sburg, tieblad VOORUIT! Anker. IN. liaudi. k Vrij. DERDE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 3 Mei 1905. No. 23 SR Co., ïn Haag. roort 157. edere maand lij irksland. diappij raar de. - Landbouw Binnenlandsch Nieuws. :e Middeiharnis. euwe Arbeidswet. v. ien a 50, 75 en ïi's en Drogisten LM. Ja., teepe, te |1a d00rn- 1. p. de vries hobbel. 331). lboekkapitalen Inen- en buiten- Ihet sluiten van lop binnen- en ring enz.; j;en zeer billijke bepalingen die ig 23/4°/O 3 3'/a°/o lotel MEIJER Mondziekten ansttanden. dan versch ichadelijk zijn versch bereide is 500 te be- verking dezer beter dan de Lef Dr. de Vrij lekblad, dat de Ie verzegelde ar gesteld niet ook niet de niet erkent ar uitsluitend Deze worden :s van 50 en lis. de premie uitbetaling Leeuwarden lllendam. lereede en Tonge. NO. 22 26 April 1905 Overdreven Chloorvrees. „Kaïniet?" Goed, gebruik het, maar alleen in den herfst of in den winter, want men moet voorzichtig zijn met alle meststoffen waarin chloor is. Chloor is zeer gevaarlijk." Deze en dergelijke waarschuwingen hoort men vaak. En zoodoende is er bü den land bouwer een zekere soort vrees ontstaan, voor alles, waarin chloor is. Hij schrikt al, als hij het woord chloor hoort of ziet. Die vrees is zeer overdreven. Het is waar, dat voor zekere gewassen chloorzoutennietge-' wenscht zijn, maar er zijn ook tal van an dere planten, die vrij onverschillig zijn voor het chloor en nog andere, bij welke het chloor zeer gunstig werkt. Daarenboven moeten wij wel in overweging nemen, dat in ons klimaat, waar het betrekkelijk zeer veel re gent, het chloor met de kalk, die zich in den bodem bevindt, vrij spoedig in den vorm van chloorzure kalk, uitspoelt. Nu en dan hebben de uitkomsten van proefvelden in ons land aangelegd dan ook reeds bewezen dat het met het gevaarlijke van het chloor niet zoo'n vaart neemt. Luister nu eens verder, naar wat professor Schneidewind ons omtrent den invloed van het chloor mededeelt, naar aanleiding van zijn zeer belangrijke proeven, door hem on langs gedaan. Professor Schneidewind heeft gedurende tal van jaren onderzoekingen gedaan, op verschillende grondsoorten omtrent den in vloed van de kalizouten op aardappels, sui kerbieten, voederbieten, gerst, haver, tarwe, rogge, vlinder-bloemige gewassen, zooals erwten, boonen, klavers enz. op de weide gronden, op koolzaad en op andere minder belangrijke gewassen. Ons bestek zou niet toelaten de uitkomsten van al deze proefne mingen in eens mede te deelen. Slechts over de drie eerste gewassen een enkel woord. Uit de genomen proeven blijkt ten duide lijkste, dat de aardappelen groote hoeveel heden chloor gebruiken, doch tevens dat zij zeer gevoelig zijn voor groote hoeveelheden zouten, waardoor het zetmeelgehalte daalt. De proefnemerraadt dan ook aan, deze vrucht slechts in den herfst met ruwe kalizouten te bemesten. De suikerbieten gedragen zich tegenover het chloor anders dan de aardappelen zulks doen. De fijnesuikerbiet is geheel ongevoelig voor het chloor dat in elk geval gunstig werkt op haar groei. Om deze reden is het kaïniet beter geschikt voor de suikerbieten dan voor de aardappels Zeer groote hoe veelheden kunnen op sommige grondsoorten een ongunstigen invloed uitoefenen op de structuur, doch bij gewone giften is daarvoor geen vrees. Het kaïniet is in genoemde proefnemingen op verschillende manieren gegeven. De beste resultaten verkreeg men, als men het in drie partijen gaf. Het eerste gedeelte voor den zaai het tweede ongeveer twee weken nadat de bietenplantjes boven den grond gekomen waren en het laatste derde gedeelte nog drie weken daarna. Deze bemestingswijze is zeker iets nieuws, wat het kaïniet betreft. Daar ik echter zelf ge zien heb, dat kaïniet bij wijze van overbe mesting naast de reeds gevormde peeën zeer goed gewerkt heeft en de resultaten van Prof. Schneidewind geheel dezelfde zijn, durf ik deze nieuwe bemestingswijze met kaïniet gerust aanbevelen. En nu eindelijk de voe derbieten of mangelwortels nog. Voor deze geldt geheel hetzelfde als voor de suikerbiet. Men heeft b.v. om eens een enkel staaltje van de wijze van onderzoek mede te deelen aan de voederbiet behalve een gezuiverd kalizout, gewoon keukenzout gegeven. Nu weet ge, dat keukenzout chloor bevat. Welnu de voederbiet nam het keukenzout en dus het chloor tot zich en groeide zooveel te harder. "Wii kunnen dus gerust zeggen, dat de vrees voor chloor minstens zeeroverdrevenis. De verkiesing voor de Tiveeds Kamer- De minister van Binnenlandsche zaken overwegende, dat op Dinsdag 6 Juni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal plaats heeft; gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der Kieswetheeft goedgevonden te bepalendat in de kiesdistricten, waarin het rijk is verdeeld, voor deze periodieke ver kiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 28 Juni d.a.v. (Slot.) Inbrekers op heeterdaad betrapt. Omtrent het betrappen van de daders van de inbraak bij een vleeschhouwer in de Zoutmansstraat in Den Haag, meldt de „N. R. Ct-" dat de ontdekking en de arrestatie van althans een der inbrekers te danken is aan de ac tiviteit van den rechercheur Van der Heulen. Deze had nl. Zondagavond zijn vrijen dienst- avond en liep met zijn 13 jarig zoontje te wandelen, toen hij zag dat in de Zoutmans straat twee verdachte personen zich heen en weder bewogen, hoofdzakelijk vóór het per ceel van bedoelden vleeschhouwer. Hij stel de zich op het Prins Hendrikplein op, terwijl zijD zoontje de handelingen van het ver dachte tweetal bleef gadeslaan en al spoedig zijnen vader kwam mededeelen, dat die personen aan de deur van vermelde woning morrelden. Later ging een van die personen naar binnen, bleef daar enkele minuten vertoeven, waarna hij weder naar buiten kwam en zijn kameraad wenkte, waarop zij te zamen het huis binnengingen. De rechercheur verzocht toen den op het Prins Hendrikplein geposteerden agent mede te gaan, na hem van de insluiping in kennis te hebben gesteld, terwijl hij zijn zoontje voor het perceel in de Zoutmanstraat op post liet. Hij begaf zich daarna in de woning van een wijnhandelaar, wiens huis aan dat van den vleesc-houwer grenst en stelde met dien bewoner een onderzoek in, terwijl hij den agent van politie voorde deur van den wijnhandelaar liet post vatten, met opdracht de personen, die uit de vleesch- houwerij mochten komen te arresteeren. De rechercheur nam inmiddels in den tuin waar, dat zich twee persoonen in den uit bouw van de woning van den vleeschhou wer bevonden. Hij hoorde hen breken, terwijl telkens door hen licht werd ontsto ken. Nu werden met den agent buiten maat regelen beraamd om te trachten de inbrekers in te rekenen. De rechercheur ging de voor deur van den slager binnen, en tegelijker tijd zou de agent over Je schutting klimmen van den tuin van den buurman, den wijn handelaar, om zoo in den tuin te komen van het perceel waar was ingebroken. Terwijl de rechercheur naar binnen ging, hoorde hij de inbrekers vluchtten, waarop hij in de vleeschhouwerij een revolverschot loste, om hen vrees aan te jagen. Ju den tuin gekomen, zag hij een persoon vluchten, die trachtte over de schutting te klimmen hij loste andermaal een revolverschot, waar aan de inbreker zich echter weinig stoorde en bleef klauteren, waarop 't den rechercheur gelukte hem te grijpen en te boeien, en met behulp van zijn zoontje over te bren gen naar het commissariaat van politie aan het Alexanderveld. De meergemelde agent van politie stelde daarna met behulp van den rechercheur Heyligers, die er later bijkwam, een verder onderzoek in, waarbij bleek dat,gelijk reeds gemeld, de tweede inbreker ontvlucht was door den tuin van een perceel in de Hugo de Grootstraat, daar de tuin en keuken deuren verbrekend en zich heel kalm door dat perceel verwijderend. De aangehoudene inbreker was gewapend met een geladen revolver en een scherp dolkmes, terwijl hij nog bij zich had verschillende inbrekers werktuigen en valsche sleutels. De politie hoopt dat zij, in den aangehou den inbreker, een der daders heeft te zien van den in den laatsten tijd herhaaldelijk daar ter stede plaats gehad hebbende dief stallen door middel van insluiping in huizen, die gedurende eenige uren, door alle bewo ners verlaten waren, en van welke inslui pingen een te Amsterdam zetelende bende verdacht wordt. De gearresteerde inbreker weigert hals starrig zijn eigen naam en dien van zijn metgezel aan de politie op te geven. Er is door de recherche een fotografie van hem gemaakt. Treurig ongeluk. Te Oudescbild, op Texel werd een droeve mare gebracht. Een der Texelsche bergers, van de la ding exstoomschip „Alba" teIJmuiden, deed van de met maïs geladen schuit het luik van het vooronder open. Door de gassen, die uit de maïs opstegen, gelaakte hij be dwelmd en viel in het vooronder. Een an der iemand van IJmuiden, trachtte hem te grijpen, doch geraakte ook bedwelmd en viel eveneens in het vooronder. "Weer een ander wist nu den persoon uit IJmuiden te grijpen en op het dek te trekken. Deze was bewusteloos, doch kon worden bijgebracht maar van den ander, zekere N S. van Oude- schild, kon men de levensgeesten niet op wekken. Een weduwe en drie kinderen blij ven onverzorgd achter. Vermindering van 't gebruik van gedistil leerd. Naar de Volksbond verneemt, heeft het verbruik van veraccijnsd gedistilleerd per hoofd der bevolking over 1904 in ons land bedragen 7,65 liter.a 50 pet., een cijfer zóó laag als sedert 1870 niet is voorge komen. Sinds 1877, toen het 9,98 liter be droeg, is het verbruik per jaar en per hoofd geleidelijk biina 21 /2 liter verminderd. In het le kwartaal van dit. jaar heeft de accijns weder ruim f250,000 minder opge leverd dan in 't le kwartaal 1904. Waarlijk cijfers, die verblijden. Schandalig. Men meldt uit IJmuidenZa- n 1 6 regels 0,60. 0,10. r jilaatsruimte. clits tweemaal berekend, en Advertentie-Bureaux ntiën aan. iets dergelijks en de zaak gaat bessenwijn door! Er gaat goedkoopere grond- aag maar eens, hoe 't volk :he benamingskeus sommige letitelt als wagensmeer ïveel slooten van de steden n mee te praten van de ge- van den oneerlijken knoeier lord, de vervalsching heeft ge afmetingen aangenomen, undigen eenstemmig op 't ïr voor onze volksvoeding ngsmiddelen vond dr. Lam, recteur van hetgemeentelijk te Rotterdam, niet minder 'alschingsmiddelen landen heeft men reeds zicht van overheidswege op riddelen. idWel, dat blijft met echt ie sleur liet rustig gedongen, aoze knoeiers hun zakken koste van de gezondheid r, uk is alweer, dat Jonas de Jonas, dat is het minst der bevolking. van jeugdige personen.) $dige personen rekende de beidswet de kinderen van t 15 jaar. Eenmaal 16 jaar ider als volwassen en heeft erdere bescherming meer ontwerp van de Arbeids- Ide in plaats van den 16- en leeftijd als grens; het üdswet 1904 staat dus ten iet ontwerp van haar voor- a 16-jarige ondervinding ïister Kuyper het nog niet ms met méér dan één jaar Deze halfheid past geheel p, maar dit is dan ook het voor pleit. In de Memorie ng zoeken wij tevergeefs lotiveering! Alleen wordt (i) door K. te M. Paul Welheim, vermoeid en oververzadigd van de drukten en feesten van den winter, van de jacht op zijn persoon en vermogen— een jacht, waarvan hij reedB sedert eenige jaren het doel wasPaul Wel heim was aan het begin van zijn zomervacantie, welke zes^weken duurde. In zijn behoefte aan rust, zijn begeerte om niets anders dan_ rust te vinden, was hij naar een zeer klein plaatsje, Mariaschutz, niet ver van Weenen.in het gebied der Stiermarksohe Alpen getrokken. Geen wereldreizigers kwamen daar, want het plaatsje bood niets ontzettends aan, maar het was Paul Welheim daar goed. Wie een open zin voor het schoone heeft, die ge niet ook al heeft hij het schoonere en het schoonste reeds gezien. En schoon was het in Mariaschutz, en liefelijk, en vertrouwelijk, enstil. Het eenige hotel, dat niet druk bezet waB, en de weinige gasten die het telde waren nog solide, in- goeden-doen-verkeerende, rustige burgerlieden, was Welheim toch nog te druk. 's Morgens vroeg ging hij reeds van huis, en trok dan met zijn fotografietoe- JLiwci tciuggcikccm geuiuiKty xiij op het reeds van rnenschen ledige terras zijn krachtig avondmaal, genoot daarna ondereen glas bier en een sigaar van den prachtigen sterrenhemel boven zich en van liet helder verlichte dal aan zijn voeten vrede, rust en een krachtig welbehaaglijk gevoel doortintelde hem geheel. Daarna een heerlijken on- gestoorden slaap tot den volgenden morgen en dan weer opgewekt de natuur in. Hij was tevreden en wenschte niet naar beter- een volle veertien dagen lang. Maar als men drie en dertig jaar is en boven dien nog een stuk humorist en daarbij gaarne mensch- kundige studies maakt, neemt het genot der een zaamheid spoedig een einde en men keert weder tot zijn natuurgenooten weder. Van hen, die hier de wereld uitmaakten, het zoogenaamde gezelschap, wilde hij nog altijd zeer weinig weten, de hoofdper sonen schenen een paar modedametjes en een sierlijk gekleed sportliefbehstertje,-dat volop genoot van het groene woud met zijn dennenlucht. Als hij zoo op zijn eenzame paden ronddwaalde, moest hij dikwijls om zich zeiven lachen en hij sprak voor zich heen „Ja, ja, het is tijd, dat ik er een eind aan maak, dat ik eenmaal ernstig word. Dat wil ik ook gaarne. Ikjverlang naar rust, naar een thuis met kinderen I O, ja, trouwen wil ik, zoodra ik de rechte Eva maar vindMaar rein en onbedorven moet zij wezenzij met eenige nieuwsgierigheid te monsteren. Er was niet veel aan hen te zien het waren eer ige Weener, Grazer en Neustadter burgers en kleinburgertjes het mannelijk geslacht was slechts door een paar exem plaren vertegenwoordigd, kinderen waren er in me nigte en een flink aantal jonge dames, van welke er nog niet een eenigen indruk op hem gemaakt had. Weldra had Paul Welheim bij zich zeiven vastge steld, dat alle gasten onder drie afdeelingen te bren gen waren ten eersten de veeletenden, die alleep genoten tijdens de maaltijden en daarom ook om de twee uren hun inwendige moesten versterken ten tweeden de veelloopenden, die deden zooals hij, en eindelijk zij,dieheimelijkof in hetopenbaar hun verve ling verdreven door bij alles voor toekijker te spelen. Een familie, bestaande uit vader, moeder en doch ter, trok spoedig al zijn aandacht, omdat hij die on der geen van zijn drie afdeelingen kon brengen. Zij maakten flinke wandelingen, zonder nog van het wandelen een levenskwestie temakenvier maal per dag gebruikten zij met goeden eetlust hun maal, maar deden daarbij toch niet hun best hun maag te overladen en wat wel het wonderlykste was. men zag hen alle drie ijverig met boeken in de handen, boeken, waarin zij werkelijk lazen en waar zij niet om de verveling te verdrijven over heen keken aan de uitdrukking van hun gelaat kon men zien, dat zij met ernst en aandacht lazen. nensclienkinderen, hoe belachelijk Zelfs onderwetsch voor de klein- .riaschutz £een lichte Engelsche of Fransche bnzij zagen Gr bepaald net, fijn, keld uit, het waren verreweg de geheel Mariaschutz. Hij moest toe- .e nette personen gezien te hebben. De jonge dame bezat nog de jeugdige vroolijkheid, maar de ouders waren zeer, zeer nethij bestudeerde het kleine gezelschap steeds ijveriger. Aan den ouden heer (Paul taxeerde hem op drie of vier en zestig jaar) was niet veel opvallends, be halve de verstandige, goedig spotachtige oógen. De oude dame, zeker een jaar of tien jonger dar. haar man, kon Paul niet genoeg aanzien, zulk een fijn, lief, goed matronengezichtl Ofschoon de tijd ook zijn in vloed op haar uitgeoefend had, zag men terstond, dat zij eens een prachtige, bekoorlijke vrouw was geweest, prachtiger nog dan baar schoondochter. En hoe zij zich kleeddel Paul, die een zeer lijnen smaak bezat voor dameskleeding, had nog zelden zulk een sierlijken eenvoud gezien. De jonge dame—een jong ding nog van, zooals Paul meende, negentien 'jaar (hier vergiste hij zich, want zij was de een en twin tig al gepasseerd)was zeker een allerliefste ver schijning, waarvan haar frissc.be, melk-en-bloed-kleur zeker wel de hoofdoorzaak was. Evenwel haar groote krachtig-slanke lenige figuur, wier bewegingen on bevangen zelfvertrouwen toonde Jen de helderblauwe oogen, met dien trouwhartigen blik, stonden haar ook goed. Zij droeg steeds een blouse van lichtge kleurde stof, en een witten jongenshoedzij scheen tot die benijdenswaardige vrouwen te behooren, wie alles goed staat, maar een eenvoudig kleed het best.. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1