L- 99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad IIS voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag- 24 Mei 1905. No. 26 Idden. beton 1 'NM te Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij 0,80. 0,10. R. A. H. Patijn. Zijn Bruigomstijd arms, In persoons, met 54 f 63 pond ■persoon» qco door ssen. Iiemisclio Biecht. DO,— Ï18, r l2ö,06& pedrag. 6,68 7,40 8,28 9,47 11,18 13,09 jlx IEL. ■A? Uv' v f Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TXItgrarve der ie MicLdelhamis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. AlJe solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te PSiddelharnis. Onze candidaat. De lezer vindt in dit nummer het uitvoerig verslag van de lezing, die de heer R. A. H. Patijn, de candidaat van alle vrijzinnige partijen in hel district Zierikzee, op Woensdag 17 Mei j.l. te Sommelsdijk heeft gehouden. Wij hebben deze lezing zoo uitgebreid mogelijk weergegeven, omdat zij het bes te getuigenis aflegt, dat de keuze van den heer Patijn pleit voor de vrijzinni gen in het district Zierikzee. Meester van het woord, beschikt de heer Patijn over talenten, die waarborgen dat hij in de Volksvertegenwoordiging een waardige plaats zal innemen. Zijn wijze van op treden, zijn streng scheiden van perso nen en zaken zullen zeker op onze Flakkeesche kiezers den zelfden gun- stigen indruk maken als op Schouwen en Duiveland. Getuigde niet de antire volutionair Mulder van de bezadigdheid en eerlijkheid, die in de rede van den heer Patijn van 't begin tot het einde doorstraalde? Dat zullen ook zijn tegen standers op Flakkee moeten erkennen. Wij gaan met vertrouwen den stem busstrijd ,met onzen candidaat tegemoet. V/ij vertrouwen, dat de handen ineen- geslagen zullen worden, dat niemand zal nalaten te doen, wat hij kan, opdat Zie rikzee het voorbeeld volge, hetwelk Brielle zoo schitterend gaf. Daar wist men te werken, daar toonden de vrij zinnigen, dat zij de les begrepen had den, hun door de tegenstanders gegeven Eendracht maakt macht. Met dat'devies voor oogen worde de hand aan den ploeg geslagen. Vooruit, aan het werk. Wij moeten doen, wat in ons vermogen is, opdat Juni de zege brenge aan onzen candidaat. Uit de stembus van Ons dis trict moet komen geen ander dan de heer Maar ieder bedenke, dat dit alleen mogelijk is bij de krachtigste samenwer king, door vereende inspanning. Laat het niet gezegd kunnen worden, dat het daaraan hebbe ontbroken! FEUJirX-ETOiV. van H. Lichtenstern, (4) door K. te itl. En zoo waren er toen in het Semmeringgebergte vier menschen met zeer verschillenden gemoedstoe stand twee oudedie den geheelen dag in verruk king rondzwierven en iederen avond zichzelf en elk ander vraagden: „Is het dan mogelijk, dat juist wij aan en door ons kind zoo veel vreugde zullen bele ven en twee jonge, die zeer rustig, zeer kalm, zeer vergenoegd waren, buitengewoon verstandig, vol strekt niet overdreven, in het geheel niet overmatig verliefdmaar daarvoor van ganscher harte gelukkig. Dus elkander-leeren-kennen was het parool. „Goed, dan zullen wij elkander leeren kennen 1" was bet vroolijke antwoord van beiden geweest. Het eerste wat Paul in dezen proef- en wachttijd deed was, het gemeenschappelijk hotel verlaten. In zijn oogen was Emma na hun gesprek in het bosch zijn verloofde, die hij voor niets ter wereld aan een schouderop halen der wereld wilde blootstellen. Daarom was hij tot groot verdriet van het dienstpersoneel met pak en zak vertrokken en had zijn intrek genomen, in De Pomp cp de Openbare school. Meermalen hebben wij uiteengezet, hoe het ontwerp tot zoogenaamde „vrij making van het ouderwijs, neer komt op: le) verlaging van het peil van het onderwijs. 2e) indirecte steun aan de R. Kerk. 3e) leegpomperij van de Openbare school Dat laatste is trouwens al meermalen bewezen in gemeenten, waar de clerica- len de meerderheid in den gemeente raad hebben. Niet het minst levert daarvan de Flakkeesche gemeente Oud dorp het bewijs. Vier jaar geleden stelde daar de ge meenteraad een schoolgeldregeling in, waarbij de ouders in '10 klassen werden verdeeld en 't schoolgeld ongehoord hoog op de openbare school werd gesleld. Het middel was niet doeltreffend, want ziet, spijt den clericalen dwang neemt het aantal leerlingen der beide openbare scholen vrij sterk toe. Te begrijpen, dat de Ouddorpsche antirevolutionairen niet het minst de gereformeerden, dit met smart aanzien. De schroef moet dus sterker aangedraaid worden. Men moest immers volgens 'dr. Kuyper's eigen woorden zorgen, dat het drie derde van het Ouddorpsche kroost op de clericale schoolbanken terecht kwam! Daarom heeft de Ouddorpsche raad in een der laatste raadszittingen de volgen de motie aangenomen „Van het tarief zal door den raad kunnen worden afgeweken, om diegenen het volle schoolgeld te laten betalen, die hij daarvoor in staat acht. Dat wil zeggenden kostenden prijs van het on derwijs. Als 't U belieft, twijfelaars, die in de onderwijspartijwet den toeleg om de Openbare school te vernietigen,nog niet ten volle mocht onderkennen. In Ouddorp neemt het aantal leerlin gen op de Openbare school vrij sterk toe. Toch durven Talma en consorten hun clericale inrichtingen bestempelen alsnationaal. De clericale schoolgeldopdrijving op de het hotel Bellevue boven op den Semmering. Maar iederen morgen om zes ure begaf hij zich te paard of per rijtuig naar zijn vorige woning. Natuurlijk was er op dit vroege uur geen sprake van dat hij zijn lieden te zien kreeg, daarom doolde hij dan maar wak rond door het bosch, steeds zorgende zich niet te ver te verwijderen, want men kan nooit eens we ten Precies zeven uur ging hij den ouden heer en de jonge dame tegemoet; dan volgde een handdruk, een vroolijk goeden-morgen 1 van beide zijden en ook nog wat dat twee paar oogen tot elkander spraken. Dan volgde het gemeenschappelijk ontbijt op het terras, een goed ontbijt met veel gelach, ijverig ge praat en zeer veel zonneschijn in zes oogen. Daarna verscheen de moeder, die hij begroette, nu, zooals men een moeder begroet. Natuurlijk zag het iederen dag grooter wordend getal zomergasten met nieuws gierige verbazing naar dat gezellige groepje, en even natuurlijk werd er om gelachen en over gefluisterd, wat de oude heer onaangenaam vondmaar, mijn hemelmen moest elkander toch leeren kennen. Na het ontbijt volgde de wandeling door het bosch, paarsgewijze ging het achter elkaar. De ouden waren stil,- spraken slechts nu en dan een enkel kort woord, vervuld als ze waren) van de finspanning om iets op te vangen van het gesprek, dat vóór ben gevoerd werd. De jongen hebben het zeer druk, daar de een den ander zijn levensgeschiedenis verhaalt. Z\j ver telt openhartig alles, daar zij niets te (verzwijgen heeft; hij blijft dikwijls haperen, legt dan zacht zijn hand op de hare en zegt: „dat vertel ik je later wel eens." Zij knikt hem dan meteen goedig lachen toe; als kind eener groote stad heeft zij wel haar ver moedens, maar haar geloof dat hij nooit een on waardige daad kan gedaan hebben, staat vast als een rots. Openbare school te Ouddorp, is te door zichtiger, waar het aantal kosteloos gaan de leerlingen op de cleiicale scholen in den lande steeds toeneemt. Men zie de cijfers maar: Op de bijzondere scholen in Utrecht gingen kosteloos: In i875 5045 leerl. of 18,9°/0 v. 't geh. aant. 18855076 24,5°/0 '1895 7625 34,3°/0 1904 8505 „35,T°/0„ Terzelfder tijd nam 't aantal kosteloos gaande leerlingen voor de Openbare scholen in die gemeente of van 57,2?/0 tot 11,70/0. Voor de liberalen op Flakkee geve Ouddorp bij de gemeenteraadsverkie zingen deze les Ook voor de gemeenteraden kieze men nimmer clericaal. Komt, broeders, consequent! Toen voor eenige maanden de soc. democratische leider mr. Troelstra, on gesteld werd en voor eenigen tijd naar 't buitenland moest gaan tot herstel van gezondheid, durfde een der clericale hoofdorganen daarin te zien, schrik niet, lezer, „Gods bestuur." Voor dergelijke heiligschennis schrik ken de broeders niet terug. Wij willen hun nu toch eens een vraag doen over onderstaande gebeur tenis „In het dorp Friezenveen (Overijsel) vernielde een geweldige brand een paar honderd huizen, waaronder de Roonisch- Katholieke kerk.j De Openbare school bleef gespaard. Kom, broeders, nu eens consequent geredeneerd. Als gij in Troelstra's ziekte, „Gods be stuur" ziet, wat. zegt ge dan van de redding onder zooveel rampen van de Openbare School Allo, vertel dat den kleinen luyden nu ook eens. De grootleugenaar. Grootleugenaar! Dat is de eeretitel voor meneer Sybrandi, rijksambtenaar, die naar eisch van de Standard vrijelijk Over het geheel is zij tegenover hem eenigszins terughoudend en staat ze hem zeer weinig vrijheden toe. Haar vader wil dat niet en dus doet zij het ook niet, zelfs in de stille eenzaamheid van het groene bosch niet. Slechts de hand geeft zij hem menigmaal en die bekwam zij dan niet zoo heel spoedig terug, Dikwijls ook keerden zij terug en gingen de ouders tegemoet. Emma streek haar moeder langs de wan gen en nam den arm van haar vader en ieder van de vier dacht bij zichzelf, dat het leven nog zulk een kwade zaak niet is. 's Middags was er een groote scheiding; de oude heer wilde niet dat Paul met hen aan de zelfde ta fel, ook niet aan de naastbij staande zat, en hoe men hem tot toegeven trachtte te bewegen, op dit punt was hij onvermurwbaar. Pauls eetlust leed niet erg door die scheiding, want ondereen: „Dat moetik mijnheer even vertellen" of: „Heeft mevrouw al gehoord dat..." maakte hij iederen maaltijd wel drie of viermaal een tochtje op het verboden terrein. In de zaal waar een kop Mokka gedronken werd had de hereeniging weer plaats en dan was er zoo veel te bepraten alsof men elkaar in geen drie weken gezien had. Maar dan volgde een bitter oogenblik na het diner toch trokken de Frei- singers zich op hun kamer terug, namen natuurlijk hun kind mee en lieten iemand achter, die zich zeer eenzaam voelde en als geheel overtollig beschouwde. Deze iemand zwierf doelloos rond in den omtrent van het hotel en bevond zich lang voor een uur om was (zoo lang duurde ongeveer de siësta der oudjes), op post bij de deur, promenades langs de vensters waren ten strengste verboden. Aan alles, zelfs aan wachten komt een einde en zoo was dan weldra het klaverblad van vieren weer gelukkig bijeen en onder wandelen, hooren, spreken, het land doortrekt om de kleine luyden te beliegen, tot meerdere eere van dit kabinet. De grootleugenaar, behangen met een ridderorde voor zijn onver- valschte kuypervergoding. De man, die zich niet ontziet, de zoo slechte verkiezingsmiddelen aan te wenden, dat het werkwoord „Sybrandiseeren" is ontstaan als een andere term voor „christelijk" liegen. Zoo had o. a. mr. Sybrandi te Amers foort verteld, dat er in heel Noordbrabant slechts drie katholieke notarissen door de liberale regeeringen waren benoemd. De'2 heer Duys van Amsterdam ont maskerde daarop in een volgende ver gadering den leugenaar. De groote meer derheid der notarissen toch in Brabant is katholiek (plm. 70 in getal). Alleen voor 't district 's Hertogenbosch is de verhouding als 37 tot 14. Meneer Sybrandi moest toen in een ingezonden stuk in De Nieuwe Courant zijn onwaarheid herroepen. Sinjeur is echter zoo brutaal, dat hij zijn stuk durft eindigen „ik hoop, dat diegenen onzer tegenstanders, die dingen hebben gezegd, welke later bleken onjuist te zijn, ze ook zullen herroepen" Zonder eenig feit te noemen, zal sin jeur dus nu nog eens eventjes probeeren anderen te stempelen als onwaarheid sprekers Men moet maar durven! Enfin, daar voor is de man ook Sybrandi. Burgemeestersbenoemingen. Tot burgemeester der gemeente Scher- penisse is verleden week benoemd de heer I. van Es te Stad a/h. Haringvliet. Wij weten niet of deze landbouwer zich onderscheidt door administratieve be kwaamheden, of bij in het bezit van het diploma voor gemeente-secretaris, of bij met de regelingen der zaken in eene gemeente op de hoogte is. Zijn wij goed ingelicht, dan bezit de benoemde burge meester geen enkel diploma en is bij dus een vreemdeling in de gemeentezaken. Dat schrikke echter andere Antirevo lutionaire of Roomsche broeders niet af vooral naar burgemeester te sollici- teeren. Men leze dit lijstje van den heer Van Ry maar eens: lachen en luisteren, verging de eene stille, warme zomerdag na den anderen. Tot. laat in den avond bleef men bij elkander, maar dan moest men toch afscheid nemen Paul moest naar zijn logement, en als de avond lekker warm of heerlijk koel was, of als de maan zeer helder scheen, of als er een of ander voorwendsel te vinden wasen dat liet zich niet lang zoeken, dan ging men een eindje met hem mee, paarsgewijze natuurlijk. Gewoonlijk ging men verder dan oor- spronkeiijk het plan was, maar ten slotte klonk toch ernstig omkeeren 1 Hij nam afscheid van de ouders alsof hij ze in langen tijd niet zien zou en dit hem veel leed need. Baar voerde hij nog een paaT passen verder mee, nam eerst haar eene, dan haar andere hand en kuste ze beide, langzaam, zacht,hij wilde die handjes geen pijn doenmaar verscheidene raaien. Eindelijk vertrok hij, doch voor hij bij een buiging van den weg verdween, had hij wel een half dozijn keeren omgezien, en steeds stonden de drie op de zelfde plaats en groetten hem uit de verte. Hij had evenwel niet alle drie gezien. En zoo gingen de dagen, stil en warm, de een na den ander voorbijen zoo leerden zij elkander kennen. Pauls vacantie was bijna en zijn proeftijd geheel ten einde. Op een zekeren dag had Dr. Freisinger hem op zjjn kantoor genoodigd, de dames waren daar ook, en had hem daar een kleine toespraak gehou den, welke op aangename wijze begeleid werd door de schitterende oogen van moeder en dochter. (Wordt vervolgd.! f

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1