Ingezonden stukken Binnenlandsch Nieuws ke in den bak is geplaatst. By draaiing der schroef wordt door genoemde dry fstang een tandrad van de machine regelmatig omge wenteld, waardoor met behulp van een hef boom een gewicht wordt opgetild. Na een bepaald aantal slagen van de schroef evenwel wordt, wanneer het gewicht is opgetild, deze hefboom door het tandrad losgelaten waardoor het gewicht valt, doch tevens een zuiger in een cylinder omhoog drukt en eene hoeveelheid lucht door een hoorn perst. Alzoo ontstaat een signaal hetwelk tot op ruim een half uur afstands kaD wor den gehoord. Het instrumentje is tegen regen beveiligd door een deksel of kap waarin tot doorlating van het hoorngeluid eene opening is gespaard welke met eene klep is afgesloten. Op uiterst vernuftige wyze wordt deze klep door de machine geopend en gesloten telkens vóór en na het signaal. Boven bedoeld instrument, eigen uitvin ding van den heerj Eendenburg schijnt eenig te zijn in Nederland. Terwijl Mej. L. van der Wende alhier bezig was zich de kunst van fietsryden eigen te maken, had ze het ongeluk van een dyk af te rijden, zoodat zy viel en haar arm ernstig gekneusd werd, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk was. OUDDOllP. Onder deze gemeente is men dit jaar begonnen met de teelt van de In dische Kers. Zijn de omstreken reeds prach tig \,voor den vreemdeling door het vele houtgewas in groote verscheidenheid, thans draagt ook genoemde plantensoort met hare honderden kleuren en haren welriekenden geur daartoe het hare bjj. Prachtig is het een veld, in het houtgewas verscholen, en beteeld met Indische Kers, van nabij te beschouwen. NIEUWE TONGE- Burgemeester en Wet houders dezer gemeente brengen ter open bare kennis, dat de rekening van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1904, is overgelegd aan den Raad, en gedurende 14 dagen van den 27 Juli 1905 tot en met den 9e dezer ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld. Door den milicien-verlofganger H. Fels- bourg der lichting 1900 dienende bij het 4e Regement Vesting Artillerie, die den 4en September a.s, onder de wapenen moet komen, is aan den Minister van Oorlog een request ingediend om uitstel tot 1 De cember a.s. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is benoemd mejuffrouw B. Huibregtse van lerseken. Naar aanleiding eener missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie is door den Raad dezer Gemeente met in gang van 1 Januari 1906 het salaris van den Gemeente Secretaris met f 50 verhoogd en alzoo op f 600 'sjaars gebracht. De muziekvereeniging Apollo alhier, zal Woensdag 16 Augustus a.s. deelnemen aan het Concours te Hilversum. In de op Woensdag 11. gehouden raadsvergadering zijn de geloofsbrieven van de gekozene raadsleden onderzocht, en zijn de heeren A. Dorst en (J. O verdorp met algemeene stemmen toegelaten, doch de heer L. Nelisse is slechts met 4 tegen 3 stemmen toegelaten. Tegen de toelating van laatstgenoemde is by heeren Gedeputeerde Staten bezwaar ingebracht. Zaterdagavond j.l. had in het Hotel van den heer T. H. Holleman alhier eene vergadering plaats, die zich ten doel stelde, om 31 Augustus a.s. de verjaardag van onze beminde Koningin feestelijk te vieren Er werd een feestcommissie benoemd, die naar men verneemt meest allen voor hunne be noeming hebben bedankt, zoodat er van feestvieren, zeer zeker weinig zal te recht komen. Op het bezwaarschrift van den heer B. Verweij alhier, in ons vorig nummer ge meld, is door den Raad afwijzend beschikt. OUDE TONGE- Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen H. D. we gens overtreding der art. 46 en 47 politie ver ordening. Het kohier no. 3 pers. belasting over 1905 is aan den heer rijksontvanger ter invordering ter hand gesteld. Het kohier no. 3 der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over 1905/6 is aan den heer rijksontvanger ter invor dering ter handgesteld. De gemeente rekening over 1904 ligt gedurende 14 dagen en wel van af 27 Juli tot en met 10 Augs. a. s. ter gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing en is tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Zij die voor de benoeming in aanmer king wenschen te komen, als helpster aan de bewaarschool en nuttige handwerken aan de O. L. S. worden verzocht zich vóór 1 Sept. ek. schriftelijk aan te melden ter ge meente Secretarie. Een afschrift van het aanvullings kohier van den Hoofdelyken omslag dienst jaar 1905 ligt gedurende 5 maanden eri met van af 29 Juli tot en met 29 Dec. 1905 voor een ieder ter gemeente Secretarie ter lezing. De heer J. H. van Dorsten alhier, is benoemd teot assistent van den agent der Rijksverzekeringsbank van de gemeenten Nieuwe Tonge, Den Bommel en Ooltgens- plaat. Mej. T. A. Zweerus, die zich op 14 Juli j.l. zoo ernstig verbrand heeft, is op 31 Juli j.l. na een smartelijk lyden, aan de gevol gen overleden. Ook alhier heeft zich het eerste geval van de gevreesde varkensziekte vertoond. OüLTGENSPLAAT. De door Burgemeester en Wethouders aan den Raad overgelegde rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1904 beloopt in ontvangsten f 45558.41 en in uitgaven f 414147, en sluit alzoo met een batig saldo van f 4141,41. De rekening der openbare gemeentelijke bewaarschool over hetzelfde dienstjaar heeft de navolgende balans: Ontvangsten: f 996.50 Uitgaven72S.49 Batig' saldo: f 268.01 DEN BOMMEL. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. W. van 'tHof legde de vorige week met gunstig gevolg eind-examen af voorde Hoogere Burgerschool te Middelburg'. By gelegenheid van de kermis alhier werden vele armen verrast met een ker- miskoek. Zij dankten deze verrassing aan den heer Jan Mijs, wien een woord van lof toekomt, voor zjjne feestgave. Volgens den. regenmeter viel hier over de maand Juli jl. 50.2 mM. regen over 12 regendagen, tegen 64.0 mM. over 6 regen dagen gedurende de zelfde maand van het vorige jaar. De normaal voor Juli bedraagt 75.4 mM. De kermis behoort weder tot het ver- ledene. Evenals vorige jaren had zy het gewone kalme verloop. De grootste drukte heerschte op de kaai, waar de caroussel vele draailustigen tot zich trok. Ook stond daar de schommel en twee krachtmeters, alias hoofd van Jut. Op de Voorstraat stonden alleen de kramen van Buijsse, de Kat en Pille. Er heerschte onder de jongelui een feestelijke stemming, die tot laat in den nacht aanhield, zonder op eenigerlei wijze verstoord te worden. Wij roepen u een tot weerziens toe, gezelligeBommelschekermis; doch mocht uw lot zijn, voor uwe terug komst tot ons te sterven, dan zullen wij uwe nagedachtenis in eere houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET- 27 Juli heden had in het hotel Smits eene vergadering plaats tot definitieve oprichting van de boe renleenbank. Er meldden zich 25 leden aan. De vergadering had een ordelijk verloop onder de verkiezing van bestuursleden. Na de verkiezing van een kassier werd da vergadering rumoerig en onrustig, het eene bestuurslid voor het andere na bedank te en na ongeveer drie uren vergaderd te zijn geweest, keerde men halfverrichterzake huiswaarts. Deze week zal nu vergaderd worden ten einde te trachten het bestuur aan te vullen. Na verschillende stemmingen waren be schikbaar voor 't bestuur C. Koppenaal en W. J. de Wachter. Voor den Raad van toe zicht E. H. de Ruiter en A. J. C. Silvius. Tot kassier werd benoemd L. Keijzer met 15 stemmen tegen 10 op R. J. Elvé. Wy dichten de vereeniging niet veel voorspoed toe. Naar wij vernemen hebben de 4 be noemde raadsleden hunne benoeming aan genomen. Mejuffrouw M. G. V. keerde van een fietstochtje huiswaarts. By de plaats waar de nieuwe pastorie gebouwd wordt gekomen zijnde, kwam het zoontje van G. M. plot seling van achter de daarom heenstaande schutting. Tijd om uit te wjjken had zij niet meer, zoodat zy het kind omverreed. Het ventje bezeerde zich niet ernstig aan armen en beentjes, zoodat geen geneeskun dige hulp behoefde te worden ingeroepen. De Burgemeester maakt bekend dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag 4 Augustus des avonds ten 6 ure. Burgemeester en Wethouders zullen Vrijdag a.s. aanbesteden de leverantie van de voor de aanstaande winter benoodigde petroleum. De gemeente rekening dienst 1904 sluit in ontvang op f 16486,665 in uitgaaf op f 17213,68 met een nadeelig saldo van f 727,015. Het tweejarig zoontje van J. v. d. G. kwam uit de woning van zyn ouders en wilde de straat dwars oversteken. De vleesch- houwer D. I. v. A. uit Middelharnis reed juist huiswaarts. Het kind struikelde en viel. De hit liep langs het kind. Uit alle macht trachtte de vleeschhouwer den hit in te hou den, wat hem gelukte. Hierdoor kwam het kind juist voor het wiel te liggen. Een toe snellende getuige haalde het kind daar weg, zoodat dit ongeveer goed afliep. 1 Augustus. De ambachtsvrouwe I. N B. baronesse van Brienen van Stad aan 't Haringvliet bezocht heden deze gemeente. Reeds vroeg in den morgen wapperden van byna van alle huizen de driekleur. Omstreeks 2 uur kwam een expresse boot aan het steiger aan. Zij was vergezeld van haar gemaal, een zoon van den onderkoning van Ierland en een familielid van deze en hare 2 rentmeesters. Een harer pachters haalde haar in een rijtuig af. Zij reed daar op hare bezittingen door, waarop zy zich naar het dorp begaf. Zy bezichtigde daar het gemeentehuis en kiekte hier en daar het saamgestroomdë volk. Overal groette zy vriendelijk, en dezen en genen voegde zij een minzaam woord toe. Na nog op de hoeve Melklust een en ander bezichtigd te hebben keerde zij weder terug naar de boot om te vertrekken. Ieder spreekt met lof over de vriende lijke ambachtsvrouwe. Een uur na haar vertrek bracht de om roeper haar dank over aan de gemeente. Zij schonk bij deze gelegenheid f200 aan den Burgemeester ter verdeeling onder de armen der gemeente. Bloemen en* Bemesting. Ik zal eerst eens zeggen, hoe ik er aan gekomen ben, aan wat ik ga vertellen. Ik had twee gewone genarium-stekjes, beiden even oud, even groot, even dik, die ik beide in een pot had gezet. De potten waren ook even groot en gevuld met de zelfde bladaarde. Alles heel toevallig, maar toen ik ze zoo zag staan dacht ik op een keer, dat de twee exemplaren, juist omdat ze zoo sprekend op elkander leken, uitste kend geschikt zouden zyn voor de een of andere proefneming. Ik besloot de beide stekken te gebruiken om een onderzoek te doen naar den invloed van Patent-Kali op deze bloemsoort. Welnu, ik heb een prachtig resultaat ge kregen, dat ik niet kan nalaten mede te doelen. Ik begoot beide potten om den anderen dag met, een liter water elk de bloemen stonden aan de zonzijde, zoodat de verdam ping buitengewoon groot was. Doch by den eenen pot, deed ik in eiken liter water 1/2 gram Patent-Kali, welk zout ik natuur lijk eerst geheel in het water liet oplossen. Te beginnen met den zesden dag, zag ik eenig verschil. De geranium, die met een oplossing van Patent-Kali begoten was, werd eenigszins grooter en steviger. Na twin tig dagen was het verschil duidelijk. Vooral de bladeren der plant werden kolossaal groot. De gansche plant ziet er buitengewoon gezond uit. Ze bloeit weel derig en wint het in alle opzichten van hare tweelingzuster. Ik heb de begieting met Patent-Kali dertig maal volgehouden. Toen ben ik, uit vrees te veel van het zout in den pot te brengen, geëiDdigd. - Heel veel was hier nog niet uit te leeren, meer niet dan dat de Patent-Kali laat ons aannemen, onder overigens gunstige omstan digheden een zeer gunstigen invloed kan uitoefenen op de ontwikkeling der bladeren, stengels en bloemen van de geranium. Maar ik weet meer. Want gij begrijpt, dat ik, als belangstellend onderzoeker, niet tevreden was, met de waarneming van den invloed van Patent-Kali de één onnoozele bloem. Zoodra ik duidelijk zag, dat de eene plant den andere ver vooruitliep, heb ik de proef herhaald met twee andere geranium- planten en deze tweede gaf dezelfde resul taten als de eerste. Ook een derde proef gaf een ongeveer gelijke uitkomst. En nu durf ik gerust generaliseeren en zeggen, dat Patent-Kali geranimu tot pracht-exemplaren doet opgroeien. k, De proef kan gemakkelijk genomen wor den, vooral omdat men in eiken pot zoo bitter weinig noodig heeft. En daarom ook is de zaak voor liefhebbers van bloemen en bloemisten van groot belang. Het is mijn plan de proef te herhalen met andere bloemen, en ik raad den lezer aan zulks ook te doen, daar er zeer veel kans bestaat, dat, wat waar is voor de ge ranium ook waar zal zyn voor de meeste of misschien wel voor alle andere bloemen. Daarenboven is het in vele bloemenkwee- keryen reeds de gewoonte, evenals aan de tuingewassen een bemesting te geven van 5 kg. Patent-Kali, 5 kg. Superphosphaat en 2 3 kg. Chilisalpeter per are berekend. Geen wonder dus, dat ik op den ingeslagen weg voort wil gaan. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte Redactie. Wees zoo goed 't volgende in uw blad op te nemen Bij den landbouwer P. de Wit alhier waren verleden week 'n twintigtal arbeiders aan 't oogstsnijden tegen vijftien cent per uur. Dit is'n schamel loontje voor zulk een zwaren arbeid, ook verdienen de ar beiders bij de andere landbouwers gemiddeld twin tig cent per uur. Daarbij heeft de Wit 'n nieuw bakken voorman, en 't spreekwoord er komen nooit geen nieuwe die de oude verbeteren, schijnt ook hier weer bewaarheid te worden. Deze kwibus die pas uit z'n kinderschoenen gewassen is, liep afc 'n wilde langs de arbeiders en snauwde hen toe korter snij den of anders Dje maar op, toen één van de arbeiders naar z'n kruik wilde gaan om te drinken raasde ie alweer hier blijven zeg ik, prachtig niet waar lezers? Als je grooten dorst heb met zulk 'n warmen weer en zwaar werk, en je mag dan van zoo'n brutaal kereltje nog niet eens gaan drinken, evenwel de arbeiders waren wijzer en stoorden zich niet aan dit ventje, want zij gingen toen allemaal drinken. Maar daar liad je de poppen aan 't dansen toen joeg hij drie arbeiders weg, doch ook hier wil den de arbeiders niets van weten. Nu zou men allicht denken dat dit voormannetje goed betaald wordt voor 't afjakkeren van 't volk maar neen hoor, ook hierin is de Wit even karig als met 't loon van de arbeiders, hebben de meeste voormans twintig cent per dag meer plus aardappelen metgeld enz., deze voorman (z'n naam Cornells van Kampen) heeft slechts 10 cent per dag rneer dan de arbeiders en verder niets. De betrokkene arbeiders verzochten mij of ik dit eens in de courant wou laten plaatsen, waaraaD ik gaarne voldeed, niet alleen om de Wit en z'n voorman eens aan de kaak te stellen, maar meest om de arbeiders weer eens aan te toonen hoe noodig 't is om zich te organiseeren om zulke misstanden uit de weg te ruimen. Dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Oude Tonge 31/7 1005. JAC. DE BERG. Staalman's campagne. Het volgend stukje uit de Praatjes zonder Plaatjes van de Christen-Democraatf geeft een kijkje op de middelen waarmee Staalman tracht, weer in de Kamer te komen. „Kees. Zadok van den Bergh, is dat die Jodenman van Amsterdam? Hein: Jodenman? Ja zeker 'tis een Isra ëliet. Maar hoe zegje dat nu, een Jodenman Kees; Wel zoo noemen zich de Joden al tijd zelf. Maar ik vraag 't eigenlijk meer omdat ik niet best begrijp hoe die Heider- Liberalen of Vrijzinnigen zóó met Israëlieten in de weer zijn. Ik heb eerbied voor een Jood die de God zyner Vaderen eert, maar van een Jood die Vrijdenker is heb ik 'n afkeer. Is Zadok van den Bergh geen Zwager van Gerritsen? Je weet, Gerritsen z'n vrouw is ook een Jodin. Hein: Dat weet ik niet precies, 't was wel een groot vriend van Gerritsen, maar of 't z'n zwager is dat durf ik niette zeggen". De moderne dominee's in het distrikt, heet het „dwepen met Zadok weer even hartstochtelijk als met Gerritsen die volsla gen Godloochenaar was en Nieuw-Malthusi- aan en die, toen hij sterven ging, z'n lijk liet verbranden krek alsof ie'n Heiden was". En dan leest men verder van „de onbe schaamde manier waarop de Heldersche Vrijzinnigen durven liegen en bedriegen", zóó dat men er zich. geen denkbeeld van kan vormen. Men kan zich nu tenminste van Staalmans manier een denkbeeld vormen! En al dat vuil smyt de brave Staalman rond uit louter Christelijkheid Van „liegen en bedriegen" heeft Staalman zeker weinig begrip. Moedermoord. Een gruwelijk drama is Donderdag gebeurd te Beveren bij Oude naarde. Een jongeling, Remi De Brabant, zoon van een spoorwegwerkman heeft zyn moe der met een schop bijna doodgeslagen. Twist had aanleiding gegeven tot dit ysely k schelm stuk. Na zyn misdaad heeft hy zich in de gen darmerie gevangen gegeven. Door den onderzoeksrechter ondervraagd verklaarde hy niet geweten te hebben wat hy deed. Een later bericht meldt, dat de moeder in den namiddag overleden is. Een dappere kleine redder. Omstreeks half 10 vrijdagavond brak op de eerste verdie ping van perceel 141 in de Vrolikstraat, te Amsterdam een zware uitslaande brand uit. De brand ontstond in het woonvertrek van den rechercheur Cohen, doordat een der huisgenooten, opstaande van tafel, het tafelkleed medesleepte waarop een branden de petroleumlamp stond. Deze kantelde en in een oogwenk had het kleed vlam gevat en verspreidden zich de vlammen verder. De zes kinderen van den heer Cohen, die al te bed lagen, werden gewekt en vlucht ten in nachtkleederen op straat. Op de' de tweede verdieping woonde het gezin Gosselaar dat zich spoedig wist te redden, doch op de derde verdieping sliepen negen kinderen, die eerst nadat eenige tfid ver loopen was, konden worden gewekt. Ze holden naar beneden, doch daar bleek het dat er maar zeven warentwee kleine ven tjes waren nog boven. Onmiddellijk stormde het oudste kind een jongetje van 12 jaar, weer de trappen op om zyn broertjes te halen en kort daarop daalde hij met z'n last, op iederen arm 'n broertje de trappen weer af. Nog een trap moest hij af, maar toen kon hy zyn last niet langer torsen en moest hij er een kleinen langs de trap naar beneden laten glijden. Gelukkig bekwam het ventje daarbij geen letsel. Middelerwijl was de brandweer met kracht aan het werk getogenvan perceel 141 was echter niets meer te redden; dit brandde totaal uit en slechts met groote moeite slaagde zy er in te beletten, dat de vlammen naar de aan grenzende huizen oversloegen. Gezonde politiedienaren. Toen voor eenigen tyd een troep zigeuners in het TweDtsche stadje Goor overnachtte, gaf de burgemeester dezer gemeente aan een 12-tal pol.itie-diena- ren de opdracht om de vreemdelingen te bewaken. Om hen echter den geheelen nacht niet zonder eten of drinken te laten, gaf de burgemeester aan een in de nabijheid wo nenden kastelein last om de marechaussees en agenten van eenige lafenis te voorzien. Dat hiervan druk gebruik is gemaakt kan blijken uit de rekening die door den kastelein Reiners by den raad is ingediend 36 brood jes met ham :'t 50 ct. f 18.00,1 kistje sigaren 'f 2, 120 glazen bier f 7,20, last f 3, gaslicht f 1. Totaal f 31,20.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6