ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad EERSTE BLAD. voor Overflakkee en Goedereede. 5de Jaargang. Woensdag 14 Juni 1905. No. 29 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Zijn Bruigomstijd MR. R. J. H. PATIJN. Mr. R. J. H. PATIJN. Ml R. J. H, PATIJN. Mr. R. J. H. Patijn. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05, Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Adverteutie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTItgrsfve der te MIddelharnIs. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Waarom mr. Patijn boven mr. Pompe of den heer Vliegen? Nog tweemaal vier en twintig uur en de vierjaarlijksche strijd zal gestreden zijn. Voor ons is het niet twijfelachtig, aan wien de kiezers hun stem moeten geven. Voor al degenen, die aan het tegen woordige beleid een einde willen zien komen en die wenschen, dat wederom de beginselen zullen zegevieren, die ons land tot welvaart hebben gebracht, voor ben, die Nederland de bakermat der aloude vrijheid willen zien blijven, kan de keus niet moeilijk zijn. Mr. Pompe, een volbloed kuyperiaan is voor ons totaal onaannemelijk. Hij zal ons met handen en voeten gebonden nog verder aan dr. Kuyper overleveren. Zelfstandigheid tegenover het kabinet ontbreekt hem geheel. Dat bleek uit zijn keurige houding bij het amende ment de Waal Walefijt, waar hij voor stemde, om nog geen acht dagen daarna, zijn stern voor 't recht, te veranderen in tegen, alléén om de regeering te believen. In geen enkel opzicht is hij een krach tige persoonlijkheid. Volgeling der regeering door dik en dun, stemde hij voor de zeven millloen kanonnen, voor de partijdige H. O. wet, voor de pla gerige Drankwet, voor de onderwijs- novelle met zijn gouden regen aan kloosterscholen, doch tegen elk amende ment dat wezenlijke verbetering van 't volksonderwijs beoogde. Mocht hij wat wij vurig hopen van niet weer gekozen worden, dan zal hij stemmen voor de Tariefwet, die schandelijke belasting op de armoede, Daarom, mr. Pompe kan onze man niet zijn. Evenmin de 'ljeer Vliegen. Zijn verkiezing zou een toekomstige vrij zinnige regeering verzwakken, door cle oppositie, welke de soc.-democraten voeren. Afgescheiden nog van het groote verschil tusschen ons en de soc.-demo craten,!is deze reden overwegend, om den kiezers beslist te ontraden, op hem te FEUILLSrOW. (D van H. Lichtersteen, door K. te M. Hij stoorde zich aan dat alles zeer weinig en na eenigen tijd begon hij zijn verloofde voor te stellen aan de families in wier huizen hij veel verkeerde. Trotsch als een keizer, stapte hij met haar de salons binnen onder de vele bespiedende oogen. En als hij haar dan bij al die levendige, elegante, komediespe- lende meisjes, van welke ieder een voor het gezel schap berekende rol speelde, zag zitten, in houding en kleeding zoo fijn als men wenschen kon, maar toch als uit een andere, een reinere wereld afkomstig dan vergat hij alles, soms zelfs de beleefdheid, bleef zijn buurman een antwoord schuldig, wierp voort durend onderzoekende blikken in zekere richtingen wat hij dan dacht was ongeveer het volgende „Dat ik mij toch in al die jaren niet heb laten vangen dat ik kalm afgewacht heb I Wat een kolossaal ge luk! Wat een zeer verstandig overleg was dat van me 1" Was het gelegenheidsbezoek afgeloopen en bevond het verloofde paar zich op de trap de salondeur achter zich gesloten, dan trok hij haar vast aan zich, wees naar de plaats vanwaar zij kwamen en vroeg met een overmoedigen blik;„Nu, hoe bevallen je mijn prachtige dames r' stemmen. Wel vragen wij met vertrou wen aller stem voor Hij is met hart en ziel de vrijzinnige beginselen toegedaan, heeft zich op het publieke terrein een uitstekenden naam verworven en bovenal: hij is een zeer bekwaam man, wiens karakter en recht schapenheid door ieder wordt geroemd, die hem kennen. In zijn handen zullen de landsbelan gen en de belangen van ons district veilig zijn. Door hem te stemmen, zal men bevorderen, dat ten bate der kleine luyden de weg der sociale hervormin gen, welken het ministez-ie-Borgesius kloek had ingeslagen, met vasten tred wederom zal worden betreden. Daarom bevelen wij met den meesten aandrang bij de Flakkeesche kiezers aan Wat willen de verbonden vrijzinnigen? Het program van actie, dat'de Libe rale Unie en de V. bond op 21 Jan. j.I. vaststelden, luidt: Met handhaving van de Openbare School verheffing van het peil van het volksonderwijs in zijne verschillende vertakkingen. Sociale Hervormingen Verzekerings wetten, 1) waaronder in het bijzonder de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering met geldelijke bijdrage van den staat; herzieniDg van de armenwet, waarbij de openbare armenverzorging niet blijft uitsluitend politiezorg. Hervorming van het defensiewezen in de richting van een volksleger. Ter voorziening in de financieele be hoeften, ook ter verkrijging van eene betere verhouding tusschen de geldmid delen van Rijk en Gemeente, in de eerste plaats, bezuiniging op militaire en andere uitgaven, en verder, met hand having van de vrijzinnige handelspolitiek, 1) Hieronder is natuurlijk ook begrepenOpname der landarbeiders en zeevisschers in de Ongevallen wet. Dit program van actie is een werkprogram voor vier jaar, vastgesteld met het oog op de aanstaande verkiezingen. „Hoe bevallen ze jou nog nu je niet meer aan haar gewoon bent?" vroeg zij|terug. Zij had namelijk van die zwakke oogen blikken, dat ze een weinig naijverig was op hen, die zij zijn menschen noemde. In plaats van te antwoorden zag hij snel rond en wanneer geen rustverstoorder zich vertoonde bleef hij staan, drukte snel een paar flinke kussen op haar mond en sprak dan hoogst tevreden„Zóó bevallen ze mij I" Eenigszins ernstiger waren de bezoeken bij de wederzijdsche familieleden. Evenals zoovele men schen waren zoowel de Freisingers als Paul bedeeld met bloedverwanten, die ze nooit zouden genomen hebben, als ze zelf hadden mogen kiezen. Paul moest zich telkens afvragen hoe het mogelijk was, dat de drie personen, welke hij als zoo nobel en geestig leerde kennen tot een kring van zulke kleingeestige, bekrompen zielen en de Freisingers konden niet begrijpen dat hun eerlijke, oprechte Paul thuisbeboorde in die wereld van zinledige hoog moedige opgeblazenheid. Hoe weinig men met elkanders families sympa thiseerde, de bezoeken moesten afgelegd en de lange rij diners en soupers, welke men ter eere van het verloofde paar aanlegde, meegemaakt worden, en ach zé waren beiden zoo gaarne thuis gebleven, men had elkaar altijd zoo veel te vertellen, men had samen zoo veel te lachen. Waren ze soms eens zoo gelukkig dat. geen uitnoodiging de deur uitging, dan speelden zij een vierhandig stuk op de piano- of zij zong hem met haar zachte, zoete, goed ge. schoolde sopraanstem een lied van Schubert voor, waarvoor hij haar, dankbaar toehoorder als hij was, rijkelijk bebftalde met de onder verloofden meest gangbare munt. O ja, thuis was het toch maar het best. Maar heerlijk vonden zij het ook als ze met een meer rationeele regeling van de directe belastingen door welke, zij het ook thans in gesplitsten vorm, de inkom sten worden getroffen, alsmede uitbrei ding der progessie billijker regeling en verhooging der successiebelasting, voorts belastingen op voorwerpen van weelde. Daarnevens worde, zonder dat andere wetgevende arbeid hierbij behoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet in dien zin dat aan den gewonen wetgever volkomen vrijheid bij de regeling van het Kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken dat deze zoodanig worde voorbereid, dat vóór het einde van het vierjarig tijdvak de eerste be slissing over een daartoe strekkend voor stel kan genomen worden. Om te onthouden. In Duitschland telt men op '10000 loUlingen er 7, die lezen noch schrijven kunnen. In Nederland zijn er 230 (al veel te veel) op de 10000, in Engeland. 380. In Frankrijk waren er 478 en wat men daar zien gebeuren Het volk heeft de school geheel ontrokken aan de monniken en nonnenorden, die thans onze zuidelijk provinciën, Brabant en Limburg, met huD bezoeken komen vereeren. In België heeft in 1884 de clericale regeering de school geheel onder de macht der priesters gebracht. Welnu, daar kunnen van 10000 lote- lingen er ÏOXO niet lezen en niet schrij ven. In de Belgische provincie Vlaan deren, waar de clericale school regel is (dat is nog wel het ideaal van dr. Kuyper) stijgt dat aantal tot 2300. In Italië is het aantal 4040, in 't totaal verclericali- seerde Spanje 6000. „Zoo erg zal 't hier nooit worden", zegt men. Best mogelijk, als wij maar zorgen, dat het niet zoo erg worden kan." Om het onderwijs op peil te houden, moet de openbare school steeds achter de deur staan, zei mr. Lobman. Neen, kiezers, niet achter de deur. Maar midden in ons volksleven. Daar moet die school haar grootsche taak blijven voortzetten. De school, die hun vieren in den schouwburg of in de opera zaten zij slechts oog en oor met gloeiende wangen. Menig maal drukte zij hem dan in vervoering de hand, zag hem als om deelneming smeekend aan. Haar blik kreeg zij met dubbelen intrest terug, maar meeleven met hetgeen Emma !zoo boeide deed hij niet, want hij was volstrekt niet verdiept in het stuk, hij lette zelfs zeer slecht op, kunstgenot had hij al zoo veel genoten, maar dit lieve stukje echte natuur aan zijn zijde was hem nog zoo nieuw, dat hij dit ijverig moest bestudeeren. Thuis, aan de theetafel, werd hij eerst om zijn onoplettendheid ernstig beknord, doch daarna voldoende getroost om het gekregen standje. Dan volgde nog gezellig poosje tot ten laat ste het Goeden nachtI ook daataan een einde maakte. Voor zulk een onderons-avondje gaven ze alle uit- noodigingen cadeau, en toch had een gezelschaps avond ook zijn goede zijdewant dan zag Emma er in avondtoilet, in haar jongemeisjeskleederen met fijne rozen, wonder lief uit, en hadden zij, als een paar zoete kinders, hun compliment voor de gasten gemaakt, dan zetten ze zich ergens in een hoekje en lieten zich verder door niets of niemand meer storen. Zoo waren zij dus volkomen tevreden met elkan der, met de ouders en met de gebeele wereld, Zij lachten om de doornen van hun verlovingstijd en plukten met volle handen de geurige rozen, zij stonden met bang verlangen voor de toekomst even als kleine kinderen op Sintniklaasavond voor hun nog ledige schoen, zij geloofden in hun jonge geza- ligheid vast en zeker dat deze aarde niets anders dan schoons en geluk biedt. geen partij kiest voor of tegen eenige kerkleer, maar het werkelijk schoone, goede, edele, de christelij ke en maat schappelijke deugden aan 't kind op zijn levensreis meegeeft. Voor die school staan we pal. En mede daarom gestemd op: Daarom ook. ZooIaDg hier liberale regeeringen aan het roer waren, vonden allen, die elders om des godsdienstwille vervolgd of ver dreven werden op Neerlands grond gebied een veilige schuilplaats. In de 60 jaren, gedurende welke bijna af gebroken de vrijzinnigen hier te lande aan het roer waren, heeft Nederland zijn ouden roem onverzwakt gehandhaafd van te zijn de historische bodem der gewetensvrijheid. Om den wille dier historische waar heid, stemmen we op De Ned. Herv. Kerk. In een antirevolutionair verkiezings- blaadje, dat onder den naam „Nederland en Oranje" te Kampen wordt verspreid, lezen we, dat de Ned. Herv. Kerk het meest te wachten heeft van dr. Kuyper, want die zal de theologische faculteiten (dat wil zeggen de opleiding van de Ned. Herv. predikanten) weer zoo maken, dat de aanstaande predikanten weer onder wijs in de leer der Kerk ontvangen. Brutaler kan het wel niet. Men leze maar eens: De heer dr. Vermeuleneen der meest gezaghebbende Roomsch-Katholieken, zeide in zijn Eerste-Kamerrede: „Als een regeering welke dan ook harerzijds weder het vraagstuk der theo logische faculteiten aan de orde ging stellen, dan spreekt het vanzelf, dat zij, die van oordeel zijn, dat deze theologische faculteiten aan onze Openbare Universi teiten sinds lang niet meer behoorden te bestaan, niet kunnen medewerken tot een reorganisatie, indien deze meerder nog dan heden het geval is het onderwijs dier facultaten zou stempelen tot een Veel hoofdbrekens kostte aan Paul het geven van geschenken aan zijn meisje tijdens zijn wacht- en proeftijd had hij ook al geen kostbare ruikers mogen geven. Toen was hij begonnen met 's morgens een uur vroeger op te staan, naar^buiten te gaan en een klein veldbouquet te plukken, tot hy haar ter sluiks met een enkel woord overhandigde, en het wan zoo klein, dat zelfs de strenge vader er geen aanmer kingen op maakte. Na dien had hij iederen morgen een uur van zijn rust op het altaar der liefde ge offerd en telkens verscheen hij met een al grooter wordend bosje alpenbloemen of heerlijk geurende rozen. In de eerste dagen hunner officieele verloving had hij onder een of ander voorwendsel 's avonds een uur vroeger afscheid genomen van Emma en na korten tijd verscheen hij op een keer 's morgens zelfs een paar uur later dan hij gewoon was. Maar bij hun ontmoeting had hij met een eigenaardige vroolijke verlegenheid haar een zesrijig parelsnoer om den hals gehangen. Daarop had hij haar neer hangende hand genomen en aan den vinger een ring gestoken, een ring met een parel en een brillant, een ware kostbaarheid zoo wel wat de kunstige bewer king als wat de werkelijke waarde betrof. „Bevalt dat je?" had hij haar gevraagd, „doethet je pleizier?" „Nog niet I" had zij, eerst gloeiend rood dan doodsbleek wordende geantwoord, „het is te mooi, maar om jou heb ik verder kwam zij niet, doch dan schonk zij hem toch haar stillen, zeer bevredi genden dank. Een paar dagen later, stond op Erama's tafel een etui, waarin zich bevond een wonderscboone arm band, weder een verbinding van parelen met bril janten. (Wordt vervolgd.l

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1