„VOORUIT!" T 'WEEDE BLA1 No. 36 2 Aug. 1905 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. INVORDERING 's Rijks directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis maakt bekend, dat het Kohier no. 3 der personeele belasting, over het dienstjaar 1905, invorderbaar ver klaard op den 25 Juli 1905, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Middeiharnis, den 27 Juli 1905. De Burgemeester. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mjddelharjïis maken bekend dat de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1901 is overgelegd aan den Raad en gedurende veer tien dagen van den 29 dezer tot en met den 11 Au gustus aanstaande, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Middeiharnis, 23 Juli 1905. De Secretaris, De Burgemeester. NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDËLHAIIXTS- Van de „Vereeniging tot Evangelisatie" te Middeiharnis zyn de Ko ninklijk goedgekeurde statuten gevoegd bij de Staats Ct. no. 174. Deze vereeniging stelt zich ten doelniet om zich af te scheiden van de Ned. Herv. Kerk, maar alleen, om bij gebrek aan zuiver orthodoxe leeraren zich te scharen onder de baniere van des Heeren Heilig woord. De vereeniging zal trachten met den zegen des Heeren dit doel te bereiken door pre diking en catechisatie naar de meening van Gods "Woord en vervat in de drie Belijde nisgeschriften der Ned. Herv. Kerk, om alzoo Christelijke kennis en Christelijk leven te bevorderen tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Tot dit doel zal zij de hulp inroepen van zulke leeraars, als bij de Ned. Herv. Kerk als wettig zijn erkend en met het doel der vereeniging oprecht instem men. Bij de prediking, leering of in particuliere vergaderingen der vereeniging zal men geen gebruik mogen maken van evangelische gezangen, by de Ned. Herv. Kerk in gebruik, noch van den eersten noch van den tweeden vervolgbundel op die gezangen of eenig ander buiten de 150 psalmen van David, benevens de eenige gezangen, bij de psalmen vervat. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middeiharnis en de daaronderressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1905 ingelegd f6293,17. Terugbetaald f9495,86. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3420. De miliciens Servaas Kievit, Cornells Noordijk en Johannis Vroegindewey zijn overgeplaatst bij de landweer. Door het Bestuur der Stoomboot-Maat schappij Overflakkee en Goedereede is aan gesteld als stoker op de Middelharnissche boot H. Bakelaar uit Rotterdam. Door den raad dezer gemeente is be noemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, tevens klerk der Secretarie de heer Harteveld uit Zeist. Wegens herstelling van een heul is de passage voor voertuigen over den Boom- gaardweg 4 dagen gestremd en wel van 81 Juli tot en met 3 Augustus aanstaande. De in dienst zijnde milicien van de lichting 1905, J. van Strien is bij loting gevallen in de termen om 8 maanden te dienen, doch in twee termijnen, L.Schellevis en P. Buysse eveneens 8 maanden, doch achtereen, terwijl J van den Doel het er m9t 4 maanden afbrengt. G. A. Vermeulen, asp. Machinist te Hellevoetsluis is na een voldoend examen te hebben afgelegd, oyergegaan naar de 3de klasse dier opleiding. Er doen zich in deze gemeente geval len van varkensziekte voor, gelukkig echter slechts bij enkelen. Dat de oogst dit jaar zeer vroeg is kan men gewaar worden, doordat er nog in de maand Juli veel tarwe is binnengehaald Dit komt anders zelden voor. De heer Joh Tiggelman legde met goed gevolg het examen af voor adjunct-commies by de post en telegraphie. Maandag had het zoontje van D. Bij- leveld het ongeluk in de haven te vallen, door in tyds toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht. Dinsdag had het 10jarige dochtertje van G. Rietmnlder het ongeluk in de kaai te vallen, gelukkig werd het nog in tyds gezien en werd zij op het droge gebracht, en keerde zij met een nat pak begeleid door eenige makkers, onder gezang huiswaarts. SÜMMËLSDIJK In het landbouwbedrijf alhier, is op 't oogenblik handenarbeid te kort. Alles trekt zooveel mogelijk naar de witte juin, waarmede een goed daggeld te verdienen is, waardoor er boeren zijn. die byna geen werkvolk meer hebben en hun werk, zooals het tarwesnyden byna niet gedaan kunnen krijgen. Hier en daar moet er zelfs nog gras op de greppen staan, ter wijl het land wegens te weinig werkkrach ten niet naar behooren is gewied kunnen worden. Vaste arbeiders die jaren achtereen by hun boer zyn werkzaam geweest en door den boer goed behandeld zyn gewor den zijn naar de witte juin of naar anderen getrokken, die meer bedingen. Deze arbei ders kunnen misschen in 't vervolg daarvan wel eens berouw hebben, dat ze hun boer in deze drukke dagen zoo bedrogen hebben.- Op een verzoekschrift van A. H. Zuur land alhier, om eene geldelijke vergoeding voor zijn zoon Laurens, is door zijne Excel lentie den Minister van oorlog afwijzend beschikt. De arbeider G. Lodder moest voorver leden week Zaterdag en verleden week Don derdag, aangedaan door de hitte, uit hel land naar huis komen, waardoor genees kundige hulp is ingeroepen moeten worden. Op aanklacht van A. I. Hoek is tegen J. V. alhier wegens laster proces-verbaal opgemaakt. Hedenavond bij gunstig weder concert op het marktveld alhier aanvang 8 ure. De Burgemeester dezer Gemeente maakt bekend, dat het kohier no 1 en 2 der belasting op bedryfs en andere inkom sten en het kohier no III en IIIK der per soneele belasting over 't dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op 26 en 27 Juli 1905 aan den ontvanger is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Vrijdag j.l. had de dienstbode van M. de Haas alhier, terwijl ze bukkende de keukenvloer reinigde, het ongeluk te stoe ten tegen het gaskomfoort, waarop een pan met kokende soep stond. Hierdoor kantelde de pan en kreeg zij den inhoud ge deeltelijk over haar lyf, waardoor zij zich belangrijk aan den hals, armen en rug brandde. In verband met de stijgende loonen en de schaarschte aan werkvolk zyn bij den landbouwer Jb. Slis tot het snijden van tarwe arbeiders uit Noord-Brabant alhier aangekomen. Deze arbeiders snijden het graan niet door middel van een sekel doch slaan het er af met de zoogenaamde „pik". Zooals men zegt moet dit „pikken" heel best gaan en voordeeliger uitkomen dan het snijden met sekel. De Brigadier der Kon. Marechaussees alhier, keert den llen dezer naar zijn stand plaats te Rozendaal terug. Dinsdags j.l. moest D. S. voorman bij de heeren Gebr. van Schouwen wegens on gesteldheid uit het land naar huis keeren. De onroerende goederen van wijlen Mejuffrouw de Wed P. van der Sloot alhier, zijn ingezet als volgt: le. Het huis aan de kaaidreef te Middei harnis verhuurd aan J. van der Meide a f 1,30 per week, is ingezet door den heerJb, Verolme te Middeiharnis voor de som van f 690. 2e. Het huis aan de Zuidzijde van den Westdijk, te Middeiharnis, verhuurd aan L. Westdijk a f 1,65 per week en de woning aan de Nieuwstraat a f 0,75 per week, is ingezet door den heer K. Vermaas te Middei harnis voor de som van f 850. 3o. Het huis met erf aan de Oostzijde van de Dubbele Ring alhier, bewoond ge weest door erflaatster, is ingezet door den heer M. Born alhier voor de som van f1440. 4o. Het huis met erf aan de Noordzijde van de Kerkstraat alhier, verhuurd aanJb. Nelis a f 1,70 per week, is ingezet door den heer A. Vermaas te Middeiharnis, voor de som van f 800. 5o. Het huis met Jerf aan de Zuidzijde van den Oostdijk alhier, verhuurd aan W- van Nimwegen a f 1,00 per week, is inge zet door den heer M. v. d. Have alhier voor de som van f 550. 6o. Het huis waarin bakkery, met erf aan de Noordzijde van de Oranjestraat alhier, verhuurd aan H. Hobbel a f 3,50 per week, is ingezet door den heer J. Joppe alhier, voor de som van f 2000. 7o. Een perceel bouwland in den polder het „Oudeland" alhier, verhuurd aan C, Joppe Cz: a f 65 per jaar, is ingezet door den heer Johs. Verolme te Middeiharnis voor de som van f 460 per gemet. 8o. Een perceel grond in de St. Nicolaas- dreef (plm. 51 roeden) verhuurd aan diversen tot plaatsen van schuurtjes, verhuurd voor f 80 per jaar, is ingezet door den heer L. Korvink te Middeiharnis, voor de som van f 580,-. 9o. Een perceel tuinland aldaar (plm. 49 roeden) verhuurd aan W. Breur en S. Har- tensveld elk a f 10 per jaar, is ingezet door den heer L. Korvink te Middeiharnis voor de som van f 410, lOo. Een perceel tuinland aldaar (plm. 49 roeden) verhuurd aan G. van Antwerpen en J. v. d. Vlucht, respectievelijk voor f8 en f 10 per jaar, is ingezet door den heer P. Dorst alhier, voor de som van f 405. llo. Een perceel tuinland aldaar (plm. 40 roeden) verhnurd aan A. ICnape voor f 20 per jaar, is ingezet door den heer K. Vermaas te Middeiharnis voor de som van f 525. 12o. Een perceel tuinland aldaar, (plm. 53 roeden) verhuurd aan A. Vroegindewey en L Groenendijk, respectievelijk voor flOen f 8 per jaar is ingezet door den heer L. Korvink te Middeiharnis voor de som van f 465. 13o. Een perceel tuinland aldaar (plm53 roeden) verhuurd aan J. v. Antwerpen en C. Snoep, elk voor f 10 per jaar, ingezet door den heer K. Doornbos alhier voor de som van f 465. DIRKSLAND- 1-1- Woensdag 26 Juli vierde de Weledele heer Deyermans, rijks-veearts alhier, een zeldzaam feest. Het was dien dag 60 jaar geleden waarop hij, na goed afgelegd eindexamen van de rijks-veeartse nijschool te Utrecht, zich in de praktijk begaf. Al die jaren is de jubilaris met grooten ijver en toewijding daarin werkzaam geweest. En ook thans, voor zoover zyn hooge leeftijd het toelaat, beoefent hij haar nog steeds. Zij, die hem kennen zullen hem met my wel toewenschen dat hij, wanneer hij een maal de praktijk zal nederleggen nog vele jaren zal mogen genieten van de rust die hem zeker toekomt na zijn werkzaam leven. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Een jongejuffrouw die de edele kunst van wieleïsport aan het beoefenen was, overschatte haar krachten. Zij meende al goed om een draai te kunnen rijden, maar kwam ongelukkigerwijze in de sloot terecht. Vrijdag omstreeks half 4 viel de 5 jarige Willem van Dongen in de volle haven tusschen twee vlasschepen. Een vrouw aan de overzijde merkte het geval op en riep dadelijk om hulp. Het mocht aan Gerrit Poortvliet gelukken het ventje weer goed en wel op het droge te brengen. Tot fairbankweger aan de nieuw geplaatste fairbank aan het Dirksiandsche Sas is benoemd C. Pape alhier. Toen v. Z. Zondagmiddag naar huis kwam rijden met zyn hit had het dier het ongeluk in de Nieuwstraat alhier te strui kelen en daardoor te vallen. Spoedig maak te men het tuig los en hielp het dier weer op. Er was geen schade. MELISSAXT- De rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1904 ligt gedurende 14 dagen ter gemeente Secretarie voor ieder ter inzage. Deze week keerde L. v. Oudenaarden uit zyn garnizoensplaats Bergen op Zoom, met groot verlof huiswaarts. 1IËUKLXGEX- De milicien A. Klem der lichting 1900, behoorende bij het vierde Regiment Infanterie is tegen 4 September a.s. in werkelyken dienst opgeroepen, en is als plaats van aankomst aangewezen het fort de Ruijter. De miliciens L. Riedyk, A. Verschoor en P. Looij hebben in dienst een dienst plichtig nummer getrokken en moeten dus hun volledigen diensttijd onder de wapenen blyven, terwijl J. G. Noordyk een vrij num mer getroffen heeft, zoodat deze maar 8 maanden behoeft te dienen. Twee paarden van den landbouwer C. Keyzer, die over elkanders touw, waaraan zij op stal vast stonden waren overgestapt, moest een ervan het met den dood bekoopen; het andere werd nog bijtijds gered. In deze gemeente heerscht een kwaad aardige ziekte onder de varkens. Bij ver schillende personen werden de varkens dood in het hok gevonden. Naar men zegt is het de z.g. knobbelziekte. Door den Raad dezer gemeente is op nieuw vastgesteld de verordening tot hef fing van haven- en kaaigeld. De Raad stelde in zijn jongstleden ge houden vergadering een verordening vast op de ter gemeente secretarie geheven wordende leges. De jaarwedde van den Gemeente ont vanger alhier is met f 25 verhoogd. Het kohier No. 3 der Personeele Belas ting over het dienstjaar 1905 is op den 25 Juli j.l. invorderbaar verklaard en aan den Rijks Ontvanger opgezonden. De voorloopig door den Gemeenteraad vastgestelde rekening over het dienstjaar 1904 bevat: In ontvang f 9543,92, in uitgaaf f 9140,711/2- Alzoo sluitende met een goed slot van f 403,201/2- De gemeenterekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienst jaar 1904, ligt gedurende veertien dagen van den 29 Juli 1905 tot en met den 11 Aug. a.s. voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Door den heer D. Gebuys alhier is een postduif gevangen, aan welker beide pootjes een ringetje bevestigd is. Op het elastieke ringetje staat vernield 775 Heyst 0533 ter wijl op de vleugels drie maal het volgende is gemerkt; Andries van de Walle Heyst aan Zee. STELLENDAM- De Burgemeester-strand vonder dezer gemeente is voornemens, op Woensdag, den 9 Augustus a. s., des voor middags ten 3 ure in het openbaar nabij de meestoof te verkoopen een 12-tal vaten machine-olie. Ten overstaan van den Notaris A. v. Schouwen te Goedereede is alhier in het hotel van den heer F. Troost de z.g. tiend verhuring gehouden. De totale opbrengst bedroeg f 8895,— tegen f8395,— in 't vorige jaar. De haver bracht gemiddeld f82,— per Voornsch Gemet op, de tarwe f 127,— en de erwten gemiddeld f 56,50. De tiend gewassen en rabatiën brachten f 95,— op. Op de Vrijdag gehouden koren ver- kooping alhier werden zeer hooge prijzen be steed, terwijl naar men zegt, het beschot niet zal meevallen. Vrijdag j.l. ging de smid D. G. B. al hier met familie, ter gelegenheid van de tiendenverhuring, de Stellendamsche ker mis een rijtoer doen. Van de afwezigheid van B. gebruik makende, heeft men uit de smidse een fiets weggenomen, en is men daar mee uit toeren gegaan, 's Avonds stond de fiets weer op zijne plaats. Een grap dus. Aan de vrouw van A. v. d. Vlugt te Dordrecht in garnizoen is gedurende den tyd, dat van der Vlugt onder de wapenen is naar aanleiding van een request, een ver goeding toegekend van 60 ct. per dag. Vrijdagavond, 28 Juli, bracht de mu- ziekvereeniging alhier een serenade bij den heer J Meijer en echtgenoote ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. GOËDEREEDE. In deze gemeente zal tij dens de wintermaanden geen cursus in bet Voorbereidend Militair Onderricht worden gehouden, aangezien zich daartoe geen enkel persoon heeft aangemeld. De milicien-verlofganger Hendrik van Heest der lichting 1902, dienende bij het 6e Regt. Inf. 4e Cie, 4e Bat. thans verblijf houdende te Rotterdam, heeft zich naar zyne garnizoensplaats Breda begeven tot het houden van herhalingsoefeningen. De milicien Meindert van der Wende uit deze gemeente der lichting 1905 is onder dienst vrijgeloot, zoodat zijn diensttijd tot acht maanden is beperkt. J. 1. Donderdagnamiddag ziin door den Gemeente-veldwachter P. A. de Moor alhier een tweetal stuks rundvee in den Ouden Oostdijk geschut. Thans heeft zich als eige naar aangemeld de heer P. Kaptijn te Ouddorp. Door den vader van den zeemilicien P. Redert alhier is een verzoekschrift ge richt aan den Minister van Oorlog, om aan bedoelden milicien met begin September een verlof van zes weken te willen verleenen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer Mr. R. J. H. Patijn deze ge meente in het laatst dezer of in het begin der volgende maand met zyn bezoek ver eeren. Bij de aanbesteding voor het uitvoe ren van baggerwerk in het Zuiderdiep naby de haven dezer gemeente (Raming f 16800) is het minst ingeschreven door ,,de Internationale Maatschappij tot aanne ming van werken" te Rotterdam voor een bedrag ad f 18480. J.l. Vrijdag des morgens ongeveer half vyf werd van den vuurtoren alhier ont dekt, dat een driemaststoomschip tegen den Ooster was gestrand, hetwelk later bleek te zyn het stoomschip Tortona, geladen met hout. Door het uitbrengen van een anker is het stoomschip ongeveer kwart vóór 10 uur 's morgens door eigen hulp reeds vlot gekomen. Eenige blazerschuiten uit deze gemeente zijn er heen gevaren, doch onverrichterzake teruggekeerd. Schipper G. Tanis alhier, bevarende de blazerschuit G O 5, heeft ter hoogte van het vuurschip van de Maas een pak opge- vischt, inhoudende o.a. een journaal,ladings papieren en particuliere brieven, waaruit blijkt, dat deze afkomstig zijn van hetEngel- sche stoomschip „Mamari". Het pak is aan den Burgemeester-strand vonder te Hellevoetsluis ter hand gesteld. Eene eigenaardige uitvinding is dezer dagen bewerkstelligd geworden door den heer J. C. van Eendenburg den algemeen geachten Opzichter by 'sRijks Waterstaat alhier n. 1. telkens wanneer de sluisdeuren tot het aflaten van het water in de ach terhaven worden geopend, dan iaat zich luidde met tusschenpoozen van ongeveer eene minuut een automatisch spuisignaal hooren. De toestel, waardoor dit signaal wotdt voortgebfacht is samengesteld, als volgt: Onder aan een op het water drijvende bak is eene schroef bevestigd welke by strooming van het water in draaiende beweging wordt gebracht. De beweging van deze schroef wordt door de schroefas en door middelen van eene kruk en drijfstang op eene kleine machine overgebracht wel-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5