1 ons A. J. P'" AIHANDELTJESPU00IN6 Landbouwcre Ter voorkoming i groote p: Amsterdamsche Hypotheek-Waarborg Maatschappij, N, 8. U. Motorrijwi Wist gij dat?? Welke HERO DE GROOT kaasvormen zijn de beste Spoor, Bodegraven, ge/onrtste en verfrisschcndste nagerecht. A. J. IVs AM AN DELT J ESPU1) DIJN Gr met GEVESTiGD TE AHI STER DAM. HEEREKGRACHT 136. M. DE GAST ZOON, KASSIERS, SOMMELSDIJK. 5de Jaargang. Gewone Rijwiele Alle Onderdeeler IfcT a,a,irtn.a.cliine Physische Inricht: Zenuw-, Inwendige Rheumatische Zieki Mevr. SS. JANSEN, Tandarts. Den I Laan van Meerdervoort Is op den eersten Donderdag van iedere i N oor dhollandst Alkmaar, Hoorn, I DEN HAAG. Kapitaal Een Millioen Guit Mr. A. MIJS, Mr. R. J. H. Patijn. Mr. R. J. H. PATIJN. Mr. R. J. H. Patijn. Nieuwe Pianino's 280 gulden. Nieuwe Ara. Orgels 2 spel 135 gulden. C. QUISPEL, PIANOFABRIKANT, WAARSCHUWING. Een knaap, gezeten tegen een Scwa, den linkerarm om den kop van een Schaap geslagen, aan de recb- a terzijde tegen den boom een stek, waaraan een hoed hangt J. C. PRINS, dames- en kinderhoeden, Mr. R. J. H. Patijn. Mr. R. J. H. Patijn. met een eetlepel suiker; geroeid door 1 ons zacht gekookte rijst en daar mee nog 5 minuten doorgekookt, geeft als het koud is het Vraag ook Alleen echt in cartons Groningen, anders bepaald v Vraa< In cartons van 1 ons 45 In cartons van 2 ons 30 2 Voor zoover de voorraad strekt, zijn de niet uitlootbare gewaarborgde 4 °/0 Hypothecaire Obligation van bovengenoemde Maatschappij in stukken van f ïQOO,500,— en f 100,van af heden weder verkrijgbaar bij, de Heeren TIE ZELOOT5 waarvan een exemplaar te bezich met dunlop banden, met een j rantie van af f 55, zijn tevens verkrijgbaar. Ook voorhanden Aanbevelend, 12-26 G. NIP1L Mr. Smid en Rijwielhi RIN O, - MIDDELHARKIS ler behandeling van ROTTERDAM, Scliiedamsclie Sin Directeur-Genees, 52—40 I»r. TE» C Geil. Deskundige, gracht 10 huis, Amstei Ook per brief te consulteeren. PILLEN van Dr. Brizac, he zonder gevaar abnormale toes Per flacon f 5, te consulteeren in het Hotel H te Middelharnis, voor alle Hond: en het plaatsen van Kunstta De VENNOOTSCHAP verleent tra, neemt gelden ln deposito .en verkoopt effecten en coupon beleeningen en prolongation en 1 verder alle werkzaamheden tof h ■ierevak behoorende. Staat op 31 December 1903. Loopende Credieten f 2.724.351,65 Deposito's- 931.662,41 Reserve- 136.024,17 J. F. MOENS, Directmr. voor Middelharnis en omstreken et eaa. I*roc-va.re-u.r. Ons avondmaallormulier leert; dat allen, die verstorvene Heiligen of Enge len of andere Schepselen of de Beelden eere aandoen geen deel in het rijk van Christus hebben. En zoekt men ons dan thans wijs te maken dat de Roomschen zich met ons voor eenen Christus bui gen Onze Catechismus(vr. 30) leert, dat zij die hunne Zaligheid en Welvaart bij de heiligen zoeken, den eenigen Heiland en Zaligmaker Jezus met den daad ver loochenen ofschoon zij Hem met den mond beroemen. En zoekt men ons dan nu wijs te maken dat de Roomschen zich met ons voor eenen Christus buigen. Onze Gatechimus: (vr. 80) leert, dat de mis in den grond der zaak niet anders is dan eene vervloekte afgoderij en eene verloochening, der eene offerande en des lijden van Christus- En wil men ons dan toch voorpraten dat wij ons met de Roomschen buigen voor denzelfden Christus. Onze geloofsbelijdenis (art. 36) leert: Het ambt der Overheid is, niet alleen acht te geven in het waken over de po litie, maar ook de hand te houden aan den Heiligen kerkedienst om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valsche Godsdienst, om het rijk van den Anti- Christ te grond te werpen en het Ko ninkrijk van Jezus Christus te bevorde ren. En nu zegt men openlijk en driest Art. 36 is voor goed op non-activiteit ge steld. En zit het samen gaan met de Room schen hier ook al weer achter, en wil dan toch Gereformeerd" heeten. Wist gij, dat de Roomsche kerk in ons klein landje 2300 priesters heeft aange steld" Wist gij, dat er in de laatste 50 jaar 450 nieuwe Roomsche kerken zijn ge bouwd en 150 zijn hersteld of vergroot? Wist gij dat de laatste 50 jaren 50 mil lioen gulden aan den bouw van kloosters en kerken zijn besteed geworden? Wist gij, dat wij nu reeds 3 Roomsche Ministers van de acht hebben? Wist gij, dat een pater-Jezuit in Relgië, na Holland doorgereisd te hebben, tot een protestant, dien hij echter voor een Roomsche hield; zeide „het gaat goed in Holland met de kerk, Holland wordt weer Roomsch" Dit alles te weten en toch Piome maar steunen en des Pausen zegekar trekken. Arm Geuzenvolk, wat gaat gij begin nen en is het dan met uw verblinding reeds zoover gekomen. Vin de de oude leuze: „Liever Turksch dan Paapjch" toch nieuwe belijders. Ds. N.(OLTKE). H.(ATTEM). Zij die dit ernstig overdenken, stem- Ter overdenking. Toen Luther ondanks de vrees van zijn vrienden toch optrok naar Worms, waar hij alleen zou staan tegenover de macht hebbers van Rome, hoe fier klonk toen zijn woord: „Al waren er zooveel dui velen te Worms, alscpannen op de daken, toch zal ik gaan „En de groote hervormer ging. Doch ging hij om een voordeelig verbond te sluiten met bis schoppen en prelaten Ging hij om zich op een troon te plaatsen met een lijf wacht van priesters en Jezuieten? Neen, duizendmaal neen. Er is gezegd: „het kerkelijk bewind moet werken onder de zweep der bis schoppen." Daarom zal 'tgoed zijn nog eens naar dr. Kuyper's raad te luisteren. „Zeg uw vertrouwen op aan wie u door Rome ler overwinning wil leiden." Zoo gij dit goed begrepen hebt, stemt dan tot heil van uw land op Moeten wij, Nederlanders, voor Rome op onze hoede zijn? Luister even: De eenige kloosterinrichtingen, welke bij 't begin der vorige eeuw in het bis dom van Breda bestonden, waren St. Catharinadal te Oosterhout en het Be gijnhof te Breda. Welnu, lezer, thans telt het bisdom Breda 84 kloosters en wel 17 mannen- en 67 vrouwenkloosters. Moge het ons tot waarschuwing strek ken, ons allen, die bedanken voor het opdringen van Rome. Kloosters weten er meestal nog al raad op, rijk te worden de Belgische kloosters bezitten zoo onge veer een twee duizend millioen francs aan grondeigendom, huizen, hoeven, fabrieken, magazijnen enz. Geen wonder dan ook, dat ze in België den baas spelen. In ons landje hebben ze 't ook lang niet kwaad hoor! Toch zal de nieuivc onderwijswet van dr. Kuyper ze miljoenen guldens in den zak steken. Daarvoor mogen ze dan de jeugd van de openbare school halen en die moeten dan door nonnen en monniken naar het bevel van de bisschoppen vooral goed in de katho lieke leer gedrild worden, het gewone schoolonderwijs heelt de paus ftyzaak verklaard. Dat komt er minder op aan Ziet ge, zoo wordt het landsgeld tot heil van de burgers besteed. Daartegen ga ons ernstig protest door onze stem op men op nuances van loon. Bespeelde piano's en Orgels steeds voorhanden. Inruilen, Repareeren, Verharen, Afbetaling, Stemmen per abonnement. Oostvestplein 1, Rotterdam. Wij willen niet nemen van de kleine luyden. Men beweert wel eens, dat de liberale regeeringen niet zuinig waren met 's lands gelden. Let dan eens opOver de laatste 11 jaar, van liberaal bewind zijn 27 miljoen gulden Staatsschuld afgelost, 35 miljoen besteed aan kanalen, spoor- en tram wegen en toch was er maar een eind- tekort van even§8 miljoen. Dat is toch knap, zou ik meenen. Vele schadelijke belastingen, die vooral op den „kleinen" man drukken, zijn door minister Pierson afgeschaft en een vermogens- en bedrijfs belasting is in de plaats gekomen. De liberalen willen er heen sturen, dat de geldbezitters betalen naar hun vermo gen. Dat is nu nog niet zoo. En wat wil 't ministerie Kuyper met de ongelukkige tariefwet, die een belasting op de armoede kon worden genoemd. Uw schop van 1 gulden met 3 cent belasten Zeker maar nog meer444 soorten van artike len worden er genoemd; meubelen, manufacturen, kleederen, petten, klom pen, schoenen, behangselpapier, vloer zeil, zeep, tabak, petroleum, enz., enz. Slachtpaarden (voor de groote lui?) f 90,000, havermout f 50,000, klompen f 50,000, onversmolten vet t 60,000 petroleum1 380,000, enz. Dat is niets; wij rijken stoken toch gas, eten alleen biefstuk en dragen geen klompen. I Al deze belastingen zullen vooral drukken op de minstgegoeden die meer dan 7 miljoen, eraan moeten opbrengen dat is meer dan in ons „schatrijke Holland'' opgebracht wordt aan vermo gensbelasting. Men heeft nagegaan, dat aan weeldeartikelen slechts op mil joen zal te rekenen zijn. Hebben de liberalen dan zoo'n ongelijk dat ze liever dejgeidmannen laten betalen? Velen van dezen rijken en lana- heeren spannen in verkiezingsdagen hun blinkende rijtuigen in, en de een voudige man, op wien anders uit de hoogte wordt neergezien, krijgt dan be zoek o, zoo hartelijk. Zouden deze grooten misschien uit eigenbelang komen Zouden ze wel graag zien, dat een liberaal bewind hen meer en den gewonen kleinen burger en den werkman minder liet betalen We hebben intusschen vóór 'tKuyper- ministerie een bekwaam liberaal ministe rie gehad. Immers Dr. Kuyper zelf zei er van (van die liberalen) de ministers zijn talentvolle mannen, die veel gewerkt hebben, die knap werk hebben ge leverd. Zoo heeft Dr. Kuyper herhaalde- Tot waarschuwing. Deze roomsch-calvinistische regeering laat zich noemen „christelijke" regeering en de liberalen, die steeds voor de vrijheid van godsdienst en geloof gestreden hebben, worden in 't zwart gezet om 't kleine volk voor de stembus te winnen. Dat is niet eerlijk. 1 Januari 1905 viel op Zon dag. Alle postkantoren, alle brievenbe stellers hadden werkdag,. 4 December 1904 viel op Zondag, heel de posterij wasin de weer voor de Sinterklaaspakjes, waar blijft een goede Zondagswet? Zou den de roomsche vrienden er voor bedanken? Waarom schaft Kuyper de verplichte inenting niet at IsjRome er niet van gediend? Van geld en macht is Rome wel ge diend. Om rich voor teleurstelling te vrfjwwon, lotte men nauwkeurig op don naam MERINOS SAJET en op het fabrieksmerk, voorstellende Zandpad, Middelharnis. Voorzien van een mooie sorteering I ook kinderkapjes, doopmutsjes, enz. enz. Die, weiKe J x ■*«-» R»»Va Ir tra 77 Komen uit de tabrieK van 25-8 Wh IV UtJ Ictlzi Jloax W u... lijk met lof over hen gesproken. En wijlen de katholieke Dr. Schaepman, getuigde even gunstig. Daarbij komt nog dat de eerbied voor den godsdienst niet wint bij al het harrewar dat men tegen woordig beleeft. '.Neen, daarom en om zoovele ernstige redenen jgeven wij onze stemmen aan Geen vaisch getuigenis. De clericalen ontzien zich niet onzen hoogst bekwamen candidaat door laster praatjes zwart te maken. Op een laag strooibiljet wordt het zelfs voorgedaan alsof mr. Patijn zijn kinderen niet liet doopen. Dat is een lage leugen. Weten de schrijver of schrij vers van zoo 'n pamflet dan niet, dat zij geen vaisch getuigenis mogen spreken Want wat is het geval? Men beproeft waar men zakelijk niets legen ons kan uitrichten, en de kans, dat dit district door de vrijzinnigen heroverd zal worden, groot is, den per soon van den candidaat door verdacht making, leugen en laster onschadelijk te maken. Daar staat geschreven, en wij zullen niet ophouden den anti-revolutionairen leiders in vlammende schrift voor oogen te houden. „Gij zult niet valscfcelijk getuigen." Gij getuigt vaisch, wanneer gij listig lijk uitstrooit dat mr. Patijn zijn kinde niet liet doopen, want hij liet hen doopen. Gij getuigt vaisch, wanneer gij listig lijk uitstrooit, dat mr. Patijn geen goed Christen is, want hij de nobele spruit, van een godvruchtig gezin, is een geloo- vig Christen, een steunpilaar der Ned. Herv. Kerk die hij geregeld bezoekt. Men zal ons toegeven, dat een partij, die met onwaarheid en laster poogt een wankelende Kamerzetel voor zich te be houden godsdienstig en moreel op geen hoog peil staat. Vergelijk gij, kiezers, eens de rede voeringen van mr. Patijn en zijn waar dig optreden met het werken der tegen partij. Dan is er geen twijfel of ge stemt Verkiezing van LEDEN VOOR DE TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL op Woensdag 28 Juni 1905. Op naar de Stembus! Protestanten! en waakt Niet onverschillig uw kiesplicht verzaakt, Weest Protestant, steunt niet „Rome en Dordt Ot ziet ge u liever in de vrijheid verkort De Kuyperianen met Rome verpand, Ze ontnemen de vrijheid in stad en in land. (9) van H. Lichtenstern, door K. te JU. Hij had hevig tegen geprutteld, maar zich toch onderworpen, want hij wilde niets doorzetten tegen haar wil, vooral nu niet, nu zij ziek te bed lag. Hij staat bijna den ganschen dag achter de kamerdeur, luisterend naar haar stem, en als hjj die wat al te levendig hoort, maant hij haar met de grootste strengheid tot rust aan. Hij vindt niets goed, wat daar binnen gebeurt, hij beluistert alles en allen, en heeft op iedereen wat aan te merken zy spreekt en lacht te veel en eet te weinig, de moeder laat haar veel te veel in alles haar gang gaan, de vader moe digt haar zelfs nog aan, domme streken uit,te halen en tot belooning werdt hij door alle drie om zijn zedepreeken nog uitgelachen. Om hem eenigszins den mond te stoppen schrijft zij hem ieder uur een briefje, soms wel twee. Als hij dat gelezen heeft, glanzen zijn oogen zoo vroolyk, alsof hij haar weer in zyn armen had, dan zet hij zich opgewekt, neder en schryft een antwoord. Als hy weet dat niemand hem ziet, haalt hij haar briefjes voor den dag, bekijkt en betast die van alle kanten en bergt ze dan met den grootsten ernst in zyn portefeuille. Zij is nog wat gekker en geneert zij kei: den nat dag was dez zorj 1 ver de na toe kqj var den all( dap jap blo ont 2 ma ha: hat tiei wo bep ble bel

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2