Landbouwcrediet, Boeken Tijdschriflen, Couranten Flakkeesche* Boekhandel, BOEKHANDEL Landbouw. Adyertentiën. Noordhollandsch Alkmaar, Hoorn, Delft, DEN HAAG. Mr. A. MIJS, IB. BMHBRST-MJ1, Boekhandel, Dirksland. Plaatsing ran advertentlén Sohrjjf-, feeken- en SchooMocft®, Westdijk, Middelharnis. Kerkboeken en Bijbels, Kantoor-, Schrijf- en Teekenbehoelta. ANSICHTKAARTEN Elias Hartogs Mz., Gouden en Zilveren werken, Westdijk, Middelharnis. GLASWERK met zilïer gemonteerd. DE I0O1J, Sommelsdijk. Kerkboeken en Bijbels. Schrijf-, Teeken- en Schoolbehoeften. namen vond liet nog een kooper voor vijf gulden. Nu weer waren er by een fokker drie gestorven die te zamen van de hand gingen voor acht gulden. Waar blyven zij? In de worst? Alcoholgebruik bij kinderen De gezondheidscommissie te Doesburg heeft aan de ouders van schoolgaande kin deren de volgende circulaire verzonden „Wanneer gy uw kinderen liefhebt, geeft hun dan geen alcoholische dranken! Bier, wyn, jenever en andere sterke dranken of likeuren zijn schadelijk voor de jeugd! Wanneer gij uw kinderen deze dranken geeft, al is de hoeveelheid nog zoo klein, ontstaat het gevaar, dat zy, ouder gewor den, aan den drank verslaafd geraken. Deze dranken verminderen den eetlust, bemoeielyken de spijsvertering, maken de kinderen meer vatbaar voor besmettelijke ziekten en kunnen ernstige ziekten aan lever en nieren doen ontstaan. In vele plaatsen heerscht het gebruik, kinderen in de eerste levensdagen kleine hoeveelheden sterken drank te geven, met het doel ze rustig te houden; ook dit is in hooge mate nadeelig. Het gebruik van alcoholische dranken maakt het kind minder oplettend in de school, vermindert het geheugen en be- moeielijkt daardoor het leeren. Het gebruik van deze dranken maakt het kind ontevreden, lastig, weerspanning, on gehoorzaam en driftig en maakt dus de opvoeding, zoowel door uzelven in huis, als door den onderwijzer in de school, moeie- lijk. Geeft ook by ziekte die dranken niet aan uw kind, dan alleen op voorschrift van uw geneesheer." Te Hulst is een 5-jarig meisje door het eten van onrijp fruit vergiftigd. Een spoedig geroepen geneesheer dien de een tegengif toe, maar blijft weinig hoop op behoud van het kind koesteren. Het Kamerlid mr. Troelstra, wiens ge zondheid, gelijk men weet, niet al te best is, maakt een 14-daagsch tochtje op de Friesche meren om te zeilen en te visschen. Vereeniging „Trein 828 H. IJ. S. M." Men meldt uit Amsterdam: Welke vroolyke gezichten stonden heden ochtend om 9 uur aan het Weesperpoort- station De tweede ploeg kinderen, die vijf weken geleden uitgezonden was geworden voor re kening van bovengenoemde vereeniging, keerde terug; welk een blos was op de wangen der „kleintjes" te bespeuren; hoe genoten de ouders, toen ze hun lievelingen zoo weer terugzagen; welk een voldoening voor het bestuur zóó hun protégés te kun nen huiswaarts zenden! Des namiddags om 1 uur stonden weder een tiental ouders met hun kinderen, aan datzelfde station, maar deze kinderen za gen er niet zoo blozend uit als wy de anderen 's ochtends aantroffenwelk een verschil 1 Deze kinderen zullen gaan genieten van die heerlijke boschlucht te Zeist; ook hen hopen wij weer zoo blozend terug te zien als hun voorgangers. Dit is nu de vierde ploeg, die vertrok en heeft deze vereeniging gedurende dit sei zoen reeds 52 kinderen genotvolle dagen bereid en medegewerkt hen frissche bosch lucht te laten inademen, wat zeker hun ge zondheid ten goede komt. Is het te verwonderen, dat het ledental dezer vereeniging by den dag toeneemt? „Wat zee bouwt, heeft een hart." De matroos D. D. De Boei kwambyzyn ouders te Hollum (op Ameland) terug in 't bezit van een zware gouden medaille en geldelijk belooning door Presid. Roosevelt, en van een kleinere bronzen medaille, door de reddingsmaatschappij van New-York verstrekt, wegens het redden van den ka pitein en het scheepsvolk van den Ameri- kaanschen schoener „John. G.' Schmidt" op 27 Jan. 1905. Dit vaartuig stak met de voorplecht nog boven de bruisende golven uit, toen drie matrozen van de „Prins Maurits", waaron der ook onze De Boer, hun leven wagende, den moed en de menschenliefde openbaar den. noodig, om met een ranke sloep het werk der redding te ondernemen. Hun moeilijk en gevaarvol werk werd met den gewenschten uitslag bekroond: de geheele bemanning werd behouden aan boord van de „Prins Maurits" gebracht. Een nachtelijk drama. Donderdagnacht heeft zich aan de Jacob van Lennepkade te Amesterdam een kort en schrikkelijk drama afgespeeld, waarvan niemand getuige is geweest, meldt „De Echo", Bij de kostverloren Wetering is een agent te water geraakt. Op zijn doodskreten snel den eenige personen naar de onheilsplek, maar zy zagen in het donkere water niets meer dan de kringen, die steeds wijder uitliepen boven de plaats waar de ongeluk kige al in den modder gestikt was. En den heelen nacht duurde het zwij gend dreggen door makkers van den verongeluktejiaar 't lijk. En toen het daagde, was hun geduldig en eentonig werk nog altijd vruchteloos. Melkboeren kwamen om hen staan, en groenten-kooplui, die erlangs gleden in hun volgeladen schuitjes, streken even de riemen, om 't luguber werk eens aan te zien. En altijd werd de loop grooter; van schoolkinderen en werklui, die 't geval vernamen en bespraken. Totdat de agenten 't opgaven, moe en tlauw van het dreggen langs de heele vaart. Maar bij deplaats waar het ongelukgebeurde bleef het woelig. Mannen bespraken met ergdenkend strakke gezichten en gruwelijke mogelijkheid je kan niet weten hé, er mot maar iemand wat tegen zoo,n klabak hebben, een douwtje en dan leg-ie in de gracht en geen haan kraait er naar. De tragiek van 't schrikkelijke drama in den donkeren nacht wordt verdrongen door ongevoelig wreeden on onkieschen straathumor. Een giegelen en grinneken begroette 't doorbroken wapenstokje, dat, plotseling kwam boven drijven. Er werden op die plaats juist heipalen uit het water gesleept door een ouden afgeleefden knol. En 't was 4 uur in den middag, hoe het kwam wist niemand, maar een paal lag vast in 't stinkend zwarte water, 't Paard kon er geen beweging in krijgen, krap als 't zich zette op zjjn ma gere kromgetrokken pooten. Tot plotseling het ding den wal opschoot, en aan het zwiepend einde hing zwaar en dood een drui pend menschenlyf, dat nu sleurde door het rulle zand. De doode werd gedragen in een der huizen in aanbouw. En toen hij in een lijkmandnaar het gasthuis werd gereden, verdrongen zich veel menschen om de kar. Ambachtsschool te Brielle! In de ledenvergadering van de Practische Ambachtschool voor Brielle en Omstreken, werd tot bestuurslid gekozen, ter vervan ging van den heer W. Postema (naar elders vertrokken), de heer mr. H. P.Hermans te Brielle. De obligatie-leening, groot f 7500, rentende 4 pCt., werd li/e-maal volteekend, wel een bewijs van vertrouwen in de zaak! Reeds hebben zich leerlingen aangegeven uit Hellevoetsluis, Nieuw-Hellevoet, Rockan- je, Brielle, Zwarte waal en Heenvliet. Het Bestuur zal, naar het vertrouwt, de opening begin September op feestelijke wijze kunnen doen plaats hebben, daar het ge bouw steeds meer zijn voltooning nadert. Het paaltje van Oosterlittens. Men schrijft uit Oosterlittens aan de N, C Het verhaal van den vindingrijken corres pondent van het Nieuwsblad voor Sliedrecht en Omstreken betreffende een gevonden schat van ongeveer f 50,000, bracht ons onwille keurig in de gedachte een wonderlijk ver haal, dat ons in 't Friesch werd opgedischt door een onzer oudere Friesche schrijvers van naam en waarvan de titel luidt: „Het paaltje van Oosterlittens". De inhoud van dit verhaal komt in hoofdzaak hier op neer: Er woonde eens te Oosterlittens een schoenmaker met een talrijk gezin, die niettegenstaande hij hard werkte, toch niet in bijzonder goeden doen verkeerde. Het stond bij den armen man vast dat hij door een of ander toeval plotseling rijk zou worden. En toen hij nu drie nachten achtereen, in een droom, een vrouw met een witte muts op het hoofd aan de deur zag verschij nen, die hem telkens voorspelde „dat hij in Amsterdam op de Amstelbrug zyn ge luk zou vinden," begreep hij dat daar iets achter zat. Hij had er geen rust of duur by, totdat hij op een goeden morgen aan zijn vrouw aan wie hij den droom had verteld, maar die hem eenvoudig weg uitlachte, zijn vast staand besluit mededeelde, om naar Amster dam te gaan. Wat zijn vrouw er ook tegeu inbracht, baas schoenmaker liet zicli niet van zijn stuk brengen, hij stapte weldra te Harlingen op het beurtschip (stoomschepen voeren er toen nog niet) en kwam goed en wel te Amsterdam aan. Pas had hy daar voet aan wal gezet of hij liet zich naar de Amstelbrug geleiden, waar hy den ganschen dag bleef. Hij keek echter wel wat op zijn neus toen aan het eind van den dag er nog niets bijzonders was voorgevallen. Den vol genden dag ging het desgelijks, er viel niets voor, dat hem kon interesseeren. Reeds byna moedeloos ging hij dien avond weer naar zyn logement, doch hij besloot het nog één dag te probeeren. Ook die dag was reeds bijna verstreken en' hij stond reeds op het punt om naar huis te gaan, even wijs als hij was gekomen, toen er een bedelaar op hem afkwam, die hem vroeg wat hij toch wel den ganschen dag op de brug zocht. Gramstorig antwoordde de schoenmaker hem, dat hy hiermede niets te maken had. Doch daar de bedelaar steeds aanhield en zich niet liet afschepen, vertelde de schoenmaker hem ten slotte zyn droom, maar hjj vertelde er niet by waar hij woonde. „Als gij hier niets anders hebt te doen" zeide daarop de bedelaar, „zou ik maar weer naar huis gaan. Ik heb zelf ook eens drie nachten achtereen gedroomd Ik was in Friesland, meende ik, in een dorp dat Oosterlittens heet. Daar stond op het erf van een schoenmaker in het bleekveld een paaltje met een gedraaid vaasje er bovenop. En toen droomde ik, dat ik dat, paaltje uit den grond haalde en er een ke tel met geld onder vond. Maar nu zou ik toch wel krankzinnig wezen, als 't mij inviel om daar heen te gaan en dat te gaan on derzoeken. En daarom, als gij niets anders te Amsterdam te doen hebt, zou ik maar stilletjes weer terugkeeren." „Ja, dat zal het beste wel zyn," zeide de schoenmaker, die den schijn aannam zoo bedaard te zyn alsof er niets gebeurd was, maar die inwendig geheel van streek was. Immers ook op zijn bleekveld stond precies zulk een paaltje, en zoodra hij kon, maakte hij dal hy weer thuiskwam. Toen zyn vrouw vernam dat hij niets gevonden had wilde zy hem onmiddellijk aan het opgestapelde lapwerk hebben. En „baas" wilde ook direct aan het werk gaan, maar niet met de schoenen, doch aan 't graven in het bleekveld. Zijn vrouw dacht, dat hij volslagen krankzinnig was gewor den. „Baas" stoorde zich echter nergens aan; hy spitte met alle ijver en had weldra het paaltje uit den grond. En wat zat er onder? Een ketel met geld! Toen had het werkelijk weinig gescheeld of beiden „baas,, en vrouw waren gek ge worden van vreugde. Na eenigszins tot bedaring gekomen te zyn, overlegden ze dat niemand er iets van mocht weten. Ze schaften zich enkel voor en na nieuwe meubels en kleeren aan; ook nam „baas„ een knecht, een weelde voor hem, die er te voren by lange na niet op staan kon, doch voor het overige bleef alles zooals het ge weest was, zoodat de menschen te Ooster littens geloofden, dat de schoenmakers fa milie landzamerhand in eenigzins betere positie kwam. De ketel, welke „baas„ in de bleek onder het paaltje gevonden had, werd in de huishouding als theeketel gebruikt. Ze had deze bijzonderheid dat er een op schrift op stond, dat intusschen noch de schoenmaker, noch diens vrouw, noch ook de buren, die er toevallig opmerkzaam op werden, konden verklaren. Dit bleef zoo, tot in den herfst de predikant op huisbezoek kwam. Ook deze zag de ketel en het op schrift en vroeg hoe men aan dien ketel kwam. Och, zeide de schoenmaker nu als telkens, wanneer men deze gewichtige vraag deed, wij hebben hem eens te Leeuwarden ge kocht op „de Brol" (het marktplein voor uitdragerswaren op de weekmarkt), maar zeg ons toch wat het opschrift beteekent", „Dat is een Latijnsche inscriptie", ant woordde de predikant, „welke vertaald al dus luidt: „Onder deze ketel zit nog een ketel." Maar wat dit opschrift beteekende, wist hy niet te-zeggen. Nu, baas schoen maker had ook geen nadere toelichting noodig. Nauwelijks was de predikant heen gegaan, of baas" was reeds weer op het bleekveld aan 'tgraven en spitten en hij haalde nogmaals een ketel vol geld te voorschijn. Deze maal was er zooveelgeld, dat „baas" nu voortaan met zyn vrouw en zijn talrijk gezin in overvloed kon leven. „Baas* had dus wel degelijk zyn geluk ge vonden op de Amstelbrug te Amsterdam. (Rijkspremiekenringen,) Woensdag hadden te Rotterdam op de Veemarkt de centrale keuringen plaats van paarden, die op de tien districts- of plaat selijke keuringen de hoogste prijzen hebben behaald. Tot het verschijnen op deze cen trale keuring waren zij verplicht, maar ter gemoetkoming in de kosten kregen de paar den, die daartoe op de districtskeuringen werden aangewezen, reis- en verblijfkosten. Op deze keuring kwamen dus een kerncol lectie van paarden, zoodat de jury, bestaande uit de HH. E. Overbosch, S. C. Gooszen, J. C. Roodzant Kzn, J. Leeuwenburg, H. Costermans Az en M. de Rhoon Mzn lang geen gemakkelijke taak had. Flakkee toonde ook bij deze keuringen wederom, dat onze landbouwers zich meer en meer op de teelt van uitmuntende paar den beginnen toe te leggen. Onder de toe gekende premiën vinden we onder meer Merriën beneden 8 jaar met veulenpre mie van f 75 aan Gora, 5 jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar J. C. Roodzant Kzn. teDirks- land. Merriën van 8, 4 of 5 jarenOnderhouds bijdrage van f100 aan Hertha, 4 jaar, ge kruist Oldenburgsch ras, eigenaar J. C. Rood zant Kzn te Dirksland. Bijdrage van f100 aan: Eema exNuma, 4 jaar, gekruist Oldenburgsch Holsteinsch ras, eigenaar de heer J. C. Roodzant Kzn. Onderhoudsbijdrage van f 75 aan Emma, 3 jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar de heer Joh. van der Linde te Dirksland Juno, 3 jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenares mej. de wed. A. Mys te Ooltgens- plaat; Koningin, 5 jaar, gekruist Olden burgsch ras. eigenaar de heer J. C. Roodzant voornoemd Emma, 3 jaar, gekruist Olden burgsch ras, eigenares mej. de wed. D. Vis van Heemst te SommelsdijkMarie, 3 jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar de beer L. de Wit te Den Bommel. Merriën niet ouder dan 2i/2 jaar: Onder houdsbijdrage van f 40 aan IJslande, 2 jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenaar de hr. J. C. Roodzant voornoemd bijdragen van f20 aan: Emma, 2 jaar, gekruist Olden burgsch ras, eigenaar de heer P. Segers te Den Bommel en aan Reuzin, 2 jaar, Bel gisch ras, eigenaar de heer J. Warnaer te Melissant. Merriën niet ouder dan li/2 jaarOnder- houdspremie van f20 aan: Stella, 1 jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenares, mej. de wed. D. Vis van Heemst te Sommelsdijk. Kapitaal Een MilSieen Gulden. De VENNOOTSCHAP verleent Credte- £en, neemt gelden in ilepoilto, koopt en verkoopt effecten en coupons, sluit b«leenlng-en en prolongratiön 'en verricht verder alle werkzaamheden tot het lia*- cieravak behoorende. Staat op 31 December 1903. Loopende Gredieten f 2.724.351,65 Deposito's- 931.662,41 Eeeerve- 136.024,17 J. F. MOENS, Directevf. voor Middelharnis en omstreken ^k/9.*voe5>-s--V oxl ProGUieiiï. Levering van alle Binnen- en Bnitenlandsehe in alle co oranten. HANDEL ES STEEDS VOORRADIG PoAfccegeZ-, Por-érsA-, O PeSala- «o» BriefïLaartaXbxan*. Kerk boo Man en Mijh&la? enz. enz. Sigaren- en Sigaretten. Levering van alle Plaatsing van r A dvortentiön tn alle Dag-, Week- en Maandbladm, Bonder verhooging van prijs. Voorhanden alle bijna het geheele Eiland. Fautasiekaarten. ens. enz. t» >H—O-VSfv Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoQQSten prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEERING VAN Heeft voorradig een ruime sorteering Levering van alle Boeken, Tijdschriften, Couranten. Plaatsing van _^.d."trertentlën. in alle Dag-, Week- en Maandbladen, zonder verhooging van prijs. Handel in enz. enz. I Sig aren en Sigaretten.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3