn schoonmoeder, zijn schoonbroeder en schoonzuster, benevens twee geisha's en een bediende. Daarop trok hij zyn met bloed bevlekte kimono uit, kleedde zich in bruidegomsge waad en deed zich in een stoel brengen naar de politie om in hechtenis te worden gesteld Toen men hem vroeg waarom hij deze daad gepleegd had in een tijd waarin Japan zoo groote behoefte heeft aan mannen, antwoordde hij doodleuk, dat hij onophou delijk ruzie had met zijn schoonmoeder en een eind had willen maken aan haar, haar familie en allen die met haar in huiselijke betrekking stonden. Millionairswraak. Te Baltimore kocht een ry'k man van een speculant een stuk grond, om er een villa op te bouwen. Te laat ver nam hy echter, dat hij gruwelijk bestolen was. Om zich te te wreken, liet hij aan den voorgevel van de villa een uithangbord aanbrengen, met de woorden: „Kostelooze restaurant voor negers." Sedert wordt de avenue van den morgen tot den avond on veilig gemaakt door zwarte mannen en vrouwen, die, zooals men weet, voor de blanke Amerikanen een voorwerp van ai- schuw zijn. Waarin bestoDd nu de eigenlijke wraak De speculant bezit ongeveer driekwart van de huizen en villa's aan de avenue en sedert 14 dagen verhuizen nu alle familiën vandaar. Huizen, die een maand geleden nog 150,000 gulden waard waren, kan men nuvoor25,00C gulden niet meer kwijt raken. Alles vlucht voor de zwartjes en de aanzienlijke straat is zoo doodsch geworden als een achterbuurt. De millionair lacht in zijn vuistje. Gele koorts De dokter van het marinehos pitaal te New-Orleans verklaart, dat er ten minste veertig dokters meer noodig zullen zijn, om op te kunnen treden tegen de gele koorts. Wyman, het hoofd van den militairen geneeskundigen dienst, heeft van Roosevelt een telegram ontvangen, hem opdragende alle stappen, die in zijn macht waren, te nemen om den toestand te New-Orleans te verbeteren. De moordenaar van Schcevalof veroordeeld. De moordenaar van den Moskouschen gou verneur Schoevalof, Koelikofsky, is door den krijgsraad tot den dood door ophanging veroordeeld. Spioorwegongeluk. De van Oppoln (Silezië) komende goederentrein is kort voor het station Schimischoff, bij het inrijden van den wissel, ontspoord. Locomotief, tender en vijf wagons werden omver geworpen. De machinist, die nog het noodsignaal deed hooren en tegenstoom gaf, benevens de stoker, zyn gedood; twee mannen van het treinpersoneel licht gewond. Onder de puinhoopen der wagons liggen twaalf stuks vee, die met den trein ver voerd werden en die men waarschijnlijk niet zal kunnen redden. Schuldig of onschuldig. De bladen van Barcelona publiceeren een brief van den anarchrist Picoret, die verdacht wordt den aanslag op den Koning van Spanje te Pa rijs te hebben gepleegd, waarin hij verklaart dat. „alleen de maatregelen van geweld en de bedreigingen van den rechter hem er hebben toe gebracht zich schuldig te ver klaren." Het suiker-bankroet, waardoor Jules Jalu- zot, de directeur derPrintemps-magazyn te Parijs, is getroffen, schijnt niet zoo gunstig ie zullen afloopen als het zich eenige dagen geleden liet aanzien, voornamelijk met be trekking tot de spaarbank-afdeeling van de Printemps, waaraan vele kleine renteniers en lagere ambtenaren deelnamen, vooreerst om de voordeelige voorwaarden die men stelde en ook omdat men een onbeperkt vertrouwen stelde in de soliditeit van deze groote zaak. Gedurende twee dagen heeft het, nadat het bankroet was bekend ge worden, gestroomd van inleggers in de Printemps-spaarbank voor de loketten, die hun tegoed kwamen opeischen en er is ook geregeld betaald tot een aanzienlijk bedrag, maar in de helft van den derden dag werden de loketten eensklaps gesloten, terwijl daarboven een gedrukte aankondiging ver scheen met de woorden: .Kas voorloopig gesloten. Een administrateur wordt aan de directie toegevoegd." Dit bracht een groote opschudding teweeg, de menigte begon te dreigen en de politie, die in sterke macht aanwezig was, had de handen vol om de gemoederen tot kalmte te brengen. De tusschenkomst van minister Rouvier is uitsluitend in het belang van de spaarbank- inleggers en men hoopt dat daardoor het tegoed aan de inleggers nog zal worden voldaan, te meer, daar de maatschappij de Printemps rijk is en voor 20 millioen francs aan onroerende goederen bezit. Men hoopte dat Maandag reeds de noodige schikkingen gemaakt zouden worden, waardoor de terugbetaling aan de spaarbank-inleggers

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6