ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5(le Jaargang. Woensdag 7 Juni 1905. No. 28 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Zijn Bruigomstijd Mr. R. J. H. Patijn. Mr. R. J. H. Patijn. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Ageut voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. CTitgra/ve c3.er te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Onze Candidaat. Wanneer wij den heer R. J. H. Patijn aanbevelen bij de Fiakkeesche kiezers, geschiedt dat allereerst om zijn begin selen. Van beslist vooruitstrevende rich ting, zich volkomen vereenigend met het program van actie, dat de liberale Unie en de V. D. Bond op 21 Jan. als toekomstig regeeringsprogram opstelden, is hij, de candidaat der verbonden vrij zinnigen, reeds daarom onze man. Doch bovendien hebben wij het voorrecht voor den dag te kunnen komen met een man, die zijn sporen op 't terrein van het publie ke leven reeds verdiend heeft. Een korte levensgeschiedenis van den heer Patijn moge dit. onzen kiezers duidelijk makeit. Mr. Patijn genoot zijn opleiding'aan de Hoogeschool te Leiden. Reeds op 23 jarigen leeftijd promoveerde hij als mees ter in de rechten, op een proefschrift: „Geschillen over Bevoegdheid". De gun stige beoordeeling van dit werk door wijlen professor Buys, den grooten ken ner van ons staatsrecht, getuigde reeds, dat mr. Patijn zich boven anderen onder scheidde. Pieeds spoedig na zijn promo tie werd hij benoemd tot adjunct-Secre taris der Staatscommissie tot herziening van 't Burgerlijk Wetboek. In 1890 volg de zijn benoeming tot commies-griffier der Tweede Kamer. Die keuze was te meer waardeerend waar de Kamer-meer derheid toen door de rechterzijde werd gevormd. Maar onder baron Mackay als hoofd van 't kabinet werden in die dagen de liberalen nog niet als „paeanis- ten" bestempeld. Eerst 35 jaar oud verkreeg de heer Patijn de betrekking van administrateur der Generale Thesaurie. Als men nu weet, dat deze ambtenaar rechtstreeks onder den minister van Financiën staat, is 't duidelijk genoeg dat voor een der gelijk ambt niet de eerste de beste wordt genomen, doch een man van degelijke bekwaamheden. In 1902 vaar digde de residentie den heer Patijn af naar de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Op economisch gebied is de FEUILLETON. van H. Lichtenstern, (6) door Hl. to 31. Het huis, dat aan het bolwerk lag en nog tamelijk nieuw was, had groote, ruime kamers met degelijke, een weinig ouderwetsche meubels, prachtige, Perzi sche tapijten, in het geheel geen waardelooze snuis terijen, zelfs op Emma's kamer niet, maar werkelijke schoonheid overal, hier en daar een goede schilderij in olieverf, een smaakvol werkje van Emma's kunst vaardige handen en een menigte groene bladplanten efc dat alles zoo op de rechte plaats dat men een gevoel kreeg alsof het niet anders kon. De eenigszins verblufte Paul kreeg na korten tijd jeijn spraak, zijn zin tot schertsen en zijn eetlust weer, yzoodat de maaltijd verliep zooals te Mariaschutz, al- leen wat gezelliger en genoeglijker, omdat hier geen scheiding plaatsj had, geen verboden terrein was. Paul deed het uit vier gerechten en dessert bestaande diner alle eer aan, wat niet weinig den trots en de vreugde opwekte van de moeder, de dochter en ook vooral van de keukenmeid. Na tafel maakte hij zich verdienstelijk door hulp te verleenen bij het uitpakken der koffers en werd ter belooning daarvan na afloop in Emma's kamer geleid. Zij bad namelijk haar groote kamer in een heer Patijn evenmin een onbekende. W ij wijzen slechts op zijn artikelen in de Economist en de Vragen des Tijds, op het Nutsrapport over 't Armwezen, welk werk voornamelijk door hem is samengesteld, kortom, de vrijzinnigen in 't district Zierikzee komen voor de kie zers met een degelijk rnan vankarakteren bekwaamheden. Voegen we er nog bij, dat hij openiijk den strijd aanbindt, het debat niet schroomt, zooals zeker afge vaardigde, die het van onder-onsjes schijnt te moeten hebben, dan hebben wij alle hoop, dat de stembus de zege zal geven aan Wien stemmen de oud liberalen Alweer een artikel tot de meer-be- houdenden zat men zeggen. Ja, alweer. Er zijn onder hen misschien nog wei felenden, die zich zouden kunnen Jaten verleiden tot steun der kerkelijken. Wij gelooven niet, dat het er velen zullen zijn. Wij hebben de vaste overtuiging, dat de vier jaren van „clericaal" beleid hun de oogen geopend hebben. Zij zul len met ons begrijpen, dat de Juni-stem- bus ons ter beslissing voorlegt de vraag: Zal ons land in de eerstvolgende vier jaren worden voortgeregeerd in een rich ting, die noodlottig moet zijn voor land en volk, waar de kerkelijken de gelijk heid van alle burgers voor de wet ma ken tot een doode letter. Getuige de tallooze benoemingen van clericalen, totaal minderwaardigen in de sollicitan- tenrij. Zie, dat ze benoemd zijn en an tirevolutionair zijn, is niets. Maar dat zij benoemd zijn, omdat zij antirevolutio nair zijn, dat een polderbode burge meester wordt, dat huik-naar-den-wind- hangers worden gekozen, dat maakt de gelijkheid tot een doode letter. Zal ons land voortgeregeerd worden door een kabinet, dat de gewetensvrij heid bedreigt? Getuige de ingediende Postwet,| getuige, voor wat te wachten staat, het Standaardartikel met de be dekte bedreiging aan 't adres van Mr. Patijn. Dat dienen de oud-liberalen ernstig slaapkamer en een boudoir laten verdeelen. Hij kreeg natuurlijk alleen het laatste te zien, waar hem alle schatten werden getoond en verklaard -. de boe ken, schilderijen en portretten, bloemen, verzame lingen en zoo al verder. Hem kwam alles zeer merk waardig en interessant voor, maar het allermeest haar helder blauwe oogen en frissche lippen. En zoo verliep deze dag stil kleinburgerlijk, maar ook, hij moest het zelf toegeven, lachende van geluk. Dank de omstandigheid dat alle vrienden en be kenden nog buiten vertoefden, stond hen nog een groot aantal goede dagen of liever, goede avonden te wachten, die maar één gebrek hadden, namelijk dat ze zoo spoedig voorbij waren dit was trouwens een gebrek dat ze met alle goede dingen gemeen hebben. Somtijds werd de scherts wel wat terzijde gescho ven om plaats te maken voor den ernstdan kwam de bruiloft ter sprake en eindelijk, na lange en ge wichtige besprekingen was die bepaald op den lOen Januari. Paul had veel tegenwerpingen willen maken, maar hij was bezweken voor de aangevoerde bewijs gronden, doch veel meer voor den invloed., dien een paar lieve, blauwe oogen op hem uitoefenden. De oude heer, die nog een ouderwetsch vooroor deel tegen een korte verloving bezat, wilde absoluut van een huwelijk voor November niets weten. In November werd Paul geheel door zijn zaken in be slag genomen in December ging het ook niet, want Paul wilde een zeer groote huwelijksreis maken, dan zou men met Kerstmis nog niet terug zijn, en als de drie Freisingers pp dat feest niet bij elkander waren, zou hen dat gemis het hart breken. De lOden Januari was de verjaardag der moeder en moest dan tegelijk de trouwdag zijn. deze om standigheid verzoende Emma eenigszins met het te overwegen. Ernstig te overdenken, met de woorden van een hunner voor naamste leiders 1. De vermenging van godsdienst en politiek, welke van de toepassing der kerkelijke-coaiilie beginselen het onver mijdelijke gevolg is, kan slechts strekken tot ontwijding van den Godsdienst en het bederf van de politiek. Tot bederf van de poliek, omdat het aan waarheid in wetgeving en bestuur schade toebrengt, indien men aan de wetgeving regelen der Schriit tracht ten grondslag te leggen, waaraan de eene uitlegger deze, de andere die betee- kenis toeschrijft, of indien personen in wier handen het overheidsgezag berust, dit uitoefenen naar regelen, die door een groot deel der burgers niet als algemeen geldig worden erkend. Zoo gevaarlijk is die vermenging van godsdienst en politiek ook, wijl zij leidt tot verkorting der vrijheid van denken en spreken. Maar al te velen zullen voor de ver leiding bezwijken om een andere dan hun eigen meening voor te wenden, dus te veinzen, wanneer de Overheid niet bovenal naar bekwaamheid en geschikt heid, maar naar het aanhangen van ze kere geloofsovertuiging vraagt." Zie, Fiakkeesche liberalen, zoo spreekt een uwer voormannen. Hoog de banier van verdraagzaamheid en vrede, daarom uw stem op Zuster Anna? De stemmingsdag begint zoo langza merhand te naderen. Ouder gewoonte zal dan over Flakkee wel weer een stroom van predikanten losgelaten worden. Dan zullen weer heel wat redevoeringen over de zoogenaamde „christelijke" beginselen worden gehouden. Nu, daar kan een dominee in de kerk een heel stichtelijke rede over houden. Maar in de politiek, op 't publieke terrein, daar gaat men al lereerst onderzoeken, hoe Rome enDordt, (want we weten 't nu eenmaal, dat zijn tegenwoordig maar je ware) gewerkt heb ben. En dan leggen we naast de 22 wachten, dat haar toch eigenlijk ook wel wat lang viel. Paul echter, die zijn innig verlangen nauwlijks meer bedwingen kon, viel de tijd lang, eindeloos lang. Wel had hij in zijn leven veel genoten, gezien en beleefd, schoons, aangenaams en interessantsmaar geluk had hij sedert zijn kinderjaren niet gekend en zelfs toen was het eigenlijk niet eens het echte geluk geweest. En nu was op eens dat onbekende, onbegrijpelijke daaren omvatte hem zoo met zachte, weeke armen dat hij niet den moed had te roepen „Verder, verder, er moet nog beter volgen Hij wist dat hij door een groen, geurend dal ging naar een nog rijker bloeiend land hij gevoelde zich als aan een ketting daarheen getrokken, maar een zachte, teedere band hield hem hier vastEn zoo verging met kleine gebeurtenissen en vreugde, welke iedere dag hem bracht, de lange wachttijd zeer langzaam. De beide dames zaten ondertusschen tot, over de ooren in de zorgen. Mevrouw Freisinger was als een zorgzame moeder wel aan het zorgen geweest voor haar kind, maar alle moeite was voor niemendal geweest, want Emma mocht zich voorloopig nog met zekeren trots een burgermeisje gevoelen en zich zoo gedragen, het was nu eenmaal toch niet te veran deren, na haar huwelijk zou zij in de lioogere krin gen verkeeren en daarmee moest met het gereed maken van den uitzet rekening gehouden worden. En ten slotte, in weerwil van alle standtrots, welke jonge Eva's dochter zon er bezwaar in vinden zich een flinken stap hooger te begeven op den maat- schappelijken ladder en zich wat sierlijker en fijner te tooien, dan zij eerst gedacht had. weidsch, grootsch aangekondigde ont werpen van 1901 nu weer eens de oogst van 1905. Let wel, met de paradepaar den, die in den vorm van wetsontwerpen thans rondgeleid worden door de poli tieke pikeurs, hebben we niet te maken. Een hoer kan in 't voorjaar niet zeggen wat zijn oogst in den herfst zal zijn en net zoo min kan de Standaard de kleine luyden die wetsontwerpen als een stevig maal voorzetten. „Zijt nuchteren en waakt" heeft dr. Kuyper eens gezegd. En zonder twijfel heeft hij toen reeds de kleine luyden er voor willen waar schuwen, dat ze al die Standaard-vogel- tjes-in-de-lucht roet een nuchter oog moeten aanzien. Neen, broeder, we vra gen, wat is de oogst Wat staat er in 't Staatsblad En dan moet ieder zeg gen Er is een hopeloos tekort. In die mooie troonredes van 1901 enz. was beloofdLandbouwvertegenwoordi- ging 1 Zuster Anna, zet je bril op, maar in 't Staatsblad vind je niets. Een nieuw Tarief? Zuster Anna, veeg je bril extra af, maar in 't Staatsblad vind je niets. Een arbiedscontract Zuster Anna, kijk je niet blinder staat niets in t Staatsblad. Uitbreiding van de Ongevallenwet tot Landbouw en Visscherij Zuster Anna der is in de schrale beurzen van onze arbeiders en visschers geen cent geko men, als ze een ongeval kregen.' Waar de centen heen zullen gaan Ach, Zustertje Anna, door den trech ter der kloosterscholen naar de Room- sche kerk. Ziekte verzekering? Och, zusje, veeg je bril eens extra afin 't Staatsblad staat niets Verzekering tegen den ouden dag? Zuster Anna, het armhuis, hebben de zalvende clericale bladen laten staan, omdat dr. Kuyper van de armen zeide „Mijn God, ze kunnen niet wachten, geen dag en nachtWat staat er in 't Staatsblad? En 't gezicht van zuster Anna rimpelt zich Een speetwefje, snel vuurkanonnen, millioenen aan de kloos- sterscholen, bevoorrechten der Kuyper- universiteit, en 't restje?? Wat goed is, is grootendeels de erfenis van het liberale ministerie Zoodra iedereen weer in de stad was teruggekeerd en dus het winterseisoen begon, bestond er geen behoefte aan stof tot een gesprek de officieele be kendmaking der verloving van Paul en Emma zorgde daarvoor. In den kring der Freisingers, die niet zeer groot was en voor bet meerendeel bestond uit ad vocatenen leeraarsfamilies, was men ten hoogste verbaasd over het gewichtige nieuws, doch na een niet al te langen tijd kwam men tot kalmte, en het oordeel luidde„Een reusachtig gelukmaar de raenschen verdienen het Geheel anders was het in Pauls kring, daar waren er te velen, die zich bij hun jacht op echtelijk geluk den kostbaren buit ontroofd zagen. Een hoongelach ging van alle zijden op dus daarom had die Welheim jaren lang gezocht en op iedereen wat aan te merken gehad, om eindelijk in de netten van een burgerin- netje verward te geraken Had een van allen haar wel eens gezien? Verkeerde zij ook in de wereld? Had zij manieren? Verstond zij de kunst zich te kleeden Wanneer dan een mannelijk lid van het gezelschap zich tot de over zulke hooge gewichtig heden in de grootste onrust verkeerende dames wendde en verklaarde dat hij haar daar en daar had ontmoet, dat zij er allerliefst uitzag en zich zeer smaakvol kleedde, dan werd dit met weerzin en spot aangehoord. Paul, bekend met de kleinzieligheden en voOroor- deelen van zijn stand, had zich van te voren al voorgesteld hoe hij door zijn mannelijke, maar vooral door zijn vrouwelijke kennissen begroet zou worden, en het kwam juist uit zooals hij verwacht haduit de manier waarop men hem feliciteerde, kon hij gemakkelijk opmaken hoe weinig welgemeendheid of hoe veel ironie en sarcasme achter die geluk- wensch verborgen waren. (Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1