ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. ËEKSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 2 Augustus LiK)5. No. 36 Flakkeesche Boet en Handelsdrukkerij EEN SCHh.u ^DE GEDACHTE. Dit blad verschijnt eiken W0ENSDAQ. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Botterham. ■0"itera."ve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiën: van 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer 0,10. G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van ccrrespcndenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Armenzorg. II. De armenzorg van Borgesius strijdt tegen het Christelijk beginsel. Zoo heb ben we in de verkiezingsdagen meerma len kunnen hooren. Onze bestrijders gin gen dan uit van 't volgende standpunt. In de christelijke kerk wordt de ar menzorg als een familiezaak beschouwd, als een plicht van broeders en zusters onder elkander. In de wet Borgesius wordt voorgesteld, dat de besturen dei- instellingen van weldadigheid aan een ambtenaar, door de gemeente te benoe men, zullen zenden een opgave van de door haar in de gemeente verzorgde ar men, die niet verblijven in gestichten of werkhuizen. Die ambtenaar wordt tot strenge geheimhouding verplicht. Maar dat nu een instelling van welda digheid aan de overheid die opgave moet doen dat strijdt tegen het christelijk beginsel. Dat bezwaar is door dr. Kuyper uit gevonden in den j are 1901. Toen voerde hij met de katholieken samen immers den strijd voor het „christelijk" begin sel. Er moest dus wat uitgevonden wor den om aan te toonen, dat die liberalen bet christelijk beginsel in de wetgeving aanranden. Eén van die uitvindingen is 't boven genoemde bezwaar tegen de Armenwet. Doch bij eenig nader onderzoek blijkt dat bezwaar totaal ongegrond. Want dezelfde dr. Kuyper, die aldus tegen de armenwet fulmineerde, streed in 1894 voor de kieswet-Tak. Bij die kieswet werd, niet alleen voor gesteld, dat de namen der bedeelden aan de overheid moesten worden bekend gemaakt, doch zelfs dat zij publiek moes ten worden gemaakt En ziet, toen repte dr. Kuyper er zelfs niet van, dat het „christelijk" be ginsel geschonden werd! Bij de bestaande kieswet blijven even min de namen van de door de kerk be deelden geheim, want alle armbesturen W JE JE TON. «i té van Grète Olden, (3) door K. te M. In de stad is de herfst een zeer vroolijke tijd, want de lieden -verheugen zich, dat zij den zomerof eigenlijk moest men maar zeggen, de heete maan den, want in de stad is er in het geheel geen zomer— doorgeworsteld hebben, en zij leven in het vooruit zicht van den winter, daarom denk ik, als Jik in den herfst door de straten wandel, ook slechts aan hetgeen komen zal. Op het land echter, als ik op het veld kom, dan schieten mij op een stillen herfstmiddag al die schoone, gouden zomerweken inde gedachten, dan kijk ik over de afgemaalde akkers en herinner mij, hoe groen ze in den zomer stonden dan luister ik rond, alles is stil geworden en in het voorjaar heerschte overal zoo veel leven en bedrijvigheid, ja, de herfst geeft op het land veel schoons, maar ook veel treurigs." Doktor Schmidt zag op. „Kijk eens, Klaartjewat een opstel die kleine Koopmans weer ingeleverd heeft Hij reikte zijn zuster het schrift overzij liep snel de bladzijden over en gaf het toen met een gering schattend neusoptrekken terug. Ongelooflik!" moeten de namen opgeven van de be deelden die wegens genoten onderstand niet de kiezerslijst mogen komen. Nooit heeft dr. Kuyper daarin be zwaar gezien van wege het „christelijk" beginsel Maar kijk, in 1901, toen er storm ge- loopen moest worden tegen 't ministerie Borgesius heette het „christelijke" be ginsel geschonden door een bepaling in 't ontwerp Armenwet, die precies zoo reeds voorkomt in de bestaande kieswet en eveneens in 't ontwerp-Tak, waarvoor dr. Kuyper ten warmste streed!! De lezer ziet, dat we ons om een zoo uit de lucht gegrepen beschuldiging als de genoemde niet al te ongerust behoeven te maken. Jammer maar, dat eenvoudige men- schen zich zooj licht laten meesleepen, als een redenaar, met Gods naam op de lippen, zich niet ontziet den volke te verkondigen, dat 't „christelijk" be ginsel gevaar loopt. Dat heeft men nog nooit uit onze wetgeving kunnen bowijzen, om de eenvoudige reden, dat onze wetgeving berust op diezelfde christelijke grond slagen, op welke dr. Kuyper in de laatste vier jaar zoo bitter weinig heeft opge bouwd. Moge 't nieuwe kabinet het ont werp- Borgesius niet al te lang ontwerp laten. Het zal tot wet geworden zeer zeker een doeltreffende armenzorg mo gelijk maken. Noodlot. Het „christelijk" ministerie van 1901 blijkt toch inderdaad erg onfortuin lijk geweest te zijn. Het trad in de eerste Troonrede op met een geweldige phiiip- pica tegen de speelzucht. Die zucht moest beteugeld worden. En ziet juist onder de christelijkeregeering is de Konink lijke goedkeuring verleend aan een reu- zenzwendelarij tot aanwakkering der speelzucht bij hooge oomes en rijke vreemdelingen, als Holland van te voren nooit aanschouwde. Eenige sluwe grijpvogels, belust op welvoorziene portemonnaies, hebben een vereeniging opgericht onder den naam „Club international de bienfaisance." Dat wil in goed Hollandsch zeggen Dat was haar eenige kritiek op dat oogenblik maar na een paar minuten voegde zij er aan toe „Het komt mij voor, dat zij voortdurend dommer wordt Dat was toch voor de eer van den leeraar te veel. Dommer worden Een leerlinge, die voor een paar honderd gulden lessen bij hem genomen had, zou dommer worden? Dat was toch een onmogelijkheid. Hij schreef eenige tamelijk uitvoerige op- en aan merkingen onder het opstel en pakte toen den ge- heelen stapel schrijfboeken in. Enkele dagen later werden de „Gedachten aan een herfstmiddag" aan de leerlingen teruggegeven, de algemeene spanning, welke anders bij die gelegenheid ontstond, bereikte nu niet haar gewone hoogte, en dit had zijn gegronde reden. De bespreking van het onderwerp, dat nu voor het te maken opstel zou opgegeven worden, had plaats in het laatste lesuur vóór de groote vacantie. Een algemeene verstrooid heid en onrust had zich al van de leerlingen mees ter gemaakt. Ook Toni Koopmans scheen onderden invloed te zijn, anders zonzij het niet gewaagd heb ben, tegen het strenge verbod, haar schrijfboek open te maken en naar het onderschrift te kijken. De doktor wilde haar juist een ernstige berisping toe dienen, toen zij opkeek en hem met een wonderlijk, half trotsch^half ontroerd lachen toeknikte, waar door het strenge woord hem in de keel bleef, hij kuchte dus maar eens engiugtot de bespreking van het nieuwe onderwerp „Ook de oorlog heeft zijn goede zijde" over. Gedurende het geheele uur viel het doktor Schmidt op, dat de oudste leerlinge der klassè buitengewoon verstrooid wasdit had hem zoo gehinderd, dat hij haar aan het eind van de les er een aanmerking over wilde maken, maar juist toen het onderwijs I nterna tion ale weldadigheids vereeniging. Och, die vereeniging heeft zoo'n onschul dig doel. In haar statuten staat, dat zij aan „vreemdelingen" in ons land een aangenaam ^verblijf wil geven en hun hulp bieden, als zij, die behoeven. Lid kan worden elk meerderjarig vreemde ling, die f 20 contributie betaalt. „Het aangename verblijf" isintusschen niets anders dan de gelegenheid om vrijelijk te kunnen dobbelen. Het „lidmaatschap" is een smoesje om de Nederlandsche strafwet te ontduiken, die in art. 456 spreekt van „een voor het publiek toegankelijk huis van hazard spel." Met wat voor bedrog men hier te doen heeft, blijkt uit de volgende beschrijving- van het speelhol „In werkelijkheid komt de zaak nu hierop neer, dat iedereen, die zich op geeft voor het „lidmaatschap en als zoo danig wordt aangenomen, vrij en onge hinderd spelen kan. Leden van alle nationaliteiten worden aangenomen, al leen Nederlanders zijn uitdrukkelijk uit gesloten. Men beweert, dat de directie hiertoe zou zijn gekomen door de erva ring, dat dezen jtoch de ware spelers niet zijn. De bank heeft in alle landen hare agenten, die leden aanwerven en onder zoek doen naar hunne gegoedheid. In het buitenland moet zij al een vrij aar dige reputatie hebben, want van heinde en ver komen de bezoekers opdagen en wat verder in het reisseizoen wordteen nog een grootere opkomst verwacht. Zij komen uit Frankrijk, Duitschland, Rus land, maar vooral uit Amerika. Een paar weken geleden heeft een van de Vanderbilts zijn geluk er beproefd en een bejaarde Amerikaansche dame, die in het American-hotel gelogeerd was deed dat ook, met het gevolg, dat zij alles wat zij bij zich had verspeeld heeft De bank is toen zoo vriendelijk geweest om, gelijk dat ook te Monte-Carlo ge schiedt, haar hotelrekening en de terug reis naar de Nieuwe Wereld te betalen. Op het oogenblik verwacht men de komst van een Russischen prins en prinses. Het inwendige van het huis in de Vondelstraat doet in schitteringen pracht geëindigd was, kwam zij plotseling, verlegen lachend op hem toe. „Ik moet uw verontschuldiging vragen, daar ik het nieuwe opstel niet meer maken kan." „En waarom dan niet?" „Ik kom na de vacantie niet weer terug, ik ga van school af," zei Toni, en een trek van verlichting lag over haar roodgekleurd gelaat. „Zoo midden in het schooljaar?" „Mama meent, dat ik te groot word, en wij gaan nu een groote reis maken, en van den winter gaan wij naar Italië" Doktor Schmidt keek nadenkend voor zich heen. „Te groot" herbaalde hij werktuigelijk hij sloeg de oogen op en zag het voor hem staande meisje ver strooid aan. „Te grootherhaalde hij nog eens, en schudde toen zijn verstrooidheid af. „Dan wensch ik u veel geluk in uw verder leven. Moge het zaad, dat wij in uw ziel gestrooid hebben, krachtig ontkiemen en rijke vruchten dragen. Her inner u nog dikwijls de jaren, die u bij ons door gebracht hebt, van den dag af, dat ge als klein meisje De draden zijner rede geraakten hier verward, want het viel hem in dat de gelegenheidsspeech, welke hij tot iedere vertrekkende leerlinge hield, dezen keer niet toepasselijk was, daarom brak hij den zin plotseling af en zei daarom eenvoudig: „Dus nogmaals, ik wensch u veel geluk Hij reikte haar vaderlijk de hand met een: „Leev' wel Hierop verliet hij de klasse, om het algemeene en roerende afscheid niet te storen. Thuis gekomen vond doktor Schmidt zijn zuster omringd door kisten en koffers druk aan het werk, Mejuffrouw Klara Schmidt bezat namelijk niet niet onder voor dergelijke inrichtingen in het buitenland. De speelzaal is op de bovenverdieping gevestigd, en voorts zijn er recreatie- en leeszalen, die aan alle eischen van confort en volledigheid be antwoorden. De bezoekers worden be diend door een tiental vlugge bedienden in rijk livrei, en de toegang wordt be waakt door deftige portiers, die streng toezien dat geen andere personen dan „leden" het huis betreden. IJit nadere berichten blijkt, dat ook reeds te Rotterdam, den Haag en Maas tricht dergelijke speelholen gevestigd zijn of zullen worden. Inderdaad, het onderzoek, dat door de regeering werd ingesteld nSar dezen zwendel, die op 28 April 1904 bij ko ninklijk besluit onder het Kuyper-kabi- net tot beteugeling der speelzucht, werd goedgekeurd, had wel wat vroeger mogen geschieden. Het eenige, wat nu te doen staat is: De gaping in onze wetgeving, door welke deze speelholen geslopen zijn, zoo gauw mogelijk te stoppen. Zwendelaanslag op kleine beurzen. We hebben er al eens meer op gewe zen, dat ons dierbaar vaderland de groote vuilnisbak is voor een massa producten, die voor Engelsche en Duitsche magen ongeschikt zijn. De Nederlandsche spijs vertering is dan altijd nog wel geschikt voor dergelijke rommel. Zoo is het ook weer met een stof, die men thans in vele kleine winkeltjes op ons eiland te koop ziet bieden onder schoonklinkende, leugenachtige reclame. Wij bedoelen de zoo gevaarlijke Saccharine. Dit tuig is heel goedkoop, 500 maal zoo zoet als suiker en wordt daarom aanbevolen in plaats van suiker. Het heeft echter met suiker niets te maken, want terwijl suiker groote voe dingswaarde heeft, bezit Saccharine niet de minste voedingswaarde. Integendeel, het heeft een nadeelige en zelf» gevaar lijke werking voor ons lichaam. Wat is saccharine? Het is een stot, die gemaakt wordt uit steenkolen teer. Het bestaat uit a. een koolwaterstof (bestanddeel van petro leum), b. kooloxyde, dat zich ook uit alleen een dichterlijk gemoed, maar ook een practisch verstand, en deze zeldzame vereeniging van zulke menschelijke deugden had ten gevolge dat zy de meest alledaagsche zaken zoowel met wijs overleg als met verwonderenswaardige volharding aanpakte. Zoo was bijvoorbeeld voor haar een reis een veel meer samengesteld vraagstuk, dan ze voor de gewone stervelingen in den regel is. Klara achtte het verre beneden zich in der haast een koffer te pakken, naar het station te rijden, een kaartje te nemen en zoo naar de plaats der bestemming te stoomen; dat kwam haar te algemeen, te ploerterig voor. Neen, mejuf frouw Klara Schmidt kocht in het begin van het seizoen de uitvoerigste reisgids, dien ze bemachtigen kon, zat dan avondenlang over boeken en atlassen gebogen en had dan weldra [een reisplan ontworpen, volgens hetwelk men veel meer te zien kreeg en veel minder behoefde uit te geven, dan de lieden die er zoo maar op los trekken. Het reisplan van mejuffrouw Schmidt werd volgens een bepaald stelsel vastgesteld, iedere andere manier van reizen scheen haar banaal, kleinzielig Voor Rudi, die gewoon was zijns zusters raad in alles trouw te volgen, waren de zomervacantieweken ieder jaar een herhaling van vroeger geleden ellende, waarvan de beschrijving een ware martelaarsge schiedenis zou zijn. Zoo had Klaartje bijvoorbeeld de vaste overtuiging dat een nacht doorgebracht in een spoorwegcoupé verre te verkiezen was boven een logement. Zij had daarvoor de grondigste en onwederspreekbaarste redenen haar hoofdmotief, dat men daardoor een nacht logies uitspaarde, daarvan was natuurlijk nooit sprake. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1