A. DE H001J, Sommelsdijk. BOEKHANDEL ir, Landbouw. Advert entiën. Noordhollandsclt Alkmaar, Hoorn, Delft, DEN HAAG. Mr, A. MIJS, Kerkboeken en Bijbels. ci-verten. tlën. Schrijf-, Teeken- en Schoolbehoeften. Veerkar te koop. viermans veerkar te koop, li st er jr- ie le e, et d- n in n, ;e )t k r- r- n n ;r J. 0 5 king nemen, met welke men heeft moeten werken, en dat in een lokaal, dat voor zulke zaken hoegenaamd niet geschikt is, vooral met het oog op het tweede banket, dat daags nadien in dezelfde zaal voor de burgerwacht moest plaats hebben. Gestorven in haar bruidsjapon. Een kamer verhuurster te Berlyn deed eergister door de politie de kamer openbreken van zekere Antonie Schmitz, een meisje dat zich sedert ettelijke dagen niet vertoond had. Op het bed vond men het reeds in staat van ont binding verkeerende lijk van dejonge vrouw, gekleed in haar bruidsjapon. Uit een ach tergelaten brief bleek dat ze zelfmoord had gepleegd, omdat ze ontdekt had dat haar aanstaande, een tramconducteur, ergens in Sileziö, een tweede beminde had. De Amerikaansche spoorweg koning Georg Gould had dezer dagen in Zwitserland een niet zeer aangenaam avontuur.Hij verbleef met zijn gezin te Lucern en deed met vrouw en zoon per automobiel een tochtje door de omstreken. In de buurt van Kussnacht stieten zij op een ossenwagen, die voor hen uitvoer en waarvan de bestuurder, niette genstaande hem dit herhaalde malen vrien delijk gevraagd werd, niet wilde uitwijken en de auto voorbijlaten. Toen dan eindelijk de gelegenheid zich aanbood en de automobiel voorbijreed, hief de voerman zijn zware zweep op en sloeg op de inzittenden los. Mevrouw Gould kreeg over den hals een slag die bloedige sporen achterliet en de jonge Gould een slag in 't gezicht. Denzel- den dag nog ging Gould vergezeld van den Amerikaanschen consul ep een politiebe ambte naar Kussnacht om den boer aan te geven. Als iets nieuws wordt uit Austen, Texas V, St., aan de Londsche bladen gemeld, dat haar den laatsten tijd een groot aan tal „regen-genezingen" zijn waargenomen. Al wat de patiënt te doen heeft is, onge kleed in den regen buiten te gaan staan en de droppels op zich te laten neerkomen. De medici te Austen beweren, dat voor zenuwaandoeningen en rheumatiek de re- genkuur onfeilbaar goede resultaten geeft. Een wandeling in een ferme regenbui, ge volgd door flink droogwrtjven heeft zoo seint men uit Austen hier al heel wat verwaarloosde verkoudheden genezen. De brave Amerikanen houden het ervoor, dafr de nieuwe geneeswijze te Austen is uitgevonden. Zóó groot is reeds de populariteit van de kuur, dat men te Austen verscheiden tuinen vindt, omgeven door hooge schuttingen, waarachter de genezing-zoekenden kalm en vroolijk in den regen kunnen wandelen zonder te worden gehinderd door onbeschei den blikken. Amerikaansche recepten tegen de hitte. In de Amerikaansche steden, waar men meer van de warmte te lijden heeft dan in onze streken, is men ook zeer vindingrijk om zich er tegen te beveiligen. In warme da gen draagt elk zoo licht mogelijke kleeding het is zelfs voorgekomen, dat een geestelijke in sportblause op den kansel verschenen, zonder toga of rok, In den hoed draagt men een koolsblad of, by gebrek daaraan, een vochtigen doek. Voor de huizen wordt telkens met slangen of gieters water sproeid en voor de brandweerkazerne, staat voordurend een spuitgast met een slang gewapend, om den voorbijgaanden paarden een sproeibad te geven. De Ver- eeniging tot Dierenbescherming zorgt op gelijke wijze ook voor andere dieren. Op de politieburaux staat dag en nacht een am bulance gereed, om hen, die door de warmte ongesteld zijn, daarheen te brengen, waar zij op een gereedstaand ijzeren bed gelegd worden en met yswater besproeid, terwijl ijszakken op het hoofd en onder de armen worden gelegd. Voor ernstige gevallen zijn voldoende medecijnen aanwezig. De meeste gevallen komen niet overdag bü de zonnehit te voor, maar des avonds in de slecht ge ventileerde kamers, waar de menschen vermoeid aankomen en dan in bedompte lucht in slaap vallen. Daarom wordt in Amerika by warmte den menschen altijd voorgehoudenfrissche lucht, krachtige doorstraling der slaapkamer en zoo min mogelijk alcoholische dranken gebruiken. Een laaghartige wraakneming. Te Ostuni, in de Apenijnen, was een man, Antonio 'Melpignano genaamd en 48 jaar oud, ge vangen genomen, verdacht van een eenige weken te voren gepleegden moord, die een groote verontwaardiging in deze streek had gewekt. De karabiniers haalden hem uit het arrestantenlofcaal waar hij voorloopig was opgesloten, om hem naar het raadhuis te brengen, waar bij door den rechter van instructie in verhoor zou worden genomen. Eenige inwoners van Ostuni, die vernomen hadden dat Melpignano op het raadhuis voor den rechter van instructie stond, ver spreidden dit nieuwtje door het geheele dorp en weldra schoolde een dreigende me nigte voor het raadhuis samen, die steeds aangroeide tot eenige honderden menschen. Men riep onder de venster van het raad huis den rechter van instructie toe, dat hij hun den moordenaar zou uitleveren, opdat zijzelf recht aan hem zouden doen. Tegen over zulk een betooging werd de rechter van instructie ongerust, te meer daar hy' slechts vier karabiniers tot zijn beschik king had. Hij zag er daarom van af, den verdachte door de voordeur uit het raad huis naar het arrestantenlokaal in de kara- binierskazerne terug te zenden, daar hij wel begreep dat een zoo zwak escorte hem niet tegen de woede der menigte zou kunnen beschermen. Daarom gaf hy bevel hem langs de achterdeur weg te brengen, maai de menigte doorzag deze list. Zij snelde naar den achterkant van het gebouw en toen Melpignano en de vier karabiniers dit reeds verlaten hadden en nog slechts een 50-tal schreden van de kazerne verwijderd waren, haalde men hen in. Ondanks de wanhopige pogingen der karabiniers om hem te beschermen, maakte men zich van den ongelukkigen Melpignano meester en toen had er iets afschuwelijks plaats. Van alle kanten werd hy geslagen, getrapt, over den grond gesleurd en men liet hem niet los, voordat hy bewusteloos bleef liggen en men hem dood waande. De karabiniers, die zelf ook mishandeld waren, namen hem op en droegen hem naar de ziekenzaal van de kazerne, waar de dokter twee uren noo- dig had om zyn levensgeesten weer op te wekken. Er bestaat nu nog hoop hem te redden, hetgeen een hoog denkbeeld van zyn kracht en weerstandsvermogen geeft. Maar het ergste is, dat Melpignano, die nooit de misdaad heeft bekend, waarvan hij beticht wordt, waarschijnlijk onschuldig is en juist, omdat men vreesde, dat de justi tie hem in vrijheid zou stellen, hadden eenige persoonlijke vijanden van hem de dorpelingen tegen hem opgehitst. Uit Eome zyn thans strenge orders gegevens, dat de bedrijvers van deze laaghartige wraakne ming opgespoord moeten worden. Een ernstige spoorwegramp, waarbij 23 menschenlevens verloren gingen en 4 perso nen zwaar gewond werden, kwam Donder dagavond voor op den electrischen spoorweg van Liverpool naar Southport. Om 6.10 was de sneltrein van Liverpool-Beurs naar Southport vertrokken, stampvol met passa giers. Bij 't station Hall-road stond een ledige passagierstrein, gereed om naar Liverpool te vertrekken en daarop reed eerstgenoemde trein. Er volgde een vreeselijke schok, waar bij de wanden en 't dak van heteerste rijtuig, een derde-klasse, werden ingedrukt. De wa gen zelf werd eenige voeten hoog van de rails gelicht en de passagiers met een smak van hun banken geworpen. Terwijl het zware houtwerk van den wagen op hen neerstortte en hen verpletterde. Daarbinnen bood de wagen een ijzingwekkend schouw spel aan. Verminkte lijken en afgerukte ledematen lagen tusschen het van bloed druipende, versplinterde hout. Slechts drie menschen, Albert Potter, en zyn twee zoons Henry en Albert, werden levend uit den vernielden wagen gehaald en ook de motor drijver Kimmer leefde nog, doch alle vier waren ernstig gewond. Ook de tweede wagen werd beschadigd, doch de passagiers van dezen wagen kwamen met den schrik vrij, dank zij de tegenwoordigheid van geest van een ingenieur uit Liverpool, die ziende, dat het ongeluk niet meer te vermijden was, zijn medereizigers toeriep zich plat op den grond te leggen waardoor aften ongedeerd bleven. Ambulances uit Liverpool, Bootle, Southport en andere plaatsen waren weldra op de plek des onheils en ook geneeskundigen snelden er heen, maar zij konden helaas weinig hulp meer verlenen, de meeste slacht offers waren dood. Slechts de vier gewonden konden zy' verbinden en hen daarop naar het hospitaal te Liverpool doen vervoeren. Van de 23 dooden zijn er 12 herkend: 9 mannen, 2 vrouwen en een kind. Een blauwbaard. De 24 jarige machinist Herman Rudolf, te Berlijn aangehouden, bleek een rechte blauwbaard. Hy had vrouw en kind, maar bovendien nog vier vrouwen en verloofden. De plotselinge dood van een dier verloofden deed verdenking tegen hem rijzen. Drie jaar geleden woonde Rudolf in de Ritterstrasse te Berlijn, waar hij trouwde met zyn nu 21 jarige vrouw. Later vertrok hy naar Coblenz, waar hij zijn vrouw ver liet en naar Brussel ging, om daar op nieuw te trouwen met een meisje, dat hij uit Coblenz had meegenomen. Haar liet hij te Brussel achter en keerde terug naar de Duitsche hoofdstad. Daar trof hij zyn wettige vrouw weer aan die ondersteuning van hem eischte, voor zich en haar kind. Hij vluchtte daarom naar St. Petersburg, waar hy opnieuw huwde en met zijn Russische vrouw naar Bielefeld trok. Hier kreeg hy een betrekking, maar niet lang bleef hy er, want op zekeren dag was hy spoorloos verdwenen en men vond de Russin dood'in zijn woning vergiftigd. De justitie spoorde hem op en vond zijn spoor in Hannover, waar hy zich natuurlijk alweer verloofd had. Hij was met zyn meisje reeds naar Berlyn vertrokken, waar hij ge vat werd. Hij sloot al die huwelijken om zich van spaargelden der bruiden meester te maken. Een leeuwin losgebroken. In een menagerie te Blairgowrie, in Engeland, brak tijdens de voorstelling een leeuwin los, waardoor een paniek ontstond in de tent, die stamp vol was. Verscheidene kinderen geraakten onder den voet en werden gekwetst, maar gelukkig niet ernstig. De directeur en zyn knechts trachtten het dier neer te schieten, alvorens het de tent kon verlaten hebben, maar een der knechts kreeg een kogel in den schouder, terwijl de leeuwin ongedeerd buiten kwam, waar zij eerst over de ker mis en vervolgens door de straten holde, overal schrik en ontsteltenis teweegbren gend. Verscheidene schoten werden uit de vensters op haar geuicht en een kogel drong door een huisdeur en trof een vrouw, die daarachter stond, in het been. Ten slotte was toch een der bewoners zoo gelukkig het gevaaiTjke dier neer te leggen. Gele koorts te New-Orleans. Groote onge rustheid is opgewekt te New-Orleans door de officieele mededeeling, dat daar tot 21 Juli 100 gevallen van de gele koorts zyn voorgekomen en na dien datum nog 54 zekere of verdachte gevallen. Tot 21 Juli zyn 28 lijders aan die ziekte bezweken en na dien datum nog 12, terwijl er Woens dag weer twee sterfgevallen waren. Uitge breide voorzorgsmaatregelen zyn genomen om verdere verbreiding van de ziekte tegen te gaan. Ter dood veroordeeld. Te Coblenz is Don derdag de slotenmaker Stoffel, uit Windes- heim, die den 26en Januari ter dood ver; oordeeld werd wegens brandstichting en moord, door de guillotine onthoofd. Hij ont kende tot het laatst alle schuld aan den moord. Onderaardsche temperatuur.De Amerikaan sche geoloog Gilbert heeft aan het Carnegie instituut te Washington voorgesteld onder zoekingen te doen naar de toeneming van de temperatuur der aarde onder de aard oppervlakte. Daartoe zou hij in de. eerste plaats boringen willen doen, tot op een diepte van 1200 meter in een zeer vaste en gelijkvormige granietmassa in 'het district Lithonia in Georgië. Peru-Guano. Peru is een republiek in Zuid-Arnerika aan den Stillen Oceaan. Het woord Guano komt van huanu, een oud Peruaansch woord, dat mest beteekent. De echte guano bestaat uit de uitwerpselen en de lijken van zeevo gels en robbensoorten, levende op de kusten van Peru en de naburige eilandgroepen. Een uitstekende mestsoort, de echte guano na melijk, welke sedert meer dan een halve eeuw in den land- en den tuinbouw is ge bruikt en door de gebruikers op hoogen prijs wordt gesteld. Zij had reeds lang, vóór de meeste der tegenwoordige handelsmest stoffen in gebruik kwamen, zich een eervolle plaats veroverd, maar is sedert eenigen tijd min of meer op den achtergrond geraakt. De fabricatie en de invoer van scheikundige meststoffen zijn deels daarvan de oorzaak, maar voor een ander deel is het te wijten aan de groote knoeieryen, welke in den guano-handel voorkomen. Vandaar, dat we hierboven spraken van echte guano. Geen meststof wellicht, waarmee zooschrikbarend geknoeid wordt, als met guano. In het ver slag van het Rijkslandbouwproefstation te Goes vinden we, na bespreking van ver schillende ter onderzoek aangeboden mon sters vermeld: „Met Peru guano bleek het in vele geval len nog treuriger gesteld. Niet de helft was echt. Een paar monsters bevatten zoo goed als geen guano maar des te meer van het moeilijk oplosbare ledermeel. Eén monster zoogenaamde opgeloste Peru-guano bestond er by na geheel uit en een ander uit afval van katoenzaad, rijstdoppen, zand en een weinigje mineraal phosphaat". Van de 21 in het jaar 1904 door landbou wers ingezonden monsters ruwe Peru guano voldeden by onderzoek slechts een 5-tal aan de eischen van echtheid, terwijl de overige 16 in meerdere of mindere mate vervalscht waren. De Directeur, de heer D. J. Hissink raadt dan ook aan nooit anders ruwe Peru- guano te koopen dan onder garantie van echtheid en op analyse aan een Ryksproef- station. Men doet het beste, zegt de heer H. den leverancier te vragen wat hy leveren kan. De gegarandeerde hoeveelheden mogen echter by do ruwe guano niet veel afwijken van de volgorde: 6 a 7 pCt. organische stikstof, 12 a 14 pCt. in mineraal oplosbaar phosphorzuur, 2 pCt. in water oplosbaar kali en steeds onder garantie van echtheid. Behalve de ruwe Peru-guano wordt ook nog opgeloste Peru-guano in den handel gebracht. Van deze meststof wordt geen echtheid gegarandeerd en allerlei mengsels worden dan ook, onder allerlei benamingen in den handel gebracht, die soms geen spoor van Peru-guano bevatten. Wat moet nude landbouwer, met het oog op vorenstaande doen? Het is," zegt de heer Hissink, „in geen enkel opzicht mijn bedoeling geweest de ruwe en de opgeloste Peru-guano op de een af andere manier aan te bevelen of af te breken, ik heb de landbouwers alleen willen wijzen op het schromelijk bedrog, dat onder de vlag der Peru guano wordt gepleegd." Het zou dan ook jammer zijn, om een meststof, waarvan men door ervaring en proefneming weet, dat zij het geld waard is, in 't vervolg niette benutten.Uit bovenstaan de blijkt ten duidelijkste, dat de aankoop van Peru-guano meer dan eenige andere handel een zaak van vertrouwen is. Het grootste vertrouwen verdienen deimporteurs en hun sedert lang bekende wederverkoopers Tot hen wende men zich aldus. Deimporteurs dragen er zorg voor dat hun leveringen ge makkelijk van de namaaksels en verval- schingen zyn te onderscheiden daar zij geen baal afleveren die niet hun gerechtelijk ge- depoteerd fabrieksmerk draagt, op welks namaking een zware straf is gesteld. De gunstige werking der echte guano is voornamelijk gelegen in de aanwezigheid van stikstof en phosphorzuur gelyk uit de hierboven aangegeven analyse blijkt: kali bevat ze weinig. De Peru-guano treft men aan in streken, waar het nagenoeg niet regent en de stikstof dus niet uitspoelt. Uit streken, waar het wel regent, komen de uitgeregende guano-soorten, welk weinig stikstof, 1 a 2pCt. en veel phosphorzuur, soms ongeveer 30 pCt. bevatten. Dit zijn dus zoo goed als uitsluitend phosphorzuur be vattende meststoffen, waarvan men niet de werking als van de echte Peru-guano kan verwachten. De laatste bevatten de stikstof in drie vormen de een meer, de ander minder spoe dig opneembaar, terwijl ook het phosphor zuur daarin gemakkelijk oplosbaar is. Hier uit volgt, dat vooral gewassen, welke gere geld voedsel-toevoer behoeven, van de echte guano kunnen profiteeren. By aardappelen in zonderheid werkt zy uitstekend. Op een proefveld te Liempde (Ooat-Noord- brabant) bracht by een vergelijkende proef het met guano bemeste veldje (400 Kilo per H. A.) per H. A. 3400 Kg. aardappelen meer op, tegen een geldswaarde van 1' 76,50 dan perceel I, dat bemest was met 300 Kg. zwavelzuur kali-magnesia, terwijl de kosten der bemesting f 36 bedroegen, zoo dat er een batig saldo van f 40,50 overbleef. Een bemestingsproef by aardappelen te Sint-Annaland, middelmatig zwaren klei grond, gaf de volgende uitkomsten Perceel I (Chili, super, zwavelzuur kali magnesia) f 503,37 Perceel II opgeloste Peru-guano f 523,96= III chili en super f 458,34 IV ammoniak super f 468,95 V onbemest f400,665 Na aftrek der bemestingskosten bleef er voor perceel I een winst over van f32,105 voor perceel II f35,50, voor perceel III f 1,076, voor perceel IV f 13,885. De grootste winst werd dus verkregen met Peru guano. Hier werd per H. A. aangewend 800 Kilo opgeloste Peru guanode bemesting werd gegeven door met een lepel een zekere hoeveelheid in de pootgaten te werpen. De aardappelen (Zeeuwsche bonte blauwe) wer den met de hand gepoot, op 47 cM., afstand de rijen op onderlingen afstand van 57 cM. Dat een behoorlijke hoeveelheid zich ruimschoots betaald kan maken, blykt te vens uit laatstgemelde proef. Niet te zuinig dus! B. Kapitaal Een iïiülioen Gulden.' De VENNOOTSCHAP verleen tCredle- lan, neemt gelden ln deposito, koopt en verkoopt effecten en coupon», sluit keleentng'en en prolocgatiën en vel l icht verder alle werkzaamheden tot het K.aa- niersvak. behoorende. Staat op 31 December 1003. Loopende Credieten f 2.724.351,65 Deposito'»- 931.062,41 Reserve- 136.024,17 J. F. MOENS, DirecièUf. voor Middelharnis en omstreken wt mn. 3?roc-CLxe-cLX. VAN Heeft voorradig een ruime sorteering Levering van alle Boeken, Tijdschriften, Couranten. Plaatsing van in alle Dag-, Week- en Maandbladen, zonder verhooging van prijs. Handel in enz. enz. Sijsraren en Sigraretten, Een in goeden stand ook zeer geschikt voor een hit. Adres: C. MOELIJRER, Wagenmaker te Sommelsdijk. 3-3

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3