Kameroverzicht. Buitenlandsch Overzicht. Landbouw daarin vermeld, dat de Twentsche fabri kanten zelfs 'niet hooger dan '16 jaar willen gaan. Tegenover dit zelfzuchtig oordeel van een paar katoenkoningen staat echter de meening van bijna alle doctoren, opvoed kundigen enz. dat jongens en meisjes van 17 jaar zoowel lichamelijk als zede lijk weinig weerstand kunnen bieden aan de schadelijke invloeden van velerlei arbeid. In het buitenland is dan ook vrij algemeen (bv. Engeland, Frankrijk, Zwe den, Noorwegen, New York) het kind van 17 jaar nog beschermd. Ook in Ne derland bestaat de opvatting dat niet voor het '18e jaar het kind aan zichzelf kan worden overgelaten als bv. in de Drankwet, in het Burgerlijk Wetboek enz. En dan bovendien, de Staat acht zijn zonen eerst op 19jarigen leeftijd geschikt om het lïjnd als soldaat te dienen, is dan de dienst in het industrieele leger niet veel zwaarder, en stelt hij niet veel hoogere lichamelijke eischen, dan de militaire dienst? Onwetendheid met het fabrieksleven kan den minister alleen er toe gebracht hebben toe te geven aan de Twentsche industrieelen óf... onge voeligheid met het lot van den jeugdi gen arbeider. Wij nemen het eerste aan (Bescherming der vrouw.) Waarom heeft de vrouw meerdere bescherming noodig dan de man Omdat door haar gestel de lichamelijke oververmoeidheid eerder zal intreden dan bij den man. Omdat zij meer nog dan de man onder hevig is aan beroepsziekten. tiet onderzoek daaromtrent ingesteld door de Duitsche arbeidsinspectie heeft dit afdoende aangetoond. Waarom is voor de gehuwde vrouw in 't bijzonder bescherming noodig? Omdat de zorg voor het komend ge slacht daartoe dwingt. Omdat overmatige arbeidsduur voor haar moet leiden tot groote sterfte harer kinderen in de eerste levensjaren en tot verwaarloozing van het gezin. „Van een vrouw die na een lange en vermoeiende taak in de fabriek huiswaarts keert, kan men niet verwachten, dat zij voor de huishouding zorgt op een wijze, die voor het geheele gezin, maar in de eerste plaats voor de kinderen, wen- schelijk is. Zedelijke en lichamelijke achteruitgang der kinderen kan daarom niet uitblijven." Het belang van het op groeiend geslacht is dus ten zeerste gebaat bij elk uur dat de moeder minder in de fabriek doorbrengt." Zien we in een volgend artikel aan de hand van 't rapport, hoe het met de bescherming der vrouw in 'tontwerp- Kuyper staat. (Wordt vervolgd.) In ons vorig ovorzicht is een leelijke ver gissing ingeslopen. Het tweede deel n. 1. is op rekening gesteld van Mr. Smeenöe, ter wijl het daarin aangestipte gesproken is door den hr. Lieftinck. Onze lezers zullen uit onze overzichten genoeg begrepen hebben, hoe de linkerzijde zich krachtig in geargumenteerde redevoeringen verzet heeft tegen de aanslag op de openbare school, de verlaging van 't onderwyspeil, de bevoorrechting der ker kelijke scholen, den indirecten steun van de Roomsche kerk uit de staatskas door school- subsidiën verleend. Wij zullen onze lezers niet al te zeer vermoeien met de artikels- gewijze behandeling van deze partijwet. En wel, omdat 't alles koekoek één zang is, wat den loop van zaken betreft. Het Het Haagsche blad Land en Folfc gaf onlangs een verdicht Kameroverzicht, wat treffend voorstelt, hoe de clericalen op 't oogenblik te werk gaan. Zie lezer, hoe dat verslag luidt „Aan de orde is de discusssie over art. 1 van de onderwijs-novelle met de daarop voorgestelde amendementen van de heeren Wijnbergen c- s. Ketelaar c. s. en Ter Laan. De minister van binnenlandsche zaken wil der Kamer noodelooze moeite besparen en neemt de amendementen over. Amendement Ketelaar volstrekt onaannemelijk. Talraa zegt dat de commissie van rap porteurs geen bezwaar heeft tegen de door de regeering aangebrachte wijziging. Amen dement Ketelaar ontraadt hij. Ketelaar vraagt het woord. Van rechtsstemmen. Discussie gesloten. Amendement Ketelaar wordt verworpen. Art. 26 goedgekeurd. Bij art. 44b neemt de minister amende ment Wijnbergen over. Bij art. 45 stellen Van Wijnbergen (ka tholiek), Bos, Tijdeman en Borgesius en Dolk amendementen voor. Minister neemt amendement Wijnbergen over; Amendement Bos enz. hebben de bedoe ling zonder de belangen van het bijzonder onderwijs in het minst te schaden, die van 't openbare tevens te beschermen en tegen benadeeling van de gemeenten te waken. De minister verklaart deze amendementen, die (le vijandige strekking' hebben het openbaar ouderwijs te beschermen onaannemelijk. Talrna ontraadt de amendementen. Ze worden verworpen, steeds links tegen rechts. Idem b(j art. 54 bis. Enz. Enz. Slot: de voorzitter steltvoor om,hoewel er wijzigingen in 't ontwerp zijn gebracht, terstond tot de stemming over te gaan. Al de leden der linkerzijde verlaten de Kamer. De voorzitterVerlangt iemand hoofdelijken stemming De heer Nolting keert in de Kamer terug en vraagt stem ming. (Tijdens 't afroepen der namen ver laat hij de zaal weder.) Het wetsontwerp wordt met 51 stemmen alleen van de rechterzijde aangenomen. De uitslag wordt met handgeklap begroet. Deministers ontvangen de gelukwenschen der rechterzijde. De voorzitter meent de tolk der verga dering te zijn, wanneer hij de regeering van harte geluk wenscht met het tot stand komen van deze nationale wetI Zoo ver is 't nog niet, doch de gang dei- debatten is precies zoo. De rechterzijde zwijgt op een enkele, heel enkele maal na, als een mof. Waarom te praten, te verdedigen Zij hebben immers de meerderheid, het Staatsgeld zal toch bij duizenden rollen in de kassen der (vrije?) klooster- en kerkelijke scholen. Zonder waarborg van goed onderwijs. Over de bewegingen der Russische en Japansche vloot geen andere berichten dan dat niemand weet waar ze eigenlijk zijn gn dat ze voor elkaar verstoppertje schijnen te spelen. Over de krijgsverrichtingen in Mandsjoe- rije niets bijzonders, Men zegt dat Linewitzj bezig is zijn leger tot een werkelijk leger te maken, door zijn mannen te leerenexer- ceeren en schieten. Volgens een beschrijving in het Nowoje Wremja heeft hij bij het aanvaarden van het opperbevel zelf het leger geïnspecteerd; in een ouden mantel gehuld, vergezeld van slechts een adjudant reed hij elke compagnie en elke batterij langs. Hier een woord van lof, daar een berisping uitdeelende, herkende hij herhaal delijk oude makkers uit de veldtochten in China en Turkestan. Zijn eenvoud maken een gunstigen indruk op de troepen, die hun zelfvertrouwen terug krygen. Nu de Russen weer minder berichten krijgen over den oorlog kunnen ze wat meer hun aandacht aan de binnenlandsche aan gelegenheden schenken en merken dan dat het nog ver van rustig is. De politie zet met onverzwakten ijver haar opsporingen en aanhoudingen onder de studeerende jonglingschap te Petersburg voort. Op de Oostzeewerf zijn 100 arbeiders aangehouden en twee bommen ontdekt. Het getal afgedankte werklieden is groot; van de Poetilof-fabriek alleen een 7000man, die zeker gebrek lijden. Dat een deel dezer arbeiders zich zullen aansluiten bij het gepeupel of van uitspattingen zullen partij trekken, om botsingen met de politie uit le lokken, is te voorzien, welingelichte perso nen waarschuwen er tegen op straat te komen in den Paaschnacht. Zelfs te Peters burg is de bevolking machteloos tegen uitspattingen van het gepeupel, alhoewel nu sedert 22 Januari tijd genoeg verloopen is, om een burgerwacht in te richten of 't aantal ordebewakers genoegzaam te ver meerderen. Reeds in Januari hebben de uitspattingen grooteren omvang genomen, dan in 't eerste oogenblik bekend was en ditmaal zal zoo voorspelt men de zaak veel ernstiger zijn, nu zy lang vooraf voorbereid is. Men vreest dat de uitspattingen niet zul len uitgaan van de arbeiders, en ook niet tegen de regeering gericht zijn, doch ver oorzaakt worden door benden schuim en janhagel, 15,000 man sterk, in benden ver deeld, die de verschillende stadswijken zullen aanpakken en het vooral tegen de ontwikkelde en bezittende klassen zullen gemunt hebben. ter huurwaarde van tien pond in hetjaar, of in ambt of betrekking honderd pond 'sjaars verdienen. Om de twee jaar worden nieuwe kiezers lijsten opgemaakt, gevolgd door herindee- ling der kiesdistricten. De beraadslaging in de wetgevende ver gadering zal in het Engelsch gevoerd worden, maar de voorzitter kan een lid toestaan in het Hollandsch te spreken. Een commissie voor de indeeling in districten zal worden benoemd, die de vrijheid zal hebben om van het beginsel, dat elk district een gelijk aantal kiezers mag hebben, af te wijken, echter voor niet meer dan 10 pCt. van het gemiddeld totaal. Wat aangaat de oorlogsleening, zal de re geering geenszins zulke eischen stellen, dat daardoor de ontwikkeling van het land belemmerd zal worden. Vertrouwende in de goede gezindheid van de saam te stellen wetgevenden raad, zal de regeering afwach ten, welke maatregelen deze in deze mate rie zal nemen. Minister Lyttelton heeft deze wet gepaard doen gaan van een uitvoerig schrijven aan sir Lawley, den gouverneur. Hy merkt daar in op dat lord Milner de grondwet als ge heel goedkeurt. De Engelsche regeering vertrouwt zoo heet het verder dat alle voorzichtige en verstandige menschen in Zuid Afrika en elders in het Britsche Rijk dat eveneens zullen doen. De regeering erkent, dat vele Transvalers van oordeel zyn, dat het land voor uitgebreider zelfbestuur rijp is, maar zy blijft overtuigd dat.er na de inlijving van het land eenige tyd moet verloopen voor een volledig zelfbestuur mogelijk is; ofschoon zy hoopt, dat dat tijdsverloop niet lang zal wezen. Zelfbestuur, zegt Lyttelton gelijk het in Engeland alsook in de zelf- besturende Engelsche koloniën opgevat wordt, is partyregeering. Zoodanige partij- regeering nu is gebleken goed te werken in koloniën, waar de taal en de rassen uniform zyn, maar het is de vraag of dat het geval zou wezen in Transvaal met zijn twee talen, en te minder is er kans op, omdat daar de rassenhaat, uit een bitteren oorlog geboren, nog lang zal duren. Na zorgvuldige overweging van andere aanbe volen regelingen besloot de Engelsche regeering, de Transvalers terstond de meest mogelijke vrijheden te bewilligen in zooverre dat het d'ê duurzaamheid van het Engelsche bewind niet in gevaar brengt. Lyttelton toont vervolgens in den breedeaan dat de andere Engelsche koloniën dezelfde constitutioneele geschiedenis hebben door- loopen. Mocht deze proefneming in Transvaal slagen dan zal de Oranjerivier-kolonie volgen De kwestie van een grondwet is daar trou wens niet zoo dringend als in Transvaal. Wat De tegenwoordige minister van oorlog toen voorzitter van den militairen raad, had het werk zonder openbare inschrijving aan Okura gegund. Toen over de zaak ge ïnterpelleerd werd,antwoordde de regeering- slechts tegenover de Mikado verantwoorde lijk te zyn, wat inderdaad volgens de grond wet het geval is. Verder trachtte hy Katsura, die ziek was, in bescherming te nemen. De commissie van onderzoek stelde voor om den mikado met de feiten in kennis te stellen, doch dat voorstel werd verwor pen. Ook hier verscheen, zoo merkt de corresp. op, weer die nevel, waardoor de oogen van den toeschouwer niet heen mo gen zien, en men mag aannemen dat zy meer verborg dan de millioenen van Okura Zoo blijkt alweer dat de Russische pot den Japanschen ketel niets te verwijten heeft. We zouden zelfs zeggen dat de ketel zwarter is dan de pot. Want dat onder de autocratie knoeierijen op groote schaal ko men, behoort tot het regime, het knoeien is daar het handwerk der staatskunstenaars. Maar dat ook een constitutie-realisme cor ruptie in die mate niet onmogelijk maakt, wijst erop dat de Japanners die feline na tuur hebben, die dan ook uit hun gelaat, hun gewoonten en zelfs hun kunst spreekt. Is de Rus een ruwe beer met menschelyk instinct, zy zyn carnivoren, die door de zweep van een par force ingepompte be schaving een soort dressuur verkrijgen, die ze in staat stelt als menschen te doen. Maar ten slotte, welk volk vertegenwoor digt niet eenige nuance van die zielsge steldheid, die Nietsche deed zeggen de mensch is iets dat overtroffen moet worden De Engelsche regeering is na veel wikken en wegen eindelijk klaar gekomen meteen grondwet voor Transvaal, die de merk waardige eigenschap bezit, nu reeds bjjna niemand schyntte voldoen. Die wet, welke berust op het beginsel van zelfregeering, bevat onder meer de volgende bepalingen: De wetgevende vergadering zal bestaan uit den luitenant-gouverneur benevens ten minste 6 en ten hoogste 9 ambtelijke leden en ten minste 30 en ten hoogste 35 ge kozen leden. Er zullen ten minste 30 en ten hoogste 35 kiesdistricten gevormd worden, op den grondslag van een even groot aantal kiezers in alle districten, zooveel mogelijk met inachtneming van de bestaande grenzen der administratieve districten. Alle mannelijke Britsche onderdanen van ten minste 21 jaar zyn stemgerechtigd, wanneer zij onder de Republiek voor den Eersten Volksraad stemgerechtigd waren; voorts dezulken die zes maanden voor de vaststelling der kiezerslijsten huis of land bezitten ter waarde van honderd pond of In de stad heerscht dan ook begrijpelijk toenemende onrust en vele familiën ver laten St. Petersburg en reizen naar het buitenland. Ook de uit Mandsjoerjje terugkeerende, daar vertoevende invaliden schynen een zeer gevaarlijk element te zijn. Zelfs op klaarlichten dag persen zy op straat, in de tramrijtuigen, enz. enz., geld af. De in omloop zijnde geruchten maken overigens wegens hunne ongehoordheid, den indruk, alsof zij met een bepaald doel ver spreid worden namelijk met het doel om de aanhoudingen in menigte van re volutionairen en leiders te rechtvaardigen. Men hoort voortdurend er veel klagen over de verrotte Russische toestanden, en waar lijk niet zonder reden. Over de Japanners spreekt men als een volk dat bijna alle mogelijke deugden heeft, doch of de staats inrichting daar nu zoo volkomen en eerlijk is, valt zeer te betwijfelen. De correspon- dent van het Berliner Tageblatt geeft een zeer belangrijk opstel over de parlementaire bestuurders in Japan. In den aanvang van zijn stuk herinnert hy aan een opzienbaren moord, voor ongeveer drie jaar op het lid van het parlement Hoshi Toru door den fanaticus Ito Satoro bedreven. Toru de leider van een fractie in de Kamer, zat met een aantal vrienden in de antichambre van het parlementgebouw, toen een man binnentrad en hem een onderhoud verzocht. Nauwelijks was Toru opgestaan of de vreemdeling stak hem een dolk in het hart. De moordenaar werd gestraft, doch erkend werd dat de motieven tot de daad van edele natuur wa ren; dezelfde motieven, zegt de correspon dent, die thans honderden Japanners hun leven doet offeren, vaderlandsliefde en recht- vaardigsheidgevoél. Toru was berucht door Japan, omdat hij omkoopbaar was. Niemand betreurde zijn dood. En bovendien zoo ver zekert de correspondent, zyn de Toru's nog niet zeldzaam en een dozijn Itos waren niet bij machte geweest het kwaad uit te roeien. Thans is het, evenals vroeger, niet gemakkelijk om in Japan achter de scher men te kijken, want men mag aannemen dat ijdelheid en geldbegeerte, en andere kwade eigenschappen elkander de hand rei ken om voor de oogen van den toeschou wer een nevel te voorschijn te brengen, die hem belet de waarheid te zien. Een re cent voorbeeld maakt die stelling aanne melijk. In een der zittingen van het Ja pansche parlement in Februari 1.1. ontdekte de commissie van onderzoek van de begroo ting, dat bij den bouw van barakken in Hokkeido door de firma Okura en Co. voor ettelijk millioenen was gestolen. Niet min der dan 135 onverantwoorde uitgaven wa ren in twee jaar tijds gedaan. De barakken waren slecht en driemaal boven de waar de betaald. de inboorlingen betreft verklaart de minis ter, dat de Engelsche regeering wegens de bepaling van het verdrag van Vereeniging hun nu nog niet het stemrecht kan verleenen, maar de Engelsche bewindvoerder zal er voor blijven waken dat de wetgevende vergadering geen voor de inboorlingen na- deelige wet vaststelt. Lytteltons brief eindigt als volgt: „De Transvalers van Hollandsche afkomst heb ben het onlangs ondervonden, dat hun republiek, gesticht door hun kloeke en lijdende voorzaten, na een dapperen stryd tegen een overmacht, gevallen is. Het is niet te verwachten, dat ze voor de Engel sche regeering hartelijke gevoelens zullen hebben voor er meer ty'd verloopen is tot heeling van de wonden die de oorlog hun geslagen heeft. Maar wel verwacht de Engelsche regeering van hen als praktische lieden, die de omstandigheden weten te gebruikeD, gelijk zy zich voordoen, dat zy zullen willen meewerken aan de taak om .hun, niet langer onafhankelijk, volksbestaan te maken tot een kracht in het Britsche wereldrijk. Mogen aldus door Gods wijs heid de twee groote, verwante rassen ver zoend raken. Dan zal de vurige wensch van den koning en van de Engelsche regeering vervuld worden." De Nederlandsche Pomologische Vereeni ging schreef onlangs een zeer nuttigen wedstrijd uit, n.l. voor pulverisateurs, een artikel, dat nog veel te weinig in Nederland wordt gebruikt en in geen tuin of by geen landbouwer mag ontbreken. De Jury, bestaande uit Prof. dr. Ritzema Bos, S. Lako, A. Inde, J. H. Aberson, en M. Verdonch, kende zoowel voor .hand- als draag-pulverisateurs den len prijs toe aan de firma Jean Heybroek te Baarn, die voor de, weinig in Nederland gebruikt wordende rjjdbare pulverisateurs den 2en prijs ontving de le viel hiervoor ten deel aanCarl Ploetz te Ludwigshafen. De bekendmaking ge schiedde in tegenwoordigheid van den ver tegenwoordiger der Regeering, mr. Ferf. In verband met bovenstaande laten wjj even volgen, wat in het jongste Verslag der Ver eeniging „Proeftuin Westland" te lezen staat aangaande een middel ter bestrijding van insecten „Ter bestrijding van insecten, bladhuizén enz. werd dit jaar dikwijls gebruik gemaakt van een middel, onder den naam van XLall in ons land in den handel gebracht door den heer Jan Heybroek, te Baarn, welk middel zeer voldeed en steeds het ongedierte vernietigde zonder de planten ooit eenig nadeel te doen. Zijn deze onderscheidingen voor genoem de firma (handelaar in tuin- en landbouw- artikelen) een gelukwensch waard, zy maakt zich tevens voor land- en tuinbouw verdien stelijk. Observator. Voor den landbouw! Heden, 1 Mei, is te Wageningen geopend een instituut voor het onderzoek en het geven van advies over landbouwwerktui gen en gebouwen. De Staats-Ct. No. 100 bevat het reglement voor dat instituut. Het instituut maakt een onderdeel uit van de Rijks- Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool, en heeft ten doel het voorlichten van landbouwers bij den aan koop en het gebruik van werktuigen en gereedschappen; het verrichten van onder zoekingen op het gebied der landbouwwerk- tuigkunde, en het geven van adviezen aan landbouwers en landbouwvereenigingen, over het stichten en veranderen van ge bouwen, benoodigd voorhetlandbouwbedrjjf. Het geven van advies over, en het onder zoeken van landbouwwerktuigen geschie den op aanvraag van landbouwers, of van vereenigingen van landbouwers. De aanvraag is vrachtvrij te richten aan den directeur.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2