„YOOBUIT! TWEEDE BLAD No. 21 19 April 1905 Officieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws Provincie Zuid-Holland. HERBESTEDIKTG. Op Dinsdag den 25sten Aprii 1905, des voormid- dags te 11,30 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Voorzitter, of een der Leden van het Ooi lege van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, aan bet lokaal van bet Provinciaal Bestuur te 's-Gra- venkage, worden herbesteed Het onderhoud der Havenwerken van Rliddelharnis, gedurende de jaren 1905 tot en met 1909. Raming f 4,800 per jaar. De berbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, overeenkomstig 447 der Algemeene Voor schriften, vastgesteld bij beschikking van den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid dd. 1 Februari 1901, met wijziging der 2de alinea in Jdier- voege dat de biljetten uiterlijk op Zaterdag om 4 uur vóór de besteding in det' bus moeten zijn bezorgd. Het bestek ligt ter lezing aan bet lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland te 's-Graven- hage. en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij de boekhandelaars-firma Gebroeders van Cleef, Spui no. 28a. te 's-Gravenhage en door bare tusschenkomst in de voornaamste ge meenten des Rijks. Nadere inlichtingen, ook omtrent de kosten der besteding, aanwijzing in loco, enz., zijn te bekomen, bij den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Wa terstaat in Zuid-Holland J. van der Vegt, te 's-Gra- venbage. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, PATIJN, Voorzitter. F. TAV EN RAAT, Griffier. MiDUELUAKNIS- In de op Woensdag ge houden vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van den polder het Oudeland van Middelharnis is tot gezworen herkozen de heer J. C. van Oostende. Zaterdag ontstond by P. Grootenboer in den Ring alhier een begin van brand in den schoorsteen, welke nog intijds door de bewoners kon worden gebluscht. Zaterdagavond by aankomst der stoom, boot had het 5-jarig zoontje van den heer C, N. het ongeluk met een zijner voeten tusschen den staaldraad en de meerpaal beklemd te raken, gelukkig werd ;het nog intijds gezien en kon de knecht van de boot den draad nog in tyds doorlaten schieten, waardoor een groot onheil werd voorkomen. Buitengewoon druk was het Zaterdag avond voor de winkel van de Wed. Marken stein. De reden daarvan was, dat de zoo genaamde Paaschos, die door haar knecht A. L. was geslacht, zoo zeldzaam mooi was versierd, dat het een ieders oog trok. Het laat zich aanzien dat die knecht niet alleen zijn vak goed verstaat, maar het ook met grooten ijver en liefhebberij uitvoert, wat zeker ook niet ten nadeele zal zijn voor die vrouw. De Paaschos van S. Gazan, die aan de Langeweg plotseling moest worden af gemaakt, en daarna is vervoerd naar de slagery' vaa den heer L. W. alhier— is aan een koopman uit Rotterdam verkocht. Tot genoegen van velen en in't bizon der voor de naastbij wonende burgers, ver trok Maandagmorgen uit deze gemeente, A. van Sluis, bijgenaamd Hansje Abram, naar men zegt met ter woon naar Bruinisse. De in Amerika thuis behoorende fa- milien Huising en van der Meide, die een geruimen tijd in deze gemeente hebben ver toefd, zullen a. s. Zaterdag weer naar hun woonplaatsen terug keeren. EENS FIETSERS RAMP. Hoort, lezer, naar de droeve klucht Die in deez' plaatse is geschied. Na lezing zegt ge met een zucht Ach, fietsen, doe ik zeker niet. 2 H\j is reeds wat bedaagd van jaren Maar jong van geest, vlug van gemoed In hem was ook de geest gevaren Te rennen als een ieder doet. 3 Na uren, weken lang studeeren Wat zeg ik maandenlange sport Vermocht hij op de fiets te klautren En zat dan stevig vastgesjord. 4 't Ging goed, als niets hem moest passeeren Maar ach, een kat, een hond, een paard Deed ras de vreugd in smart verkeeren Dan steeg hij af, ontzet, vervaard. 5 De lucht was blauw, de weg patentjes Dien Zaterdag, zoo droef volbracht. De Langeweg, die rechte endjes, Een pad, voor fietsers uitgedacht. o Hij fietst, hy' rijdt, hy snort, hij smeertem Maar 't noodlot speelt hem parten weer Een boerenkar Hoe zal hy wijken De sloot alleen biedt redding meer. 7 Daar schrikken alle arme kikkers Een monster is dat rare ding Een bleeke man er aan geketend Is dat de vierde afmeting s De arme fietser klimt ter walle Zijn haar is kroos, zijn schoen een spons Zy'n rijwiel lijkt een baggermolen Uit alles sijpelt hetplons, plons 9 Hy klimt ter fletse, ach 't gaat niet Hij daalt weer af, trekt uit één schoen En aldus peddelt hy weer verder Want twee, dat durft hij niet te doen. 10 Zoo eindigde zijn droevig ritje, Maar nieuwe dag bracht uitkomst aan, Na vier en veertig kilometer Kwam toen zijn fietsdrii't pas tot staan. Wederom werd Zaterdag een kind van v. A. op 't Zandpad aangereden door een wielrijder. Het wordt hoog tijd, dat aan 't onbesuisde rijden door meestal opgeschoten knapen op dezen verkeersweg een einde wordt gemaakt. Dinsdag kwamen in de kaai de alhier thuis behoorende vischsloepen Theodora Emmerentia sch. J. van den Hoek. Toekomst J. de Waard Paul Kruger H. J. Langbroek Middelharnis J. de Korte Naar men verneemt zal tegen een alledaagschen dronkaard uit deze gemeente proces-verbaal voor een dergelijke overtre ding worden opgemaakt. De volgende vischsloepen zijn te IJmui- den binnengekomen met eene besomming van Schip Schipper Besom. Voorlichter M. den Braber f 840.— Anna L. Koster 1085. Doggersbank Jac. v. d. Hoek 900.— Paul Kruger H. Langbroek 1135,— Zeemeeuw J. de Koning 670.— Toekomst J. de Waard 1260.— Theodora Emmerentia J. v. d. Hoek,, 1170.— Noordster G. Langbroek 985.- Hendrika AdrianaH. Jordaan 870.— Middelharnis J. de Korte 1030.— Vertrouwen C. v. d. Hoek 740.— SOMMELSDIJK Mej. Mast, onderwijzeres aan de O. L, S. alhier komt op de voordracht voor onderwijzeres aan eene O. L. S. te Rotterdam voor onder no, 2. 't Was een heele slag voor slager G. Zijn mooie paaschos, zoo'n prachtdier viel daar op den Langeweg dood. En als je dan een oppassende kerel bent, die altijd ploetert en zwoegt om het kostje op te scharrelen, dan valt zoo'n slag dubbel zwaar. Gelukkig echter werd voor G. bewaarheid Eerlijkheid gedijt. Fluks werden de handen in één geslagen om hem zijn ongeluk te verzachten en met zoovelen toonde vrind v. d. W. te M. dat't hart bij hem op de rechte plaats zat. We klappen niet verder, maar spreken er onze oprechte voldoening over- uit, dat men G. een prettig Paaschfeest heeft bereid. Hij verdient het allezins. Zekere J. L. wed. van P. v. d. S. heeft Zondagnacht door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. De verlofganger J. P. Hobbel is tegen 24 Juli a.s. in werkelijken dienst opgeroe pen, om in den wapenhandel geoefent ie worden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. C. Appel is bij Koninklijk Besluit van 12 April benoemd tot militie 2e luitenant bij het regiment Grenadiers en Jagers. Het 4 jarig zoontje van J. van de Polder, werd verleden week Woensdag door een vreemden hond, doordat hij het dier steeds plaagde, zoodanig in het aangezicht gebeten, dat het bloed hem langs zy n wangen vloeide. DIHKSLAND- B. en Weth. noodigen de ouders of verzorgers dier kinderen, welke zij met 1 Mei e.k. gedurende den zomer om niet of tegen verminderd schoolgeld de Openbare lagere school voor het eerst willen doen bezoeken, uit, daarvan vóór den 23 April e.k. aangifte te doen ter Gemeente Secretarie. Door G. L. Warnaer Jr. is een verzoek om verbetering van de vastgestelde kiezers lijst ingediend, welk verzoek met de bijge voegde bewijsstukken van af 15 April tot en met 21 April 1905 voor een ieder op de secretarie ter inzage zijn gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift zijn verkrijg baar gesteld. Maandagavond gingen twee naphta- bollen-venters den havendijk uit om by den heer Joh. Roodzant te trachten een onder komen te krijgen voor den nacht. Een van deze verkeerde echter in kennelijken staat van dronkenschap, zoodat de politie het raad zaam oordeelde hem tot den volgenden mor gen maar op te bergen .De oude was hiermede zeer in schik, nauwelijks was hij in het arrestantenhok opgesloten of een luid ge- snok verried, dat hij in Morpheus armen lag. De andere, die met zijn makker was meegegaan vroeg aan de politie om een nachtverblijf, doch toen hem gezegd werd, dat hü dat 'kon krijgen maar dan ook in den toren moest logeeren, bekroop hem de lust om dan maar weer naar buiten te gaan en in 'tgras hier of daar den nacht maar door te brengen. De politie wist hem echter aan 't verstand te brengen, dat het in dezen tyjl van het jaar dan toch maar beter washier te logeeren dan buitenwanneer hij dan een bos stroo kreeg, zou hij dan maar blijven. Terwijl een der politieagenten om wat stroo en een deken ging, vertelde hy aan den rijksveldwachter die hem zoolang gezelschap hield, zijn levensloop. In 'tkort kwam die hierop neer, dat hij veel geld had opgemaakt en overal ook in den vreemde had rond gezworen. MEL1SSANT- Donderdag 20 April a.s. des namiddags ten 2 uren, zal in het gemeen tehuis alhier de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. In de Rechtzitting van 11 April j.l. werd tegen de Wed. v. O. f 3 boete subsi- diar 3 dagen hechtenis geeischt wegens belediging. Het kohier van den hoofdelyken om slag voor 1905 ligt gedurende 5 maanden ter gemeente Secretarie voor ieder ter inzage. Ouders of verzorgers dier kinderen, welke zij met 1 Mei a.s. gedurende den zomer met of tegen vermeerderd schoolgeld de school voor het eerst doen bezoeken worden uitgenoodigd voor 20 April aangifte daarvan te doen iter gem. Secretarie. De loteling L. de Gast die wegens afkeuriug voor den dienst van A. G. is op geroepen, is ingedeeld bij het 3 Reg. Inf. Bergen op Zoom. Bij het passeeren dezer gemeente zette den heer de Korte uit Oude Tonge even zijn paard vast. Het dier wist zich echter door het afstryken van den halster los te werken en voort ging het in vliegende vaart de weg naar Stellendam op, waar paard en rijtuig bij de eerstkomende draai te water geraak te, maar door spoedig toegeschoten hulp, op het drogen werden gebracht, door de vele schade aan tuig en ry tuig, had de heer de Korte een van belang schadelijken dag. Als buitengewoon kan gemeld worden dat door een „geit" van C. S. 4 jongen werden geworpen. Dat [op deze gemeente veel aan de geiten teeld wordt gedaan bly'kt wel uit het feit dat door de van ouds be kende geiten kooper G. Goedegebuur alhier op één enkele middag niet minder dan 23 jonge geiten werden gekocht, allen afkom stig uit deze gemeente. „Zegt het voort Door een fietser J. Mijnders alhier werd een kind van den heer W. O. over reden wat daar door eenige ligte kneuzin gen aan den arm bekwam. Een fietser die in den donkeren nacht van Zondag 9 April den weg van Dirksland naar Stellendam passeerden, had het onge luk voor het passeeren dezer gemeente driemaal te water te geraken. Uitgeput ey verkleumd van kou mocht het hem geiuk- keD, na een reis van 2 uur zijn woonplaats te bereiken. Het zoontje van de heer J. Goedege- buir had het ongeluk in de kort geleden zoo diep uitgebaggerde Voorstraatsloot te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp werd bet ventje spoedig op het drooge ge bracht, zoodat hy met den schrik en een nat pak vrij kwam. DEKKINGEN. Alhier is door den Rijksveld wachter K. D. Israël proces-verbaal opge maakt tegen J. Jordaan wonende te Mid delharnis wegens openbaar dronkenschap. Door den gemeenteveldwachter H. Nieuwenhuize alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen C. A. Klep wonende te Breda wegens openbaar dronkenschap. STELLENDV1II. Door den onbezoldigd Rijksveldwachter A. Klink alhier is proces verbaal opgemaakt tegen A. E. Struik M. W. Struik en S. bij de Vaate wegens het rijden over den buitenberm van de Generale Dijkage van Stellendam. Verbetering der kiezerslijst voor 1905/6 is gevraagd door L. de Goede, C. Klink Jz Jan Troost, M. de Leeuw en Ph van Oosten - brugge. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting No 2 over het dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op 8 April 1905, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomend belas tingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Op de jongste vergadering van de Landbouwvereeniging is aanbesteed de le vering van Chili salpeter. Aangenomen door Snelleman te Dinteloord ze te leveren tegen f 13,05 de 100 Kilo. Vorige week voer schipper Jb. de Geus alhier in de haven op de ketting van een baggermachine. Dienten gevolge voer A. Moerkerk met zyn vaartuig op dat van de Geus. waarbij het achterste gedeelte van het schip van de Geus deerlijk werd beschadigd. GOEI)EftEEJ)E. In den laatsten tijd heerscht onder het jonge vee in deze streek eene ziekte, de z. g. gaftziekte. By den landbou wer J. T. alhier zijn reeds een tweetal aan deze ziekte bezweken. Op de voordracht ter benoeming van een dijkgraaf van den „Kleine Zuiderpol der" onder deze gemeente zijn geplaatst de Ileeren: lo J. Lodder, 2o Ls van der Wen de en 3o J. Tanis Jzn. J. i. Zondagvoormiddag zyn een 15 tal personen aangenomen als lidmaat der Ned- Herv. Kerk alhier. Uit goede bron vernemen wij, dat bij den bouwknecht G. K. alhier het voorne men bestaat, zich met zijn gezin mettertijd naar Noord-Amerika te begeven ter verbe tering van positie. Volgens publicatie is het kohier voor de Personeele Belasting No 2, dienst 1905 ter invordering aan den Heer Rijks Ont vanger ter hand gesteld. Maandag j.l. Ontstond alhier bij C. Krijger een begin van brand in den schoor steen. Gelukkig kon men door spoedig toe geschoten hulp van eenige inwoners het vuur spoedig meester worden. Dezer dagen deed zich alhier een eigen aardig geval voor. Terwijl een persoon zich in de landbouwschuur bevond, had zich ongemerkt eene rat in één zijner broeks pijpen begeven, waarna het dier begon te bijten. EeTst met behulp van anderen kon de persoon zich van zijn lastigen vriend ontdoen. L.l. Vrijdagavond waren velen in het hotel „de Gouden Leeuw" opgekomen, ten einde aan te booren het voordracht-concert over „De Geschiedenis van het Vlaamsche Volkslied", te geven door de Belgische heeren M. Emiel Hullebroeck, Componist en M. Jan de Vos, Kunstzanger, beiden wonende te Gent (België). Zoowel uit deze gemeente, als uit de naburige ge meenten Ouddorp en Stellendam waren vele personen aanwezig. Nadat bovengemelde heeren met een inleidend woord door den heer D. Lodder aan de opgekomenen waren voorgesteld, werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het aan inhoud zoo rijke pTOgramma. Het programma bevatte drie tijdperken, als le Tijd vak, het 2e Tijdvak en het 3e Tijdvak. Het eerste tijdvak omvatte: „Oorsprong van het Vlaamsche Volkslied" De hymn usVeni Creator, nu veranderd in Volkslied: Meidans. Het lied Soldaat en Bedelaar, voortkomende uit de beide kerk zangen: „Deus Tuorum" en ,.Ave Maris Stella" en verder De minneliederen„Het daghet in het Oosten". Alsnu kwam aan de orde het 2e Tijdvak, omvat tende de Xle Eeuw en volgende. Hieruit werden ten gehoore gebracht: Het lied der minnezangers; Lied van Halewijn; De twee Conincs- kinderen, De volksliederen van Jan I, Hertog van Brabant en Margaretha van Oostenrijk: Ghequest ben ic van binnen, enz. Daarna: Het historische lied, Marnix van St.- Aldegonde, Wilhelmuslied Liederen op den Hertog Van Alva, De Tiende Penning. Vervolgens werden uitgevoerd de hekel-en humo ristische liederen„Het kwezelken" en „Het klooster". Alsnu werden liederen van verschillenden aard op gevoerd als: De minnebode, Des winters, als het reghent en Van den Koek. Als slot van het tweede Tijdvak werden afgewerkt de plaatselijke liederen: „Reuzelied" (te Wetteren en Antwerpen), en 'tRos Beiaard (te Dendermonde). Het derde Tijdvak behelsde„Het moderne volks lied", „Tegemoet gaan", „Van honger en van koude", door Eduard Blaes, verder van Karei Mest- dagh. Fragment uit de kantate" en „De Zege van Groningen", alsnog de liederen: „De Genius des Vaderlands" en Het lied der Vlamingen van Peter Benoit. Ten slotte werden afgewerkt„Liederen onzer Jonge Vlaamsche Komponisten". Als om strijd wedijverden beide voornoemde hee ren, hunne krachten ten beste té geven, ten einde op de meest talentvolle wijze de verschillende boven gemelde nummers ten gehoore te brengen. Met de meeste aandacht en onder eene ademlooze stilte volgde het auditorium de nummers van het pro gramma. Na afloop van ieder nummer klonk een daverend applaus door de zaal. Voorzeker was dan ook de beer D. Lodder aller tolk, toen hij aan de beide heeren Hullebroeck en De Vos ten zeerste een woord van hulde en dank toebracht voor den gezelligen avond, door hun op treden verschaft, en hun beiden een hartelijk „Tot weerziehs" toeriep. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goedereede op Woens dag 12 April des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden. Allereerst is aan de orde de installatie van het nieuw gekozen Raadslid, den heer G. Joppe. Nadat genoemde heer Joppe in handen van den Voorzitter had afgelegd de bij de wet voorgeschreven deloften werd hij door den Voorz. geluk gewenscht en nadat de heer Joppe wederkeerig zijn dank had betuigd, nam hij zitting. Verder werden dc notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, nadat goedgevonden was, dat daarin alsnog zal worden opgenomen, dat in die zitting met 4 tegen 2 stemmen, die van de Heeren Koeteeuw en Lodder was verworpen een voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de herbergen in deze gemeente des Zondags gedurende kerktijd te sluiten. Wordt voorlezing gedaan van twee missives van H. H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedge keurd terugzendende de. dezerzijds ingezonden staat, model A tot het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven en een staat model B tot het doen van af- en overschrijving van posten op de begrooting, beide over 't dienstjaar 1904. Aange nomen voor kennisgeving, Wordt mededeeling gedaan van het proces-verbaal van kasopname hij den Gemeente Ontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f12587,19 en de uitgaven f 12195,37 zoodat nog in kas was f391,82. Aangenomen voor kennisgeving. Komt in behandeling de in de vorige zitting aan gehouden aanvraag tot verleening der concessie voor de weegbrug alhier. Na eenige besprekingen brengt de Voorz. in rondvraag, of de Raad kan goedvinden de concessie te verkrijgen, betgeen wordt aangeno men, de heer Koeteeuw zich buiten stemming hou dende. Daarna brengt de Voorz. in stemming, of daarvoor jaarlijks een bedrag van f6,zal moeten worden betaald Voor deze stemming onthouden zich de Heeren Vogel, Goedkoop en Koeteeuw. Voor bet betalen eener jaarlijksehe uitkeering ad f 5, verklaren zich de Heeren Breen, Joppe en Lodder, terwijl de heer Ls. van der Wende zich daartegen, verklaart, als achtende gemeld bedrag veel legering. Dientengevolge wordt beschikt, de concessie voor den tijd van tien jaren te verlengen op de] voegere voorwaarden. Komt in behandeling de begrooting voor het her stel der „Oude Hoofdpoort* De Voorz. deelt mede de door hem gehouden besprekingen daarover aan het Departement van Binnenlandsc.he Zaken en legt over de bij hem ingekomen twee begroot,ingen voor kosten 'tot herstel dier poort, opgemaakt door den architect, welke onlangs de Hoofdpoort heeft opge nomen, waarvan de eene beloop f 1110.en de andere f 738,17s.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5