Halt! Halt! Hall! Mr. R. Ja H. Patij n. „Bazar Middelhamis", Het beroep der clericalen op Frankrijk. De Pensioenwet. Mr- R. J- H- PATIJN- Mr. R. J. H. Patijn. Mr. Pompe aan het woord. puitenlandsch Overzicht. De lariefwet drukt op Gemengd Nieuws Advertent iën. 12-52 p Groenendijk. Wederverkoopers flink rabat. onderwijs, alleen gegeven ten dienste van aanstaande predikanten van één of meer kerkgenootschappen." En wat zegt nu de orthodoxe dominee Wagenaar leider van de Frieseh-Chris- telijk Historischen van deze uitlating van dr. Vermeulen. Dit: „L)e heeren hadden wel zoo vriendelijk kunnen wezen, dit een beetje eerder te zeggen. „Doch wij zullen het ons voor gezegd houden. „Op Rome is nooit te vertrouwen. „Enfin de Roomsch-Katholieken moe ten weten, wat zij doen. „Willen zij de Christelijk-Historischen verbitteren, dan ligt dit voor hun reke ning. Wij zien thans, hoe bitter weinig waarde aan het votum der Tweede Kamer inzake het amendement Schokking-De Visser (hetwelk hervorming dei faculteit bedoelde) te hechten valt. „In den mond van ds. Vermeulen beteekent het principieel herstel der theologische faculteit volledige opheffing er van." Er is toch ook een troostvolle kant aan het verbreken der coalitie met zulke „christelijke" bondgenooten.Welnu, Ne- derlandsch Hervormden, zoo oordeelt de streng rechtzinnige predikant d*. ffa- genaar. Maar toch zullen de clericalen de Ned. Herv. kiezers wijs trachten te maken, dat dit kabinet voor hen goed is. Zij zullen beter weten en stemmen op een gelooisleuze aanhieven tot verblin ding der kleine luyden. En juist, omdat wij ons goede Neder land willen behoeden voor de treurige twisten in Frankijk, vragen wij met vertrouwen de stem der kiezers voor: nNZEr. IE2. D". ZE3I. 2?a/tijn. Met huiveringwekkende woorden schil deren de kerkelijke sprekers de kleine luyden voor, dat het schrik niet, kiezer, in ons land zal gaan als in Frank rijk, als de kleine luyden niet kerkelijk stemmen. We vragen daarom toch eens: Waardoor ontstond in Frankrijk dat hevige anti-clericalisme? En dan geven we het antwoord in de volgende vragen en antwoorden. Vraag Wie speelden in de afschuwe lijke Dreifus-zaak zulk een verfoeilijke rol Antwoord: De nationalisten en de clericalen. Vraag: Wie bliezen op vreeselijke wijze den jodenhaat aan? AntwoordDe clericalen. Vraag: Wat zijn congregaties AntwoordDat zijn kloosterorden, die zich bemoeien met onderwijs, handel en nijverheid en zoowat alles. Vraag: Was dat onderwijs goed? AntwoordIn Frankrijk kunnen op de 1000 recruten er 47 niet lezen en schrij ven. Vraag: Hoe staat het met hun lief dadigheid Antwoord: De biuchop van Nancy verklaart, dat na een arbeid van 5, 10, 20 ol 30 jaren de jonge meisjes zonder een cent of eenig linnengoed het kloos ter moesten verlaten. De nonnen echter konden in enkele jaren een half millioen alleen aan ge- bonwen uitgeven. De voeding was er slecht. Het spek was vol wormen. Kinderen moesten er werken van 12 tot 16 uren per dag. De sterfte was er schrikbarend. Een door 17 jaren arbeid blind geworden meisje werd vrijwel naakt aan de kloos terdeur gezet. In een klooster te Angers werden kinderen 's nachts in een lijken- hok opgesloten. In een klooster van het Departement du Nord (een Fransche provincie) bevroren eens van tien kin deren 's nachts de voetjes (17 Dec. 1890). Is het wonder, dat de publieke opinie om wraak schreeuwde tegen deze beestig heden Vraag: Zijn de kloosters "rijk? AntwoordDe orde der Assomptionis- ten had op een gegeven oogenblik aan contant geld I millioen700 duizend franks in kas. In 1901 bezaten de kloosterorden 1033 millioen frank*. Vraag: Wat doen de congregaties in de nijverheid? Antwoord: Zwaar concurreeren tegen de burgers. Door hun zoogenaamde „ge lofte van armoede" alleen reeds werken zij met goedkooper arbeidskracht. VraagWie zijn blijkens al deze voor beelden de schuld van den heftigen Strijd in Frankrijk. Antwoord: Omdat de clericalen in Frankrijk een priesterheerschappij wil den doordrijven. Omdat zij valschelijk De antirevolutionaire propagandisten wijzen, als wij aanmerking maken op de twee harde guldens per week, die onze landarbeiders op hun zeventigste jaar van dr. Kuyper zuilen krijgen, nadat ze van hun 16de tot hun 70ste jaar elke week een dubbeltje geofferd hebben, met heel veei ophef op de Invaliditeitsver zekering, die aan dit ontwerp is ver bonden. Zie, zoo luidt 't dan, f2 op het zeventigste jaar is wel weinig, maar de menschen krijgen ook pensioen, als ze op vroegeren leeftijd dan 70 jaar niet meer kunnen werken. Dat lijkt, zoo oppervlakkig beschouwd, erg mooi. Doch, er is al weer een „maar" bij. Wie zullen invaliditeitspensioen krijgen? Artikel 9 van de Pensioenwet zegt daaromtrent uitdrukkelijk dat alleen als invalide wordt aangemerkt hij, die niet in staat is, één derde van 't gewone loon te verdienen. Iemand, die dus f 6 per week ver dient, krijgt dan eerst aanspraak op invaliditeitspensioen, als hij niet meer dan twee gulden per week kan verdienen. Let wel kan verdienen. Er wordt niet gevraagd, of zoo iemand werkelijk twee gulden per week verdient, neen, want in de Memorie van Toelichting bij het Pensioenontwerp slaat uitdrukkelijk: „of hij (de invalide) persoonlijk op dat oogenblik werk vinden kan, is niet van invloed op zal worden toegekend." Verder vertellen de antirevolutionaire propagandisten met ophef: Weduwen krijgen ook pensioen. Met uw verlof, heeren. Weduwen krijgenrecht op pensioen als le. hun echtgenooten voldoen aan de bepalingen van art. 50 der wet 2e. als zij bij het overlijden van den man zelve blijvend invalide zijn 3e als zij 70 jaren oud zijn. In 't kort kan van de invaliditeits- pensioneering van dr. Kuyper hetzelfde gezegd worden, als van zijn ouderdoms pensioen, n.l. dat zij geheel onvoldoende is. Als de arbeiders dan voorts bedenken, dat zij dit pensioen verkrijgen zullen: le. op hun zeventigste jaar 2e. na premiebetaling van 't 16de tot 't 70ste jaar 3e. na een premie van minstens 10 cent per week 4e. dat met deze pensioenwet hun een Tariefwet cadeau wordt gegeven, die bijna al hun dagelijksche behoeften duur der zal maken, dan is 't niet twijfelachtig, of zij moeten in hun eigen belang stem men op de beslissing, of hem rente moet worden, omdat het zeer veel neemt van de kleinen en geeft aan heel enkele grooten, daarom moet ieder kiezer stem men op Wij hebben in ons nummer van 31 Mei een verslag geplaatst van een onder onsje door rar. Pompe te Ouddorp inge leid. Nu is het van dameskransjes ge noegzaam bekend, dat koffiepraatjes er niet tot de zeldzaamheden behoorden. Wij mochten echter verwachten, dat een onder-onsje van een Tweede Kamerlid hooger zou staan. Blijkbaar hebben wij ons vergist. In genoemd verslag staat te lezen, dat jhr. Pompe zijn gehoor diets maakte, dat de liberalen de menschen school willen laten gaan tot hun 18de jaar. Het praatje is te dom om te kunnen gelooven, dat we hier met een verkiezingstrukje van mr. Pompe te doen hebben. Wij vermoeden veeleer, dat de spreker in het vuur zijner ongetwijfeld boeiende rede wat loslippig is geweest. Zonder twijfel doen wij mr. Pompe een groot genoegen door hier uitdruk kelijk te verklaren Mr. Pompe heeft er niet aangedacht den liberalen zoo iets ten laste te leggen. Hij heeft alleen willen doen uitkomen, dat de liberalen voor het kind des volks noodig achten goed, degelijk onderwijs. En dat zijn alle waarachtige arbeiders vrienden met ons eens. Om in die rich ting krachtig te werken, stemmen we op Mr. R. J. H. RA-TIJN. Indien men de gelden, welke de Staat noodig heeft, tracht bijeen te brengen uit de heffing van invoerrechten, dan wordt daarmee gezondigd tegen het eer ste beginsel van rechtvaardigheid in zake belastingheffing, dan wordt er na melijk geen rekening gehouden met de draagkracht. Niet het inkomen of bezit wordt maatstof voor de belastingheffing, maar het verbruik. Met het onmiddellijk gevolg, dat degenen, die jveel verbruiken (bijvoorbeeld degrootegezinnen) oneven redig booge la«ten moeten voldoen. Indien een wetgever voorstelde eenige belasting, b.v. het personeel om te slaan over de geheele bevolking als feen soort koppengeld, voor allen, voor rijk en arm tot een gelijk bedrag, dan zou er terecht een storm van verontwaardiging opgaan. Indien Jiemand voorstelde de grondbe lasting voortaan te heffen in diervoege, dat de eigenaar van een lapje grond ter grootte van, laat ons zeggen, 3 hectaren evenveel zou moeten betalen als de be zitter van een bouwhoeve met 100 bun ders akkerland, men zou het, en terecht, brandmerken als de gruwelijkste onrecht vaardigheid. Nu echter een verterings belasting wordt voorgesteld, die dezelfde uitwerking zal hebben, nu heet dat rechtvaardig en de stroom predikers der kerken A en B trekt het land door om lof te brengen aan 't Christelijk Mini sterie. Ook om het Tarief. (K. Beyne.) En juist omdat dit Tarief voorkomen Telkens komen er nu nadere berichten, die verschillende bijzonderheden melden omtrent de nederlaag der Russische vloot. Zoo moeten de Russen als het ware geheel overrompeld zijn, daar zij de Japanners nog niet verwacht hadden, waren z(j nog volstrekt niet voor den slag gereed, zelfs waren de kanonnen niet eens opgesteld, zoodat een algemeene verwarring terstond heerschte. In het geheel moeten van Rus sische zijde 14000 man verdronken of ge dood, 4000 man gevangen genomen en 3000 man vermist zijn. Een onderzoek van Ja- pansche doctoren toonde aan dat de meeste matrozen ziek waren, ze leden nl. aan ge wone zeeziekte, wat wel een weinig vreemd schfint voor lieden die al zoo lang op het water gedobberd hebben. De meeste Rus sische zeeofficieren hebben het voorstel van Japan, om hen op hun eerewoord vrfi te laten, niet aangenomen; ze schijnen de ge- vanschap bij den vijand minder te vreezen dan den vaderlandschen krijgsraad. Of de oorlog voortgezet zal worden of niet, daarover loopen de tegenstrfidigste geruchten. Men zegt, dat de Tsaar zich on derwerpt aan den wil van de partij der grootvorsten, die den strijd tot eiken prils wil voortzettenmaar een bevel tot het staken der werkzaamheden aan het vierde Oostzeeëskader zou weer het tegenoverge stelde doen vermoeden. Het volk is natuurlijk voor den vrede. De wensch naar onverwijlde bijeenroeping van een volksvertegenwoordiging dringt langzamerhand tot in de Verste hoeken van Rusland door. Hoe die vergadering zal hee- ten, hoe de leden ervan zullen worden ge kozen, dat laat de menschen koud, als er maar een volksvertegenwoordiging komt. Achter dien wensch ziteenonbedwingbaar verlangen naar vrede, ook in reactionaire kringen, al verwijten deze de liberalen, dat zij aan hun jacht naar een constitutioneel stelsel hun vaderlandsliefde opofferen. Dat ook de plattelandsbevolking zoo diep doordrongen wordt van de overtuiging dat een Nationale vergadering of hoe de bijeen komst heeten moge, moet beslissen over oorlog of vrede is van beteekenis. Op het oogenblik vertoeft te Petersburg een afge vaardigde der boeren, die den Tsaar namens dezen een smeekschrift moet overhandigen. Daarin vragen z(j onmiddellijk btjeenroeping van de volksvertegenwoordiging en staking van den oorlog. Vier maanden is er rond gegaan om de meer dan 230000 handtee- keningen van de boeren bijeen te brengen. Over de tusschenkomst van president Roosevelt wordtook verschillend geoordeeld, terwjjl sommigen daarop al hun hoop bou wen, verwachten anderen er niets van. Evenals men b;j het noemen der rijken in Europa altijdOostenriik-Hongarijeinéén adem noemt, verbonden we ook Zweden en Noorwegen, ook deze twee landen wa ren vereenigd onder één regeering; toch bestonden er enkele punten waaromtrent men het niet geheel eens was. Zoo was bijvoorbeeld de Zweedsche ministers van buitenlandsche zaken wel minister over Noorwegen, doch alleen verantwoordelijk tegenover Zweden. In -politieken zin zijn de Zweden aristocraten, de Noren democratisch. De Zweden zijn voor beschermende rechten, de Noren voor vrijhandel; de Zweden be schouwen de Noren als een soort van boeren, zonder nationaal verledenten slot te zfin de Zweden feitelijk totaal onbekend met het Noorsche volk. De verhouding tusschen de twee landen was in de laatste tien jaren voortdurend onaangenamer geworden. Had de Koning een bijzonder tegemoetkomende houding aangenomen, dan had misschien het samen gaan nog een poos kunnen duren, maar de strenge, stijihoofdige vorst weet van geen toegeven en zoodoende is het thans gekomen tot een uitbarsting, die eenig is in zijn soort. In Rusland had men Jmisschien een bom geworpen, in Servië een bloednacht gevierd, maar in Noorwegen niets van dat alles, het ging daar zeer kalm toe. De Noren konden het niet langer klaren met koning Oscar, daarom wilden ze hem nog volstrekt geen kwaad doen, maar hem ook niet langer onderdanig zijn en verklaarden hem daarom vervallen van de regeering. men zette de deur wjjd open en wees hem het groote vierkante gat; doch als bewijs dat de Noren niets vijandigs bedoelen, willen ze een jonge ren bloedverwant van koningOscar in diens plaats kiezen. Het Storthing, dat ongeveer overeenkomt met onze Kamer, heeft met algemeene stemmen en zonder debat de volgendemotie aangenomen „Aangezien de gezamenlijke leden van den Staatsraad hun ambten hebben neer gelegd, de koning zich buiten staat heeft verklaard het land een andere regeering te bezorgen en de constitutioneele macht des konings onmiddellijk buiten werking getre den is, machtigt het Storthing de leden van den heden afgetreden Staatsraad en tot nadere beslissing, als Noorweegsche regee ring, de macht, bij den koning berustende, uit te oefenen in overeenstemming met de Grondwet van Noorwegen en de gelden de wetten, in aanmerking nemende de wij zigingen. die nu noodzakelijk geworden zijn; verklaart dat de Unie met Zweden onder één koning als gevolg daarvan is ontbon den en dat de koning heeft opgehouden als koning van Noorwegen op te treden." De Staatsminister Michelsen zeide namens de regeering, dat zij de eervolle, maar moelijke taak op zich nam, door het Stor thing opgedragen. Zweden is over de handelwijze der Noren gansch niet gesticht, het beweert ook dat één der verbondenen niet het recht heeft de Unie te verbreken, daartoe moeten bei de staten bewilligd zijn. Hierin heeft Zwe den wel eenigszins gelijk, maar de door Noorwegen verichte daad is niet meer on gedaan te maken of er zouden dwangmid delen aangewend moeten worden; maar tot een oorlog zal het naar alle waarschijnlijk heid wel niet komen. Na den Fransch-Duitschen oorlog heeft Frankrijk langen tiid alleen, zonder vrienden gestaaD, thans is het daardoor omringd zou men kunnen zeggen. Het eerst sloot het het tweevoudig verbond met Rusland, daarna zocht het in de Middellandsche zee toenadering tot Italië en Spanje, kort ge leden sloot een verdrag met Engeland. De eer van dit alles komt toe aan den minis ter van buitenlandsche zaken Delcassé die in een tijd van groote moeilijkheden aan de regeering kwam en die gedurende zijn zevenjarig ministerschap aan Frankrijk een tijd van eer vollen en zelfs voordeeligen vrede heeft verzekerd. In den laatsten tijd wil de hjj Frankrijks overwicht in Marokko ver zekeren, doch daarbij waarschijnlijk te veel vertrouwende op zfin goed geluk, lette hij er niet op dat daardoor de onrust van Duitschland werd opgewekt. Duitschland, dat in het Fransch-Engeland verdrag .een gevaarlijke strekking ziet, verlangt de krach tige verzekering dat de Fransche politiek niet tegen het Duitsche rijk gericht was. Dit leidde in de Fransche Kamer tot heftige interpellatie's en het gevolg er van was het aftreden van den hoogst bekwamen minister. Sommigen meenen dat Delcassé opgeof ferd is om Duitschlands misnoegen te doen bedaren, terwijl anderen beweren dat het niet de Marokko-kwestie was, die Delcassé ten val bracht, maar dat er andere ernstige voorvallen in den ministerraad hebben plaats gehad. Wat dat ernstige is blijft na tuurlijk onder de ingewijden, doch dikwijls is reeds gebleken, dat wat het sterkst ont kend werd, het dichtst bfi de waarheid was. Tot lid van de Prov. Staten voor het district Zierikzee is gekozen mr. H. C. Moo- lenburgh, liberaal, met 2397 stemmen. Mr. G. baron van Dedem, anti-rev.. verkreeg 1093 stemmen. In het verbrande dorp. Uit Vriezenveen wordt aan de Z. C. gemeld: Zoo langzamerhand beginnen de bewo ners der verbrande gebouwen alhier in de door hen opgeslagen houten loodsen te trekken, zoodat velen reeds weder op hun eigen land nabil de verbrande perceelen zfin gehuisvest. In deze tenten of loodsen die veelal laag en met asphalt gedekt zijn was het de laatste dagen ontzettend warm. Reeds zijn door B. en W. 40 vergunningen tot herbouw verleend, in welke vergun ningen zoo streng mogeliik aan de bepa lingen der bouwverordening de hand wordt gehouden, o. a. mogen geen houten gevels worden gemaakt, noch pannen met dokken op de daken worden gebezigd. Het wemelt bier van vreemde arbeiders, die allen hier komen werk zoeken en die de politie nog al wat werk geven, vooral omdat het zoo moeilijk is om voor deze lieden nachtver blijf te vinden. Op Zuid-Beveland is thans een levendige vraag naar kippen en konijnen. Zelfs voor oude kippen wordt per stuk gaarne 80 cents betaald, terwijl voor jonge konijnen waar naar de vraag anders gewoonlijk eerst ein de Augustus begint, nu reeds 90 cents per stuk betaald wordt. Tijdens een hevig onweer sloeg Maandag de bliksem in een eerst onlangs gebouw de hofstede van den heer jhr. Godin de Beaufort, te Maasbergen en bewoond door Van R. De boerderij brandde geheel uit. De inboedel werd gedeeltelijk, het vee ge heel gered. In 't Rijksmuseum te Amsterdam prijkt in zaal No. 161 een keurig bewerkte ge brande glasplaat, afkomstig uit het raam eener Amsterdamsche werkplaats. Deze ver toont een zeer bedrijvigen kuiperswinkel met het onderschrift: „De grootste van ons lant, Die kuypen met verstant, Daarom is 't niet te versinnen, "Wat met kuypen is te winnen." Anno 1674. Een ryke bruidsgave. De morgengave van •den Kroonprins aan zijne bruid bestaat uit een diadeem van brillanten, in Griekschen stijl. De waarde van het kleinood bedraagt, volgens berichtenindebladen,18,000gulden. Prins Eitel Fritz van Pruissen. Nu de Kroonprins getrouwd is, dient ook prins Eitel Friedrich uitgehuwelijkt te worden. Men weet dat er aan zijn reis naar Enge land allerlei geruchten over zyn aanstaande verloving zijn vastgeknoopt. Eerst heette de uitverkorene een prinses van Connaugh. nu wijst het gerucht weer de prinses van Bat- tenberg aan. Deze prinses is het tweede kind en de eenige dochter van prins Hen drik van Battenberg, die in 1885 den Prui- sischen militairen dienst verliet, om prinses Beatrijs van Engeland, de jongste dochter van koningin Victoria, te trouwen. Prins Hendrik overleed in 1896 in Indië. Zjjne weduwe bewoont het oude Kensington- paleis te Londen en heeft eenige weken geleden, met het begin van het saizoen, hare dochter voor het eerst op avondpar tijen meegenomen. De prinses is nog geen achttien jaar en moet universeel erfgenaam zfin van Keizerin Eugénie. Door den bliksem. In Silezië is het Dinsdag zwaar weer geweest, vooral in het Pruisi sche Reuzengebergte en iD de kreitsen Banz- lau, Liegnitz, Löwenberg, Lauban en Grim berg. Verscheidene personen zfin door den bliksem doodgeslagen en vele woningen af gebrand. Tusschen Grünberg en Rothenburg is een viaduct weggeslagen; alleen de te genwoordigheid van geest van den spoor wegwachter voorkwam dat een sneltrein uit Stettin in de diepte plofte. De reizigers hielden dadelijk een inzameling voor hun redder. Tusschen Grünberg en Christianstadt is het verkeer ook gestremd, omdat een dijk gevaarlijk ondergespoeld is. Daar is een spoortrein van de staven geloopen maar niemand heeft er letsel bij gekregen. De erfenis mee in het graf genomen. Ver leden week stierf te Egregy in Hongarije een oude man, Simon Roess, die een aan zienlijk vermogen moest hebben bijeenge gaard. Hij was een knorrig oudje en niet bemind. Zijn bloedverwanten verheelden hun blijdschap, dat zij nu te erven zouden komen, niet. De grijsaard had verzocht in zijn lievelingskleedingstuk, een oude ge- kleede jas, te worden begraven. Met genoe gen vervulde de familie dezen bescheiden wensch. Doch welk een schrik was het voor hen, toen bij lezing van het testament bleek, dat de gierigaard in die jas zfin vermogen van 70.000 kronen had opge borgen. Fluks werd de toestemming van het ge meentebestuur verzocht om het graf "te openen, en tot hun groote vreugde vonden de bloedverwanten het geld, dat zorgvuldig tusschen de voering en de stof genaaid zat. PrachtigIn het kiesdistrict Tietjerkste- radeel gebruiken hoofden van christelijke scholen de leerlingen voor de verkiezings- compagne, Zij krijgen nl. de brochure „Al lemaal socialist" mede ter verspreiding. ~WestdlJk 181, Middelbar nis. MOORD en BRAND wordt er ge schreeuwd over de kolossale voorraad goederen en over den buitengewoon lagen prijs. T7anaf _zfL.pril LAMPEN tegen inkoopsprijs. 3-vlams OLIESTELLEN (Ie kw.) f 2,— 1-vlams OLIESTEL (le kw.) i,«o Borstels, Bezems, Sponzen, Zeemen, Vegers en Raagbollen baast cadeau. Aanbevelend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2