Die heerlijke protectie! Kameroverzicht. Buitenlandsch Ovei| uitbreiding der inspectie hand aan band gaan. Dat de technische indeeling van het ontwerp alles te wenschen overlaat, toont het rapport uitvoerig aan door eene ver gelijking met de thans bestaande veilig heidswet. In die laatste wet kunnen we drieërlei eischen onderscheiden. Ie. de vaste inrichting der fabriek n.l. luchtruimte, luchtverversching, verlich ting, privaten, schaftkamers enz. Nauwkeurig zijn thans reeds de eischen daarvoor omschreven. 2e. de meer veranderlijke invloeden in de fabriek n.l. zindelijkheid, tempe ratuur enz. 3e. voorwaarden, onder welke na- deelige arbeid b. v. in zeer hooge tem peratuur of in een stoffige, giftige omgeving, wordt veroorloofd. In het ontwerp-Kuyper zijn de eischen onder 1 en 2 genoemd jammerlijk ver strooid," zoo zegt het rapport. 't Gevolg daarvan is een verwarring, waaruit noodzakelijk voortvloeit, dat noch rechter noch inspecteur de wet zal kunnen toepassen. De wanhopige verwijzingen van het eene artikel naar het andere, maken de arbeidswet juist voor arbeiders onlees baar. Het rapport geeft daarvoor het vol gende, alleszeggende voorbeeld: „Een aardewerkfabrikant vindt bij aandachtig doorbladeren eerst art '121 dat handelt over werklokalen in aarde- werkbedrijven. Dit artikel verbiedt te schaften in werklokalen, waarin bepaalde loodverbindingen worden verwerkt. Vlak daarboven in art. 120 ziet hij evenwel naar art. 121 verwezen en vindt nu zijn verplichting tot het inrichten van een kleederep bergplaats. Zekerheidshalve kijkt hij nu nog ver der terug en ontwaart dan ook in art. 118 een verwijzing naar art. 121 en komt zoodoende te weten, dat hij over kleederen moet verschaffen. Nu wordt hij angstig, dat hij iets over 't hoofd gezien heeft en gaat het ontwerp weer artikel voor artikel na en ziet dan ook werkelijk in art. 62 nog iets, dat hem geldt. Daar staat n.l. dat eenalgemeene maatregel van bestuur het werken in zijne werklokalen voor bepaalde per sonen onder zekere omstandigheden kan verbieden. Na zich in dien algemeenen maatregel van bestuur verdiept te hebben, volgt hij weer voorzichtig de artikelen der wet tot 118 en vindt dan alleen in art. 80, handelende over zijne lucht ruimte, nog eens naar 121 verwezen. Nu vervolgt hij zijn moeizaam zoeken en streept dan aan de artikelen 122,128, 130, 137, 141, 198, 201 en 205, die alle speciaal voor hem geldende bepalingen bevatten. Dan is hij zoo wal klaar, als hij niet vergeet, dat artikel 313 een alge meenen maatregel voorspelt, die Ook den werktijd in zijn fabriek kan beperken." De bedrijfsgewijze regeling die voor belanghebbenden de eenig goede is en die krachtens de Veiligheidswet mogelijk was bij Kon. besluit, wordt door dit ontwerp onmogelijk gemaakt. Dit ontwerp, zoo zegt alweer het rapport, is reactie, en brengt eene we zenlijke verslechtering van de Veilig heidswet van 1895. Treffend toch, dat die „paganistische" wet zooveel beter is in de oogen der vakmannen, van de „christelijk"-gekris- tallisèerde van dit kabinet! (Wordt vervolgd.) f 1281,099 219,090 1400,000 800,000 200,009 -189,000 150,000 -100,000 300,000 396,000 630,000 In een schunnig circulairetje, dat ver spreid werd van clericalen kant om de ver kiezing van prof. Treub afbreuk te doen, staat te lezen, dat de vrijzinnigen een bedrijfsbelasting op het landbouwbedrijf willen leggen om de uitgaven /voor de Pensioenwetten te bestrijden. Wat een grove, gemeene leugen Is: Van 't te genwoordige ministerie wordt gezegd, dat het de raillioenen wil verkrijgen door een matige heffing op den invoer van weelde- en luxeartikelen. Wat een even groote en een even gemeene leugen is. Luister maar, lezer. Van de 444 soorten van artikelen, die volgens het tarief van mr. Harte belast zullen worden, brengen de volgende vijftien soorten 5'/2 mil- lloen op van de 9 millioen die mr. Harte meer denkt te krijgen Sinaasapp., citroenen enz f 16,000 Allerlei voorwerpen van ijzer, staal of blik. 700,000 Allerlei voorwerpen van koper140,000 Petroleum enz380,000 Klompen45,000 1281,000 Meubelen Manufacturen K leederen Schoenen Tapijten en vloerzeilen Porselein en aardewerk Behangselpapier Tabak enz Allerlei werktuigen Kramerijen en galanteriën._ Te zamen f 5,047,000 Ziet ge, lezer, en dan moeten de kleine luyden nog geblinddoekt worden door de leus: 't zijn rechten op weelde artikelen Dan wordt 't voorgesteld of zoo'n recht van 10 of 12 o/0 zal strekken tot bescherming der industrie. Tegen de vruchten dier heerlijke(?) nooit volprezen bescherming komt weder een waarschuwende stem uit de protectie heffende landen zelve. Dit maal uit Amerika? De heer Austin Taylor lid van 't Engelsche Lagerhuis, heelt een brochure uitgegeven over de scheepvaart in de Vereenigde Staten. Volgens de wettelijke bepalingen aldaar mag de kustvaart en de vaart op de groote meren, waaraan Amerika zoo rijk is, alleen worden uitgeoefend door Ameri- kaansche schepen. Nu zou men natuurlijk verwachten, dat de Amerikaansche scheepsbouwers werk volop hebben om Amerikaansche schepen te bouwen. Het land is immers rijk aan hout, ijzer, aan alle mogelijke grondstoffen. En ziet, in 1821 waren er van de '100 schepen voor den in- en uitvoerhandel 88 in Amerika vervaardigd. Daarna is de zeer hooge protectie gekomen. En zie nu de cijfers eens: Van de 100 schepen waren in Amerika t;emaakt in 1821 88, in 1850 88, in 1860 72, in 1900 9. Sinds 1904 is op de Amerikaansche werven geen enkele zeestoomer voor de Vereenigde Staten gebouwd. De tonnenmaat der zeeschepen, in Amerika thuis behoorend, daalde van 2600000 ton in '1861 tot 900000 ton in 1903, niettegenstaande de handel verveel- vuldigde Vanwaar die verbazende achteruit gang? Er is toch immers protectie! Buitenlandsche mededinging is dus uit gesloten! Juist door de protectie is dat verval veroorzaakt. Als een Amerikaansch schip de kust- vaart zal mogen uitoefenen, moet 'tge maakt zijn in Amerika. De grondstoffen moeten in Amerika gekocht worden. Door de protectie zijn die zoo duur ge-, maakt, dat het bouwen van een schip i in Amerika 30 a 40 °/0 duurder is dan in Engeland. Voor twee precies gelijke schepen was 't verschil in bouwkosten 153 dollar per dag in 't nadeel van Amerika. Dat komt, omdat hout, ijzer, machines alles opgedreven worden door het tarief. De fabrikant, de mijneigenaar die weet, dat hij in 't binnenland geen con- currentie te wachten heeft, drijft daar den prijs op, terwijl hij naar het buiten land goedkooper verkoopt. Aldus betaalt de eigen ingezetene door de protectie meer voor de grondstoffen van den vaderlandschen bodem dan de buiten lander. Als een kenmerkend staaltje daarvan, zie men eens naar de volgende cijfers uit Amerika. „Stalen platen worden op de Ameri kaansche werven geleverd tegen 1.7o dollarcents per Engelsch pondDuitsche staalplaten kunnen te Philadelphia wor den geleverd tegen 1.40 cents. In het binnenland krachtig beschermd kunnen de trusts dat deel hunner productie het- welk zij daar tegen monopolieprijzen niet kwijt raken naar den vreemde tot veel lagerprijzen leveren. De heer Rolph, voorzitter van de reedersvereeniging aan de Pacifickust, verzekerde dat de Eastern Steal trust staal naar Engeland verkocht tot 8 dollars per ton minder dan waarvoor zij het in de Ver. Staten levert. De heer Hill, van deGre^tNorthern Railway, verklaarde dat Amerikaansche rails naar Canada worden geleverd tegen 10 dollars per ton minder dan hem door dezelfde fabrieken werd gevraagd. De heer Wallace, voorzitter van de Ameri can Shipbuilding Go. te Cleveland, deelde mede dat een der grootste fabrieken 100,000 ton staalplaten onlangs naar Belfast had verkocht tegen 24 dollar pet ton, hetgeen ongeveer neerkomt op 22 dollar in Amerika. Daar verlangt deze fabriek echter een prijs van 32 dollar per ton. Carnegie Co. leverde in 1900 staalwarcn naar Schotland tegen 7 pond 15 sh. 8 d. per ton, terwijl de prijs in de Ver. Staten was 10 pond 9 sh. 2 d. en zoo zouden nog meer voorbeelden aan te halen zijn." Dat is 't gevolg van de hooggeroemde protectie. Een waarschuwend voorbeeld voor de kleine luyden, die nog wel door een kerkelijk kabinet begiftigd dreigen te worden met dezelfde bescherming! wal. De man in lid van de Gereformeerde kerk, de vrouw van de Hervormde, maar geen lidmaat. De drie kinderen zijn in de Gereformeerde kerk gedoopt. Een halfjaar geleden werd een vierde kind geboren. Toen sprak men aan de gereformeerde Gemeente „eerst de kinderen van do openbare school en naar de Gereformeerde of afgescheidene, anders geen doop van liet vierde kind." De heer Smeenge over de onderwijswet: „Kleine scholen als. door dit ontwerp zullen komen, vooral op het platteland, ik herhaal het nog eens, vond ik verderfelijk. Het is niet te ontkennen, dat het peil van het onderwijs daardoor niet zal zijn als in den tegenwoordigen tijd wordt geboden, ook niet, dat er groot gevaar bestaat, ja dat het zeker is, dat het peil van het onder wijs daardoor ook zal worden verlaagd. Door de enorme uitbreiding van de bijzondere scholen zullen tal van openbare scholen in bevolking achteruitgaan, ja misschien wor den ontvolkt; gaan zij in (bevolking achter uit, dan vermindert straks ook het aantal leerkrachten. In het laatste geval moeten de bijzondere in al het onderwijs voorzien, en dan geen waarborgen te hebben dat die, bij zondere goed zijn georganiseerd, het is bedroevend. "Wat is toch het geval? Niet alleen, dat men om zoo te spreken straks ieder voor zich een schooltje wil, maar door de oprichting er van zullen de autori teiten, dat zijn mede de stichters der nieuwe, voor de openbare minder gaan gevoelen. Het zou niet vreemd zijn, dat men danj aan de openbare school zal onthouden al wat maar mogelijk is zonder met de wet in strijd te komen. Verheffing van het openbaar lager onderwijs daarvan zal in de meeste gevallen wel geen sprake meer zijn. Neen men zal de openbare school naar beneden halen, het peil van het onderwijs zal dalen en de spoorslag voor het bijzondere om te concurreeren, is meteen verdwenen. Zoo krijgen we over de geheele linie minderwaardig onderwijs Dat kleine scholen voor goed onderwijs schadelijk zijn, dat zeggen ook alle deskun digen. Alle adressanten aan de Kamer zijn van meenihg dat met één leerkraeht niet kan worden volstaan. In het adres der Roomsch Katholieke onderwijzersbonden heet het: „men kan be zwaarlijk verwachten, dat het onderwijs op een school met slechts'één leerkracht het hoofd aan redelijke eischen kan vol doen." Men voert ons herhaaldelijk tegener zjjn toch vele kleine scholen, ja soms met 3 en 4 leerlingen. Daarop moet men zich niet beroepen, daar kan sprake zijn van hoofdelijk onder wijs Het onderwijs kan daar geheel anders zijn daarop een school met 26 tot 40 leer lingen op de laatste is één leerkracht be denkelijk. Aan de rechterzijde is men niet schaarsch met het uitdeelen van „slechte nota's over het openbaar onderwijs. Ik betreur dat, maar daarom verheugt het mij, en de wensch van deze gelegenheid gebruik te maken om het te constateeren van die zijde ook eens iets anders te kunnen verklaren. Nog niet lang geleden heeft een toonaangevende man uit de antirevolutionaire partij (de heer de Wilde (red. Vooruit) in het openbaar tegen over mij erkend, dat bier in 's Gravenhage liét open baar onderwijs uitstekend is. Ik voeg daar gaarne bij een andere ver klaring, die moet zijn afgelegd door een schoolopziener, door dit kabinet benoemd, wonende te Hoogeveen. Deze toch moet zich aldus hebben uitgelaten. „ik kan geen kwaad van de openbare school zeggen, maar ons beginsel brengt mede, dat wij er tegen moeten strijden." CLERICALE LASTER. Dominee Offringa te Herwijnen beweerde in een lezing, dat de openbare school de schuld had aan de volheid van Gevange nissen en krankzinnigengestichten."!!! „Wat dit betreft, ik zou dien dominee wel eens willen vragen of hjj wel eens een statistiek heeft gemaakt van hen die zich van de verschillende gezindten aan over tredingen en misdrijven schuldig maken en heeft nagegaan of het waren leerlingen of voorstanders der openbare of der bijzondere school. Zoo neen laat hij daarmee dan eens onledig houden en het resultaat publiceeren dat bedoeld verwijt tegen de openbare school niet meer zal worden uitgesproken." CLERICALE DWANG. In Zuidwolde is een schipper, wiens drie kinderen gaan op de Openbare school. De oudste is met, 1 April gegaan naar de hoog ste of 7de klasse, de tweede naar de vijfde en de jongste naar de derde. De ouders zijn volkomen met de vorderingen van de kinderen tevreden en staan in volkomen vriendschappelijke verhouding tot de onder wijzers. De vader is altijd op het schip, de vrouw woont met de kinderen aan den Daarna luidde het opnieuw: (le kinderen naar de Gereformeerde school, zoo niet, dan wordt de va der, als minderwaardig lid van de gemeente afgesneden." ONVERDRAAGZAAMHEID. Ten bewijze dat de vrees voor onver draagzaamheid niet alleen in de liberale kringen wordt gevonden, wil ik een beroep doen op hetgeen de christelijk historische heer J. van der Smil te Hilversum sprak op de vergadering van den christelijken Historischen Kiezersbond op 24 December 1904, te Amsterdam gehouden. Hij zeide: „Ik moet waarschuwen tegen een te spoedige oprichting van christelijke schooltjes van 25 leerlingen. In vele plaat sen des lands zijn deze overbodig; scliadeljjk voor liet onderwijs, en zouden ze veel onnoodige verbittering en twee dracht wekken, terwijl men ettelijke openbare onderwijzers, die hun arbeid tot groote tevredenheid ver richten, op onchristelijke wijze grieven en stoffelijk benadeelen zou." „Heerscht in de bijzondere scholen een beter christelijke geest dan in de openbare? Zijn uw christelijke bijzondere onderwijzers beter dan de openbare. reiner, edeler, idealistischer, met hoogere bezieling, met meer werkkracht en toewij ding? Gij zult het niet durven beweren. Zijn uw kinderen beter Meer onder tucht, ook op straat Vraagt het eens in Friesch- land. Gij zult niet overal hooren dat het alles behalve brave Hendriken zijn integen deel ik durf de concurentie met de kinderen der openbare schooi wel aan. Die op het platte land bekend is, zal dat met mij wagen. Zijn uw scholen beter? Is uw onderwijs beter? Geenszins. Noch beter noch in den waren zin godsdienstl eer. Maar ge moet toch aantoonen dat het beter is, nu ge weder 2(/2 millioen meer uit de schatkist verlangt. Waarvoor dan toch? Met welk recht? Ik zal het u ronduit zeggen. Gy wilt het hebben voor uw kerkelijke dogma's. De Roomsclien la chen in hun vuiltje, want die kunnen Uw dogma's niets schelen. Maar tot meerdere subsidie willen ze cel hebbenzij doen toch wat zij willen. Ze heb ben het steeds gedaan, waaraan ze van hun standpunt nog gelijk hebben Zij hebben hun eigen leerstukken en leerstellingen en zou den u zien komen als gij op hun scholen, den Heidelbergsclien catechismus b.v. en Zondag XXX zouil willen laten onderwijzen. Bondgenooten, heel goed, maar zonder band. De zaak komt nu hier op neer, dat gij voor uw wederzijdsche dogma's geld uit de schatkist wilt. Het is dus een diep verschil dat ons scheidt. Wij meenen, dat het hoogste wat wij het kind kunnen geven zijn Christelijke maat schappelijke deugden. Gij wilt het kind reeds aanbrengen op zeer jeugdigen leeftyd leer stellingen, die de kinderen niet begrypen, de ouders niet begrijpen, de schoolmeesters niet begrijpen en vaak ook zelfs de predi kanten niet. En geen wonder. Wat ik hier zeg, dat meen ik, ik zeg het in hoogen ernst de zaak verdient het. Waar gaan wij op deze wijze naar toe Er is gevraagd, ook door mijn vriend, den heer Tydeman, bij ,de Pensioenwetten? Waar gaan wij heen Toen was het nog grootendeels een geldzaak, waar het om ging. Het gaat hier om hoogere belangen. En nu vraag ik bij dit wetsontwerp; waar gaan wii heen? En hier behoef ik mij het ant- woord niette laten toefluisteren door den een of den ander, ik weet het zelf welWil gaan naar de confessionaliseering van de volksschool om zoo te komen tot het con fessioneel maken der natie. Daarom is het thans begonnen en om niets anders. De tijd zal het leeren. Daar was het bij de wet van 1889 nog niet om begonnen, maar ik zei het reeds bij het begin mijner rede: Ik zag het toen reeds in het verschiet. Om daartoe te komen neemt men liet met de Grondwet niet meer zoo nauw. De voorstanders van de wet van 1889 meenden het, naar mijn vaste overtuiging, eerlijk en trouw met de pacificatie zy meen den 'tevens, dat men niet verder kon gaan of men moest de grondwet herzien. Ook waren ze tevreden met het verkregen sub sidie voor het bijzonder christelijk onder wijs, en dat dit, om zijn vrijheid te kunnen behouden, niet verder gaan en zich ook niet met zilveren of gouden kete nen aan (le staatsruif moest binden. Zn wilden op dat oogenblik eerlijk niet verder gaan, want zij wisten wel, dat voor wat men krijgt, iets anders behoort gegeven te worden, dat, wanneer de staat geld geelt, de staat ook recht heeft om te controleeren en dat men die controle alleen met gewela kan tegenhouden door een onvjj derheid, welke (lie controle weigert, borgen niet geven wi Waarom gaat men nu zoove< stelt men zjjne eischen zoove Ik zal het u zeggen. Er was een ander, de redact Standaard, die nadat er drie a vi cificatie, rust en vrede in den geweest, weer begon te stoken, U Die zeiik ben daarmede niet t( bijzondere christelijke school eischen veel verder stellen. En wa de tegenwoordige meerderheid zi laten vinden om tegen de Gron tegen de pacificatie in, mee te gj Veroorloof mij, mijnheer de met een variant op De Genestetj mogen antwoorden: „Des drijvers geweldige roe Dreef rusteloos hen voort oj „Des drijvers geweldige roede, dat wij geen pacificatie zullen krijg de openbare school is leegge met of zonder de Grondwet, totdat ze leeg is. De heer Lohman heeft zeer si gen tot ons gezegd. Ik neem ze kwalijk Hij had veel goed te heeft er ook langen tijd voor ge veer twee en een half uur en toen - lang niet goed gepraat. Het getuid hem al zoolang van zijn goe1 hij zijn zwakheid tot kracht zo| redeneeren, maar het is hem Hedenmorgen hebben wij oo bruischende bloed van den jeugc vaardigde Talma zien opk'omei vrijer redeneeren, en redeneerde maar op los, raak of mis. Maar, ik blijf onovertuigd en Al is mijn kleed in sommige antiek, het is van degelijke, solij van goeden snit, Ik blyf mijn plunje dragc| Flink! (Wordt v\ Over de krijgsverrichtingen in M; valt voor het oogenblik even vee| even weinig te zeggen als over vloot. Wei wordt er weer veel naar aanleiding van die vloot, heeft Rozjestwenski geprofiteerd rijks gastvrijheid in de wateren gaskar. Japan gtelde daar betrek nig belang in, want de afstand wa| groot. Maar nadat de Russische Oceaan was overgestoken heeft Ro ki de aan Frankrijk behoorende K baai tot veilige rustplaats geko heeft hjj het hem volgende eskader opgewacht, zijn schepen| heel in orde gebracht en steenkool middelen ingenomen, wie weet zijn vloot zelfs niet onoverwinti gemaakt. Zoo iets gaat natuurlijk te buiten en daartegen moest J| gestaan door vriend Engeland protesteeren, waar het ook gelijk want iedere medewerking, welk sische vloot ondervindt, moet ll benadeeling van Japan. Nu beweert Frankrijk met Rus als te begrijpen is, de neutralitei schonden te hebben. Rusland l| overvloede een streng bevel gezoi admiraal Rozjestwenski dat hjj al lijke moet doen om de onzijdi; verschillende naties te ontzien. O die in de Noordzee zoo dapper visschersvloot aanviel, zich daar aan zal storen; waarschijnlijk zi bevel op zijn eigen manier uitleg Engeland meent dat de neutra geschonden is of minstens dat veel te slappe maatregelen genonj om die te bewaren. Misschien is de meening van Franschen niet geheel ongerijmd| Engeland enkel te doen is om on te veroorzaken. Eerst heeft het mogelijk gestookt tussc-hen Frari Duitschland betreffende deMarokkq nu dat mislukt is en de reis v: Wilhelm geen vijandige gevolgen had, wil het gaarne in troeb visschende Engeland trachten Fra| Rusland van elkander te vervree Sinds Rozjestwenski in de Indi teren verschenen is, is de belangs den oorlog die zeer verflauwd wa tersburg weer toegenomen. Meteen die aan het begin van den oorli nert, worden op straat de telej gelezen en goedgeloovig als de n zfin, stelt men weer alle hoop op De binnenlandsche zaken zfin weer wat op den achtergrond geraj wel er nog dagelijks belangrijke d beuren, die bewijzen dat het nog all] en kookt, en de regeering doof bl! den rechtmatigen eisch om hervoi ja zelfs in plaats van eenigszins t toegeven, voortgaat met gevangenn en het laten uitspreken van de sch ste vonnissen. Hoe tiranniek er g^ wordt blfikt uit de gevangenzettin de beschuldigingen tegen Maxim Bfi de arrestatie van en een hui bfi den Petersburgschen advokaat vond de politie een geschrift, waai moeiingen beschreven waren van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2