Landbouw. Ingezonden stukken Gemengd Nieuws. volstrekte meerderheid 54. Daarvan verkre gen de Heeren: J. den Boer 82, A. Mans 67. L. van dei- Velde 54. C. T. Zeedijk 42. J. Schipper 34. D. Gebuys 34. en A. Heijblom, 2 stemmen zoodat tot leden van den raad gekozen zyn de Heeren J. den Boer, A. Mans en L.van der Velde. STELLENDAM- Tot heemraad van den pol dei De Generale Dijkagie van Stellendam is benoemd de heer F. Meijer. Bij de op Woensdag 5 Juli gehouden stemming voor twee leden van den gemeen teraad alhier werden uitgebracht 206 gel dige stemmen, waarvan kreeg P. Biemond 124, D. van den Broek 83, A. Kreeft 53, L. Moerland 92 en J. B. Zaaijer 44 stem men. Aldus is gekozen P. Biemond, A. R. en zal herstemming plaats hebben tusschen D. van den Broek en L. Moerland. De vorige week Zaterdag raakte op het Haringvliet een schip aan den grond. Vijf blazers van hier voeren uit om te los sen, maar kregen geen lading. De sleepboot Antoinett verleende hulp, maar kon het vaartuig niet afbrengen. Later werd getrok ken door de Antoinetta, De Rotterdam, De Gier en De Barbara, die het schip, na dat er door lichters goederen waren over genomen, weer vlot kregen. De handel in aalbessen is hier in vollen gang. Bij groote hoeveelheden worden ze uit omliggende dorpen aangevoerd en per stoomboot Vooruitgang verzonden. Ook G. V. bracht dezer dagen een kar vol aan de boot. Ongelukkig ging hij bij het afrijden van een oprit met karen al onderstboven. Gelukkig kwam hij er heelshuids af. Dé milicien J. de Later in garnizoen te Breda, werd de vorige week afgekeurd en keerde bij zijn ouders terug. De vorige week had M. v. S. alhier het ongeluk in een slootte rijden of te val len met zijn fiets, waarbij hij zoo leelijk neerkwam, dat v. S. zijn linkerarm ernstig bezeerde en gedwongen is met zijn arm in een draagband te loopen en dit lichaams deel nog altijd niet gebruiken kan. Tengevolge van den regen beginnen in de vroege aardappelen ïeeds vele zieke te komen. Zelfs de late aardappelen, met name de blauwe beginnen in het loof reeds de gevreesde ziekte te vertoonen. 'tls te hopen dat we maar droog weer mogen houden daar anders de oogst dezer vrucht, die zooveel belooft zeer zal tegenvallen. De Herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is bepaald op Donder dag 13 Juli a. s. Dinsdagavond duwde J. v. d. B. alhier een paar kinderen naar men zegt wat hard handig van de stoep voor zijne woning, wat tengevolge had dat een broer van een der meisjes Z. K. alhier het zich zoo aan trok dat hij handgemeen geiaakte met v. d. B. hetwelk een oogenblik een oploopje gaf natuurlijk. Naar men zegt, zou van een en ander procesverbaal worden opge maakt. GOEDEflEEDE- Tot heemraad van den pol der De Generale Dijkagie van Stellendam is benoemd de heer A. van Schouwen. De Rijks-Ontvanger, de heer A. van Gemerden, heeft zich naar zijne standplaats Woudrichem begeven, terwijl dit kantoor tijdelijk zal worden waargenomen door den heer Storm, Surnumerair bij 's Rijks belas tingen te 's Gravenhage. Bij de j.l. Zaterdag alhier gehouden stemming voor drie leden van den Gemeen teraad maakten een 161 tal kiezers gebruik van hun kiesrecht. Uitgebracht werden 426 stemmen, waarvan 112 op den heer G. Joppe (aftr. lib. alzoo herkozen, 110 op den heer C. A. Vogel, aftr. lib. herkozen, 85 op den heer P. Troost (lib.) gekozen), 67 op den heer J. Lodder Gzn. anti-rev. (aftredend) en op F. den Eerzamen Fz. 52 stemmen (anti-rev.) De heer H. van den Heuvel alhier heeft zijne benoeming tot lid der plaatse lijke Commissie tot toezicht op het Lager Onderwijs aangenomen. De vorige week had de bouwman J. v. H. het ongeluk, dat een zijner paarden in een diepe sloot geraakte. Gelukkig was spoedig wat volk bij de hand en werd het dier met behulp van een ander paard uit de sloot getrokkenwaarbij bleek, dat het eene palingfuik aan één der pooten had, evenwel zonder visch. Volgens publicatie het tweede Ko hier der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1905/6 in vorderbaar is verklaard op den 1 Juli j.l. In deze streek is met het plukken der zwarte bessen een begin gemaakt. Door de opkoopers wordt thans 13 ct. per K.G.j boden. Ter deelname aan het Voorbereidend Militair Onderricht heeft zich alhier geen enkel persoon ter Secretarie aangemeld. OUDDORP- Bij de alhier gehouden stem ming voor drie leden van den Gemeenteraad zijn herkozen de heeren C. van der Klooster met 218, H. Tanis met 214 en T. Hameete- man met 193 (allen anti-rev.) terwijl op de candidaten der vrijzinnige zijde, de heeren J, Breen, H. S. Aalbrechtse en P. Heerschap respectievelijk zijn uitgebracht 90, 64 en 54 stemmen. De milicien verlofganger D. Hoek der lichting 1900 uit de gemeente Ouddorp, dienende bij het 6e Regt. Inf. 3e Bat. is tegen 21 Augustus a.s. opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Breda tot het houden van herhalingsoefeningen. NIEUWE TONGE. 1-1. Woensdagmorgen is er een begin van brand ontstaan bij den bakker A. van Eesteren, terwijl zijn zuster aan het strijken was, waartoe zij het pe troleum toestel gebruikte, sloeg de vlam naar binnen en taste dadelijk de op de vloer lig gende matten en kleed aan. Ook had het daarbij staande kastje nog al wat te lijden. Door vlug optreden was de brand met em mers water spoedig gebluscht. Assurantie dekt de schade. Bij de Vrijdag j.l. gehouden stemming voor drie leden van den Gemeenteraad waren uitgebracht 190 geldige stemmen, van onwaarde 1. Hiervan verkregenDirk Breesnee (aftr.) 98, A. Dorst (aftr.) 139, L. Nelisse Lz. 113, en C. Overdorp (aftr.) 130 stemmen. Alzoo zijn herkozen de heeren A. Dorst en C. [Overdorp en gekozen L. Nelisse Lz. Aan den milicien L. Nelisse van de lichting 1S9S is op zijn gedaan verzoek, uitstel verleend van opkomst ouder de wapenen tot S November a. s. Het Kohier der Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1905/06 No. 1 is den 1 Juli 1905 afgekondigd en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De Commissaris der Koningin in deze provincie, brengt ter kennis van belang hebbende dat door Gedeputeerde Staten is bepaald dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar, zullen worden ge opend op Zaterdag den 29 Juli a. s. Door het Bestuur van den kolenbond is benoemd tot boekhouder den heer Aren Knöps alhier. B. en W. maken bekend, dat een af schrift van het procesverbaal, vermeldende den uitslag der op 7 Juli j.l. gehouden stemming ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter lezing ligt. B. en W. maken bekend dat voor de inwoners dezer gemeente geene verplich ting tot herijk van maten en gewichten in dit jaar bestaat, en eerst in het volgende jaar, 1906 op nader bekend te maken tijd en plaats, binnen deze gemeente zitting voor den herijk zal worden gehouden. Door den heer B. Verweij alhier is bezwaar ingebracht tegen den uitslag dei- op 7 Juli j.l. gehouden stemming voor drie leden van den Gemeenteraad, die volgens zijne meening alle stemmen uitgehracht op L. Nelisse Lz. van onwaarde hadden be lmoren te worden verklaard, aangezien er twee personen van dien zelfden naam en voornaam in de gemeente woonachtig zijn en benoembaar, en aangezien Dirk Breesnee ook de volstrekte meerderheid van Stem men heeft bekomen, daarvoor tot lid van den Raad zou zijn gekozen. OUDE TONGE. Uitslag verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad op Donderdag 6 Juli j.l. uitgebracht 300 stemmen waarvan 1 van onwaarde. Hieivan verkregen de heeren J. van Schouwen 227 en H. de Haas van Dorsser 176, Z. Vreeswijk 145, L. Koster 145 en C. Z. van Loon 87 stemmen, zoodat zijn gekozen de heeren J. van Schouwen en H. de Haas van Dorsseren er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. Koster en Z. Vreeswijk, welke zal gehouden worden op Vrijdag 14 Juli a.s, Door zijne Excellentie den heer Com missaris der Koningin in Z. H. is aan belang hebbenden ter kennis gebracht, een besluit door ged. Staten inhoudende; dat de afzon derlijke jachten op waterwild voor dit j&ar zullen worden geopend op Zaterdag 29 Juli a.s. en dat mitsdien van dat tijdstip af, de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15 lett. d, f en h der wet op de jacht en vissehery is geoorloofd. Aan de echtgenoote van den milicien P. M. Tuns, van de lichting 1900 en behoo- rende tot 4e Regt. Vest. art. is gedurend den tijd dat hij voor herhalingsoefeningen on der de wapenen moet opkomen, eene ver goeding toegekend van f 0,60 per dag. Tot kostelooze inenting en herinenting, is voor de ingezetenen, die zich daartoe ter Secretarie aanmelden opengesteld op Woensdag 19 Juli a.s. des nam. te 4 ure. Een li/2-,jarige koe van landbouwer, den heer M. Mys alhier, werd Zondagavond op het Bommelsche Gors door den bliksem gedood. Bij het on weder van jl. Zondag wer den door den wind de schoorsteenpotten bij A. Luijendijk afgeslagen. Ook eenigeboomen werden beschadigd. OOLTGENSPLAAT- 10 Juli. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van drie leden van den gemeenteraad wer den uitgebracht 267 geldige stemmen. Hiervan verkreeg J. Jacobs Jz. (R. K.) 143, P. van Prooijen. (lib. aftr.) 148, S. de Ruiter (Antirev. aftr.) 170, A. van Rossum (Lib.) 112 en J. A. Slis (lib.) 98 stemmen. Gekozen zijn alzoo de drie eerstgenoemde heeren. DEN DOMMEL- Gedurende het onweder, dat Zondag j.l. hier woedde werd een twee jarig rund, dat op een der gorzen liep, door den bliksem gedood. De uitslag der op 5 Juli alhier gehouden stemming voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad is als volgt: Van de 173 kiezers waren 156 opgekomen. Twee biljetten waren van onwaarde. Uitgebracht werden op de heeren Bom 86, Buth 77, Knoop 63, Koert 66 en Mys 101 stemmen zoodat gekozen zijn de heeren Bom en Mijs, en er herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren Buth en Koert. Ten bewijze dat de drie weken vacantie door Ds Emmen genomen, den strijdlust van dien predikant nog niet hebben bekoeld kunnen wij mededeelen dat Z. W. Eerw. in de 1. 1. Zondag gehouden openbare gods dienstoefening, naar aanleiding van een voor eenige tijd door H. H. Kerkvoogden geno men besluit de gemeente heeft ge waarschuwd om in het vervolg op hun hoede te zijn bij het kiezen van notabelen en kerkvoogden. (Niet v. d. gewonen correspondent). STAD AAN T' HARINGVLIET- By de op 5 Juli gehouden stemming voor den gemeen teraad werden uitgebracht 152 geldige stemmen. Hiervan verkregen A. Arensman A.Pz. 80, C. Koppenaal 64, Mr. C. van Mens 53, I. Scherpenisse 77, J. H. Simons 74 en C. J. Sterk 89 stemmen. Gekozen zijn dus C. Arensman A.Pz., I. Scherpenisse en C. J. Sterk, (allen antir.) De Commissaris der Koningin maakt bekend dat de jacht op waterwild voor dit jaar zal worden geopend op Zaterdag 29 Juli a.s. Aan deze gemeente is krachtens art. 49 der onderwijswet eene subsidie toege kend voor 1905 groot f 3275, De heer W. van Ettinger alhier heeft een zeldzaam bloeiende Yucca. De plant is hoog 80 c.M. Zij draagt één bloemstengel lang 2 Meter, waarop een schoone bloem. Het is een waar prachtexemplaar. In deze gemeente komt onder de var kens de vlekziekte voor. Er zyn er reeds eenige van gestorven. Ook zijn al zieke aardappelen aangetroffen. Den 20en Juli a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van de te bouwen Christelijke school met onderwijzerswoning. Van het graan, dat legert. Hebt gij het gezien? Hier, daar, overal graan dat legert. De rogge ligt „by plek ken" zooals de boeren bij ons zeggen plat op den grond. Op de klei is het met de tarwe en de gerst ai juist hetzelfde. De beste, dat wil zeggen de beste tarwe, ligt het meest. Er is haast niets onaangenamere, niets verdrietigere dan het legeren van het graan; men heeft alle moeite en kosten gedaan om het land te bestellen te be werken, te bemesten en te bezaaien men heeft zich verheugd over de goede opkomst, over het gunstige weer, over den goeden stand na den winter, over den weligen groei en nu zijn de wind en de regen gekomen en hebben het beste graan plat geslagen. Hier en daar komt het nog wel wat bij, maar het echte wordt het toch niet. Neen, er is niets ontmoedigender voor den landbouwer dan het legeren van het graan, of het moest het verhagelen van den oogst zyn. Maar tegen de hagelschade heeft men tenminste de hagel verzekeringen, doch tegen het ge\yoon legeren van het graan Ja, lezer, ook daartegen is iets, als ge maar eens goed luisteren wilt. Dit zult ge zeker alvast wel willen ge loven, niet waar, dat het graan, hetzij rogge tarwe of gerst en neem er de haver maar bij, dat al het graan zijn kracht, zyn sterkte ontleent aan zijn stroo. Ik wil daarmede zeggen, hoe krachtiger en harder het stroo is, hoe minder kans er bestaat, dat het bij regen en storm omgeworpen zal worden. Dat is nog al duidelijk. Hoe dat stroo hard en sterk te maken? Daar komt het dus op aan. Gij weet allen bij ondervinding, dat het graan, hetwelk het sterkst bemest is, het eerst omwaait. Voorzichtig, dat is maar half waar. Het graan, dat het sterkst be mest is met stalmest of chilisaipeter en geen Kali of Phosphorzuur heeft gehad, dat graan waait het eerst om. En daar komt het juist op aan. De Kalizouten hel pen mede of spelen tenminste een gewich tige rol bij de vorming van het bladgroen cellen. Hoe meer bladgroen en hoe vroeger bladgroen in de bladeren en stengels, hoe harder ze worden. Dat ziet ge wel aan alle plantendeelen, zooals bladeren, takjes scheutjes ^nz. Zoolang ze wit en geel zijn, zijn ze teer en malsch. Als ze groen worden, worden ze hard. Dus: kali brengt bladgroen, bladgroen brengt hardheid in het stroo, de hardheid van het stroo belet het legeren. Dat is de redeneering. Het is nu te laat. Ik kan na- -tuurlyk jullie graan, dat nu ligt, niet meer oprichten. Maar jullie kunt nu toch de ge volgen zien van een onoordeelkundige be mesting. Denk en dus dit najaar aan, dat gij den kainietzak niet spaart. En, wat ge dan ook doen moet, zaai uwe graan op rijen. Dan kan het licht bij de jonge plantjes. En ook dat licht is noodzakelijk voor de hardheid van het stroo, aldus twee dingen en uw graan zal zoo licht niet meer om waaien kalizouten bij de bemesting en licht. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Oude Tonge 10 Juli 1905. Kiezers van Oude Tonge, Een uwer mede-kiezers wensclit, vóór ge Vrijdag ter stembus gaat, nog een ernstig woord tot U te richten. Het zal maar kort zijn, maar ik lioop, dat het bij U instemming zal vinden. Gij kent allen de treurige herberg-gebeurtenis, die onlangs zooveel beroerte in onze gemeente gebracht heeft. Is het niet te bejammeren, dat zulke dingen gebeuren kunnen? Mogen wij ook zelfs maar den schijn op ons laden, dat we het niet zóó erg vinden Neen, dat mogen we niet. Door onze slem op Vrijdag moeten we liet- laten hoorenzulke dingen keuren de Oude-Tongenaars ten strengste af. De leden van den Raad mogen verschillen in gevoelenmaar ze moeten elkaar flink in de oogen kunnen zien. Daarom stem ik Vrijdag L. KOSTEN. Uw MEDE-KIEZER. Herstenmiiug te Omle Tonge. EEN WOORD TOT DE THUISBLIJVERS! Bedenkt het wel gij, die misschien lust voelt van de stembus weg te blijven dat iedere stem, niet uit gebracht op onzen candidaat, aan de tegenpartij een stem meer bezorgt en dat gij dus door thuis te blij ven, zonder dat gij dat wilt, mee werkt aan de ver kiezing van den tégen candidaat! Vergeet verder niet dat alle kiezers van dien kant steeds op hooger bevel als één man opkomen. Wilt ge U dus niet aan grof plichtverzuim schuldig maken, neen erger aan tegenwerking van den candidaat uwer eigen partij, blijft dan Vrijdag niet weg, maar stemt allen één van zin op onzen Candidaat L. KOSTEN Eenige kiezers van Oude Tonge. Nu zoo duidelijk gebleken is de toeleg van som mige ruziemakers in onze gemeente om onze burge meester als raadslid te wippen, wat evenwel schit terend mislukte, nu past van den kant alle welden- kenden tegen die scheurmakers een waardig protest door Vrijdag allen als één man te stemmen op LEENDERT KOSTEN. Oude Tonge 12 Juli. Vele Kiezers. Gewelddadige dood van een moordenaar. Jean Pujol een landbouwer indeFransche gemeente Alliéres vermoordde den 28 Juni zijn tante, Marie Mirouze, op de boerdery Doumobere en vluchtte, na zijn misdaad gepleegd te hebben, het bosch in onder het uiten van doodsbedreigingen tegen zyn vrouw die op de hoeve achterbleef. Dagen lang zocht men naar hem doch zonder hem te kunnen vinden, totdat hij onverwachts, om 4 uur 's morgens, op de hoeve terug keerde en met een byl gewapend zijn vrouw aanviel wie hij een ernstige wond aan het hoofd toebracht. Op het hulpgeroep van vrouw Pujol schoot een buurman Machicot genaamd, met een hooivork toe. Toen hij Pujol zag, die trachtte zijn vrouw af te maken, stak hij hem een hooivork dooi den hals, met het gevolg dat de moorde naar neerviel en binnen enkele minuten een lijk was. Er zijn nog Roodhuiden. Men meldt uit Mexico een nieuwen opstand van de Indi anen van den stam der Yaguis. De Rood huiden hebben de stad Itres aangevallen en verscheidene gezinnen uitgemoord. De in woners hebben buiten de stad een versterkt kamp opgeslagen, waar zij een schuilplaats hebben gezocht. Men vreest dat de oproeri ge beweging naar het grondgebied der Ver- eenigde Staten zal overslaan. Vruchtelooze heldenmoed. Te Rome brak brand uit in een benzine depot aan de via Marco Minghetti, terwyl een bediende van het depot, Duilio Piermatei genaamd, zich in het magazijn bevond, waar de vlammen hem den terugtocht afsneden. Het magazijn lag op de benedenverdieping en was door een tralievenster van de straat gescheiden. De ongelukkige Piermatei snelde naar dit venster en trachtte tevergeefs het traliewerk te openen en onder de oogen van een ont zette menigte, die niet bij machte was hem hulp te verleenen, bereikten de vlammen hem reeds. Getuige van dit afgrijselijk schouwspel was o.a. de kappersbediende Giovanni Camerini, die den in doodsgevaar verkeerende toeriep, moed te houden, daar hij hem te hulp zou komen. Hij baande zich een weg door de vlammen en trad door de deur het depot binnen. Weldra zag men hem eveneens achter het tralievenster en nu wendden hy en Piermatei vereende krach ten aan om dit te openen, maar ook nu nog weerstond het hun pogingen, terwijl bovendien het ijzer heet werd en zij die pogingen staken moesten. Eerst zonk Ca merini, daarna Piermatei door den rook bedwelmd neer en beiden werden een prooi der vlammen. Mijnramp in België. Indekolenmiin Gendebien no. 4, nabij Anderlues had Vrij dagmorgen om 9 uur een ontploffing van grauwzuur plaats in een galerij, 650 meter diep. Een aardstorting volgde daarop, zoo dat de arbeiders, in die galery werkzaam, voor een deel werden afgesloten. Onmid dellijk wendde men krachtige pogingen aan om hen te redden, die men tot laat in den namiddag onverpoosd voortzette. Reeds zyn 14 ljjken boven gebracht en 5 gewon den, waarvan éér> zoo ernstig, dat er geen hoop meer voor hem bestaat. De meeste omgekomenen zijn vaders van gezinnen. Men weet nog niet met zekerheid, waar aan de ramp moet worden toegeschreven. Hagel en onweer. In het dal van de Leine heeft een hevig onweder, gepaard met hagelstormen, den geheeleD oogst ver woest en duizenden vrucht- en woudboo- men ontworteld. In de buurt van Nort hern) werd de telegraaf- en telefoonleiding omgeworpen. De spoordijk werd gedeelte lijk weggeslagen. Tragisch einde van een worstelpartij. Twee jongelui te Westrem-SaintDenis vermaak ten zich met worstelen, waarbij een zoo -ongelukkig op de botst viel, dat hij een uur later overleed. Een Razzia heeft te Philadelphia gehou den in de voornaamste wijken der stad en daarbij verscheidene geheime opiumhui zen ontdekt, benevens verborgen speelho len, Allen die daar werden aangetroffen zijn gearresteerd, zoodat er minstens 2000 personen, mannen en vrouwen, waaronder -er zijn die tot de aanzienlijkste familiën behooren, zyn ingerekend. Een onderzeesche boot verongelukt. Het bericht omtrent het zinken van de Fran- sche onderzeesche boot is bevestigd door een aan het ministerie van marine te Pa rijs ontvangen telegram uit Bizerte. Het is de boot „Farfadet" en het onheil had plaats in de haven van Sidi Abdallah aan het meer van Bizerte. De oorzaak schijnt te zijn het slecht sluiten van een uitkijkto ren, waardoor het water moet zijn binnenge drongen. De commandant en twee matrozen werden gered, terwyl 11 man met de boot in de diepte van 10 meter verdwenen. Dui kers zijn by de gezonken boot bezig en op hun hamerslagen tegen de boot kregen zij antwoord, waaruit blijkt dat daarbinnen nog menschen in leven zijn. Alle reddingsmid delen zyn ter plaatse gebracht, maar bij het verzenden van het laatste telegram was men met de redding nog slechts weinig gevorderd. De weelde van het Russische Hof. De fees ten van het Russische hof, die in het Win terpaleis worden gevierd, zijn schitterender dan van eenig ander hof op de wereld. Dit vertelt Herbert Hagerman vroeger Amerikaansch gezantschapssecretaris te St. Petersburg, in het Century illustrated Maga zine". Vooral het groote bal, dat de Russische season opent, is een glans van weelde; Een reeks van aaneéngelegen ruime zalen, op de tweede verdieping van het paleis wordt daarvoor gebruikt. De zalenrij kan gemakke lijk de vierduizend genoodigden bevatten, -en ze vormt niet het vijfde deel van het pres baai jouif aan; ten dert| 1 te nalil zynj daci n 1 Feja sidtf E slaa had mei na froJ noel drief die I ter mal reel huil mef de vaü Door hals en anti-chambres worden de gasten naar de zaal Nikolaas 1 geleid. Reeds de uniformen-weelde der herauten is verba zingwekkend. In alle hoeken staan lakeien in kleurige kleeding. Eensklaps gaan de deuren open en het or kest heft het volkslied aan. Zijne Majesteit Ni- colaas II en keizerin Alexandra Feodorowna de laatste lier en schoon, verschijnen. Alle aanwezigen buigen diep meteerbiedigehulde. Na de polonaise spreken de tsaar en de tsaritsa eenige minuten tot de voornaamste ■diplomaten en dan vangt het dansen aan. De tsaritsa is verplicht, indien zij danst, dit met de gezanten te doen. En deze heeren zijn gewoonlijk niet meer jong en lenig, zoodat deze dansen noch voor hen, noch voor de keizerin zeer genotvol zijn. Als de keizerin danst, laten allen haar de zaal vry. De ceremoniemeester slaat even met zijn stokje op den gronden onmiddellijk trekken de dansers zich terug en scharen zich eerbiedig langs de muren. Vóór het souper wordt de mazurka ge danst; de Russische dans bij uitnemendheid, die populair is onder alle klassen. Het Boeren-congres. Woensdagiste Pretoria het eerste congres van Het Volk geopend. Er waren 180 afgevaardigden en mej. Hobhouse woonde de gebeurtenisjnj. Op de agende staat een bespreking van de grondwet, onderwijs, de toewijzing van 3.000.000 p. st. en 30 andere onderwerpen Het congres moet beslissen of de Boeren onder de tegenwoordige grondwet zullen deelnemen aan de verkiezingen. Alle plaat selyke bijeenkomsten hebben moties aan genomen, waarin zulks geweigerd werd, zoolang niet volle zelfbestuur werd toege kend. Generaal Botha verklaarde, 'dat de tyd daarvoor nu gekomen was. De nieuwe grondwet veroordeelde hij van het begin tot net eind. Transvaal en de Oranje rivier kolonie, zeide hy, zyn één in vrede, en moeten ook geconstitueerd êén ziin. Wat de eereschuld betreft, vroeg hij wiens eer? Welk recht hadden tien kapitalisten, .om zulk een last te leggen zonder goed keuring van het volk Generaal Beyers, zeide, dat men hem ver teld had, dat het aannemen der grondwet, de liberalen zou versterken. Voor hem wa ren de liberalen ook Engelschen en niet beter dan de rest. Generaal Smuts bepleitte gematigdheid. Afgewimpeld. De Hongaarsche minister- han „Vil gelil Ho| in oml roe| te die I Dul besl doq vai] Sl eer nad lacl scb spé uitl dei) (OlJ re s| en sigi goe arbl hoef dei| teE mé in 1 krd enl kei uitl zee (fl SaiT „LI Sail Pit| 'To< ten hol zal} om] tigl haf rCl om Tart r„x GrcJ Bra

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6