„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 22 26 April 1905 OÖicieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws INVORDERING 's Ityks directe belastiugeu. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL- HARNIS maakt bekend, dat bet kohier No. 4 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, over het dienstjaar 1904/5, invorderbaar verklaard op den 21 April 1905, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Middelbands, den 25 April 1905, De Burgemeester, ULBO J. M1JS. BESCHRIJVING voor de Belasting op Bedryfs- en andere Inkomsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente iMIDDELHARNIS Gelet op artikel 13, 1, eerste zinsnede, en artikel 19, 7 der Wet van den 2den October 1893 (Staats blad No, 149) Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door den Heer Commissaris der Koningin in deze Pro vincie is bepaald, dat met de uitreiking van de be schrijvingsbiljetten voor de belasting] op bedrijfs-'en andere inkomsten, over het dienstjaar 19051906, een aanvang zal worden gemaakt op Maandag, den lsten Mei aanstaande, en dat de aanslagsregeling voor dit jaar den 1 October 1905 moet zijn ten einde gebracht; terwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand, nadat de Com missie van Aanslag of het College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt hierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen, ten opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door het publiek te vervullen Art. 15, 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennoot schap, onderlinge verzekeringmaalschappij, coöpera tieve vereeniging, of van eene vereeniging of stich ting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boek houder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6, 2, en van de in art. 16 be doelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van bier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereeni- gingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederij en mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringcn, waarover volgens art. 5, 1 en 2 en art. 6, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daar over verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1& en e bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaat schappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennoo ten van hier te lande gevestigde commanditaire ven nootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of re- kening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toe lichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19, 16 of 2 die den aanslag moet regelen. Art. 47, g 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15 2 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van over treding van art, 45. Art. 47, g 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f400, Art. 34. Ie lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hnn bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en kzijn gehouden, onverminderd hunne ver plichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na bet begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het Ge meentebestuur schriftelijk aan te melden, met op gaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijkedatzij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47, i 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete 7an ten hoogste f25, Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een (valschen naam, woonplaats, be drijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan wordenzij gestraft metj eene geldboete van ten hoogste f150,—. Voorts wordt nog bijzonder bewezen op de in art 12, 2, 2de lid lo. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om(zich, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvings biljet B te verzekeren, door vöór of op 15 Mei a. s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen overhunne woon plaats. Middelharnis, den 20 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Bnrgcraeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- De heer G. v. d. Hoek en echtgenoote zijn benoemd tot vader en moeder ;n het gasthuis te Dirksland. Bij koninklijk besluit is de heer J. v. d. Koogh benoemd tot gezworene van den Oost- en Westplaatpolder onder deze ge meente. Door den Raad dezer gemeente is be sloten dit jaar geen kermis alhier te houden. Aan den heer Verheul uit Rotterdam architect aan de te bouwen kerk alhier is opgedragen een begrooting op te maken voor het restaureeren van het raadhuis, Tegen A de W. uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met zijn fiets zonder licht later dan één uur na zons ondergang op den Westdy k alhier. Van het erf van den heer C. G. B. zy'n in den nacht van Zaterdag op Zondag door overklimming duiven gestolen. Een droef, ontzettend ongeluk dom pelde Maandag twee geachte familiën in ons dorp in den diepsten rouw. De heer L. Gouswaard herdacht op dien dag zijn zilv'ren huwelijksfeest. Terwijl men vroolijk en opgeruimd bijeenzat, kwam de verloofde van mej. S. Gouswaard, de heer D. Peeman, op de gedachte een klein zeil tochtje te maken met een pas gekochte boot. Met een zoontje van den heer G. zeilde hij uit. Doch nauwelijks even voorbij de Sommelsdijksche haven schepte de boot te veel water, helde overzij en zonk, waardoor de inzittenden te water geraakten. Onmachtig tot hulp aanschouwden de ongelukkige vader, de radelooze bruid, die zich beiden aan den Havendijk bevonden, het rampzalig tooneel. Zij zagen de wanho pige pogingen van den geliefde om de boot te grijpen, zijn laatsten smeekblik op den reddenden oeverhelaas het watervlak sloot zich, slechts een enkele kring ver kondde, dat de diepte een liefdevol zoon, de steun zijner ouders besloten hield. De inmiddels toegesnelde menigte stond handenwringend aan den oever Daar snelde de heer C. van den Berg, klerk der posterijen te Koog-Zaandijk, met verlof bij zijn ouders, toe, bedacht zich geen oogenblik, doch sprong, nog een hand boven water ziende, dadelijk in de Haven. De flinke jongeman smaakte het geluk het zoontje van den heer G. te grijpen en aan Val te brengen. Helaas, den tweeden drenkeling kon hij geen hulp bieden. De aangekomen bootjes trachtten eerst de gezonken zeilboot boven te brengen, vermoedende, dat de heer Peeman daaronder was geraakt. Na lang zoeken en dreggen, een kwartier van ontzet tende wanhoop voor de verwanten bracht men den ongelukkige boven water. Dadelijk naar wal gebracht, werden alle pogingen aangewend om de levensgeesten weer op te wekken. Helaas, 't mocht niet baten, slechts het ziellooze overschot van den oppassenden jongeman kon men naar de ouderlijke woning voeren. De pen is niet in staat de radeloosheid der diep getroffen ouders, van de verloofde en familie te schrij ven. Groot is de deelneming van ieder onzer in deze ontzettende ramp. Moge den diep getroffenen kracht naar kruis worde ge schonken. De volgende vischsloepen zijn te IJmui- den binnengekomen met eene besomming van Schip Schipper Besom. Johanna Hendrika A. de Koning f 1390.— Voorlichter M. den Braber 1065.— en 8 ton zoutevisch. Anna L. Koster 650. en 4 ton zoutevisch. Luctor et EmergoW. v. d. Hoek. 1115.— en 4 ton zoutevisch. Doggersbank Jac. v. d. Hoek 1125.— en 5 ton zoutevisch. Tentoonstelling Ambachtsschool. Veni, vidi, vici." Zoo sprak een veroveraar der oudheid, toen hij zijn tegenstandersin korten tijd overwon. Ik kwam, zag en over won, willen de vreemde woorden in goed Hollandsch zeggen. Wie nog antipathie tegen de ambachts school heeft, wie haar nut in twijfel trekt, hij kome naar de Tentoonstelling, die Vrij dag begint en wij kunnen hem verzekeren Het „Veni, vidi, vici." zal op hem van toe passing zijn. Wie sympathie voor de zaak heeft, hij kome, want de tentoonstelling van werkstukken zal hem sterken in zijn oordeel, dat vakonderioijs voor onze am bachtslieden noodig, onontheerlijk is. Wie er koud noch warm voor is, hij kome en wij twijfelen niet of hij zal na de ten toonstelling erkennen, dat een goede zaak ieders steun moet hebben en de Ambachts school daar niet het minst recht op heeft. Lezers, verzuimt niet de advertentie in ons blad te lezen. Komt op de tentoonstelling gÜ zult U uw gang niet beklagen. S0MMELSDIJK Aan G. Breur. Cz. is eene vergoeding van 30 cent per dag toegekend, zoolang zijn zoon Pieter zich in werkelij- ken dienst bevindt. De Beschrijving der belasting op bedrijf en anderen inkomsten zal in deze Gemeen te plaats hebben op Woensdag 1 Mei a.s. De arbeider F K. die in beschonken toestand Vrijdag j.l. alle zeilen bij moest zetten om zich staande te houden, laveer de met zijn hoofd zoodanig tegen harde voorwerpen, dat het bloed hem uit verschil lende wonden langs 't aangezicht vloeide. Door de Gemeente-politie is proces verbaal opgemaakt tegen P. T. huisvrouw van M. v. d. B. wegens overtreding der drankwet. Door den heer Prince van Melissant en anderen is aan den heer C. Vis, Jz. mr smid alhier de levering opgedragen van een fairbank aan de Dirkslandsche haven. Dit [is reeds de zesde fairbank die de heer Vis aldaar plaatsen zal. Verleden week Woensdag viel de schippersknecht M. v. d. S. bij schipper A. van der Gijze, boven van de last met stroo in de volle haven met water. Door het toewerpen van een touw werd hjj aan boord gehaald. By' Kon. Besluit zy'n benoemdtot dijkgraaf van den polder Oost- en Westplaat Flakkee; de heer K. de Graaffte Sommels dyk en tot dijkgraaf van den polder Kraayen- stein de heer A. A. Mys te Sommelsdijk. Bjj testamentaire beschikking werd door nu wijlen de Wed. P. van der sloot, f lOOOJvoor de Geref. kerk te Middelharnis en f 500 voor de armen dier kerk vrij van successierechten gelegateerd. i Dordt scheldt als paganisten, Al wie vrijzinnig zijn. Voor buitenlandsche zaken, Komt dat niet in haar brein! 2 Melville kon heerlyk dansen Op Hofbal en festijn, Maar voor 's lands eer en zaken, Och, je, was Melville klein. 3 Om 'tboeltje op te knappen, Is nu een „paganist." Belast de zaak te redd'ren. Omdat die 't beter wist. 4 Minister Van der Weede Is liberaal gezind. Hoe is dat nu te rijmen Met Christelyken tint? 5 Wel arme kleine luijden Dat weet ge al langen tyd De woorden en de daden Die voeren feilen strijd. 6 Zij willen u weer foppen Als Juni komt in 't land. Zet dan je oogen open. Stemt dan aan onzen kant. DIRKSLAND- Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat door J. van Dijk op 21 April reeds een nest met jonge leeuwe riken is gevonden. UERKINGEN. De raad dezer gemeente heeft wijziging aangebracht en vastgesteld in den legger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Met de uitreikingder beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1905/1906 zal een aanvang worden gemaakt op Maan dag 1 Mei a.s., terwijl de aanslagsregeling voor dit jaar den 1 October a.s. moet zijn ten einde gebracht. STELLENDAM- Door een nachtlichtje ont stond de vorige week bij A. K. alhier een begin van brand. Tafel-en vloerkleed waren o. a. verbrand. Gelukkig konden de bewo ners, het vuur intijds meester worden, waar door groote onheilen werden voorkomen. Op het visschersvaartuig van J. de Geus alhier, is een postduif gevangen, om welks pootje een ringetje zat gemerkt C. T. Een fietsrijder van hier bad deze week op één dag het genoegen, twee keer een bad te nemen. Wel wat vroeg voor den tijd van 'tjaar, vooral, daar de lente zich zoo lang laat wachten. Paaschmaandag, toen eenige fietsende jongelui van hier, op hun reis huiswaarts even afstapten aan het café Fortuna, werd hun door eenige jongens van Melissant ge boden, van hunne zitplaatsen op te staan, daar deze volgens het zeggen der Melissan- tenaars van hen waren. Hierdoor ontstond moeite, waarby, naar men zegt, ook nog een paar klappen vielen. De houding der overige gasten, eveneens lui uit Melissant, nood zaakte al gauw de steenleggers van den twist (uit Melissant) de vijandelijkheden te staken. De Stellendammers kozen de wijs- ste partij en reden naar huis. GOEDEREEDE. Zaterdagnamiddagji. werd het zoontje van A. d. V. aangereden door den fietsrijder D. L. alhier. Gelukkig kwam de kleine met den schrik vrij. In den loop van dit jaar hebben zich reeds een elftal personen naar Noord- Amerika begeven, terwy'l nog by een twee tal gezinnen het voornemen bestaat zich aldaar ter bekoming van betere positie te vestigen. Dezer dagen werd de veldarbeider J. v. S. alhier zwaar getroffen, doordien bij een éénjarige kalfvaars door den dood heeft verloren. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag over 1905 is ter goedkeuring aan Hoe ren Gedeputeerde Staten dezer provincie toegezonden. Jl. Maandagavond zijn bij een ingeze tene door (een) tot heden onbekend(e) per soon (personen), vermoedelijk uit baldadig heid twee ruiten stukgegooid. OUDDORP- Vrijdag zynjvan hier vertrokken 2 meisjes van 16 17 jaar om alleen de reis naar Noord-Amerika te begeven en be staat het voornemen om daar verder de reis voor de overige huisgenooten te verdienen. NIEU1VET0NGË- Vrijdagmorgen had H. Noteboom met zijn vrouw om 6 ure hun woning, na deze goed gesloten te hebben, verlaten. Toen Noteboom des middags te huis kwam, ontdekte bij dat er iemand in huis was geweest, door dat de deur van het kabinet was opengebroken, en dat daar drie Rijksdaalders uit waren verdwenen. Hiervan deed hij aangifte bij de gemeente politie, die dadelijk een onderzoek instelde en nog denzelfden avond had de buurvrouw van Noteboom, genaamd J. L. huisvrouw van J. H. nadat zij te Middelharnis en in deze gemeente eenigeinkoopen had gedaan aan de gemeente veldwachter Hage bekend den diefstal te hebben gepleegd. Eenig geld en gekochte goederen zijn in beslag geno men en procesverbaal opgemaakt. Burgemeester en Wethouders, noodi- gen naar aanleiding van de klachten der wiel rijders over den last en de onaangenaame gevolgen, die zijj ondervinden door het wer pen of laten liggen van doorns op de open bare wegen, wanneer de langs die wegen staande heggen worden geknipt of gesnoeid, de ingezetenen beleefd uit aan die zeer ge gronde klachten te willen tegemoet komen, door die doorns zoo spoedig mogelijk op te ruimen, en van de openbare wegen te verwijderen. Het door Burgemeester en Wethou ders aan den raad gedaan verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar, is tegen betaling der kosten ter gemeente secretarie verkrijgbaar gesteld. OUDE TONGE- Op Maandag den 1 Mei a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de beschrijving voor belasting op bedryfs- en andere inkomsten. Is aan belanghebbenden in herinnering gebracht dat alle vorderingen ten laste van het Ryk, Provincie en gemeente over 1904 voor of op den laatsten Juni a.s. bij de be sturen en de Ambtenaren, die bet aangaat moeten zijn ingediend. Tot opzichter dezer gemeente is door den raad in zijne vergadering van 20 dezer benoemd de heer D. den Rooijen, timmerman alhier. Uit de rekening der schoolspaarbank dezer gemeente over 1904 blijkt dat het saldo op 1 Juni 1905 bedroeg f 250,77 Op advies van de gezondheidskom- N missie wier zetel te Middelharnis, is de woning van P. Franken aan den molendijk alhier wy'k A no. 269 onbewoonbaar ver klaard. Uit de rekening der Nutspaarbank alhier over 1904 blijkt dat het gezamenlijk bedrag der bezittingen dier spaarbaak be droeg f 9969,04. Ter algemeene kennis is gebracht dat van af 25 April 1905 tot dat de commissie hare taak binnen deze gemeente zal hebben volbracht door belanghebbenden bezwaren kunnen worden ingediend tegen het plan van aanleg van den spoorweg van Ouddorp over Middelharnis naar Ooltgensplaat met zijtakken. De lotelingen der lichting 1905 zijn ingedeeld als volgt. A. van Maurik en C. de Gast by het 4e Regt. vest. art. te 's Hage, J. de Boet en C. Braber bij het 4e Regt. vest. art. te Willemstad, G. Stoop bij het 3e Regt. Inft. te Bergen-op-Zoom en P. Koert bij het 6 Regt. Inft. te Breda, terwijl de loteling J. Hartman der lichting 1904 is ingedeeld by het 6e Regt. Inft. te Breda. In de vergadering op Donderdag 20 dezer gehouden door de vrijzinnige kies- vereeniging „Oude Tonge"is met algemeene stemmen tot candidaat gesteld bij de aan staande verkiezing voor leden der Tweede Kamer de hr, Mr. R. J. C. Patyn te'sGra- venhage, candidaat der vrijzinnige te Zie- rikzee. Maandag 17 April bad hier eene vergadering plaats van de afd. Overfiakkee van 'tA. Ned. Verb. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden hielden de heeren E. Hullebroeck en J. de Vos een voor dracht over de geschiedenis van't Vlaamsclie Volks lied. „Voordracht-Concert" heette het op 't program en dat was 't inderdaad. De hr. Hullebroek ;gaf een zeer boeiend overzicht van de geleidelijke ontwikke ling van 't Vlaamsche Volkslied. Hij toonde aan, hoe 't Volkslied zich ontwikkeld had uit den kerk zang, hoe eindelijk de minnezangers zich losmaakten van den kerkzang, al liet de invloed daarvan zich ook nog lang gelden. Dit betoog werd niet alleen in woorden gegeven neen, het werd opgehelderd, we zouden haast zeggen aanschouwelijk gemaakt, door de voordracht van oude kerkzangen en daarop ge bouwde wereldsche liederen. Zoo kregen we, in woord en beeld, de geheele geschiedenis van het Vlaamsche lied,'tot op dezen tijd. De heeren Hullebroek en De Vos droegen op onovertrefbare wijze voorbeelden voor van liederen uit de verschillende soorten minne liederen, historische liederen, hekelliederen, humo ristische en plaatselijke liederen. Ten slotte liederen uit den nieuweren tyd. Over den zang en de voor dracht der beide kunstenaars behoeven we niets meer te zeggenwe kunnen daarvoor verwijzen tiaar het verslag van liet vorig jaar. Zang en voordracht gaan hier uitnemend samen en daardoor is de indruk op 't gehoor diep, zeer diep en blijvend. Tel kens barstte dan ook een sterk applaus los van lt talrijke gehoor en verschillende liederen werden herhaald, ,,'t Kwezel- ken", gezongen door H., en „De tiende penning" door De V. zullen niet licht vergeten worden; maar alles was schoon. Over onze tegenwoordige dichters en componisten was de Tit. H. niet best te spreken en wij gelooven terecht. Wij zijn het eens met den hr. H., onze nieuwere dichters, of wie als zoodanig poseeren, dichten niet voor 't volk en de componisten,die. het

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5