Ingezonden stukken Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. Verkoopingen. Advertentièn. AR Y, Gerbrand Kooman, 6 Naar men verneemt, zal dezer dagen aan de vissehers, welke behulpzaam zijn geweest by de in het laatst van't vorig jaar gestrande stoomvrachtgoederenboot Bata vier II. een zeer bevredigend bedrag worden uitgekeerd. Voor deze gemeente is aan H. M, de Koningin aangevraagd eene buitengewone subsidie ad f2400 in de kosten van het Open baar Lager onderwys in deze gemeente over het jaar 1905. Bij C S. als bouwknecht in dienst van den Heer D. B. alhier, bestaat het voorne men, zich binnenkort met zyne vrouw ter verbetering van positie naar Noord-Amerika te begeven. Een drietal weken geleden werd een paard van den landbouwer D. L. door een beroerte getroffen en wel zóódanig, dat het dier hoewel het trouw verzorgd werd ge durende dezen tijd, niet vorderde. Thans is het van de hand gedaan aan een opkooper waarna het dier terstond de nek werd afgesneden- Volgens publicatie is de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezersljijst over het dienstjaar 1905/6 van 15 Mei 1905 tot 15 Mei 1906 van kracht verklaard, behoudens schorsing door rechterlijke uitspraak of aanteekening om trent schorsing. De kiezerslijst is ter Secreta rie ter inzage en tegen betaling verkrijg- baargesteld. NIEUWE TOXGE. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente in overweging nemende het plaats gehad hebbende ongeval door het in een woning aanwezig zyn van een lossen trap of ladder. Gelasten ingevolge art46 der wet de verordening op de volkshuisvesting alle ingezetenen om binnen ééne maand, als nog alle losse trappen of ladders in woningen pakhuizen enz: zoo danig vast te maken dat daartoe alle ge vaar voor ongelukken zullen kunnen wor den voorkomen. Door J. C. Kievit vrachtrijder alhier, is verlof aangevraagd lot den verkoop van alcoholhoudende drank andere dan sterken- drank in de wachtkamer van het perceel plaatselijk gemerkt C. No. 97 staande aan den Noordlandschendijk alhier. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan Mejuffrouw Stabij op haar gedaan verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. Burgemeester en Wethouders maken' bekend dat de op den 22 Maart il. vastge stelde kiezerslijst voor het jaar 1905/6 zoo als deze thans luidt, van den 15 Meiji. tot den 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. Dat de genoemde lijst voor een ieder op de secretarie der Gemeen te ter inzage blijft nedergelegd en in af schrift of afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar Door den heer Burgemeester dezer gemeente is tegen Donderdag den 18 dezer des voormiddags ten 91/2ure eene openbare raadsvergadering belegd! De Burgemeester maakt bekend dat voor jongelieden van 16 24jarigen leeftijd indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt in den a.s. winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voorbereidt militair onderricht. De aan melding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden voor 1 Juli as. ter secretarie bij den Burgemeester dezer gemeente op werkdagen des vm. van 10 tot 11 uur, alwaar verder inlichtingen kunnen worden verkregen. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag den 6 Juni as. zal plaats hebben de verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zierikzee waartoe deze gemeente behoort. OUDE TOXGE- Voor de verlofgangers der militie te land, is de Inspectie voor deze gemeente vastgesteld op 21 Juni a.s. des voormiddags te 9 ure te Dirksland. De lotelingen v. Beers, lichting 1904, van Erkel en Fluit, lichting 1905 allen voor korte oefening zullen zich op 25 Mei a.s onder de wapenen moeten begeven. Volgens bekendmaking ligt het kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente dienst 1905 gedurende 5 maanden van af 14 Mei tot 11 October a.s ter gemeente Secretarie ter inzage. De heer L. A. Somers alhier, die wenschte deel te nemen aan het examen voor Oommies bij 's Rijksbelastingen, werd daarvoor voorloopig afgekeurd. Aan de echtgenoote van den Milicien verlofganger Jan Los die onder de wapenen moet opkomen, is tijdens zyn verblijf van opkomst, eene vergoeding toegekend van f0,60 per dag. Op Vry'dag 30-Juni a.s des voormiddag te 9 ure, zal op het erf van den heer L. Slis alhier de rijks premie keuringen plaats hebben van merriën en hengsten waar van de leeftijd op de publicatie is yermeld. Bij den landbouwer C. Griethuizen alhier heeft een varken 73 stuks biggen ter wereld gebracht. 11 dezer is de huisvrouw A. B. Ka merling alhier met het schoonmaken in den kelder gevallen en heeft zich zoodanig be zeerd dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Volgens prov. blad No. 51 van 1905. is met ingang van 1 Mei j.l. voor de na lezing der drankwet het Rijk in 3 inspec tiën verdeeld waarvan de eerste omvat de Provinciën Z.H. N.H. en Utrecht, en de 1. inspectie aangewezen als ambts gebied voor den Inspecteur J. A. Franken en aan dezen toetevoegen de adjunct Inspecteurs A. J. de Jong en G. v. d. Leeuw allen Standplaats 'sGravenhage. Zondagavond had het zoontje van C. Osseweyer alhier het ongeluk in de kaai to vallen. Spartelende en wentelende in de modder werd hy door toegesnelde hulp spoedig uit zyn benarde toestand gered. -- De op 15 Mei van kracht geworden kiezerslijst voor het jaar 1905/6 is vooreen ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Aan den vader van den loteling C. Braber van de lichting 1905 is tijdens diens verblijf onder de wapenen eene vergoeding toegekend van f 0,25 per dag. DEN BOMMEL- Hebben wij reeds eerder vermeld dat Jaap Menheer verdacht werd van brandstichting in een geitenhok, thans kunnen wij er het volgende aan toevoegen: Nadat Maandag 8 dezer eenige personen door den rechter van instructie waren ge hoord, kwam Donderdag daaraanvolgende een bevel tot arrestatie en opzending naar Rotterdam. Ondanks zijn hevig verzet ge lukte het aan de rijks- en gemeenteveld wachter, bijgestaan door een burger, hem in het arrestantenhok op te sluiten tot den volgenden morgen. Toen schijnt hij tot kalmte gekomen te zijn, zoodat het vervoer naar de boot geen moeilijkheden opleverde. Te Rotterdam werd hij met de celwagen afgehaald. Sedert Vrijdag verblijf houdende in het groote logement op den Noordsingel, zal hy nu wei tot de conclusie zyn geko men, dat daar de sluiting beter isdanaan zijn eigen deur. Naar wij vernemen zijn nog op de kie zerslijst gebracht G. Driesse en L. Breeman. De zeemilicien A. Meijer is opgeroepen om op 16 Juni a. s. te verschijnen op H. M. wachtschip „Willemsoord." De heer A. Roodhuyzen, lid der 2de Kamer in het district Brielle. zal met het oog op de ophanden zijnde verkiezingen, in de navolgende plaatsen van zijn district optreden, op de daarachter vermelde datums: Den Bommel 25 Mei, Stad a't Haringvliet 26 Mei, Rozenburg 31 Mei, Brielsch Nieuw- land 2 Juni, Nieuwenhoorn 3 Juni, Zuid- Beierland 5 Juni, Goudswaard 6 Juni, Nieuw-Beyerland 7 Juni, Zuidland 8 Juni, Hekelingen 9 Juni, Heenvliet 13 Juni, Rockanje 14 Juni, Brielle 15 Juni. Maandag morgen waren de passagiers der Bommelsche boot ooggetuige van een nieuwsoort van sport welke de lachspieren van het publiek opwekt. Bij het laden der varkens te Nieuw-Beierland kwam een der grootste varkens tusschen de beenen van iemand die de behulpzame hand bood bij de varkens op de boot te helpen, zoo dat deze op de rug van het varken terecht kwam. Het dier er van door zoo dat de sportman in lieverei een aardig toertje maakte waarop het publiek met algemeen gelach luid begon te zingen: O Conducteurtje wat hebt ge nu gedaan ik moet na Rotterdam en je rijd me naar de maan. STAD AAN' T HARINGVLIET. De Burge meester maakt bekent dat op Dinsdag 6 Juni de verkiezing zal plaats hebben van een lid van de tweede kamer in het kies- ditstrict Brielle; dat op dien dag van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur by den Burgemeester van Brielle opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd; dat formulieren voor de opgaven ter sec retarie kosteloos verkrijgbaar zyn van 15 Mei tot en met den dag der verkiezing. Burgemeester en Wethouders brengen in herinnering dat alle vorderingen ten laste der gemeente over het jaar 1904 voorden laatsten Juni moeten zyn ingedient, terwijl alle op dien termijn, niet ingediende vor deringen voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat de op 22 Maart vastgestelde kiezerslijst voor 1905 1906 zooals deze thans luidt van 15 Mei 1905 tot 15 Mei 1906 van kracht blijft behoudens wijzingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en ten gevolge van rechtenlyke uitspraak omtrent schorsing. De genoemde lyst blijft voor een ieder op de secretarie ter inzage nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten ver- krygbaar. 1 Het onderzoek van verlofgangers voor deze gemeente zal dit jaar te Dirksland worden gehouden op Woensdag 21 Juni des morgens ten 9 uren. (Buiten verantwoordelijkheid van de Eedactie) Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje voor onderstaande in uw geacht blad. Arbeiders Huid ...klinkt weer onze klacht, ja luider dan te [voren, Hen klaaglied al zoo vaak, zoo menigmaal gedaan. •«Sereenigt u dan toch, wil eindelijk eensaanhooren HU blijft niet twijf'len meer, maar sluit u nauwer [aan! öee'z taak, ons aller taak vergt ook ons aller krach tten Hn vraagt, neen eischt van u aller aandeel in den [strijd organiseert u dan, gij moogt niet langer wachten, jdukt lauw- en laksheid af, en toont eens wie ge zijt! «root kan uw invloed zijn, ach wil dit toch waar- [deeren, ts-ls gij dit slechts beproeft, dan eerst bemerkt gij ['t pas! 2su is het tijd, komaan, gij zult Organiseeren, <-<n eene rei, ziedaar, uw plaats genomen ras. ccpreekt Arbeiders, spreekt, wil toch uw lot besef- [fen. antwoordt met een daad, kom neemt een kloek be- [sluit, Hracht uit dee'z ouden sleur u eind'lijk opteheffen >-<s onze weg nog lang, zeer moeielijk en oneffen, Eendrachtig strijden wij, komt broeders, mee, vooruit.' Ja, eendrachtig strijden dat moet de leus van ons arbeiders zijn, en dat wel om het schoone ideaal, een menschwaardig bestaan. Wij arbeiders, hebben al veel op hoeken en kanten het beliachgelijke van onzen arbeidstoestand besproken, wij hebben veel- kwaads, en weinig, of liever in 'tgefréSUgeen goeds doorleefd veel praatjes en laksheid ondervonden, maar ondanks dit alles zijn wij tot geen daden ge komen. Thans echter, medearbeiders, roep ik u allen toe: ontwaakt. Laat ieder zich thans inspannen om het zijne er toe bij te dragen tot het vormen van een sterke land arbeidersbond die niet aan banden loopt, maar opkomt voor de rechten barer leden. Arbeiders, mobiliseert u, als dan aanstonds de strijd een aan vang neemt, dat gij dan staat schouder aan schou der, weerbaar en onwrikbaar, vast besloten te strijden voor uw rechten en vrijheden. Zoo dat elke poging, elke inspanning een stepntje is aan het gebouw het welk moet worden opgetrokken voor een mensch waardig bestaan. Laten wij bedenken, dat dan elke penning die gij stort op het altaar der arbeidstrijd, het grootste dividend zal afwerpen in den vorm van hooger loon en verkorten arbeidsdag. Laten wij dan alles doen wat mogelijk is om tot betere toestanden te geraken. Betere regeling der schafttijden, regeling van aangenomen werk of desnoods afschaffing daar- van. Werk uw eigen lotgenooten niet tegen in hun moeielijken strijd zoo als dit menigmaal gebeurd maar gedenkt de spreuk onzer voorvaderen twee dracht verlamd, maar eendracht maakt macht. Wij moeten als één man pal staan voor onze be langen, die weg moet het op. Bedenkt, arbeiders, onze werkgevers in het algemeen zijn zoo gewend om een fooitje als loon te betalen, dat, wanneer de produc ten behoorlijk worden opgevoerd, wij arbeiders er niets van zullen proliteeren als wij niet allen in een krachtige weerbare bond vereenigd zijn. Meer dan ooit moeten wij dit gaan inzien, want de werkge vers gaan zich verbinden, dus des te meer zal hun macht toe nemen. Zij hebben niets dan hun eigen belangen in 'toog, den arbeider kan hun niets deren. Wij hebben hel immers van de winter gezien hoe bij hoogen prijs der uijen, de arbeider nochtans tot op bet merg werd uitgezogen. Arbeiders, laten wij daaruit leering putten en onze krachten inspannen om in de toekomst een krachtige bond over de ge- heele arbeidersstreek te vormen. Laat lauw- en laksheid varen, staat van nu af aan elkander terzijde, opdat gij dan later niet als onge organiseerd arbeider de vruchten plukt uwer lotge nooten. En als wij dan zoo geïsoleerd zijn om den strijd aan te binden, laat het dan onze (wensch zijn, dat (wij dan op al onze arbeiders, d. w. z. van geheel Overflakkee en Goedereede, jkunnen rekenen. Laten wij krachtig voorwaarts gaan, zonder ruw geweld, maar met vaste hand bestuurd, dan zal er van onze organisatie kracht uitgaan. Arbeiders, laten wij deze weg op en op dezelve voortgaan, versterkende de band der kameraadschap en solidariteit. Streeft naar organisatie, die kan wel voor ons doen, mits gij allen mee werkt, zoo kan bet niet anders, of de zege zij is, trots alles. U, Mijnbeer de Eedacteur dankende voor de plaats ruimte noem ik mij EEN" ARBEIDER uit Sommelsdijk. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: Leendert van der Waal, 23 j. en Gerritje van den Berg, 22 j. Overleden Leuntje van der Meulen, 83 j., wed. van Laurens de Rhoon-Hertoge. Teunis Trommel, 77 j.t echtgenoot van Maatje Muije. SOMMELSDIJK. GeborenAaltje Cornelia, d. van Daniël Pieter van der Sluis en Johanna Kootte. Lena, d. van Geirit Lodder en Jacoba Groenendijk. Dingeman, z. van Cornelis van der Laan en Kommertje Faasse. Gerrit Johannes, z. van Dirk Abram Buth enjaco- ruina Catharina Buth. Ondertrouwd: Johannes de Wit, jm. 29 j. en Wil lem pje Vroegindeweij, jd. 21 j. Gehuwd: Jan Wijnhoff, jm. 31 j. en Gerardina Adriana Gerritse, jd. 40 j. OverledenTeunis Schol, 44 j., gehuwd met Maartje van Broeke. Cornelia Buvens, 64 j gehuwd met Aart Vijfhuize. DIRKSLAND. Geboren: Cornelis, z. v. Leendert Slootmaker en Laurina de Wagter. Dingena, d. v. Willem Mark wat en Sophia van der Sluys. Leendert, z. van Abraham van Prooijen en Huibertina Verschoor. Ondertrouwd: Macliiel van Sint Annaland, jm. 23 j. en Cornelia Johanna de Man, jd. 23 j. MELISSANT. Overleden: Gerbrand Kooman, jm. 37 j. zoon van B. Kooman. Cbaterijntje Tieleman, 66 j., echtg. v. Jan v. d. Spaan. DEN BOMMEL. Geboren: Roeland, z. v. A. Kloet en B. de Gast. Getrouwd: A. Tuns, jm. 30 j. en J. van Wijk,jd. 24 jr. T. den Braber, jm. 26 jr. en M. Borgdorff, jd. 26 'jr. STAD AAN 'T HARINGVLIET, 10—11 Mei. Geboren: Willem, z. v.>Adrianus van Neuren en Martijntje de Wachter. Ondertrouwd: Adrianus Arendsman, jm. 23 j.en Lena van den Boogert, jd. 23 j. Leendert Knoop, van Vlaardingen, jm. 28 j. en Hendrina Valkenier, jd. 25 j. GetrouwdJohannes Knoop, jm. 37 j. en Maatje van der Sluys, jd. 20 j. Marinus van Dijk, van Middelharnis, jm. 26 jr. en Arendje Zeedijk, jd.25j. en graskalveren, 3 schapen ot'lammeren, 2 var kens, 204 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 26 tot 38 c., stieren 24 tot 32 c., kalveren 35 ;tot 46 c. p. 1/2 kilo. Melkkoeien 1' 155 a f 270 kalf koeien f 180 a 260 stieren f 65 a f 235 pinken f65 af J25 graskalveren f a f vaarzen f 70 a f 160 alles mager vee biggen f 7,a f 14,paarden f 70 a f130. Nuchtere kalveren, fok- f 14,a f 20,slacht f 6,— a f 10,— Vette runderen waren door de hooge vraagprijzen in 't begin der markt stil, later werd vlug verkocht; opmerkelijk is het dat vandaag de zoogenaamde buitenkoeien even hooge prijzen opbrachten als de le kwaliteit spoelingvee. Vette kalveren met tragen handel, vooral in de mindere soorten. Vette stieren waren zeer gezocht tot hooge prijzen. Nuchtere slacht- kalveren traag met weinig omzet. Fokkalveren even wel met meer vraag. In melkkoeien ging veel om, in lcalfkoeien daaren tegen was weinig aanbod en vraag. Vaarzen en pinken met vluggen handel.j Biggen matiger aangevoerd en met vaste prijzen betaald. Paarden niet veel ter markt door de hooge vraag prijzen was de handel traag. Op de botermarkt werden aangevoerd 115/8 en 65/16 vn. en 384 stukken k 1/2 kilo. Prijs le qual. f 48, 2e qual. f 44 3e qualiteit f 40. Per V2 kilo 65 k 70 ct. ROTTERDAM, 15 Mei 1905. Tarwe was iets ruinier ter veil. Extra puike Esser is gezocht en bracht, doordat ze weinig voorkomt, per 80 kg. netto f 7,70 en f 7,90 op. Overige waren slechts langzaam te verkoopen f 9,tot 9,50 per 100 kg. Rogge prijshoudend f 5,25 tot f 5,60. Haver eveneens prijshoudend f 7,70 tot f8,10. Bruine boonen waren tot vorige prijzen niet geheel op te ruimen doordat de aanvoer de vraag overtrof. Per Hectoliter f 10,50 f 11,50. Blauwe erwten door schaartste duurder betaald. Kooksoort f 7,40 tot f 7,75, voetstoots f 6,90 tot 7,10. AMSTERDAM, 16 Mei. Aardappelen. De prijzen warenFriesche borgers f a dito Dokkumer jammen f 1,90 a f 2,50 dito blauwe f 2,50 a f 2,80. Zeeuwsche Spuiscbe jammen f 2,a f 2,30 dito bonte f 2,90 a f3,40, dito blauwe f 2,90 a f 3,20, Gelderscbe blauwe f 2,50 a f 2,90, Westl. zand-f a1 f Pruisische Hamburgers fk f per hectoliter. Nieuwe Malta 9 k 16 c. per kilo. OUDE TONGE, 13 Mei. 1905. Tarwe f 6,80 a f 7,50. Haver ö3/* a 7 ct. kilo. Rogge f 4,90 a f 5,30. Gerst 7^2 a 81/4 ct. kilo. Aardappelen jf 2,50 a f 3,50 Boter 50 ct. p. 5 ons. Eieren 3^/2 ct- per stuk. ROTTERDAM, 16 Mei. Op de veemarkt xvaren aangevoerd28 paarden, 1 veulen, ezel,J 1304 magere en 764 vette runderen, 237 vette, 418 nuchtere Predikbeurten op Zondag- 21 Mei 1905. NED. HERV. KEltK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds Bruining Sommelsdijk, vm. en 'av. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en nm. Ds. Lammers. Melissant, vm. en nm. Ds. Hoedemaker. Herkingen vm en 11m Ds de Stoppelaar Stellendam, vm. ennm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en nm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verxyeij. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Eraraen. Stad a. 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds Steketee. Stellendam, vm. en av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en av. den heer Basoski. Ooltgensplaat, vm. en av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Melissant (Kralingen) vm. nm. en av, Ds. Mackenzie. Vrijdag- 19 Mei, voorin. 10 ure. Afbraak als: BINTEN, VLOER- en ZOL- DERDEELEN, RIBBEN, RAMEN, DEUR KOZIJNEN, SCHOTTEN en BRANDHOUT, alles zoo goed als nieuw, aan de haven te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag Juni 's nam. balf twee uur, te Stellendam, ter herberge van F. Troost, veiling van 8,85,30 Heet. (19 Gem. 83 roeden Voornsche Maat) BOUWLAND, (in 1907 uit de pacht), onder Stellendam, in den Eendrachtspolder, zijnde kavel 41 van dien polder, in 4- perceelen ten verzoeke van de Erven van wijlen Mevrouw de Douairière Jhr. C. D. Röell. Notaris Van der SLUYS: Op Donderdag 15 Juni nam. half twee uur, te Stellendam, ter herberge van J. Knops, afslag van 8,85,30 Heet. (19 Gen). 83 roeden Voornsche Maat) BOUWLAND (in 1907 uit de pacht), onder Stellendam, in den Eendrachtspolder, zijnde kavel 41 van dien polder, in 4 perceelen ten verzoeke van de Erven van wylen Mevrouw de Douairière Jhr. C. D. Röell. Notaris Van der SLUYS: GEBOREN zoon van EBERHARD PH. TEEPE en JOHANNA M. TEEPE-HESSEL. Amsterdam, 13 Mei 1905. Heden overleed onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer in den ouderdom van ruim 37 jaren. Uit aller naam, H. KOOMAN Mz. Melissant, 13 Mei 1905.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6