KIEST PATIJN! Landbouw. 6 OOLTGEXSPLAAT- 7 Juni. Zeker z(jn er| weinig z. g. armehuizen, waar de verpleeg den zoo goed bedacht worden als in het oude vrouwen en mannenhuis derNed.Herv. diaconie alhier. Dank zij de goeds zorgen van den vader en van de moeder dezer in richting, het echtpaar P. Verdoom,, en de vrijgevigheid van genoemde diaconie, wor den de oudjes daar niet alleen goed verzorgd verpleegd, gevoed en gekleed, maar zoo nu en dan valt hun ook nog een extraatje als verpooging ten deel. Dit was ook heden het geval. In twee rijtuigen, daartoe welwillend en geheel belangloos afgestaan door den vracht rijder K. L. Buth alhier, maakten onze oudjes zes in getal, waarbij één van 90, één van SO en vier van diep in de 70 jaar, onder geleide van hunne verzorgers bovengenoemd echtpaar Verdoorn, een rytoertje langs Den Bommel en Middelharnis naar Sommelsdijk vanwaar via Nieuwe-Tonge, waar een kijkje in het armhuis werd genomen, en Oude-Tonge naar hier terugkeerden. Niettegenstaande het mindergunstige weder, smaakten onze oudjes veel senot. Wij handelen stellig in hunnen geest, door namens hen openlijk een hartelijk woord van dank ten brengen aan den vrachtrij der Buth, den Kerkeraad der Ned^Herv. gemeente en „vaderen moeder" Verdoorn voor den zeer genotvollen dag, hun op hun ouden dag verschaft. 12 Juni. Terwijl schipper H. de Geus Hz. hedenmiddag met eenige heeren op de Kaai stond te praten, klonk eensklaps het geroep „Een kind in 't spui" Handig zwemmer als hij is die reeds zoo vele kin deren uit de haven heeft gehaald vliegt hij naar het spui om ook ditmaal weder hulp te bieden. Nog voor hij de plaats des on- heils heeft bereikt roept men hem toe: „Het is Hentje". Men stelle zich voor, hoe de man schriktHentjeiszijn 7-jarigzoontje. Hij versnelt zijn loop, gooit intusschen, zijn jas uit duwt de menschen die hem in den weg komen op zijde en springt pardoes in het spui. Dadelijk duikt hij onder en heeft het geluk den kleine te grijpen die hij on gedeerd zy het luid schreiende, op den vas ten wal brengt. STAD AA\ T IIARIXGVHET. De Burgemee ster maakt bekend dat op Vrijdag 16 Juni van 's morgens 8 tot 's middags 5 uur de stemming zal geschieden voor een lid van de Tweede Kamer, candidaten zijnMr. iE. Baron Mackay, A. Roodhuyzen en Mr. P. J Troelstra. Bij de stemming voor den gemeente raad werden uitgebracht 146 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. De heer D. Bom (lib.) verkreeg 57 stemmen, de heer E. H. de Ruiter (antir.) 88 stemmen, zoodat laatst genoemde gekozen is. Een treffend geval. Woensdagmorgen om elf uur was de vrouw van W. Nieuwland met behulp van den knecht bezig een tobbe te verven achter hare woning. Achter deze woningstaaneenigeboompjes, die even boven het huis uitkomen. Door den oostenwind schuurden de takken over de punt van den achtergevel. Zoo waren door den tijd de steenen zeker losgeraakt. Althans op het oogenblik dat de vrouw daar werkzaam was, viel er een steen van het gevelpuntje af. De steen kwam juist op het hoofd terecht en drong met de punt in de hersens door. Zij viel neer en was oogenblikkelijk dood. Haar echtgenoot was een uur tevoren op reis gegaan. Voorwaar een droeve thuiskomst. De heer P. G. D. verkocht een paard. De kooper nam het mee, doch het dier scheen weinig lust te hebben van eigenaar te verwisselen, aan den Molendijk rukte het zich plotseling los en holde naar zijn stal terug midden in 't-dorp. Op het erf gekomen werd het spoedig gegrepen en weer afgeleverd. Ongelukken kwamen niet voor. Door W. Braber alhier is een postduif gevangen met twee ringen om een poot'velen- gemerkt 3 A. 04 336 en COO V. De Burgemeester maakt bekend dat de ontvangen opgave vermeldende de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 6 Juni gehouden verkiezing ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer ter secretarie voor ieder ter inzage is nederge- legd. M. Kamerling kwam Maandagavond van de kermis te Sommelsdijk thuis. H;j zette zyn hit aan de schuur van A. Braber vast en ging met zijn meisje naar binnen. Toen hij even binnen was hoorde hij zijn hit en begaf hij zich naar buiten. Bij den hit was J. F. Toen Kamerling zijn hit om draaide om naar huis te gaan zag hij dat de bovenlip van het dier bijna geheel door gesneden was. Wij hopen dat de justitie aan het licht zal weten te brengen wie deze laffe daad bedreef. Het zelfde Ministerie, wanneer het weer inhuurt, belooft (let wel belooft, en niet dreigt) door de tariefwet in de behoeften van de Schatkist, ontstaan doorde ongrond wettige subsidieering van secte-scholen, subsidie's aan kloosters en doleerende do minees te voorzien, door alles duurder te maken, wat het pulbiek noodig heeft en speciaal wat de landbouwer gebruikt ge reedschappen, yzerwerk machinerien, klom pen. Vindt iemand in wat het Ministerie deed of in wat het belooft, reden om het te steunen dan moet hij zjjn gang gaan Wij zullen hem dan beklagen, als een kort zichtige, die noch 's lands belang, noch dat van zich zeiven kent of op waarde weet te schatten Maar ieder, die inziet, dat de tegenwoor dige regeering een gevaar is voor ons land, een gevaar bovenal voor de „Kleine Luyden" en voor den Landbouwstand, geve zijn stem aan een vrijzinnig tegenstander van Kuy- per's politiek Honiggebruik. Terwijl het vele gebruik van suiker, vol gens Prof. A. J. Cook en anderen, lang niet onschuldig is en de oorzaak kan worden van een lange lijst van ziekten, vindt men daarentegen in den honig een geneesmid del, dat zonder schade, ja dat gróót voor deel voor de gezondheid, door kinderen en volwassenen kan worden gebruikt. Honig toch is reeds door de bijen zoodanig ver vormd, dat hij rechtstreek in het bloed kan overgaan, dus maag en nieren niet behoeft te belasten. Vandaar dat het een uitnemend middel is ter versterking van hen, wiers spijsverteringsorganen ver zwakt zijn. De zulken verdragen dikwijls sui ker slecht, van honig zullen zij echter, wanneer die in mate gebruikt wordt, niets dan voordeel ondervinden. Het artikel honig is in verreweg de meeste huishoudingen niet bekend, in a nde- re wordt het slechts nu en dan gebruikt. Dit moet anders worden. Naast of in plaats van jam, ontbijtkoek enz. moet honig tot geregeld dagelijksch gebruik op de ontbijttafel voorkomen. Wie zijn brood of beschuit in mate met honig besmeert of ter vervanging van koffie of thee "honig thee,, (een paar theelepels honig in een kopje heet water) drinkt, zal er voor zijn gezondheid de goede gevolgen van on dervinden. Honig kan, als zuinigheids maatregel, de boter vervangen. De heilzame en geneeskrachtige werking van den honig was reeds bij de ouden be kend. Volgens Tacitus hadden de oude Duitschers hun gezondheid en hoogen ouder dom hoofdzakelijk aan het gebruik van honig te danken. Jammer dat er ook met honig zoo ge knoeid word. Vervalsching op velerlei wij zen heeft plaats. Men lette er daarom wel op, van wien men koopt. Gelukkig zijn er in ons land betrouwbare adressen, waar bijna het geheele jaar door goede zuivere slinger of pershonig is te verkrijgen. Maar niet al wat goed en zuiver is, is daarom genietbaar. Veel honig staat spoedig tegen. Nog onlangs kocht ik een pond of tien honig, deugdelijke waard. w. z. onvervalscht doch niemand mijner huisgenooten noch ik zelf lustte ze. Men zie dus niet op een dubbeltje. Wij betrokken sedert honig van het Bijenpark "Adelshoeve,. te Apeldoorn welke aan de hoogste eischen van smaak en reinheit voldoet. De eigenaar van dit sinds een paar jaar bestaande bijenpark, de heer Esmijer is er in geslaagd in zijn honig, welke staat onder chemische contröle, een genotmiddel te leveren van den eersten rang, waarvan we ons niet kunnen voor stellen, dat iemand dien niet zal lusten of dien „tegen,, zal gebruiken. We kunnen daarom onze huismoeders dit adres aanbe- aandacht getrokken door een ingezonden stuk ge titeld. „Verkiezingslectuur" en onderteekend door D. Sieling, en daar die man van zijn gewoonte af wijkt n. 1. om de vuilnisbak te doorzoeken ga ook ik van mijn gewoonte af en doorzoek de zijne. De schrijver schijnt al heel dom te zijn door te komen vertellen dat een jongen in O jaren tijd op de Chris telijke School meer leert dan een ander in S jaren op de openbare. Niet alle hersens zijn even vlug van begrip. Ik kan het met bewijzen staven dat jongens die 7 jaren op school geweest waren nog minder ge leerd hadden dan jongens die 5 jaren op dezelfde school geweest waren en dan des zomers nog thuis moesten blijven 0111 te arbeiden en ware liet dat de openbare school te Melissant zoo slecht is als schrij ver opgeeft dan zou ik de Melissantsehe kiezers den raad geven andere gemeenteraadsleden te kiezen opdat zij een beteren wethouder mochten bekomen die zijn plichten kent en niet de openbare school ten gronde wil richten ten bate der bijzondere. Dat de antirevolutieonaire niet de Katholieken meerder heid geworden zijn door de hulp der Katholieken is volkomen waar. Deze laatsten hebben gehandeld volgens de oude spreuk der Jezuitenhet doel hei- ligt de middelen. Maar door die hulp loopen zij dan 1 ook aan den leiband van Home, getuige het vaccine- wetje en de loterijwet, beide stilletjes begraven om dat de Katholieken er niet van gediend zijn. Dat er reeds gewassen van dit Ministerie boven staan is waar snelvuur kanonnen, drankwet en twee par tijdige onderwijswetten en wat het onkruid aangaat dat ook welig opschiet, wil de heer Sieling zeker maar doen als op zijn akker laat maar groeien wat groeit. Neen die taktiek nemen wij nimmer van hem over wij willen het onkruid weg hebben voor het ons kan hinderen. En wat het bloed der marte laren aangaat daarmee wil ik thans niet spotten doch ik beroep mij op die oude Geuzen die Leiden gingen ontzetten, die zonder ooren of neus of met een arm of been hun betrekkingen wreekten en hun broeders gingen verlossen ue halve maan in hun mutsen voerden en met de leuze liever turkscli dan paapsch beter inzichten van ware vrijheid hadden dan de antirevolutionairen. U Mijnheer de Kedacteur beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik C. KLINK. lijke? huizen 0111 den tuin lijden en kiest dengenen die ge zelfs het beste oordeeld. En waarom ik liet stukje nauw niet in de Maas heb luaten zetten daar Sieling zijn stukje ook in staat, wil ik wel eerlijk weezen, omdat Sieling en de Maas twee handen op een buik zijn en ik benauwd was dat ze het niet in de Maas op zouden neemen. Ik noem mij met achting UEd. dv. dienaar X. Kunstmestmengsels. Het gebruik hiervan kunnen we in 'talge meen niet aanbevelen. Hij die verschillende kunstmestsoorten oordeelkundig weet aan wenden, kan hiermee meer rationeel en billijker bemesten dan met de in den han del zijnde mengsels. Maar aan de rechte ken nis hapert het velen, waarvan een verkeerd of eenzijdig gebruik dikwijls „et gevolg is. De zulken raad ik eenvoudig aan een geschikt mengsel te koopen, om hoofdbrekens, vergis singen en schade te voorkomen. Men zie echter toe, wat men hoopt en late zich het gehalte garandeeren. Veel gebruikt wordt en alleszins betrouwbaar achten wij den specialen kunstmest van G. J. Krol en Co's kunstmestbandel te Zwolle, met gegaran deerd gehalte van 5 "/0 stikstof totaal, 8 o/0 phosphorzuur totaal waarvan in water oplosbaar en 8 o/0 kali Deze kunstmest, met bijzondere zorg uit de beste grondstoffen samengesteld is gebleken voor de meeste gewassen, geschikt te zijn WAT WILT GE? Nog even vlak voor de opening van de stembus een enkel woord! Vier jaar lang hebben we de proef ge nomen met het „Ministerie van christelijk Erbarmen", dat van zijn willen en kunnen blijk heeft gegeven in de beide onderwijs wetten, de snelvuur kanonnen, de dwang- wetten de drankwet en de speetwet. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Stellendam 13 Juni 1905. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een plaatsje 'n uw veelgelezen blad bij voorbaat mijn dank. Toen ik dezer dagen de Maas en Scheldebode in handen kreeg werd mijn Mijnheer de Redacteur. Mag ik beleeft verzoeken onderstaand stukje in Uwe courant te plaatsen. Als een trouw lezer van de Maas-en Scheldebode, hoewel ik paganist ben, viel mijn oog in de courant van 10 Juni op een ingezonden stuk van den eer waarden wethouder van Melissant, Sieling. Behalve de naam was het eerste woord dat men opviel vuilnisbak, en toen dacht ik terek, zou onze eerste wethouder zijn vuilnisbakje eens doorzocht hebbe, maar toen ik verder ging lezen bemerkte ik al gaauw dat het de vuilnisbak van de paganisten was waarin hij aan het rommelen was geweest en dat viel men nietj mede; nouw zal U mijnheer de redakteur wel denken heeft dan dien Sieling dien christen, heeft dien een vuilnisbak van zijn zeiven en dan moed ik zegge, ja zeker heeft hij die en wel een groote ook niet leedig maar tot overlopens vol, zoo dat zijn aanhangers er zelfs op gaan lette. Reets voor dat hij met zijn waardige vrouw getrouwt was, hebben ze al begonnen met de vulling van den bak, toen hij hier kwam is hij begonnen om de hervormde kerk in rep en roer te brengen en overal verdeeld heid te zaaien, maar dat is toch niet goed gelukt, nu is hij dolleprend geworden om misschien als hij daarvoor de kans ziet ook te Stellendam de baas te speelen, vervolgens moest de gemeenteraad verandert worden, Buijs een roomschen, maar daarom toch een in alles een braaf man, heel wat beter denk ik dan onze wethouder moest er uit, geen roomscbe in den gemeenteraad een vuilnisbak natuurlijk, 't is wel aardig dat die zelfde Sielmg nauw zoete broodjes bakt voor de roomsche van Melissant; toen Buijs der uit was moesten ook de liberalen er uit want die deugden ook niet en alles ging als een vlagje, want Sieling had de kiezers, net als Minister Kuiper door mooije beloften in gepalmt," hij zou de boel eens recht zette en nauw is het precies ja nog erger uitgekoomen dan met Kuiper, die is noch wat van zijn beloften nagekomen maar Sieling nietnendaal om de eenvoudige reden dat er niemendaal recht te zetten was, daar had onzen vorige Burgemeester voor gezorgd, en dat beginnen nauw een hoop kiezers te zien geloof en hoop ik; dan heeft hij naar men zegt helpen prooberen om van de Vrije gereformeerde gemeente huu kerkje voor de dol- leerende te ontfusselen, maar slim genoeg blijft hij achter de schermen zoo men zijt en laat zijn dol- lerende zoon en een paar andere het nestje uithalen of wil het uit laten hale want tot noch toe is dat gelukkig niet gelukt, en nauw 14 dagen geleeden heeft hij hoor ik en het moet echt waar wezen zijn vriend en buurman en mede-wethouder van Beek willen wippen als dijkgraaf van Roxenisse maar dat is ook tegengeloopen de menschen beginnen hem te doorzien en te begrijpen dat hij in het klein net als Kuijper in het groot zoowat alleen de baas wil speelen. Nouw zou ik nog wel andere zaaken kunnen meede- deelen maar dan wordt het stukje misschien te groot en omdat ik het noch eventjes moet hebbe over de, domheid van de sclioolkindèrs in de vierde klasse, ik geloof zelf dat het de vijfde klasse moet wezen, zal ik maar ophouden en dan moet ik haast zegge heeft Sieling in zijn domheid gelijk en is het vooral met het reekenen op de openbaare school niet alleen nu maar al vroeger niet best gesteld en kan men dat op de bijzondere christelijke school beteimis schien zal U mijnheer de redakteur wat nouw uit roepen, eerst gaat je zeggen dat je een paganist bent en nouw gaat ge beginnen om de christelijke school voort te trekken, maar dan zal ik je een voorbeelt geven mijnheer en dan zal U mij denk ik gelijk moeten geven. Kees Tieh man heeft in 1903 voor Jacob Sieling een zoon van ohzen eersten wethouder zijn huis ver maakt en zijn rekening van messelen en timmerwerk toen hij klaar was opgemaakt, tusschen twee haakjes was Tieleman toen noch uiterst bevriend met de familie Sieling en dit kan ik er noch wel bij ver meldden dat Tieleman heeft leeren rekenen bij meestei van den Berg. de rekening bedroeg ruim f 1000, maar, nouw gaat Jacob Sieling ook eens op de christe lijke school manier aan het rekenen en krijgt maar een som van meen ik zoo wat f340. Neen zegt Cees Tieleman mijn rekening is goed, den anderen weer hij deugt niet en dan de poppen aan het dansen. Jacob Sieling wil niet betalen wat Tieleman wil hebben en Tieleman wil niet ontvangen wat Jaap Sieling wil betalen en toen aan het prosedeeren en wat is nouw voor den rechter gebleken dat Jacob Sieling zijn rekening goed was, tenminste daar heeft hij een eed op gedaan en nouw moet men toch wel aanneemen dat een man van christelijke huizen en dollerend dus van de ware godsdienst geen valschen eed heeft afgelegt al schijnt Tieleman dit ront te strooijen en al heeft Tieleman zelf een aanklachte wegens het afleggen van een valschen eed gedaan en al hoor je al mompelingen van een hoop men schen die ook geloven dat het zaakje niet zuiver is. Nouw 'tis ongelukkig voor Tieleman, hoewel die wel wat verdient heeft, maar 'tis jammer van Tieleman zijn vrouw en kinderen, want welken ambachtsman, vooral hier die denkt meer dan f 1000,te zullen trekken en dan maar zoo ik hoor, naar aftrek van de rechtskosten maar f 120,trekt kan daar tegen, maar nouw vraag ik mijnheer, heb ik nouw gelijk of niet dat men op de christelijke school beter leerd rekenen dan op de openbare school. Ik zou noch veel meer willen schrijven maar dan wordt het te langdraaijïg en waarom ik dit nouw geschreven heb zal misschien den eenen of den an deren vragen en dan zeg ik om een hoop kiezers van Melissant de oogen eens te openen welken man ze als hun lijdsman volgen en ze toe te roepen laat de man los, want hij gebruikt je als een dorsch machien, om er zelfs boven op te komen, laat je vrijdag niet door hem of zijn kinderen van christe- Geachte heer Redacteur! Het bestuur der alhier bestaande Vrijz.-Democra- tische Kiesv. verzoekt u beleefd in uw geëerd blad de navolgende verklaring te plaatsen. De leden van het Bestuur der Vrijz.j Democr. Kiesv. te Den Bommel, allen tegenwoordig geweest zijnde bij de door den heer A. Roodhuisen op* 25 Mei 1.1. alhier gehouden lezing, verklaren op de meest pertinente wijze, dat genoemde spreker in geen en/cel opzicht heeft belachelijk gemaakt den op den daar aan voor af gaanden bidstond en dat derhalve de bewe ring van Ds. Eminen, geuit in zijn schrijven aan den Secretaris van deAfd. Den Bommel van „Het Groene Kruis" als zoude dat wel het geval zijn geweest op dwaling berust. Zij verwachten dan ook van Ds. Emmen, dat deze die beschuldiging zal terug nemen en tevens zal noemen den naam van den man die, 'tzij uit verre gaande domheid, 'tzij uit lage boosaardigheid, hem eene zoo geheel met de waarheid in strijd zijnde voorstelling heeft gegeven van hetgeen door den heer Roodhuysen dien avond is gesproken. Namens liet Bestuur der Vrijz. Democr. Kiesv. te Deu Bommel. De Voorzitter J. PRINS FOKKES. De loco Seer. A. YAN WEEL Az. Den Bommel, 12 Juni 1905. Mijnheer de Redacteur. Het in de „Maas- en Scheldebode" van 10 Juli 1.1. voorkomend bericht dat Ds. Emmen heeft bedankt als bestuurslid v. d. hier bestaande Afd. van „Het Groene Kruis" doet mij de pen opnemen ten einde de motieven ruchtbaar te maken, die ZwEerw. heeft gemeend voor dat besluit te moeten opgeven. Den 7den Juli 1.1. ontving ik 's morgens het vol gende briefje van Ds. Emmen Aan den secretaris van het Gr. Kruis Afdeeling den Bommel Weledele lieer Hiermede deel ik U mede, dat ik bedank als be stuurslid van de afdeeling: het Groene Kruis alhier. Jk kan als predikant niet meer met genoegen zitting nemen in een bestuur waarin personen zijn die voor het heiligste geen eerbied meer hebbenen die zichzelven niet ontzien om zich hartelijk te vermaken als door den heer Roodhuyzen in een openbare vergadering een heilige^idstond belacht en bespot wordt. (w. g.) Ds. L. Emmen Den Bommel, 7 Juni '05 Ingevolge dit schrijven nu verzocht ik wat m. i. ieder in mijn plaats zou gedaan hebben den heer Emmen om eenige nadere toelichting en schreef hem het volgende: Den Bommel, 8 Juni '05 WelEerw. Heer! Naar aanleiding van uw schrijven van dato 7 Juni gevoel ik mij genoopt de volgencfé vragen tot u te richten: lo. Wie zijn de leden van het Bestuur van de Afd. den Bommel der Zuid-Holl. Yereeniging „Het Groene Kruis", die naar uwe meening, geen eerbied meer hebben voor het heiligste? Ook ik, al ben ik geen predikant, zit met dergelijke lieden liefst niet een Bestuur. 2o. Op welke bestuursleden onzer afd. is van toepas sing wat door U naar aanleiding van de redevoering van den heer Roodhuvzen is gezegd 3o. Wie uwer vrienden jkeel't u aangaande die bewuste rede zulk een averechtsche voorstelling ge geven De heer Roodhuyzen staat veel te hoog om te spotten en te lachen met een bidstond en heeft dat dan ook in geen enkel opzicht gedaan. Daarmede vervalt dan ook de beschuldiging door u tegen een gedeelte van zijn gehoor ingebracht. Voorloopig houd ik mij nog vast aan de meening, dat u ook in deze questie is misleid geworden mocht u evenwel ook (1) dit schrijven van mijn hand niet beantwoorden of op onvoldoende wijze, dan zal ik deze meening moeten laten varen en het er tot mijn spijt voor moeten houden, dat u er geen kwaad in ziet op .uwe medemenschen eene onver diende blaam te werpen. Zonder zelfs te trachten de gegrondheid daarvan aan te toonen. Hoogachtend Uw dwd. J. PRINS FOKKES Secr. v. d.Afd der B. „Groene Kruis". (1) Dit oVk zag op het onbeantwoord blijven van een particulieren brief, waarin ik Z.Weleerw. o. a. gevraagd had in welk opzicht ik hem ooit eenige reden tot ergernis had gegeven. Daar de beer E. zich totnogtoe niet verwaardigd heeft dezen brief te beantwoorden, meen ik daaruit de gevolgtrekking te mogen afleiden dat Zw.Ew. er de voorkeur aan geeft in het openbaar toe te lichten en waar te maken zijne aantijging, dat er in het •Bestuur van de hier bestaande Afd. van „Het Groene Kruis" mannen zitting hebben, die geen eerbied hebben voor het heiligste. U dankende, M. d. R. voor de mij verleende plaats ruimte teeken ik mij hoogachtend Uw dnw. Den Bommel 12, 6, '05 J. PRINS FOKKES. Middelharnis, 14 Juni 1905. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het onderstaande. Het spijt mij, dat ik genoodzaakt word om de pen weer op te nemen om een ingezonden stuk te plaat sen en wel over deze zaak, daar ik mij voorgenomen had om mij zoo veel mogelijk uit de politiek te houden. Maar de brutaliteit van sommige zoogenaam de antirevolutionairen doet mij de pen opnemen om onze medebroeders indachtig te maken, waar zij ons voor op hebben. Den 12 Juni j.l. hield de beer de Wilde een poli tieke rede over: Wie verscherpt de tegenstelling, waarin hij betoogde, dat de tegenstanders onrecht vaardig het ministerie beschuldigden. Hij heeft kort uiteengezet de werkzaamheden van het ministerie en heeft gezegd, dat zij de banier onzer vaderen hooghouden en dat wij met een ge rust geweten dit ministerie kunnen verdedigen. Hij zegt, dat het ministerie beschuldigd wordt ze in 2 lioopen te verdeelen christenen en paganisten, maar dat het onwaar is, maar dat er factoren ziin, die niet vasthouden aan Gods Woord, maar dat de anti revolutionairen vasthouden aan Gods Woord en dat ze wel reactionair zijn op geestelijk gebied, dat zij weer terug willen naar de paden onzer vaderen, maar op stoffelijk gebied Christendemocraat. Over de school kwestie, benoemingen, over de wetten die gemaakt zijn en voorhandig warenongevallenwet, pensioen wet, arbeidswet, veeverzekeringswet enz. en ten laat ste zei hij, dat Pompe een hand vol met sociale wetten heeft en de vrijzinnigen alleen een blanco artikel dus stemt Pompéi Toen werd er gelegenheid tot debat gegeven, ouder gewoonte 10 minuten of iets meer. Daar nam deel aan de heer Elvé, die had het over huismanskiesrecht en waar de Zondagswet was en dat er meer dan blanco art. 80 bij de vrijzinnigen op het program stond enz. Toen werden door mij eenige vragen gesteld en wel dezeIn de eerste

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6