Officieel Nieuws- en Advertentieblad Ken. ekhandel voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. takte Verf Vernissen, [eerkoppen >ornbos, -EIS ekhandel, bl har nis. Iharnis. Bijbels, ARÏEN 5de Jaargang. Woensdag 26 April Li>05. No. 22 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Gemaskerd. Ontzettend. »8 tl. zand- f d f per /2 ct. kilo. et. kilo. i t. per stuk. I's iiin 2 uur, lan F. Troost, ln WEILAND jgdpoldei' on- Ï)KK SLUTS, ids 6l/-> ure een perceel jen Kouden Jdeland, in het orp. Notaris onds 6 ure: JlLAND in het p/i5 aandeelen "het logement IVAN SCHOU- 905 des av. I Middelharnis. met BOUW- ERF aan de te Middelhar- SCHUUR en teelen vroon Korteweegje sdijk, ten ver- Is te Middelhar- 1905 aan de Idags half vijf ldenKronings- lartu gezaagd froenendijk. 5, des avonds j Middelharnis leeschhouwerij Lhtvee en huis ft te Middelhar en 2027,groot Deve van I. P. IOÜWER. 'des av. 7 uur, IharnisAfslag ihouwerij, met en huis daar- Middelharnis, 2027, groot 1 [>eve van I. P. IOUWER. )5, 's nam l1 2 het woonhuis Voorstraat te Iderenom con- |WER. vm. 10 uur, 1. Verkoop van IlSPELEN. 'I EN. Irscheidenheid. Jot lage prijzen flJK. bctie jarten. ttiên maandblabs», n prijs- t t Eiland. tarten. „VOORUITr Pit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Jtosseltrap 2, Rotterdam. -C75.tg-a.-ve eter te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Zullen we er uit leeren? „Op deze wijze gaat het goed, - voor de regeering wel te verstaan. Want natuurlijk, zal bij de herstemmingen het parool zijn als één man tegen de candidaten der rechterzijde; maar wanneer de heeren van links elkaar te voren flink hebben genegerd en gejudast, dan zal er bij de herstemmingen aan den ijver van de vrijzinnig-democraten om oud-liberalen te steunen, en omge keerd, hier en daar wel wat haperen. En aan dat haperen kunnen in sommige districten juist onze (dat üjjn de Room- «che en verdere kerkelijke (red. V.)) candidaten hun behoud te danken hebben." Wie dat schrijft, lezer? Wel, het Roomtche blad „het Huisgezin." En waarom dit blad zoo schrijft? Wel het ziet met groot genoegen de oud-liberalen in Alkmaar en Deventer krakeelen met de vrijzinnig-democraten, het ziet met kolossaal genot de linkerzijde zich ver meiden in twistpuntjes en nog eens twistpuntjes, het wrijft zich de handen van genot, want het kan het behoud zijn hunner candidaten Ge voelt het, nietwaar, lezer Tegen de aangesloten phalanx der clericale troepen, die 'tvolk vergiftigen met de valsche geloofsleuze, die den geloofshaat aanwakkeren, zich aanprij zend als de eenige, je warê Christenen (net als oudtijds de Farizeeërs in uiterlijk vertoon zich aandienden), die het volk laten bloeden met een Tariefwet en dan heel huichelachtig lief de kleine luyden vertellen, dat hun Christelijk kabinet 6 millioen zal geven uit 's landskas voor een Pensioenwet, waarvoor ze waarachtig eerst 9 millioen grootendeels uitarbei- derszakken kloppen, behalve de premie van minsten een dubbeltje per week tegenover deze clericale mooidoeners stelt de linkerzijde niet allereerst het wachtwoord: „Weg met die reactie, schouder aan schouder, om de democra tie nog niet verder achteruit te brengen, neen men kibbelt men twist. FE O TL L E T O TV. van Hans Arnold, (Slot) door K. te ffl. Mijn jongen, je hebt een kolossale domheid ge daan*!" dat volstrekte, loodzware, naar mijn meening wel twee uren durende stilzwijgen, dat zich op het daareven nog zoo vroolijk luidruchtige gezelschap wierp, dat alles moet men beleefd hebben om er zich een voorstelling van te kunnen maken. Ik waagde slechts een enkelen blik op mijn ver loofde, maar ik had genoeg gezienzij zat als in steen veranderd, de oogen wijd opgesperd, een uit drukking van grenzenlooze beschaming en opgewon denheid op het gelaat. Plotseling sprong zij met een haar anders geheel ongewone woestheid op— haar stoel kantelde om, de deur sloeg hard achter haar dicht," en weg was zij tante en ik zaten doodelijk verlegen, zwijgend tegenover elkander. Eindelijk vond mijn oude vriendin woorden om de loodzwaar drukkende stilte te verbreken. „Ja," begon zij op zoo recht gemoedelijk verschoo- nenden toon, „maar zulk een grenzenlooze domheid als u daar nu hebt uitgehaald, heb ik nooit bijge woond!" „Ik ook niet," sprak ik dof en zeer onderdanig en liet mij zedelijk verpletterd achterover in den stoel vallen. Wat is del eerste vraag bij de Juni stembus? Deze: hoe ontkomen wij aan de cleri cale heerschappij Gaat men links voort met onderling krakeelen, blijft de splijtziekte woeden, dan zal het slot zijn: De derde hond loopt met het been weg of te wel R'ome en Dordt zullen de reactie wederom hoogtij doen vieren. Waarom toch dat spelen in de kaart der tegenpartij Kuyper weet het wachtwoord wel: Verdeel en heersch. Hij ziet niets liever dan j die splijtzwam woeden in de vrij zinnige gelederen, 't Kan hem slechts winste zijn. Zijn hoofd- en subagenten verspreiden intusschen de beruchte antithese wijd en zijd, de vrijzinnigen krakeelen voort. Kan 'ter zoo ooit komen? Wat is allereerst noodig voor de ver wezenlijking onzer geringste wenschen? De val van deze coalitie, de incarnatie van het conservatisme. Maar daartoe komen we nooit, als we niet eendrachtig optrekken. Daarom schouder aan schouder, front gemaakt van links. Flakkee zal daartoe het voorbeeld ge ven. Dat verheugt ons, want alleen op die wijze kunnen we tot de overwinning komen. „Wat te zeggen van onze eeuw, die er op alle manier haar wijsheid toe misbruikt, om de van God gewilde onge lijkheid tusschen de menschen, nog ban ger, nog schriller, nog ontzettender te maken, en van de kleinen te nemen, opdat de grooten, gelijk dr. Schaepman het zoo juist uitdrukte, nog grooter zouden worden," Wie dat schreef, lezer Wel dr. Kuyper, niemand anders. Hij had gelijk. Het is ontzettend van de kleinen te nemen om de grooten nog grooter te maken. Daarom helpt de doctor Kuyper van 1905 het volk der kleine luyden aan een Tariefwet om 9 millioen uit meeren- deels schrale beurzen te kloppen. Daarom helpt de dr. Kuyper van 1905 den volgenden toestand in 't leven: Toen zwegen wij beiden weder en wachtten op een goeden invalhet scheen mij zeer waarschijnlijk dat wij zoo wel veertien dagen kondeu zitten. Tante staarde mij vijandig aan— en ik beant woordde haar blik|opdezelfde[wijze want ik vond, dat zij mij op zijn minst toch had kunnen beklagen. De toestand werd hoe langer hoe meer gespannen. Plotseling stond tante op, sloeg met de gebalde vuist op tafel en sprak met ernstigen nadruk tot mij „Hoor eens, ik wil u nu eens oprecht mijn mee ning zeggen. Ik voel mij daartoe een weinigje ver plicht; want door u mijn heksenpak op te dringen heb ik u eigenlijk deze kool gestoofd en ben dus genoodzaakt u die te helpen mee opeten. Naar mijn vaste meeningdie ik evenwel voor een betere terstond wil laten varen, moet het nu volgende oogenblik, dat op zijn hoogst een kwartier mag duren, in meer dan een opzicht over uw geheel toekomstig leven beslissen." Ik wilde haar in de rede vallen, maar zij legde den 'vinger op den mond en ik zweeg als een wel opgevoed man. „Dat Elze u vergeeft," ging tante bedachtzaam voort, „heden of morgen, dat houd ik voor zeker; want zij is een goed kind en zij heeft u lief,! Maar hoe en op welke voorwaarden zij u vergiffenis zal schenken, dat is de kwestie. Gij zijt de schuldige,daar aan is niets te veranderen. Doch de geheele geschie denis was, als men ze goed bekijkt, toch maar een goed of slecht geplaatste grap en een weinig straf zult ge daarvoor van haar zeker oploopen. Wat zij over u beschikt, daaraan moet gij u onderwerpen, en met opgewektheid ook; want dit zeg ik u, eerlijk en zonder eenige achterhouding, Rotenbergzooals ik u ken, maak ik mij wel eens bezorgd over uw toe komst, gij houdt nu eenmaal erg van domme stre- De kleine luyden, die 't meest betalen aan accijnsen en invoerrechten, zullen 65 opbrengen in de totale belastingen. De vermogenden dragen door de vermo gensbelasting 6 °/0 bij. De eigenaars van gronden en gebou wen 10 °/p. En juist omdat het zoo „ont zettend" is volgens den doctor Kuyper van 1904 geeft de doctor Kuyper van 1905 de volgende pensioen regeling Gij, kleine luyden, geeft eerst uit uw schrale beurzen 9 millioen aan de schat kist. Daarvan geeft het kerkelijk kabinet er zes voor uw pensioentje. Geef mij voorts, arme tobber, die nog geen f 240 per jaar (dat is f 4,80 per week) nerdient, elke week een dubbeltje. Uw baas, land bouwer, veeboer of wat ook moet er 't zelfde bijleggen. Dat betaalt ge 24 jaar lang. Aan invoerrechten en accijnzen betaalt ge zoowat f 13,76, aan premie f 5,20, maakt samen f 19 per jaar. Daar voor geef ik u let op mijn zeer chris telijke ontferming twee harde guldens per week, als ge 10 jaar wordt. Van elke 3 arbeiders wordt er gemiddeld één 70 jaar (de twee anderen dwing ik, chris telijk kabinet ook te betalen). En omdat het „zoo ontzettend is, dat er van de kleinen wordt genomen, opdat de grooten nog grooter zouden worden", betalen die grooten aan vermo gensbelasting -j- personeel -f-accijnzen invoerrechten gemiddeld f 11. Maar de kleinen f 19 Omdat het zoo „ontzettend" is Zegt het voort! De Nieuwe Arbeidswet. IV. „Wanneer men door politieke vrien den, en zelfs door tegenstanders van den Minister, allerwege hoort verkondigen, dat het ontwerp-Arbeidswet veel goeds bevat, en men vraagt dan waar dat vele goede te vinden is, dan krijgt men ge woonlijk ten antwoord: „vooral in het Derde en Vierde Hoofdstuk" regelende de beveiliging van den Arbeid. Gewezen wordt dan op de talrijke voorschriften ter bescherming van den arbeider, zelfs afdalend tot de kleinste bijzonderheden, en lof wordt den ontwerper toegezwaaid ken, daardoor hebt ge zelfs Elze weten te veroveren, maar of zij daar altijd mee zal gediend zijn betwijfel ik sterk, het zou haar zelfs veel verdriet kunnen doen. Ga haar nu achterna, zij zit zeker in mijn kleine boudoir, daar heeft zij al menigmaal een droeve bui laten voorbij gaan, als u haar vermeend of wer kelijk onrecht had aangedaan. Tik aan de deur, als die gesloten is wordt er niet opengedaan, klop dan luid en aanhoudend, en helpt dat ook niet, spreek haar dan toe door de deur.Ga nu, ik blijf wachten." De oude dame legde zich gemakkelijk in haar stoel, draaide de duimen snel om elkander en scheen met haar wijsheid ten einde. Ik stond zwijgend en staarde naar de punten van mijn laarzen, alsof ik die nog nooit gezien had en mij nu verlustigde in hun sierlijkheid. Nadat ik een poos zoo onbeweeglijk gestaan had, sloeg tante haar blik naar mij op. „Nu sprak zij verwijtend en hield dat woordje zoo lang aan, alsof het van elastiek was. „Ik kan niet!" zei ik in de grootste vertwijfeling „stuur me naar een tandarts, in een brandend huis, of waar u wil, ik zal terstond gaan, maar naar een beleedigde verloofde Neen zoo iets is mij nog al te nieuw Tante wierf» mij een blik toe, één enkelen, maar die zei meer daif dikke boekdeelen kunnen zeggen „Ach, jou rampzalig hoen' Hoe moet het je als echtgenoot gaan sprak zij met diep medelijden tot mij. Het was voor net eerst van haar leven.dat ze het woordje jou tot mij sprak, later heeft ze het nog zeer dikwijls gedaan. Tante stond op en ging de kamer uitlangen tijd boorde ik haar aan de deur tikken en kloppen ik hoorde een dof gefluister, daarna een zacht snikken; ik kwam mijzelf voor als de grootste misdadiger, als voor deze munitieuse zorg voor het wel zijn van den arbeider. Dezulken, die den Minister om deze regeling persoonlijken lof brengen, geven echter dadelijk de bewijzen de bestaande arbeidswetgeving nauwelijks te kennen. De meeste dezer minutieuse voorschriften zijn thans reeds in diverse Koninklijke besluiten terug te vindenhet derde en vierde Hoofdstuk van het ontwerp-Ar beidswet hebben het minst een oor spronkelijk karakter. Juist dit feit, dat de minister een be staande regeling in Koninklijke besluiten tracht vast te leggen in een wet, en daarbij de voorschriften wil herzien, maakt, dat wij aan de nieuwe regeling strenger eischen mogen stellen dan aan welk ander gedeelte ook. De Veiligheids wet was slechts een eerste stap op het gebied van beveiliging van den Arbeid. Van den minister, die de tweede stap doet, mogen wij verwachten, dat zij ge daan wordt in beslist voorwaartsche richting. De bepalingen van het IVe Hoofd stuk zijn, op een nog te noemen uit zondering na, in 't algemeen geldig in alle fabrieken en werkplaatsen, waar vijf of meer personen arbeiden en voor een deel ook in de allerkleinste werkplaatsen. De bestaande Veiligheidswet was slechts van toepassing in fabrieken en werk plaatsen, waar 10 of meer personen ar beiden. Oogenschijnlijk is de nieuwe be paling een groote vooruitgang. Maar toch mag dit niet zoo voetstoots als vast staand aangenomen worden. Elke be paling, hoe fraai ook, moet in de practijk nageleefd kunnen worden, anders doet zij meer kwaad dan goed." Als de mi nister het ernstig meent met deze uit breiding, moet hij tegelijkertijd een algeheele organisatie van de Arbeids inspectie voorstellen, want die kan thans reeds haar werk niet af. Voordat de Arbeidswet wordt uitge breid, moet. met ernst overwogen worden of de doorvoering der wet niet onmogelijk wordt, doordat de inspectie reeds thans zooveel administratie te verrichten heeft, dat zij nog meer zal worden terug gehouden van een krachtig toezicht op de groote fabrieken.' Daarom moet met. dit ontwerp een een geraffineerd moordenaarin die tien minuten boette ik voor al bedreven zonden' en nog voor eenige toekomstige op den koop toe. Maar een in wendige stem zeide mij toch toon je nu niet al te onderworpen, want. dan zit je voor je gebeele leven onder de pantoffel. Zoo dient men toch iedere zaak van twee kanten te beschouwen, en zelfs de van ge luk stralende bruidegom moet aan bet behoud van een weinigje zelfstandigheid denken. Nuaan alles komt een einde, ook aan het pijn lijkste wachten, dat zou ik weldra ondervinden. Ik boordeom mijn eer te redden wil ik toch niet ontkennen dat ik voor luistervink speelde dus ik hoorde dat een sleutel in een slot omgedraaid werd, en na weinige oogenblikken verscheen tante, Elze als een lammetje ter slachtbank achter zich meevoerend. Zij, Elze namelijk, bad roodgeweende oogen en deed, alsof zij mij in het geheel niet wilde aanzienmaar toen ik daar als een echte arme zondaar met hangende ooren voor baar stond en niets durfde zeggen, flikkerde er iets als een glimlach over haar gelaat, dat was de eerste zonnestraal na een voor jaarsregen zij hield mij de hand toe en zei„Wat mij betreft, laat dan alles tusschen ons weer goed zijn- maar een schelmstuk was 't toch En dat was het werkelijk ook! Als mij nu iemand vragen wil hoe deheksenpak- kuur van tante mij in den loop van den tijd beval len istante verscheen in dat zelfde heksenmasker op onze bruiloft, maar toen stelde zij mij voor— als iemand mij vraagt, of Elze later getracht heeft, mij ge heel onder de pantoffel te krijgen en of haar dat gehikt is, dien antwoord ik trotscli en tevredenneen, dien antwoord dat. ik er niet van houd, dat iemand zich mengt in mijn particulier leven, want in den grond gaat dat dien iemand toch niemendal aan

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1