VERKIEZINGSBLAD tieblad Vrijzinnigen in het Kiesdistrict Zierikzee. Patijn. R. J. H. Pompe Meerdervoort. 5de Jaargang. Woensdag 28 Juni 1905. No. 31 "VOOR DB (EILAND FLAKKEE). KIEZERS! Mr. R. J. H. Patijn. Mr. II. J. H. Patijn. »-A <2. Mf o f yï-MAf** -A -y^J "Woensdag 28 Juni zal bij de stembus een antwoord worden gegeven op de vraag In welke richting zal Nederland in de eerstkomende jaren worden bestuurd Met andere woordenbrengt 's lands belang mee het Ministerie- Kuyper nog langer te handhaven? Ons antwoord luidt ontkennend. Wordt het tegenwoordige regeerings- beleid bestendigd, Dan zal door het stelselmatig op den voorgrond stellen van geloofsverschillen, de eenheid van ons volk ernstig worden bedreigd, Dan zal niet worden gerust, voordat het openbaar onderwijs, waar de kinde ren worden opgeleid tot christelijke en maatschappelijke deugden, overal voor sectescholen zal plaats hebben gemaakt. Dan zullen de „kleine luyden" op rechtvaardige wetten moeten wachten niet dagen en nachten, maar lange jaren. Dan zal door een hatelijke tariefbe- lasting onze volkswelvaart worden ge schaad en aan de kleinen nog meer worden ontnomen om de grooteren nog grooter te maken. Dan zullen er nog meer partijwetten tot stand komen, die onvereenigbaar zijn met den Nederlandschen vrijheidszin en onder de zonen en dochters van hetzelfde volk verbittering en verdeeld heid brengen. Kiezers, zoo gij opnieuw katholieken en antirevolutionaire de meerderheid bezorgt, dan zien wij met bezorgdheid de worden verminderd, wegneming einde lijk van de grondwettige belemmeringen, die eene billijke regeling van het kies recht in den weg staan. Er zullen er zijn, die dit reeds te veel; anderen, die dit niet voldoende vinden, maar bedenkt vooral dit: Als de tegenwoordige meerderheid waarin de katholieken de machtigsten zijngehand haafd blijft, dan zal er van eene hervor mingsgezinde politiek, die vóór alles de vrijheid op elk gebied hoog houdt, geen sprake zijn. Weest indachtig, dat de richting, die thans aan het bewind is, den godsdienst verlaagt en het staatkundig leven bederft. Wilt gij daaraan een einde maken, stemt dan op onzen candidaat. Gok ont houding is plichtverzuim. Zorgt dat in dit district met groote meerderheid uit de stembus komt, de naam van Uw stembiljet zie er dus aldus uit, als gij 'tin de bus steekt: Maakt het stipje in het bovenste hokje zwart Op, naar de stembus. Kiezers van Flakkee, Morgen rust op u een gewichtige Wij willen ais politieke strijdleus geen taak. Dan zult gij door uwe stem beslis Rome vermeerderen, dat reeds 25 zetels in de Kamer heett en zonder hetwelk de antirevolutionairen niets kunnen be ginnen? Wilt gij een tariefwet, die den land bouw onbeschermd laat, 'en u alles duur der zal doen betalen Wilt gij wederom een tijd van vier jaren u laten verlokken door stapels be loften, zonder één enkele daad in uw belang "Wilt gij wederom de macht geven aan hen, die u leiden in handen van Rome? Kiezers, uw antwoord daarop mag niet twijfelachtig zijn. Neen, moet het luiden, en nogmaals neen. Wij willen op onze erve den godsdienst vrede bewaren, die ons zoo lange jaren tot heil was. Wij willen de mannen stemmen die getoond hebben dat zij in de wetgeving niet kwamen met beloften doen met daden. Wij geven onze stemmen" aan toekomst tegemoet. tegenstelling, noch de tegenstelling tus- schen christendom en paganisme, noch de tegenstelling, tusschen arbeid en kapitaal. Wij zijn afkeerig van elk drijven, dat de natie in twee vijandige kampen verdeelt. Wat wij wel willen, zegt ons program van actie. Dit eischt rechtvaardige her vormingen, die het geheele volk ten goede komen; verheffing van het peil van het volksonderwijs, pensionneering voor den ouden dag, een nieuwe armen wet, ingrijpende maatregelen in de rich ting van een volksleger, bezuiniging op militaire en andere uitgaven, belasting herziening, waardoor de druk dermin- gegoeden, ook van den middenstand zal O) van H. Lichtenstern, door K. te JI. Hij had hevig tegen geprutteld, maar zich toch onderworpen, want hij wilde niets doorzetten tegen haar wil, vooral nu niet, nu zij ziek te bed lag. Hij staat bijna den ganschen dag achter de kamerdeur, luisterend naar haar stem, en als hij die wat al te levendig hoort, maant hij haar met de grootste strengheid tot rust aan. Hij vindt niets goed, wat daar binnen gebeurt, hij beluistert alles en allen, en heeft op iedereen wat aan te merken zij spreekt en lacht te veel en eet te weinig, de moeder laat haar veel te veel in alles haar gang gaan, de vader moe digt haar zelfs nog aan, domme streken uit Je halen en tot belooning werdt hij door alle drie om zijn zedepreeken nog uitgelachen. Om hem eenigszins den mond te stoppen schrijft zij hem ieder uur een briefje, soms wel twee. Als hij dat gelezen heeft, glanzen zijn oogen zoo vroolijk, alsof hij haar weer in zijn armen had, dan zet hij zich opgewekt neder en schrijft een antwoord. Als hij weet dat niemand hem ziet, haalt hij haar briefjes voor den dag, bekijkt en betast die van alle kanten en bergt ze dan met den grootsten ernst in zijn portefeuille, zij is nog wat gekker en geneert sen in welke richting gij 's lands zaken wilt geleid zien voor de eerste vier jaar. Onvermoeid hebben wij u gewezen ophef groote gevaar, dat land en volk van de clericalen wacht. Nu de herstemming zoo aanstonds zal plaats hebben, zij er nog eens ernstig op gewezen, boe gij uw stem dient uit te brengen. Wilt gij, dat de heillooze godsdienst strijd op het erf onzer vaad'ren op nieuw zal ontbranden Wilt gij, dat steeds meer en meer bet schoone christendom zal misbruikt worden als een politieke leuze?. Wilt gij, dat steeds meer de huichelarij in de hand wordt gewerkt Wilt gij de groote overmacht van zg cue verueeiue uiiuer iwce; cr itr iii naai uaiv nj- kelijk plaats voor alle drie. Dat voelen de oude lie den en zij hebben er hun aanstaanden schoonzoon natuurlijk nog te liever om, en hij leert met iederen dag zijn aanstaande schoonouders meer kennen en waardeeren als een extrageschenk. En zoo doorleven deze vier menschen gemeenschappelijk dien tijd van zorg en onrust met frisschen moed. Eindelijk erbarmde Emma zich over-den armen verbanneling, haar krachten waren flink toegenomen, de laatste verschijnselen der ziekte verdwenen en na veertien dagen was het zoo ver, dat zij aan jhaar toekomstigen heer en gebieder de eerste audiëntie kom verleenen. Na alle gewichtige werkzaamheden van dien morgen, zooals het ontbijt,^het bezoek van den dokter, het toiletraaken, de eerste pogingen om alleen te kunnen loopen, was het toch bijna mid dag geworden voor zij, gekleed in een witte ochtend japon, gelegen in een chaise-longue, in haar met bloemen getooide woonkamer gereed was voor de ontvangst. Zij lag in den zonneschijn, bleek, eenigszins ver magerd, met groote. hoopvolle oogen. Twee dikke haarvlechten vielen over haar schouders en gaven haar daardoor geheel hét voorkomen van een zes tienjarig kindmaar een kind, dat zich geheel be woog als een smachtend verlangende vrouw, die begon te beven en op wier gelaat hoogrood en doods bleek elkander snel afwisselden, toen zij een wel bekenden, haastigen stap hoorde. Hij was reeds in Ds Antithese. Gij weet het, kiezers, hoe het Dr. Kuy per was, die voor Rome en zijne partij den christennaam 'opeischte. De andere, dat waren paganisten. Hoe valsch en verderfelijk die aantijging was, wij heb ben er u herhaaldelijk op gewezen. Indien dan waarlijk Rome en Doi'dt, alleen christenen waren, zoudt gij dan meenen, dat in de katechismus van den Roomsehen pater Perrone geschreven kon staan. „Het protestantisme is in réligieus opzicht de pest is. De leer er van is verschrikkelijk en onzedelijk in de prac- tijk" „Het Protestantisme moet gij van harte haten." Zoo schyft die Roomsche priester. Maar dan vragen wij u kiezers, is het dan niet even leugenachtig als valsch, het u voor te stellen, alsof het gaat om uw geloof. Dat is gelogen. Lees slechts het volgende artikel Overgenomen uit de Kerkbode. an 1 6 regels 0,60. 0,10. ar plaatsruimte. iechts tweemaal berekend, i en Advertentie-Bureaux tentiën aan. te Middelharnis. iredikanten moeten het vooral die telkens en telkens hunne den hebben gewaarschuwd ?romp Meesters te stemmen, ders een Gode onwelgevallig en verrichten. Vele nering erken de gevolgen nu reeds rs, daar velen zich van andere 3 hebben voorzien, follenhove -zoo meldt het- zijn de gemoederen in ir heeft men het gisteren zelfs iredikant der Ned. Herv. ge lig gemaakt toen hij zich met 10 jarige moeder naar de kerk troepje jongens, die voor de :rde kerk stonden, riepen hem moet je ingaan, daar ginds :t". Toen Ijij uit de kerk kwam grooter drukte. Bij de deur b de burgemeester, de politie ichaussee om manifestaties te [engaan. Ds. R. werd door een •oep thuisgebracht, allen zeer rbolgen. te betreuren zegt het blad deze wijze te werk is gegaan, iemand als ds. R„ die als het standpunt inneemt zich ten de politiek te moeten n standpunt, dat hij ook nu ngen, die men aanwendde om 'erking te erlangen voor een candidaten, ten stelligste is emen." noodig hier bij te voegen, houding van de Steenwijkers ien dit staaltje slechts mede iweringen te staven, it bovendien de eerbied voor inst door de houding der ker- hade lijdt, moge blijken uit lande uitknipsel uit Het Volk. Mid." De antirev. Rotterd. is {het eenige blad der rechter- zoover wij gezien hebben, Islasteringen herhaalt, waar- ikalen in 1901 zoo gul waren, hrijft nu md heeft hier ook deze ver- estierd immers in Steen-wijk, meerderheid in 1901 niet iroeg dan 781 stemmen, werd heid een paar goede onsamenhangende woorden toe De ouders zagen niets meer, zij hadden zich afge wend en tuurden aandachtig naar buiten.Er kwam nu leven in zijn gestaltehij richtte zich op; zette zich zonder te vragen naast haar in de chaise-longue, nam haar als een klein kind in de armen, nam haar hoofd tusschen zijn handen, zag haar aan alsof hij haar in geen tien jaar had gezien, begon toen plot seling zacht te lachen, begroef haar blonde kopje in zijn armen, wiegde haar een paar maal heen en weertoen brak er een bui van licfkooziDgen los en van alle mogelijke woorden, welke men slechts in het woordenboek van verliefden vindt, totdat zij eindelijk niets meer kon doen dan het hoofd buigen, de oogen sluiten, zich stil houden en— zalig zijn. Op deze stormachtige ontmoeting volgden drie zeer stille dagen, gedurende welke Emma zich zoo goed bevond dat zij verlof kreeg haar verloofde bgna den geheelen dag om en bij zich te hebben. Hij las haar voorhaalde de herinneringen aan Ma- riaschutz weer op; hij ontwierp met haar hulp een verdeeling van den dag voor later, die evenwel het volgende half uur veranderd werd bij bracht een plan mede volgens hetwelk hij de nieuwe „villa Emma" wilde laten bouwen en waarover zich een eindelooze discussie ontspon. Verder waakte bij lardigen ijver bij haar maaltijden, r dat zij niets overliet en werd tot ie moeite door haar met appelcom- uit gevoederd. zooals reeds gezegd is drie dagen te dagenen toen kwam er geheel onder dat men er eenige oorzaak voor opsporen kon, een teruggang. Eigenlijk kon men het geen teruggang noemen, het had zoo een geheel ander voorkomen, er deden zich zoo gansch andere verschijnselen voor dan bij de eerste longaandoening* het was alsof een woeste orkaan over een jongen, sterken boom heenvoer. De ouders namen in hun trouwe liefde weer bedaard den zwaren strgd op zij bestreden met krachtige armen den toegang aan hem (de dood), die op het punt stond binnen te treden. De dokter, de beroemdste uit Weenen, kwam ieder uur en deed wat hij doen kon, namelijk niets hij zag de familie medelijdend aan, wilde spreken, doch zijn lippen bleven gesloten. En Paul Faul zit nu, zooals hij tijdens de vorige ziekte zoo vurig gewenscht heeft, binnen bij haarwant dat hijjhaar nu zou verlaten, daarvan is geen sprake, Hij houdt haar heete hand vast en laat die den ganschen dag niet los. Als zij hem in een gunstig oogenblik aanziet, lacht hij haar bemoedigend toe. Als de ouders hem over het haar strijken en hem verzoeken, zoo zacht alsof hg een ziek kind was, in een andere kamer op de sofa wat rust te nemen, dan kust lig hen de handen en lacht ook hen toe, maar verlaat zijn plaats niet. Voortdurend zit hij met de hand der zieke in de zijne, soms aan zijn wang en staart op het witte kussen naar bet bleeke gezichtje, dat hem ieder uur kleiner toeschijnt, (Wordt vervolgd,)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1