Ingezonden stukken Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand 6 Door den milicien-verlofganger Johan nes Orgers der lichting 1900, dienende bij het 6e Reg Inf 1 Cie, Garnizoenplaats Breda is aan den betrokken Minister uitstel van opkomst onder de wapenen aangevraagd. Dezer dagen had de fietryder G. J. G. alhier het ongeluk even buiten het dorp in een diepen sloot te geraken. Slechts met moeite kon hij zich uit zijn neteligen toe stand redden, waarna hij zich druipnat en geheel bemodderd huiswaarts begaf. De verkiezing van drie leden van den Gemeentraad ter voorziening in de perio dieke aftreding van de Heeren C. A. Vogel. J. Lodder Cz en G. Joppe is bepaald op 27 Juni a. s. Formulieren tot het stellen van Candida- ten zijn ter Gemeente Secretarie verkrijg baar gesteld, terwijl het aantal kiezers min stens vier moet zijn tot opmaking eener candidatuur. OUDMORP. Zaterdagmiddag is aanbesteed het bouwen van een Cichoryfabriek alhier. Ingeschreven werd door: B. Boelaars, Ouddorp voor f3769,50 C. Tieleman, Melissant 4242,— Jan de Ronde, Ouddorp 4444,— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Zaterdagavond is het logement en tevens winkelhuis, genaamd „de Eenhoorn" ingezet door S. de Ronde voor f1820.— Hedenavond toen de Gebr. Boelaars bezig waren aan de schuur van M. Padmos hadden zij het ongeluk dat het bulsumhout uit de muur ging waardoor de stellingplan ken en tobben met kalk en metselaars naar beneden roldendoch zij kwamen er met den schrik en weinig letsel af. NIEUWE TÖXGE- Voor boekhouder bij de alhier opgerichte kolenbond hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. De op Zaterdag j.l. alhier gehouden Col lecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van de gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 4,60. Voor onderwijzeres aan de openbare la gere school alhier, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Door de Rechtbank te Rotterdam is Dinsdag 13 Juni 1.1. J. L. h/v van J. H. alhier veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens diefstal van drie Rijksdaalders met behulp van een valsche sleutel en braak, de eisch van het O.M. was geweest 6 maanden. Gisteren avond is in het gemeentehuis alhier in het openbaar verkocht het gras aan de wegen in den polder duivenwaard onder deze gemeente de totale opbrengst was f 91. De milicien-verlofganger E. Kornet beboo- rende tot het 4e Regement vesting Artilerie lichting 1898 is opgeroepen voor herhalings oefeningen gedurende het tijdvak van 5 Juli tot 29 Juli a.s. OUDE TOXGE- Mej. H. Zangers, onderwij zeres aan de O. L, S. alhier, is als zooda nig benoemd te Rotterdam aan de school G. L. O, 3e kl. no. 70. Van den Kapitein district commandant der Koninklijke Marechaussees is bericht ontvangen, dat het detachement alhier op 23 Juni a.s. zal inrukken. Zaterdag j.l. waren eenige kinderen op de kaai aan 't spelen toen het 6 jarig zoontje van W. Ouwens in de Kaai werd geduwd. Aan P. de Korte mocht het ge lukken het kind te redden. Het bouwen eener bouwmanswoning voor den heer G. Heestermans alhier is op gedragen aan den heer C. Snijder alhier. OOLTGENSPLAAT, 15 Juni. Onze vroegere dorpsgenoot, Mejuffr. M. B. Dijkers, legde heden, na ongeveer twee jaren leerling te zijn geweest aan 's-Rykskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, met gunstig gevolg te Amsterdam het examen als vroed vrouw af. 15 Juni. De Liberale Kiesvereeniging alhier hield hedenavond in het lokaal van Kempen eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer W. de Jong van Middelharnis. In eene even boeiende als kernachtige en bevattelij ke rede beantwoord de de vaardige spreker de vraag: „Waarom tegen het huidige ministerie?" Van de ge legenheid tot debat werd natuurlijk geen gebruik gemaakt, want, evenals onlangs bij de lezing van den heer Roodhuizen, waren ook nn weder de Antirev. en Katho lieken niet verschenen. 16 Juni. By' de stemming voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zyn hier 377 van de 399 kiezers opgekomen. Uitgebracht werden 369 geldige stemmen, waarvan op Baron Mackay 214, op Roodhuyzen 150 en op Mr. Troelstra 5. Neemt men in aanmerking, dat van de 74 Roomsche kiezers er 73 van hun stem recht hebben gebruik gemaakt, natuurlijk om op den candidaat der clericalen te stem men, dan hebben de Liberalen alle reden, om tevreden te zijn, vooral als men tet op den uitslag der tusschentijdsche verkiezing op 25 Januari j.l, Toen verkreeg de heer Roodhuyzen 89, de heer Veghtel 191 stem men. De liberale candidaat is dus sedert dien 61, de kerkelijke slechts 23 stemmen vooruit gegaan. DEN DOMMEL- Bij de verkiezing van de 2e Kamer op 16 Juni j.l. kwamen van de 247 kiezers 228 ter stembus, terwijl 3 bil jetten van onwaarde waren. Uitgebracht werden op den heer Mackay 144, op den heer Roodhuijzen 77 en op den heer Troel stra 4 stemmen. Heden heeft de arbeider J. D. zich zoo danig met eene zeis verwond, dat genees kundige hulp moest worden verleend. Onze vroegere dorpsgenoot, H. M. Hoevenagel, volontair by de Instructiecom- pagnie te Schoonhoven werd na gunstig afgelegd examen bevorderd tot korporaal. STAD AAN 'T HADING WET. Even voorbij het oude hoofd zijn palen geplaatst voor de interlocale telephoon. De Kabel is reeds gelegd door den dijk en de rivier het Haringvliet. Eergisterenavond wilde C. v. B. in de boot stappen in de kaai om wat visch te halen. Hij stapte mis en viel in het water. Door zyn tegenwoordigheid van geest wist hij zich spoedig op het droge te werken. De uitslag van de stemming voor do Tweede Kamer op 11. Vrydag is als volgt. Uitgebracht 170 stemmen, allen geldig. Hiervan verkreeg de heer Roodhuizen 75 stemmen, den heer Mackay 92 stemmen en de heer Troelstra 3 stemmen. De stemming voor den gemeenteraad zal worden gehouden op 6 Juli en de her stemming zoo noodig op 13 Juli. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd het bouwen van een Christelijke school worden aanbesteed. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) G-eachte Redacteur. Uit een der stembussen op dit eiland kwam een stembiljet voor den dag waar bet witte puntje voor den naam van Rompe was zwart gemaakt. Doch aan de achterzijde was door den naam van den burge meester van Zierikzee de naam van Pompe geschre ven en daarna doorgehaald. Tot mijne groote ver wondering heeft 't stembureau dat geheel uit a. r. bestond dit biljet geldig verklaard. Mijn inziens ge heel ten onrechte daar er immers duidelijk in de wet staat, dat er geen bijvoegingen op de stembil jetten mogen plaats hebben. In mijn paganistiscbe onnoozelbeid heb ik al gédacht of er geen kiezer onder de plak zat van een der a. r. drijvers en con signe beeft meegekregen om op die mannier zijn biljet te merken, opdat bij bij 't openen der bus goed gecontroleerd kan worden. Wat denkt U, ge achte Redactie, had zoo'n biljet niet van onwaarde verklaard moeten worden? EEN PAGANIST. R'dam, den 12 Juni '05. Mijnheer de Redacteur. In het vorige nummer van Vooruit komt Vroeg- indewei op tegen de behandeling, xvelke hij van den heer De Wilde heeft ondervonden. De houding van de Wilde was klein. Ja, o, zoo klein. En toch Vroegindewei is niet de eerste, die zoo wordt behandeld- De Wilde is een goed leerling van zijn baas Kuyper. Ook deze weet met een groot woord iemand in een boek te duwen. Ik bad me bij 't debat zooveel mogelijk beperkt. O.m. heb ik ook gezegd, dat Pompe in 1001 gezegd heeft, dat bij, ingeval bij gekozen werd, pogingen in 't werk zou stelten, om de leerplichtwet inge trokken te krijgen. Waar en wanneer, zoo interrum peerde de spreker. Nu kan bet mij weinig schelen, waar en waarzoo. Het is gezegd. En ik bad aan 't. feit herinnerd. De beer de Wilde was niet op zijn gemak. Dit nu was hem met de strijd voor de deur niet euvel te duiden. Na mij kxvam Vroeginde wei aan 't woord. Je bent, zoo zei De Wilde, toch antirevolutionair? Of ik, antwoordde bij. Maar 't bleek al gauw, dat één van twee, of de heer de Wilde of onze Christen-Democraat geen anti was. Vroeg indewei leverde een zeer scherpe critiek op 't ministerie. Hij kwam mijn gezegde over de leerplicht wet versterken door te zeggen, dat de beer De Wilde zelf gezegd had, dat er een voorstel tot wijziging zou komen. Ik meen ook, dat verleden jaar, toen ik met den beer De Wilde debatteerde voor de provinciale verkiezingen bij de vergadering zoo iets gezegd heeft. Bij de repliek zeide bij in 't kort, dat de heer V. geen verstand van politiek had, omdat hij geen tijd had om 'tte onderzoeken Prachtig om zich van iemand af te maken. Doch dit is een feit. Vroegindewei beeft den spreker harde noten te kraken gegeven. Daarvan was elk overtuigd. Hoe 'tzei, de houding van den spreker tegenover dezen debater was, o, zoo klein. En nu mijnbeer de Redacteur even over den uit slag van den strijd. Reeds vroeg, voor zesse, zag men drukte op straat alles bewoog zich naar het beursplein. Het Nieuwsblad had reusachtige schikkingen getroffen om die duizenden kond te doen, den volkswil. Het eerst kwam natuurlijk RotterdamVerbeij gekozen en de andere vier herstemming. D.w.z. 28 Juni vaardigt R'dam weer 5 vrijzinnigen af. Er is gewerkt, verbazend. Om bet in district 2 met zijn donkere gedeelten, tegenover een domineecandi daat te brengen tot 3124, dat is geen kinderwerk. De moed en de hoop steeg bij de vrijzinnigen. En toen Gorincbemen Den Helder kwamen over stemde hun gejubel het gefluit der anti's. Hoe spontaan klonk hun strijdlied In naam van de vrijheid moet Kuyper der uit. En vooral de laatste regel gaf uiting aan 't gevoel, dat men dien man een gevaar achtte voor du vrijheid, waarop ons volk immer zoo prat ging. Hoe krachtig, als een aanrol lende donderslag klonk het „Werpt Kuyper, werpt Kuyper er uit." De uitslag van de eerste stemming 'gaf geen vol komen beslissing. In 42 districten zegevierden de Clericalen. Dit is schijnbaar mooi. Doch neemt men de vaste Roomsche zetels er af, dan blijft er niet meer dan 't getal 17 over. En bij de herstemmingen 44 in getal, waarvan weer 2 Roomsche afgaan, hebben wij alle kans er 35 te balen. Ook Zierikzee geeft moed. Over de geheele linie, zoo schreef in 1004 de Standaard werd de vrijzinnigheid geslagen. Zij wist wel beter. Ons stemmenaantal was toen en is nu verbazend om- hooggegaan. Zie hier een paar cijfers. Ridderkerk 1901 Anti-meerderheid 093. 1904 39. Steenwijk 1901 1001. 1904 9. Wij kunnen nu die woorden van de Standaard tot de onze maken en zeggen: Over de heele linie werd de Kuyper-fractie geslagen. Dit staa: vast Kuyper is onmogelijk geworden. Hy beeft uitgedaan. J. M. EI/VÈ. De erfenis van Rothschild. De overleden baron Nathaniel Rothschild heeft zijn broe der baron Albert tot universeel erfgenaam benoemd, maar meer dan 20 millioen kro nen voor een inrichting voor onbemiddelde zenuwpatiënten gelegateerd. Ter onmiddel lijke verdeeling onder de armen van Weenen zonder onderscheid van geloof, zijn 40,000 kronen bestemd. Gisterochtend is de overledene op het Centralfriedhof te Weenen ter aardebesteld, ofschoon 't heette, dat het ljjk in het fa miliegraf te Frankfort zou worden bijgezet. Aanwezig waren o. a, Goluchowski. de Duit- sche gezant graaf von Wedel, de Fransche markies de Reverseaux d' Rouvray en de Beiersche baron Tueher von Simmelsdorf. Bloedbad in Zuid-Rusland. Aan de „Frankf, Zeit." wordt van Donderdag' j.l. uit Tiflis (Kaukasus) bericht: De laatste tijdingen uit Eriwan luiden hoogst ernstig. Den 30en Mei overschreden 5000 bereden Koerden de Per- ziche grens. Bijna alle Armenische dorpen in het district Charker staan in brand. In het plaatsje Khanboetar waren eenige dui zenden Armenische vluchtelingen, 120 Rus sische soldaten en 100 kozakken ingesloten door ongeveer 3000 Koerden en Tataren. Na twee dagen lang verbitterden tegenstand te hebben geboden, moesten de Russen, die geen ammunitie meer hadden, zich terug trekken op de spoorlijn. Het lot der bele gerden is onbekend. De Koerden rukken op tegen Davolie, Kamorkoe en Eriwan, ze zijn goed gewapend en gedisciplineerd. Men vermoedt dat ze behooren tot den Hame- distam. In alle districten van het gouver nement Eriwan, behalve Alexandropol wordt voortdurend gemoord. De toestand is wanhopig. Een Amerikaansch idee. Een Arneri- kaansch dagbladuitgever heeft weer eens een origineel en tevens en sensationeel idee gehad. Hij wilde voor zijn blad een artikel hebben, dat opzien verwekken zou, zoowel door den naam van den schrijver als door den inhoud. De schrijver zou nie mand minder dan keizer XVilhelm zijn en het thema: De gevolgen van den Russisch Japanschen oorlog. Dat was een idee! Snel besloten ging de Amerikaan voor zijn schrijftafel zitten en schreef eigenhandig den Duitschen keizer een brief, waarin hy deze verzocht zulk een artikel voor hem te schrijven en voeg de 10.000 dollar aan den brief toe en wachtte de dingen die komen zouden af. Hij behoefde niet lang op antwoord te wachten, doch dit luidde anders dan hy gemeend had en toch weer niet anders dan kon worden verwacht. Het bedrag werd teruggezonden met een korte mededeeling, dat Zijne Majesteit noch den wensch, noch den tyd had om zich bezig te houden met joumalistische werkzaamheden. De grootste foto. De grootste fotografie, welke nog ooit werd gemaakt (directe op name, geen vergrooting), is thans by een fotograaf te Chicago tentoongesteld. Het is een portret van den „profeet" Dowie, 2.48 M. by 1.30 M. groot. Voor die reuzenfotografie was natuurlijk een buitengewoon groot toestel met toebe- hooren noodig en by het ontwikkelen en afdrukken moesten vijftien mannen helpen. De Konservative Korrespondenz, een te Weenen verschijnend blad, berekent dat het geheele aantal katholieken die in Oos tenrijk uit hun kerk zijn getreden, sedert 1898 45,000 bedraagt, van wie er 33,000 protestant zijn geworden. De protestauten hebben in dien tijd 68 kerken en 29 bid- zalen geopend. En de beweging houdt met onverminderde kracht aan. Daktuin. Te Londen zal men eerlang een daktuin krijgen en wel in de Duke Street, Grosvenor Square. De „Electric Supply Corporation", heeft daar op grond van den grooten tuin, welke aan den Hertog van Westminster toebehoor de een nieuw station mogen bouwen, maar onder voorwaarde, dat men een tuin op het dak zou aanleggen, opdat men den door het gebouw ingenomen tuin niet zou missen. De genoemde maatschappij heeft aan de voorwaarde voldaan. Zij bouwde de machi nekamers onder den grond en op het dak van het gebouw, ter hoogte van 8 voet en met trappen van de straat af te bereiken, wordt een tuin aangelegd. Die hangende tuin 250 by 60 voet groot, met plataanboomen in kuipen, gras- en bloemperken, een fontein, rustbanken, enz. zal waarschijnlijk in de volgende maand voor het publiek worden geopend. Een ongevaarlijke hoedenpen. In Engeland wordt steeds strijd gevoerd tegen de lange en naaldvormige hoedenpennen, die dikwijls een eind naar buiten steken en met hun scherpe punt de oogen en het gezicht dei- voorbijgangers bedreigen. Er is nu een vei ligheids hoedenpen in den handel gebracht die geheel gebogen kan worden, en dan, op de manier van een veiligheidsspeld, met de punt onder een knop wordt vastgelegd. De methode wordt geprezen en het gevaar wordt er zeker door weggenomen,maar het schijnt dat het moeilijk is de buigzame pen door een eenigszins stevige stof te steken Kanalen op de planeet Mars. De astrono men kunnen juichen. Steeds is er groot ver schil van meening onder hen geweest, of de donkere lijnen, die op planeet Mars zicht baar zijn, kanalen zijn of niet. De meesten hielden het er voor, dat deze lynen alleen door een optisch bedrog, dat tot nog toe niet verklaard kon worden, waren ontstaan. Nu echter is het aan Percival Lowell van de sterrenwacht bij Flagstaff, in Arizona, en diens assistent Langland gelukt, de lijnen te fotografeeren; hij verkreeg meer dan twintig negatieven, die duidelijk aantoonen, dat de waargenomen lijnen op de planeet Mars wel degelijk kanalen zijn. Een reis om de wereld. Charles J. G. Glid- den uit Boston, die per automobiel van Londen uit een reis om de wereld maakt, is dezer dagen na een reis van 8999 Engel- sche mijlen weder te Londen aangekomen. Onder de records, die hy op deze reis maakte, is de automobieltocht op den uiter sten tot nu toe bereikten weg in het Zuiden der wereld, terwijl hij in 1903 het verste noordwaarts met de automobiel tot aan den poolcirkel doordrong. De meest interessante ervaringen op zijn iaatsten tocht maakte hij op Java. Hy liet zich daar met zijne vrouw, die de geheele reis meemaakte, voorstellen aan den sultan Toean Soeso- choeman Boewono Soerkarto Adinigrant, die over 3.5 millioen onderdanen heerscht, het opperhoofd der Mahomedanen in Oost-Azië en een der meest invloedrijke Oost-Aziati sche heerschers. De sultan liet zich de auto mobiel in alle onderdeelen verklaren en ten laatste overreedde men hem een klein tochtje daarmede te maken. De sultan was zeer bevreesd en toen de automobiel met een snelheid van 4 kilometer in het uur liep, riep hy angstig de vaart te verminderen. De inboorlingen van de Ti-eilanden zagen voor de oerste maal een automobiel. Zij doop ten de machine terstond „de Vader van alle duivels". Desniettegenstaande waren ze zeer nieuwsgierig iets naders daaromtrent te hooren en ten slotte liet een zich overhalen in te stappen. Het was de moedige „Tom de Menscheneter", die zich er op kan be roemen aan 48 kannibalenmaaltijden te heb ben deelgenomen. Glidden keert nu met zyn echtgenoote naar Amerika terug. In November wil hij echter van Londen uit opnieuw een reis om de wereld per automobiel ondernemen. Een goed levensdoel. De Duitsche kroon prins heeft zich dezer dagen uitgelaten over de toekomstplannen van hemzelf en zijne gemalin. Ik hoop, zeide hij, dat de Hemel mijn vader nog zeer, zeer lang spaart. Mijn vrouw en ik hebben ons tot doel gesteld, ons op het uitgestrekte gebied van openbare weldadigheid, ziekenverpleging, godsdienst en onderwijs en fraaie letteren en kunsten te bewegen. Wij willen leeren en den kring van ons weten verruimen, opdat wij later tot oordeelen in staat zullen zijn en initia tief kunnen nemen. Wij zulleniedereen dank baar zyn, die ons dat doel helpt bereiken. Een misdadiger. De beruchte inbreker Im- mink, onder den valschen naam van Joseph Godwald in ons land beter bekend, die ruim 1 jaar geleden te Hengelo f 2000 stal bij den logementhouder Eulderink, heeft verleden week te Oldenburg terechtgestaan, verdacht van dubbele moord op een weduwe en hare dochter te Oldenburg. By de terechtzitting kwam aan het licht, dat hy vele diefstallen, waaronder een van 12,000 mark, heeft be gaan. Ruim 100 getuigen moesten in deze zaak gehoord worden. De keizer der Sahara is zoek. Men ver moedt, dat hjj naar Italië is. Hij heeft te Triest een aantal schulden gemaakt, nlaar het bediag der door hem achtergelaten voor werpen van waarde is groot genoeg om alles te dekken. Het ergste zyn er aan toe de keizerin, op wier verzoek de politie den woestijnmonarch eens aan den verstands kies voelde, en de ongelukkige kameelen uit de keizerlijke stallen, voor wier onder houd de vorst by zijn overhaast vertrek vergeten heeft te zorgen. Vreeselijk ongeluk. 500 personen omgekomen. Uit Joekowska (Zuid-Holland) wordt liet volgende verschrikkelijke telegram ont vangen Bij' een mijnongeluk in de myn van de Iwan Rusao Donez-maatschappij moeten 500 personen zyn omgekomen. Een aanslag door de politie. Er gaat te Parijs een gerucht, volgens hetwelk de aan slag' op den koning van Spanje te Parijs het werk zou zijn van de Spaansche politie, teneinde bewijzen in handen te krijgen tegen den anachrist Malato. Onder de geheime politie van Spanje zouden lieden zyn, die er zoo op gesteld zijn, hun ijver te toonen, dat zij wel eens de maatschappij tegen lou ter denkbeeldige samenzweringen bescher men, om hun goeden naam op te houden. De anarchist Malato houdt vol, dat hy tegen elke daad van geweld is en met den aanslag op den koning van Spanje niets heeft uit te staan. Een dappere redder. Op de Nicolaas Wit- senkade te Amsterdam raakte een 10 a 11 jarige knaap al spelende te water en zonk al spoedig geheel weg in de modderige diepte. Zonder zich een oogenblik te beden ken sprong de 15-jarige P. v. WykJr., een H. B. S. scholier, die op eenigen afstand bet ongeval zag geschieden, den drenke ling na. Nu een paar malen in het niet zeer frissche water te zijn onder gedoken, - Burgemeester en Wethouders van Mid delharnis brengen ter kennisdat op Woens dag, den 28 Juni 1905 in het gasthuis alhier des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting. MIDDELHARNIS. Geboren: Jacob», d v. Nicolans EssetTnggers enNeel- tje Koert Andriee, z. v. Tennis ran Donfen én Maria van den Doel. Hendrik, z. v. Marinus Buth. en Anna Jacoba van der Mast. Gebnwd: Adrianus Cornells Jongejan 24 i en Ger- ritje Brom 24 j. Overleden: Jakob Springvloed Dubbeld 82 i we duwnaar van Jannetje van de Kovaart. E~en lev aang. kind v. Arie Maaskant, en Jannetje Rietdijk SOMMEL8DIJK. Overleden Hendrik Groenendijk, 50 j. eebtg. van ousanna Heyman. OOLTGENSPLAAT, 7-20 Juni. ^GeartrnM1ÏÏ2Ü£ ?orueli"'.d-v- '^ob van Nieuwaal l eertruy BakelaarDingena Maartje, d. van mocht hy het genoegen smaken, den knaap ie grypon en van den dood te redden. Vreeselijk ongeluk. Maandagnamiddag had in de lym- en gelatinefabriek te Delft een vreeselijk ongeval plaats. Een werkman, v. G,. werd bij het opleg gen van een drijfriem door den riem ge grepen en in den molen geworpen. De on gelukkige werd letterlijk vermorzeld en was onmiddelyk dood. Hy laat een weduwe met 9 kinderen achter. Een luchtschip. Binnenkort wil Santos- Dumont, de bekende Braziliaansche lucht reiziger, met zijn „luchtjacht", dat thans gebouwd is, zijn eerste reis van uit Parys maken. Het omhulsel van mijn luchtjacht, als ik het zoo noemen mag, schrijft de uitvin der zelf, wordt thans genaaid. De kajuit is reeds gemaakt, de ketel en de conden sator worden gebouwd, de motor is besteld. In zijn uiterlyken vorm zal de boot zich van alle tot dusver gebouwde onderschei den. Onder een eivormigen ballon hangt in de plaats van de korf een soort klein huis met een balconvenster, dat de halve lengte van elke zijde inneemt. Dit venster geeft de ligging van de kajuit aan, die desnoods verwarmd kan worden. Daar het „vliegende huis" verscheidene dagen in de lucht moet blijven, is zelfs op een matige hoogte een bescherming tegen de koude van groot ge wicht. De wanden van de kajuit moeten daarom geheel luchtdicht gebouwd, zoodat de warmte binnen blyft. Twee veldbedden kunnen er geplaatst worden. Santos-Du- mont is vast van zijn succes overtuigd. Door den bliksem getroffen. In een weiland fj buiten Leeuwarden zijn Zaterdagavond een bi paard en een koe door den bliksem dood geslagen. Bj] een kort doch hevig onweder zyn Zaterdag onder St Laurens (bij Middelburg) in een weide twee koeien door den bliksem gedood. De gruwelen in Macedonië. XVoensdag j.l. heeft een Bulgaarsche bende van 150 man in de buurt van Egripalanka aan de Bul gaarsche grens, met Turksche troepen ge vochten. De strijd duurde tien uren. De ben de verloor tachtig man aan dooden en ge wonden, waaronder de aanvoerder. De Tur ken hadden 23dooden en gewonden, waaron der twee officieren en negen man gesneuveld. Verschrikkelijk onweder. Boven Konstan- tinopel heeft dezer dagen een hevig onwe der gewoed. Een cycloon, die twintig minu ten duurde, richtte groote verwoestingen aan. Een vijftigtal huizen sfortte in, twintig personen werden daarbij gedood en meer dan honderd gewond. Ook twee minarets zijn ingestort. Een felle hagelbui richtte vervolgens nog zeer belangrijke schade aan. Een Prinselijke bruid ontroofd. By de huwelijksfeesten te Berlijn heeft zich nog het volgende vermakelijk incident voorgedaan. Toen hertogin Cecillie haar zege-intocht te Berlin had volbracht, stond voor het keizerlijk slot de Kroonprins, die volgens de oiders, die hu' van den Kiezer had ont vangen, daar een eerecompagnie aan zijn bruid moest presenteeren. 1 Zoodra de galakoets voorreed, beval de Kroonprins de compagnie zich vóór het rijtuig te scharen, doch impulsief als hij soms is, vergat de Keizer het door hem gegeven consigne, bood Cecillie den arm en geleidde haar, zonder naar Kroonprins of eere-compagnie te zien, het Slot binnen. De bruidegom kon niet nalaten tot de hem omringende officieren te zeggen: „Dat is wat moois; daar ontrooft Z. M. mij mijn bruid!" Daarop bleef hij militairement op zijn post en hoewel men hem zeide, dat het beter zou zijn, als hij nu naar binnen ging waar hij gewacht werd om de huwelijksche voor waarden te teekenen antwoordde hij„Ik heb last gekregen de compagnie te presen teeren; ik bly'f op myn post totdat dit ge schied is." Na eenig wachten werd de Keizer met het incident in kennis gesteld, die zich daarop met Cecilie op het balcon begaf. Daardoor kon de Kroonpins zyn compag nie laten defileeren, en eerst daarna ging hy het slot binnen om het contract te on derteekenen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6