Boeken, Tijdschriften, Conrantes; M 1 I Landbouwcreriiet, VAN OUDGAARDEN. Flakkeesche Boekhandel <1 N. 8, U. Motorrijwielen, Binnenlandsch Nieuws Advertentie n. Gewone Rijwielen Alle Onderdeelen Westdijk, Middelbands. Kerkboeken en Bijbela, Kantoor-, Schrijf- en TeekenbehoeftoL ANSICHTKAARTEN s *2 <3 2* -P S p, fl co "S Noordhollandsch Alkmaar, Hoorn, Delft, DEN HAAG. Mr. A. MIJS, BRIELLE-MIDDELHARNIS. «V/o 3 gelooven, dat men met 200 K.G. patentkali volstaan kan, wat de kali aangaat. Men geeft dus op spurrie 200 K.G. patentkali. 200 K.G. superfosfaat en 100 K.G. chili. De bemesting kost dan ongeveer 4 ets, per roede en dat mag men voor de spurrie wel over hebben. Ik heb nu alleen gesproken over de be mesting van spurrie en knollen, maar ik weet heel goed, dat er onder jullie zijn, die ook koolrapen als stoppelgewas verbou wen. Ik heb daarmede nu wel geen bemes- tingsproeven genomen, maar ik geloof, dat ik jullie wel een raad kan geven, hoe ge deze planten bemesten moet. Koolrapen zijn eigenlyk zusjes van de knollen, wat betreft het voedsel dat ze noodig hebben. Ze vragen n.l. in de eerste plaats veel kali, als alle wortel- en koolgewassen. Ik zou jullie daarom aanraden, voor kool rapen op het stoppelland denzelfden mest te geven, dien ik voor knollen heb aange raden dus per H.A.: 300 K.G. patentkali, 200 K.G. super en 100 K.G. chili. Ik wil u nog even zeggen, dat ge in plaats van super op lichte gronden misschien even zoo goed slakkenmeel kunt gebruiken, hoewel superfosfaat gemakkelijker opneem baar fosforzuur levert. En hiermede heb ik gezegd, wat ik te zeggen had over de bemesting van de stoppelvruchten. Uit vroeger eeuwen. Bij het afgraven van een erf te Oldehoorn (Fr.), waarop een boerderij heeft gestaan, welke is afgebroken, is diep in den grond in een laag zware kleiaarde, een zeldzame vondst gedaan, na melijk de overblijfselen van een vuurhaard. Deze was rond en 1 M. in doorsnede. De wand was geheel van beenderen (skenkels), mooi aaneensluitend in leem tegen elkaar opgezet stond een leemenpot van ongeveer 15 cM, in doorsnede zöo diep in den grond, dat de bovenrand er van met het overige gedeeltelijk gelijk was. De pot was zeer broos, de beenderen waren echter bijzonder gaaf. In den vuurhaard was een zeer groote hoeveelheid asch, ten minste wel drie krui wagens vol. Jammer, dat men zoo spoedig tot slooping van het geheel is overgegaan. De oude vuur haard zou zeker voor oudheidkundigen, van veel belang zijn geweest. Raadgevingen voor zwemmers. Ook in ons land, zij het gelukkig nog niet in de naaste omgeving van de stad, zijn er dit jaar reeds velen bij bet baden verdronken. Gewoonlijk zijn deze ongelukken het gevolg van on voorzichtigheid en onwetendheid. De vol gende hoofdregels moest ieder zwemmer steeds voor oogen gehouden worden: 1. Men neme niet onmiddellijk na den eten een bad. 2. Men drinke vóór het baden geen bier of alcoholische dranken. 3. Wanneer het lichaam door snelle be weging of groote krachtsinspanning (bijv. een langen fietstocht) verhit is, moet men voordat men gaat baden, zóó lang uitrusten, dat pols en ademhaling normaal zijn. 4. Voelt men tijdens het baden tweemaal achtereen een koude rilling langs den rug dan verlate men het water terstond. 5. Na het baden verdient het bij koud weer aanbeveling zichzelf te verwarmen door wrijving of beweging. Dit zijn de hoofdregels, die in acht geno men moeten worden. Het spreekt wel van zelf, dat er nog vele andere regelen zijn, zooalsniet in diep wa ter zwemmen, wanneer men geen goed zwemmer is, niet te water gaan, wanneer men zich niet lekker gevoelt, etc. Re gemeenteraad van Sliedrecht heeft met algemeene stemmen besloten tot het bouwen van een nieuw raadhuis, een voorstel hier toe werd ingediend door enkele raadsleden, 't Oude gemeentehuis voldoet niet meer aan -de eischen des tjjds. Uit de derde verdieping gevallen. Vrijdag avond omstreeks 8 uur had in de Quellijn- straat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Het 11-jarige zoontje van mei Penning wo nende op de derde verdieping van perceel 135 in genoemde straat, zat in een der ven sterbanken,waarvooreen klein bloemenhekje was getimmerd. Doordat de knaap tegen het hekje aan leunde, brak dit, tengevolge waarvan hij achterover viel. Eerst kwam hij te land op de droogstokken, die aan de vensterbank van de tweede etage waren bevestigd, doch ook deze braken, zoodat hij met een vreeselijken smak neerkwam. Dadelijk schoten de bewoners van het huis te hulp. Toen men het jongetje opnam, bleek hij bewusteloos te zijn. Zeer ernstig verwond en inwendig gekneusd werd hij per brancard ter verpleging naar het Binnen- Gasthuis gebracht. Overreden. Vrijdagmiddag is door de tram die omstreeks 4 uur te Doetinchem aankomt, nabij Silvoldt een vrouw overreden. Zij werd bij dr. Beyers binnengebracht, waar bleek dat haar een arm was afgereden. Verder had zij ernstige verwondingen gekregen. Diefstal door inklimming. In den vorigen nacht is te Amsterdam vermoedelijk door inklimming door een tuimelraam, en door opensluiten der brandkast, waarvan de sleu tel aanwezig was, een bedrag van f 180 ontvreemd uit het kantoor der naamlooze vennootschap Amsterdamsehe motordienst aan het Stationplein aldaar. De beenen afgereden. Een milicien, te Haar lem die Vrijdag met groot verlof vertrok, raakte dien avond dronken op de rails van de stoomtram bij Beverwijk. Hem werden de beenen afgereden. De man is naar Haarlem in het gasthuis gebracht, In de Maandag alhier gehouden vergade ring van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland werd behandeld het bezwaarschrift door D. Breesnee te Nieuwe Tonge, inge diend tegen de toelating van L. Nelisse Lzn als raadslid van Nieuwe Tonge. Door het lid van Gedeputeerden, den heer Joh. Krap, werd rapport in deze zaak uitgebracht, waaruit o. a. het volgende bleek Bij de jongste stemming voor leden van den gemeenteraad van Nieuwe Tonge (pe riodieke aftreding), waren uitgebracht 190 geldige stemmen, volstrekte meerderheid alzoo 96, die door 4 candidaten, zijnde D Breesnee, A. Dorst, L. Nelisse Lzn en Cor Overdorp, verkregen werd. Daar er slechts 3 plaatsen te vervullen waren, besliste het aantal verkregen stemmen en werden ver kozen verklaard de heeren Dorst, L. Nelisse Lzn en Overdorp, welke heeren, na goed keuring hunner geloofsbrieven met 4 tegen 3 stemmen als lid van den raad van Nieuwe Tonge werden toegelaten- (Tegen stemde de commissie, belast geweest met het on derzoek der geloofsbrieven, onder wie de reclamant D. Breesnee) Reclamant wees er in zijn bezwaarschrift op, dat aangezien er te Nieuwe Tonge twee personen zijn van den naam L Nelisse Lzn de stemmen uitgebracht op den candidaat L. Nelisse Lzn van onwaarde hadden moe ten verklaard z(jn daar er geen duidelijke persoonsaanwijzing heeft plaats gehad. Het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge om inlichtingen gevraagd betoögde dat er geen quaestie is van dwaling. Weliswaar wonen er te Nieuwe Tonge 2 personen L Nelisse Lzn, vader en zoon, maar de eerste is een man van 71 jaar, totaal hulpbehoe vend, gelijk aan alle ingezetenen bekend is, en dus absoluut ongeschikt om de functie van lid van den raad te vervullen. Wel woont er nog een L, Nelisse te Nieuwe Tonge, maar deze wordt juist altijd aan gewezen als L. Nelisse Azn. Om nu allen twijfel hier te vermijden hebben de candi- daatstellers op de Hist geplaatst L. Nelisse Lzn. Naar het oordeel van het gemeentebe stuur en volgens het oordeel varj eenige ingezetenen— in een adres aan Ged. Staten geformuleerd— is L. Nelisse Lzn. (Junior) dan ook terecht toegelaten. Door reclamant, zoomede door twee in gezetenen, en door een lid van het gemeente bestuur werden ter vergadering nog inlich tingen gegeven. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Een griezelige vondst. Men schrijft uit Urk Alhier is bij het graven voor de te plaatsen American Petroleum Compagnie, te Amster dam, op ongeveer 30 cM. onder den bega- nen grond, opgegraven een doodshoofd van een volwassen man, waarvan de schedel een omtrek heeft van 55 cM. en aan welk doodshoofd alleen de onderkaak ontbrak in de bovenkaak zaten nog 3 gave kiezem Midden op den schedel vertoonde zich een paarsgekleurde plek. Andere beenderen zijn nog niet gevonden. Men verdiept zich in gissingen, hoe het op die geringe diepte zich aldaar kon be vinden, zijnde de grond waarin het gevon den is, vóór 25 of 26 jaar aldaar opgebracht en afkomstig van het graven van een scheepshelling. De aannemelijkste verkla ring is, dat het door een visscher uit de zee is opgevischt en zonder daaraan ruchtbaar heid te geven op die plaats is begraven. Het is door de politie in bewaring genomen en zal door deze wel een betere rustplaats ontvangen. Ongeluk met de electrische tram. Aan den Kanaalweg te 's-Gravenhage liep Zaterdag middag 4 uur een electrische motorwagen die door een monteur bestuurd werd, proef reed, op den achterwagen van een voor gaande tram, die stilstond om passagiers uit te laten. Waarschijnlijk weigerde de electrische rem van den motorwagen. De botsing was zeer hevig en een dikke rook wolk ontsnapte van den motorwagen. De passagiers werden door elkander gerammeld maar kregen geen kwetsuren. Het achterbalcon van den stilstaanden wa gen en het voorbalcon van den motorwagen werden ineengedrukt en kregen belangrijke materieele schade. Den bestuurder van de eene tram werd een pols ontwricht, terwjjl de conducteur van den aanhangwagen eenige lichte kwetsuren bekwam door de glasscher ven van de gebroken ruiten. De dienst had een half uur vertraging er stonden op 't laatst een 15tal trams uit Den Haag komende te wachten, voordat men met de gehavende trams kon weg komen. Er vandoor! In Watergraafsmeer had een dienstmeis je verkeering met een werkman aan de gasfabriek. Ze zouden gauw gaan trouwen en in afwachting daarvan had het meisje haar dienst reeds opgezegd en haar koffer met een spaarduitje van f 180, dat ze pas van de spaarbank, had gehaald, ten huize van haar verloofde laten brengen. Maar dat bleek wat te vroeg. Toen ze gisteren middag van een tochtje naar Amsterdam terugkwam was de koffer geopend en het spaarduitje weg terwijl ook het spoorloos verdwijnen van den vrijer de onderstelling wettigt dat deze niet vreemd was aan het geval Een Engelsch tourist, tevens geoefend zwemmer en duikelaar, die Dinsdagmor gen zijn reis met het Delftsche bootje maakte, viel omstreeks 11 uur, doordien het bootje ergens tegen aan stootte, achter de R. C. kerk te Overschie achterover in de Schie. Hij wist. zich echter spoedig te redden, doch zjjn camera, welke hij bij zich had, missen de, ontdeed hij 'zich van eenige kleederen, sprong' te water en duikelde zoolang tot hij de handcamera met toestel gevonden had. Een Katholieke Hoogeschool! In de Katholieke bladen is opgenomen de voor notaris jhr. W. E. Bosch van Oud Amelisweerd te Utrecht verleden oprichtings- acte van de „Sint Radboud-Stichting." Comparanten, de heeren H. Yan de We tering, aarts-bisschop van Utrecht, mr. J. W. Van den Biesen, jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, leden der Eerste Kamer, en jhr, mr. P. J. A. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, lid van Ged. Staten van Gelderland, hebben o.a. verklaard: Dat zy een stichting in het leven wen- schen te roepen om ook in de toekomst het bijzonder Katholiek Hooger Onderwijs in den meest algemeenen zin des woords te bevorderen en uit te breiden, en dat zij zoowel uit eigen middelen ais door bij dragen van belangstellenden een bedrag van f3000 hebben bijeengebracht en dit bedrag als grondslag tot dat doel inbren gen en op een en hetzelfde oogenblik met en door dien inbreng in het leven roepen, oprichten, vestigen en stichten de „Sint Radboud-Stichting.'' In den leeftijd van 81 jaar overleed te 's Gravenhage de heer H. C. Van Calcar, oudburgemeester van Wassenaar, echtgenoot van wijlen Elise Van Calcar, wier letterkun digen arbeid hij tot aan zijn dood voortzette. Le heer Idenburg zal na zijn aftreden als Minister weder buiten Den Haag gaan wonen. Valsche bankjes rawlOgrtWen! Te Amster dam zijn een paar valsche bankbiljetten van f 10 voorgekomen. Zij zijn door middel van de photografie nagebootst, waardoor een bruin getinte afdruk is verkregen de namaker heeft de blauwe partijen geheel uit de hand met waterverf nageteekend. De valschheid springt dadelijk in het oog door de omstandigheid dat de voorzijde een andere serie en nummer vertoont dan de achterzijde (de beide voorgekomene bil jetten droegen van voren Serie A. K. 53096 en van achteren Serie A. H. 4197), terwijl het watermerk ontbreekt. Onder de koolplanten in de Streek (Noord- Holland) heerscht een ziekte, waardoor slechts 1ls van het gewas gezonde planten oplevert. Door heeren directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam is van iemand die onbekend wensebt te blijven de som ontvangen van f 10.000. TIE KOOP waarvan een exemplaar te bezichtigen is met dunlop banden, met een jaar ga rantie van af f 55, zijn tevens verkrijgbaar. Ook voorhanden 2sT aaimach.iiies. Aanbevelend, 19-26 G. NIP1US, Mr. Smid en Rijwielhandelaar. RING, - MIDDELHARNIS. Levering van alle Plaatsing van r Advertentlfin ka alle Dag-, Week- en Maandblad», Bonder verhooglng van prijs. Voorhanden alle bijna het geheele Eiland. Fantasiekfiarten. en*, ens. 2 O x O M co C o X O O 'Of) - 0 l-K PH c5 S IM S3 *«5 X s© cc eS '"w 5: bS s X -3 SS rl ft F— ft) 13 CC Ph O XJl ft O <D bij O cc rv O O IA (0 ■rl H A o ■d ■d Kapitaal Een Millioen Gulden. De VENNOOTSCHAP verleent Credi»- neemt gelden In deposito, koopt en verkoopt effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongatiên en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kas siersvak behoorende. Staat op 31 December 1903. Loopende Gredieten f 2.724.351,65 Deposito's- 931.662,41 Reserve- 436.024,17 J. f. moens, Direct«er. voor Middelharnis en omstreken t'e uuieet sn Piocoxeur. (I^.A.IhT'I'OOlEa GEVESTIGD SSDEiïW 1831). HOUDT zich speciaal bezig met het in- en afschrijven van Grootboekkapitalen BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen- en buiten- landsche beurzen: VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen; VERTEGENWOORDIGT de voornaamste Hypotheekbanken tot het sluiten van hypotheken en het plaatsen van pandbrieven; GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen- en buitenlandsche Effecten; BEZORGT polissen van brand-, glas-, transport-, levensverzekering enz.; INKASSEERT wissels op binnen- en buitenland; ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke condities BEWAART Effecten, Goud, Zilver, Kieinoodiën enz. volgens bepalingen die gratis verkrijgbaar zijn PLAATST gelden a Deposito onder de volgende rente-vergoeding: met 3 dagen opzegging 2 o/„ 15 274 °/o 1 maand Zlj2 0/0 met 3 maandenopzegging 2s/4 °/0 6 3 o/o 1 jaar

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3