Officiéél Nieuws- en Advertentieblad Hall! ekhandel Craranlm chappij, voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. OOIJ, 5de Jaargang Woensdag 9 Augustus 1905. No. 37 lharnis", oenendijk- ink rabat. Bijbels. eekenbelioelï»» RTEN Iden, den, an Bedden. atrassen. ndergoederen.. SDIJK. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij EEN SCHITTERENDE GEDACHTE. ddelharnis. wordt er ge- lossale voorraad tengewoon lagen pxil ■ijs. (Ie kw.) 2, kw.) 1,40' onzen, Zeemenr cadeau. nbeuelend p. ie kantoor. en- en Buiten- Banknoten. n en Gebouwen- ■potheekbanken. appij „de Sala- Roerende Goe- ieren en Bank- elharnis. tiön Pdja. Eiland. arten. delharnisy e prijzen: s, twee-persoons„ gevuld met. 54 af f 34, ld met 63 pond s, tweepersoons -I ing franco door d in ER en Chemische- te Dordrecht. 136. ewaarborgd» ij in stukken rkrijgbaar bij nauwkeurig Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor Nederland: C. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TXltgrarve der te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Koninginnedag. Voor eenigen tijd heeft de gemeen teraad van Middeiharnis het besluit ge nomen dit jaar bij wijze van proef de kermis niet te doen plaats hebben. De kermissen zijn tegenwoordig „uit den tijd". Door de talrijke winkels hebben ze hun vroegere reden van bestaan reeds lang verloren en zijn niet anders dan uitspanningsdagen geworden. De brooddronken en minder zedelijke too- neelen, welke men bij die gelegenheid te genieten kreeg, vergrootten den tegen stand tegen de kermis en hebben dan eindelijk geleid tot haar afschaffing voor den tijd van een jaar „bij wijze van proef." Wij willen tot het slagen van die proef gaarne het onze bijdragen en in de eerste plaats verwachten wij dat van de tegenstanders der oude kermis. In zeer vele plaatsen heeft men te recht begrepen, dat de afschaffing der kermis een tegenwicht moet hebben. En dat tegenwicht iseen flink volks feest. Een dag van gepaste ontspanning, een dag, op welken men het volk leert, hoe het zich vermaken moet. Ons dunkt, dat} zoo iets de beste weg is om alle bewoners van Middeiharnis met de afschaffing der kermis te ver zoenen. Bovendien kan zoo'n volksfeest een uitstekend middel zijn tot volksopvoe ding, tot veredeling van volksvermaak. En welke dag leent zich daartoe beter dan koninginnedag? Op 31 Augustus trachte men alzoo een flink volksfeest te doen plaats hebben. Welk een schoone gelegenheid voor de tegenstanders der kermis om te doen blijken, dat ze het volk gaarne een ge past vermaak gunnen. En welk een uitnemend middel om de proef te doen slagen. Welnu, wie nemen het initiatief? Wij zullen onzerzijds gaarne alle po gingen steunen. Doch om te slagen, beginne men spoedig. F _E TJ I L L JE T O JV. van Grete Olden, (4) door K. te M. Op reis mocht de arme doktor Schmidt dikwijls drie of vier nachten achter elkander op de harde banken van een derde klasse wagon doorbrengen. „Het was de grootste dwaasheid tweede klasse te reizen, als men onder lieden is, van wie niet een je kent," was Klaartje'8 verstandige opmerking. Haar broeder, die over dag van de eene bezienswaardigheid naar de andere merkwaardigheid gevoerd werd, deelde in dit opzicht niet de meening van zijn zuster, maar moest er zich toch naar schikken. Dezen keer waren de voorbereidende reismaatre- gelen nog ingewikkelder dan anders. Daar tengevolge van Klara's plan de doktor eerst afreizen en das eenige dagen zonder het moederlijk opzicht zijner zuster wezen zou, had zij een notitie boekje aangelegd en teekende daarin alles op wat de doktor zien, doen en laten moest; na enkele dagen was het tamelijk dikke boekje geheel vol. Men was besloten naar het zuiden van Beieren te gaan, en Klaartje had een reisplan samengesteld dat alle vroegere in de schaduw steldebroer en zuster zouden zes weken in den vreemde vertoeven en dat Wie zet een flink plan op touw? Ons dunkt, dat vooral de tegenstanders der kermis zich niet onbetuigd mogen laten De Crisis. Als dit nummer van ons blad verschijnt, weten we wellicht reeds meer omtrent het nieuwe ministerie, dat ditmaal zeker ongewoon lang op zich wachten laat. Dat dit ministerie voornamelijk uit de linkerzijde zal worden samengesteld, ligt voor de hand. Eigenaardig is hierbij alweer het oordeel van de Standaard. De linkerzijde, zoo zegt ze, bestaat uit 45 liberalen en vrijz.-democraten -f- 7 socialisten. Uit die 52 moet het mini sterie worden samengesteld.'' Met andere woordende Standaard eischt, dat ook de sociaal-democraten er zitting in zul len hebben. Natuurlijk is dat van het brave Kuyper-orgaan slechts een nieuwe vorm van „de zweep van Troelstra." De kleine luyden moeten toch vooral gelooven, dat zonder de sociaal-demo craten geen regeeren mogelijk is. En dan bij de stembus trokken ze im mers een lijn. Die voorstelling geeft de Standaard telkens! is ze waar? Is ze eerlijk? In geenen deele. Bestond er een coalitie tusschen libe ralen en soc.-democraten? Neen Sjacherden die partijen om de zetels bij eerste stemming? Neen Wat er gebeurd is? Niet anders dan dat ze, spijt het advies van hun congres, overal bij de herstem ming den oud-liberaal verkozen hebben boven den clericaal, 't zij hij kuyperiaan dan wel katholiek was. Wat er gebeurd is? Niet anders, dan dat de soc.-demo craten overal dr. Kuyper zijn hard- en onhandig optreden van 1903 hebben betaald gezet door hem in 1905 te laten duikelen. Dat is hun zaak, niet de onze. Doch waar nu noch coalitie noch eenige afspraak bestond of bestaat tus schen liberalen en soc.-democratenwaar de soc.-dem. zich steeds uitdrukelijk te- zou hen samen hoogstens een honderd dertig gulden kosten. De doktor reisde 's avonds van den zelfden dag, waarop de school voor de vacantie gesloten was, af. Toen hij reeds in den trein zat, klonken hem nog de vermanende woorden van zijn zuster in het oor „Dus je schrijft, zoodra je iets geschikts gevonden hebt, een briefkaart. Ik maak ondertusschen de wo ning in orde en kom je zoo spoedig mogelijk ach terna." Toen keerde zij met elastischen tred naar huis en was de volgende dagen ijverig en onvermoeid in de weer om de woning in een toestand van on- bewoondzijh te brengen. Ojr den vierden dag was Klaartje met haar voor bereidingen klaar, en toen zij tegen den avond ver moeid en overspannen, maar uiterst tevreden over haar volbrachten arbeid, in de nu kale, sombere woonkamer zat, bracht het dienstmeisje haar het verwachte bericht van Rudi volgens haar bevel was het een briefkaart, die het volgende bevatte Antonien hoogte bij Berchtesgaden. Lieve KlaraIk heb 't, ik heb 'tAlles wat wij gewenscht hebben schijnt hier vereenigd I Heerlijke natuur, balsamike lucht, eenzaamheid, een net ver blijf, eenige aangename menschen en— billijke prij zenMaak je terstond reisvaardig en kom mij na. Op het oogenblik staan er nog eenige zeer nette ka mers open, maar reeds de volgende week worden talrijke aanvragenjverwacht,zooals mij de vriendelijke waardin mededeelde. Ik heb hier nog volstrekt niet over je gesproken, maar toch hoop ik dat je het dwaze plan om onze bloedverwantschap te verloo chenen, niet ten uitvoer zult brengen, het zou immers tot de alleronaangenaamste moeilijkheden kunnen leiden." Klaartje schudde misnoegd het hoofd en murmelde gen elk verband hebben verzet, heeft de Standaard zelfs geen schijn van recht thans hun opname in 't nieuwe mini sterie te eischen. Laat staan, dat de Standaard iets te eischen zou hebben Zonderlinger is de redeneering, die volgt. Waarom moeten de soc.-democraten in 't ministerie Wel, zegt, de Standaard, anders is er maar een liberale minderheid van 45, tegenover een clericale van 48, dus moet uit de laatste gekozen woi'den. De wensch is hier voor 't blad waar schijnlijk de vader van de gedachte. Doch de werkelijkheid is anders. Wie is hij de Juniverkiezing vernie tigend geoordeeld Dr. Kuyper. Wilde 't Nederlandsche volk zijn be leid? Het heett zijn partij bewind doen val len. Het heeft zijn meerderheid van 58 doen slinken tot een minderheid van 48. Daarom is het aanmatiging thans toch te durven verwachten, dat het ministerie uit rechts zou voortkomen. Wij maken ons over de oplossing der crisis niet al te ongerust. Al kost het samenstellen van een ministerie blijkbaar moeite, wij twijfelen er niet aan of een flink kabinet zal tot stand komen. Hoe de tint er van zal zijn, dient na tuurlijk afgewacht. Rome en Dordt. De antirevolutionaire Rotterdammers noemde voor eenigen tijd ons volk „over wegend christelijk van handel en wan del." Dat geven wij grif toe, als men ten minste ons paganisten niet buiten sluit van het christelijk erf. Doch in de beteekenis, die de clericalen ons in de verkiezingsdagen van 't woord „christe lijk" te slikken gegeven hebben, zijn we het er totaal oneens mee. We weten al len wel, hoe Rome en Dordt toen po seerden als je christenen bij uitnemend heid. Hoe waar het is, dat zonder Rome de politieke Dordtsche christenen al zeer weinig in de melk te brokken hebben. in zichzelf: „Rudi is toch altijd even kleingeestig Den volgenden avond voerde het dampende stoora- ros op de lijn Berlyn-Munehen bet vroolijk opge wekte Klaartje ver weg van haar thans te enge woonplaats en weder acht en veertig uren later steeg uit de omnibus van het „hotel en pension Antoniënboogte" een dame, doodmoede naar het lichaam, maar met helderen geest, een dame, die zich als mejuffrouw Schmidt uit Berlijn indevreem- delingenlijst inschreef. J&en zat in het hotel en pension juist aan het gemeenschappelijk souper, waaraan de vriendelijke waardin presideerde. Tengevolge hiervan werd Klara slechts door een ondergeschikte dienende geest ont vangen en zonder veel plichtpleging naar een kamer geleid. Den doktor, die mede aan het souper zat, was het niet mogelijk, zonder opzien te wekken, zijn zuster te begroeten. Hij hoorde het rollen van het vertrek kende rijtuig, hij vermoedde haar nabijheid, maar aan sijn rechterhand zat een gepensioneerd overste, die zich reeds bij den eersten dag van aankomst van den eenigszins schachteren doktor had meester gemaakt om hem te vergasten op de herinneringen aan zijn vroegere heldendaden. De overste verzekerde, dat bij tijdens de drie veld tochten, welke hij had medegemaakt, niet minder dan zeven hoofdwonden had bekomen. Als hij de waarheid sprak, dan moesten het geluk en de natuur al bijzonder met hem geweest zijn, want, de zeven verwondingen hadden geen enkel litteeken nagelateD. integendeel het onbehaarde hoofd van den overste glansde als een biljartbal en zijn geestvermogens gehoorzaamden hem als de best gedrilde recruut. Dan was daar ook een mijnheer Baldenius, die zooals de vriendelijke waardin en eigenares van An- blijke nog eens uit de -volgende bereke ning uit het blad de Vrijz. Democraat. De in Juni herkozen Kamer toch telt '15 Antirevol. 24 Unie Lib. 8 Christ. Hist. 11 Vrijz. Dem. 25 Katholieken. 10 Oud Lib. 7 Soc. Dem. Rechts: 48. Links: 52. "Van de 25 Katholieken komen er 17 uit Brabant en Limburg, 8 uit de 9 overige provinciën. Zonderen we nu de bijna uitsluitend Roomsche provinciën Brabant en Limburg af, dan zou de verhoudingworden in wat vroegerNoord- Nederland heette: 15 Antirev. 24 Unie Lib, 8 Christ. Hist. 11 Vrijz. Dem. 8 Katholieken 10 Oud Lib. 7 Soc. Dem. Rechts: 31. Links: 52. De door Kuyper als „Paganisten" ge stempelde groep zou dus de „christelij ke" overtreffen met niet minder dan 21 en bijna 2/3 der geheele Noord-Ne- derlandsche vertegenwoordiging in beslag nemen. Zonder Rome was er verder al een meerderheid voor 't blanco artikel. En waar antirevolutionairen als Ds. van Lummel hun huismanskiesrecht door „Gods Woord" voorgeschreven noemen, zou zonder Rome voor grond wetsherziening een meerderheid van 62 tegen 21 te vinden zijn. Uit 't bovenstaande blijkt nog eens duidelijk, hoe het gezwets der Calvinisten op het „overwegend christelijke"!?) niet anders is dan een goochelen met het Katholieke Brabant en Limburg. Rome steekt het trouwens niet onder stoelen en banken, dat dr. Kuyper van hen aihing. Openlijk schrijft de Heilige Familie, „Zondagsblad voor het Katho lieke huisgezin." „In hoeveel districten zal het van de trouwe opkomst der Katholieken afhan gen of de kandidaat der christelijke par tijen zegeviert over den liberaal of so ciaal? Op enkele uitzondering-en na, in alle districten boven den Moerdijk en in die van Zeeland" Duidelijker kan het niet. De vergelijking van den antirevoluti onairen dwerg gedragen door den Room- tonienhoogte, vrouw Kloiber, den doktor vertelde regelrecht uit Zanzibar kwam, waar hij aan het hof van den sultan een voorname rol gespeeld had. „Een zeer voornaam heer," verzekerde vrouw Kloi ber met ingenomenheid, „hij. heeft twaalf wit flanel len pakken bij zich. Werkelijk verscheen mijnheer Baldenius steeds in het onschuldig wit, zijn hoofd versierd met een Stanleyhelm, een kleeding, die hem zeer goed stond en die ook bij de scherpe lucht hier in het hoog gebergte in het geheel niet ondoelmatig was. Maast dezen aangenomen zoon der woestenij, zooals een Oost-Pruisische dame van gevorderden leeftijd hem had genoemd, straalden nog verscheiden sterren van mindere grootte aan den hemel van het hotel en pension Antonienhoogte. Daar was bijvoorbeeld een Amerikaan, die als apostel eener nienwe godsdienst- secte Europa bereisde en zijn werkzaamheden voor namelijk zocht in de speel- en leeszalen. Hij verze kerde dan ook herhaaldelijk dat hij bijna iederen regen- achtigen zomermiddag opeen bekeerling rekenen kon. Dan was er nog een jonge man, die den naam van een wereldbekende bankiersfirma droeg en die niet uitgesproken kwam over de vreeselijke moeielijk- heden van een examen dat bij met elans afgelegd had, (maar dat in werkelijkheid niet bestond). En tenslotte was er, zooals bijna overal elders, een tamelijke verzameling van jongere en eenigszins oudere dames. Doktor Schmidt was geen don Quichot, maar door zijn werkkring was hem de omgang met het schoone geslacht toch aangenaam geworden, en al hadden de hier aanwezige dames minstens een tiéntal en sommige nog meer jaren haar kostschoolleeftijd overschreden, toch voelde hij zich tot haar aange trokken. [Wordt vervolgd.]

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1