„VOORUIT! TWEEDE BLAD s itoor. p s I-s cr> No. 27 31 Mei 1905 Oflicieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws Buiten- ten. louwen tanken, lie Sala- |e Goe- Bank- ;r [OOP- kOND. co M, 99 BEKENDMAKING- r^De BURGEMEESTER van Middelharnis brengt ter kennis, dat op Zaterdag 17 Juni 1905 de gewone collecte zal plaats hebben tot ondersteuning van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlan den, welke collecte in het belang van vele oud-strij ders, die hun leven voor het vaderland veil hadden, ten zeerste bij de burgerij Jwordt aanbevolen. Middelharnis, 30 Mei 1905. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. Drankwet. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der Ge- ineente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat op 22 Mei 1905 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Hugo Landheer Sr., van beroep mo lenaar, wonende te Ooltgensplaat, om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein in de navolgende localiteitde achterkamer van het per ceel kadastraal bekend gemeente Ooltgensplaat, sec tie A No. 968, plaatselijk gemerkt wijk A No. 150a, en gelegen aan den Molendijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Ooltgensplaat, den 26 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.G.z. JOH. VAN PUTTEN, M1DDELI1ARNIS- De Miliciens die da vori ge week zijn ingelijfd zijn allen bij de Ja gers en grenadiers ingedeelt. Door het springen van een vonk in een op de vloer liggende hoeveelheid spaanders had Zaterdag in de woning van A. V. een begin van brand, plaats die nog in tijds door den bewoner kon worden gebluscht. Zaterdag had Mej G. V. toen zij een fietstoertje ging maken het ongeluk by Laugendam in de sloot met water te ge raken met een ongewenseht bad kon zij naar huis terug keeren. De vorige week werd L. v. d. N. na door de gemeente politie op verzoek der ouders wegens diefstal in hun eigen wo ning gepleegd aangehouden door de Maree- schausees naar Rotterdam overgebracht. De vorige week kwam de vrachtrijder M. v, D. tot de ontdekking dat de staarten van drie zijner paarden die in de weide in de westplaatpolder onder de gemeente som melsdyk hadden geloopen erg waren ge ha vend. Aanvankelijk werd gedacht aan kwaadwilligheid. Later blijkt men tot ont dekking te zijn gekomen dat de paarden het by elkander deeden. De vorige week zyn de eerste visch- sloepen alhier binnen gekomen zij gaan zich klaarmaken voor de Zomer-Noordzee reis, Aan J. v. St. zal 35 cent, en aan J. W. 40 cent per dag schade vergoeding wor den uitgekeerd gedurende den tijd dat hun ne zonen in dienst zijn. Maandag werd de hulp der politie in geroepen op het kerkterrein. Een hier, niet thuis behoorende timmerman, maandaghou der, scheen wat verward te zijn. doch op aanraden legde hy zich ter ruste waarna alles zonder moeite afliep. De Milicien J. V. die de vorige week by de Grenadiers is in gelyfd, is in het hos pitaal opgenomen. Hij zal naar men ver neemt worden afgekeurd. Sedert de vorige week is binnen ge komen de vischsloep Luctor et Emergo, schipper W. van den Hoek met 10 ton visch. De heer S. Nipius, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het examen voor Gemeente Secretaris. De heer Paling, deurwaarder der dir. bel. alhier, is als zoodanig benoemd te Voorburg. SOMMEI.SDIJK- Aan L. Lecomte wordt, zoodra gebleken zal zijn, dat zyn zoon voor militairen dienst geschikt is, eene vergoe ding van f 0,50 per dag toegekend, zoo lang zijn zoon Karei Thomas zich in wer- kelijken dienst bevindt. De Raad dezer Gemeente heeft in, zyne openbare vergadering van 25 dezer ter vervulling van de vaceerende betrekking van gemeentewerker, wegens overlijden van den vorige, voor den tijd van een jaar op proef benoemd, de heer A. Krijgsman alhier, De beproeving der brandspuiten I en II, zal alhier plaats hebben op Dinsnag 6 Juni a.s. des avonds ten 6 ure. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente herinneren de ingezetenen aan den dankdag of de godsdienstige viering van de overwinning bij Waterloo,"die vol gens Zyner Majesteits bepalingen dit iaar behoord plaats te hebben op Zondag den 18e Juui a.s. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente maken bekend dat de jaarlijksohe collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen op 19 Juni a.s. Het gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde H. V. arbeider alhier tot 9 maan den gevangenisstraf, wegens verwonding van een politieman uit Dirksland. De recht bank te Rotterdam veroordeelde hem tot 6 maanden, doch hier niet mede tevreden zynde ging hy in hooger beroep en kreeg alzoo 3 maanden meer. DIRKSLAND- De vorige week schrikte een paard van den heer d. R. van een honden kar, zoodat het dier met den wagen in de sloot terecht kwam aan den Staak weg alhier. Nadat het tuig stuk gesneden was, begon men met het dier er uit te helpen, wat na veel moeite en inspanning door inmiddels toegeschoten hulp gelukte. De voerman die te water was gegaan om het tuig stuk te snyden, moest een schoen in den modder achterlaten, zoodat hij op één kous en een schoen den terugweg aan vaardde. Hij scheen dit zeker eer moe ge worden te zyn dan gewoon, want op Melis sant leende hij een paar klompen. De vorige week slaagde de heer J. P. A. Roodzant alhier voor het examen van Gemeente Secretaris. Toen de vorige week Woensdag de timmerman D. R. bezig was met een dak te herstellen van een wagenhuis kwam eensklaps ééne zijde van dat naar beneden schuiven. Door den heer M. v. d. Slik weesvader alhier werd een postduif gevangen. Op den ring, welks aan een der pooten was beves tigd stond O 4 E. T. 727. Terwyl op een der vleugels het volgende stempel was te vinden59 La Pigeonne. Hollogne aux Pierres 6. Eenige dagen geleden gaf de landbou wer Yan Eek alhier een viertal duiven mee naar Rotterdam om daar verkocht te wor den. Twee wisten zeker te ontsnappen want deze zijn weder op de hofstede aangekomen. Op het nummer 15300 is in de Staats loterij de honderduizend gevallen, zoodat de flets die de schoenmaker S. Nagtegaal onder zijn klanten heeft verloot, ten deel is gevallen aan den houder van het bewys van aandeel N. 300. Wie de gelukkige win naar is, is nog niet bekend. MELISSANT- Onze vroeger dorpsgenoot S. Rooij thans ambtenaar ter Secretarie te Rotterdam, legde met gunstig gevolg examen af voor aspirant gemeente secretaris. Woensdag vielen in deze gemeente niet minder dan 6 kakelpartijtjes voor. By de zesde des 's avonds halfnegen stroomde de gansche gemeente om de herriemakers. heeD, wat veel „lawaai" opleverde en hun goed scheen te amuseeren. Wat de herrie makers evengoed plezier scheen te doen, daar zy gedurig na een kleine pauze op nieuw begonnen, 'twas met recht een s_ zellige avond, voor hen die er plezier in hadden. Gelukkig behoefde men achter het woord politie geen vraagteeken te plaatsen, daar een ieder inwoner wel wist, dat de velwach ter zich met de miliciens te Dordrecht bevond Dinsdag, gisteren avond kwam bode Goedegebuur met een zwaar beladen wagen met kermiskoek van Stellendam toen plot seling een der wielen defect geraakte, wat binnen eenige oogenblikken een verschrik kelijke drukte opleverde, vele hulpvaardige handen zag men aanpakken, om de koek enzop kleinere wagens over te laden, welke langszij gemeerd waren. Het geheel leverde voor ons, stille dorps bewoners weer een gezellig avond uurtje op. Te meer daar de bode geen noemens waardige schade leed, en ten tweede dat we hier „niest" gewoon zijn. Deze week werden hier weer eenige postduiven gevangen, wier merken onlees baar waren. Eenige jongens hadden de hier onder de naam van „juffrouw Modder" bekend staande fiets eventjes weg gekaapt, de ze kere W. v. d. W. die dan eens een baas in fietsen wilde zijn, zou zijn eerste proeven maar eens ten toon stellen, door met fiets en al pardoes in de diepe achterweg sloot te ryden, met groot gejuig zyner kamera den, werd hy door hen op het drooge ge- heschen en de fiets geheel onder „de mod der" werd weer stilletjes op zyn plaats ge bracht. Welke fiets toe behoorde aan den heer Geleinse van Sommelsdijk. STELLENDAM- Door den onbezoldigd Rijksveldwachter A. Klink alhier is proces- verbaai opgemaakt tegen M. van As, B. Duprée en W. Neelis, wegens het ryden over verboden grond. De schippers W. van Seters en A. Spruy zyn Dinsdag morgen van hier vertrokken om uit het wrak Castanos, gezonken in den Nieuwen Waterweg, te laden. De lading, die al een langen tijd onder water zit, zal nu niet zooveel waarde meer hebben. Woensdag j.l. werd door de Muziek- vereeniging alhier door het dorp een op tocht gehouden met het Vaandei, wat door heel de gemeente veel belangstelling wekte. Ieder wilde natuurlijk dit nieuwe stuk eens zien. Na het gehouden examen voor jonge lui van den landbouwcursus is aan K. Bie- mond en J. Visser Cz. j.l. Vrijdag een diploma uitgereikt. In een druk bezochte vergadering der vereeniging van de Bank voor de vis- schers werd A. Jansen gekozen tot lid van 't bestuur. Donderdag had een dochtertje van A. Kornet alhier het ongeluk in de diepe bermsloot te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door M. Troost, die het meisje weer op het droge bracht. Dat „De Vooruit" verder wordt gelezen dan Flakkee, moge blyken uit het feit, dat op het berichtje, dat door den heer Holle man alhier een postduif werd gevangen, niet minder dan 3 brieven uit Vlaardingen en 1 uit Bloemendaal om inlichtingen aan gaande die duif werden gericht aan deD heer Holleman. Van morgen werd in de schuur van den heer P. Hoek alhier weder een jonge postduif gevangen. Op het ringetje om den poot van het dier stond PO A N D 9563. Dinsdagavond hield Mr. Jhr. Pompe van Meerdervoort een rede in de Gerefor meerke kerk alhier. Debat werd niet toege staan daar zoo'n'politiek steekspel den heer Pompe niet aanstondalleen werd gelegen heid gegeven een vraag te stellen. Hiervan werd door iemand gebruik gemaakt, die ais zijn meening te kennen gaf, dat de subsidie voor het bijzonder Onderwys lang niet hoog genoeg was genomen. De liberalen waren er toen tegen of men f 1 of 20 gulden vroeg. Dus had men beter gedaan door maar eens flink uit de kas te geven. Dit natuurlijk naar aanleiding van de schoolwetnovelle, door den heer Pompe behandeld en waarbij de O. School het verschrikkelijk moest ontgelden. Over de „waarborgen" gesproken vroeg de spreker of de O. School die dan gaf, of dit een waarborg was, dat duizenden onderwijzers socialist waren en velen onder hen de leer van Multatuli zijn toegedaan. Spreker zeide verder, dat bordeelen zouden worden opgeheven, lichtte toe een pensioen fonds voor visschers en sprak ten laatste nog over eenveranderingindeLeerplichtwet en wel een verandering die ten goede zou komen aan de ouders en eindigde er mee dat, als men zijn kinderen tot hun achttiende jaar op school wilde laten, men liberaal moest stemmen, zoo niet, dan moet men natuurlijk een anti-revolutionair hebben. De Vergadering was niet druk bezocht en was spoedig afgeloopen. GOEDEREEDE- Tegen Woensdag a.s, is door den Raad dezer gemeente eene Open bare Vergadering belegd geworden. Het kohier van den Hoofdelyken Om ~..„0 dezer gemeente is van Heeren Gede puteerde Staten goedgekeurd terug ontvan gen, beloopende een bedrag ad. f 2921,10 over 226 aanslagen. Bij den Heer A. van Schouwen alhier is in den tuin achter de woning eene post duif komen aanvliegen. Om een der pooten was een ringetje bevestigd, gemerkt: 028503301 De loteling J. de Reus der lichting 1905 opgeroepen voor de korte oefeningen is in gedeeld by het korps Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage. De milicien verlofganger P.J.Dujjven dijk der lichting 1900 dienende bij het korps Pontonniers 2e Cie garniezoenplaats Dor drecht is tegen 17 Juli a. s. in werkelijken dienst opgeroepen. Aan P. van Erkelens en C. den Eer- zamen alhier is het eerste diploma land bouwkunde uitgereikt. Volgens publicatie bestaat voor jonge lieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd, althans indien zich een voldoend aantal aanmeld, de gelegenheid kosteloos militair Onderricht, te ontvangen gedurende de winteravonden van ongeveer half October 1905 tot 1 Maart 1906. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kies district Zierikzee zal plaats hebben opDin- dag den 6 Juni. Formulieren voor de opga ven van candidaten zijn kosteloos ter Sec retarie verkrijgbaar gesteld. OUDDORP. Laatst is alhier door de hevi ge nachtvorst belangrijke schade toegebracht aan hSt jonge uitloopende hout, benevens aan de aardappelen, welke op het zand (de z. g. geestgronden) gepoot waren. Men ver moet dat het aardappelgewas op vele plaat sen totaal is doodgevroren, althans het loof is zwart gekleurd. NIEUWE TONGE. De Milicien Pieter van Alphen is Donderdag 1.1. ingedeeld by het 4e Regement Infanterie te Delft. De milicien verlofganger Arie van Al phen van de lichting 1898 zal op Woensdag den 5 Juli tot en met den 29e Juli a.s. te 's Gravenhage onder de wapenen moeten komen, tot het houden van herhalingsoef- feningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn soiicitanten opgeroepen naar de betrekking van nachtwaker, lan taarnopsteker en karreman. Dijkgraaaf en gezworens van den pol der Duivenwaard onder deze gemeente brengen ter algemeene kennis dat eene wij ziging van het bijzonder reglement voor dezen polder, gedurende eene maand ten kantore van den Secretaris ter inzage is nedergelegd. De milicien verlofganger Leendert Ne- lisse van de lichting 1898 zal op Woensdag den 5 Juli tot en met den 29e Juli a.s. te den Helder onder de wapenen moeten ko men tot het houden van herhalingsoeffe- ningen. OUDE TONGE- De milicien verlofganger M. Bezemer van lichting 1900 en behoo rende tot het Corps Pontonniers, is tegen 17 Juli a, s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen opgeroepen. Door Burg. en Weth. is publiek aan besteed de leverantie van zand, voor de straten alhier en was de laagste inschrijver P. de Korte Sz., voor 645 cent de M3. De lotelingen F. Fluit en J. van Erkel van de lichting 1905, welke Donder dag j.l. te Dordtrecht bij de Nat. Mil. zijn ingelijfd, zijn ingedeeld, de eerste bij het 6e Regt. Inf. te Breda en de laatste bij het 4e Regt. Vest. Art. te Willemstad. Voor het vervoer van nieuwe en oude keien voor de bestrating is het minst-inge schreven door L. Salie als, f 1,75 voor de Dieuwe en f 1,50 voor de oude pér 1000 stuks. Zaterdag j.l. is door Burg. en Weth. publiek aanbesteed, -dej te doene reparatie aan de bouwschuur van Dobbe alhier, het werk is gegund als volgt: timmerwerk C. Snijder Pz. voor f 224, metselwerk M. Broeders f 335,40 en Smidswerk M. Abresch voor f 54, Vrijdag j.l. was den Heer L. v. d. Tol van Ooltgensplaat met een veerwagen met nog 3 personen op weg naar de weekmarkt te Oude Tonge. Onverwachts schrikte het paard aan den Magdalenadijk tegenover de hofstede van Gebr. Waare, met het gevolg dat het rijiuig omversloeg waardoor J. v. N. een wond aan het hoofd bekwam waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. De overige personen kwamen er ongedeerd af. Aan het voertuig is nog al eenige schade aangericht. Maandag j.l. is aanbesteed het bouwen van een nieuwe boerenwoning voor den heer G. Heestermans alhier door: D. de Rooyen f6380,— J. Boets f6300, G Snijder f6450,— H. v.d.Berghef6060,— J. Maliepaard f 7000,— J. Both f6530,— A. Hubreschtse 6420, D. Jacobs f 6679, A. Goedemond f 6600,— J. Opperbrouwer f6847,- M. v. d. Gevel f6802,-C. Herbers f 6989,-. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. OOLTGENSPLAAT' Onze vroegere dorps genoot de heer Joh Breur, (thans te Mon ster) is met ingang van 15 Juni a s. benoemd tot tweede klerk der gemeente secretarie, afdeeling onderwijs te Rotterdam. Naar wy bij geruchte vernemen, zal de heer Mackaij, candidaat der Ckr. hist, en anterev. voor hetlidmaatsehap der Twee de Kamer in het district Briele Dinsdag 6 Juni a s. in de Gerf kerk alhier eene poli tieke lezing houden. DEN DOMMEL- Onze vroegere dorpsge noot, de heer C. P. van der Sluys, thans te Lochum, legde met gunstig gevolg het examen af als aspirant gemeente secretaris. De rechtbank te Rotterdam veroor- deele L. L. alhier wegens mishandeling tot 4 dagen hechtenis of 4 gld. boete. Door den heer L. Korpel, rijksveld wachter alhier, is in beslag genomen een vest, en dientengevolge proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, die verdacht wordt, het bovenbedoelde vest van een kameraad op de kaai alhier, terwijl zy aan het grint lossen waren, te hebben ont vreemd. Van je vrienden moet je 't hebben Verleden week Dinsdag viel de vrouw van W. B. door het uitglijden van den trap, van den zolder, en bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdag jl. hield de heer) Roodhuijzen alhier eene politieke lezing, met het onderwerp de aan staande strijd bij de stembus. In zijne inleiding wijst spreker met een enkel woord op een ingezonden stuk in de N. R. Courant, „Een bidstond tegen den heer Roodhuijzen", en noodigde hij Ds. Emmen uit, zijne grieven in een openbaar debat te ontwikkelen. (De predikant schitterde echter door afwezigheid). Spreker wyst er op, hoe professor Noordzij, met het oog op de stembus, de menschen verdeeld in twee soorten, volgelingen van God, en volgelingen van Satan. Zij leggen den nadruk op Satans werk, om zoodoende weg te doezelen waar de strijd eigen lijk om gaat. Om aan te toonen, hoe deze regeering eigenlijk ontstaan is, bespreekt de heer R. het ver band der Roomsche en Calvinisten, er bestaat geen gemeenschappelijke band, en de gemeenschappelijke band en de gemeenschappelijke geloofswortel heeft geen vruchten gedragen. Dat Katholieken en A. R. niet eens zijn op zedelijkheidsgebied. bewijzen de doodstraf, de voorwaardelijke veroordeeling, en de eedskwestie. Ook bij de {Staatsloterijl doen de ka tholieken niet mee. Ook bij de vaccinewet is daar om te bewijzen, dat de Katholieken anders willen. Nooit is een ministerie langer dan 4 jaar aan't roer geweest, en de hemel beware ons er voor, dat het

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5