Buitenlandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. gloeiende kolen ontwikkelt, c. vitrool en d. een waterstikstofverbinding. Het heeft dus geen voedingswaarde Wat bewerkt de saccharine? Saccharine belemmert de spijsver tering. Saccharine houdt de opname van voedingsstoffen door maag en darmwand tegen. Saccharine maakt, dat wij niet de helft der voedingsstoffen verbruiken, die wij in de spijzen opnemen. Saccharine veroorzaakt uitputting in plaats van groei en kracht. Saccharine levert een gevaar op voor de nieren. Gebruiken Duitschland, Engeland en Belgie ook Saccharine? Ia deze landen ls de verkoop van dit tuig verboden. De regeeringen daar weten, hoe na- deeling het gebruik van die stof voor het volk is. Hoe komt de saccharine hier? Uit Duitschland en België voeren de vreemde fabrikanten de saccharine naar ons land, want het Nederlandsche volk mag wel vergiftigd worden met dit tuig. Waaruit blijkt nog, dat saccharine rommel is? Zet een bond een bakje water met wat suiker voor. Hij drinkt het op. Zet een hond een bakje water met wat saccharine voor. Hij laat het staan. Zou zoo'n dier wijzer zijn dan een mensch? Neen, nietwaar Daarom neme elk den raad ter harte Huismoedergebruik in 't belang van Uw gezin en u zeiven nimmer saccharine. De reclame voor dit tuig is logen en laster Onpartijdig In de „Kleine Debater", het antirevo lutionaire „geheime" debatboekjelezen we op blz. 59, dat dr. Kuyper in de Eerste Kamer eenmaal zeide: „Waar in verreweg de meeste plattelands-gemeen ten van Zuid-Holland de meerderheid der bevolking niet is liberaal of katho liek, daar meen ik, dat daar ook bur gemeesters moeten zijn, die van diezelfde richting zijn. Dit heb ik steeds loyaal en openlijk verkondigd!" Openlijk verkondigen, dat is mogelijk. Maar eerlijk doen, dat is een andere zaak. Luister maar: Smallingerland: In den gemeenteraad zitten lü liberalen, 2 socialen en 3 anti's, de benoemde burgemeester is antirev. Oudshoorn: Alle gemeenteraadsleden liberaal. De benoemde burgemeester is antirev. Oudkarspel: Overwegend liberaal. De benoemde burgemeester is antirev. Goedereede: Overwegend liberaal. De benoemde burgemeester is antirev. Precies zoo in Ambt-Almelo, West- dongeradeel, Buren, Blokzijl, Dreischor, Haastrecht, enz. En dan durven de broeders nog van liberale partijdigheid spreken!! Ze zijn minstens even schuldig geble ken! Bezuiniging. Onder de punten van het program, waarmee vrijzinnig-democraten en Libe rale Uniemannen ten strijde trokken, vinden nu onder meer Bezuiniging op militair gebied. Op een begrooting van ten naastenbij dertig millioen zou men zoo zeggen, dat bezuiniging dan ook hoog tijd wordt. Voortdurend zijn maar meer millioenen toegestaan voor forten en kanonnen. De nieuwe instelling der vier maanders in ons leger vond bij minister Bergansius nauwelijks genade en de zucht orn den diensttijd van Hll2 rnaand uit te breiden volgens het ouder- wetsche militaire systeem, het streven om het blijvend gedeelte te verhoogen, openbaarde zich meer en meer. Tegen over dit militaire drijven staat gelukkig een voortdurend stijgend getal voor standers van een volksleger. Telkens weer opnieuw leert de ervaring, dat het lange verblijf in de kazerne, het jaren aaneen doorbrengen in de gelederen geen legers vormt, waarmee zooveel eer overwonnen wordt dan met de volks legers. Over den „hooggeroemden" militairen geest zullen we du maar zwijgen Van vaderlandsliefde blakende kapiteins, kolonels enz. stappen louter uit vader landsliefde uit hun blinkend offiierspakje over in de burgerkleeding van directeur generaal der posterijen, inspecteur van 't onderwijs, voorzitter vaneen ofanderen Raad, directeur van een gemeente- reiniging enz. Om de hooge bezoldiging hieraan verbonden is het natuurlijk niet te doen, 'tgaat enkel uit liefde voor het militair beroep. Onze onderofficieren haasten zich, zoodra ze recht op pensioen hebben, een goed heenkomen te zoeken in de burgermaatschappij, Natuurlijk uit louter liefde voor hun beroep. Van den hoog geroemden militairen geest hoeven we dus niet langer te reppen. De feiten wijzen genoegzaam uit hoe het daarmee gesteld is. Dat ons Nederlandsche volk nu juist niet militairistisch is uitgevallen, komt ook wel hier van daan, dat jaarlijks een derde deel der mannen dienstplichtig wordt en twee derden vrij is van den zwaarsten plichtzich te oefenen tot verdediging van het vaderland. Bij een volksleger zou het geheele volk weerbaar gemaakt worden. In de tweede plaats zou de invoering van een volksleger weldra een aanzien lijke daling van de oorlogsbegrooting ten gevolge hebben. Op den duur zou men met een twintig millioen wel kun- ken volstaan. Alleen in de richting van een volks leger kan bezuiniging op militair gebied dan ook verwacht worden. Of het dezen weg echter zal uitgaan, betwijfelen wij. Voor minister van oorlog komt meestal een hooge onder de militairen in aan merking en daaronder moet men voor standers van 't volksleger met een lan tarentje zoeken. En zelfs, al vond men een dergelijk man, bij de tegenwoordige politieke verhoudingen is het niet te verwachten, dat we spoedig uit het mi litaire moeras verlost zullen worden. We behoeven er maar aan „te herin neren, dat niemand minder dan dr. Kuyper zijn liefde voor het volksleger bij de oude plunje heeft opgeborgen. Lohmannianen, christelijk-historischen en oudliberalen zijn al evenmin voor ingrijpende hervormingen te vinden. 't Zal al mooi zijn, als het nieuwe kabinet de opdrijving der weggegooide millioenen voor het invretend militairis me weet tegen te houden. Een ergerlijke partijdaad. Dr. Kuyper is blijkbaar niet heen willen gaan zonder op zijn vierjarig be wind den stempel van partij bewind nog eens onuitwischbaar te drukken door een even ergerlijke als karakterlooze partij- benoeming-. Tot schoolopziener in het district Winschoten is benoemd J. C. Wirtz, antirevolutionair propagandist. Onder het Kuyper-regime is deze trouwe vol geling eerst benoemd tot arrondisse- ments-sehoolopziener in het arrondisse ment Slochteren. Ergerlijk is deze benoeming, omdat met de zorg voor het openbaar onder wijs belast wordt een persoon, die de Openbare school durfde noemen: het kind van een bijwijf! Deze man wordt door dr. Kuyper geschikt geoordeeld om te voldoen aan den eisch der grondwet: Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der regeering. Karakterloos is deze benoeming, waar dr. Kuyper eenmaal durfde spreken van benoemingen in overeenstemming met de meerderheid der bevolking. Welnu: De provincie Groningen is overwegend vrijzinnig. In het district Winschoten maken de clericalen een zeer kleine minderheid uit. Het aantal openbare scholen is er veel grooter dan dat der bijzondere. En toch wordt in spijt van dat alles benoemd een antirevolutionair propa gandist. Dat deed dr. Kuyper, die zoo zalvend mooi wist te zeggenBuit mag het doel niet zijn. Deze laatste benoeming bewijst: het is nooit om iets anders dan buit te doen geweest. En dat wil dan nog spreken van on par tij dig heid!!!! Het eiland Sachalin, dat door de Japan ners thans geheel genomen is en voortaan ook wel in hun macht zal blijven, wordt in het Berliner Tageblatt het eiland der tranen genoemd.Sedert Rusland het in 1875 van Japan verwierf zijn er meer tranen gevloeid dan zonnestralen er de aarde ge kust hebben. Sachalin is ongeveer zoo groot als Ierland. In September beginnen er de sneeuwstor men al en moerassen worden er slechts afgewisseld door kale rotsen. De zee er om heen is nevelig en stormachtig en overal zijn schepen vergaan, waarvan de masten jarenlang boven de golven blijven uitsteken. De bevolking bestaat uit arme, onwetende wilden. Intertfjd ontdekte men op het eiland kolen en er moet ook petroleum, marmer, koper, zilver en ijzer zijn. Ook de vischvangst is er zeer voordeeligmen vangt er haring, sardineu, kreeften en oesters. Het toenmaals machtelooze Japan werd gedwongen het eiland af te staan en Rusland ging aan het koloniseeren. Men gaf kolossale sommen uit voor havenwerken, bestuursgebouwen en niet te vergeten, gevangenissen; want alleen gedwongen was dekolonisatie moge lijk men zond er de misdadigers heen. De oorspronkelijke bevolking werd met geweld tot de Russischen godsdienst bekeerd zonder ze tot heden nog eenig vermoeden er van heeft, wie de onzichtbare God is, waarvan de Popen (Russische geestelijken) preeken. Een berenfeest, waarbij men een lang ge- mesten heiligen beer opeet, is hun hoogste genot en de voornaamste uiting van gods dienst waartoe deze wilden in staat zijn. Het leven van den gedeporteerde is een aaneenschakeling van ellenden, zooals slechts de Russische gescheidenis kent. Hij werkt niet meer, omdat de arbeid toch doel loos is, slechts de knoet kan hem tot ijver aansporenelke opzichter heeft de bevoegd heid de ongelukkigen ten bloede toe te geeselen. Her eten is slecht, omdat de op zichters zooveel mogelijk en volkomen on gestraft stelen. Bij den arbeid slepen de gevangenen zware ketenen rond, die hun enkels kneuzen. Alleen de godsdienstige feesten geven eenige verademing, want dan krijgt ieder een maat brandewijn. Als ze hun tijd uitgezeten hebben, worden de ge vangenen naar het binnenland gezonden; voeding krijgen ze dan niet meer, de arbeid levert er niet genoeg op en in wanhoop begaan de meesten dan maar weer een mis daad om in den kerker terug te komen. Zoo komt dat de kunstmatig gestichte dor pen spoedig vervielen. De vrouwen die naar Sachalin werden gestuurd, waren tot voor korten tijd de weerlooze buit van de ambtenaren. Daar na werden ze als dieren zonder wil den een of anderen kolonist toegewezen. Uit zulke huwelijken ontstonden de bastaards van Sachalin. Thans is dat op papier an ders geworden, de vrouwen huwen slechts bij eigen goedvinden en ze mogen ook niet meer gegeeseld worden. Toch berichten reizigers nog dat de gestraften hun vrou wen en nog nauwelijks de kinderschoenen ontwassen kinderen aanbieden aan vreem delingen voor een gering bedrag of ze bij het kaartspel verdobbelen. Te midden van dit moeras van mensche- lijke ellende zijn de Japanners komen val len met hun snelgekweekte mensoheniiefde en overwinnaarsedelmoed. Handige gele dokters zullen daar de wonden gaan ver binden, die de knoet sloeg, en niet minder handige menschen, die bezig zijn het Boed dhisme een nieuwerwetsch tintje te geven, zullen de Popen op zij duwen en den on gelukkigen spreken van menschenmin en de vorstelijke goedheid van den Mikado uit Tokio. Dat zal in de ooren der ongelukki gen als muziek klinken en de knarsende klank van het Petersburg uit den mond van wreede blankofficieren verdrijven. De bewoners van Sachalin zullen geen geel gevaar vreezen, maar spoedig instemmen met het leve Japan! en in hun harten de woorden griffen: geel boven blank. De Duitsche keizer en Tsaar Nikolaas hebben elkander ontmoet in de inhammen bij Bjoerkoe. In verscheidene mededeelingen wordt ten sterkste verzekerd dat het voor stel vaD een samentreffen van den Tsaar is uitgegaan. Waarschijnlijk van prins von Bülow zelf of in ieder geval in opdracht van hem is de volgende mededeeling in den Lokalanzeiger: Als een onverdedigbare ver onderstelling moet de in de Engelsche en Fransche pers voorkomende bewering aan gemerkt worden, dat keizer Wilhelm het oogmerk had den Tsaar goede raadgevingen op te dringen om tot rust in het land zelf en tot vrede in Oost-Azie te komen. Keizer Wilhelm heeft het steeds ver van zich ge worpen wanneer van hem verondersteld werd dat hij zich in de binnenlandsche aan gelegenheden van een anderen staat wilde mengen. Zoo zal hij ook in dit geval han delen en uit zichzelf zeker niet de hangen de kwesties, welke thans geheel Rusland aangaan, ter sprake brengen. Zoude echter de Tsaar, wiens waardeering van den Duit- scnen Keizer Bekend is, keizer Wilhelm om zfjn meening vragen, dan zouden diegenen, die meenen dat de Duitsche Keizer aanra den zou, zich niet bekommerende om de beloften van hervormingen, krachtig auto- kratisch verder te regeeren, ten zeerste uit de dwaling geholpen worden. De opvatting van keizer Wilhelm kan te oordeelen naar zfjn geheele denkwijze, slechts aldus zijn dat macht en aanzien, evenals ook rustin het land, slechts op den grondslag van een eenstemmigheid vol vertrouwen tusschen heerscher en volk op te bouwen zijn. Wat de kwestie van vrede betreft, zoo weet men toch wel welk groot aandeel keizer Wil helm aan de inleiding van de vredesbewe ging van president Roosevelt heeft. Men kan er derhalve zeker van zijn dat de kwes tie van vrede door de ontmoeting slechts winnen kan. De omstandigheid dat noch von Bülow noch Lamsdorf aan de bespre king deelnemen zal het uitsluitend particu lier vriendschappelijk karakter duidelijk voor oogen stellen. Zoo heeft ook, naar wij weten, de ministerpresident de ontmoeting opgevat, welke hij met levendige bevrediging be groette. In weerwil van die stellige bewering blij ven Frankrijk en Engeland volhouden dat de ontmoeting der beide keizers slechts een doordrijven van Wilhelm geweest is. Zij kunnen eenvoudig niet zien dat de vriend schapsband tuBschen Duitschland en Rus land nauwer wordt, liever zagen ze dat Duitschland ten slotte geheel alleen stond omringd door vijanden. Te Helsingfors is weder een aanslag ge pleegd en wel tegen het leven van den adjunct van den gouverneur-generaal, den geheimraad Deutrich, op het oogenblik dat hij, komende van den Senaat, in een huur rijtuig wilde stappen om naar huis te rijden. Deze aanslag komt om verschillende re denen zeer zonderling voor. Dezer dagen toch worden den Tsaar de adressen van den Landdag voorgelegd om opheffing van de bevoegdheid der gendarmerie in Finland, oin bjjeenroeping van den gewonen Land dag in het aanstaande najaar, verder zouden er gewichtige benoemingen worden behan deld; wel een zeer ongunstig oogenblik dus om den Tsaar door een politieken moord te ontstemmen, zoo iets zou de vurigste patriot een groote dwaasheid noe men. Doch er is nog meer. De bom had vol gens ooggetuigen den vorm van een blikken doosje, ter grootte van een klein sardinen- busje. De ontploffing was wel heftig, ver spreidde veel kruitwalm, maar was volstiekt niet gevaarlijk, doordat het omhulsel enkel blik was. Er is dan ook niemand ernstig gekwetst, de huurkoetsier in wiens onmid dellijke nabijheid de bom werd geslingerd bekwam volstrekt geen letsel, en de ge heimraad Deutrich op wien de aanslag toch gemunt was, kreeg een wondje, niet meer dan een schram aan de kuit. Nemen we nu nog in aanmerking dat dergelijke bomme tjes, die men haast kinderspeelgoed zou kun nen noemen, nooit door de Finnen gebruikt werden, dan zou men bijna gaan vermoeden dat geheime vijanden der Finnen ditbang- makertje geworpen hebben om den Tsaar te weerhouden al te goedgunstig te zijn voor het volk dat onderworpen en onderdrukt moet worden. Te Vurango, in Mexico, had een geliefd stierenbevechter Chico vijf stieren gedood en stak juist zijn degen een 6en in den nek, toen een beschonken toeschouwer hem een 'stuk looden pijp naar 'thoofd wierp. Chico viel en voor men hem te hulp kon komen, had de stier hem reeds dehoorens in de borst gestooten, zoodat hij dood werd opgenomen. Maar nu wierp zich de ver bolgen menigte op den man, die 't ongeluk veroorzaakt had en smeet hem in het perk waar hij door honderden mannen en vrou wen met messen doorstoken, onthoofd en aan kleine stukjes gesneden werd. Toen ging men wel voldaan en kalm naar huis. Een eeuw geleden leefde te New-York een loods, zekere Jonathan Steelman, die een groot stuk land, dat hij bezat, verhuurde voor 99 jaar. Dit land ligt nu in het hartje van de 'stad en heeft volgens een nieuwe schatting een waarde van 55,000.000. Daar de oude zijn eigen zaken geheel alleen beheerde, was toen hij stierf, het huurcon tract niet te vinden, hoe zijn erfgenamen ook gezocht hebben. Dezer dagen vond zijn achterkleinzoon te Atlantie City, N. J, tus schen de bladen van een ouden familiebij bel het contract, waardoor zij hun rechten op het land, dat thans in handen van de stad is, kvmnen laten gelden. Een der erf genamen, mrs. Metta Higbee, is een hoeden maakster te Maxwell. Burgemeesters die „uit" zijn. DeN. R. Ct." geeft in een Brusselsche correspondentie over de onafhankelijkheidsfeesten het vol gend verhaal van België's gastreerende bur gemeesters: Op 2500 burgervaders, die België telthad den ongeveer 1800 de uitnoodiging der re geering aangenomen. Deze had de socialis ten weggecijferd, onder voorwendsel, dat ze niet officieel benoemd en slechts „dienst doende" zijn. Het feestmaal, dat de heer Schoilaert, voorzitter der Kamer, precideer- de, had plaats in de groote hal en op de galerijen van ons1 machtig Paleis van Justi tie, dat alle Hollanders kennen die onze hoofdstad hebben bezocht. In het geheel waren er 2000 converts. Het banket zou aanvangen om 6 uur, doch een groot aantal burgemeesters, die het „Vaderlandschfeesf'haddenbijgewoond, achtten het onnoodig de stad weer in te gaan en hadden, uitgehongerd als ze waren, reeds om 5 uur de lokalen overrompeld. De honger is een slechte raadgever en vele burgemeesters, vertegenwoordigers der orde, hebben de opening van het feestmaal niet willen afwachten, maar zijn op de brood jes aangevallen, die reeds op de borden lagen en verslonden deze letterlijk. Waren er geen energieke maatregelen genomen, dan hadden alle koude gerechten, welke de tafels reeds versierden, hetzelfde lot ondergaan als de broodjes. Toen eindelijk het officieele uur had geslagen, was de or de hersteld en kon de smulpartij beginnen. Het „Handelschbl. van Antwerpen" ver neemt uit BrusselWat er vermist en gebroken werd nahetburgemeesterbanketin het justitiepaleis heeft een dagbladschrijver aan den ondernemer, Ch. Smeot, gevraagd. Ziehier het antwoord: 1046 glazen, 530 borden, 25 kommen, 18 saladeschotels, 15 sauskommen. 31 mostaardpotten, 29 zout vaten en 89 servetten. Dat is ontzaglijk maar men moet de groote haast in aanmer-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2